1882. N°. 30. Donderdag 9 Maart. 69stc jaargang. Avondcursus aan School 6. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. u]ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone ad verten tien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Dij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorie-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking liebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Ter bijwoning van den arondcursu* aan school B, strekkende ter opleiding voor het onderwijs aan de Burgeravondschool, zal met l April a. 8. vreaer gele genheid gegeven worden; zulks naar aanleiding van de verordening. Zij, die daarvan gebruik willen maken, kunnen zich vóór den 25 Maart e k. aanmelden bij het hoofd dier school, den beer A. Van Schelven Goes, deu 4 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. iVi\asi:sTi:s*i\G BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de AARBESTEDING DEK SCHOONMAAKWERKEN van de openbtre ge bouwen en pclioleo z»l plaatshebben op Zaterdag den 18 Maart 1882, des namiddags te 1 uur, ten Raadhuize. Bestek eu voorwaarden liggen van heden af ter Se cretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, den 8 Maart 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 8 MAART 1882. Zaterdag 18 Haart zal voor de leden der socië teit Van Ongenuchten Vrij" alhier een concert, ge volgd door bal, gegeven worden door het strijkorkest van het stafmuziekkorps uit Bergen-op-Zoom, onder directie van den heer N. A. Bouwman. Wij maken hierop belangstellenden opmerkzaam, vooral wijl er eerst sprake van was dat dit concert Zaterdag aanstaande en toen weer, dat het in het geheel niet zou plaatshebben. Tot hoofdopzichter van den Wilhelminapolder, in plaats van den overleden heer C. Koert, is be noemd de heer P. K. Van Balen van Wissekerke. Driewegen. Verleden Maandag hield de dijkraad der waterkeering van Ellewoutsdijk en Borssele in 't gemeentehuis alhier eene vergadering, waarin werd behandeld en vastgesteld de jaarlijkschë begrooting, thans in ontvang en uitgaaf geraamd op een gelijk bedrag van ruim f 69000. Verder werd besloten een der directiekeeten te ver- grooten voor het honden der vergaderingen van den dijkraad en tevens interichten voor woning van den waterbouwkundigen ambtenaar. Bedoelde vergrooting rnoet in verband staan met de artt. 3 no. 2, en 9 der drankwet, aangezien de ver gaderingen van den dijkraad beschouwd worden tot den openbaren dienst te belmoren, zoodat deze na 1 Mei a. s. niet meer in localiteiten van drankverkoop mogen gehouden worden. Nisse. In de Maandag gehouden raadsvergadering is. onder nadere goedkeuring, tijdelijk tot secretaris der gemeente benoemd dhr. D. Mulder, burgemeester, en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, in plaats van dhr. Jan Kloosterman, die bedankt heeft, dhr. W. Wondergem, die echter eenigen tijd van beraad genomen beeft. Dhr. F. W. De O-root, onderwijzer alhier, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verkregen. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad vacature, ontstaan door het vertrek van het raadslid Jan Kloosterman naar Amerika is bepaald op Woensdag 22 Maart. Middelburg. Zooals men weet zijn de manschap pen, die op Zondag 19 Febr. bij gelegenheid van 's Konings jaardag van de inspectie der schutterij zijn weggebleven, niet voor den schuttersraad gebracht, omdat de raajoor-kommandant het vermoeden had dat invloed van hoogeren in rang de schutters tot plicht verzuim heeft aangezet. Daarentegen heeft zich het geval voorgedaan, dat ook. een officier der schutterij uithoofde van «gemoeds bezwaren van de bedoelde inspectie is weggebleven, namelijk de tweede luitenant mr. C. Lucasse. Deze is te dier zake voor den schuttersraad gedaagd en veroordeeld tot betaling eener geldboete van drie gul den cum expensis. Dr. J. P. Berdenis Van Berlekom, alhier, is tot lid der gezondheids-commissie, niet der school-commis- sle benoemd. De loodskweekeling 2e kl. J. P. Baljé te Vlis singen heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als zeeloods bij het Nederl. loodswezen. In de Midd. Ct. waarschuwt de heer C. De Smit schoolmeesters, kantoorbedienden, boekhouders, taal kundigen, winkelbedienden enz. enz., om niet naar Amerika te gaan. Alleen met handenarbeid kan men daar vooruitkomenambachtslieden, boerenknechts, menschen met eer.ig vermogen, al i's het klein, kun nen in Amerika een goed bestaan vinden, mits zij maar handen aan het lijf hebben en een hart bezitten, dat voor vele bezwaren niet terugdeinst. De volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen zullen hunne functiën uitoefenen als volgtde commies 3e kl. D. J. Bekaar te Utrecht de commiezen 4e kl. J. C. Karsseboom te Rotterdam en K. Schraler te Vlissingen. Vrijdagavond hield de heer D. Stigter, van Goes, in den Amsterdamschen Werkmanshond de aange kondigde voordacht over Overwinningen en verken ningen op sociaal gebied, waarvan de Werkmans bode een uitvoerig en lezenswaardig verslag bevat. Aan het einde zijner rede werd de spreker door zijn aandachtig gehoor luide toegejuicht. Het Roti. Nbl. verneemt, dat bij de commissie voor de koloniale tentoonstelling te Amsterdam reeds officieus bericht is ontvangen dat, zooal niet Engeland als zoodanig, dan toch Engelseh-Indie aan de in 1883 te houden tentoonstelling zal deelnemen. Voorts is door een der leden der commissie op goede gronden betoogd dat, ofschoon Rusland niet onder de koloniale mogendheden te rangschikken is, de Russ. nederzettin gen vooral in Midden-Azië toch geheel het karakter van koloniën hebben, zoodat inzendingen van daar vol komen in 't kader der tentoonstelling vallen. De Russische regeering is derhalve mede tot deelneming uitgenoodigd. Aanstaanden Zaterdag, des voormiddags te 11 uren, zal in het lokaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal do plechtige uitreiking plaatshebben van de medailles, diploma's en bekroningen, toege kend aan Nederlandsche inzenders op de wereldten toonstelling, in het afgeloopen jaar te Melbourne ge houden. Ten vervolge op een vorig bericht zij nog ge meld, dat postpakketten met ingang van 1 April ver zonden zullen kunnen worden naar Duitschland, Oosten rijk, Hongarije, België, Bulgarije, Denemarken, Egypte, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Montenegro, Roumanie, Servie, Zweden en Noorwegen, Zwitserland, Turkije en de landen, die nader tot het verdrag van Parijs mochten toetreden. De pakketten moeten verzonden worden zonder aangegeven waarde en het gewicht van 3 kilogram niet te boven gaan. De heer B. S. Berensteijn, opperrabbijn te 's-Hage, doet een beroep op onze landgenooten om, evenals dat in Engeland geschiedde, een vergadering te beleggen, teneinde tegen de Jodenvervolgingen in Rusland te protesteeren en aan de vervolgden ook uit ons land stoffelijke hulp te doen toekomen. Aandeel der gemeenten in de lichting voor de Nationale Militie voor 1882 Door Gedeputeerde Staten onzer provincie is bepaald, dat dit aandeel, te dragen door de gemeenten, is be paald als volgt Biervliet 5, Borssele 3, Cats 3, Colijnsplaat 7, Cortgene 3, Driewegen 2, Ellewoutsdijk en Baarland 2, Goes 49, 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke 2, 's-Heer Arends- kerke 8, 's-Heerennoek 5, Heinkenszand 4, Hoedekens- kerke 3, Hontenisse 43, Kapelle 4, Kattendijke 4, Kloetinge 3, Krabbendijke 5, Kruiningen 8, Middelburg 42, Nieuw- en St.-Joosland 4, Nisse 2, Oudelande 2, Ovezand 3, Rilland-Bath 5, Schore2, 6t.-Annaland 6, St.-Maartensdijk 9, Tholen 9, Waarde 2, Wemeldinge 3, Wissekerke 14, Wolfaartsdijk 6, Yerseke 7 en Zie- rikzee 23. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Dinsdag II. had in het hotel «Koornbeurs" alhier, namens mevrouw J. O. Le Jeune Delcroix en kinderen, van Antwerpen, de aanbesteding plaats van het afbreken en herbouwen der hofstede, bewoond door den pachter P. Zandee te Kattendijke. Dit werk moet uitgevoerd worden onder" toezicht van den heer A. Le Clercq, architect te Kruiningen. Voor dat werk is ingeschreven door de lieeren: Joh. Lindenbergh te Wemeldinge, voor f10,185, J. V. d. Linde te Kattendijke, voor f9,998, L. Van Verre te Kruiningen, voor f9,700, B. Van Verre te Noordgouwe, voor f 0,540, D. Van Maris te Kapelle, voor f9,533, J. M. Lammerée, te Hansweert, voor f9,400 en P. Dronkers te Kapelle voor f9,281. Bij de Dinsdagavond in het koffiehuis «de Prins van Oranje" alhier, ten overstaan van den notaris Mulock Houwer, gehouden verkooping van een woon- en winkelhuis met grooten tuin, in de Langevosstraat, behoorende tot den boedel van wijlen den heer Joh. De Jonge Jzn., is mej. de wed. P. De JongeHeijkam daarvan eigenares geworden voor f6,230. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Borssele. Wegens woonplaatsveranderii.g van den diaken, den heer- P. De Kok, was alhier eene vacature ontstaan in den kerkeraud. Dezer dagen had de ver vulling plaats door benoeming van den heer G, Kok. Te Amsterdam is beroepen voor de vacature- Scheltema dr. Koster, te Wissekerke voor de vaca- ture-Vinke, ds. J. Kraijenbelt, te Rotterdam. Ds. S. L. Van Stein Callenfels, te St.-Laurens, heeft het beroep naar Amerongen niet aangenomen. De lieer K. Stelma, Evangelist te Heinenoord, als godsdienstonderwijzer beroepen in de vacante ge meente te Biggekerke, heeft die benoeming aangenomen. Met ingenomenheid plaatsen wij de volgende mededeeling Gedurende de maanden Januari en Februari zijn op school B, hoofd dhr. A. Van Schelven, geplaatst 34 boekjes van de postspaarbank met een inleg van 45 gulden. Door ongeveer 150 leerlingen wordt gespaard. In datzelfde tijdvak is f 2,50 uitgehaald. Waar men op de scholen spaart, ver-dient de post spaarbank alle aanbeveling, en dit zou nog meer het geval zijn, als men ook formulieren had voor 1-cents postzegels. Yerseke. Dinsdagmorgen overleed in den ouderdom van 74 jaren en 3 maanden de heer A. M. Verschel ling, sedert 1 April 1840, dus bijna 42 jaren, hoofd onderwijzer in deze gemeente. Niettegenstaande deze hooge jaren was hij tot het einde toe met jeugdigen ijver werkzaam. En hoewel hij sedert den aanvang van dit jaar sukkelende was en hij zijn krachten sterk voelde afnemen, lrield hij toch nog zooveel mogelijk school en heeft daardoor niet onwaarschijnlijk zijn leven Verkort. In de school was hij het liefst. Met tegenzin, doch door zijn lichamelijken toestand gedron gen, had hij zijn ontslag aangevraagd en de voor spelling van velen, d e hem kenden, dat hij dit be sluit niet lang overleven zou, is bewaarheid gewor den. Zijne gemeentenaren hadden hern van harte nog eenige rustige, gemakkelijke dagen gegund en zullen hem nu met droefheid grafwaarts zien dragen. -Zaterdag werd te Amsterdam eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van deelhebbers in de Levensverzekerings-Maatschappij, opgericht door het Ned. Ond. Genootschap. De voorstellen der directie tot vaststelling van eenige artikelen in het te wijzigen reglement, die meer beginselen dan eenvoudig redactie betroffen, werden door de vergadering bij acclamatie goedgekeurd, uitgenomen punt a, waar een voorgesteld amendement van den heer Meurs te Haarlem, om alle hooger beroep af te schaffen voor hem, die door de directie als deelhebber wordt afgewezen, met 69 tegen 67 st. werd aangenomen. Uit het verslag omtrent den toestand der maatschappij bleek o. a., dat op I Maart 11. waren uitgegeven -1181 polissen onder 890 deelheb bers; dat het verzekerde kapitaal bedraagt f 1.7-16,746 en dat het sterftecijfer voor 1882 geraamd is op 16 personen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting is bij het voort gezet debat over de IJkwet art. 3 onveranderd aan genomen na verwerping met 34 tegen 21 stemmen van het amendement-Viruly-Gratama om het gedeel telijk gebruik van de wetenschappelijke namen ver plichtend te stellen. Bij art. 4 stelde de heer Bastert een amendement voorom het verbodtegen welke overtreding straf is bedreigd, van in koopmansboeken, aankondigingen, prijscouranten andere dan wettelijke namen van maten en gewichten te gebruikente schrappen. De heer Van Houten verdedigde sterk dit amendementdaar het artikel aan de ingezetenen slechts last en proce dures veroorzaakte. De Minister bestreed het amen dement als eene reactie op een beginseldat reeds sedert 1869 zonder bezwaar geldende was. Werd het aangenomen, dan zou hij, hoe ook geneigd tot samen werking, verplicht zijn de intrekking van deze wet in overweging te nemen. Het amendement werd daarop aangenomen met 40 tegen 22 stemmen. De discussien over de ijkwet zijn daarna op verzoek va n den Minister geschorst. Het wetsontwerp tot verbetering van den Ouden IJsel (strekkende tot het verleenen van een subsidie van 6 ton voor dat werk) is aangenomen met 62 tegen 9 stemmen,- na eenige discussie waarbij de Mi nister een nader onderzoek der bezwaren toezegde. Het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lohman tot wijziging van de Schoolwet luidt Art. 4, 2e lid, te lezen»Bij algemeenen maat regel van inwendig bestuur worden door Ons, zoowel in het belang van de gezondheid als van het onderwijs, algemeene regelen vastgesteld omtrent den bouw en de inrichting der lokalenwaarin openbaar lager on derwijs gegeven wordtalsmede omtrent het aantal kinderen, dat daarin mag worden toegelaten," dus tot weglating van de woorden«met bepaling in hoever deze regelen verbindend zijn voor de localen, waarin bijzonder lager onderwijs gegeven wordt." De heer L. herinnertdat de minister Kappeyne beloofde, dat die voorschriften slechts betrekking zon den hebben op de necessaria en merkt dan op dat men bij het debat over de wet, meende dat art. 4 vooral gelden zou de nieuwe scholen. Nu dit laatste niet het geval isdrukt de wet zwaarder dan men vooraf meende de kosten van verandering beloopen vele duizenden. Toezicht in het belang der gezondheid is zeker noodigdoch algemeene voorrschriften heeftmeent de heer L. de overheid voor bijzondere gebouwen niet te gevenzij heeft dus slechts die scholen te sluitenwelke voor de gezondheid nadeelig zijn meer niet. En de eischen de noodzakelijkheid ten aanzien van dit laatste moeten naar elk bijzonder geval worden beoordeeld. Ten slotte wijst de heer L. op de reden van bil lijkheid reeds brengt de wet enorme uitzetting van uitgaven medeen daarom is het z. i. onbillijk nu bovendien ook nog de bedoelde groote kosten van verbouwing te vergen. Scheepvaartberichten. "Vlissingen. In Augustus a. s. zal alhier, dank zij de bemoeiingen van den burgemeester dezer gemeente, een internationale roei- en zeilwedstrijd worden ge houden. De roeiwedstrijd zal in het kanaal en de zeilwedstrijd op de rivier van Vlissingen naar Ter Neuzen gehouden worden. De clubs uit Amsterdam RotterdamAntwerpen en Gent hebben hunne medewerking beloofd. De «Burgemeester Schorer" is Dinsdag binnen gekomen en naar Middelburg gesleept. De beer Ch. De Grooff, scheepsmakelaar alhier, begint een vaart op Engeland en de Oostzee met 2 barken en 2 driemastschoeners. Het Noorweegsche barkschip «Prima," in het afge loopen jaar bij Zoutelande gestrand en masteloos alhier binnengebracht, zal aanst. week publiek verkocht wor den. Het schip is afgekeurd het is 69 jaar oud en zal dus waarschijnlijk wel gesloopt worden. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag 7 Maart zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen: lo. L. R., 64 j., apotheker te Middelburg, veroor deeld tot 4 boeten van f 10 elk c. e. wegensle het als apotheker in zijn apotheek voorhanden hebben van een geneesmiddel (o. a Pate Dr. Zed), in de Ne derlandsche pharmacopae niet vermeld, zonder opschrift aanwijzende naar welk voorschrift het bereid is2e het als apotheker niet in een gesloten kast bewaren van een vergift, als zoodanig bij openbare bekendma king door den Minister van Binnenlandscbe zaken aan gewezen 3e het als apotheker afleveren van eene vergiftige zelfstandigheid zonder voorschrift van eenen geneeskundige en zonder schriftelijke en onderteekende aanvraag aan een bevoegd bij hem niet bekend persoon en 4e het als apotheker afleveren eener vergiftige zelfstandigheid niet door een geneeskundige voorge schreven in een voorwerp, waarop nevens den naam het woord vergift niet duidelijk stond uitgedrukt. 2o. H. J. H., 49 j., apotheker te Middelburg, we gens alsvoren veroordeeld ook tot 4 boeten ieder van f 10 c. e. 3o. C. B., 14 j., courantenjongen te Vlissingen, we gens mishandeling veroordeeld tot f6 boete c. e. 4o. J. Van R., 13 j., werkman te Vlissingen, we gens rebellie, veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 5o. J. V., 44 j., te Ter Neuzen, wegens opzettelijke verbreking van afsluiting veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 6o. M. Van der P., 12 j., te Ter Neuzen, wegens hoon veroordeeld tot f2,50 boete c. e. 7o. J. De S., 43 j., liuisvr. van J. V., te Ter Neu zen, wegens hoon veroordeeld tot 2 boeten van f8 ieder c. e. Uit onze Koloniën. Aan het jongste politieke verslag nopens liet Gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, ioopende van 23 December jl. tot en met 5 dezer, wordt liet volgende ontleend Wat aangaat den indruk, dien de overgave van de Messigit Radja gemaakt heeft, blijkt reeds thans dat hoofden en geestelijken dat geschenk der regeering op hoogen prijs stellen de inesdjid wordt dagelijks des avonds vóór het uitoefenen der gods lienstplichtqn

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1