1882. N°. 28. Zaterdag 4 Maait 69ste jaargang. Lijst van niel-schoolgaande kinderen. Onbezoldigde Rijksveldwachters. -Cï^Ci^CJbCS^- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 4,75. Afzonderlijke noinmers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. u]ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIIUM. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BÜRGEMEFSTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de lijst der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de gemeente be vonden en niet voorkomen-op de staten der kinderen, die de openbare en bijzondere scholen van lager onder wijs bezoeken, door ben ia opgemaakt en ter becretarió voor eeu ieder ter lezing zal liggen gedurende de maand Haart op eiken werkdag van des voormiddaga 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 3 Klaart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. (i. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BÜRGEMEFSTER der GEMEENTE GOES brengt ter openbare kennis, dat op zijne voordracht door den Minister van Justitie eene commissie is uitge reikt als onbezoldigd rijksveldwachter aan A. OKKÉ, snoeier, planter en tuinman der gemeente. Goes, den 3 Maart 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. UK WITT HAMER. GOES, 3 MAART 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Hansweert. Gedurende de maand Februari wer den aan het rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 381 telegrammen, en wel verzonden 247 en ontvan gen 134. Wolfaartsdijk. Het gemeentebestuur heeft voor het bepalen van de huurwaarde der localiteiten ter uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank be noemd: tot schatter den heer J. Van der Baan, tot herschatter en plaatsvervangend schatter den lieer M. De Kater en tot plaatsvervanger van den herschatter den heer D. IV". Den Herder. Colijnsplaat. Dinsdagavond a. s. zullen de lieeren Evekink, civiel-ingenieur en secretaris der huisvlijt- school te Dordrecht, en W. J. v. d. Kolff, sedert ge- ruimen tijd onderwijzer aan genoemde school, door de afdeeling Noord-Beveland der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgenood gd, alhier optreden, teneinde de leden der afdeeling in kennis te stellen met de huisvlijtschool in haar streven en werken. Eene menigte voorwerpen, alle door de leerlingen dier school te Dordrecht vervaardigd, zullen dien avond tentoon gesteld worden. Het is zeer te wenschen, dat de leden door trouwe opkomst ook met hunne dames van hunne belangstelling doen blijken in deze voor het opkomend geslacht zeker zeer gewichtige zaak, die in Duitschland, Denemarken en ook in ons land thans zooveel opgang maakt. De afdeeling heeft allen onderwijzers van dit eiland, voor zooverre zij geen lid zijn, voor dien avond vrijen toegang gegeven. Bij kon. besluit is de op 31 Dec. eervol ont slagen rijksveldwachter der 3e klasse J. W.DeJongh een jaarlijksch pensioen van f 367 toegekend. Sint Maartensdijk. Daar de 4 vrije polders Noord- Oudeland, Uiterste-Nieuwland en Middelland langen tijd last hadden van veel water, besloten ingelanden verleden jaar de suatie dier polders te verbeteren. Op voorstel van den heer A. Hollestelleopzichter van den Rijkswaterstaat alhier, ging men over tot het verbreeden van den sluismond, het verlagen van den sluisvloer en het uitdiepen en verbreeden der waterlei dingen. De beide eerste veranderingen nu werden dezen winter aangebracht, en wel met dit gevolg dat liet water bijna altijd beneden het zomerpeil ge bleven is. Alle redenen heeft men dus om te geloo- ven, dat, indien de waterleidingen verbeterd zijn, de sueering der beide polders niets te wenschen zal over laten. Bij Prov. bl. no. 26 vestigen Ged. Staten van Zeeland de aandacht van de polderbesturen op de vertegenwoordiging van stembevoegde ingelanden. Het is Ge(l. Staten gebleken dat nog twijfel bestaat of het recht van substitutie (in-de-plaatsstelling) mag worden uitgeoefend door hem, die door een stembevoeg den ingeland als zijn vertegenwoordiger is aangewezen overeenkomstig art. 64 van het alg. reg. voor de polders of waterschappenzooals dit gewijzigd is bij het besluit der Staten van 6 Nov. 1874 Prov. blad 1875 no. 13. Zij, bij wie die twijfel nog bestaat, hebben zich Waarschijnlijk niet genoeg rekenschap gegeven van het verschil tusschen den tegenwoordigen en den vroegeren inhoud van het voorschreven artikel. Terwijl vroeger een volmacht werd vereischt, heeft thans de stembevoegde slechts aan het polderbestuur mede te deeleu wie hem zal vertegenwoordigen. Van substitutie of in-de-plaats-stelling doer den vertegen- woerdiger is in het reglement geen sprake en in zaken, door publiek-rechtelijke reglementen geregeld, is substitutie niet geoorloofd dan voor zooverre zij ingevolge die reglementen is toegelaten. Naar men aan de JU. Ct. mededeelt, heeft de majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Middelburg de compagnies-koinniandanten verzocht, geene klachten te doen opmaken tegen de onder officieren, korporaals en manschappen der schutterij, die bij de inspectie op den 19 Febr. zonder verlof afwezig zijn geweest, op grond hij reden vermeent te hebben om te vermoeden, dat de meesten hunner door meer ontwikkelden in den waan zijn gebracht, dat plichtverzuim in dezen zoude geoorloofd zijn en die slechte raadgevers in de eerste plaats zouden moe ten kunnen gestraft worden. De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei aanstaande bij de directie der marine te Hellevoetsluis een verge lijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2e klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten, dienen, vóór of uiterlijk op den laatsten April aanstaande, een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het Departement van marine, waarin zal moeten vervat zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. In een bij de Nederlandsche Staatscourant van 3 Maart behoorend bijvoegsel wordt afgekondigd eene resolutie van den Minister van financiën, van 10 Fe bruari 1882, betrekkelijk de verdeeling der provinciën in schattingsdistricten en elk schattingsdistrict in onder- deelen, voor de werkzaamheden der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. De Minister van Financiën heeft van de ont vangers der directe belastingen eene opgave gevraagd van het getal kiezers, die voorkomen op de kiezers lijsten, waarbij de Minister vermeld wenscht te zien het getal, dat op die lijsten minder zou zijn voorge komen, indien het patentrecht buiten aanmerking was gebleven. Het doel der opgave is om na te gaan welken invloed het patentrecht heeft op het aantal kiezers voor Tweede Kamer en Prov. Staten. Bij koninklijk besluit is benoemd tot commies der posterijen 3e kl. D. J. Hekaar, thans commies 4e kl.tot commies der posterijen 4e kl. J. C. Kars- seboom en K. Schraver, thans surnumerairs der pos terijen. Bij koninklijk besluit is J. Van Leeuwen Ir. benoemd tot rijksopziener op de spoorwegdiensten 3e kl. Onze Koning heeft de uitnoodiging om tegen woordig te zijn bij het huwelijk van den hertog van Albany met Prinses Helena van Waldeck aangenomen. Waarschijnlijk zal daardoor het gewone bezoek van Z. M. aan de hoofdstad dit jaar vóór Paschen plaats hebben. Bij de Tweede Kamer is o. a. ingekomen eeit verzoekschrift van den gepensionneerden luitenant- generaal K. Van der Heyden, tot het instellen van eene enquête naar de hem direct of indirect te laste gelegde wreedheden. De heir jhr. mr. H. C. Van der Wijck te 's-Gravenhage heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij de Kamer eerbiedig in overweging geeft om, «alvorens de militiewet en de schutterijwet in behandeling te nemen, een enquête ten aanzien van de geheel onverklaarbare geldverspillingen in ons krijgs wezen te willen instellen". Adressant is van meening, en »die overtuiging heeft zich bij hem reeds sedert jaren gevestigd, dat de grondslag van ons veel geroemd militair stelsel niets anders is dan knoeierij, benadee ling der natie en van het land ten behoeve van par ticuliere en speciale militaire belangen". Hij maakt dit op »uit de omstandigheid dat bij het tegenwoor dige stelsel bij voorkeur worden gebaat de aannemers van vestingwerken, de leveranciers van geschut en de remplagantenbureau's, terwijl de genie en de vesting artillerie ten koste van het leger geheel onevenredig bevoordeeld worden." Door het Nationaal Lederindustriebond, in ver- eeniging met andere corporatiën op nijverheidsgebied, is eene petitie in omloop gebracht om aan de 2e Kamer te worden opgezonden, en waarin gevraagd wordt herziening van het tarief van invoerrechten naar aan leiding van de verwerping van het Fransch-Nederlandsch liandelstractaat. Ook het Genootschap tot bevordering van de chris telijke heiliging van den Zondag beeft zich bij adres gewend tot den Minister van waterstaat enz., met verzoek om bij de a. s. regeling van den postpakket tendienst te bepalen, dat, behoudens enkele exceptioneele gevallen, deze dienst op den Zondag zal stilstaan. Woensdag is op plechtige wijze de beeltenis van wijlen Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden door de cadetten aan de K. M. Academie te Breda als geschenk aan die inrichting overgedragen, waarbij op treffende wijze aan de nagedachtenis van den edelen vorst hulde werd gebrasht. Generaal Van Swieten, die in de vorige alleve- ring van het Tijdschrift van Nederlandsch Indie een, levensschets van generaal De Stuers heeft geleverd, publiceert in het thans verschenen nommer een on uitgegeven studie van dien generaal aangaande den Atjeh-oorlog. In den zomer van 1880 had generaal De Stuers dit stuk op verzoek van een aanzienlijk persoon in het buitenland geschreven. In Mei 1881 liet hij het aan generaal Vim Swieten zien, waarop deze voorstelde het openbaar te maken. Dit is echter toen niet geschied, omdat generaal De Stuers toen zijn naam verzwegen wilde zien, waarvoor thans geen reden meer bestaat. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. In de classis Middelburg zijn thans 43 predi kantsplaatsen vacant. Te Zoutelande duurt de vaca ture reeds sedert 1869 en te Biggekerke sedert 1873. Heinkenszand. Donderdag is door den gemeente raad alhier eervol ontslag verleend aan den heer P. Meijers als onderwijzer aan de openbare school, tegen 15 Maart a. s., wegens zijne benoeming te 's-Graven- polder, en is in zijne plaats benoemd de heer C. J. A. Coppens, te Zierikzee. Volgens .miuisteriëele beschikking zullen te Oost burg" eerstdaags rijks-normaallessen geopend worden. Tot onderwijzers zijn benoemd de heeren J. Bevelan der Schoo, te Groede. tevens directeur; J. Z. De Bui- sonjé, te OostburgG. A. Vorsterman Van Oijen, te Aardenburg; K. De Graaf, te Waterland kerkje J. De Klerck, te Nieuwvliet, en P. Barentsen, te Schoondijke; en tot onderwijzeres in de hand werken voor meisjes mèj. S. C. Risch, te Breskens. De gemeenteraad te Zierikzee heelt de trakte menten van al de leeraren en den directeur der iï. B. School verhoogd en besloten bij de Regeering te verzoeken, om verhooging van het Rijkssubsidie. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag zijn de nieuw ver kozen leden, de heeren Clercx en Seret. toegelaten en beëedigd. Nadat de voorzitter verklaard had wegens vormelijke bezwaren in de sectiën in te 'trekken bet voorstel tot aanneming der werkwijze van het straf wetboek voor de behandeling der militie- en schutterij- wetten, is dit voorstel overgenomen door 10 leden en terstond in de sectiën onderzocht. Tot rapporteurs over het voorstel zijn benoemd de heeren Tak, Cremers, Schimmelpenninck, Van Houten en Wijbenga. Het voorstel strekt 0111 de werkzaamheden der com missie van rapporteurs op te dragen aan een commissie van tien leden, samengesteld uit de door de afdeelin- gen te kiezen rapporteurs en vijf leden, door Voorzit ter of Kamer aan te wijzen. Deze commissie zallo. de hoofdpunten aangeven, die zullen dienen als leiddraad bij de algemeene be schouwingen in de afdeelingen 2o. de wetsontwerpen onderzoeken, ook naar aanleiding van het verhandelde in de afdeelingen, en daarover met de regeering in overleg treden, en 3o. een beredeneerd verslag uitbren gen, met opgaaf van de door haar wenschelijk geachte wijzigingen. Voorts zal zij 4o. gedurende het open baar debat geraadpleegd worden over elke alsdan nog voor te stellen wijziging. In de zitting van Maandag a. s. zijn aan de orde de interpellation van de heeren Schimmelpenninck Van der Oije, Vermeulen en Gratama en daarna de ijk wet, de verbetering van den Ouden IJsel en de zegel- en registratiewetten. Scheepvaarlberichten. Hansweert. Woensdagmorgen is te Wemeldinge binnengebracht het Ned. tjalkschip Op hoop van zegen schipper H. Korporaalvan Sliedrecht, met eene lading rjet naar België. Genoemd schip lag op dien morgen tengevolge van lastverschuiving geheel reddeloos onder de Bakens in den Dorschman voor 2 ankers, niet storm uit het Zuid-Westen. In dezen benarden toestand heesch de schipper de noodvlag, op welk sein een der kanaalsleepbootjes uitëtoorade om hulp te bieden, irelke sleepboot echter niet sterk genoeg was om het schip binnen te brengen. Dit werd opgemerkt door kapt. W. Bollé der Belg. sleepboot Herculesdie mede daar in bet kanaal lag, dadelijk er op aan stoomde en er in mocht slagen schip en lading behouden binnen te brengen. Tengevolge van den aauboudenden storm liggen wederom een 40tal schepen in het kanaal alhier verwaaid. Kunstnieuws. In vele opzichten is het concert, dat Donderdag de zangvereeniging van de afdeeling «Toonkunst" te Goes gaf, te prijzen, en het talrijk aanwezige publiek zal zeker dankbaar huiswaarts gekeerd zijn. Over het eerste nommer van het programma, «Koren en solo's uit het Requiem van Mozart", zullen wij liefst zwijgen. Alleen het slot «Lacrymosa" kon ons bevallen. Toen volgde een allerkeurigst uitgevoerd piano-nom- mer, cl. de «Egmont-ouverture" van Von Beethoven wien dien avond zeker ruimschoots eer werd bewezen, daar drie van de vijf nommers van het programma scheppingen van zijn genie waren. Beidende dame, wier naam wij niet mogen noemen en de heer Samans verdienen een woord van lof voor de uitvoering van deze quatre-mains. Nu wij over pianospel schrijven, willen wij niet verder gaan zonder ons leedwezen te betuigen, dat het publiek en de zangers niet eens een krachtig ap plaus hebben doen hooren ter eere van, of op andere wijze hunne hulde hebben gebracht aan de beide da mes, toen deze opstonden van hare zetels, waar zij den ganschen avond de zware taak vervulden van accompagnatrices. Die taak is, al werd zij uitstekend uitgevoerd, vermoeiend geweest, ja wij zouden haast zeg gen te vermoeiend voor twee jonge dames. Zijn er nu waarlijk niet een paar mannelijke leden der zangvereeniging, die gedeeltelijk deze taak zouden kunnen overnemen Als de jonge dames ons verzekerden, dat «het haar heusch niet moeielijk was gevallen", dan zouden wij beleefdheidshalve haar niet willen tegensprekenen liefst, doch dit niet uit beleefdheid maar uit wezen lijke erkentelijkheid haar een compliment maken over hare virtuositeit, om ten slotte toch bij ons zei ven de meening te blijven handhaven, dat men bij eene volgende gelegenheid wel eens mocht beproeven om haar niet meer den ganschen avond te doen accompagneeren De dames in 't algemeen maakten zich Donderdag zeer verdienstelijk, liet damesquartet y> An die Nacht" en het )yTerzett" uit ))Elias" werden keurig gezongen, en die beide nommers waren als het ware" de glans punten van den avond. De Sopraan-zangei es zij vooral een woord van hulde voor haar uitstekende mede werking dien ganschen avond. De 42ste Psalm, reeds vroeger gezongen, vormde, behalve het Quintett, een waardig besluit der eerste afdeeling. Wat nu het eenige nommer na de pauze betreft ))Die Ruïnen von Athen"wij vonden daarin de dank baarste partij die van den declamator. Toch zou dit dankbare voor het geheel ondankbaar wezen, als hêt niet goed werd uitgevoerd. Daarvoor behoefde inen echter Donderdag niet bevreesd te wezen. De heer Z. D. Van der Bilt La Motthe is op dat gebied te goed bekend en wist dan ook dat deel zeer goed tot zijn recht te doen komen. De zangvereeni ging was hem daarvoor erkentelijk door eene hartelijke toejuiching. Hoe verdienstelijk de Grieksche jongeling en de Grieksche vrouw hun partijen op zichzelven ook zon gen, wij hadden bij het duet «Ach! te zwaar valt ons het leven Arm, ontheiligd Vaderland 1" wat meer gevoel, wat meer uitdrukking gewenschfc. In den vertolker van de partij des Priesters begroet ten wij een nieuwen solist, in wien de zangvereeni ging een aanwinst heeft verworven. Als men bij de beoordeeling van de wijze, waarop deze bas zijn partq zongin aanmerking neemt dat hij voor het eerst een solo-partij vervulde, dan mag daarvan zeker wel met lof worden gewaagd en het vertrouwen geuit, dat in het vervolg- een solo hem best kan worden, opgedragen. Het lied van den krijgsman kon ons niet bevallen*. Trouwens, wij gelooven niet de eenigen te zijn. ,De melodie was oqs voor een krijgsman te dor, lang niet krachtig genoeg. Het is niet de schuld van hem, die het lied zong, maar meer van den componist, wiens bedoeling wij niet kennen, Waar hij dezen zang niet liet weerklinken als een forschen galm, getuigende van kracht en vertrouwen. Het slotkoor werd zeer goed gezongen. Wij gelooven, dat de heer Samans over dien uvond tevreden mag zijn. A. -f P...

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1