1882. N°. 36. Donderdag 23 Maart, 69ste jaargang. GÖESM De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Viujdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, -1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg, ujons land vervoe'ge men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJG1I VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. ClllIHM. De prijs der gewone adveptentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer -10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Wie zich met 1 April op ons blad abonneert, ontvangt de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. liet voorstel 11e Navornïii I.ohmiui tot wijziging van art. 4 «Ier wet op liet lager onderwijs in «le Tweede Kamer. Dit voorstel, waarover wij reeds in ons nommer van 7 Maart in 't kort onze meening zeiden, is thans door de afdeelingen behandeld en volgens het verschenen afdeelingsverslag gunstig ontvangen. Nu is zulk een verslag zeker geen trouwe spiegel om te kunnen nagaan, wat liet lot van een ontwerp zal wezen als het in openbare behandeling komt. Zoo menig gunstig ontvangen wetsontwerp werd toch ver worpen en zoo vele donkere wolken, die volgens een verslag het leven van een ontwerp bedreigden, bleken ten slotte geen gevaar op te leveren voor de geboorte van een nieuweling op wetgevend gebied. Toch is er op grond van het voorloopig verslag ditmaal wellicht met eenige meerdere zekerheid te voorspellen, datdekansen voorhetontwerpgunstigstaan. Reeds bij de behandeling der wet in 1878 kwam de heer Van den Berch Van Heemstede m«t hetzelfde voorstel als de heer Lohman nu doet, en staakten daar over eerst de stemmen, terwijl ten slotte door slechts eene meerderheid van twee stemmen (39 tegen 37) het lot van het amendement in ongunstigen zin werd beslist. Zooals men weet luidt artikel 4 als volgt »Art. 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad no. 58) is toepasselijk op alle lokalen, waarin lager school onderwijs gegeven wordt. jiBij algemeenen maatregel van inwendig bestuur worden door Ons, zoowel in het belang van de ge zondheid, als van het onderwijs, aigemeene regelen vastgesteld omtrent den houw en de inrichting der lokalen, waarin openbaar lager schoolonderwijs gege ven wordt, alsmede omtrent het aantal kinderen, dat daarin mag worden toegelaten, met bepaling, in hoever deze regelen verbindend zijn voor de lokalen, waarin bijzonder lager schoolonderwjs gegevenwordt." De cursief gedrukte regelen wilde destijds de heer Van den Berch en wil thans de heer Lohman doen vervallen. Tot de voorstanders van het voorstel-Van den Berch behoorden een paar liberale ledenen de heer Van Houten die zelfs gaarne de geheele 2e alinea had willen doenvervallen. Nu de anti-revolutionaire partij met een paar leden is vermeerderd; nu een man als de heer Moens zijn stem niet kan doen hooren zooals in 1878, nu is er meer kans dat het voorstel zal worden aangenomen. En wij zouden dit betreuren èn om het antecedent, dat daardoor in het leven wordt geroepen èn vooral ook om eene openhartige verklaring van de zijde der ultra-voorstanders van het voorstel des heeren Lohman, die in het voorloopig verslag voorkomt. Zij toch verklaren van de poging van den voor steller, om aan de bestaande grieven tegen de rege ling van het lager onderwijs tegemoet te komen, met ingenomenheid en dankbaarheid kennis te hebben ge nomen, doch vertrouwen, dat de eventueele aanneming van dit voorstel niet zoude worden beschouwd als eene opruiming dier grieven, maar alleen als een eersten stap daartoedie nog door vele andere stappen be hoorde te worden gevolgd. En dat juist maakt de aanneming van het voorstel dubbel gevaarlijk. Eenmaal een eerste stap gezet op dien wegen binnenkort staan er weer een reeks van veranderingen in de onderwijswet van 1878 voor de deur. En die behoeven waarlijk niet uitsluitend van de zijde der tegenstanders te komen. Ook de voorstanders van het openbaar onderwijs kunnen een massa grieven tegen de wet aanvoeren, maar haar daarom nu hier en daar te gaan veranderen is zeer ongewenscht. Dan loopt men gevaar tengevolge van al die wijzigingen een nog slechter wet te verkrijgen, die veel gelijkt op een lappendeken. Maar wij vreezen ook voor misbruik, wanneer die be paling uit het bewuste art. der wet wordt gelicht. Even goed als de voorstanders der bijzondere schoei bevreesd zijn voor misbruik, dat ervan gemaakt kan worden zijn wij bevreesd voor misbruik datwaar de wet niet spreekt, van anderen kant kan insluipen. Wij denken aan de woorden van den heer Kappeyne bij de behandeling van het voorstel Van den Bergh ii Wij behoeven geene romans te lezen om te weten hoezeer door het bijzonder onderwijs dikwijls misbruik gemaakt wordt van de gelegenheid om een aantal kinderenveel grooter dan voor hunne gezondheid dienstig is, in hetzelfde lokaal toe te laten; hoe door bekrompenheid bedomptheid van liet lokaal als an derszins, de school onvoldoende is. Nu kan men zich tot den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht wenden om dergelijk lokaal af te keuren. Ik vraag echter, wat heter is dat deze afhankelijk is van re- geien, welke zij, die dat bijzonder onderwijs geven, vooraf hebben kunnen kennen, of weldat hij alleen zal handelen naar zijne eigene ingeving 7" Het antwoord daarop is zeker niet moeielijk, en ook in het belang van het bijzonder onderwijs zelf komt ons niet-wijziging van de wet gewenscht voor. Laat men daarom zich houden aan de te wachten herziening van het koninklijk besluit van 30 Aug. 1880 omtrent bouw en inrichting der schoollokalen. De eischen van dat koninklijk besluit zijn hoog, te hoog, en onuitvoerbaar voor alle scholen. Verandering daarin is dringend noodig. En laat men, wat wij reeds vroeger schreven, voort gaande op den reeds ingeslagen weg dat de bepalingen daaromtrent voor de bijzondere scholen minder druk kend zijn dan voor de openbare, aan de hoofden onder de voorstanders dier eerstgenoemde scholen advies vragen, hoe zij die bepalingen zouden wenschen. Men kan van beide zijden tot elkaar komen, maar men late de wet boven alles waken voor misbruiken ook van beide kanten, die toch reeds zoo spoedig insluipen. Zegt de regeering die wijziging spoedig toe, dan zal een deel der kamerleden zeker niet meegaan met het voorstel van den heer Lohman en kunnen wij nog hopen, dat het niet worde aangenomen. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 22 MAART 1882. Kattendijke. Donderdag 6 April zal alhier eene verkiezing plaatshebben voor twee leden van den gemeenteraad. De vacatures zijn ontstaan door het overlijden van den heer C. Koert en het bedanken van den heer J. De Groene Wz. In plaats van den heer C. Platleeuw, brieven gaarder te Wilhelminadorp, die tegen 1 April zijn eer vol ontslag heeft gevraagd en verkregen, is benoemd de heer J. Platleeuw. St.-Maartensdijk. In hunne vergadering van Maan dag maakten ingelanden van het waterschap Sint- Maartensdijk eene voordracht op, die Z. M. den Koning aangeboden zal wordenom daaruit eene benoeming te doen voor dijkgraaf van genoemd waterschap. Op die voordracht werden geplaatst de heeren: N. Pol derman, Al. D. llage en A. Oudesluijs. Tevens werd besloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, de jaarwedde van den dijkgraaf met f 100 te verminderen en vast te stellen op ƒ200. Sedert eenige dagen leven we hier in gespannen verwachting, wie burgemeester zal worden. De groote vraag is: zal het een ingezetene of een vreemdeling zijn Ware het aan de ingezetenen hierin te beslissen, de uitslag zou niet twijfelachtig wezen. Bereids zijn tw.ee adressen aan Z. M. den Koning verzonden met het verzoek een geacht ingezetene, in de adressen ge noemd, te benoemen. Ter vervanging van wijlen den heer J. Visser is bij de werken tot verbetering van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, standplaats Sas van Gent, be noemd tot buitengewoon opzichter van den waterstaat de heer P. De Vriend, van Borssele. Aan O. Verhagen is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als telegrafist 2de kl. Uit Den Haag meldt men aan het V. D. Eerst daags zal de benoeming plaatshebhen van de des kundigen, belast met de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, krachtens de wet van 25 April 1879 (Stbl. no. 89), daar men zich voorstelt met Mei a. s. met de voorloopige werkzaam heden aan te vangen. Het geheele werk zal in drie jaren moeten voltooid zijn. In elk schatting-district worden de werkzaamheden, onder de leiding van een door den Minister aan te wijzen voorzitter, opgedragen aan een commissie, ver deeld in zooveel afdeelingen, elk met drie leden, als het district onderdcelen bevat, 's Konings commissaris in de, provincie benoemt voor elke afdeeling een lid, Gedeputeerden twee leden, zoomede een plaatsvervanger. De eerste oefeningstijd der miliciens van 1882, bij de infanteriezal 12 maanden duren. Van deze lichting worden bij het 7e regiment infanterie in het geheel 800 lotelingen ingedeeld en wel 490 te Am sterdam, 146 te Helder en 164 te Naarden. De rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 11 n April e. k., zitting houden in het Yachtclubgebouw te Rot terdam. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te wordenmoeten hiervan vóór 4 April schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie, met overlegging van geboorte-akte en op gave der tegenwoordige woonplaats. Nadere bijz. be vat de St.-Ct. Uit het verslag der alg. ver. commissie tot le niging van rampen door watersnood in Nederland gevestigd te Amsterdamvan haar bijeenroeping op 6 Maai t 1882, blijkt, dat zij op eerstgenoemden datum bezat een som van f252,000 nominaal 2% pCt. Werk. schuld. De commissie ontving aan giften f 553,578, aan rente f 16,685 en gaf uit f 454,449. De stand van het watersnoodfonds is nominaal f 445,000 inschrijving grootboek 2% pCt. Werkelijke schuld en f 3^66 kasgeld. Het fonds bezit dus r,og ruim f 300,000. De luitenant ter zee C. Hoffman, gezaghebber voor den 5n tocht van de Willem Darentszheeft het voornemen bekend gemaakt om in het begin van Mei naar zee te gaan en vermoedelijk in October terug te keeren. Volgens het Rott. Nbl. is de heer J. Haspels de bekende tooneelspeier zoo ernstig ziekdat er gevaar voor zijn leven bestaat. Wij willen hopen, dat alles zich nog ten goede zal keeren. O.-Iniiië. Overgeplaatst van Deli naar Poerworedjo de opz. le ki. bij de burg. openb. werken C. Elenbaas. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting zijn aangenomen de ontwerpen tot verhooging der begrooting van de rijks-gestichten en die voor de onteigening voor den tramweg Liclitenvoorde-Groenlo.. De Kamer is daarna op reces gescheiden, zullende na terugkomst de con clusie omtrent de conversie-quaestie aan de orde zijn. In plaats vari het overleden lid der enquête-com missie voor de spoorwegen, dhr. Van der Hoop, is benoemd de heer Fabius. Scheepvaartberichten. Hansiveert. Dinsdagvoormiddag kwam de kanaal sleepboot «Ilansweert", bij het uitslepen van twee schepen uit het kanaal naar buiten, in aanvaring met een van België binnenkomend geladen zeilschip, waar door de »Hansweert" de stuurboordzij, even boven den waterspiegel, en het zeilschip de boeg werd ingeloopen. De sleepboot «Hansweert" moest dientengevolge onmiddellijk buiten dienst gesteld worden, terwijl het zeilschip, na voorloopig dichtgemaakt te zijn, de reis kon voortzetten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. De Langete Goedereedeheeft bedankt voor het beroep naar Poortvliet. Beroepen te Oost-Kapelle ds. S. L. Van Steijn Callenfels, te St. Laurens c. a.te Amsterdam in de vacature ds. Van Ronkel ds. A. J. Westhoff te Gorinchem, en in de vacature ds. Sluijter ds. J. Langhout te Anjum. Dinsdagavond had in de Schouwburgzaal te Goes de jaartijksche, ditmaal de 13e, bekroning van wege het Comité tot wering van schoolverzuim plaats. Behalve bijna alle leden van liet comité waren ver schillende autoriteiten en belangstellenden aanwezig. Ons dagclijksch bestuur was vertegenwoordigd de districts- en arrondissements-schoolopziener beiden ga ven door hunne tegenwoordigheid blijk van hunne belangstelling, terwijl ook ie heer dr. J. Kooman Azn., voorzitter der commissie van toezicht op het lager onderwijs, aanwezig was. De voorzitter van het comité, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, opende de bijeenkomst met een welkomstgroet aan allen, waarbij hij tevens wees óp het verlies dat het comité had geleden doordien de provincie geen subsidie meer verleende. Hij drukte den wensch uit, dat de ingezetenen zooveel te meer hun steun het comité zouden verleenen om zoodoende dat gemis te vergoeden. Terwijl nu en dan de kinderen een lied zongen had de uitreiking der boekgeschenken enz. plaats. De burgemeester, mr. J. G. De Witt Hamer, de heer dr. J. Kooman Azn. en ten slotte ook de heer W. J. Van Gorkom, districts-schoolopziener, voerden nog het woord. Eerstgenoemde gaf o. a. naar aanleiding van eene gedane opmerking, dat het comité aan de uiterste grens zijner bemoeiingen was, als zijne meening te kennen, dat het comité niet uit het oog moet verliezen hoe er ook in deze zaak veel is dat men ziet, maar ook veel dat men niet ziet. Het comité nu houdt bij het algemeen de belang stelling voor het onderwijs gaande. Hij zoowel als dr. Kooman wenschte het comité lust en moed toe, om op den ingeslagen weg vooit te gaan. Dr. Kooman wees erop hoe daartoe vooral moed behoorde, waar er mog veel ouders warendie toonden niet te begrijpen hoe onderwijs de machtige hefboom voor volksgeluk en volkswelvaart is. Bij zijne aansluiting aan die wenschen drukte de heer Van Gorkom in zijne toespraak ook de hoop uit, dat de gemeente, liet schooltoezicht, van wiens mede werking hij het comité, ook wat hein zei ven betreft, verzekerde, en het comité een drievoudig verbond ter bevordering van het onderwijs mochten vormen. Het comité, voortschrijdende op den ingeslagen weg, zou dan eenmaal zijn taak kunnpn neerleggen met de vaste overtuiging aan het einde van een goed werk te wi zen. Het comité, dat het oog heeft op de absente of de minder trouw schoolgaande leerlingen, is een onmis bare steun voor het schooltoezicht, dat meer uit den aard der zaak let op de aanwezigen. De heer La Motthe dankte, namens het comité, ge noemde heeren voor het gesprokene. Den leerlingen drukte hij op het hart vooral ijverig en gehoorzaam te zijn aan hunne onderwijzers, wien ook door de verschillende sprekers een woord van hulde was ge bracht. Dat was van de zijde der kinderen de beste belooning, die zij den ledea van het comité konden geven voor hunne zorgen en moeite. Ten slotte riep hij den kleinen een hartelijk vaar wel toe tot op het a. s. zomerfeest. Het totaal der bekroonden bedroeg 385 kinderen. Hiervan zijn van de: Openbare school B, hoofd de heer A. Van Schel ven, 162 kinderen met een boekgeschenk bekroond, waaronder 139, welke geen énkelen schooltijd hebben verzuimd Openbare school O, hoofd de heer D. H.C. Ittmaun, 94 kinderen bekroond, waarvan 50 wegens 0 verzuim met eene inschrijving a. f 1 in de spaarbank, benevens een boekgeschenk de overige 44 kinderen kregen alleen een boekgeschenk; Openbare school D, hoofd de heer J. D. Van den Berge, 26 kinderen, waarvan 15 wegens 0 verzuim met eene inschrijving in de spaarbank a f 1,50 en een boekgeschenk, de overige 11 kinderen alleen met een boekgeschenk bekroond Bijzondere school, hoofd de heer II. Poolmeijer, 91 kinderen bekroond met een boekgeschenk. Onder de 91 kinderen waren 24 zonder eenig verzuim. Aau 11 leerlingen, weike de schooi reeds hadden verlaten, werd een getuigschrift wegens getrouw school bezoek uitgereikt. Namens regenten van het weeshuis werden 8 weezen beloond, wegens vlijt en goed gedrag op de school. Yerseke. Het vergelijkend examen voor de betrek king van hoofd der school in deze gemeente zal ge houden worden op Maandag en Dinsdag 27 en 28 Maart. Tot de le klasse der rijks-normaallessen te Tholen zijn toegelaten de mannelijke kweekelingen: A. Vreugde, te TholenA. Geluk en J. Verkerkete Poortvliet M. Hage, te Scherpenisse en de vrouwelijke J. Jansen, te Oud-Vosmeer, M. Douw Van der Krap en H. W. Kuyper Boone, te Tholen. (M. Cf.) Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen, allen ter zake van overtredingen van de wet op de directe belastingen, waarvoor de volgende per sonen veroordeeld zijn als volgt D. De C., te Eede, in eene boete van f 25,40J. B., te Znidzande, tot 15 dagen cell. P. V., te Idem, tot 15 dagen cell.C. L. P. te St.-Jansteen, tot 3 dagen cell.P. J. K., te Retranchement, tot 1 maand cell; J. M., te Idem, tot 15 dagen cell, gev straf; C. v. G., te Stekene, tot f 19,80 boete B. H., onbeken la woonplaats, tot f22,50 boete, allen daarenboven met verbeurd vei klaring der aangehaalde goederen. Van 1'. J. L.te EedeC. K.te Antwerpen en L. S. to Brussel, werden alleen de aangehaalde goederen ver beurdverklaard terwijl E. B„ slachter en koopman te Middelburg, werd vrijgesproken.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1