1882. N°. 39. Donderdag 30 Maart. 69ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke n» miners 5 ct., niet bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg, ujons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,-berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 29 MAART 1882. De Dinsdagavond te Goes gehouden vergadering door de afdeeling Goes der Centrale liberale kies- vereeniging werd door 19 leden bijgewoond. Nadat eerst in beginsel was uitgemaakt, dat de afdeeling zich nu en voor het vervolg met de ver kiezingen voor de Provinciale Staten zal bemoeien, wer den de navolgende heeren als candidaat voorgesteld mr. C. De Witt Hamer, door den heer J. M. Kake- beekeJ. Vereekeburgemeester van Waarde, door den heer J. L. Van der Pauwert, mr. W. O. De Jonge van Ellemeet, te Goes en mr. K. Rembges, te Kruiningen, beiden door den heer J. A. A. Fransen Van de Putte, en G. J. Van den Bosch door den heer J. J. Ochtman. Er hadden langdurige en levendige besprekingen plaats. Er werd o. a. gewezen op de verliezen, die de Provinciale Staten geleden hadden, waardoor het rechts geleerd element versterking behoefde. Aan mannen van studie was vooral behoefte. Op dien grond werd de heer De Witt Hamer warm aan bevolen, een man, die met vrucht ziju studiën had volbracht, die als administrateur en in verschillende betrekkingen, o. a. eenige jaren geleden als lid der commissie tot herziening der grondbelasting, blijken heeft gegeven van doorzicht en werkzaamheid. Aan den anderen kant wees de voorsteller van den heer Vereeke op den steun, dien deze heer in het Oostelijk deel van Zuid-Beveland zou vinden, wijl diens naam daar reeds is genoemd op de samenwerking die zoo noodig is, en op de billijkheid dat, nu er een vacature ontstaan is tengevolge van het overlijden van een lid, dat buiten Goes woonde, thans ook iemand werde candidaat gesteld, die niet in onze gemeente woont, en dat daarvoor een bewoner van het Oostelijk deel wel in aanmerking mocht komen. Terwijl door een de opmerking werd gemaakt hoe men vroeger met een andere candidatuur uit dat deel fiasco heeft gemaakt, wilde een ander wel meegaan met het idee om van daar iemand te stellen en vestigde daarom de aandacht op mr. K. Rembges, die ook met goed resultaat zijn studiën volbracht en tevens het rechts geleerd element in de Staten zou versterken. Ten slotte werd tot stemming overgegaan, waarbij van de 18 uitgebrachte stemmen er 10 waren op mr. C. De Witt Hamer, 7 op den heer J. Vereeke en 1 op den heer G. J. Van den Bosch. De heer Hamer werd dus als candidaat geprocla meerd. Nu, vooral met het oog op de rechtsgeleerde kennis en de bekwaamheden van den heer Hamer, de uit slag aldus is, hopen wij, dat algemeene samenwer king ook ditmaal niet zal ontbreken. Waren er, zooals hierboven is aangegeven, redenen van bijzonderen aard, die ons noopten de candida tuur van den heer Vereeke te noemen en aantebe- velen, die redenen sloten geenszins uit dat wij de bekwaamheden van den heer Hamer en zijne ge schiktheid voor lid der Staten erkennen en wij van harte hopen, dat door eendracht, en trouwe opkomst vooral, hem een zetel in de Staten worde aangeboden. Later komen wij op die candidatuur meer uitvoe rig terug. Kattendijke. Donderdag 20 April moet alhier eene verkiezing voor 2 leden van den gemeenteraad plaatshebben ter voorziening in twee vacatures, een tengevolge van het bedanken van den heer P. Nieu- wenhuijse en de andere wegens het vertrek van den heer D. Blok. Kruiningen. Vrijdagavond a. s. zal het departe ment Kruiningen der Maatschappij tot nut van 'tal- gemeen ten gemeentehuize zijne laatste vergadering in dit seizoen houdenwaarbij als spreker zal optre den dhr. dr. Z. Th. Diehlleeraar aan de H. B. S. te Goes. Middelburg. Het voornemen van het kader der dd. schutterij alhier (zie Goesche Courant van 18 dezer), om bij het aanstaande vertrek van ons garnizoen aan officieren en onder-officieren als bewijs van sympa thie een afscheidsfeest aan te bieden, vindt aan alle kanten bijval. De volvoering is gewaarborgd en de datum bepaald op Maandag 24 April. Het lijdt geen twijfel, of het feest zal zeer geanimeerd zijn. De goede verstandhouding tusschen de burgerij en de militairen ten onzent is daarvoor een waarborg. Met zekerheid wordt ons medegedeeld en wij vermelden dit met bijzonder genoegen dat ook de medewerking van het muziekkorps der schutterij op dien avond welwillend is toegezegd, eene medewer king die voorzeker als een krachtige steun mag worden beschouwd. Daar, blijkens de uitkomsten der openbare aan besteding, de kosten voor de verbouwing van twee scholen te Kruiningen f12,605, benevens f 383,38 voor aankoop van terrein bedragen, en bij onderzoek is geble ken, dat genoemde gemeente door deze uitgaaf in ver houding tot haar middelen en andere uitgaven onbil lijk zou worden bezwaard, heeft Z. M. een Rijks subsidie verleend aan die gemeente van f 5850. Bij kon besluit is een pensioen van f242 ver leend aan C. Steijns, gewezen brievengaarder te Borssele. De Commissarissen des Konings in de provin ciën zijn door den Minister van Financiën uitgenoo- digd om een lid voor elke afdeeling der districts- commissiën voor de herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in hunne provincie te willen benoemen. De Minister voegt aan die uitnoodiging nog het volgende toe Reeds bij de behandeling van het ontwerp van ge noemde wet is in het licht gesteld, dat de goede uit slag dier herziening grootendeels afhankelijk zal zijn van de geschiktheid der personen aan wie de schatting wordt opgedragen. Worden toch tot leden der schat- tings-commissiën personen benoemd, die niet alleen onafhankelijk en onpartijdig zijn, maar ook bekend met de pachtwaarde der eigendommen in het onder deel van het district waar zij werkzaam zullen zijn, dan mag verwacht worden, dat het naaste doel dei- herziening, eene gelijkmatige schatting der belast bare opbrengst over hst geheele Rijk, zal worden be reikt. Opdat dergelijke personen om eene benoeming als lid te aanvaarden geen bezwaar zouden vinden in be looning en vergoeding, zijn daarvoor, blijkens de ver schillende bepalingen van het koninklijk besluit van 18 Maart jl., ruime bijdragen vastgesteld. Daar het wenschelijk is om de werkzaamheden in de onderscheidene schattingsdistricten in den loop der maand Mei a. s. te doen aanvangen, zal het mij aan genaam zijn de benoeming der leden van de districts- commissiën, met opgaaf van naam, beroep en woon plaats, vóór den 1 Mei e. k. te mogen vernemen. Aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, dat door de Belgische Regeering is besloten tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Antwerpen naar Baarle-Nassau, en dat aan de NoordbrabantDuitsche spoorwegmaatschappij vermoedelijk concessie zal wor den verleend voor een spoorweg van Baarle-Nassau naar Boxtel. Gelukk g is in den toestand van den heer J. Haspelstooneelspeler te Rotterdam eene gunstige wending gekomen. Het gevaar is geweken. In Antwerpen overleed de ook te Goes zoo gunstig bekende acteur J. Dïerkoc. Zijn keurige types van ver schillende rollen, o. a. van Jan Dwars, zijn nog zeker wel bij velen in herinnering. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wilhelminadorp. In plaats van den overleden heer C. Koert is tot kerkvoogd benoemd de heer J. A. Bevier De Fouw, en in plaats van den heer L. Bos- hoff als lid van het kiescollege de heer J. Stamperius. Beide heeren hebben zich die benoeming laten welgevallen. Beroepen te Lage Zwaluwe ds. P. K. Dommisse, te Biezelinge. Misschien is het velen bekend hoe er verschil van gevoelen bestaat omtrent de vraag, of de wet op het lager onderwijs van toepassing is op de in art. 15 letter a bedoelde personen dat zijn zij, die uitslui tend in een of meer der vakkenzingen, nuttige of fraaie handwerken voor meisjes, handteekenen, begin selen der landbouwkundegymnastiek tvanneer die personen door een gemeentebestuur tot onderwij zer of onderwijzeres aan eene openbare school be noemd zijn. Van het antwoord op die vraag is de uitvoering van andere wetsartikelen, b. v. die betreffende de wijze van benoemingde bijdragen van pensioen enz. af hankelijk. Naar het gevoelen van Minister Six moest deze vraag toestemmend beantwoord worden. «Wor den de personen, in art. 15 der wet bedoeld (zoo luidde zijne aanschrijving van 8 Februari 1881) met het onderwijs in eene openbare school belast, zij treden dan daar op als onderwijzers en zijn onderworpen aan de wetsvoorschriften, omtrent deze vastgesteld. De tegenwoordige Minister van Binnenl. Zaken deelt die meening niet. In eene aanschrijving aan Ged. Staten deelt de Minister mededat hij de wet op het lager onderwijs op de in art. 15a bedoelde per sonen ook wanneer zij onderwijs geven aan eene openbare school, niet toepasselijk acht. Een der gemeentebesturen in Zeeland heeft zich tot Gedep. Staten gewend met do vraag, of het maken eener afscheiding in een schoollokaalten doel heb bende de onderverdeeling in vertrekken, overeenkomstig art. 5 van het Kon. besluit van 30 Aug. 1880, moet beschouwd worden als verbouw van scholen. De Minister van Binnenl. Zaken, aan wiens oordeel deze vraag onderworpen werdheeft geantwoord «dat de wenschelijkheid van het al of niet doen ver vaardigen en drukken der teekeningen van weinig omvangrijke werken aan lagere schoolgebouwen aan het oordeel van den districts-schoolopziener kan worden overgelaten". De 37e algemeene vergadering van het N. O. G. zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag en Woens dag 25 en 26 Juli te Zwolle. In aansluiting aan een vroeger bericht uit 's-Heer- Arendskerke dat het ontslag, gegeven aan den heer D. Happee, hoofd der bijzondere school der christelijk afgesch. te Nieuwdorp, met 1 Maart jl. werkelijk is ingegaan, dient dat met genoemden datum de school is gesloten, en de kinderen nu, met kleine uitzondering, geen schoolonderwijs ontvangen. De ontslagene zal, zegt men, het vak vaarwel zeggen. (N. R. Ct.) Landbouw en Veeteelt. Middelburg. Dinsdag liep alhier het gerucht, dat op den stal bij een landbouwer te Vrouwepolder het miltvuur was uitgebroken en reeds zes beesten afge maakt waren. Gelukkig is dat gerucht onjuist. Bij den landbouwer Meijers evenwel zijn vier jonge bees ten gestorven tengevolge van bloedvergiftiging, ontstaan door het gebruik van bedorven voedsel. Op de tentoonstelling van gemest vee en pluim gedierte van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw is voor den besten toom kippen van éen haan en minstens twee hennen de tweede prijs, ƒ2,50, toegekend aan Job V. d. Have te Nieuwerkerk bij Zierikzee. Men schrijft uit Gelderland en OverijselTen gevolge van den grooten voorraad aardappelen, welke bijna onverkoopbaar zijn, zijn de boeren begonnen er de varkens mede te mesten en ze aan het melkvee te voeren, hetwelk daardoor veel melk geeft. Door de strenge nachtvorsten zijn de bloesems van enkele in bloei staande perzike-, abrikoze- en pruimeboomen totaal bevroren. Voor het wintergraan is, evenals voor de weilanden, het thans heerschende schrale weder hoogst nadeelig. De hooiprijzen gaan hooger. Naar aanleiding van het bericht over de sjalot tenteelt meldt de Landb. Ct. een en ander, dat zij over dit onderwerp vond in enkele landbouwkundige werken. De kleine bolletjes der sjalotten worden bij voorkeur in een min of meer zandigen, lossen en vetten grond geplant, die echter niet versch gemest moet zijn. In September, uiterlijk October, worden zij ge poot en later voorzichtigheidshalve tegen de vorst gedekt. Van Hulle zegt, dat sjalotten ongeveer denzelf den grond eischen als uien, maar gevoeliger voor nat zijn. Vervolgens wordt nog van verschillende soorten van sjalotten gewag gemaakt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve van het weeshuis alhier is, voor de a. s. drie maanden, aangenomen de levering van: a. Tarwe-fijnbrood door den heer R. Scheele, voor f 0,16 a. larwe-kropbrood door denzelfde, voor f 0,13, en c. Rund- en kalfsvleesch door den heer J. Bannet, voor f0,60, alles per kilo. St.-Maartensdijk. Ten behoeve der suatie van de vrije polders in het waterschap Sint-Maartensdijk werd alhier aanbesteed het uitdiepen der waterleiding dier polders. Voor deze uitdieping moeten 4000 M'. grond uit de waterleiding gehaald worden. Aannemer werd J. Van Oost, voor 1490. Nog deze week zal door het dijksbestuur van ge noemd waterschap aanbesteed worden het plaatsen van 3 groote en 2 kleine wachtheulen, benevens het leggen van een brug. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank zijn Dinsdag de volgende vonnissen gewezen tegen lo. A. Van de II., stoker te Sint Nicolaas, wegens diefstal veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. L. C. B., 12 j., te Vlissingen, wegens mishan deling veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. N. P., 30 j., arbeidster te Westdorpe, wegens mishandeling veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. R. K., 55 j., arbeidster te Westdorpe, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 5o. A. Van W., 42 j., metselaar te Axel, wegens politie-overtredir.g en rebellie veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 6o. E. S. De C., 32 j., arbeider te Aardenburg, wegens laster veroordeeld tot f8 boete c. e. 7o. P. K., 34 j., werkman, L. D., 22 j., schipper, beiden te Boschkapelle, wegens mishandeling veroor deeld de le tot f3 en de 2e tot f8 boete c. e. Middelburg. Dinsdag a. s. 4 April zal alhier de zaak behandeld worden van de firma A. Egeter Co., te Rotterdam, tegen den heer P. B. alhier, be klaagd van het valschelijk bezigen van een fabrieks merk op papieren zakken, waarin door hem aan den winkelier D. Proos, te Wissekerke, op of omstreeks 7 Juli 1881 tabak is afgeleverd. (Zie ons no. van jl. Zaterdag.) Bedoeld merk bestaat uit een quadraat met dub bele zwarte lijn, met een anker in verticalen stand daarbinnen. Daar de heer B. dit merk reeds sinds jaren moet hebben gebruikt, is men zeer benieuwd naar den afloop dezer zaak. Scheepvaartberichten. Hansweert. Zondagavond werd met sleepboot hier binnengebracht het met rijshout geladen tjalkschip «Dankbaarheid", schipper I. G. Kanters, van Werken dam. Dit schip lag in den nacht van Zaterdag op Zondag, met hevigen storm uit het N. N. W., met gebroken zwaarden en verlies van ankers, kettingen enz. in de Stavenisse, stiet daar geweldig aan den grond en werd lek. Een sleepboot, erop afgezonden, mocht erin slagen het schip van lager wal te slepen en behouden hier te brengen. De lading zal worden gelost om het schip hier te kunnen repareeren. Overzicht van den stand der koersen. Laat ons, nu we lezen dat het voorstel van den Min. van fin. van Spanje tot conversie der Buiten- landsche Schuld in een 4 pets. fonds te Brus>el aan genomen is in eene vergadering van belanghebbenden, dadelijk overgaan de op ons genomene schuld af te doen. Deze bestaat in het leveren van een résumé, waaruit den lezers blijken kunnen de gevolgen der be doelde conversie ten opzichte van hun bezit van 1 pets. Spanjaarden. Volgens de schuldregeling van 1876 beloofde Spanje aan de houders der oorspron kelijke 3 pets. stukken, die toen gebrandmerkt waren door daarbij behoorende onbetaald gebleven coupons, tot 1 Juli 1881 uit te keeren 1 pet. interest, te be ginnen met de coupon van 1 Januari 1882 te vol doen 1 pet., om later overeenkomstig den financi- ëelen toestand, op. in 1882 vast te stellen tijdstippen, den interestvoet te doen rijzen tot de werkelijk ver schuldigde 3 pet. 't Bleek al spoedig, dat Spanje zelfs nog niet eens aan die zeer verminderde verplichtingen duurzaam kan voldoen. VaRdaar het huidige voor stel van den Minister Camacho om de Buitenland- sche Schuld in een 4 pets. fonds te converteeren naar een vasten (en dus niet voor verhooging vatbaren z. a. bij de oude conditiën) rentevoet van 1 pet. ingaande 1 Juli 1883. Er zullen geene stukken worden uitge geven rentende 1 pet. maar 4 pets. schuldtitels, wat de zaak ietwat ingewikkelder maakt. Van een stuk van 400 piasters, gelijk f 1000, geniet men tegen den voorgestelden rentevoet van 1 pet. f 17,50; de regeering zou derhalve, om den houder zonder schade een 4 pets. stuk in de hand te drukken in ruil van het oude stuk, dit nieuwe effect zoo groot moeten maken dat het tegen 4 pet. interest hetzelfde interest-bedrag afwerpt als het ingeruilde stuk tegen 1 pet. zou afwerpen, zijnde f 17,50. Om dit even te berekenen maken we gebruik van de evenredigheid 4 100 17.5: x, waaruit voertvloeit x f 437,50. Het nieuwe stuk zal dus groot zijn f 437,50, afwer pende a 4 pet. de voornoemde interestsom ad f 17,50. Volgens de tegenwoordige noteering van 28% en den huidigen coupon-koers van f 47,50, geniet men van de Buitenlanders (Exteriors) 4 pet. werkelijken interest. Deze feitelijke rentevoet tot grondslag nemende, verkrijgt men voor den prijs van het nieuwe stuk volgens den regel 4% 100= 17% x een bedrag van f388,89, wat gelijkstaat met een koers voorliet oude stuk van circa 39 pet. op 1 Juli 1883, op welk tijdstip de uitleening van 1 3/l pet. vaste rente ingaat. Men ziet dus, dat er dienovereenkomstig eene goede naaste toekomst voor de Exteriors te wachten staat. Blijft de beurs volharden om tegen feitelijk 4% pet. interest een weinig te vertrouwen debiteur als Spanje geld te leenen, dan (let wel op ditdan) zullen do Buitenlanders rijzen tot bijna 39 pet. Of dit (die 4% pet.) zoo blijven zal? Deze vraag brengt ons op het terrein van gissingen en geloovendegene, die daaromtrent een goed geloof heeft in de consequentie van het publiek, zou goed doen Exteriors te koopen en te houden tot 1 Juli 1883. Vraagt men ons af of we een interestvoet van 4 pet. niet ve.d te wei nig vinden, dan antwoorden wewel zeker. Waarom?

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1