Rechtzaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Export-maatschappij voor Zeeland. Laatste en telegraphische berichten. Reden had Ln het koffiehuis >De Prins van Oranje" alhier de aanbesteding plaats van het bedijken van schorren onder Maire en Rilland, gemeente Rilland-Bath. Er werd ingeschreven door de heeren L. Van Houwelinge te Hardinxveld, voor f 177000; A. Van der Meijden te Hardinxveld, voor f173000; C. De Wilde te Kattendijke, voor f157000, en P. J. Visser te Hansweert, voor f 155000. Het werk is niet gegund. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag gewezen de volgende vonnissen tegen: le. C. M., 17 j., J. M,, 14 j., en J. F., 18 j., ar beiders te Colijnsplaat, wegens diefstal van mosselen veroordeeld ieder tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. '2e. D. N., 22 j. en F. N., 17 j., arbeiders te Koewacht, wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 15 dagen cell. gev. straf en f 8 boete c. e. 3e. J. L., 20 j., te Stekene, wegens dronkenschap en beleediging van een beambte in de waarneming zijner bediening veroordeeld tot eene boete van f3 en eene van f 8 c. e. 4e. F. L., 23 j., te Stekene, alsboven veroordeeld tot eene boete van f 3 en twee van f8 c. e. 5e. C. v. S., 31 j., koopman te St.-Nicolaas en J. H., 50 j., koopman te Hontenisse, beschuldigd van wederkeerige mishandeling. De 1 e vrijgesproken, de 2e veroordeeld tot 21 dagen cell. gev. straf en f 8 boete c. e. 6e. A. eigenlijk Ja. d. W., 35 j., arbeidster te St.- Jansteen, wegens hoon veroordeeld tot eene geldboete van f 8 c. e. 7e. A. T., 19 j., te Koewacht, wegens mishan deling veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf. 8e. M. B., 49 j., huisvr. van J. G. M., herber gierster te Sluis, beschuldigd van het tappen aan een beschonken persoon, vrijgesproken. 9e. P. K., 24 j., huisv. van C. v. C., te St. Jan Steen, wegens laster veroordeeld tot f 15 boete c. e. Middelburg. Dinsdagnamiddag had voor de recht bank alhier de behandeling plaats van de reeds vroe ger gemelde zaak ten laste van den heer Ph. B., oud 35 jaren, sigarenfabrikant te dezer stede. Drie getuigen werden gehoord tot bevestiging der klacht van het O. M., dat de beklaagde op of omstreeks 7 Juli 1881 aan den winkelier Dingenis Proos, te Wissekerke (Noord-Beveland), zou hebben afgeleverd tabak, verpakt in papieren zakken, waarop valschelijk als merk was gesteld een quadraat met dubbele zwarte lijn, waarbinnen voorkwam een anker in verticalen stand, door welk merk werd nagebootst dat, hetwelk de handelsvennootschap onder de firma Adrianus Egeter Co., gevestigd te Rotterdam, bezigt, ter onderschei ding van de door haar in den handel gebrachte tabak, koffie, thee, snuif en sigaren, door het te laten afdrukken op de verpakking, waarin die waren worden verkocht, en welk merk is ingeschreven in het daar van gehouden register ter griffie der rechtbank te Rotterdam op 23 Maart 1881, welke inschrijving open lijk is aangekondigd in de Nederl. Staatscourant van 25 April 1881. Een ten verzoeke van den verdediger gedagvaarde getuige, dhr. W. Altorffer, constateerde, dat de be doelde tabakszakken sedert een aantal jaren ter druk kerij der firma J. C. en W. Altorffer gedrukt zijn. De beklaagde hield ter terechtzitting vol, dat hij zich geenerlei schuld bewust is. De substituut-officier van justitie, jhr. mr. Van Doorn, daarentegen hand haafde hetgeen bij akte van dagvaard den beklaagde ten laste is gelegd. Hij requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot eene geldboete van f25, benevens de kosten der procedure. De verdediger van den beklaagde, mr. M. J. De Witt Hamer, vroeg ontslag van rechtsvervolging en subsidiair vrijspraak. Ontslag van rechtsvervolging, omdat de dagvaar ding geen strafbaar feit omschreef. Tot de strafbaar heid van het feit behoort, dat het verknopen der van een nagebootst merk voorziene waren des bewust ge schiedde en de dagvaarding hield die qualificatie niet in. Bovendien concludeerde pleiter tot vrijspraak: lo. om dat het merk van Egeter niet door den beklaagde was nagemaakt; 2o omdat, zoo het was nagemaakt, het bedriegelijke der daad (het hoofdelement van het misdrijf) aiet bestond. Hij wees erop, hoe ter terechtzitting gebleken was, dat de voorganger van den bekl, dat merk reeds ge bruikte sedert 14 Januari 1845, terwijl de firma Egeter eerst sedert 1853 van dat merk gebruik maakte; zoodat er meer voor te zeggen viel, dat het merk door de firma Egeter dan door den beklaagde was nagemaakt. Hij beschouwde dan ook de aanklacht van genoemde firma, naar aanleiding waarvan de ver volging heeft plaats gehad, niet anders dan als een goedkoope poging van die firma tot reclame, waarbij zij vergat, dat zij daardoor den naam van een sedert jaren in deze gemeente bestaand handelshuis ten onrechte bezwalkte. De uitspraak is door de rechtbank bepaald op a. s. Zaterdag 8 dezer. De dezer dagen staande de terechtzitting der nr- rondissements-rechtbank alhier op requisitoir van het openbaar ministerie in hechtenis genomen getuige C. L. P. is heden op last van den officier van justitie uit het huis van arrest alhier ontslagen. Zooals men weet trad de man als aanklager op tegen een ander persoon, die hem voor brandstichter gescholden had, terwijl laatstgenoemde persoon bij de bekentenis van dat woord gebezigd te hebben zoo danige inlichtingen gaf, volgens welke de aanklager, werkelijk moedwillig brand zou hebben gesticht, dat de rechtbank een nader onderzoek noodig oordeelde en den aanklager als verdachte deed arresteeren. De waarheid of onwaarheid zal wel later blijken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft G G., rijksveldwachter te Scherpenissenaar de openbare terechtzitting verwezenverdacht van het afleggen eener valsche getuigenis. De beklaagde is overgebracht naar 's hofs gevangenis. In Frankrijk neemt de beweging tegen de wet op den leerplicht sterk toe. Natuurlijk spelen de geeste lijken daarbij een hoofdrol, vergetende dat zij door hunne agitatie oproer prediken tegen het wettig ge zag, wat zij toch allerminst kunnen verdedigen. Mon seigneur Freppel vervult daarbij een hoofdrol. Een aantal Fransche afgevaardigden hebben gepro testeerd tegen de wetzij verklaren dat, wanneer het kruis uit de schoollokalen wordt weggenomen, het de plicht is der inwoners zich krachtig hiertegen te ver zetten door alle wettelijke middelen, en zij behouden zich voor ter gelegener tijd op de afschaffing der wet aan te dringen, die zij een ramp achten voor hun land. De Britsche regeering heeft nu weer moeielijkheden met de Amerikaansche over de in Ierland gevangen zittende Amerikanen. Een telegram in ons vorig nom- mer meldde de opgeschroefde taal der dagbladen daar over. In het lagerhuis zeide Gladstone Dinsdag daar omtrent, dat de briefwisseling over die zaak nog voort duurt. Het aantal der bewuste gevangenen bedraagt zes. De Amerikaansche Regeering had nog niet geant woord op het in Juni door de Engelsche Regeering tot haar gerichte vertoog betreffende het verspreiden van opruiende geschriften. Hij noemde verder den toestand in Ierland ernstig, doch hij deed opmerken, dat men hier niet met eene politiekemaar met eene sociale revolutie te doen heeft. Reeds Wellington heeft gezegd, dat tegenover tienden en pacht de hulpmiddelen der Regeering van een vrij land ontoereikend zijn. Hij is overtuigd dat er achter die agrarische misdrijven een hoogere invloed schuilt; en hij verlangde van de leden der Landliga eene meer stellige verzekering, dat zij hunne gelden niet daartoe hebben doen strekken. Wat betrof het kiezen van een tijdstip tot het aankondigen van verdere maatregelen dit diende aan het oordeel der Re geering overgelaten te worden. Het plan om den Kaffer-koning Cetawayo naar En geland te doen komen schijnt nog te bestaan. Enge land draagt daarvoor de kosten. Het Lagerhuis is tot 17 April uiteengegaan. Keizer Wilhelm is weer zoo goed als beter. De Rijkskanselier zou van eene meerderheid in den Bondsraad ten gunste van het tabaks-monopolie, en wel van eene tamelijk aanzienlijke meerderheid, thans zeker wezen. De feesten te Palermo, die goed zijn geslaagd, zijn Dinsdag geëindigd met de onthulling van een gedenk steen ter herinnering aan Garibaldi's intocht in Palermo. In de Spaansehe Cortes zijn Dinsdag de discussiën over de financiëele plannen van Senor Camocho ge opend. Van conservatieve zijde worden zij bestreden. 's-Heer-Abtskerke. Dinsdagavond hield de zang- vereeniging «Nooit gedacht" hare laatste bijeenkomst. Dat sedert hare oprichting (1875) de lust tot beoefe ning der edele kunst niet is verminderd, kan daaruit blijken dat de vereeniging thans 16 werkende leden telt, die gedurende den verloopen winter door eene trouwe opkomst toonden de belanglooze bemoeiingen van hunnen directeur op prijs te stellen. 't' Boiissele. Toen de aannemer der nieuwe suatiesluis dezer dagen begonnen was met het afbreken der vleu gels van bazaltsteen, werd gedacht dat besloten was tot het maken van gemetselde vleugelmuren, daar eerstgemelde met hun paalwerk niet tot sieraad strekken. De bazalt wordt echter weder op dezelfde plaats op gestapeld, doch onder een ander beloop. Nu de sluisdeuren niet meer door het water werke loos kunnen gemaakt worden, is de algemeene indruk omtrent de suatie gunstig. Bij de vermelding, dat tot schatter voor di ank- localiteiten benoemd is dhr. D. Vermet, had behooren te staan 's-Heer Arendskerke evenals bij het vertrek van een huisgezin naar Amerika. Dit was verzuimd óp te geven. Te Rilland-Bath zijn, op een bevolking van 1500 inwoners, 10 vergunningen verleend om na 1 Mei a s. den kleinhandel in sterkedrank te mogen uitoefenen. Door den gemeenteraad van Zierikzee is aan den heer W. Van den Berge, oesterhandelaar te Bruinisse, vergunning verleend om, tot het nemen van proeven met oesterteelt door middel van pannen, te mogen gebruiken de buitengronden en slikken langs de zee dijken, van den Val af tot aan Flauwers, zijnde een uitgestrektheid van ca. 1 uur gaans, en zulks voor vijf jaar a f35 's jaars. Op de terreinen van de oesterkweekerij der heeren Swaan, te Bergen-op-Zoom, zal door de Neder- landsche Dierkundige vereeniging een zoölogisch station gevestigd worden, teneinde evenals in 1881 onderzoe kingen te doen op het gebied der oestercultuur. (N. v. d. O.)' Omtrent het stoomschip »Surrey", dat Zaterdag uit Amsterdam naar Amerika vertrok, deelt het Hbl. tot ons genoegen mee, dat het schip in acht water dichte afdeelingen is verdeeld, gescheiden door ijzeren schotten; eene afdeeling kan gevolgelijk beschadigd worden, zonder dat dit onmiddellijk gevaar veroorzaakt. Tegen brandgevaar is met niet minder zorg gewaakt. Een dubbele bodem en waterballast verhoogen nog de veiligheid der opvarenden. Maar van booten wordt niets gemeld. Het meisje te Amsterdam, (zie ons vorig no dat Maandag vóór 8 dagen de ouderlijke woning hei melijk verliet, is Zondag opgespoord. Haai' ontvoerder is in hechtenis. Te Tessel heeft zich tengevolge van het buitenge woon zachte winterweer het hoogst zeldzame geval voor gedaan, dat een wilde eend reeds een nest eieren heeft uitgebroed en voor eenige dagen lustig met hare jongen rondzwom. Zondagmorgen had bij een aannemer te Kralin gen een brutale diefstal met inbraak plaats. Een paar heeren nl. kwamen des morgens in de woning om hunne sigaren eens aan te steken, waarna zij zich weder verwijderden. De bewoner, natuurlijk niets kwaads vermoedende, begaf zich een poos later naar de kerk. Toen hij thuis kwam, zag hij evenwel tot zijne verbazing, dat men bij hem ingebroken had; zijn geld en papieren waren verdwenen. De zoogenaamde sigarenaanstekende heeren hebben zich zeker eerst een weinig op de hoogte willen stellen van de inrichting van 's mans woning. Maandagochtend vroeg zijn te Pernis vijf wo ningen afgebrand. Zekere W. uit Surhuisterveen nam de vorige week afscheid van vrouw en kinderen om naar Amerika te gaan. Te Lemmer had hij reeds berouw van zijn plan en keerde hij naar huis terug. Drie dagen later had weer berouw over dat berouw, nam hij opnieuw afscheid en is hij weer op reis gegaan naar het land van belofte. Dat is een goed middel om, als men geld te veel heeft, er spoedig door te zijn. De burgemeester van Manchester ontving ano nieme brieven, waarin hem werd aangekondigd, dat Fenians van plan waren tegen Paschen het raadhuis in de lucht te doen springen. Het gebouw wordt zorgvuldig bewaakt. "Wanneer Bradlaugh de 500 pd. st. niet kan betalenwaartoe hij veroordeeld istengevolge van het proces Clarke-Newdegate, zal hij bankroet worden verklaard. Kan hij dan niet binnen een jaar een schikking maken met zijn crediteuren, dan wordt zijn zetel vanzelf vacant. Er heeft zich echter te Londen een commissie ge vormd om de 500 pd. st. door shillingsbijdragen bij- eentekrijgen. Naar de »Pall Mall Gazette" verneemt, zou het huwelijk van prins Leopold met prinses Helena van Waldeck, dat op den 27 dezer bepaald was, wegens voortdurende ziekte van eerstgenoemde, uitgesteld zijn. De aanstalten voor de plechtigheid zijn gestaakt. De Koningin wordt den 13 dezer te Windsor terug verwacht. Hetzelfde blad meldt dat Sarah Bernhardt te Londen gehuwd is met den heer Damala, een Griek. Mevrouw Domala zal hare dramatische loop baan blijven voortzetten. Het bericht dat de broeder van den kanunnik Bernard, onder-stationschef te Charleroi, is gearresteerd, was onjuist. Hij heeft alleen een verhoor ondergaan van den rechter van instructie. Dat de kanunnik gearresteerd zou zijn blijkt ook nog niet waar te wezen. Men kan in dezen ook al weinig vertrouwen in de daaromtrent gegeven berichten stellen. Ook over de zaak-Bernays melden de Belgische bladen niets vertrouwbaars. Trouwens, de instructie is geheim. Alleen wordt stellig verzekerd, dat de getuigenissen en aanwijzingen van dag tot dag bezwarender worden zoowel voor Armand als voor Léon Peltzer, wien het steeds moeilijker valt daartegenover hun systeem van verdediging vol te houden. Naar de sPrécurseur" meldt, is het onwaar dat de dieven van de diamanten en andere kostbaarheden van de keizerin van Brazilië te Antwerpen gevat zijn. Het blad meldt tevens, dat het vernomen heeft, dat de gestolene voorwerpen in Brazilië teruggevonden zijn het weet echter niets te berichten aangaande de om standigheden die tot de ontdekking geleid hebben. Een /link voorstel. De afgevaardigde van Havre heeft bij de Kamer een voorstel ingediend om 600 frs. pensioen te geven aan de weduwe van eiken burger, die den dood vindt bij een poging om zijn medemen- schen te redden. Wordt het aangenomen, dan zullen ook de weduwen van de mannen der reddingsboot van Havre, die den 26n Maart omkwamendat pensioen ontvangen. Barcelona krijgt van lieverlede zijn gewoon aan zien terug.. De dienst der spoor- en tramwegen is geregeld hervat, en de winkels en fabrieken zijn meerendeels weer geopend. Men verwacht, dat de staat van beleg eerstdaags zal opgeheven worden. Er loopen geheele troepen werklieden door de stra ten zonder echter ongeregeldheden te veroorzaken. Het garnizoen is versterkt. In Rusland, dat in zoovele opzichten bij de an dere staten van Europa ten achter iswerd de ver plichte eed reeds 12 jaren geleden afgeschaft. De wet van 1870 bepaalt, dat, wanneer iemands geloof het afleggen van den eed verbiedt, de eed zal kunnen worden vervanger, door een verklaring, die voor zijn geweten verbindend is. Het officieel Russische regeeringsblad meldt, dat Maandagochtend het doodvonnis van den krijgsraad te Odessa aan de moordenaars van generaal Strelni- koff door ophanging voltrokken is. Authentiek zijn de ware namen van de moordenaars nog niet bekend hunne daarop betrekkelijke opgaven waren valsch. Uit New-York is bericht ontvangen dat Cornelis Van der Bildt, broeder van den zoogenaamden spoor wegkoning, door een pistoolschot een einde aan zijn leven heeft gemaakt, welk feit een deprimeerendeu invloed op de Beurs heeft gehad. Den volgenden dag had de beurs zich echter weer hersteld. Den 24sten a. s. zal het Hof te Washingtoa de nieuwe bezwaren in behandeling nemen tegen het over Guiteau uitgesproken vonnis. Al de Arabische steenkoolwerkers te Port-Saïd hebben den arbeid gestaakt. Ze eischen dubbel loon. De Europeesche opzichters werden door hen mishan deld. Veertien stoomschepen liggen op kolen te wach ten en de geheele stad is in opschudding. Eene nieuwe en tamelijk drukkende belasting, door de Regeering opgelegd, moet aanleiding tot den twist hebben gegeven. In Corea is de doodstraf bedreigd tegen het misdrijf van het afscheren van het hoofdhaar. Een Coreaan was zijn land antvlucht en had zijn weg ge vonden naar Pekingwaar hij door eenige vreemde lingen was voortgeholpen en dezen uit dankbaarheid les gaf in de Coreaansche taal. Hij had de Chineescbe kleederdracht aangenomen en zich volgens de Chi- neesche wijze het hoofdhaar laten afscheren. Dit ver grijp tegen de wetten van zijn land kwam hem duur te staan. Door eenige zijner landgenooten herkend, die de schatting aan het Chineesche hof kwamen overbrengen, werd hij gevangen genomen, geboeid naar zijn vaderland teruggevoerd cn daar ter dood gebracht. (Slot.) Stoksnijboonen, die in 1881 niet werden geëxpor teerd, zijn wel aanbevelenswaard. De qualiteit moet echter zeer mooi en vooral egaal zijn. Ware er voor raad geweest, dan had er gelegenheid bestaan duizen den daags, tegen goede prijzen, te verkoopen. Kool was niet overvloedig genoeg om behoefte aan uitvoer te doen ontstaan. De directeur ontraadt voor het tegenwoordige de verbouwing van dat productdat wegens te groote zwaarte en de noodzakelijkheid om het in manden te verpakken te veel vracht- en emballage-kosten moet dragen om met succes geëxporteerd te worden. Slechts bij indienststelling eener vrachtboot direct op Londen of eene andere Engelsche haven zoude men die cul tuur opnieuw in overweging kunnen nemen. Van kroten begon de verzending eerst in het laatst des jaars en gaf goede resultaten. Naar de directeur dezer dagen vernam, wordt dit artikel in den laatsten tijd voor fabrieken in het bin nenland van Engeland gevraagd. Tot welk doel men het aldaar gebruikt, is hem onbekend. Alleen weet hij, dat de kroten fijn gestampt en in vaten verpakt derwaarts gezonden worden. Hij zal trachten het noodige daarvan te vernemen, daar zulks wellicht gunstig op den verkoop zoude kunnen werken. Uien worden het belangrijkst voor de Maatschappij genoemd. Ten bedrage van 139945 Kg. of ongeveer 2332 hectoliters werden voor eigen rekeaing of in commissie geëxporteerd. In de 10 maanden van het vorige jaar was het bedrag Kg. 85000 of ongeveer 1416 hectoliters. Door de voortdurend lage prijzea, het gevolg van den zachten winter, bleef de uitvoer in de laatste maanden des jaars verre beneden de verwachting. Slechts Kg. 19905 werden verzonden tegen Kg. 52000 in denzelfden tijd van het verledene jaar. Ware de oogst, wat de qualiteit betreft, gun stiger geweest dan had de Maatschappij vele consi gnation gehad van partijen, dia thans te nat waren om verzonden te worden. De hoogste prijs, die gemaakt werd, was f 3,15 bruto per 50 Kg. tegen f 5,in 1881. In het be gin van het seizoen werden in sommige streken der provincie vrij hooge prijzen besteed en daartegen had men ook aanzienlijke hoeveelheden kunnen krijgen. Daar deze inkoopen echter op speculatie geschiedden en niet in evenredigheid stonden tot de prijzendie men in Engeland konde maken, meende de directeur zich daar geheel buiten te moeten houden en hij is over dat besluit thans dubbel tevreden, daar de verkoo pen zeker met groot verlies hadden moeten geschieden. Hoogere prijzen dan de door de Maatschappij ge maakte zijn aan geen der Engelsche markten gemaakt. Alleen de kleine inmaak-uitjesdie dit jaar voor het eerst werden uitgevoerd, gaven betere resultaten en werden zooveel mogelijk gekocht tegen prijzen, waarmede de verkoopers allen zeer tevreden waren. Behalve het uitzoeken daarvan na den oogst beveelt de directeur zeer aan het verbouwen van kleine witte inmaak-uitjes, waarvan het zaad te verkrijgen is en die in goed bereide en niet te vaste kleiachtige gron den wel kunnen gedijen. De Vruchtensoorten, die geëxporteerd werden, be stonden hoofdzakelijk in onrijpe pruimen en kruis bessen, zwarte- en roode bessen en appelen. Ook thans was de opbrengst bevredigend en, ofschoon de grootste zendingen van buiten de provincie kwamen, bemerkte de directeur toch eene vermeerdering van aanbrengst uit Zeeland, terwijl hij van verschillende zijden berichten over nieuwe aar.plantingen heeft ver nomen. Die van kruis- en zwarte bessen kunnen dan ook gerust aanbevolen worden. Enorme hoeveelheden kunnen geplaatst worden en, in den vereischten toe stand verzonden en naar behooren verpakt, kan men bijna zeker van goede resultaten zijn. De verschil lende soorten van mandendie voor uitvoer naar Engeland gebruikt behooren te worden, kunnen gega digden steeds door bezorging van den directeur be komen of de modellen daarvan bezichtigen. Ook dat punt is van groot gewicht om eene goede opbrengst te bevorderen. De Oesterhandel werd voortgezet en breidde zich, ondanks de ongekend hooge prijzen, niet onaanzienlijk uit. Er werden verkocht 77550 sts. tegen 40000 in 1880. Dit laatste aantal liep echter over de 3 laatste maanden des jaars, in welken tijd wij dit jaar 56950 debiteerden. In Eieren en Wild viel niets van beteekenis te doen. Er hadden nog consignatiën van Boter en Kaas van elders plaats. Ofschoon de directeur alle derge lijke proeven gaarne aanneemt en zoo goed mogelijk behartigt, heeft hij steeds weinig hoop op succes daar mede, daar het meestal blijkt dat die artikelen al vroeger, zonder gunstige resultaten, aan de markt zijn geweest. WISSEKERKE, 5 April. Maandag en Dinsdag 11. had het vergelijkend examen voor hoofd der school op het dorp alhier plaats. Het werd afgenomen door den heer W. J. Van Gorkom, schoolopziener van het district Goes, geassisteerd door de heeren mr. L. A. Bijbau en Vermeulen, van Colijnsplaat. Van de vijf sollicitanten waren er vier opgekomen, waaronder twee hoofden van scholen. De benoeming zal waarschijnlijk de volgende week plaatshebben. De afdeeling Noord-Beveland der centr. lib. kies- vereeniging stelde den heer mr. C. De Witt Hamer tot candidaat voor de verkiezing der Prov. Staten. 's-GRAVENHAGE, 5 April. De advocaat-generaal Gregory heeft heden in de zitting van het gerechtsho conclusie genomen in zake den curator van het fail lisaement der Vlisringsche Handelsbank en V. S. f

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2