1882. N°. 35. Dinsdag 21 Maart. 69sle jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank. UITOEFENING Vergunning voor industrieele inrichtingen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. u]ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiëri is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Wie zich met 1 April op ons blad abonneert, ontvangt de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. VAN DEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door L. L. WAP- STRA, koopman alhier, het verzoek is ingediend om de aanvrage van mej. de wed. A. G. VERDUIJN, geb. KUNST, om vergunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrank in de beneden-voor- en achterzaal van het perceel wijk B no. 17, ten zijnen name over te brengen. Goes, den 20 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door JACOBUS BALJE vergunning is verzocht om in het perceel wijk A os. 140/141 aan de Kreukelmarkt te mogen op richten een FABRIEK tot bereiding van KUNST- MINERALE en MOUSSEERENDE DRANKEN; voerts dat dit verzoek met de bijlagen ter secretarie is ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 1 April 1882, des namiddags te éen uur, ter hunner vergadet kamer in liet Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot het kenbaar maken en toelichten van bezwaren tegen de irrichting. Goes, den 18 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, HARTMAN. J. G. DE WITT HAMER. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 20 MAART 1882. Het concert, Zaterdagavond door het strijkorkest van het Bergen-op-Zoomsche muziekkorps gegeven heeft zooveel genot verschaft, dat wij slechts te meer betreurden de zeldzaamheid van zulke concerten in onze gemeente, en vooral het gering aantal bezoekers en bezoeksters op dien avond. Het zeer goed gekozen programma werd zoo uit stekend uitgevoerddat er ditmaal bijna slechts te prijzen viel. Uitvoerige bespreking ervan ligt niet op onzen weg, en zou weinig anders kunnen opleveren dan een dank bare vermelding van al het gegevene. Den heer Bouwman en zijn korps roepen wij gaarne een hartelijk «tot weerziens" toe. Jammer, dat er zoo weinig licht in het verschiet is, dat dit weerzien spoedig zal plaatshebben. Kruiningen. Ons fanfaren-muziekgezelschap zal op aanstaanden Vrijdag zijn laatste winter-concert in dit seizoen geven. De afdeeling «tooneelliefhebbers" verleent daarbij weder als gewoonlijk hare medewer king en thans met zoo'n uitgebreid stukdat er weinig tijd voor muziek zal overschieten, maar bijna den geheelen avond door de komedie ingenomen zal worden. Er wordt namelijk opgevoerd Moederzegen of de Parel van Savoije, drama in vijf bedrijven en waar wij in de gelegenheid waren bij de repetitie een kijkje te nemen, kunnen we niet anders dan het publiek tot getrouwe opkomst aanmoedigen. Men zal zich een bezoek zeker niet beklagen, daar het stuk prachtig is en de uitvoering zeer goed belooft te zijn. Hoedekenskerke. Op slechts enkele uitzonderin gen na is door de geheele gemeente, zoo hier als te Kwadendamme, met al de leden van den gemeente raad aan het hoofd, een verzoek aan den Koning ge richt, om den heer J. Wellemansecretaris enz., te benoemen tot burgemeester. Bors8ele. Volgens publicatie zijn alhier negen aanvragen ingediend om vergunning tot verkoop van sterkedrank in t klein. Daaronder behooren er zes van verzoekers, die tevens winkelnering uitoefenen, zoo dat na 1 Mei 1884 het aantal drankverkoopers be neden bet maximum zal dalen. De gemeente telt tusschen de tien en elf honderd inwoners. Tot schatter is benoemd de heer J. Beenhakker. Cadzand. Door den raad is, op zijn verzoek, wegens ongesteldheid eervol ontslagen als secretaris de heer H. O. Fokker. Zuidzande. Donderdag werd onze herbenoemde burgemeester, de heer A. J. Risseeuw, bij zijne terug komst uit Middelburg, alwaar hij in banden van den Commissaris des Konings den gevorderden eed had af gelegd, opgewacht door twee eerewachten en het muziekgezelschap «Veronica,die liem naar zijne wo ning geleidden, omringd door honderden toeschouwers. Allerwege had men de vlaggen uitgestoken als be wijs van ingenomenheid met de herbenoeming door Z. M. van een man, die steeds toonde dat de belangen der gemeente hem ten zeerste ter harte gaan. Naar het Vad. verneemt, is het voorstel van den heer De Saoornin Lohman tot wijziging van art. 4 der wet op het lager onderwijs door de meer derheid der leden, die aan het afdeelingsonderzoek hebben deelgenomen, in beginsel gunstig ontvangen. De Leidsche universiteit heeft een zwaar ver lies geleden door het afsterven van prof. mr. J. E. Goudsmit, in den ouderdom van 09 jaren. Het getal gepensioneerde officieren van het Nederl. leger bedraagt 709. Volgens particuliere berichten uit Suriname is de terugreis naar Nederland van den gouverneur jhr. Van Sypestein bepaald op 4 Augustus e. k. Te Pa ramaribo meent men, dat de gouverneur van Curapao, baron J. H. A. W. Van Heerdt tot Eversberg, tot gouverneur van Suriname zal benoemd worden. (Vad.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Den 10 April, 2en Paaschdag, zal dr. R. A. S. Piccardt, predikant alhier, zijn 40jarigen evangeliedienst herdenken. Het zal zeker den ijverigen, bekwamen en werkzamen man dien dag niet ontbreken aan blijken van belang stelling. Yerseke. Tot koster der Ned. Herv. kerk alhier is benoemd de heer L. Jagt, die daarom zijn ontslag heeft gevraagd als diaken. Benoeming en ontslag in te gaan op 1 April a. s. Ovezand. Bedankt voor het beroep naar Ovezand c. a., door den heer 1. F. De Later, predikant te St.-Anna- land. Beroepen te Ooltgensplaat ds. L. Cachet, te Valkenburg. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam doo: ds. J. Kraijenbelt, te Rotterdamvoor St.-Anna ter Muiden door ds. W. Van Elden, te Brielsch Nieuwland. Middelburg. In eene Zondag alhier gehouden ver gadering is tot lid van het centraal-bestuur tot de al- gemeene zaken van het Nederlandsch Israëlietisch kerk genootschap te Amsterdam herbenoemd de heer E. H. Boasson alhier. Voornoemd bestuur wordt hier slechts door éen lid vertegenwoordigd. Cadzand. Tot onderwijzeres in de nuttige handwer ken voor meisjes is benoemd mejuffrouw M. F. Klein, te Oostburg. Voor het examen ter verkrijging van de akte, bedoeld bij art. 56 der wet op het lager onderwijs, hebben zich in onze provincie aangemeld 57 candida- ten, en wel in het district Goes 22 17 manne lijke en 5 vrouwelijke en in het district Middel burg 35, nl. 25 mannelijke en 10 vrouwelijke. Het examen vangt den 11 April a. s. aan. Mejuffr. D. K. Keulemans, (hulp) onderwijzeres aan de Christ. Nat. School te Bergen-op-Zoom, is benoemd aan de Christelijke meisjesschool te Mid delburg en heeft die benoeming aangenomen. (Het Zuiden.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Aan de Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1881 met f 445,225,72. Een bedrag van 3 ton hiervan strekt ter aanvulling van den post voor vergoeding aan gemeenten van de kosten van haar lager onderwijs, daar de daarvoor toegestane som vari 3 millioen reeds op 40 Febr. 1882 met ruim f141,000 was overschreden, terwijl er nog vele wijzigingen van gemeente-begrootingen voor 1881 te wachten.zijn. De overige verhoogingen zijn meerendeels het gevolg van overschrijding van begrootingsposten of van niet- voldoening van werken, waarvoor in 1880 gelden waren toegestaan. Deze verhoogingen worden opge wogen door besparingen op andere onderwerpen van uilgaaf en door hoogere opbrengst der middelen over 1882, zoodat geen nieuwe middelen tot dekking daar van noodig zijn. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Zaterdag 11,, 18 Maart, zijn door de rechtbank ge wezen de volgende vonnissen tegen lo. J. Y., 31 j. schipper te Hoedekenskerke, wegens hoon, veroordeeld tot f8 boete c. e. 2o. J. O., huisvr. van L. V., te Oostburg, wegens hoon, veroordeeld tot f16 boete c. e. 3o. W. S., 20 j., dienstmeid te Zaamslag, wegens oplichting en diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot 45 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. A. D., schippersknecht, thans zonder bekend verblijf, wegens dronkenschap en beleediging met woor den jegens een bedienend beambte, veroordeeld tot f3 en f8 boete c. e. 5o. A. C. Van S., 36 j., zeeman, gedetineerd te Middelburg, wegens d'efstal, veroordeeld tot drie maan den cell. gey. straf c. e. 6o. C. L. Van R., 37 j„ arbeider te Koewacht, wegens mishandeling, veroordeeld tot f 8 boete c. e. 7o. C. N., 23 j., polderwerker te Hontenisse, wegens mishandeling, veroordeeld tot een maand cell. gev. straf en f8 boete c. e. The Singer Manufacturing Company heeft een proces tegen den heer Beek, in de Veenestraat te 's-Hage, gewonnen. Bij vonnis der Haagsche recht bank is beslist dat de heer Beek, door het te koop aanbieden van «veel verbeterde Singer-naaimachines" en vooral van «Singer's-naaimachines" zich aan on rechtmatige handelingen jegens de eischeres heeft schul dig gemaakt. Hij is veroordeeld tot vergoeding van de schade door de Singer-company geleden, nader op te maken bij staat, en in al de kosten van het proces. Het gerechtshof te Arnhem heeft het vonnis van de Zutfensche rechtbank bevestigd, waarbij een tapper te Deventer, die aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaren sterkedrank in een fleschje had verkocht, was vrijgesproken. Dit feit wordt alzoo niet beschouwd als het toedienen van sterkedrank, hetwelk bij de drankwet is strafbaar gesteld. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Waarde. Bij de op Zaterdag jl. ten gemeentehuize alhier gedane publieke aanbesteding van het afbreken en herbouwen van een Graan schuur en Varkenshok op de hofstede z>St. Annaput" alhier, werd door de navolgende personen ingeschrevenalsD. Van Maris, te Ka- pelle, voor f 6421 Z. M. Lammerèe, voor f 6300. J. Bruggeman, voor f 6270, C. Kocli, voor f 6199 en A. Goedernondt, voor f 6190, alle vier wonende te HansweertJ. Lindenberglr, te Wemeldinge, voor f 6100; J. Okker, te Kruiningen, voor f 6095; B. Den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor f 6050 P. Dronkers, te Kapelle, voor f 6029 en L. Van Verre, te Kruiningen, voor f 6000. Aan den laatsten is het werk, dat onder toezicht van den architect A. Le Clercq, te Kruiningen, wordt uitgevoerd, voorloopig gegund. Donderdag heeft te Ter Neuzen de aanbesteding plaats gehad van het éénjarig onderhoud van de werken en ge bouwen enz. te Ter Neuzen en te Ellewouts- dijk, onder het beheer der genie te Dordrecht. Hiervoor werd bet minst ingeschreven door den heer R. Walraven, te Ter Neuzen, voor f 1215. De begrooting bedroeg f 1675. OPENBARE VERGADERING van den li a a d der gemeente Goes, op ZATERDAG den 18 MAART 1882, des namiddags te 3 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer. Tegenwoordig 9 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgevingde heeren jhr. M. J. De Marees van SwinderenW. L. Kakebeeke en J. Steketee. Eene vacature. I. De notulen der vergadering van den 27 Februari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt mede, dat eerstdaags door burg. en weth. liet kohier van 'den hoofdelijken omslag voor 1882 zal zijn opgemaakt; dat hel vervolgens voor de leden van den Raad ter secretarie ter inzage zal liggen, om daarna te worden vastgesteld. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. III. Als ingekomen stuk wordt gelezen de beschik king van Gedeputeerde Staten van Zeeland op liet beroep der heeren C. Risseeuw en J. J. Ramondt van liet raadsbesluitwaarbij eerstgenoemde niet is toe gelaten als lid van den Raad. Ged. Staten handhaven het besluit ^van den Raad. (Het stuk komt in hoofdzaak voor in ons no. van Zaterdag). Voorts wordt gelegen eene kennisgeving van den heer Risseeuw, dat hij niet berust in de uitspraak van Ged. Staten en dus bij den Koning in hooger beroep komt. Een en ander wordt voor notificatie aangenomen. IV. Aan de orde is de benoeming van een leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de in richtingen van middelbaar onderwijs voor jongens. De Voorzitter leest de aanbevelingslijst van benoem baren (waarop voorkomen de heeren L. W. T. Wig man, doctor in de scheikunde enz. te RotterdamJ. De Lintcandidaat te Leiden en A Borgmancan- didaat te 's Gravenhage)stelt voor dadelijk tot be noeming over te gaan(welk voorstel wordt aange nomen) en noodigt de heeren Van der Hoek en Ra- mondt uit als stemopnemers te fungeeren. Bij de opening der briefjes blijkt, dat alle stemmen zijn uitgebracht op den heer L. W. T. Wigman zoodat deze is benoemd. De vergadering is daarna op de gewone wijze ge sloten. Buitenlandsch Overzicht. De Borneo-qauestie is in het Britsche Lagerhuis nog ter sprake gebracht en biedt ook in Spanje veel stof tot geschrijf aan. In genoemd huis was een motie voorgesteld orn de houding der regeering in dezen aftekeuren. De voorstelier der motie noemde het geheele plan om op Borneo grond in bezit te doen nemen door En- gelschen een soort van vrijbuiterij. De regeering be streed dit gevoelen natuurlijk. Zij zeide slechts de gevaren, aan zulke nederzettingen verbonden wat be treft moeielijkheden met andere mogendhedente willen voorkomen. Eene coutrole daarop acht zij ge- wenscht. De afkeurende motie werd dan ook met groote meerderheid verworpen. In Spanje is de pers druk in den weer om de Britsche regeering hard te vallen over hare al te schoone verklaringen omtrent die zaak. Men ver wacht interpeilatiën in de Cortes. Uit Durban komt weer een bericht van ernstige onlusten, die aan de Zuidwestelijke grens van Trans vaal zouden hebben plaats gehad. Men gelooft dat die zich uitbreiden. De keizer van Duischland is gevallen, doch het ongeval was weinig beteekenend. In den Rijksdag verwacht men spoedig het tabaks monopolie-ontwerp in behandeling. De bekende Von Windhorst heeft bij den Pruisi- schen Landdag een ontwerp ingediend om priesters die, in strijd met de Meiwetten, sacramenten toedie nen of de. mis lezen, ongestraft te laten. Hij geeft den moed dus niet spoedig op. Nog altijd hangen geruchten in de lucht omtrent een oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland. De Fransche minister van justitie heeft bij de ka mer van afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, waarbij voor gezworenen en getuigen ter terechtzitting de godsdienstige eed ophouden zal verplicht te zijn en voortaan faculatief gesteld wordt. Zij, die wegens gemoeds bezwaren den godsdienstigen eed weigeren, zullen zweren als volgt: «Ik beloof op mijne eer en op mijn geweten de waarheid te zeggen, en niets dan de waarheidl'. Eene boete vau 100 tot 1000 fr. zal opgelegd wor den aan hem, die weigert den godsdienstigen eed te zweren of de bij dit ontwerp voorgeschrevene formule uittespreken. Dit ontwerp is, op voorstel van den minister, spoed- eisehend verklaard. Dit is wat anders dan in ons land. Gemengde Berichten. 's-Heerenhoek. LI. Vrijdagavond is de landbou wer J. De B. van hier met paard en sjees in een diepen watergang terecht gekomen. Nadat met behulp van in de nabijheid wonende personen het paard was losgemaakt kon men alles wéér op den vasten grond brengen, en had men geen ander nadeel te betreuren dan het beschadigen van den kap der sjees. Hoedekenskerke. Een paar landgebruikers (geen eigenlijke boeren) stellen zich voor, dit jaar een betrek kelijk aanzienlijk getal sjalotten te planten, teneinde bij wel gelukken van den oogst, de zaak in het vol gend jaar eenigszins meer in het groot te drijven. IJzendijke. In de vorige maand vertrok onverwachts een landbouwer, W. De J., met zijn oudsten zoon naar Noord-Ainerika. De vorige week is ook zijne; vrouw met nog 13 kinderen derwaarts heengegaan, en huisraad, paarden, rundvee, landbouwwerktuigen enz. achterlatende. Op de hoeve is een garnisair aanwezig. Ricciardi. ex-directeur van de vuurroode ex- schoenpoetsers-vereeniging, is gezond en wel in de hoofdstad teruggekomen en zal zich weder gaan toe leggen op de schoenpoetserij. Tien mannen zijn reeds

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1