1882. N°. 43. Zaterdag 8 April. 69ste jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Voor de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in ons district, op Woensdag 12 April a. s., bevelen wij met aandrang aan mr. C. De Witt Hamer. Men lette vooral op den voornaam. De stembus is tot vier uren geopend. GOESCHE De uitgave (lezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. A. s. Maandagavond zal geen nommer van ons blad verschijnen. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 7 APRIL 1882. Kattendijke. Bij de Donderdag gehouden verkie zing voor twee leden van den gemeenteraad hebben 34 van de 49 kiezers gestemd. In de vacature-Koert werd de heer J. A. Bevier De Fouw met 21 stem men gekozen. Voor de opengevallen plaats van den heer De Groene moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Jan Eversdijk Czn., die 14 en Korn. De Wilde Azn., die 12 stemmen verwierf. Deze herstemming is bepaald op Donderdag 20 April. Middelburg. In de Donderdagavond alhier gehouden algemeene vergadering der IJsclub «Walcheren" kon uit den aard der zaak niet worden gewaagd van in den afgeloopen winter behaald succes. Dat de IJsclub echter wel in staat zal zijn eene waardige dienaresse van den wintervorst te worden, zoodra deze zijn schepter gelieft te zwaaien, mag worden afgeleid uit het leden tal, dat reeds ruim 150 bedraagt. De heer J. J. H. Doorenbos secretaris der ver- eeniging »Uit het volk voor het volk" is in de plaats van den heer Van den Bussche tot voorzitter benoemd. Velen hadden liever gezien, dat het terrein der beide vereenigingen afgescheiden waren gebleven, omdat men dan, des verlangd, bij voorkomende gelegen heden over twee naast elkander staande krachten had knnnen beschikken. Overigens wordt de keuze van den heer Doorenbos gewaardeerd. De heer A. A. Welters zal den heer Woutersen als penningmeester vervangen. Er ligt iets eigenaardigs in, om bij een lentezonnetje over winterkou te schrijven, want geen winter geen ijsvermaak. Biervliet. Reeds het vorige jaar was besloten, dat onze gemeente per telefoon met het telegraafnet in verbinding zou gesteld worden. De gemeenteraad had f 100 jaarlijks beschikbaar gesteld voor den beambte. Nu blijkt echterdat voor die som geen geschikt persoon kan gevonden wordenen dat er minstens f 150 salaris uitgeloofd diende te worden. Daartoa is ons gemeentebestuur niet te bewegen en ook in dezen zal dus Biervliet zijne geïsoleerde ligging maar handhaven. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer op 24 dezer bijeenkomen. Het navolgende zal zeker ook in Goes met be langstelling worden vernomen. Van daar toch ging een verzoek uit, om zulk een maatregel in te voeren. Door den directeur der rijkspostspaarbank is n. 1. ten behoeve der schoolspaarbanken een formulier (no. VIs) in gebruik gesteld, ingericht ter aanhechting van 100 frankeerzegels van 1 cent. Die formulieren wor den "door den directeur der rijkspostspaarbank recht streeks verstrekt nan de hoofden der scholendie daarvan voor hun leerlingen gebruik wenschen te maken. Formulieren no. VIsvoorzien van 100 zegels van 1 cent, worden op denzelfden voet als de formulieren no. VI door de ambtenaren als inlagen in de rijks postspaarbank aangenomen, mits zij voorzien zijn van de handteekening van het hoofd der school. Eerste inlagen ten behoeve van leerlingen, die niet kunnen schrijven, geschieden ten verzoeke van het hoofd der school. Voorts heeft de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ook ter kennis gebracht van de amb tenaren, die met de rijks-postspaarbank in betrekking staan dat aan het verlangen van hemdie ten be hoeve van een ander f 10 of meer inlegt, om de be trekkelijke kennisgeving hem en niet den bevoordeelde te doen ter hand stellen, kan worden voldaan. Door (leze Bèjjalfng Wordt o. het bezwaar opge heven, dat tot dusver voortvloeide uit het voorschrift, dat de persoonte wiens name de boekjes gesteld werdenzelf zoowel de verklaring als het register moest teekenen. Daardoor was het tot nutoe bijna niet doenlijk om bij het verstrekken van giften in den vorm van spaarbankboekjes, van de rijks-post spaarbank gebruik te maken. Dit bezwaar is dus hans geheel uit den weg geruimd. De St.-Ct. bevat een kon. besl,dat op 1 Mei a. s. in werking treedt, inhoudende een nieuwe rege ling van de bezoldiging en de bevordering van de contr. der direete belast., invoerr. en acc. Dit jaar kunnen worden aangesteld vijftien sur numerairs der directe belastingen invoerrechten en accijnzentegen het einde van het jaar, op nader te bepalen plaats en tijd, zal worden afgenomen het bij kon. besl. van 13 Januari 1880 omschreven vergelij kend examen tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant-verificateur volgens de res. van 3 April 1882, (zie verder St.-Ct. Voorts bevat de St.-Ct. een kon. besl., de rangorde, de benoeming en de bevordering van de adspirant- verificateurs der invoerrechten en accijnzen opnieuw regelende, in vei band daarmede de voorwaarden van benoeming tot adjunct-controleur wijzigende. In de deze week te Utrecht gehouden vergadering van de commissie om de grondslagen te leggen voor een op te richten Nederlandschen Zondagsbond is besloten zelfstandig haar weg te gaan en zich niet bij de Fédération internationale aan te sluiten, maar een nationale vereeniging tot bevordering van Zon- dagrust te stichten. Ook is er besloten, hoe-gewenscht de leden elk voor zich Zondagheiliging ook achten daarvan in' deze vereeniging niet te gewagen en zich tot het bevorderen van Zondagrust te bepalen. Verder is de 28e April aangewezen voor een algemeene ver gadering, die te Utrecht zal gehouden worden. Het getal dergenendie reeds vooraf hun instemming in deze zaak betuigd hebben, beloopt ruim 300. Cl- Ct.) Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden Vrijdag 7 April 1882 zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. C. P. en L. B., beiden te Wissekerke, wegens het jagen zonder acte of vergunning ieder veroordeeld in 2 geldboeten elk van f 15, subs. 5 dagen gev. straf voor elke boete c. e.; en verder de navolgende veroordeelingen wegens openbare dronkenschap en wel 2o. S. S., koopman te Goes, tot drie dagen gev., straf c. e. 3o. P. H., arbeider aldaar, tot eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. P. Van Z., koopman, 5o. W, H. L., straatmu zikant, van beiden woonplaats onbekend, ieder in eene geldboete van fl, subs. 1 dag gev. straf c. e. 6o. N. A., kleermaker te Goes, tot twee geldb. elk van f 1subs. 1 dag gev. straf voor iedere boete c. e. 7o. G. N., broodbakker te Heinkenszand, 8o. J. De K., arbeider, 9o. J. M., arbeider, lOo. J. De W., arbeider, llo. H. Van de W., metselaar, allen te Goes, ieder tot een geldboete van fl, subs. 1 dag gev. straf c. e. 12o. J. D., werkman te Wemeldinge, tot een geldb. van fl, subs. 1 dag gev. straf c. e. 13o. A. S., smidsknecht te Heinkenszand, tot twee geldb. elk van f3, 6ubs. 2 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 14o. A. Van B., boerenknecht te 's-Heer Arends- kerke, tot een geldb. van f 1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 15o. S. De W., dienstbode aldaar, tot een geldb. van f3, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 16o. J. Van S., werkman aldaar, tot een geldb. van fl, subs. 1 dag gev. straf c. e. 17o. J. M. Var. de Z., wagenmaker te Heinkenszand, tot een geldb. van f 3, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 18o. M, Van der W., schippersknecht te Cortgene, en 19o. J. C. K., werkman te Wissekerke, ieder tot een geldb. van f 1subs. 1 dag gev. straf c. e. 20. H. J. D., horlogemaker te Ovezand, tot 3 da gen gev. straf c. e. 21o. M. C. N., arbeider te Wolfaartsdijk en 22o. P. R., boerenknecht te 's-Heer Arendskerke, ieder tot een geldb. van f 1subs. 1 dag gev. straf c. e. 23o. M. De N., schippersknecht te Wolfaartsdijk, tot een geldb. van f 3, subs. 2 dagen gev. straf c. e 24o. P. Z., boerenknecht aldaar, tot een geldb. van fl, subs. 1 dag gev. straf c. e. 25o. A. Z., arbeider te Nieuwdorp, tot een geldb. van f 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 26o. P. Van Z., koopman te Goes, tot 3 dagen gev. straf c. e. 27o. L. B., koopman te Kloetinge en 28o. D. L boerenknecht te Wilhelminadorp, ieder tot een geldb. van fl, subs. 1 dag gev. straf c. e. 29o. A. Van D„ landbouwer te 's-Gravenpolder, tot een geldb. van f10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 30o. D. K., arbeider te Kapelle, 31o. P. Van den B., stuurman, 32o. P. Van B., stuurman en 33o. J. M., aannemer te Baarland, ieder tot een geldb. van f 1subs. 1 dag gev. straf c. e. 34o. N. L., landbouwer, 35o. P. V., werkman, 36o. J. L., schoenmaker,] allen te E!lewout6dijk, ieder tot een geldb. van f10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. Sedert de werking der drankwet zijn door dit kan tongerecht 125 veroordeelingen, wegens overtredingen dier wet, uitgesproken. Landbouw en Veeteelt. Westelijk Zuid-Beveland. Omtrent den toestand der veldgewassen kan over 't algemeen worden me degedeeld, dat zij een gunstig aanzien hebben. Met uit zondering van het Koolzaad, dat hier en daar slechts eenige verwachting geeftblijken de wintervruchten stof tot tevredenheid opteleveren. De tarwe, die als hoofdproduct wel de meeste aandacht trekt, staat op vele plaatsen zelfs keurig. Boonen en erwten zijn in de laatste dagen zoo zeer ontwikkeld, dat zij gewied kunnen worden. Zij kenmerken zich door egn goeden stand. De weilanden en vooral boomgaarden doen hun best zich voortebereiden op de ontvangst van het rundvee. Deze omstandigheid verlevendigt b'j vernieu wing weêr hun handel. Terwijl de pruimeboomen reeds vrucht zettenkomen de kerse- en sommige pereboomen bereids in bloei. Er zal geen twijfel bestaan, of we een voorbeeldig groene. Mei zullen hebben. Buitenlandsch Overzicht. De nieuwe Fransche resident in Tunis, Cambon, heeft bij een gehouden audiëntie, die hij aan eenige Franschen verleende, verklaard den Bey te zullen steu nen en met zorg en onpartijdigheid verbeteringen te brengen in het bestuur. In een Woensdag gehouden kabinetsraad verklaarde de premier dat de jongste beroeringen in Zuid-Tunis tot bedaren komen. Het is overigens stil in de buitenlandsche politiek. De Britsche minister van Ierland, Forster, zal weer eens een inspectie-reis houden in dat deel van het groote rijk, om daarna weer te doen beslissen door zijne collega's of men ernstiger maatregelen zal nemen. De officiëele Oostenrijksche berichten bevatten weer tijdingen van overwinningen, door de troepen op de opstandelingen behaald. De Spaansche Cortes heeft met 74 tegen 18 stemmen een amendement op het conversieplan verworpen. Dat is een goed teeken voor de regeering. De Vereenigde staten van Noord-Amerika hebben afgezien van bemiddeling tusschen Chili en Peru. Men zegt, dat Engeland het nu zal beproeven. De president heeft de aangenomen wet op de immigratie der Chi- neezen niet willen bekrachtigen en in den senaat kon geen voldoende meerderheid zijn veto tenietdoen. Er zal nu, zegt men, een nieuwe wet worden ingediend, waarin de Chineezen voor tien jaren uitgesloten worden. In de nu aangenomen wet was sprake van 20 jaar. In Peru vechten de troepen, in twee partijen verdeeld, nog steeds onderling. Gemengde Berichten. Ellewoutsdijk. In het bedstroo van een dezer dagen alhier overleden weduwe, dat na haar overlijden tfit de slaapstede verwijderd werd, moeten gevonden zijn ëene som van f 1990 aan papieren geld; f 700 aan gouden tientjes en eenige effecten. Een zonderlinge bewaarplaats voorzeker Men verneemt, dat de bediening der postwa- gentjes reeds wijziging heeft ondergaan. Hun gebruik is facultatief gesteld tusschen kantoren waar het pak- kettenvervoer dit overbodig maakt. Vlissingen. Door de groote concurrentie komen de bootjesmannen van Antwerpen, die de schepen aldaar in het manoevrceren helpen door de trossen op den wal vast te maken, tegenwoordig met hunne sloepen naar hier om de binnenkomende schepen reeds hier aan te nemen. Ze zijn door hunne groote roe keloosheid in het zeilen algemeen bekend. Heden morgen vertrok éen man in eene zeilboot en wilde de rivier oversteken om te Nieuwersluis een schip op te wachten. Eveu buiten het groote hoofd gekomen sloeg de boot door een rukwind om. De man slaagde erin zich door zwemmen te redden. De boot werd later bij de Nieuwe haven opgevischt. In het zuidergat bij Ter Neuzen zit een groote Engelsche stoomboot ode Scindia" aan den grond. Sleepbooten zijn van hier uitgeloopen om hulp te verleenen. Het schip zal vermoedelijk met hoog water vlot komen. Naar de N. R. Ct. verneemt is de gerechtelijke instructie betreffende den te Veere gepleegden moord gesloten. Er zijn ver over de honderd personen ge hoord. De vermoedelijke dader blijft, in weerwil van de talrijke bezwaren, tegen hem gerezen, hardnekking ontkennen, ook in brieven aan zijne moeder. Terwijl de winkelier L. te Bergen-op-Zoom eer gisteren naar de kerk, en zijne vrouw in den winkel bezig was, zijn te zijnen huize uit een bureau op de slaapkamer ontvreemd 60 rijksdaaldersen eenige vreemde muntspeciën. De dader is nog niet ontdekt. Woensdagnacht is te Amsterdam een inbraak gepleegd bij een horlogemaker. De dieven hebben een ruit stukgeslagen en vijf of zes horloges, die voor het raam hingen, weggenomen. Na voldoend examen en geneeskundig onderzoek zijn Woensdag van de 60 opgeroepen jongelingen bij het Instr.-bataljon te Kampen 42 in dienst gesteld; 8 werden afgekeurd, 3 hebben zich teruggetrokken, 3 uitstel gevraagd en 4 zijn niet opgekomen. Een voerman te Deurne is onder zijne geladen kar geraakt, doordien het paard op hol ging. Hij werd zwaar gekwetst opgenomen en stierf kort daarna. In Oostfriesland, in het ambt Wittlage, heeft men het zeer zeldzaam verschijnsel gezien, dat op 25 Maart het raapzaad in bloei stond. Nauwelijks heeft men het vermoeden uitgespro ken, dat de Golfstroom van richting zou veranderd zijn, of in de Vereenigde Staten oppert men het plan om dat nu ook kunstmatig te doen, nl. door drie kleine eilanden in het smalste gedeelte der Behring- straat uit den weg te ruimen. Daardoor zou, naar men hoopt, aan den Golfstroom hij Japan een weg in de Poolzee geopend worden, hetgeen, meent men, het klimaat in het Noorden zeer verzachten zou en een uitgestrekt gebied voor de beschaving zou openen. Een nieuwe toepassing van het electrisch licht. Het gras-maaien voor den hooibouw moet bij de grootst mogelijke hitte geschieden, nl. op de warmste dagen des jaars, en is daarom een even afmattend als soms gevaarlijk werk. In Oostenrijk zijn nu welge slaagde proeven genomen met nachtelijk maaien, bij electrisch licht. Laatste en telegraphische berichten. De commissie tot regeling van de dezen zomer te Goes te houden Zeeuwsche tentoonstelling voor nijverheidkunst toegepast op nijverheid benevens wedstrijd voor den handwerksman heeft zich bij request tot de Provinciale Staten van Zeeland gewend, om eene subsidie van f 500 en tot den gemeenteraad van Goes om eene van f 250 of zooveel minder als de corporaties zullen gelieven toetestaan. Zij zal zich ook later wenden tot andere corpo ration en personen om hulp ter bevordering van het welslagen der nuttige zaak. Reeds i 85 personen hebben zich tot deelneming aan die tentoonstelling c. s. aangemeld. De voordracht voor hoofd der school te Wissekerke bestaat uit de heeren Dunker, onderw. te Willemstad, Swenne, hoofd der school te Rilland, Nieuwdorp, onderw. te Dreischor en Rosendaal, hoofd der school te St-Anna ter Muiden. WEENEN, 7 April. De politie ontbond alhier eene anti-joodsche bijeenkomst. PARIJS, 7 April. Zes groote mogendheden kwamen overeen om de linanciëele regeling, door de Egyptische kamer van notabelen vastgesteld, te verijdelen zonder de Porte daarin te kennen. Burgerlijke Stand Goes van 5 tot 7 April i 882. Ondertrouwd den 7, Aris Schellinkhout, 22 j., jm., met Maatje Gingnagel, 25 j., jd. Overleden den 5, Arnoldus, 3 j., z. v. Arnoldus Huineman en Pieternella Wilhelmina Kuiler. 100V Men zie verder het bijvoegsel. Liefdadigheid. Jodenvervolging In Rusland. De ondergeteekenden, zich aansluitende bij de heeren Harting c. s., te Utrecht, verklaren zich bereid, giften voor de in Rusland vervolgd wordende Joden in ont vangst te nemen. Nederland, het land der gewetens vrijheid bij uitnemendheid, moet krachtig optreden. Goes, 4 Maart 1882. J. PERSANT SNOEP, te Wolfaartsdijk. J. L. Van der PAUWERT, te Goes. M. J. De MAREES van SW1NDEREN, te Goes.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1