1882. N". 27. Donderdag 2 Maart ()9sle jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, PATENTRECHT. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg, ujons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 4-5 regels 50 ct., elke regel meer "10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 4,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen oin en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. dat Dinsdag aan onze geabonneerden en lezers in Goes is verzonden. Hedenavond wordt in de bijzondere school alhier een voordracht gehouden overde noodzakelijk heid der Christelijke school. Wij weten niet, of er van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt zal worden, maar wij voor ons ge voelen evenmin lust om over dit onderwerp te debat- teerenals wij de noodzakehjkheid van zulk een debat inzien. Die lust ontbreekt ons na het voorgevallene met den heer Pierson. Eerst was er quaestie, dat ge noemde heer hier zou komen om een voordracht te houden, wij meenen dit zelfs gelezen te hebben. Hij zou dan zeker voldaan hebben aan de indertijd door ons hem gedane uitnoodiging, maar dit blijkt nu weer niet zoo te zijn, daar de heer Yan den Hoorn, predi kant te Tiel, zal spreken. Maar bovendien: de noodzakelijkheid van zulk een debat zien wij niet in. Wij hebben dit gezegd bij gelegenheid van de meeting, waarbij de heeren Hugen- holtz, De Savornin Lohman en Keuchenius met elkaar debatteerden. Geen enkel hoorder wordt bekeerd, en elk hand haaft zijn eigen standpunt. Hij, die het debat inleidt, heeft altijd, doordat hij vooraf zich heeft kunnen voorbereiden, de kracht aan zijne zijde; kan zich beroepen op aanhalingen en ge tuigenissen te pas of te onpas uit haar verband gerukt of in haar geheel gelaten terwijl degeen, die met hem in het strijdperk wil treden, niet dade lijk al die bronnen ter zijner beschikking heeft. En dan de quaestie zelve? Wat hemelsbreed verschil tusschen hendie de noodzakelijkheid der Christelijke school erkennen, en onsdie over de noodzakelijkheid voor hen, die van zulk een school gediend willen zijnniets in het mid den willen brengendoch meenen dat de Staat die school wel moet toelaten maarop zuiver neutraal standpunt zich plaatsende, niet anders mag en kan doen dan de neutrale openbare school handhaven en hare belangen bevorderen. Veel nieuws wij weten het uit vroegere debat ten kan over het onderwerp niet gezegd worden; en onze tegenstanders rnogen nu beweren dat wij ons aan het debat onttrekken het zij zoo. Het is hierbij als met een invitatie van iemand, die herhaaldelijk ons uitnoodigde om over hetzélfde onderwerp, waarover al meermalen werd gesproken zonder dat men het eens werd, nog eens van begin af aan te komen praten. Stel, dat morgen een strijder voor eene Katholieke school zijn exclusief standpunt eens kwam verdedigen, zou dan een orthodox-gereformeerde met goed succes het debat met hem kunnen aanvangen Geen van beiden zou bekeerd worden. Een paar vragen echter. Waarom verandert men thans weer zoo handig den naam Een school met den hijbei in Christelijke school Zeker niet om het debat te beperken, want alleen over hetgeen men onder Christelijk verstaat zou men een ganschen avond kunnen redeneeren, aan de eene zijde met een massa aanhalingen aan den anderen kant met een kort woord van liefde en ver draagzaamheid, waarvan de neutrale school het sym bool is, maar dat de heeren liefst zooveel mogelijk wegredeneeren om groote woorden, die bij de menigte ecnigen klank hebben, ervoor in de plaats te stellen. De toongevers zei ven zijn het bovendien over den aard van het christelijk onderwijs in den laatsten tijd ook al niet eens. Waarom, vragen wij ten slotte, niet eens een ander punt op het tapijt gebracht De lezing van den heer De Kater was iets nieuws; daarvan werd notitie genomen, al is er zelden akeliger staaltje geleverd van debatteeren als de heer De Kater toen gedaan heeft; daafvan leverden wij verslag, wat wij nu niet zullen doen. omdat men elke week wel lezingen over Christelijke scholen en het goddeloos openhaar onderwijs kan gaan houden en wij onze lezers niet altijd door op dezelfde redeneeringen willen onthalen. Wij hadden liever gezien, dat de heer Pierson hier nu eens over het Middelbaar onderwijs hadde gespro ken, zooals hij dat o. a. in Den Haag deed. Dat was weer iets anders, maar zoo het doel is van de heeren der Unie, afdeeling Goes, om, door al tijd op hetzelfde aambeeld te slaan, voorstanders en tegenstanders beiden onverschillig te maken, dan zijn zij daartoe goed op weg. Wij weten nu wel dat men tegen ons betoog veel zal kunnen aanvoeren, o. a. van voortdurend te zul len blijven getuigen tegen het onrechtdat men wordt aangedaan'maar het is hier bij de heeren toch ner gens anders om te doen dan om de aanhangers bij elkaar te houden, den lust om te offeren niet te doen verflauwen en zoodoende op den olferdag weer bereid willige Jianden te vinden. En wij leenen ons niet gaarne om bij dat spelletje dienst te doen, zonder eenig practisch nut erbij te stichten. Wij hopen dan ook, dat niemand onzer partij aan het debat zal deelnemen hedenavond. Een gansche tocht door Zeeland schijnt nu onder nomen te worden, want aan den overkant las de heer dr. J. A. Gerth Van Wijk, die te Aardenburg met den heer Vorsterman Van Oyen nog debatteerde ook zonder eenig resultaat. De BURGEMEESTER **an GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aanganr, dat het 3e kwartaalskohier No 6 van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar ls'8l1882, op heden ter invordering ia gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en ieder ver plicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 1 Maart 1882. De Burgemeester voornoemd, j. g. de witt hamer. GOES, 1 MAART 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Ook de heer C. Risseeuw zelf zal, ingevolge art. 33 der gemeentewet, van het door den gemeenteraad ten zijnen opzichte genomen besluit in beroep komen bij Ged. Staten. 's-Gravenpolder. Door den brievengaarder aan het hulpkantoor alhier is, na dertigjarigen diensttijd, tegen den eersten April a. s. ontslag aangevraagd. Yerseke. In de maand Februari zijn op het tele graafkantoor alhier verzonden 151, ontvangen 341, in 't geheel dus behandeld 492 telegrammen. In den aanhef van het bericht omtrent de verzen ding van oesters per post zijn de woorden »en eenige anderein de pen gebleven. Levende visch en schelp dieren zijn dus niet de eenige, die men als pakket verzenden mag. Dit ter verbetering. Biervliet. Het gemis aan geneeskundigen doet zich in de plattelandsche gemeenten geducht gevoelen, en, zelfs met goeden wil bezield, gelukt het toch aan vele gemeenten maar moeielijk in dat gemis te voor zien. Zoo aan den rechteroever van den Braakman, in de gemeente Den Hoek. Die gemeente met circa 1900 inwoners loofde reeds een jaarwedde van f 1000 uit, benevens vrije woning. Reeds waren onderhandelingen geopend met onzen geneesheer, dhr. H. Vleugelsdoch ons gemeentebe stuur voorkwam hem, door, als blijk van vvaardeering, zijne jaarwedde als geneesheer der gemeente niet f200 te verhoogen. Ter eere van dhr. Vleugels mag gezegd worden, dat, ware hij vertrokken, niet alleen de geneesheer, maar ook een menschenvriend en verdienstelijk burger was heengegaan uit ons midden. Uit het door het bestuur der Spaarbank te Mid delburg uitgebracht verslag over 1881 blijkt, dat 3612 inbrengers van deze spaargelegenheid gebruik maakten en te zamen op 31 Dec. '81 f 464,025 of gemiddeld f -128,47 per inbrenger te goed hebben. In het afge- loopen jaar werd ingebracht f 109,157,55 en uitgehaald f 76,543,07%, zoodat de inbreng de terugbetaling met f32,614 overtreft. Onder de inbrengers waren er 42, die meer dan f1000 te goed hebben. De leening van f 18000, door het gemeentebestuur van Hoofdplaat (Zeeuwseh-Vlaanderen) op 19 Feb. II. uitgeschreven tegen Maandag 27 Feb., is verre van volteekend geworden. Slechts een paar ingezetenen teekenden elk in het bijzonder voor tien aandeelen, of duizend gulden. Deze leening moest strekken tor verbetering van een weg en eene straat. Met 1 Maart a. s. is benoemd tot opzichter van den waterstaat 4e kl. L. W. Van der Made, opz. van den prov. waterstaat in Zeeland. -Benoemd tot griffier bij de dir. der marine te Ilellevoetsluis de commies C. E. Plugge. Van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie is bij het departement van koloniën liet tele grafisch bericht ontvangen, dat Zijner Majesteits stoom schip Aljeh, hetwelk na den vergeefschen kruistocht van het particuliere stoomschip Gouverneur-Oeneraal van Lansberge van 17 November tot 23 December, door de Indische regeering op 24 of 25 December werd uitgezonden ter opsporing van de vermiste schip breukelingen van het verongelukte stoomschip Koning der Nederlandenden 25 dezer te Batavia is terug gekeerd van zijn tocht naar de Nicobaren, de Male diven en de Chagos-eilanden zonder iets gevonden te hebben. Sl.-Ci Naar men verneemt zal binnen enkele maanden ook in Limburg de postpakkettendienst worden inge voerd. -Het aantal jongens bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden bedroeg op 1 Jan. 186 en nu zijn er reeds 240. Het Vaderland verneemt, dat II. K. H. Prinses Marianne op haar buitenverblijf bij Wiesbaden ernstig ongesteld is. De 71jarige Prinses inoet aan een hart kwaal lijden. O.-Indie. Benoemd bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura tot contr. Ie kl. de contr. 2e kl. J. Donner. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Middelburg. D^ vacature van predikant bij de gecombineerde Eugelsche gemeente hier en te Vlissin- gen, ontstaan door het overlijden van den heer B. 11. Carp in Januari des vorigen jaars, nadert ver moedelijk. haar einde. Het beroepingswerk (door de mans-lidmaten hier en door de leden van den kerke- raad te Vlissingen) zal weldra een aanvang nemen. De vroeger geopperde quaestie, dat de nieuwe predi kant te Vlissingen zou moeten wonen, is, naar wij vernemen, geen quaestie meer. De nieuwe leeraar zal zijn domicilie ten onzent hebben, 't Valt moeielijk op het beroep vooruit te loopen, doch de gissing is niet al te gewaagd, dat geen Engelschman, maar een Engelsch sprekend Nederlandsch predikant de uitver korene zal zijn. Dit was vroeger ook het geval met wijlen den heer Carpdie trouwens met een Engelsche dame gehuwd was. Jl. Zondag tiad hier voor de Engelsche gemeente op de heer C. Reijers, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Nieuw-Iielvoet (vroeger te Ellewoutsdijk), die in de Engelsche taal eene boeiende rede hield naar aanleiding van Markus 1 14&. Aangenomen het beroep naar Gelselaar (cl. Zutfen) door den cand. IV. Gerritsente Oosterbeek, die be dankt heeft voor het beroep naar Schore en Vlake. Op 1 Jan. 1881 waren in de hervormde kerk 255 vacatures van predikant. Wegens overlijden en verkregen emeritaat groeide in dat jaar dit getal aan tot een cijfer van 299, terwijl er 39 plaatsen vervuld werden door candidaten. Het aantal vacatures be droeg daardoor op 1 Januari 11. 260. Beroepen naar Poortvliet ds. IV. De Langete Goedereede. Bij ministeriëele beschikking van 28 Febr. jl. zijn de Rijksnormaallessen te Goes uitgebreid tot eene inrichting van den eersten rang, én zijn aan die in richting tot onderwijzers benoemd de heeren Gr. J. V. d. PollA. S. Mink en P. V. d. Meulen. - Mej. Rozenberg te Zoutelande is tot onderwij zeres aan de openbare school te Poortvliet benoemd. Landbouw en Veeteelt. Op de proefvelden der Rijkslandbouwschool te Wageningen werden in 1881 proeven genoemen met de teelt van circa 60 soorten aardappelenvan elke soort werd, in een daarvoor aangelegd boek, nauwkeurig aanteekening gehouden omtrent opbrengst, qualiteit enz. Als een der beste soorten, beter nog dan de Champions, wordt geroemd Richter's Impérator. In het afgeloopen jaar werden weder uit alle oorden van ons land poters aangevraagd, welke gratis verstrekt zijn, onder bepaling dat de verkregen resultaten zullen worden vermeld. Ook deze resultaten liggen, in een der gebouwen van de Rijkslandbouwschool, voor be langstellenden ter inzage. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag 28 Februari zijn door de rechtbank ge wezen de volgende vonnissen tegen 4o. I. P., 36 j., sjouwer te Middelburg, wegens bedelarij veroordeeld tot een maand cell. gev. straf en, na het uiteinde dier straf, tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 2o. A. R. De K., 40 j., winkelier te Middelburg, wegens het onbevoegd verkoopen van Haarlemmerolie veroordeeld tot f3 boete c. e 3o. N. Van E., 22 j., A. L., beiden te Arneinui- den, beschuldigd van mishandeling. De eerste vrijge sproken de 2e veroordeeld tot f 8 boete c. e. 4o. G. Van E., 28 j., N. Van E., 22 j., te Ar- nemuiden, wegens mishandeling veroordeeld ieder tot f8 boete c. e. 5o. K. II., 23 j., L. R., 24 j., arbeiders te West kapel le, wegens wederkeerige mishandeling veroordeeld ieder tot f3 boete c. e, 6o. F. De D., 44 j., metselaar te Ter Neuzen, wegens laster veroordeeld tot t 40 boete c. e. De Rechtbank te Rotterdam heelt Dinsdag uit spraak gedaan in zake het spoorwegongeluk op 3 October aldaar, en den onder-stationschef D. W., tegen wien 45 dagen celstraf geëischt was, vrijgesproken, doch den voorman B. veroordeeld, overeenkomstig den eisch, tot een celstraf van 3 maanden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft Dinsdag den sectiearbeid aan gevangen. Verschillende kleine wetsontwerpen werden onderzocht, zoomede het ontwerp aanwijzende de ge stichten waar gevangenisstraf of hechtenis wordt onder gaan, en dat omtrent de overdracht van de bezittingen der Amsterdamsche kanaalmaatschappij. De Regeering heeft bij de Kamer o. a, ingezonden: nota van inlichtingen op de adressen der gepen sioneerde officieren der zeemacht W. C. Klies en J. K. Van de Kruysse Pilaarhoudende bezwaren tegen het reglement van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Hontenisse. Zaterdag jl. had alhier de inzet plaats der meestoof Eendracht en goede hoop", te Kuit- haart. Genoemd gebouw zal voor afbraak worden verkocht en werd nu ingezet, met het zich daarin be vindende materiëel, a f 940,zonder erf. Het laatste, bedragende ruim een Gentsch gemet oppervlakte, werd ingesteld op f 400,Dat er weinig aan gedacht wordt genoemd gebouwin afwachting van betere tijden nog staande te houdenook niet door parti culierenbewijst, dat èn gebouw èn grond door ver schillende personen is ingezet. Dit zal reeds de 3de van de 6 aanwezige meestoven in deze gemeente zijn, die voor den moker moet zwichtenterwijl de nog overige denzelfden dood tegemoet gaan. Overzicht van den stand der koersen. Gelukkig had de beurs gisteren, vooral voor de Amerikaansche spoorwegwaarden, een gunstig verloop, nu de schrik voor den overprikkelden handelstoestand, waarop vele faillissementen volgden en waardoor uit failliete boedels veel materiaal op de markt gebracht werd, door meer vertrouwen vervangen is geworden. De 6 pets. le hyp. oblig. Atlantic en Pacific verbeter den dan gisteren van 9214 tot 94 de 3 pets. Louisville klommen van 49 tot 53, ,de Sinking fund obi. Louisville verhoogden van 92% tot 95, de le pref. aand. St. Louis en San Fr. rezen van 85 tot 81, en de Cert, van aand. Wab. St. L. en Pac. monteerden van 575£6 tot 59%- Deze koersverbeteringen waren de belangrijkste: had de markt den laatsten Februari niet zoe'n krachtigen stoot gegeven, ons koerslijstje zou ongunstiger uitkom sten doen zien. Thans vinden we nog alleen op lagere noteering de Madisons (ruim 1 pet.), de Meno- monees pet.), de Winona's (1% pet.), de Chicago South-Western's (2% pet.) de U. P. Hoofdlijn (1 Vs pet.) Zooals dit nog steeds het geval was, leden ook nu rijp en groen onder de daling en zij, die gaarne een duitje verdienen, zonder veel risico te lijden, doen liet best van zulke troebele omstandigheden, als waar onder de Amerikaansche markt gebukt ging, gebruik te maken door de soliedste soorten, die zich altijd herstellen en meestal het eerst verbeteren, op de gedepreciëerde koersen in te koopen Van de Loten leden slechts noemenswaard de Ma- dridsche, die van 5071c tot 49 terugliepen, zeer waar schijnlijk in verhand met vroeger vermelde omstan digheden. Voor houders van Servische Loten deelcn we meê dat Servië, door den val van het machtige bankiers- zegge spéculatieliuis de Union généraleeen verlies zou lijden van minstens 18 millioen franc, wat voor een klein en weinig vermogend land als Servië een beduidend bedrag is. De verdere aanleg en voltooiing der spoorwegen zou evenwel toch gewaarborgd zijn. Den vorst Milan werpt men de beschuldiging naar het hoofd, dat hij de man is, door wiens tusscheii- komst de uitgifte der leening aan het gevallene speel huis gegund iswaarbij hij persoonlijk en stoffelijk belang zou gehad hebben. Wij behoeven niet te zeggen dat de troon van den vorst Milan meer dan ooit aan 't wankelen is, vooral ook doordien de opstand groo- tere afmetingen aanneemt. De Russische Spoorwegwaarden komen over 't al gemeen op afgebrokkelde noteering op de prijslijst voor. liet meest leden de oblig. Charkow-AzowJelez-Orel en de aandeelen Morschbnsh-Sysran. In de laatste algemeene vergadering der Russische Zuidwestelijke Spoorweg-Maatschappij werd de begrooting voor 1882 ingediend, waaruit bl'jkt dat in vroegere jaren het totaal der uitgaven hooger was. In de percentage tusschen ontvangsten en uitgaven

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1