1882. N°. 34 Zaterdag 18 Maart. 69sle jaargang. De {juaeslie dep loelaling als raadslid van dcu heer C. Hisseeuw le Goes. cïsCS*- (101SCIIE De uitgave .lezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor liet buitenland: A. STEINER, te Hamburg, ujons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wie zich niet 1 April op ons blad abonneert, ontvangt de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. OPENBARE VERGADERING van den H a a d der gemeente Goes, op ZATERDAG den 18 MAART 1882, des namiddags te 3 uren. Goes, den 16 Maart 1882. De Secretaris, HARTMAN. Punt van behandeling: Voorziening in de vacature van leeraar in de in richtingen van M. O voor jongens. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 17 MAART 1882. Het programma van het concert. Zaterdagavond voor de leden der sociëteit «Van Ongenuchten Vrij" met hunne dames en geïntroduceerd en te geven door liet gunstig bekende strijkorkest der atafmuziek van het 3e reg. infanterie uit Bergen-op-Zoom, onder directie van den heer N. A. Bouwman, is samenge steld als volgt: «Juanita", Marseh, Suppé Ouver ture »Le Domino noir", Auber «Accelleratione", Walzer, Joh. Strauss«Romance", (Wals voor hobo en hoorn), BachFantaisie de 1'opera «Rigolette", VerdiOuverture »Die Felsenmühle", Reissiger«Menuet du IVieme Quintette", (voor 2 violen, alt, violoncel en contra-bas), Boccherini a. «Pavana Rudolphe" en b. «Gavotte Stéfanie", Czi- bulka Fantaisie de l'opéra, «Faust", Gounod en «Fi nale". De toegangsprijs is bepaald op fl,50 voor een heer en f0,75 voor eene dame. Bij Koninklijk besluit is den eervol ontslagen commies der 3e klasse bij 's rijks belastingen J. Pleijte, te Heinkenszand, een pensioen verleend van 318, 's jaars. Hoofdplaat. De geldleening van f 18000 a 4% pet. was mislukt. De termijn van inschrijvingen werd verlengd. Alle voorstanders van onzen onmisbaren steenweg trachtten geld te bekomen, en dit gelukte. Nu is er tot een bedrag van 54000 gulden nominaal ingeschreven. Was de hoogste koers der inschrijvingen 90'/8, toch waren er genoegzaam van 90 ten honderd voor het verlangde kapitaal. Onze kerkelijke, d. i. anti-burgemeesterlijke, partij schreef weer niet in, terwijl de meerderheid van den gemeenteraad, met 4 tegen 3 stemmen, besloten heeft die gelden niet aan te nemen, daar er a pari had moeten zijn ingeschreven. Die partij toont voor de zooveelste maal geen hart te hebben voor de stoffelijke welvaart der ingezetenen. Bij Kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht tot reserve- officier van gezondh. 2e kl. dr. Chr. Steketee, arts te Ter Neuzen. Benoemd tot burgemeester van Stoppeldijk en BoSchkapelle de heer J. F. Vereecken. Volgens de St. Ct. bedroeg de bevolking der provincie Zeeland op 1 Januari 1881 188,626 per sonen, 92572 mannen en 96054 vrouwen, welk aan tal in den loop van 1881 toenam met 453 mannen en 227 vrouwen en dus tot 189,306 personen, 93025 mannen en 96281 vrouwen, steeg. In dat jaar wer den geboren 3557 kinderen van het mannelijk en 3221 van het vrouwelijk geslacht terwijl 1839 man nen en 1700 vrouwen stierven. 5809 mannen en 5606 vrouwen vestigden zich in de provincie, tegen 7074 mannen en 6900 vrouwen die eruit vertrokken. Zal de regeering bij de aanstaande herziening der kieswet zich in hoofdzaak bepalen tot een regu- larisatie van den census, of zal zij ook het kiesstel sel een ingrijpende verbetering doen ondergaan Een stellig antwoord zal op die vraag eerst kunnen ge geven worden, zegt het Vad., als het wetsontwerp verschijntdoch zijn wij goed ingelicht, dan zullen zij, die behalve de vermindering van den census ook herziening van het stelsel zelf verwachten, zich teleur gesteld zien. Van verschillende zijden toch vernemen wij, dat de regeering totnutoe het voornemen heeft zich in hoofdzaak tot een nadere regeling van den census te bepalen, voornamelijk van den census in de groote steden, die verminderd zou worden, ver moedelijk tot de grens, die nu voor de kiezers voor den gemeenteraad is aangegeven. Een belangrijke wijziging in de vorming der kiesdistricten of de toe passing van een proportioneel kiesstelsel schijnt op dit oogenblik nog niet in de bedoeling der regeering te iiggen. Aan de voorgenomen wijziging wordt ern stig gewerkt, zoodat de Tweede Kamer nog in deze zitting een ontwerp kan verwachten. De benoemde commissie van «zelfstandige" rap porteurs voor de militie- en schutterijwetten hoeft hare taak aangevangen met het ontwerpen van den beloofden «leiddraad" voor de beraadslaging. Deze bevat, alleen voor de algemeene beschouwingen, hon derd vijf en dertig punten. Bovendien herinnert de commissie nogdat niets verder van haar bedoeling verwijderd is, dan het onderzoek tot die hoofdpunten te beperken Wat dus de uitslag van het nieuwe systeem ook moge zijn, vermindering der schrifturen hebben wij er zeker niet van te wachten, zegt de AI. Ct. Eerlang zal gelegenheid gegeven wordentot het afleggen van liet veeartsenijkundig examenter ver krijging van het diploma van veeartsin den loop van de maand Juni e. k., aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen; terwijl het examen om als leerling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen zal plaatshebben in de eerste helft der maand Juli e. k. Belanghebbenden moeten zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór of op den 15 Juni e. k. bij den directeur der school aanmelden. De leden van het Departement Amsterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen besloten met 50 tegen 15 stemmen het bestuur te machtigen ge bruik te maken van de aangevraagde vergunning tot verkoop van sterkedrank in enkele harer lokalen. De heer H. Stimens Sr., vroeger in Transvaal thans bier te lande, is, volgens de Zutf. Ct., benoemd tot secretaris van den Transvaalschen Volksraad. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is ingekomen een ontwerp tot teruggaaf der waarborgsom aan de concessionarissen van den spoorweg RotterdamMun ster. De handelsovereenkomst met Servie en de con sulaire overeenkomst met Portugal is aangenomen. Maandag a. s. begint de discussie over de conclusie van het rapport der commissie voor de petitiën ten aanzien van het adres van generaal Van der Heyden. De commissie acht in deze geen enquête mogelijk of zelfs wettig. Ook omtrent de door den generaal gevraagde overlegging van stukken kunnen volgens haar geen inlichtingen worden gevraagd, maar de commissie stelt voor om den Minister te vragen in hoever nadere stukken ter rechtvaardiging van gene raal Van der Heyden kunnen dienen. Tot rapporteurs van het ontwerp-Lohman zijn ge kozen de heeren Keuchenius, Schaepman, Gleichman, De Beaufort en Vau der Kaay. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Yerseke. Bij de Hervormde gemeente alhier is met algemeene stemmen tot predikant beroepen de lieer H. Van Selms, te Nisse. Ds. G. II. Van Kasteel, te Kollum, heeft voor het beroep naar Middelburg bedankt. - Beroepen te Groede (cl. IJzendijke) ds. L. D. G. Kiol Lz., te Zaamslag. De bekroning vanwege het comité tot wering van schoolverzuim, te Goes, zal Dinsdag a. s. plaats hebben. Men zie achterstaande uitnoodiging.) Te 's-Heer Arendskerke is als onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school benoemd mej K. Van den Berge, aldaar. (liI. Ct.) Yerseke. Het aantal sollicitanten voor de betrek king van hoofd der school op het dorp bedraagt zes, op éen na allen uit Zeeland. Onder de toegelatenen tot de Rijksnormaallessen te Zierikzee behooren ook de kweekelingen J. Yerhulst en N. J. Coomans, van Colijnsplaat. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag, zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. J. H., te Yerseke, wegens't openhouden zijner herberg, na 't sluitingsuur, veroordeeld in een boete van f15 subs. 3 dagen gev. straf c. e. 2o. J. K., te Wolfaartsdijk, wegens alsvoren, ver oordeeld in eene boete van f5 subs. 1 dag gev. straf c. e. 3o. a. B. Den B., b. J. Van H., c. F. Van H., d. P. W., e. J. M„ f. J. R., g. C. B., h. W. S., en t. C. S.„ allen te Goes, wegens 't verblijven in eene herberg na 't sluitingsuur, veroordeeld ieder in eene boete van f 1 subs. '1 dag gev. straf c. e. 4o. a. A. B., b. L. K., c. M. M., d. H. B.. e. J. F., f. J. B., allen te Kwadendamme, g. P. B., h. J. B., en i. J. V. d. P., allen te Baarland, wegens alsvoren, veroordeeld ieder in eene boete van f 1 subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. L. G., te Kwadendamme, wegens 't stellen van wildstrikken, veroordeeld in eene boete van f40 subs. 7 dagen gev. straf c. e. 6o. P. De R., te Wolfaartsdijk, wegens'tbemach tigen van een haas op onwettige wijze, veroordeeld in eene boete van f 0,50 subs. 1 dag gev. straf c. e. 7o. P. Y., te Heinkenszand, wegens 't stellen van wildstrikken, veroordeeld in eene boete van f 1 subs. 1 dag gev. straf c. e. 8o. a. L. N„ b. P. II. De J., c. P. II. J., en d. K. E., allen wonende aan boord van hun vaartuig, wegens 't bevaren van 't kanaal door Z. B. zonder voorzien te zijn van een reglement, veroordeeld ieder in eene boete van f 10 subs. I dag gev. straf c. e. Voorts is nog verminderd de veroordeeling, uitge sproken tegen J. A. K. S., te Wolfaartsdijk, en deze, wegens 't niet verschijnen als getuige, veroordeeld in eene boete van f 1 subs. 1 dag gev. straf c, e. Woensdag werden voor het Gerechtshof, Kamer van Burgerlijke Zaken, te 's-Hage. de pleidooien ge voerd in zake het hooger beroep van F. qq., app. ca. De M. v. S., geïnt. De quaestie betrof de verificatie van een schuldvordering groot f 75,000, welke geïnt. op de gefailleerde «Ylissingsclie Handelsbank" beweerde te hebben, welk bedrag geïnt. voor rekening van app. aan de firma L. en B. te Groningen had uitbetaald. Deze vordering werd door mr. Van Hoekadv. te Middelburg, namens den app. curator in genoemd fail lissement bestreden. Volgens pleiter was het cijfer van liet bedrag, dat de Ylissingsclie Handelsbank aan de firma L. en B. schuldig was, op den dag van be doelde afbetaling, aangezien het een loopende eflecten- rekening gold, niet met juistheid te bepalen en bestond er alzoo geen opvorderbaarlieid. Om daartoe te komen had vooraf een bilaterale balans gemaakt moeten worden. Ook de door geïnt. verlangde compensatie van schuld (geïnt. was nl. aan de gefailleerde firma een gelijk bedrag verschuldigd) werd door pleiter als niet geoorloofd verworpen. Mr. Modderman, adv. te Groningen, voerde namens geïnt. de middelen van verwering aan. Adv.-gen. mr. Gregory zal op 5 April in deze zaak conclusie nemen. Heden ontvingen de heeren C. Bisseeuw en J. J. Ramondt alhier de op 10 Maart jl. door HH. Gede puteerde Staten van Zeeland genomen beschikking op het bekende hooger beroep in zake de niet-toelating door den raad van eerstgenoemde als lid van den raad der gemeente Goes. Aan die beschikking ontleenen wij de volgende over wegingen «dat door de appellanten, ten bewijze dat de heer Risseeuw als geagreëerde niet is de bij art. 119 Ge meentewet bedoelde plaatsvervanger en derhalve niet valt onder art. 23 litt. f of g., is aangevoerd lo. dat de voorganger van den heer Risseeuw als geagreëerde was minderjarig en derhalve onbevoegd om den ge meente-ontvanger te vervangen 2o. dat de heer Ris seeuw, ofschoon in Februari 1880 als geagreëerde toe gelaten, niettemin in October 1881, tijdens een aan den ontvanger verleend verlof, op diens voordracht bij afzonderlijke beschikking van Burgemeester en Wet houders als plaatsvervangend ontvanger werd aange wezen, hoedanige beschikking overbodig zou geweest zijn, zoo de lieer Risseeuw aan zijne toelating als ge agreëerde de bevoegdheid ontleende om den ontvanger te vervangen «overwegende te dien aanzien «dat art. 17 van de instructie van den ontvanger te Goes inhoudt, dat die ambtenaar, ingeval van af wezigheid of ongesteldheid, aan Burgemeester en Wet houders een persoon zal voordragen, die onder zijne verantwoordelijkheid, als gemachtigde, al die daden van beheer zal voeren, waartoe hij ontvanger anders zelf verplicht zou zijn «dat, ofschoon het woord «vervanger" niet uitdruk kelijk genoemd wordt, de aangehaalde bepalingen den werkkring van den ontvanger, welke uitsluitend in beheeren bestaat, genoegzaam omschrijft; «dat bedoelde bepaling kennelijk in de instructie is opgenomen ter voldoening aan het gebiedende voor schrift van art. 119 Gemeentewet omtrent de vervan ging van den ontvanger; «dat alzoo de krachtens voornoemd art. 17 aange wezen persoon is de bij art. 119 Gemeentewet bedoelde plaatsvervanger van den ontvanger «dat, blijkens de door Burgemeester en Wethouders overgelegde stukken, de toelating van den heer Ris seeuw als geagrëeerde in Februari 1880 heeft plaats gehad, naar aanleiding van een brief van den gemeente ontvanger, waarin deze ««ter voldoening van art. 17 zijner instructie"" dien heer aan burgemeester en wet houders ««ter benoeming"" voordraagt, welke briefin het toelatingsbesluit van burgemeester en wethouders wordt aangehaald «dat derhalve de heer Risseeuw, die zijne betrek king krachtens art. 17 der instructie bekleedt, moet geacht worden de wettige plaatsvervanger van den ontvanger te zijn en terecht op grond van art. 23 f. Gemeentewet niet als raadslid is toegelaten «dat wel is waar vroeger een minderjarige als gea- grëeetde gefungeerd heeft, doch dat de destijds ge pleegde onwettigheid niet kan worden ingeroepen tegen den thans bestaanden wettigen toestand «dat de beschikking van Burgemeester en Wethou ders, waarbij de heer Risseeuw op 1 October 1881 tot plaatsvervangend ontvanger werd aangewezen naast de hem verleende commissie van geagreeerde strikt genomen overbodig was en enkel zijn oorsprong vond in de nauwgezetheid van den ontvanger om bur gemeester en wethouders de verzekering te geven dat gedurende zijne afwezigheid de reeds aangewezen plaats vervanger present zou blijven «dat uit dien hoofde Burgemeester en Wethouders het dan ook onnoodig hebben geacht van die ver nieuwde aanwijzing aan het publiek kennis te geven; «dat in ieder geval deze bevestiging eener vroegere handeling het feit niet wegneemt, dat de heer Ris seeuw aan zijne aanstelling als geagrëeerde de bevoegd heid ontleende om als plaatsvervanger van den ont vanger op te treden besluiten «het besluit van den gemeenteraad te Goes tot niet- toelating van den heer Risseeuw als raadslid te hand haven." Gedeputeerde Staten hebben dus, evenals de meer derheid in den Raad, de stelling als bewezen aange nomen, dat de geagreëerden ten kantore des ontvan gers diens permanente plaatsvervangers zouden zijn, en zulks in strijd met de voorgekomen feiten, waardoor dan ook de erkentenis moest volgen, dat de toelating van vroegere minderjarigen onwettig is geweest, tevens in strijd met het Weekbl. voor burgert, administratie, liet.velk het gevoelen der minderheid is toegedaan, dat aan art. 119 der Gemeentewet en de daarmee overeenkomende bepaling in art. 17 der instructie van den ontvanger een toekomstig karakter moet wor den toegekend. Naar wij vernemen, zal de heer C. Risseeuw van deze beslissing in hooger beroep komen bij Z. M. den Koning. Buitenlandsch Overzicht. Trots alle verzekeringen der mogendheden zei ven -—trouwens, wie gelooft daaraan steeds, wijl heeren diplomaten zoo vaak juist dat zeggen wat zij niet meenen zijn sommigen nog bevreesd voor een oor log tusschen Oostenrijk en Rusland. Zoo o. a. een correspondent te Konstantinopel van de limes, die tevens meldt dat om die vrees de Porte omvang rijke oorlogstoebereidselen maken zal. Een ander berichtgever aan dat blad meldt, dat de Gzaar den eersten jaardag zijner troonsbestijging zou wenschen te vieren door de doodstraf, waartoe onlangs 10 nihilisten veroordeeld zijn, in dwangar beid te wijzigen, door het voorstel tot oprichting van kredietbanken voor den boerenstand te bekrachtigen, en door eenige repressieve maatregelen, welke in Polen tengevolge van den opstand van 1863 voorgeschreven werden, in te trekken of te verzachten. Omtrent het vieren van dien dag, den 14 Maart II., wordt alleen gemeld dat de Czaar en de geheele keizerlijke familie 's ochtends eene plechtige gelegenheidsmis bijgewoond hebben en dat 's avonds de hoofdstad feestelijk geïllu mineerd is geweest. Het is toch een zonderlinge toestand. Licht is zeker noodig in zulke donkere dagen als het eerste regeeringsjaar van den Czaar kenmerkten, want de man was niet te zien en de omstandigheden waren hem ongunstig. Of men daarvoor soms illumineerde? Uit genoegen behoefde men het waarlijk niet te doen. Aan het Engelsche Lagerhuis is de officiëele cor respondentie overgelegd, gevoerd over de Borneo-quaestie. Wij kunnen volstaan met de mededeeling hoe daar uit blijkt, dat zich alles ten beste heeft geschikt en er geen enkele donkere wolk meer is verschenen, om de goede verstandhouding tusschen Engeland en ons land in gevaar te brengen. In dat Lagerhuis zal na Paschen een lid een aanvulling van de Iersche land wet voorstellen, waardoor het den lerschen pachters ge-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1