1882. N". 29. Dinsdag 7 Maart. 69sle jaargang. Inlijving van Miliciens. VACCINE. Zee-Militie. MILITIERAAD. Onlhelling- van Dienst. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandaq, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor bet buitenland: A. STEINER, te Hamburg. U|ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Naar de Standaard verneemt is door het kamer lid De Sauornin Lohmanna overleg met de anti revolutionaire club, een wetsontwerp ingediend, de strekking hebbende om het wetsartikel over den bouw der bijzondere scholen in dien zin te wijzigen, dat er in elk voorkomend geval over de al of niet bruikbaar heid der lokalen zal worden beslist, en deze niet zullen behoeven te voldoen aan eenigen vooraf te stellen eisch. Het geldt hierbij welde berg heeft een muis ge baard. Van alle ernstige grieven is die schoolbouw dan zeker wel de ergste. Zooals het wetsontwerp er volgens den Standaard uit zal zien komt het ons niet alleen onpractisch en in de uitvoering onmogelijk voor, maar zelfs tegen het belang der voorstanders van de bijzondere scholen. Onpractisch is het, wijl het de deur voor willekeur openzet en nadeelig voor de bevorderaars van het bijzonder onderwijs zeiven, omdat, waar vooraf de eischen, waarnaar men bouwen moet, niet gesteld zijn, men ook zal blootstaan aan willekeur van anderen kant, wat nog lastiger is, daar men over het bruik bare van een lokaal eerst zal gaan oordeelen als het geheel gereed is, en de veranderingen dan moeielij- ker en kostbaarder zullen wezen. Wij zouden hun in hun belang den raad geven om een vast plan te maken, waarnaar zij hunne scholen steeds zullen bouwen. Laat de regeering dan met hen daarover in overleg treden en het plan vervolgens verbindend verklaren. Dat zal veel practischer, meer uitvoerbaar en voor alle partijen beter wezen. Of die raad zal opgevolgd worden betwijfelen wij. De hoofden der partij zijn nog al moeielijk te voldoen. De regeering meende de bijzondere scholen nogal ter wille te wezen, toen zij bij de bepalingen omtrent den bouw en de inrichting der scholen die bepa lingen zullen weêr gewijzigd worden voor de bijzon dere de gunstige beschikking nam, dat de vlakke in houd van elk schoolvertrek ten minste 0,65 M3., en de lichamelijke inhoud 3 M' voor iederen leerling moest bedragen, terwijl die bij de openbare scholen respec tievelijk op 0,8 jVI3. en 3,6 M*. waren bepaald. Maar het bleek anders. De ij veraars waren nu weer gebelgd daarover en deden de vraag, of de leerlingen hunner 6cholen dan minder lucht en ruimte noodig hadden dan die der openbare school? Maakt het nu de heeren maar eens naar den zin 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente GOES noodigen de ouders der kinderen, die in den loop van het jinr 188L door de geneesheeren N. J. F. VERSCHOOR of J. KOOMAN Az in het gebouw der soepkokerij zijn gevaccineerd, uit, zich, onder vertoon van het hun afge*eveo biljet, aantemelden ter secre tarie voor of op Zaterdag den 11 Maart aanstaande. Goes, den '4 Ma»rt 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES noodigen de lotelingen voor de Nationale Militie dezer gemeente voor de lichting 1882, die dienstplichtige num mers getrokken hebben en welke mochten verlangen bij de ZEE-MILITIE te dienen, uit, zich daartoe voor den eersten April eerstkomende ter gemeente-secretarie a»n te geven, alwaar door hen de verlangde inlichtingen knnnen verkregen worden. Zij maken hierbij tevens opmerkzaam, dat geene verzoekschriften dienaangaande bij het Departement van Marine moeten worden ingediend, dewijl de keuze der lotelingen voor de zee-militie wordt overgelaten aan de officieren der Marine, die met de overneming der zee miliciens zijn belast Goes, den 4 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES brengt ter kennis van de lotelingen voor de Nationale Militie, dat, indien zij mochten verlangen bij voorkeur bij een of ander korps van het leger te worden ingelijfd, zij zich daartoe ter secretarie der gemeente kunnen aan melden vóór den 31 dezer maand. De Burgemeester brengt echter tevens onder het oog, dat, hoewel op het te kennen gegeven verlangen zal worden gelet, nochtans alleen aan de vrijwilligers en de miliciens, die zich voor den dienst ter zee hebben aangeboden, reeds nu eenig min of meer bepaald uit zicht op de inwilliging daarvan kan worden gegeven. Goes, den 4 Maart 1882. De Burgemeester voornoemd, 4G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GORS brengen ter algemeene kennis, dat de EERSTE ZIT TING vau den MILITIERAAD voor deze gemeente zal gehouden worden opZ\TERDAG PEN 18 MAART 1882, des morgens te lu uien, in het gewoon lokaal in de Abdij te MIDDELBURG; dat die zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingen, bij art. 55 en 66 der wet bedo«ld, en alle overige lotelingen; en dat IN PERSOON voor den militieraad in zijne eerste zitting moet verschijnen: de vrijwilliger voor de militie, de loteling, die vrijstelling verlangt wegéns ziekelijke gesteldheid of gebreken, ot gemis van de gevorderde lengte, en in zijne TWEEDE ZITTING hij, die voor een iotcling als plaatsvervanger ot als num- merverwisselaar verlangt op te treden. Goes, den 4 Maart 1882 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren bij deze, dat aan de geestelijken en bedie naren van den godsdienst bij de erkende kerkgenoo'- schappcn en aan de studenten in de' godgeleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, op hunne aanvrage, telkens voor éen jaar ontheffing van den werke/ijken dienst bij de Nat. Militie wordt verleend, ën dat de voormelde aanvrage om ontheffing van dén werkelijkeu dienst door hem, die als dienstplichtige is aangewezen en, tengevolge van zijn getrokken nommer, bij de Militie moet worden ingelijtd, of die dsarbij reeds ingelijfd is, jaarlijks tusschen den 20 Maait én den T April met het bewijs stuk moet worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke hij voor de Militie is ingeschreven. Goes, den 4 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 6 MAART 1882. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der Coöperatieve voorschotvereeniging en' spaarbank te Goes zijn de heeren M. A'. Ramondt eh"H. J. Molhoek, met groote meerderheid, als commissarissen van toe zicht herkozen. In ons nommer van Donderdag volgt het dertiende jaarverslag, in die vergadering uitgebracht. In de Zaterdagavond op het «Slot Oostende" ge houden bijeenkomst ten behoeve der té houden ten toonstelling van nijverheidkunst toegepast op nij verheid, henevens wedstrijd voor den handwerksman waren 18 personen opgekomen. Van het comité van uitvoering waren aanwezig de heeren dr. Z. Th. Dhiel, J Larsen en Joh. L. Fa» der Pauwert, van wie de laatste dë aanwezigen, al waren zij niet velen, welkom heette en hun het doel der bijeenkomst uiteenzette. Verschillende vragen werden daarop gedaan, die door de leden van het comité werden beantwoord. Vooral betrof dit de quaestie van geheel eigen, deels eigen of half eigen fabrikaat. Uit de inlichtingen bleek dat, voor zoover het mo gelijk en practiscli is geheel eigen fabrikaat te leve ren, dit zeker wel bij de jury het eerst voor een prijs in aanmerking komen zal. Verder werd meegedeeld dat bij de voorwerpen, bestemd voor den wedstrijd, een schriftelijke verkla ring gevoegd moet worden, dat de inzender die zelf heeft vervaardigd. Ten slotte werd op het uitgedrukt verlangen van een der aanwezigen door het comité de verzekering gegeven, dat in het belang der zaak nog eene bijeen komst zal worden gehouden om nog anderen gelegen heid te geven zich te doen inschrijven of inlichtingen te vragen. Nu lieten zich 15 personen inschrijven als deelne mers, maar daar men meende dat de Zaterdagavond een slechte avond was, gaf men in overweging eens een Dinsdagavond te kiezen voor die bijeenkomst. De heer Van der Pauwert wekte de aanwezigen op om, nu zij beter ingelicht waren, ook anderen tot deelneming aan te sporen en dan in grooter getal aanwezig te zijn op die tweede vergadering. Deze is bepaald op Dinsdag 14 Maart, des avonds te 8 uren, ook op het «Slot Oostende". Wij willen hopen dat dan de vertegenwoordigers van de vakken, die nu door afwezigheid schitterden, tegenwoordig zullen zijn. Wij herinneren, dat 1 April de gelegenheid tot deel neming wordt gesloten. - Met ingang van 1 Maart is benoemd tot brie venbesteller te Goes G. Van Ast. Het aantal hestellers wordt daardoor, met betoog 'op den pakkettend'enst, met 1 vermeerderd. De wagentjes zijn gereed en gelijken precies op broodwagentjes, zooals een paar kleinen onlangs aan ket postkantoor hier opmerkten. Aangaande de regeling van dien postpakketten dienst verneemt ile N. Ii. Ct. de volgende bijzonder heden Met wijziging van vroegere voorschriften is bepaald, dat de kantoren voor het aannemen van pakketten op Zon- en feestdagen gesloten zullen zijn. De wenken in dien geest zijn dus riu overbodig, Als regel geldt dat op werkdagen, in plaatsen met een zielental boven 15,000, driemaal. in plaatsen met minder bevolking en waai' postkantoren geves tigd zijn, tweemaal, en ten platten lande eenmaal daags zal besteld worden. Op Zon- en feestdagen worden de pakketten slechts eenmaal daags besteld. Spoedbestelling vindt op Zon- en feestdagen alléén plaats van de pakketten, die vóór den aanvang der eenige op dien dag plaats vindende bestelling zijn aan gekomen. De postboden, waaronder er zijn, die acht uren daags hebben af te leggen, zullen zoo meldt het blad in lastdieren herschapen worden, daar een vracht van 18 kilogram voor éen persoon door den Minister'als niet te zwaar is aangenomen. Als te gemoetkoming daarvoor zullen zij zich op straf van schorsing of ontslag uit den dienst, zonder meer, van alle vervoer van pakjes voor eigen reke ning dienen te onthouden 11 Dat is een ware, sarcastische opmerking van het blad. Het rijk vergt hierbij dus ook veel en beloon! slecht. Ieder, die vei der op de hoogte wil komen van den postpakkettendienst raden wij aan zich aan te schaffen het werkje van Am. Jansen, commies der posterijen te Arnhem, waarin ook zijn opgenomen de nieuw intevoeren tarieven voor brieven en drukwerken naar plaatsen, waar de pakketdienst met 15 Maart ia wer king zal treden. Hèinkenszand. Men verneemt dat de postlooper tusschen deze gemeente en het station 's-Heer Arends- I kerke als zoodanig ontslag heeft aangevraagd. De Minister van Financiën heeft de provincie Zeeland voor de werkzaamheden der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen verdeeld in twee schattingdistricten: Middelburg en Goes, welke districten weder in onderdeelen zijn ver deeld als volgt Schattingsdistrict Middelburg, onderdeelen Middel burg, Oostburg, Axel ën Hulst. Ouder Middelburg behooren de kadastrale gemeen ten Aagtekerke, Arnemuiden, Kleverskerke, Bigge- kerke, Domburg, Gupinge, Vrouwepolder, Grijpskerke, Itoudekerke, ileliskerke, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Oost- en West-Souburg, Oostkapelle, Rit- them, Serooskerke, St. Laurens, Veere, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande. Onder OostburgAardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand. Eede, Groede, Heille, St. Anna ter Muiden, Sluis, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranche- ment, Schoondijke, St. Kruis, Waterlandkerkje, IJzen- dijke en Zuidzande. Onder AxelAxel, Hoek, Koewacht, Overslag, Phi lippine, Sas van Gent, St. Janstuen, Ter Neuzen, YVest- dorpe en Zuiddorpe. Onder HulstBoschkapelle, Clinge, Graauw, Hengst dijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, Stoppellijk en Zaain- slag. Schattingdistrict Goes, onderdeelen Goes, Kruiningen, T holen en Zierikzee. Onder Goes behoorenBorssele, Cats, Colijnsplaat, Cortgene, Goes, 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Hendriks kinderen, 's-Ileerenhoek, Ileinkenszand, Kattendijke, Kloetinge, Wissekerke en Wolfaartsdijk. Onder Kruiningen Baarland, Driewegen, Ellewouts- dijk, Fort-Bath, Rilland, 's-Gravenpolder, Hoedekens- kerke, 's-Heer Abtskerke, Kapelle, Krabbendijke. Krui ningen, Nisse, Oudelande, Ovezand, Schore, Waarde, Wemeldinge en Yerseke. Onder TholenOud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpe- nisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Philipsland, Stavenisse en Tholen. Onder ZierikzeeBommenede, Zonnemaire, Burgh, Brouwershaven, Bruinisse, Dreischor, Duivendijke, Ei kerzee, Ellemeet, Haamstede, Kcrkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, Re- nesse, Serooskerke en Zierikzee. In de jaarlijksche vergadering van vennooten der Middelburgsche Maatschappij van stoomvaart, is bet dividend bepaald op f 90 per aandeel. In de rijkspostspaarbank is van 21 tot 28 Fe bruari jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f25,631, over de geheele maand ruim f 87,172, sedert 1 Jan. jl. ruim f 228,927. Onze Koning heeft de Koningin van Engeland per telegram geluk gewenscht met het mislukken van den aanslag op haar leven. Volgens het Dagblad zijn de berichten omtrent den gezondheidstoestand van II. K. H. Prinses Mari anne overdreven. De vorstin heeft een aanval gehad van- asthma, waardoor erge benauwdheid ontstond. Van hartlijden was echter geen sprake en de toe stand was veel beter. Naar de N: It. Ct. verneemt zal de Rotter- darnsche Hypotheekbank voor Nederland haar maat schappelijk kapitaal, dat met de gesloten hypotheken de pandbrieven waarborgt, wederom vergrooten en brengen op vijf millioen gulden. Den 1 Mei 1883 zal te Londen een internatio nale visscherijtentoonstclling worden geopend. O.-Indie. Overgeplaatst aan boord Zr. Ms. wsicht- schip te Batavia de luit. ter zee 2e kl. G. Borel, (wien tevens vergunning is verleend om te repatriëeren) van Zr. Ms. stoomschip Koningin Emma der Nederlanden én aan boord van bet stoomschip Banda op folio van luit. ter zee 2e kl. de adelborst le kl. C. A. Dgmi- nicus van Zr. Ms. stoomschip Koningin Emma der Nedertanden. Bij het kadaster is verplaatst van den bewaarder te Batavia naar de sectie Tjiandjoer (Preanger-regent- schappen) de adj. landm. 3e kl. D. L. Warnsinek. Ontslagen eerv., uit zijn bediening van advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang mr. Ch. Ph. V. Winckel. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij de Kamer is ingekomen een wet tot wijziging der rechterlijke indeeling, waarbij wordt voorgesteld de rechtbank te Haarlem op te heffen en te Hoorn een rechtbank te vestigen. De kantons Haarlem en Haarlemmermeer worden ingedeeld bij Amsterdam, het kanton Zaandam bij Alkmaar, dat de 'kantons Hoorn en Medemblik verliest, die met Purmerend onder de nieuwe rechtbank Hoorn komen als rechtbank 2e klasse. Het aantal rechters te Amsterdam zal met 3, dat der substituut-officiers en substituut-griffiers met 1 vermeerderd worden. Scheepvaarlberiehten. Verleden week is schipper S. Geluk, te Elle- woutsdijk thuis behoorende, voor de viërdemaal het ongeluk óverkomen dat zijn vaartuig zal verloren zijn. Gelukkig is hij ditmaal door assurantie gewaarborgd tegen de grootste schade. Het ongeval deed zich voor in de nabijheid van de Ellewoutsdijksche staart, waar het vaartuig, beladen niet brik, door overlast van zeewater is gezonken en diep in de slikken is gewerkt. De schipper had het voornemen niet zijn voornaamste bagage den'wal over de slikken te bereiken, toen hij daarin werd teleurgesteld door den drassigen bodem die hem zoozeer dééd zinken, dat hij zijn voorwerpen moest prijsgeven en zelf'eerst na veel tobben terecht kwam. -Volgens Veritas zijn in dë maand Januari ge bleven 135 zeilschepen, waaronder 4 Nederlandsche. Onder dit getal zijn begrepen 20 schepen,waarvan berichten ontbreken. Mede zijnvergaan 22 stoom schepen, waarvan 6 die mén veronderstelt vergaan te zijn doordien men geene tijding daarvan heeft. Ónder de stoomschepen zijn geen Nederlandsche. De jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen bij hun meting voor het recht van patent in het jaar 188283 zal zijn de letter a Landbouw en Veeteelt. Kruininoen. Op de vergadering van het afdeelings- bestiiur der maatschappij van landbouw alhier werd in November II. voorgesteld om voor gezamenlijke rekening der leden klaver-guano (superphosphaat aantekoopen, ten einde die goed en voordeelig te.ver krijgen. Daaraan werd door 17 leden deelgenomen; 12 fabrikanten en agenten schreven voor de levering in. Aan de laagste inschrijvers, de heeren F. Courtois Sc Van Rooijte Brussel(agent de heer W. Van Oeveren Wz.te Yerseke) werd de levering gegund. Zij leverden die 16.600 kilogram a f 6,16 de 100 kilogramfranco station Kruiningen met garantie voor 14 pet. phosphorzuur, waarvan minstens 10 pet. in water oplosbaaronder contröle van het proef station te Wageningen. Het onderzoek aldaar con- i stateerde 17,7 pet. phosphorzuur, waarvan 12,9 pet, in water oplosbaar.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1