1882. N°. 38. Dinsdag 28 Maart. 69ste jaargang. Middelbaar Onderwijs. Rs««l der gemeente Goes, Eind-examen Burgeravondschool. Vaststelling der Kiezerslijsten. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 27 MAART 1882. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Scheepvaartberichten. Buitenlandsch Overzicht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland; A. STEINER, te Hamburg, ujons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. In het belang van een geregelden gang van zaken en ter voorkoming van ver gissingen, die ook nadeelig kunnen zijn voor hen, die eene opgaaf doen, verzoeken wij vriendelijk io. bij de inzending van advertentiën steeds schrif telijk opgaaf te doen hoevele malen men plaatsing wenscht; 2o. op het adres van advertentiën te zetten bureau Goesche Couranten 3o. ingezonden stukken en berichten te adresseeren aan de redactie der Goesche Courant. DE ADMINISTRATIE. OPENBARE VERGADERING van den op DONDERDAG den 30 MAART 1882, des namiddags te 2% uren. Goes, den 27 Maart 1882. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling; I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Kohier van den Hoofdelijken omslag voor 1882. III. Idem der belasting op de honden over 1882. IV. Remission van den H. O. over 1881. V. Idem van de belasting op de honden. VI. Rekening der Gildenfondsen over 1881. VII. Benoeming van een lid der plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs. VIII. Benoeming van het stembureau voor de verkie zing van een lid der Provinciale Staten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het EIND-EXAMEN aan de Burgeravondschool zal gehouden worden als ▼olgt het schriftelijk gedeelte van den 27 tot en met 30 Maart, en het mondeling gedeelte op Donderdag den 30 Maart, 's avonds van 5 tot 81/, uren, en dat dit examen door belangstellenden kan worden bijgewoond. Goes, den 25 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter algemeene kennis, dut de lijsten van de kiezers voor léden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden gesloten zijn, alsmede dat de lijsten dadelijk ter ge woner plaatse in deze gemeente aangeplakt, en ander maal op de Secretarie voor een ieder ter inzige neder- gclegd zijn. Goes, aen 25 Maart 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat het OVËRGANGS- IXAUEN OER LEERLINGEN VAN ÜE BURGER AVONDSCHOOL in bet openbaar zal gehouden worden in het schoolgebouw, op DONDERDAG den 30 MAART e, k„ volgens onderstaand programma. Eerste klasse. 9%10% uur Wiskunde, 10%11% Geschiedenis en Aard rijkskunde 11%11% Jt Kennis der natuur. Tweede klasse; 11 uur Kennis der natuur. 1%2% Nederlandsche Taal. 2%— 3% Wiskunde. En noodigen de ouders en betrekkingen der leerlingen en voorta alle belangstellenden tot bijwoning van dit examea uit. Goes, den 27 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, hartman. Krüininoïn. Met zeer veel genoegen woonden wij de voorstelling bij, die Vrijdagavond gegeven werd door de afdeeling; Tooneelliefhebbers van het Fan- fsrengezelschap «Eendracht maakt macht" alhier. Op de bovenzaal van heer J. Blok vereenigden zich vele belangstellenden, zoo van hier als van de om liggende gemeenten opgekomen. Zooais reeds van andere zijde is gemeld werd ten tooneele gevoerd «Moederzegen," drama in 5 bedrijven. De uitvoiring bad plaats op zulk eene wijze, dat dames en heeren medewerkers daarvoor een woord van lof en dank toekomt. De rollen waren zeer goed inge studeerd en alle spelers waren berekend voor hun taak. De levendige toejuichingen na elk bedrijf waren het beste bewijs, dat het stuk met aandacht en be langstelling gevolgd werd. Wij wenschen de afdeeling geluk met haar succes en hopen, dat zij op den in geslagen weg zal voortgaan om velen nog genotvolle avonden te verschaffen. Versere. Ter vervanging van wijlen den heer A. M. Terschelling is in de Zaterdag gehouden verga dering van ingelanden van den Molenpolder met al gemeene stemmen benoemd tot ontvanger-griffier de heer D. Spruit, secretaris dezer gemeente. De gemeenteraad van Vlissingen heeft burge meester en wethouders, behoudens de goedkeuring der Ged. Staten, gemachtigd met de regeering eene overeen komst te sluiten tot overneming der vestinggronden aldaar. Tot dijkgraaf van den Catharinapolder is ge kozen de heer I. Vereecken, nieuw benoemd burge meester van Stoppeldijk en Boschkapelle. Volgens een Keuter-telegram - dat door de St. Ct. wordt bevestigd is, tengevolge van de opnieuw gevoerde onderhandelingen, het tractaat van handel en scheepvaart tusschen Frankrijk en Nederland Za terdag te Parijs geteekend. Bij het—tractaat wordt geen wijziging gebracht in de tarieven van het vorige tractaat, maar door een nieuwe redactie is tot op zekere hoogte aan de wenschen van onze regeering tegemoet gekomen. Na afgelegd examen kunnen aan het instituut voor de marine te Willemsoord geplaatst worden 40 jongelieden als adelborst voor den zeedienst. Ouders of voogden, die verlangen, hunne zonen of pupillen voor adelborst in aanmerking te doen komen moeten, vóór of uiterlijk op den eersten Mei daarvan een op zegel geschreven aangifte doen. Nadere bijzonder heden bevat de Staatscourant van Zaterdag. Door den Directeur-Generaal der Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen is bepaald, dat in Juni weder een examen zal plaatshebben voor goederen- klerk Ie, 2e en 3e klasse. Het aantal jongens op de kweekschool voor zeevaart te Leiden is in de laatste weken weder zóo toegenomen, dat het thans 286 bedraagt. Op de staatsspoorwegen werden in het jaar 1881 3,453,642 reizigers vervoerd, waarvan 1,931,372 met het noorder- en 1,522,270 met het zuidernet. De St. Ct. no. 72 bevat een kon. besluit tot regeling van de belooning en vergoeding voor de leden en plaatsvervangende leden der commissiën en der hoofdcommissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen en van de kosten van herschatting. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Steenwijk, tengevolge van het overlijden van mr. A. J. Th. a Thuessink Van der Hoop van Slochteron, zal plaatshebben Dinsdag 11 April e. k. en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 25 April d. a. v. In de rijks-postspaarbank is van II tot 20 Maart jl. f 27,351 meer ingelegd dan terugbetaald. Als uitvloeisel van het nieuwe Wetboek van Strafrecht is het wetsontwerp tot aanwijzing van de gestichten, waar hetzij gevangenisstraf hetzij hechte nis wordt endergaan, vrij algemeen met ingenomen heid door de afdeelingen der Tweede Kamer ontvan gen. Men wenschte, dat de Minister ook de verdere tot invoering van het Wetboek noodige ontwerpen spoedig zou indienen. Die ingenomenheid met de indiening van dit ont werp belette evenwel niet, dat bezwaren werden ge maakt tegen de regeling zooals zij nu is voorgesteld, die sommigen te kostbaar en te ingewikkeld oordeelden. Naar het Vad. vernoemt zal, behalve een lee- ningsontwerp, ook weldra een voordracht tot vermeer dering van het bedrag der uittegeven muntbiljetten hij de Tweede Kamer worden ingediend. Als bewijs van sympathie voor den oud-Gou verneur van Atjeh werd Zaterdag aan den gepensio neerden luitenant-generaal Van. der Heyden, namens de inlandsche hoofden te Oleh-leh en te Kotta-Radja, een zilveren dessert-servies aangeboden. Volgens gerucht zou Z. M. de Koning voorne mens zijn aan de voornaamste acteurs en actrices een zeer bijzondere onderscheiding te schenken, gelijk hier en in vele andere landen tot dusver nog niet aan tooneelspelers ten deel viel. De Xlle openbare uitvoering van het Neder- landsch Gymnastiek-verbond zal dit jaar te Roermond plaatshebben op 30 en 31 Juli a. s. - Den 26 April a. s. wordt aan boord van het fregat Evertse o. a. geplaatst de luit. ter zee 2e kl. I. Van den Bosch. De hondententoonstelling van de jaclit-vereeni- ging «Nimrod", die dit jaar te 's-Hage zal plaats hebben, zal op 10 Juni worden geopend. Tot directeur der muziekschool te Zutfen is be noemd de heer Aug. F. Wintertot dusver leeraar aan die inrichting. Ovezand. Benoemd tot Notabel der Hervormde kerk alhier de heer D. Mulder. De dag voor het negende Zuider-Zendingsfeest is voorloopig bepaald op 19 Juli. {Het Zuiden.) Op het drietal te Bredevoort staat ook ds. W. F. A. Winckel te 's-Gravenpolder. De verwarde toestand, waarin de Herv. gemeente te Moerdijk ongeveer 10 jaar verkeerde, heeft eindelijk een einde genomen, doordien het nieuw gekozen kerk bestuur, hoe ongaarne ook, er ten slotte toe overge gaan is om mevr. Koeken, de vrouw van den voor- maligen predikant, uit de pastorie, waarin zij nog altijd wederrechtelijk verblijf hield, te verwijderen. Beroepen bij de Chr. Geref. gem. te Baarland ds. J. M ddel, te Gouda. Wissekerke. Het vergelijkend examen voor hootd der school op het dorp, waaraan eene jaarwedde van 1100 gulden verbonden is plus 150 gulden voor gemis van vrije woning, zal Maandag en Dinsdag 3 en 4 April a. s. gehouden worden. Het aantal sollicitan ten bedraagt vijf. Voor het vergelijkend examen van hoofd der school te Yerseke, dat heden is aangevangen, waren alle zes sollicitanten opgekomen. Axel. De heer M. Verstraeten vroeger onderwij zer te Kruiningen, thans alhier, is benoemd tot iiootd der stads-burgerschool te Weert. Van de 33 candidaten, die naar deze betrekking dongen, stonden met den benoemde op het vijftal de heerenMeijst, te Amsterdam, Ileijnens, te Maastricht, Huizinga, te Leeuwarden en Custers, te Roermond. Het Staatsblad no. 43 bevat een besluit van den 16n Maart 1882, tot vernietiging van hat besluit van den Raad der gemeente Vlissingen, dd. 23 September 1881, waarbij is bepaald, dat de tot hootd der school D in die gemeente te benoemen onderwijzeres bij het aangaan van een huwelijk geacht wordt haar ontslag uit die betrekking te nemen. Op 1 Jan. jl. genoten te Rotterdam 14991 kin deren van 6 tot 12 jaar lager onderwijs en 4816 kinderen niet. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Zaterdag 25 Maart zijn door de Rechtbank gewe zen de volgende vonnissen tegen •lo. M. M., 17 j., te Arnemuiden, wegens oplich ting veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. K. J. Van den B., 52 j., koopman te Sluis, beschuldigd van diefstal. Vrijgesproken. 3o. J. V., 19 j., boerenknecht te Stoppeldijk, we- geps mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f8 boete c. e. 4o. J. S., 19 j. en C. P., 21 j., beiden te Zaam- slag, wegens wederkeerige moedwillige mishandeling veroordeeld de eerste tot eene boete van f8, de 2e tot eene van f3 c. c. 5o. M. L. P., huisvrouw van M. G., te Clinge, wegens hoon veroordeeld tot f8 boete c. e. Bericht aan de scheepvaart. De inspecteur van het Belgisch loodswezen, tevens belast met den dienst op de reede te Antwerpen, brengt ter kennis van gezagvoeiders van zeeschepen, sleepbooten, schippers van binnenschepen etc.dat de werken aan den nieuwen kaaimuur aldaar, tusschen het toegangskanaal naar de zeesluis van het Kattendijksche dok en Sint-Pietersvliet, weldra een aanvang zullen nemen. Aan beide oevers op 100 Meter boven en op gelijken afstand beneden de werken (ter plaatse hierboven genoemd gelegen) zullen bakens gesteld worden. De schepen zullen tusschen die bakens niet meer ruimte hebben dan noodig is, om te kunnen manoeu vreeren, teneinde geen schade te veroorzaken aan de kisten (caissons), inzettingstocstellen, baggermolens of ander materiëel tot het maken der werken in gebruik. —W—SU— Ilet is aan ieder zee- en binnenschip verboden tus schen de bakens te ankeren. Het is mede uitdrukke lijk verboden met krabbend anker tusschen door de bakens te varen, ter voorkoming dat de kettingen der kisten, gelegen opeengrooten afstand, opgehaald worden. Voor de uittevoeren werken zullen boeien gelegd worden. Het is mede ten strengste verboden tusschen door de boeien en de werken te varen. Bovenstaande bepalingen treden in werking den 31 Maart e. k., zullende tegen de overtreders procesverbaal worden opgemaakt en vervolgd, overeenkomstig de bestaande wetten. De schippers van binnenschepen zijn gehouden met hunne schepen boven het station van het Land van Waes, zoo dicht mogelijk bij den linkeroever, ten anker te komen en wel zoodanig, dat zij den dienst der stoombooten in het vaarwater en in dat van het Land van Waes niet belemmeren. (Lloyd Anoersois Duitschland's Keizer Wilhelm beeft wederkeerig aan den Czaar zijn compliment gemaakt. Ook namens de Keizerin heeft hij zijn Russischen collega bedankt voor de goede wenschen, die deze ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft te kennen gegeven. Zijne dank betuiging eindigde met deze woorden«Elk uwer woorden heeft een diepen weerklank in mijn dankbaar hart gevonden. Ik bid den Almachtige, dat Hij uwe regeering zegene tot heil uws volks en tot bevestiging van den Europeeschen vrede." De Czaar heeft zoo meldt een gerucht dezer dagen een bewijs gegeven van energie, dat wel te waardeeren is. In zake de joden-quaestie in Rusland iszooals men weet, eene commissie benoemd tot onderzoek van de grieven der joden en ter beraming van de middelen tot opheffing ervan. Die commissie heeft rapport uitgebracht maai- op zoo'n zonderlinge manier, dat hetgeen zij aanbeval eer zou meewerken tut vererge ring der grieven dan tot verbetering. De joden zouden, werd de raad der commissie op gevolgd, er nog erger aan toe wezen dan tot nutoe. Zoo o. a. stelde de commissie voor dat aan joden verboden zou zijn sterkedrank te verkoo- penin landbouwdistricten of dorpen te wonen en deel te nemen aan de verkiezing van overheids personen. Ignatielf wilde die maatregelen nog al doen voorkomen als in 't belang der joden zeiven te zijn en drong bij den Czaar op eene spoedige beslissing aan. Zoo ernstige zaken eischen overleg, antwoordde de Czaar echter, en na er eenige dagen over gedacht te hebben weigerde hij zijn bekrachtiging en verweet Ignatielf, dat deze hem op een dwaalspoor trachtte te brengen. De in ons vorig no. gemelde maatregel in zake de apothekers is anders niet bijzonder vrijzinnig. De Gambettisten zijn in Frankrijk zeer boos over den uitslag van de benoeming der commissie voor de begrooting. Slechts twee hunner zijn erin opgeno men. Groot is dus hun neerlaag. In de kamer van afgevaardigden is door de com missie voor de verzoekschriften ten aanzien van die, waarin de opheffing van de speelbank te Monaco ge vraagd wordt, besloten de verklaring afteleggen, dat zij het bestaan van die bank afkeurt, maar dat geen grond bestaat om het verzoek tot opheffing in te willigen. Veel gewicht legt dit echter niet in de schaal, daar men er toch weinig aan kan doen. Het tractaat van handel en scheepvaart, tusschen Frankrijk en Belgie gesloten, is door de kamer aan genomen met 399 tegen 61 stemmen. De Italiaanschc kamer van afgevaardigden is tot 12 April uiteengegaan. Vooraf gaf de minister Mag- liani een overzicht van den geldelijken toestand. Het overschot der ontvangsten op de begrooting van 1881, geraamd op 7 millioen, bereikte een bedrag van 49 millioen, waarvan 6 millioen door bezuinigingen ver kregen en 43 uit vermeerdering van ontvangsten. Het overschot op de begrooting van 1882, geraamd op 21 millioen, moet teruggebracht worden op 7 wegens ver meerdering van uitgaven, waaronder 12 millioen voor het departement van oorlog. De minister constateert, dat het land in gunstige economische omstandigheden verkeert. Het cijfer der gezamenlijke invoeren en uitvoeren in 1881 overtreft met 100 millioen dat van 1880. De Minister zet voorts het stelsel uiteendat ge volgd moet worden om met de hervorming der belas tingen voort te gaan. In de Spaansche Cortes heeft de minister een con versieplan ingediend, dat echter zeer wordt bestreden, zoowel in het parlement als in de pers. Het congres der Vereenigde Staten van Noord- Amerika heeft met 167 tegen 65 stemmen een wet aangenomen tegen de immigratie der Chineezen. De Chiiveesche regeering harerzijds zal, zegt men, nu

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1