1882. N°. 42. Donderdag 6 April. 69ste jaargang. mr. G. De Witt Hamer. Secretarie op 2den Paaschdag. Kleinhandel in Sterkedrank. Belasting op de Honden. Een enkel woord vóór de a. s. verkiezing. UITOEFENING GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINF.R, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct" Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. A. s. Maandagavond zal geen nommer van ons blad verschijnen. liet zou zeker geheel in strijd wezen met het een voudige karakter van onzen candidaat, indien wij in den breede zijne verdiensten en geschiktheid voor lid der Provinciale Staten gingen uitmeten. Een kalm, bezadigd man als hij, heeft in hetgeen hij in onzen maatschappelijken kring werkt reeds vol doende aanbeveling, en de algemeene achting, welke hem toegedragen wordt door hen, die hem van nabij kennen in zijne verschillende betrekkingen, getuigt reeds van de uitstekende wijze, waarop hij dié vervult. Nog dezer dagen weid ons de opmerking gemaakt, dat mr. C. De Witt Hamer niet voldoende gewaardeerd wordt, en dat dit toe te schrijven is aan zijne be scheidenheid, die hem weerhoudt zich veel op den voorgrond te plaatsen. Welnu, dubbele waarde verkrijgt daardoor het getui genis van hen, die den heer Hamer wel kennen als iemand van degelijke, praktische kennis. Door de ver schillende polder-administratiën, die hij voert, heeft hij gelegenheid gehad te toonen hoe hij op de hoogte is van dit gewichtig Zeeuwsch belang. In zijne be trekking tot de Coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes wordt hij te zeer gewaardeerd, dan dat eene enkele herinnering daaraan niet voldoende zou wezen. Daarbij is, wat reeds op de vergadering te Goes werd gezegd, indertijd zijn aandeel in de werk zaamheden der commissie tot herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen zeer belangrijk geweest, en heeft hij daarbij uitstekende diensten bewezen. Door een en ander is hij volkomen op de hoogte van de toestanden van dat deel der provincie, waar door wij hem nu zoo gaarne zagen afgevaardigd als lid der Staten. In den laatsten tijd vervult hij bovendien de be trekking van arrondissements-schoolopziener. Zijne tegenstanders zullen misschien daarop wel wijzen om hem, die «de gehate schoolwethelpt uit voeren, te weren. En toch gelooven wij, dat juist die betrekking hem aanbevelenswaard maakt en dat zijn felste tegenstander, die hem op dat terrein heeft ont moet, hem eerbiedigen en Waardeeren zal. Mr. Cl De Witt Hamer toonde tot nutoe de wet in gematigden zin, zooveel mogelijk overeenkomstig de belangen van het onderwijs en de financiën der gemeenten, te willen helpen uitvoeren, en wij durven verzekeren dat juist de wijze, waarop hij die betrek king vervult, hem warme vrienden verschafte onder gemeentebesturen en onderwijzers. Achting dwingt hij ook daardoor af, eene achting, die men hem niet beter bewijzen kan dan door hem te kiezen tot lid der Staten. Het krachtigste argument tot zijne aanbeveling was, dat het rechtsgeleerde element in de Staten verster king behoeft. Van andere zijde werd daartegen aan gevoerd, dat advocaten te veel praten, en juist met het oog op het wel eens te veel debatteeren en redeneeren van héeren advocaten, zonder de zaak tot een einde te bren gen, zien wij in mr. C. De Witt Hamer, omdat hij geen practiseerend advocaat is, een uitstekend element op rechtsgeleerd gebied, dat niet gewoon is zich in allerlei gegronde of ongegronde argumenten te verdiepen, alleen om zijn gevoelen te doen zegevieren, maar die op kalme, duidelijke wijze zijne meening weet te ont vouwen. Men moge het dan met hem eens wezen of niet, men zal altijd moeten getuigen dat zijne redenee- ring goed doordacht is en op welsprekende wijze bloot gelegd wordt. Ziedaar onze gronden tot aanbevoling van mr. C. De Witt Hamer. Ook onze tegenpartij is zeker de meening toegedaan, dat het rechtsgeleerd element in de Staten versterkt moet worden, en zij koos mr. C. Lucasse tot candidaat. Waar de Staten invloed uitoefenen op de verkie zing van leden der Eerste Kamer, komt het zeker wel vooral op beginselen aan, en deed de tegenpartij van haar standpunt eene goede keuze. Mr. C. Lucasse is geprononceerd anti-revolutionair, maar al wordt hij als zoodanig door anderen gesteund, wij bestrijden hem daarom met alle kracht. Doch er rijst nog een vraag bij ons opkan een jong man als mr. Lucasse, die nog niet zoo lang ge leden van de academie kwamdie jaevenals mr. Hamer, in Beveland is geboren en langen tijd daar buiten woonde, maar toen zich te Middelburg vestigde, op éen lijn gesteld worden, wat kennis van toestanden van dit deel van Zeeland betreft, met mf. CF. De Witt Hamer Laatstgenoemde heeft een tijd achter zich, rijk aan ervaring op velerlei gebied. Mr. C. De Witt Hamer heeft getoond wat hij kon, was met vrucht werkzaam en verwierf zich de ach ting van velen. Zijn tegencandidaat heeft niets vóór zich dan zijn naam, zijne geboorte en zijne richting. Hij kan een knap man wezen hij kan werkzaam zijn tot nut van 't algemeen, maar nu weten wij daarvan nog niets en bovendien zal zijne werkzaamheid zich bepalen in eene richting, die niet de onze is. Juist omdat hij nog zoo jong en hier zoo weinig bekend is, vinden wij reden te meer om boven hem verre te verkiezen mr. C. De Witt Hamer. Toch zullen wij de candidat uur van onze tegenpartij niet gering achtenen gelooven wij dat een harde strijd te wachten is. Te meer zien wij dien strijd donker in, wijl er ver deeldheid heerscht in den boezem der liberalen. Wij hetreuren ten hoogste de houding der vrijzin nigen in het oostelijk deel van Zuid-Beveland en wij kunnen hierover mét te meer vrijmoedigheid onze mee ning schrijven, wijl wij zeiven het onze gedaan hebben om te Goes de Candidatuur van den h.eer Yereeke te doen stellen, al hadden wij ook bezwaar tegen zijn burgemeesterschap. De Staten tellen al veel te veel burgemeesters, die ten slotte hun eigen controleurs wor den. Maar de overhand had bij ons een gevoel van billijk heid, dat ook uit datdeel wel een vertegenwoordi ger mocht worden gekozen dat er van deze zijde nog wel eens een stap gedaan mocht worden om eene oude veete te helpen doen vergeten en de meening, dat de heer Vereeke een gewenscht candidaat was met het oog op de kans van slagen. Toen echter de beslissing gevallen was, was tevens bij ons de overtuiging gevestigd dat plicht ons gebood den heer Hamer te steunen, omdat alle verdeeldheid nu de doodsteek zou wezen voor het liberale element in ons, toch al zwak, district. Dat schijnt men in het Oosten niet te begrijpen. Wij willen over de redenen daarvoor niet veel uitweiden. Alleen protesteeren wij tegen eene bewering, als zou het gevoelen wezen dat alleen een candidaat uit Goes dien zetel zou kunnen innemen. Er zijn zelfs andere candidaten besproken, maar waar de meerderheid meende, dat bij eene keuze tus- schen de heeren mr. Hamer en Vereeke de eerste de voorkeur verdiende, moest de minderheid wijken. Bij vroegere gelegenheden heeft Goes meer dan eens getoond, als men meende een geschikten candi daat buiten de gemeente te hebben, dien te willen stellen, ook uit het Oosten. De heer Dominicus was in 1874 de candidaat der Goesche vereeniging «Ge meentebelang" en van de Goesche Courant. Of doelt men soms op de weinige samenwerking van Goes en dat Oostelijk deel? Zoo ja, dan ligt zeker de schuld niet aan Goes dat weten wij beter. Er is bij het oprichten der kiesvereeniging alles gedaan om de mannen uit het Oosten saam te bren gen, maar zijzelven wilden niet. Ook toen reeds is een stap tot samenwerking gedaan. Bovendien hadden zij in dit geval Goes kunnen voorkomen. Dat er eene vergadering van de afdeeling Goes der C. L. K. zou plaatshebben, was voldoende bekend gemaakt. Zij hadden vóór den dag der ver gadering een besluit kunnen nemen en daarvan de afdeeling Goes kunnen kennisgeven met verzoek am ondersteuning. Dan ware de zaak wellicht anders geloopen en waren wij bewaard gebleven voor de noodlottige geschie denis, die nu wordt vertoond. Goes zou dan waar schijnlijk hebben gedaan wat het Oostel: deel nu had behooren te doen. Want nu eenmaal een uitstekend candidaat was genoemd, een man, die de belangen van dit deel on zer provincie goed zal vertegenwoordigen, nu had het Oosten verstandig gedaan om alle quaestiën te la ten rusten en alleen te denken aan het welslagen van het liberale beginsel. Dat men geen man ver langt van buiten het district kunnen wij begrijpen. Maar wat scheidt Goes en Kruiningen, om aan een persoonlijke, locale voorkeur het belang van het ge heel ten offer te brengen Welk een juichtoon zal er opgaan in het kamp onzer tegenstanders 1 Maar toch kan deze zeer donkere bladzijde 'uit onze verkiezingsgêschiedenis en ze zijn er helaas! velen één lichtzijde opleveren, als zij leert voor hét vervolg ook met verkiezingen voor de Provinciale Staten de handen in elkaar te slaan tot algemeene samenwerking. ;En thans vragen wij die, en tegelijkertijd ijverige opkomst, met aandrang van allen, die het met ons eens zijn, dat de meest geschikte candidaat voor de verkiezing op Woensdag 12 April is BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de rccret»rie der gemeente a. s. MAANDAG DEN iO APRIL, uithoofde van den 2den Padschchg. gesloten zal zijn Het hét doen van aangiften voor 'den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden de» voormid- dags van 11 tot 12 uren. Goes, den 5 April 1882. Bufgemeestér en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. VAN DEN BURGEMEfcSTER en WETHOUDFRS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door JACOBA CA- THARINA Van GËMERT, weduwe van JACOB SCHEF- FER, alhier, het verzoek is ingediend, om de vergun ning tot liet uitoefenen van den kleinhandel in sterke drank in het voorhuis van het perceel wijk B no. 99 ten haren name over te brengen. Goes, d n 5 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. U. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennisdat het kohier der bklasting ojp de honden voor dit jaar, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van den 30 Maart 1882 is vastgesteld, op beden aan den ontvanger uitgereikt is, zijnde ieder belastingschuld ge verplicht zijnen aanslag op den bij de verordening bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 5 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTM AN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 5 APRIL 1882. Kruiningen. De Maandagavond door de kiesver eeniging «Gemeentebelang" gehouden vergadering werd door 21 leden bijgewoond. Als le punt was aan de orde de benoeming van een secretaris der vereeniging in plaats van den heer J. Meerburg Snarenberg, naar elders vertrokken; de de heer mr. K. Rembges werd in diens plaats benoemd. Vervolgens werd uitgemaakt dat de vereeniging zich ook met de verkiezing van de Provinciale Staten zou bemoeien en werd de heer J. Vereeke, burgemees ter van Waarde, als candidaat voorgesteld en als zoo danig met 19 van de 21 stemmen (éen was blanco) geproclameerd. Deze heer heeft de candidatuur aan genomen. Hansweert. Door de Centrale liberale Kiesver eeniging. afdeeling Oostelijk deel van Zuid-Beveland, werd Dinsdagavond eene vergadering gehouden tot benoeming van een candidaat voor de Provinciale Staten op 12 April a. s. Nadat ook hier in beginsel was uitgemaakt dat de afdeeling, zich voortaan met die verkiezingen zou be moeien, werd de heer J. Vereeke, te Kruiningen, als candidaat voorgesteld en als zoodanig met algemeene stemmen geproclameerd, en wel op grond van de bil lijkheid dat iemand voor het Oostelijk deel voor een zetel in de Staten wel in aanmerking mag komen, een voorrecht dat de bewoners van bedoeld d jel zoo lang moesten ontberen, en tevens omdat die heer veel steun zal ondervinden. Werd vroeger met eene andere candidatnur uit dit deel fiasco gemaakt, thans laat zich dit niet aanzie», wijl de heer J. Vereeke om zijne rechtschapenheid en onpartijdigheid bij allen in dit deel zeer goed staat aangeschreven. Bovendien zou daardoor het dwaze vooroordeelals zou alleen een candidaat uit Goés gerechtigd zijn dien zetel intenemen worden teniet gedaan. Ter provinciale griffie van Zeeland zijn benoemd tot len klerk de heeren G. 11. C. Van Swers en I. K. Van Heuven, tot dusver 2e klerk. Bij het Nederlandsche loodswezen te Vlissingen is met 1 April bevorderd tot loodskweekeling der le klasse de loodskweekeling der 2e kl. J. P. Baljé. Omtrent de voorgenomen reorganisatie van het korps buitengewone opzichters van den waterstaat zijn door den Minister de volgende punten vastgesteld Geen Vaste opzichters mogen bureaudienst of vast bureau ambtenaar zijnde werkzaamheden aan de bureaux van den hoofdinspecteur, de inspecteurs, hoofdingenieurs en ingeniëui's worden verricht door de beambten in tij - delijkên dienst, uit een afzonderlijk artikel der Staats- begrooting te betalen. Op elk bureau moet een eenigs- zins deskundig ontwikkeld ambtenaar zijn, die uit de tegenwoordige buitengewone opzichters kunnen geko zen worden. De noodige voorstellen zullen op de begrooting voor 1883 gebracht worden. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Maart jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f26,435; ovér de geheele maand ruim f84,535; sedert de in voering met 1 April 1881 ruim f 1,163,800. De Provinciale Staten vaji Groningen hebben Dinsdag tot lid der Eerste Kamer gekozen mr. B. Van Royen, oud-burgemeester van Groningen. Aan de Eerste en Tweede Kamer en aan den Minister van binnenlandsohe zaken verzond de Syno dale Commissie der Chr. Ger. Kerk dezer dagen een adres volgens besluit van de laatste algemeene Synode dier Kérk, met verzoek, dat het wetsontwerp op de schutterij niet goedgekeurd worde, tenzij er de bepa ling in worde opgenomen, dat er geen schutterij-oefe ningen op Zondag mogen wórden gehouden, en dat in allen gevalle niemand tegen, zijn geweten mag ge dwongen worden op Zondag aan zoodanige oefeningen deel te nemen. - Ook dé Centrale Roomsch Katholieke kiesver eeniging voor het kiesdistrict Steenwijk heeft tot can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer G. A. Th. a Th. Van der Hoop, luit. ter zee le kl. Een adres van leeraren aan hoogere burger scholen, waarbij volkamen instemming wórdt betuigd met het verzoek, dat onlangs tot Z. M. gericht werd, om het militair onderwijs ter opleiding tot officier in zijn vollen omgang bij de wet te regelen, telt 541 onderteekenaars en is dezer dagen aan den Koning toegezonden. Volgens het Dagblad hebben de bewoners van Nieuwer-Amstel hun zin. Z. M. heeft een wetsont werp geteekend, waarbij de annexatie van een gedeelte hunner gemeente bij Amsterdam wordt ingetrokken. De broederschap van candidaat-notarisseatelde op 1 Januari laatstleden 570 leden, nl. 336 gewone en 234 buitengewone. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gem. te De Rijp door ds. J. Bakker, te Vlissingen. Beroepen te Westkapelle ds. C. J. Montijn, te St.-Philipsland. Aangenomen het beroep naar de Vrije Geref. gem. te Amersfoort door ds. J. C. Bekking, van Hoofd plaat. Het drietal voor de benoeming van een hoofd der openb. school te Zonnemaire bestond uit de heeren Fremie, onderwijzer te Sliedrecht, P, Nieuwdorp, on derwijzer te Dreischor en Brandt, onderwijzer te Zie- rikzee. De laatste is door den gemeenteraad benoemd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Oudelande. De levering van60 M' grint ten behoeve dezer gemeente, is aangenomen door den heer Cor. Bakker te Sliedrecht voor f 2.07 per M\ J

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1