BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 8 APRIL 1882. No, 4o. Verkiezing vooi* Provinciale Staten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOES biengen ter kennii, dat de verkiezing van een lid voor do Provinciale Staten, tengevolge van het overlijden van den lieer Jhr. mr. C. VAN CITTERS, zal plaatshebben op Woensdag den 12 April aanstaande, van des vooriniddags 9 tot des namiddags 4 uren; dat de oproepingsbrieven den 1 April aan de kie zers zijn uitgereikt, en dat do kiezer, die geen stem briefje ontvangen of dit verloren heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente, mits zich daartoe in persoon aanmeldende tnsscheu des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren van eiken werkdag. Goes, den 6 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 7 APRIL 1882. St.-Annaland. Bij de Woensdag gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature- P. J. Roggeband, tusschen de heeren C. Van Luijk en Joh. Zandee, waren van de 99 ingeleverde briefjes uitgebracht op den heer C. Van Luijk 51 en op den heer Joh. Zandee 46 stemmen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. Twee briefjes waren van onwaarde. Benoemd tot deurwaarder bij de rechtbank te Middelburg, ter standplaats Oostburg, J. A. Weisfeit, notarisklerk te Ter Neuzen. Z. M. heeft een jaarlijksch pensioen verleend van f300 aan Af. J. Harvey te Middelburg, wed. van I' ll. Carp, in leven predikant bij de Engelsche hervormde gemeente te Middelburg en "Vlissingen. Daar de heer F. H. 11. Borret opgehouden heeft lid te zijn van de Tweede Kamer zal in het district Tilburg een verkiezing plaatshebben op Dinsdag 2 Mei e. k.en herstemming, is die noodig, op Dinsdag 16 Mei d. a. v. In het district Hilversum zal, wegens het bedanken van den heer A. baron Schimmelpenninck Van der Oye als kamerlideene verkiezing plaatshebben op Dinsdag 9 Mei en eene eventueele herstemming op Dinsdag 23 Mei. In een te Meppel gehouden algemeene vergade ring der liberale kiesvereenigingen in het district Steenwijk is de heer mr. P. J. Gr. Van Diggelen rechter in de rechtbank te Zwolle, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Frankrijk en Duitsehland zijn toegetreden tot de internationale vonventie omtrent de politie op de visseherij in de Noordzeewaartoe door Nederland liet initiatief is genomen. De onderteekening van het definitief tractaat door al de betrokken Mogendheden wordt spoedig verwacht. Aan de N. R. Ct. meldt men uit Amsterdam, dat de intrekking van het wetsontwerp betreffende eene wijziging in de grenzen tusschen Amsterdam en Nii'uweramstel, waarvan in ons vorig no. melding ge maakt en dat nu officieel bevestigd is, daar veel sensatie maakt. Men verneemt intusschen met zekerheid, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken aan Gede puteerde Staten van Noord-Holland een nader onder zoek betreffende deze aangelegenheid heeft opgedragen. De wijze van voorbereidingde motiveering en de regeling van het ingetrokken wetsontwerp kwamen den Minister zoo bedenkelijk voor, dat hij de verde diging van een en ander in de Staten-Generaal niet voor zijn rekening kon nemen. Vandaar de intrekking van het werk van zijn ambtsvoorganger, vandaar een nieuwe instructie dezer zoo gewichtige aangelegenheid, waarvan de verdere loop met belangstelling wordt te gemoet gezien. Uit het jaarverslag der vrouwen-vereeniging Ar beid Adelt over 1880 en 1881 blijkt, dat zij zich meer en meer uitbreidt en steeds toeneemt in bloei. De som, in 1880 als werkloon uitbetaald aan 46 dames werksters, bedroeg f2499, en in 1881 f2798,41 aan 52 werksters. MENGELWERK. Eene Idylle uit de vogelwereld. Naar 't Hoogduitsch, door H. J. G. H. Wie een enkele maal uit zijn venster met belang stelling naar den bouw van een zwaluwnestje heeft gekeken, of zich de moeite getroost heeft het lustige zangers volkje in bosch en woud, op veld en weide te beluisteren, die weet, dat het leven des vogels een aaneenschakeling is van honger en liefde, van reislust en liefdezuchten die weet, hoeveel kommer dat kleine diertje wel vaak in zijn kort leven heeft en hoe de eenvormigheid zijner dagen slechts zelden door vroo- lijke, gelukkige oogenblikken wordt afgebroken. Ook de vogel kent de geheele toonladder van lief en leed, die onze harten opvroolijkt en aangrijpt, doet juichen in zalig genot of terneerdrukt door bitter wee. Als het guldene Meizonnetje de bruingrauwe hoo rnen met heerlijk groen omhult en als het dan overal door de lucht klatert, in de boschages springt en lustig in alle hoeken tjilpt, dan gelooft wel menigeen, dat de vogel vliegt zonder dat hij weet waarom, dat hij zingt zonder te weten wat. O neen, die lichtgevleugelde vroolijke diertjes, die zich aanstellen alsof ze dol zijn van pret, weten zeer De directie der stoomvaart-maatschappij Neder land schijnt de hoop nog wel iets omtrent de drie vermiste sloepen van de Koning der Nederlanden te zullen vernemen langzamerhand op te geven. Dezer dagen ten minste zijn aan de familie der ter- miste passagiers de gelds- en papierwaarden die zij den commandant gedurende de reis ter bewaring had den gegeven, en die bij de schipbreuk alle gered zijn, aangezien ze in éere cassette waren gesloten, ter hand gestelden zijn aan de achtergebleven betrekkingen der equipage de hun toekomende gelden verstrekt. (U. D.) Mej. Deersmans is tegen 1 Sept., behalve als tooneelspeelster aan het Vlaamsche tooneel te Ant werpen op een traktement van 10,000 fr., ook benoemd tot leerares aan de tooneelscbool aldaar tegen een salaris van 8000 fres.welk salaris haar voor haar leven is verzekerd. Voor den burgerlijken dienst in O.-Indie zijn dit jaar hier te lande 20 ambtenaars-plaatsen opengesteld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Yerseke. Ds. Van Selms, te Nisse, heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Door het kiescollege te Middelburg is voor de vacature-Nonhebei opgemaakt een viertalbestaande uit de heeren P. Bartstra, J. Kromsigt, dr. J. Koster en A. E. Van der Dusse, predikanten te Wassenaar, CortgeneWissekerke sn Bennekom. Woensdag 17 April zal de beroeping plaats hebben. Te Vlissingen is ds. H. Koopste Varsseveld tot predikant beroepen. In de plaats van den heer J. Schoondermark, overleden, is tot directeur van de Bij ksnormaal lessen te Valburg benoemd de heer C. N. De Beste. Scheepvaartberichten. Hansvveert. Woensdagnamiddag omstreeks hoog water is een Fransche schooner in ballast op de Mid delplaat binnen de le witte boei op de W. Schelde omhoog gevaren. Na een gedeelte hallast over boord geworpen te hebben om te trachten met eigen mid delen vlot te geraken is hij daarin niet geslaagd. Met het oog op de afnemende tijen, gepaard met Oos telijke winden, wordt zeer betwijfeld of de schooner zonder adsistentie van sleepbooten wel zal afgebracht kunnen worden. Dinsdagnacht omstreeks 12 uren werden door de vischsloep »de Jonge Jan" te Veere elf visscherlieden binnengebracht, welke met groote moeite, wegens de zware branding, bij den Banjert in eene sloep waren opgevischt. Zij maakten de bemanning uit van eene groote, aan de gebroeders Crabeels te Antwerpen toe- behoorendevischsloep «de Leopold", welke vroeger voor Vlissingsche rekening gebouwd is en gevaren heeft. De schipper verklaarde zich in de tonnen vergist te hebben, terwijl de bemanning zich over den schipper beklaagde, die hun met kalm weder en Oostelijken wind deze ramp bezorgd heeft. Het vaartuig sloeg spoedig na het stooten over zijde en is geheel verloren. De schipbreukelingen zijn te Veere onderdak gebracht en van het noodige voorzien. (Af. Ct.) Gemengde Berichten. Kapelle. De zangvereeniging Ad ven do" alhier zal op a. s. Maandag, 2n Paaschdag, haar eerste uit voeringgeven. Men zie de annonce in dit nummer). Door welwillende medewerking van kerkvoogden der Herv. gemeente is voov deze uitvoering het kerkgebouw met orgel afgestaan. De heer Van der Bruggen, orga nist in de kerk alhier, zal een paar stukken doen hooren op het orgel. Hoewel de entree vrij zal wezen, zal bij het uitgaan der kerk gelegenheid bestaan om iets voor de armen aftezonderen. Wij hopen, dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken, opdat het de jeugdige vereeniging aanspore op den ingeslagen weg voort te gaan, en haar ijverigen directeur, den heer Jac. Staal, voldoe ning moge geven voor al de moeite, die hij zich voor de vooruitgang der vereeniging getroost. Sint-Maartensdijk. Zondag a, s. hoopt Jacobus Daniëlse, oud-strijder van Waterloo alhier, zijn 88n verjaardag te vieren. Hij is de eenige nog levende oud-strijder op dit eiland. Jammer is liet, dat bij, evenals misschien vele der oud-strijders, die toch op zooveel dankbaarheid der geheele natie aanspraak heb ben, en die zoo schaarsch worden, zijne luttele dagen in armoede moet doorbrengen. Zeker zou het niet onaardig zijn van degenen, die hart gevoelen voor de oud-strijders, indien zij dezen waardigen man eene verrassing zonden op zijn verjaardag. Te Geldersch Veenendaal is een man onder een steenkolenwagen geraakt. De man brak het schouder blad, 3 ribben en bekwam inwendig ernstige kneuzin gen, waardoor op behoud van zijn leven niet meer valt te hopen. In het tuchthuis te Leeuwarden waren op I April jl. 395 gevangenen, waaronder 9 voor levens lang veroordeelden. Uit Kloosterburen schrijft men aan de Prov. Gr. Ct. het volgende: «Een Roomsch-Katholiek kind, dat sedert vijf a zes jaren de openbare school heeft bezocht, zou worden aangenomen tet het geloof. De zer dagen had daarvoor het examen plaats in de Roomsch-Katholieke kerk. Het kind werd afgewezen door den pastoor met de boodschap, dat het zou wor den aangenomen, mits het dadelijk nog de bijzondere school voor Roomsch-Katholieken bezocht. De vader, ook Roomsch-Katholiek, was hiertoe niet genegen, daar hij zegt, dat zijn drie kinderen best leeren op de openbare school. Hij trok dus zijn kind terug. En nu wordt het kind niet aangenomen tot het geloof." Omtrent de reden van de «verwijdering" van den heer A. Kuipers zendt men aan het N. v. d. Dag van verschillende zijden nadere inlichtingen, welke hierop neerkomen: De heer Kuipers heeft indertijd een accept getee- kend ten behoeve van een thans gewezen notaris, die echter, toen de vervaldag daar was, niet gezorgd had dat geld tot dekking aanwezig was. In den val van den notaris is toen de heer Kuipers medegesleept, en thans stond zijne gijzeling te wachten. goed wat ze willen, leder jaagt zijn ideaal na en vindt het ook. Hij behoeft slechts te luisteren en de stem, die zijn hartje luider doet kloppen, die zijne liefdes-ontboezeming beantwoordt, te volgen; heeft hij eenmaal het snaveltje ontdekt, dat zulke liefelijke tonen in de blauwe lucht doet weerklinken, dan is oo'k de echte gevonden, voor wie de kleine troubadour leven en sterven moet. Een vogel zingt, een ander hoort, "Vliegt nader met verlangen En geeft, door 't zoete lied bekoord, Den zanger zich gevangen. Dan verheugen zich de boschrozen, het geurige mei bloempje, de zachte aardbeibloesem, de nederige gan- zebloemen in de groote weide en het lieve vergeet- mij-nietje aan den waterkant. Nieuwsgierig steken ze de kopjes bij elkaar en het zoele windje brengt hunne groeten over aan het gelukkige paartjedat toebe reidselen maakt voor de huwelijksreis. En is het teruggekeerd dan zoeken beiden zorg vuldig op, wat zacht isbuigzaam wollig en week. En wat hun scherpziend oog in veld en woud bespeurt, dat dragen hunne snavels onvermoeid naar dat ver trouwelijk plekjedat zij zich tot het bouwen van hun nest uitkozen. Dan fluistert hij haar toe Reeds in ous vorig no. werd gemeld, dat Sara Bernhardt te Londen is gehuwd met den Griek Da- mala, die eigenlijk D'Amala is geheeten en niemand anders is dan de acteur Daria, die hier te lande met haar speelde. Volgens eene mededeeling in den Figaro was de heer J. D'Amala attaché aan een ambassade, toen hij uit zuivere liefde voor de kunst aan het tooneel zich wijdde. Hij verbond zich bij het gezel- Schap, dat met Sarah Bernhardt op reis ging, zonder aan deze kunstenares te denken anders dan ais een uitstekende tooneelspeelster. Eerst later werd hij op haar verliefd. Hij is 35 jaar en niet zonder fortuin. Bernays en zijn vrouw brachten in den zomer van 1878 eenigen tijd door te Chaudfontainenu en dan kwam Armand Peltzer daar ook, in dienzelfden tijd. Twee experts bezochten het huis van de rue de la Loi, om te onderzoeken of de verklaringen, die Léon Peltzer van den moord gaf, mogelijk waren. Zij kwamen tot de conclusie, dat aan toeval niet te denken viel. Op grond daarvan heeft Léon Peltzer een nieuw stelsel van verdediging ontwikkeld. Volgens dit verhaal zou de heer Bernays, de kamer binnenkomende, Léon Peltzer herkend hebben, en zou deze daarop zijn pruik hebben afgelegd en Bernays hebber, aangegrepen, Gedurende de worsteling zou hij een geladen pistool hebben gegrepen en dit op Bernays hebben afgeschoten. In een huis te Dijon werd dezer dagen een schat van drie honderd duizend francs gevonden, die, volgens onderzoek, tijdens de omwenteling daar ver- horgen was. De schat zal geheel aan de erfgenamen van den man, die den schat begroef, uitgekeerd worden, daar de vinder van zijn recht afstand gedaan heeft. Voor 't nest koos ik dit plekjen uit; En komt de tijd voor 't broeien Dan zult gij zienmijn lieve bruid Hoe ook deez' rozen bloeien. Zij vragen niet naar bouwstijl en kunstgeschiedenis, naar gothisch of byzantijnschin wilde renaissance, zooals hetsinds de wereld werd geschapen, bij hen mode en gewoonte was, bouwen zij hun nest. Daar boven welft zich een groen bladerdak, ten schut en scherm, als er stormen dreigen of boos weer losbarst. Langzamerhand, eer beiden 't nog recht weten, heeft het nestje zich gevuld. «Ei ei I wat zie ik daar?" roept ten hoogste verwonderd het mannetje uit. Het wijfje doetalsof het ook nergens van weetvleit zich vertrouwelijk aan zijne borstzij kijken elkaar lachend in de vonkelende oogjes en dan weer vol ge luk in het nestje, waarin de eerste eitjes liggen. Aan huis geketend is van nu af het wijfjethans be gint het broeien. Het mannetje vliegt rusteloos heen en weer, en telkens brengt het een of ander lekker beetje, van heinde en verre gehaald, mede. Wat vreugd in 't moederhartje sloop, Toen op een zonn'gen dag Het jonge goed te voorschijn kroop, En 't ei gebarsten lag Een half dozijn kopjes ziet uien uit het nest op steken. Weg ijlen de ouders, om bloesems en rupsjes te halen, om de kelen der jongen te vullen. Dezen liet Bulgaarsche dorpje Biela, uit twee honderd zestig huizen bestaande, is door brand geheel verwoest. Omtrent de aanvaring tusschen de beide schepen bij Corunna wordt nader bericht dat de Douro, het En gelse':# schip, 135 personen aan boord had, waarvan 120 gered werden de kapitein, vier officieren en vier passagiers verdronken, en zes anderen worden vermist. Van de Spaansche stoomboot kwamen 30 personen om het leven. Een gas-fabrikant te Venetië brengt sedert eenigen tijd dameshoeden in den handel, die spoedig opgang zullen maken. Zij zijn van fijn uitgesponnen glas ver- va avdigd, zeer fraai van kleur en glans; zelfs de fijnste zijde wordt door den weerschijn dier hoeden overtroffen. Daar er bij het dragen geen kreuken of deuken inkomen, kan men er lang wil van hebben en zij schijnen ook bestemd om niet zoo dikwijls aan vormverandering onderhevig te zijn, wat voor de hee ren der schepping niet anders dan een welkome tij ding zal zijn. Zelfs van regen lijden zij niets en de zon verkleurt ze niet, doch doet za met des te meer glans schitteren. Door hun broosheid zijn zij echter het beeld van al het ondermaansche en, meent men te hebben opgemerkt, schadelijk voor de gezondheid (Z).) Het krankzinnigen-gesticht te Yankton, in den Amerik. Staat Dakota, is door brand vernield. Drie der verpleegden kwamen in de vlammen om. Eeredienst per telephoon. Te Hartford (Con necticut) stellen zich eiken Zondagmorgen ongeveer 100 personen per telephoon in verbinding met de South Church en volgen op die manier den dienst in de kerk. Overzicht van den stand der koersen. Al nemen we ook in aanmerking, dat de Lurksche Loten hun «merkbare teekenen" sedert den eersten van grasmaand met éen zien vermeerderd, dan blijft er nog een beduidend avansje over. Een Turksch lot toch, groot fr. 400 f200 a 10% (koers der vorige week), kostte den 28 Maart f 21, bij 5 maanden 27 d. inter, gelijk - 2,75 Samen f 23,75 Na 1 April is de toen vervallende coupon bij de 12 overige onbetaald geblevene gevoegd en wordt de interest wederom slechts van dien datum af bijgere- kend om dus nu denzelfden prijs aan te wijzen, moet de noteering zooveel verhoogd worden als noodig is om het interestbedrag hij de koopsom te voegen. Het interest-bedragje is f2,75 voor f200 gelijk f 1 voor f 100 of 13/t pet.dit opgeteld bij den voornoemden koers van 10% geeft 11% pet., aanwijzende voor een Turksch lot f23,75 gelijk aan denzelfden prijs. Ware dus de koers gestegen tot 11% pet., dan zouden we daarin geene rijzing mogen zien, daar, zooals we zagen, daardoor slechts dezelfde betalingssom na 1 April wordt aangeduid; hij is evenwel verbeterd tot 12 pet., waardoor dus feitelijk slechts 3/g pet. vooruitgang wordt aangewezen, hetgeen gelijkstaat met eene ver hooging, die een fonds, genoteerd op 80 pet., ondergaat wanneer het tot 82 pet. opgeklommen is. Wij hebben gemeend bij die nominale en feitelijke noteering dit maal enkele oogenblikken te moeten stilstaan, omdat zich op 1 April ditzelfde verschijnsel voordoet bij de Turken 1869 en de April-rente (Oostenrijk). Om trent de 'Iurksche loten lazen we dat 13 April is aan gewezen als de dag, waarop de trekking zal plaats hebben. Het begin van de uitbetaling der getrokkens premiën zal later bekend gemaakt worden. Wij dienen dit., bericht voor onze lezers aantevullen met de mee- deeling der conversie-conditiën voor de Turksche loten. Deze zullen aan een bijzonder beheer onderworpen worden. Op de hun toekomende sommen zal men eerst 25 pet. preleveeren, bestemd om tot 20 pet. van hun bedrag, de loten terug te betalen, die tot aan het einde van 1881 bij de trekking met eene premie uitgekomen, maar niet betaald zijn geworden. Het beschikbare na de betaling van deze 25 pet. zal bestemd worden, om den dienst der premiën op deze leeningen te hervatten. Zoolang de hulpbronnen het toestaan, zullen de trekkingen voortgezet worden volgens het dreigt geen gevaarde voorzienigheid bewaakt hen. Slechts een nieuwsgierige kapel vliegt nu en dan eens over het nest, bekijkt het jonge goed en spoedt zich weer verder. Hoe grooter de oogjes, hoe dikker het donzen deksel en hoe enger het in het nest wordt, des te doller gaat het er toe, wanneer de tijd der voedering komt. Hoe gulzig sperren de kleine nestbewoners hunne snavels op, wat snappen, piepen, schreeuwen ze, en hoe benijden ze elkander iederen lekkeren beet! En hoe erger zij 't maken, des te beter bevalt het de ouden en destemeer vette brokken brengen ze 't huis. Op een goeden dag was het jolige volkje door den honger zeer ongeduldig en onhandelbaar. Zij konden de ouden, die uitgevlogen waren, nauwelijks afwachten, zij trippelden, zij rekten de halzen uit, ja, éen klom er zelfs op den rand van 't nest en keek rond, of moedertje nog niet terugkwam. Plotseling hoorde men een verdacht gonzen en brommen, steeds nader en nader, dan rechts, dan links, en in de rondte ging 't maarzom, zom, zom z z zrom brom - brom! De schrik slaat den kleinen om het hart; vol angst duikelt de een over den ander en allen liggen stil en bevend op den bodem van 't nest. Gelukkig waren vader en moeder in de buurt, en verjoegen ze de booze boschbijen. Maar moedertje had veel moeite en last, vóór ze de lieele bende getroost en in slaap gesust had. (Slot volgt).

Goessche Courant | 1882 | | pagina bijlage 1