1882. N#.40. Zaterdag 1 April. 69ste jaargang. 1.11 fin ui Burger-Avondschool. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Voor de verkiezing voor een f lid der Provinciale Staten in ons district, op Woensdag 12 April a. s., bevelen wij met aandrang aan Geen omioodigc herhaling, goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nemmers 5 ct., niet bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINElt, te Hamburg. Inons land vervoege men zich', voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om én vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. tevens waarschuwing. «Verplaatsing kan dringend noodig zijn het wereld burgerschap is een gezond idee en stelt den weg open voor ieder, die ondernemingsgeest en middelen bezit, om zich een bestaan over de gansche wereld te zoe ken. Dat gelieclitwezen aan geboorteplaats of ge boortegrond klinkt fraai, wanneer het slechts betrek king heeft op herinneringen aan jeugd, liefde van. ouders en aan kennissen en vrienden, maar mag ons nooit de kracht en de macht verlammen om, waar do nood dwingt of eene schoone toekomst ons wacht, van dat alles afstand te doen ter bereiking van het geen tot ons welzijn wezen kan. Doch dat verplaatsen geschiede zooveel mogelijk op vasten grond, en de ervaring van bekenden op het terrein, waarheen men zich begeeft, zal moge het voor liet oogenblik eenige opoffering kosten ten slotte voordeel afwerpen." Zoo schreven we den 13 April van het vorig jaar. En weer staan wij voor een tijdperk in het jaar, waarin velen zich gereed maken om hun geboorte grond den rug te keeren en te vertrekken naar een ander werelddeel. De meesten doen dit niet uit weeldeernstige om standigheden dwingen hen daartoe, en waar de ge boortegrond geen voldoend bestaan meer oplevert, daar trekt men elders heen om zijn fortuin te maken, zoo dit mogelijk is, maar in de eerste plaats om een beter heenkomen te vinden dan hier. Ook Nederland, ook onze omgeving levert zijn con tingent. Al bestaat het grootste aantal passagiers, dat de sehepen van zoo menige stoomvaartmaatschappij be vracht, uit Duitschers of andere vreemdelingen, er zijn ook een menigte Nederlanders, die hun land op hoop van zegen verlaten. En bijna allen trekken heen naar Amerika. Dat is nog voor velen het land van beloftedaar kan men rijk worden, beweert men. Wie veel goeds van Amerika zegt en hij die er veel kwaads van spreekt, kunnen beiden gelijk heb ben, is onlangs beweerd door iemand, die den toe stand daar kende. En voor die bewering is goede grond. Veel hangt af van het deel van dat land waar heen, van de verwachtingen en de bedoelingen waar mee men vertrekt. Wanneer men meent, dat men met weinig arbeids en zeer weinig kapitaal daar fortuin kan maken, lijdt men bepaald fiasco. Hard werken is noodig. Flinke en krachtige han den zijn een vereischte. Doch dit alles is al meermalen gezegd en door meer bevoegde personen dan wij zijn. .Waartegen wij willen waarschuwen is het spoedig vertrouwen schenken aan hen, die zoo grif zijn met raadgeven, en de zaken zoo verleidelijk schoon voor stellen alleen met nevenbedoelingen, meer in hun eigen belang dan in dat der personen, wier belangen zij meenen voor te staan. Men late zich niet verlokken door te schoone voor stellingen, evenmin als ontmoedigen door te sombere schilderingen. Het is meer dan eens gebleken, dat al die gunstig gekleurde toestanden in zekere deelen der Vereenigde Staten gegrond waren op speculaties, op touw gezet door of namens ondernemers van deze of gene stoomvaart- of andere maatschappij, die belang heeft bij drukke vaart of goede ondersteuning, teneinde zelve gunstige resul taten te verkrijgen. Verleid door die fraaie beloften, ziet ten slotte zoo menig landverhuizer zich aan zijn lot overgelaten, zonder hulp, terwijl zij, die hem aanzetten tot emigra tie, zich niet om hem bekommeren. Eer. treurig staaltje van speculatie op dat gebied levert weer de zoo hoog opgeschroefde onderneming van de Kuipers-City" in Dakota. Nadat het proefstation te Wageningen reeds zijde lings tegen die onderneming had gewaarschuwd, blijkt nu uit een bericht in dit nomrner hoe de voortva rende" directeur reden had om spoedig weg te varen. Goede raadgevers bij zulk een gewiclitigen stap zijn veel waard, en het is een voorrecht dat onze omgeving in den persoon van den heer C. De Smit, te Wissekerke, er zulk een bezit. Naar het advies van zulke mannen kan men ge rust luisteren en wij houden ons overtuigd, dat ge noemde heer niet zal nalaten inlichtingen te geven, wanneer men die aan hem vraagt. Eene beweging waarop wij eveneens het vorig jaar doelden, ill. de emigratie naar Zuid-Afrika, is een stapje verder gekomen. Er is eene commissie te Amsterdam gevestigd en ieder, die inlichtingen daaromtrent verlangt, wende zich tot den heer D. H. Schmüll, Rapenburg 87, Am sterdam. Ook in die richting, een paar voorbeelden leerden ons dit, wil men in onze omgeving zich wel be wegen, maar toch blijven wij hieromtrent nog eenige reserve wenschel'ijk achten. Er is veel te zeggen voor zulk een emigratie. Het Nederlandsche element blijft bewaardmen verkrijgt een nieuw vaderland, dat door verschillende handen nauwer verbonden blijft aan het oude. Dit zijn Vuordeelen, die voor de toekomst van veel belang zijn; doch de praktische zijde van het vraag stuk op dit oogenblik is of zij, die nu een nieuw land opzoeken, om bun eigen positie te verbeteren, daarin slagen zullen als zij naar Afrika gaan? Bovendien zijn de kosten van emigratie naar Afrika hooger dan naar Amerika. Verder dient men vooral rekening te houden mot de eigenaardige godsdienstige meeningen van de Trans- vaalsche Boers. Voor katholieken b. v. is een verhuizing daarheen niet wenschelijk, terwijl, wil men als onderwijzer, boekhouder, winkelbediende, landmeter, telegrafist en dergelijke er henen gaan, men ook op die gods dienstige richting dient te ietten. De commissie wijst daarop vooral, en in een dezer dagen verspreid werkje lezen wij daarover: «Ieder Transvaler is natuurlijk vrij in zijn dienst te nemen wien hij wil. Niemand zal hem beletten zijn kinderen te doen onderrichten door iemand van moderne zienswijze. Maar hij zal niet licht daartoe overgaan en eerst dan, wanneer hij geen ander vindt. En zoodra hij, gelijk in sommige gevallen kan geschie den, voor zulk een onderwijzer regeeringstoelage vraagt, wordt zeer zeker door den superintendant van het onderwijs op de richting gelet. Ook voor anderen dan onderwijzers is dit punt geenszins onverschillig. Wie als boekhouder, winkelbediende, telegrafist of derge lijke naar Transvaal gaat, moet altijd in het oog houden, dat hij zijn kansen van slagen zeer vermeer dert als hij ook van andere markten thuis is. Bij tijdelijk verlies eener betrekking ligt voor de hand op eene of andere boerenplaats onderwijs te gaan geven. Dan ontstaat voor zulke personen natuurlijk dezelfde toestand als voor hen, die dadelijk als onderwijzers zijn uitgegaan en over het geheel zullen zij, die in eenig opzicht van de openbare meening athankelijk zijn, natuurlijk het best slagen als zij ook in die openbare meening deelen. •Het gezegde behoeft niemand van wezenlijk vrij zinnige beginselen af te schrikken. Maar dan moeten het ook wezenlijk vrijzinnige beginselen zijn. Een eerlijk man, die getrouw zijn plicht doet, niemand opzettelijk kwetst en niemand poogt te ontnemen wat de kracht van zijn leven is, vindt onder deze lieden ook wel zijn weg. Ambachtslieden, vooral timmerlieden, smeden, wa genmakers, kastenmakers, metselaars, die ook met klipsteenen (onregelmatige stukken rots) weten te werken, in het algemeen lieden, die van zessen klaar zijn en niet uitsluitend een enkel ambacht, of maar een gedeelte van hun ambacht verstaan, kunnen zeer goed terecht. Voor bekwame metselaars en timmer lieden is het dagloon thans nog f3 a 4, waarbij ge woonlijk vrij kost en logies. Enkele schoenmakers zouden in Transvaal zeer zeker een goed bestaan vin den en evenzoo tuinlieden en groente-boeren, die zich op cn nabij de dorpen zouden moeten vestigen. On derscheidene hoeren zullen hen zeker verlangen, indien zij van hier met goede informatiën werden gezonden. «Wat vrouwelijke emigranten betreft, moet men rekenen dat minstens evenveel kunnen gaan als man nen en denkelijk veel meer, daar zij de kans hebben van zeer spoedig te huwen. »Aan goede gouvernantes en onderwijzeressen is minstens even groote behoefte als aan goede onder wijzers. Modemaaksters en vrouwen, die goed met de naald kunnen omgaan, zijn in de Staten schaarsch- Knappe dienstboden niet minder." Toch is, dunkt ons, nu nog niet de tijd gekomen om erop aantedririgen dat al die genoemde personen, waar zij hun land willen verlaten, daarheen het oog richten. Is wellicht in de toekomst, wat wij volgaarne wen- schen, daar een fliuk heenkomen te vinden, thans nog is alles in dat deel der wereld zoo weinig zeker en draagt veel nog zulk eeu voorloopig karakter dat wij niets anders kunnen dan pogingen in die richting met belangstelling gadeslaan en aanmoedigen. Maar deze pogingen hebben voor hen, die nu reeds zoeken naar een beter verblijf, geen waarde. Huil zij Amerika nog het land, vanwaar verbe tering moet komen. Wanneer zij daar heengaan, volgen huil zeker da wenschen van hunne vrienden en familie voor hun welslagen maar willen zij niet teleurgesteld worden, dat zij dan zoo practisch zijn niet zoo licht vaardig het oude vaderland den rug toe te keeren voor zij omtrent het nieuwe goed zijn ingelicht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, naar aanleiding der gehouden over gangsexamens, op de Burger-Avondschool zijn be vorderd Van de Isfe tot de 2de klasse. Met den eersten graad. F. vonk. J. Meijler. J. J. Nijs. j H. F. Holthuizen. Met den tweeden graad. H. J. El8man. J. Jongepier. L. E. lieneker. M. Zeegers A, Leupen. J. Ossewaarde. M. V. d. Weele. Met den derden graad. G. P. Fait. J W. Van Gorssel. Van de 2de tot de 3de klasse. Met den eersten graad. P. Glas. liet den derden graad. A. Boddingius. Goes, den 31 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 31 MAART 1882. Met dit nommei' wordt de maandelijksehe stoom- bootlijst verzonden. Wij maken onze abonnés opmerkzaam, dat de ru briek posterijen eenigszins uitgebreid isdaarin toch is opgenomen de aanwijzing van den postpakketten dienst, voor zoover Zuid- en Noord-Beveland betreft. Niet te Kattendijke, maarte ICrabbendijke moet Donderdag 20 April de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad plaatshebben, waarvan in ons vorig notnmer sprake was. Hoofdplaat. Er heerscht hier algemeene vreugde. De Nederlandsche driekleur vertoonde zich Donderdag uit de meeste woningenwant het tot stand komen van den berucliten steenweg is verzekerdde opge wekte hartstochten komen tot bedaren, daar de geld- leening is volteekend: f18000, rente 4% pet. a pari ingeschreven. Dinsdag vóór de raadszitting was er f 12000, waaronder echter 2 biljetten elk van f 1000, die niet in aanmerking kwamen. Uit de mededeeling in die vergadering bleek, dat nog door onzen geachten burgemeester, den lieer Van Slotenvoorde ontbrekende f 8000 bij volmacht was ingeschreven. Bij de woorden van diepe afkeuring in een vorig schrijven, is het nu te aangenamer een woord van lof te kunnen uitspreken Door samenwerking van alle partijen kwam 28 Maart iets nuttigs tot stand. Door Z. M. zijn met 1 April e. k. benoemd tot telegraphist 3e kl. bij de Rijkstelegraaf F. Lijbaart en A. J. Visser, thans klerk 2e kl. De luitenant ter zee 2de kl. GBorel, uit Oost- Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Met ingang van 1 April a. s. is opgeheven de bevoegdheid om de inschrijving in ondertrouw in de huizen der particulieren te doen plaatshebben, zoodat van dat tijdstip af het saanteekenen" ten stadhutze verplichtend is gesteld, behoudens de gevallen, voor zien in het Burgerlijk Wetboek. Tot candidaat voor de Tweede Kamerin de vacature Steenuiijkis van anti-revolutionaire zijde gekozen de heer G. H. Th. a Th. Van der Hoop luitenant-ter-zee en ridder der Militaire Willemsorde, broeder van het overleden kamerlid. De overige stem men waren uitgebracht op den heer Mackay, burge meester van Winterswijk. De bijeenkomst van gemachtigden uit de voor naamste gemeenten van het district werd te Meppel gehouden, in tegenwoordigheid van dr. A. Kuijper. Naar aanleiding van de toestanden in het Rus sische Rijk waarop Nederland van oudsher vele en velerlei betrekkingen heeftmet het oog op de ver volgingen van de joden aldaar, stellen de heeren P. IlartingC. H. D. Buys BallotC. W. Opzoomer W. Mallincrodt, te Utrecht, in eene oproeping aan hunne landgenooten, voor, geiden bijeen te brengen om de uit Rusland vervolgde joden te steunen. Zij motiveeren dit voorstel als volgt Nederland is de klassieke bodem van verdraagzaam heid, waar Joden en Christenen sedert eeuwen vreed zaam naast elkander leven. Toonen wij aan de wereld, dat dit nog altijd zoo is, niet door luidruchtige ver gaderingen zooals in Engeland gehouden zijnniet door heftige openlijke blijken van afkeuring en ver ontwaardiging, waar veeleer medelijden op haar plaats zoude zijn, niet enkel met de ongelukkige vervolgden, maar ook met hunne verblinde vervolgers, die, voor zoover zij tot de lagere klassen behooren te weinig ontwikkeld zijn om toerekenbaar te worden geacht. Toonen wij dit medelijden op eenvoudige, maar tevens krachtige, echt Nederlandsche wijze, door gelden samen te brengen, bestemd om de verarmde en uit hunne woonplaatsen verdreven Russische Joden te onder steunen 1 Wij hopen, dat in alle steden en grootere plaatsen van ons vaderland mannen zullen gevonden worden die, evenals wij bij dezen voor Utrecht en zijne om streken doen, zich bereid zullen verklaren gelden voor dat doel in ontvangst te nemen en daardoor te ge tuigen dat in Nederland boven alle geloofsverschil zich een geest verheft, die al zijne inwoners tot een eendrachtig volk verbindtnamelijkde geest der menschelijkheid. (N. v. d. D.) De vereeniging van gynmastiek-onderwijzers in Nederland zal op Dinsdag en Woensdag II en 12 April a. s. te Nijmegen haar jaarlijksehe vergadering houden en tevens het twintigjarig bestaan der ver eeniging herdenken. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft als prijsvraag uitgeschreven »Een overzicht van aanbevelenswaardige siergewassen ge schikt om in Nederland als alleenstaande gedurende korteren of langeren tijd van het jaar of wel het ge- heele jaar in de open lucht te kunnen verblijven. Voor eennaar het oordeel eener hiervoor te be noemen commissie voldoend antwoord, looft de maat schappij uit haar gouden medaille en twee honderd gulden. De antwoorden in de Nederlandsche taai, niet eigen handig door de mededingers geschreven, met duidelijk en leesbaar schrift, moeten worden ingezonden bij den algemeenen secretaris-penningmeester, den heer 11. C. Zwart, te Amsterdam, vóór of op I Januari 1884. Belangstellenden kunnen van de desbetreffende circu laire aan ons bureau kennis nemen. Te Breda circuleert een adres ter onderteeke- ning, waarin wordt aangedrongen op de enquête, welke jhr. mr. Fan der Wijck heeft verzocht be treffende de geldverspillingen bij ons krijgswezen. Vad. O.-Indie. Verleend een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den eersten luitenant der inf. J. D. Augustijn.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1