Advertentiën. geëngageerd tegen f2,50 'sweeks en 8 ct*. per paar gepoetste laarzen of schoenen. Van borgstelling is nu geen sprake meer. Dat is trouwens ook overbodig Te Bergen*op-Zoom is men door de doeltreffende maatregelen van de politie bevrijd van de Belgische centen. Vrijdag zijn te Amsterdam aan boord van het stoomschip Pollux ongeveer 700 landverhuizers naar Amerika gestevend. De vorige week zijn 18 personen, meest allen behoorende tot den welgestelden boerenstand uit West- kapelle en Domburg, naar Noord-Araerika vertrokken. Onder hen bevond zich een 69jarige weduwe, wier man voor veertien dagen was overleden. Vrijdag werd te Groningen een zware ijzeren rol, achter een wagen gebonden, langzaam voortge trokken. Een 5jarig knaapje ging erop zitten, viel eraf en werd onder de rol verpletterd. Een werkman te Groot-Genhout (Limburg), die gedurende een dag onder afgevallen puin en aarde in een put bedolven stond, is met gebroken arm en ge kwetst aan hoofd en beenen, daaruit opgehaald. De vinding van een Amerikaan, dat boomwol een middel is om vruchten tegen bederf te bewaren, is niet nieuw. Een Rotterdammer deelt in de N. II. Crt. mede, dat hij reeds eenige jaren geleden, in een of ander tijdschrift van deze uitvinding melding ge maakt vindende, er eene proef van nam. Een tros druiven in ruw katoen werd door hem in een groote stopflesch gedaan en de stop met een stuk blaas be dekt; na eenigen tijd zich willende overtuigen van den toestand der tros, nam hij de blaas weg, en de stop vloog hem langs 't gezicht, gelukkig zonder hem te rakende kracht was van dien aard, dat de stop door het geschilderd doek van het plafond werd geslingerd. Dit tot waarschuwing voor de weetgierigen, die ook proeven ermede zouden willen nemen. Zal het in Mei 1882 vriezen De buitengewoon zachte weersgesteldheid der twee eerste maanden dezes jaars, Januari en Februari, doen beduchtheid ontstaan voor late nachtvorsten, indien men namelijk geloof mag slaan aan het bekende spreekwoord «Een groene Kerstmis geeft een witte Paschen." Zal het dit jaar bewaarheid worden? Op deze vraag brengen wij in herinnering de waarnemingen, die door den kolonel Le Fèvre, met het oog daarop, sedert ruim veertig jaren in het Fransche departement van Charente zijn gedaan. Uit zijn nauwkeurig voortgezette waarnemin gen en aanteekeningen daarvan gedurende al dien tijd blijkt, dat elke dag in de maand Maart, waarop het mistig weder was, als een voorteeken mocht worden beschouwd, dat het op denzelfden datum der maand Mei, of den dag van te voren of een dag daama zou rijpen. 't Valt gemakkelijk op deze aanduiding te letten, teneinde ons te vergewissen of zij steek houdt, door aanteekening te houden van de mistige dagen in Maart. Sempervirens De Vaughan-geschiedenis te Brussel. Men meldt, dat de justitie op het spoor isvan den per soon, die de gestolen fondsen uit Bernays' woning in be waring heeft. Léon Peltzer zegt, dat zekere Murray var. New-York hem 12000 frs. had geleend om te voorzien in de kosten van de oprichting der «Société trans- océanique", maar niemand hecht daaraan geloof en de zoogenaamde Murray is nergens gezien. Te Parijs vond men onlangs op een der boulevards een groote enveloppe, waarop geschreven stond «Stuk ken betrekking hebbende op den moord van Bernays te Brussel". Een Belg, die zich uitgaf voor een boek bindersknecht, had zich eenige weken geleden te Brussel vervoegd bij een boekbinder en om werk gevraagd Deze zeide, dat hij geen werk had. De ander deelde daarop mede, dat hij te Parijs papieren had gevonden, betrekking hebbende op den moord van Bernaysop zijn verzoek stelde de boekbinder die in handen der politie. Den boekbindersknecht heeft men nergens meer gezien. Dr. Lavisé ontvangt eiken dag anonieme brieven met scheldwoorden en bedreigingen. Een uit Termonde was in het Latijn geschreven en eindigt met «Pro nihil non feceris" (Gij zult het niet voor niet hebben gedaan). De dienstbode van Armand Peltzer heeft verklaard, dat zij eenige weken vóór den moord hevig schrikte door een pistoolschot. Zij snelde naar de kamer, waar het schot was gevallen, ea. vond daar haar meester, die vroeg «of het schot dan zooveel leven had ge maakt?" Armand scheen zeer het land te hebben en beval de dienstbode te zwijgen. De eigenaar van het huis van de rue de la LoiAlmeynherinnert zich, dat, toen Vaughan het huis kwam huren, hij de plaats had bekeken en zich had geïnformeerd naar de dikte der muren en hun verbinding met elkander. Léon Peltzer heeft zich op zijn reis van Weenen naar Bremen een nacht te Berlijn opgehouden en wel op 18 Februari, in het City-hotel. Hij noemde zich daar B. Wölmold uit Mühlhausen in Thüringen. Omtrent zijn verblijf te Weenen wordt nader be richt dat hij zich uitgaf voor een student uit Ha nover hij had als naam opgegeven Conrad Pfeiffer had een maand vooruit huur betaald en aan zijn ver huurster gezegd, dat hij te Weenen zijn studiën in de philosophie kwam voltooien. Hij bracht zijn dagen door in de keizerlijke bibliotheekleefde zeer stil en niemand wantrouwde hem. Hij vertelde, dat hij fa milie had in Frankrijk en Duitschlandspeelde veel met de kinderen van 't huis en klaagde dikwijls over slapeloosheid. In de laatste dagen scheen hij zeer geagiteerd. Den 3n Maart kreeg hij een telegram naar hij zeideuit Parijs en hij gaf aan zijn ver huurster te kennen, dat zijn moeder te lianover zwaar ziek was en hij dus zou vertrekken. Maar daar hij niet genoeg geld had om de huur te betalen, die den ln Maart was vervallen, zeide hij, dat hij die huur uit Hanover zou zenden en zijn bagage als onderpand zou achterlaten. Aldus deed hij dan ook en hij nam alleen een valiesje mede met toiletbehoeftenen liet zijn kleeren, linnengoed en boeken achter. De «Opinion" van Antwerpen zegtdat Armand Peltzer op zekeren nacht bij zijn bediende Van Bredael kwam en hem verzocht dadelijk naar Rotterdam te gaan en vandaar een telegram naar Duitschland te verzenden. Van Bredael deed wat hem verzocht was en het telegram, dat in het Duitsch was gesteld, was voor Weenen bestemd. Den juisten datum kan Van Bredael zich niet meer herinnerenhet parket doet thans onderzoek op het telegaafbureel te Rotterdam. Aan een dagblad te Namen wordt uit Brussel ge schreven, dat het parket de zekerheid heeft bekomen dat 's daags of den tweeden dag na den moord van den heer Bernays twee personen, een man en eene vrouw, zich naar het door Henry Vaughan gehuurde huis in de Rue de la Loi hebben begeven en daar het lijk van Bernays ontdaan hebben van de met bloed bevlekte kleederen, zelfs van het linnengoed, om het van nieuwe kleederen te voorzien. Daar het lijk reeds verstijfd was en de leden dus alle buigzaamheid ver loren hadden, zoo werden de armen gebroken. Wat er geworden is van de kleederen, die Bernays aanhad toen hij te Brussel kwam, is voor het parket nog een geheim. «Een triumf van de kunst." In the Daily News verzekert een inzender, op een wandeling door Londen het volgende gezien te hebben, dat aan Apelles en Zeuxis herinnert. Een decoratie-schilder had voor zijn winkel juist de laatste hand gelegd aan een prachtige biefstuk, toen een hond kwam aanloopen en in een onbewaakt oogenblik de r.atte verf van het bord lekte, tot niet geringe teleurstelling van den schilder en van den hond. 't Klinkt haast als een sprookje, maar de inzender onderteekent het verhaal met zijn vollen naam Henry Roche. Te Tourcoing is een katoenspinnerij afgebrand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat in een half uur tijds van het gebouw niets meer dan de muren overeind zijn gebleven. De schade wordt ge- paamd op 500,000 fr. Niet ver van het station te Tarascon trachtte iemand in het spoorwegrijtuig zijn medereiziger, den heer Savignol, inspecteur van de nationale levensver kering-maatschappij, te vermoorden. De booswicht haalde een pistool uit den zak en schoot driemaal naar den heer S. Deze bood den moordenaar hierna 250 fr. aan om hem het leven te laten. De schurk nam de 250 fr., loste vervolgens op nieuw een schot en maakte zich toen weg. De moordenaar is nog niet gepakt. Men hoopt den heer S. in het leven te behouden. Donderdagnacht is de schouwburgzaal van het glazen paleis te Marseille geheel afgebrand. De brand barstte uit omstreeks éen ure 's nachts. Zeker aantal artisten waren nog in hunne loges om hun kostuum af te leggen. Zij hadden nauwelijks den tijd om te ontkomen, want de brand, die ontstaan was onder het tooneel, had al spoedig eene schrikbarende verhou ding aangenomen. De brandweer was spoedig op de plaats. Te i uren stond het geheele gebouw in vlam. Het dak stortte in en sleepte in zijn val breede zijden van de muren mee. Een koffiehuis naast den schouwburg is almede geheel vernield. Te 2% uren was men de vlammen meester. Eén jongman van 22 jaar is deerlijk gekwetst. Hij klom naast de brand weermannen naar boven, verloor het evenwicht en stortte naar beneden. Men hoopt hem echter in het leven te behouden. Het glazen paleis, dat 600,000 fr. gekost heeft, is thans een puinhoop. Te Lyon heeft de politie eene groote bende van valsche munters ontdekt. Te Toulon is eene belangrijke proefneming ge daan, met betrekking tot de toepassing van den tele- phoon, bij het gebruik van duikerpakken voor onder- zeesche werken etc. Deze nieuwigheid, die zulke uitmuntende uitkomsten heeft opgeleverd, heeft men te danken aan een fregat kapitein, den heer Des Porteszij vermeerdert niet alleen de veiligheid der duikers, maar stelt hen ook in staat de bijzonderheden hunner werkzaamheden overtebrengen zonder verplicht te zijn telkens boven water te komen. Te Ulricehamn in Zweden viel een dienstbode van de pastorie aldaar op een dag in een slaap, die drie dagen duurde. Toen zij wakker werd beweerde zij in den hemel te zijn geweest en bevel ontvangen te hebben God's woord op aarde te verkondigen. Eiken Zondag en Donderdag vervalt zij in denzelfden toestand en verkondigt dan der van alle zijden toestroomende menigte de openbaringendie zij zegt ontvangen te hebben. De gemeente-arts heeft haar onderzocht en verklaart dat zij werkelijk slaapt. Een sterrenkundige te Weenen heeft een kleine planeet ontdekt, nabij de planeet Didon. Deze ont dekking brengt het getal kleine planeten op 223, van welke er 150 het eerst in Europa gezien werden. Te Odessa zijn weder verscheidene personen ge arresteerd, verdacht van nihilisme. Tevens is er beslag gelegd op een geheime drukpers met eenig materiëel en kopieën eener proclamatie, waarin het laatste po litieke proces te St-Petersburg tegen 21 nihilisten ont leed en afgekeurd wordt. Te Petersburg brak Zaterdagavond in een der schouwburgen tijdens de voorstelling brand uit. Men- schenlevens moeten er niet bij verloren zijn gegaan, maar de bijzonderheden omtrent den brand ontbreken nog. Een groot Engelse!) schip, de Victorymet een lading minerale oliën en esparto-gras, aan boord, ge raakte Dinsdagavond in brand, terwijl het in de haven van Bona voor anker lag. Er dreigde een groot gevaar voor de overige schepen. Onmiddellijk werden dan ook pogingen gedaan om het schip door dynamiet en liet afvuren van kanonnen in den grond te boren of althans weder vlot te krijgen en in het ruime sop te doen afdrijven, maar alle moeite bleef vruchteloos het ge vaarte bleef branden. Een later bericht meldt, dat de manschap der Victory in hechtenis is genomen, onder verdenking van het schip in brand te hebben gestoken. Men voegt erbij, dat verscheiden matrozen in dronken toestand beproefd moeten hebben de equi page van andere in de nabijheid der Victory liggende 1 schepen te overreden, hun voorbeeld te volgen. Op de Orkney en Schetland-eilanden woedde Woensdag een orkaan. Verscheiden visschersbooten verongelukten. Benoorden Vicksburg (Vereenigde Staten) is het water van den Mississippi steeds zakkende, maar be neden die plaats, d. i. over de geheele delta in Loui siana neemt de overstrooming weer toe en breken steeds meer dijken door. De stad Vicksburg zelf is overstroomd. De Minister van oorlog heeft een deel der door het water beroofden aan het werk gesteld bij het versterken der dijken. Het aantal van hen, die ondersteuning behoeven, bedraagt 20.000 personen in Illinois 5000 in Ten nessee, 1800 in Mississippi, 15000 in Arkansas, 1500 in Missouri, 500 in Kentucky en 8000 in Louisiana. 1— Een omvangrijke werkstaking schijnt in de Ver. Staten ophanden. In allerlei vakken en in zeer ver schillende streken wordt de eisch van hooger loon gesteld en wordt bij weigering het werk gestaakt. In het kolendistrict van Cumberland strekt de strike zich uit over 8000 mijnwerkers. Ook in Philadelphia, Chicago, San Francisco, Nebraska, New-Jersey, Mas sachusetts komen werkstakingen voor. Het bericht omtrent de gruwelijke slachting, door gedemoraliseerde Peruaansche troepen in de stad Pisco aangericht, waarvan voor eenige weken een Reuters-telegram wist te gewagen, blijkt gelukkig sterk overdreven te zijn geweest. Te Pisco is zelfs in het geheel niets gebeurd. Wel echter hebben onge regeldheden plaats gehad in het nabijgelegen Ica en Chinca Alta, waar enkele vreemdelingen werden ge dood en gewond, onder welke twee Italianen. Sedert was door Chileensche troepen in de beide plaatsen de orde hersteld. Geen volksstam, bij welke de bekeering minder ingang vindt dan bij de Kaffers. Verhaalt men den Kaffer iets uit den Bijbel, dan vraagt hij«Bonile wena (Hebt gij het gezien Op het ontkennend antwoord zegt hij met groote zelfvoldoening: «Hoe wilt gij, dat ik geloof sla aan uw verhaal, wanneer gij zelfbij het gebeurde niet tegenwoordig zijt geweest?" De oproerige koning Krete werd sedert lange jaren door zendelingen bestormd, maar te vergeefs. Onlangs liet hij zich tegen een opperhoofd aldus uit: «De Umsundise (zendelingen) spreken altijd van een zekeren Jezus, die in de wereld kwam om hen van hunne zonden te verlossen. De blanken moeten groote zon daars geweest zijn, daar hij onder hen verschijnen moest. Ons is hij niet verschenen, dus hebben wij alle reden aan te nemen, dat hij met ons tevreden was. Tot loon voor al het goede, dat hij hun gedaan heeft, hebben zij hem ten laatste gekruisigd. Wanneer hij tot ons gekomen was, zouden wij hem ongetwij feld beter behandeld hebben." (Zondagsblad Rotterd. Nieuwsbl.) Laatste en telegraphische berichten. 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. De heer mr. A. J. Th. Van der Hoop van Slochteren, lid der Tweede Kamer voor het district Steenwijk, is overleden. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting hdrdacht de heer Heydenrijck het overleden kamerlid Van der Hoop als een hoogst verdienstelijk, bemind en zeer bekwaam volksvertegenwoordiger. Bij de discussie over de conclusie der commissie voor de verzoekschriften over het adres van generaal Van der Heyden bestreed de heer De Casembroot die conclusie. Hij achtte eene enquête wel mogelijk en gewenscht en stelde als conclusie voor het adres met bijgevoegde stukken aan den Minister te zenden met verzoek om inlichtingen. De heer Keuchenius onder steunde deze conclusie en wilde zich bepalen eenvou dig tot het vragen van inlichtingen. De heer Hey denrijck achtte ook aanvulling door den Minister van diens rede dd. 18 November noodig. De heer Van der Feltz verdedigde de conclusie der commissiedie enkel den Minister gelegenheid wil geven zich nader te verklaren met het oog op het gebeurde op 18 November. De Minister van Koloniën, na in de hulde aan de nagedachtenis van den heer Van der Hoop ingestemd te hebben, verklaarde zich bereid nadere inlichtingen te geven zonder thans in het fond der zaak te treden of met voorstellingen en beschouwingen der sprekers in te stemmen. De conclussie der commissie is daarop verworpen met 35 tegen 24 stemmenwaardoor de conclussie- De-Casembroot is aangenomen. Op voorstel van den heer Tak is de eindtermijn voor de werkzaamheden der enquete-commissie in zake de spoorwegen tot 1 Juli verlengd. Morgen te 3 uren zijn aan de orde ontwerpen t >t wijziging der begroo ting voor de rijksgestichten en tot onteigening van den spoorweg LichtevoordeGroenlo. GRONINGEN20 Maart. Professor W. Modder man is gisteren alhier, na eene langdurige ziekte overleden. PETERSBURG, 20 Maart. In het afgebrande win- tertheater te Livadia bevonden zich 500 personen, die met moeite den dood ontkwamen. 308e Staatsloterij. 5e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Zaterdag 18 Maart, 16e lijst. No. 19894, premie f3000. Trekking van Vrijdag 17 Maart, 16e lijst. Bij de opgave in ons vorig no. werd foutief ge- meludat op no. 14692 was gevallen f 200, dit moest »ijn no. 14792; en op no. 3303 een prijs van flOO,— dit moest zijn no. 3403. Burgerlijke Stand Goes van 17 tot 20 Maart 1882. Geboren: den 17, Jacobus, z. v. Willem Duvekot en Cornelia De Schipper den 18, Willem Pieter, z. v. Johannes Ten Bosch en Suzanna De JongeLena, d. v. Marinus Korstanje en Francina De Dreu. Overleden: den 17, Adriaan Hendrikse, 64 j., ge huwd met Tona Van Sluijs. Verkoopinyen en Verpachtingen. Datum Plaats. V oorwerpen. luformatiëU. 22 Maart Wissekerke (Z.-B.), inspan, Pelle. 22 Hoedekenskerke, inspan, P. Overman. 22 Kruiningen, verp. land, ltembgea. 23 Oudelande, inspau, Mulock Houwer. 23 Oud-Sabbinge, huisraad, afbraak enz., Pilaar. 28 Kwadeudamine penen, hooi en mangels, P. Overman. 22 23 Oostburg, Middelburg, verp. tollen, verp. tollen Ontvang, regiatr. en domeiuen. 24 Tholen, verp. tollen 24 's-Gravenpolder, land, P. Overman. 24 Nieuwdorp, afbraak schip, Karsebooin. 24 YerBeke, heutwaren, De Vos. 25 Schore, bouwland, Reinbges. 25 Wemeldinge, houtwaren, De Vos. 27 Weraeldinge, hofstede enz.,- Pilaar. 27 Biezelinge, huis enz., Rembges. 27 N isse, 1 inboedel, Karseboom. 29 Wemeldinge, manufacturen enz., Liebert. 29 Ellewoutsdijk, hofstede Scholten. 29 Goes, houtwaren. De Vos. 29 Wolfaartsdyk, huisraad enz., Mulock Houwer. 30 Heinkenszand, huizen, Pilaar. 30 Goes, afbraak, Pelle en Scholten. 30 Driewegen, inboedel, P. Overman. 30 Schoorschebrug, houtwaren, De Vos. 30 Biezelinge, in9pan, angels, hooi enz., Rembges. 31 Goes, m ï»elle. 31 Wolfaartsdijk, woonhuis enz., Pilaar. 31 Schore, land, Rembges. April, Kloetinge, 1 's Heerenhoek, hofstede enz., PeJJe P. Overman. windm., huis enz.. Liebert. 1 Nisse, stroo, hooi enz., P. Overman. 3 Kapelle, hofstede, Liebert. 3 Yerseke, molen, Mulock Houwer. STATISTIKK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goog. OVER FEBRUARI 1882. Op de School A waren gedurende deze maand 127 kinderen. Onder dezen waren: 105 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 21 van 110 verzuimen, en 1 dat meer dan 10 verzuimen had. Het gemiddeld verzuim was ®/,o percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen l'/ii percent over dezelfde maand in 1881. Op de School B waren 237 kinderen, waaronder 215 zonder eenig verzuim, 19 die van 110 verzuimen hadden, en 3 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was l1/,, percent, tegen l",j„ percent over dezelfde maand in 1881. Op de School C waren 201 kinderen, waaronder 126 zonder verzuim, 51 met 110 verzuimen, .24 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 9*/,, percenttegen 87,. percent over dezelfde maand in 1881. Op de School I) waren 73 kinderen, waaronder 45 zonder eenig verzuim, 19 met 110 verzuimen, 9 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 8"/,. percent, tegen 8 percent over dezelfde maand in 1881, j Op de bijzondere School waren 159 kinderen, waarvan 118 zonder eenig verzuim, 36 met 110 verzuimen, 5 boven de 10 Het gemiddeld verzuim was 2*/io percent tegen 2®/i. over dezelfde maand in 1881. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Februari 1882 bedroeg 4per cent, tegen 4percent over 't zelfde tijdvak in 1881. Marktberichten. Per Telegraaf. ROTTERDAM, 20 Maart 1882. Tarwe met- zeer matigen aanvoer; puike ruim prijs houdend, mindere en afwijbende onveranderd. Witte boonen 50 en Paarden boonen 25 cents lager. Buitenlandsche granen stil. Meel, met veel koop lust, l[h hooger. In Vlas op het land was de vrAag wederom levendigtot vaste prijzen werd veel ver kocht. Op de markt waren 31801 steen aangevoerd, waarvan slechts een gedeelte wegens te hooge prijs vraag nemers vond. Er bleef veel onverkocht. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER P. A. TIMANSHoondert. 's-Heerenhoek, 16 Maart 1882. Bevallen van een welgeschapen ZOON: S. Ten BOSCH, geb. De Jonge. Goes, 18 Maart 1882. Eenige en algemeenc kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, in den ouderdom van 64 jaren en 9 maanden, onze geliefde man, vader en behuwdvader, in leven gepen sioneerd Rijksveldwacht te does. Goes, den 17 Maart 1882. Wed. A. HENDRIKSE—Van Sluijs, kinderen en behuwdkinderen. Heden overleed, na een kortston dig lijden, tot mijn en mijner kinderen droefheidmijn geliefde echtgenoot en vader de heer ARNHOUT BACH, in den ouderdom van ruim 59 jaren. Kruiningen, 19 Maart 1882. Wed. A. BACH—De Back. De heer en mevrouw FRANSEN Van de PUTTE—De LAAT de KANTER betuigen hunnen hartelijken dank voor de belangstelling, bij de geboorte van hunne dochter ondervonden. Visites worden afgewachtDinsdag en Woensdag 21 en 22 dezer. Goes, 17 Maart 1882.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2