1882. N°. 33. Donderdag 16 Maart. 69stc jaargang. HERZIENING DEK KIEZERSLIJSTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. u|ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JG1I VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodbei ichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wie zich niet 1 April op ons blad abonneert ontvangt de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de lijsten der kiezers voor leien van de Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn herzien en heden vastgesteld dut bij die herziening zijn geschrapt VAN AL DE LUSTEN Wegens over lij den. Karei Mulder. I Marinus Cornells Zandijk. Jacob Scheffer. Wegens vertrek uit de gemeente. Cornelis Dekker. Pieter Karei Paul Juliu6 Adriaan Kakebeeke. Van Sloten. Adriaan Rijser. Wegens onvoldoenden aanslag. Jacobus Van Liere. I Johannes Benedictus Mar- I teiu. Ingevolge art. o der kieswet. Dr. Charles Albert Van Renterghem. VAN DE LIJST DER KIEZERS VOOR LEDEN DER TWEEDE KA to ER EN VAN DE PROVINCIALE STATEN: Wegens onvoldoenden aanslag. Anthonie Gecnsen. I Jacob Van Liere. Dirk Hendrik Coenraad Reinier Scheele, Jansz. Ittmann. j Daniël De Pree. VAN DE LIJST DER KIEZERS VOOR LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD: Wegens overlijden. Job Dronkers. I Gustaaf Adolphe Pe Pie ter Schipper. I Thouars. Wegens vertrek uit do gemeente. Abraham Mozes Emanuel. Pieter Van Eijkeren Pz. Laurus Minnaard. Johannes Gerardus Van de Ven. Joost Vergouwen Wegens onvoldoenden aanslag. Johannes Van Aerde. Anthonius Franciscus Pen- Augustinns Hut'kens. Marinus Kor s tan je. Adriaan Nonnekes. Josephus Peeters. mi> ga. Simon Van der Peijl. Casper Plas. Pieter De Vreugd. Pieter Leendert Verschuur; dat de herziene en vastgestelde kiezerslijsten zijn aangeplakt en gedurende VEERTIEN DAGEN ter secre tarie voor een ieder ter inzage liggen, gedurende welken tijd de cventueele bezwaren tegen die lijsten, door de noodige bewij istukken gestaald, aan den gemeente raad kunnen worden ingediend. Goes, den 11 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DË WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeeiingen cp verschillend gebied. GOES, 15 MAART 1882. Op de Dinsdag te Goes gehouden vergadering voor de Zeeuwsche tentoonstelling voor nijverheid, kunst toegepast op nijverheid, benevens wedstrijd voor den handwerksman hebben zich nog een 7tal inge zetenen doen inschrijven als inzenders. Het totaal der inzenders uit onze gemeente bedraagt tot nutoe 30. Toch zijn er nog takken van nijverheid in Goes, die niet vertegenwoordigd zijn en het zou zeker te bejammeren wezen, wanneer Goes ten achter stond bij andere gemeenten uit onze provincie, waarvan de inzendingen van meer belang beloven te worden. 's-Heer Arendskerke. In de afgeloopen week cir culeerde hier een adres, waarin aan de bevoegde auto riteiten verzocht wordt, bij de vervulling der vacee- rende betrekking van burgemeester op een alleszins geschikt persoon in de gemeente het oog te vestigen, opdat ook deze gemeente van p. m. 3000 zielen een burgemeester in haar midden zou hebben, iets wat sinds ruim een halve eeuw het geval niet was en door velen niet aangenaam werd gevonden. Middelburg. Met algemeene stemmen is Dinsdag avond besloten het district Middelburg en omstreken van «Eigen hulp" te ontbinden. Op 1 Januari 1882 telde het nog 48, thans slechts 20 leden. Na de op heffing der verbruiksinrichting was dit lot van het district te voorzienwant zijn bestaan was nu zoo goed als geheel doelloos. Het nieuwe volksstuk van Rosier Fdassen «Zon der naam" zal Donderdag 23 Maart in den Middel- burgschen schouwburg door de tooneellisten van de Rotterdamsche afdeeling van het Nederlandsch tooneel worden opgevoerd. De Middelburgers hebben dit weer te danken aan de vereeniging tot beoordering van goede voorstelling enz., die anders met de laatste voorstelling niet ge lukkig was. Peereboom en Ongezond schijnen niet bevallen te zijn, ook zelfs wat de opvoering betreft. Het was te wenschen, dat het die vereeniging mogelijk ware om voor zulk een vol/csstuk eens roWtsprijzen te beffen. Dan zou het bijwonen van die voorstelling ook eens kunnen vallen onder het bereik van liet volk, waarvoor liet stuk is geschreven. De eischen der directie van de vereeniging «liet Nederlandsch tooneel" zijn nog al hoog en daarop stuiten al zulke goede plannen af. De Vlissingsche Courant zegt, naar aanleiding van hot bericht van onzen correspondent omtrent een te houden internationalen roei- en zeilwedstrijd, dat dienaangaande nog niets met zekerheid bekend is, maar dat zij zich toch vleit, dat eene voorloopig te Antwerpen gehouden bijeenkomst met den besten uit slag zal bekroond worden. De geheele weerlegging heeft in onze oogen veel meer van eene bevestiging van hetgeen onze corres pondent meldde, die zeker wel later blijken zal goed ingelicht te wezen. Tegen eenige bakkers te Zierikzee is proces verbaal opgemaakt wegens het in hun winkel voor handen hebben van te licht brood. Z. M. heeft pensioen verleend van f 100 's jaars aan 8. C. Van Kameren, te Middelburg, wed. van A/. S. Kompenlians, in leven emeritus predikant der Herv. gemeente te 's-Heerenhoek. -Naar het Vaderland verneemt, zal het leenings- ontwerp binnen enkele dagen de Tweede Kamer be reiken. De nieuwe leening zal ruim 80 miljioen groot zijn. Voor bet in April te houden examen voor sur numerair der registratie en domeinen hebben zich 34 adspiranten aangemeld. Door de cadetten der K. "KI. akademie van bet 3e en 4e studiejaar zal van 15 Juni tot 15 Juli een kamp worden betrokken op de Teteringsche lieide, waaraan tevens zal worden deelgenomen door deta chementen infanterie, cavalerie, vesting-artillerie en genieti oepen. Den 1 Juli zal bet kamp worden verlaten door de cadetten der artillerie, die zich alsdan naar de Olden- broeksche heide zullen begeven, teneinde aan de artil lerie-schietoefeningen aldaar deel te nemen. In de Rijkspostspaarbank is van I tot 10 Maart jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 30,748. In de Zaterdag te Zwolle gehouden algemeene vergadering der vereeniging «de eerste Nederlandsche volksplanting Kuipers-city in Dakota, Noord-Amerika," die door ruim 60 personen werd bijgewoond, zijn de door het voorloopig bestuur geconcipieerde statuten met eenige wijzigingen goedgekeurd. Tot definitief be stuur zijn gekozen de heeren A. lluipersen, II. Kui pers van Steggerda, J. Van der Hoek van Westerlee, L. G. Kraak van Amsterdam, H. T. Mos van Stap horst, K. Spijkman van Kralingen en D. J. C. Greven van Vorden. Een commissie, benoemd om vooruit te trekken naar het nieuwe vaderland, bestaande uit de heel'en H. en A. Kuipers en II. Spijkman, zal, ver gezeld van een bouwkundige, reeds 1 April vertrekken, teneinde eenige toebereidselen te maken voor de ont vangst van de andere leden der vereeniging, die 8 April a. s. van Amsterdam vertrekken zullen. De vereeniging tegen de kwakzalverij (in ge neesmiddelen) telt thans 435 leden, die over 142 gemeenten verspreid zijn. Door den heer J. Van 't Lindenliout, directeur van het gesticht tot opvoeding van weezen te Neer bosch, is gedurende de laatste drie maanden des vo- rigen jaars ten behoeve dier stichting aan vrijwillige giften en legaten ontvangen f 28,586,41, alsmede eene groote hoeveelheid goederen. Aan bind- en drukwerk ontving men voor een bedrag van f 11,017,58%. Een getal van 650 weezen wordt er thans verpleegd. In het afgeloopen jaar bedroeg de sterfte ruim 1 pet. van de bevolking. O.-Indie. Bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madoera geplaatst in de res. Banjoemas, de ambt. voor den burg. dienst, tijdelijk belast met de waar neming der betrekking van adsp.-contr. G. F. M. Liebert, thans ter beschikking van den resident van Bezoeki. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Echteld (Neder- Betuwe) door ds. K. W. Hulslijn Hz., te Oostburg. Met genoegen vernemen wij, dat zich voor den nieuwen cursus op de Ambachtsschool te Goes tien adspiranten hebben aangemeld. Het getal leerlingen, waarmee die cursus aanvangt, zal nu 20 bedragen. Middelburg. Tot onderwijzer aan de leerschool bij de rijks-kweekschool voor onderwijzers alhier is be noemd de heer .4. J. Fijan, te Capelle a/d IJsel. Siaten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting is bij de voort gezette discussie over het ontwerp tot wijziging der zegelwet in art. 2 bij regeeringswijziging de boete wegens niet zegeling der quitantiën op den schuld- eischer gelegd. In art. 10 is de omschrijving van de wijze van gebruik van plakzegels op wissels op advies van den lieer Mees dooi' de Regeering uit de wet ge licht, om bij bestuursmaatregel te worden geregeld. Alle overige artikelen zijn onveranderd goedgekeurd. Het ontwerp zelf is aangenomen met 55 tegen 2 st. Verdir zijn verschillende ontwerpen aangenomen, waaronder een subsidie van f 186,000 aan Zaandam voor de verbinding van de Voorzaan met liet Noord zeekanaal (met 58 tegen 3 st.) en eer. nadere subsidie van f552,500 voor verbetering van scheepvaartkanalen in Groningen (met 55 tegen 3 stemmen). Daarna had in comité-generaal plaats de interpellatie van den heer Van der Oije aan de huishoudelijke commissie. Heden (Donderdag) zou het sectie-onderzoek plaats hebben van liet wetsvoorstel van den heer De Savornin Lobman tot wijziging der schoolwet en daarna dat van de militaire wetten. De Regeeringsinlichtingen op de adressen der ge pensioneerde officieren van de zeemacht W. C. Klis en J. K. Van de Kruysse Pilaar zijn commissoriaal gemaakt in banden van de heeren Gratama, De Casem- broot, Van der Hoeven, Kool en Wichers. Het ontwerp tot herziening der vestingwet, Maan dag bij de Kamer ingekomen, strekt tot1 o. Een voltooiing van liet vestingstelsel in meer geconcentreer- den zin dan de bestaande wet toelaat; 2o. gestrenge toepassing van het beginsel der geconcentreerde verde diging door liet doen vervallen van alle werken, die geen rechtstreeksch verband houden met liet gewijzigd vestingstelsel; 3o. besparing eener som van 7 miliioen gulden door liet opheffen van de Zuider-waterlinie, de werken aan de Wester-Schelde en de Sperforten, waarvoor een uitgaaf van 10 miliioen gulden zou moeten worden gedaan, terwijl daartegenover een nieuwe uitgaaf van 3 miliioen gulden voor een stelling aan den Moerdijk wordt noodig geacht; 4o. verlenging van den termijn voor de uitvoering van de vestingwet met 6 jaar. Overzicht van den stand der koersen Eene onbehagelijke uitkomst geeft eene vergelijking der koersen van de vorige week met die van deze week. Schier overal ontdekt men afbrokkeling der prijzen, niet het minst bij de beide hoofdsoorten de Russen en de Amerikaansche. spoorwegwaardenDe beurzen schijnen maar geen goed oog te hebben voor de naaste toekomst wat betreft politieke verwikke lingen. Men schijnt eenigszins te gelooven dat het Russische Rijk, als veiligheidsklep voor den ellendi- gen binnenlatidschen toestand, zijn heil zal zoeken in een buitenlandschen oorlog. Een geloof dat ons, mins tens genomen, van twijfelachtige waarde voorkomt. De Czaar en zijne regeering weten maar al te goed, dat het krediet van den Staat zeer geschokt is ge worden en dat het verkrijgen van de voor den oorlog noodige gelden slechts onder zeer bezwarende voor waarden zou gelukken, waardoor de regeering genood zaakt zou geworden zijn om pogingen in 't werk te stellen om het drukkende papier-disagio te verminde ren. Onze lezers weten ons oordeel over het Russisch krediet: voorzichtigheid is tegenwoordig ook tegen over dezen vroeger onbepaald krediet genietenden debiteur noodig geworden. Maar nochthans houden wij het krediet van Rusland grooter dan dat van SpanjeOostenrijk en Hongarijewaarmede de koer sen niet overeenstemmen. Ons werden enkele inlichtingen gevraagd aangaande de aandeelen Koloniale Bankdie we bij deze geven om dat we dan tevens alle lezers bereiken. Deze bank, in 't begin van 't vorige jaar opgericht, heeft tot doel om kapitaal beschikbaar te stellen voor den landbouw en de nijverheid op Java en kan dus, wordt zij goed bestuurd, zoowel den Nederlandschen kapitalisten als aan de koloniën ten goede komen. Dat mannen als (de oud-burgemeester van Amsterdam, jhr. mr. Den Tex, e. a. aan die iristelling hun naam hebben ver bonden, kan niet anders dan vertrouwen uitlokken, al is het ook dat het daarom alleen volstrekt niet gegeven mag worden. Dat die bank evenwel met vrucht werkzaam zal kunnen zijn, blijkt uit de vele aanvragen om geldelijke ondersteuning uit Indië, waar aan niet kan worden voldaan en uit de pogingen, meer en meer door landbouw-ondernemers in lndië aange wend, om met in Europa gevestigde firma's betrek kingen aan te knoopen, teneinde van deze het noodige werkkapitaal te verkrijgen En 't zou inderdaad te betreuren zijn, indien de voordeelen, welke het ver schaffen van die gelden oplevert, verloren gingen voor de Nederlandsche kapitalisten en alweder ten bate kwamen van vreemden, wier invloed op Java steeds grooter wordt. De productie van koffie, thee en kina zou aanmerkelijk vermeerderen, indien de ondernemers het noodige werkkapitaal verkregen, terwijl de suiker cultuur weldra groote kapitalen zal noodig hebben, zoodra in 1890 het cultuur-stelsel zal begraven zijn (art. 1 Wet 1870 Stbl. no. 136). De helft van het maatschappelijk kapitaal, groot 10 miliioen gulden, is a pari uitgegeventhans is de no teering 94 pet. Bepaald soliede geldbelegging kunnen aandeelen eener nieuwe instelling nimmer genoemd wordeneene andere vraag is het, of de groote kapi talist niet verstandig handelt een betrekkelijk gering kapitaal daarin te steken. De Egyptische fondsen bleven voor verderen achter uitgang gespaard. Het jaarverslag van de controleurs toont aan, dat de ontvangsten over het dienstjaar 18801881 de uitgaven met 600,000 hebben over troffen, welke som deels voor publieke werken, deels voor aflossing van schuld gebruikt is. Het verslag laat zich ongunstig uit over het budget voor 1882, waarin de uitgaven te hoog zijn opgeschroefd. Van de Spanjaarden veranderden alleen de 2 pets. Buitenlanders noemenswaardig door eene verbetering van 45 tot 46 pet. Dezer dagen zal een onder zoek plaats hebben van een voorstel van de min. van financiën betreffende eene conversie der 3 pets. (zegge 1 pets.) schuld; men verwacht evenwel dat tot niet-aanneming zal besloten worden. Jurken dobberen op de vorige koersen. Een ver nieuwd bewijs voor den warboel in bet Turksche rijk léveren de onderhandelingen over de Russische oorlogs schatting. Eindelijk is dan het besluit van den Sultan, waarbij de afdoening der oorlogsschuld geregeld wordt, verschenen. De Ottomanische Bank, die onder controle der Russische Rijksbank de afgestane belastingen in casseert, zal, evenals dit voor de regeling der buiten- landsche fondsenhouders geschiedt, een specialen dienst in de provinciën daarvoor instellen. Vóórdat evenwel alle bijzonderheden geregeld zullen zijn, zal er nog heel -wat tijd verloopen en nu reeds, deelt een bericht uit Konstar.tinopel mee, heeft er een paleis-kabaai plaats gehad tengevolge van een twist tusschen den particulieren secretaris van den Grooten Heer en de Ministers, waardoor men de pas verschenen regeling van de afdoening der oorlogsschuld bedreigd acht. De Amerikaansehe Spoorwegwaarden lijden nog steeds onder een gedrukte stemming. Zooals uit eèn bericht, onder de gemengde voorkomende, blijkt, nemen de overstroomingen in het Mississippi-dal toe. In dat zuidelijk deel van Noord-Amerika echter loopen geene spoorlijnen, bij wier maatschappijen het Ne- derland's kapitaal, voor zoover wij weten, betrokken is. We wezen eenigen tijd geleden op den lagen prijs der 6 pets. Sinking-Fund obligation Louisville en Nashville. Wij willen nu even wijzen op de gronden, waarop we dit deden. Deze obligation, tot een bedrag van 3 miliioen dollars uitgegeven, moesten, evenals een gelijk bedrag aan aandeelen, dienen om het be- noodigde grondkapitaal te vormen voor den aanleg van een 185 mijlen langen weg, na de verbinding met de Florida-spoorwegen te bewerkstelligen. De aanleg van die verbindingslijn heeft plaats door de Pensacola en Atlantic Spoorwegmaatschappij, waarvan de Louisville en Nashville Spoorwegmaatschappij van het aandeelenkapitaal bezit, d. w. z. waarvan het bestuur bij de Louisville eu Nashville Spoorweg maatschappij berust. De genoemde obligation nu heb ben recht van 1ste hypotheek op de bedoelde exten sion, wat op zich zelf nu wel zoo heel veel niet be- teekent omdat de uitkomsten van de exploitatie nog slechts geraamd kunnen worden, maar welk recht met de garantie, door de Louisville en Nashville Spoor wegmaatschappij verleend, eene hooge soliditeit in 't leven roept, daar de laatstgenoemde maatschappij een borg is waarop gerekend kan worden en waarop wat te verhalen is, daar deze maatschappij eene der groot ste spoorwegmaatschappijen van N. A. is en in 't laatste jaar nog 6 pet. dividend op het aandeelen kapitaal heeft uitgekeerd. Wanneer wij nu opmerken dat de genoemde obli- gatiën binnen veertig jaar (1921) a pari afgelost moeten zijn, waarbij dus den houders nog een voor deeltje ten deel valt, dan zal, meenen wij, niemand de gegrondheid onzer meening omtrent den prijs dezer effecten loochenen. Houders van 7 pets. oblig. St.-Padl Minnesota Manitoba-obligatiëndie aan zooveel kapitaal verlies blootstaan, als aangewezen wordt met bet aantal percenten dat den aflossingskoers van 105 pet. overtreft, zouden, dunkt ons, goed doen deze tegen de Sinking-Fund obligation te verruilenzij hebben

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1