boi:ke\jl\spaiv, A. JD Groote en kleine KAI»I I ALKi\ de Meubilaire Goederen, de tweede snede een buitengewoon rijken oogst. Bij voorkeurgebruiken de kleine landbouwers den turfstrooi- selmest in moestuinen met verrassende uitkomsten. Dergehjke gunstige proeven zijn ook in Baden verkre gen, en niet alleen bij veldvruchten en weiden, maar ook in wijnbergen en hoptuinen, zoowel met turfcom- post, alsook met zuivere turf zonder uitwerpselen en urine van het vee. Zeer wenschelijk «ou het zijn, indien ook in ons land proeven dienaangaande werden genomen. Buitenlandsch Overzicht. Het Britsche Hoogerhuis heelt zich niet laten af schrikken door de verklaringen der regeering in zake de commissie tot onderzoek naar de werking van de Iersche landbill, maar Zaterdag de leden ervan benoemd. Of de heeren een prettig baantje zullen hebben, betwijfelen wij. Aan de eene zijde staat de regeering, die alle medewerking en inlichting weigert, aan den anderen kant is het Lagerhuis ongeneigd voor do on kosten voor die commissie gelden toetestaan. De Ieren in het graafschap Meath kozen den be kenden volksmenner Michael Davitt tot lid van het Lagerhuis. Daar hij gevangen zit zal men zijne ver kiezing ongeldig verklaren. Over het geheel blijft de toestand in Ierland zoowat betzelfde. Te Northampton is als tegencandidaat van Brad- laugh de conservatief Corbett gesteld, die, naar men beweert, nog al kans heeft. In Beieren, waar de clericalen, die de meerderheid hebben, bet de regeering nog al lastig maken, heeft de koning zijne ministers aangespoord om op den ingeslagen, vrijzinnigen weg voort te gaan. De meerderheid doet natuurlijk alles om wat maar tot ontwikkeling en vooruitgang leidt tegen te werken. Donderdag is de Fransche kamer weer bijeenge komen. Verschillende interpellaties hadden plaats, o. a. over Egypte. De regeering gaf de meest geruststellende verzekeringen. Uit Cairo meldt men echter dat er in het Egyp tische kabinet oneenigheid uitgebroken tusschen Araby en Baroudi. Het is mogelijk, dat Araby president van den ministerraad wordt. Op de Kamer van notabelen wordt militaire pressie uitgeoefend, maar de orde is niet gestoord en de veiligheid der Europeanen wordt volstrekt niet bedreigd. Volgens bericht uit Tunis is men zeer tevreden over het heengaan van den heer Roustan. Niemand treurt om zijn vertrek, zijne omgeving natuurlijk uitge zonderd, waaronder zich geen enkel Franschman be vindt. Toch zal Roustan zijn invloed op de Tunesische zaken tot het laatst doen gevoelen. Taib, de gevangen broeder van den bey, wordt gestrenger dan ooit in zijne gevangenis bewaakt. Wel is hem in het geheim voorgesteld om zijne invrijheidsstelling van den heer Roustan af te smeken, doch hij heeft dat met ver ontwaardiging van de hand gewezen. r>- r.-..,e.. g„„1 Skobeleff legt het roet zijn terugreis naar Petersburg kalmpjes aan. Hij weet wel dat de Czaar het zoo erg niet meent met zijne boosheid. Van het oproerig Dalmatie en de Herzegowina cs. komen weer berichten van overwinningen, door de Oostenrijksche troepen behaald. De Sultan zou be volen hebben, dat 12 bataljons naar Novibazar zullen gezonden worden, ten einde de opstandelingen te be letten daarheen de vlucht te nemen en de uitbreiding eener panslavistische beweging tegen te gaan. Op deze wijze zou de Sultan van zijne vriendschappelijke ge voelens jegen Oostenrijk-Hongarije wenschen blijk te geven. Uit New-York wordt gemeld, dat er opnieuw finan- ciëel-politieke schandalen zijn uitgekomen, die generaal Grant, Blaine en andere hooggeplaatste personen com- promitteeren. Zij zijn aan het daglicht gekomen ten gevolge van de door het Congres bevolen invulling der persoonsnamen, die weggelaten waren, toen de corres pondentie met Chili en Peru werd overgelegd. De betrokken personen zochten met uitvluchten zich te redden maar het Congres beval eenstemmig onmid dellijk een strenge enquete nopens de reeks Peruaan- sche schandalen, inclusief de diefstal van belangrijke documenten nit het staatsarchief. Uit Transvaal verneemt mendat de belang stelling in het verkiezen van een president, voor welke waardigheid de heer J. H. Hofmeijer Jr. in de Volks stem als candidaat wordt aanbevolen, zeer toenam dat de feesten te Paardenkraal met eene wapenschou wing rustig waren afgeloopen, en dat men met veel voldoening bericht had erlangd, dat Nederland veel sympathie voor Transvaal bleef gevoelen. Ook de Oranje-Vrijstaat toonde steeds innige belangstelling in het Transvaalsche. De volksraad in den Oranje-Vrijstaat was buiten gewoon bijeengeroepen, vooral om de zaak der spoor wegen. Gemengde Berichten. Krabbendijke. Door portionarissen der meestoof »de 3 Kwartieren" alhier is besloten, genoemde stoof te verkoopen. Uit Driewegen vertrekt ook een huisgezin naar Amerika. Yerseke. Volgens de voorschriften op de verzen ding van pakketten per post mogen, met uitsluiting van andere levende dieren, alleen levende visch en schelpdieren, mits behoorlijk verpakt, te beginnen met 15 Maart verzonden worden. Deze gunstige uitzondering, die ook den oester betreft, is voor deze gemeente van groot belang. Onder behoorlijke verpakking zal wel verstaan moeten worden eene zoodanige, die andere per post verzonden artikelen of voorwerpen van beschadiging vrijwaart. Indien nu de oesters niet in gewone vaten, die wel eens vocht doorlaten, maar in lichte, hermetische of minstens waterdicht gesloten kistjes of vaatjes gepakt worden, dan kunnen kleine partijtjes tot ongeveer 50 stuks voor slechts 25 cent het geheele land door overgebracht worden. De ledige kistjes of vaatjes zouden, indien dit voor den afzender voordeeliger uitkwam, weer per post kunnen teruggezonden worden. Men begrijpt licht het belang van een en ander niet alleen voor den handelaar en kweeker, maar vooral ook voor den verbruiker. Liet zich tot heden meni geen door de betrekkelijk hooge transportkosten, die op kleine partijen vallen, afschrikken, voortaan komt door de goedkooper verzending de oester veel gemak kelijker onder ieders bereik. Voor afgelegen plaatsen vooral geldt dit. -Vrijdagmorgen is de justitie van Middelburg naar Colijnsplaat vertrokken om, in verband met den onlangs op de hofstede van De K. aldaar gewoed hebbenden brand, een onderzoek in te stellen. De K., die dezer dagen gearresteerd is, maakte de reis mede. In den morgen van den 22n schijnt weder een briefje gevonden te zijn op die hofstede, welk briefje, naar men beweert, aanleiding moet gegeven hebben tot genoemde reis. Naar men verneemt, heeft De K. ook daar volge houden op geenerlei wijze de hand in den brand te hebben gehad. (AL Cf.) IJzendijke. Vrijdagavond kwam een groot deel der burgerij ten huize van den kastelein P. De Witte te zamen, en werd besloten op Zondag 1 3 Augustus een festival te houden. Staande die bijeenkomst werd door uitsluitend nering doenden, als herbergiers, slachters, bakkers enz., op eene lijst voor de aanzienlijke som van f209,50 inge schreven. Naar de Ter Neuz. Ct. verneemt, is dezer dagen de goedkeuring verleend voor de werken voor de ver betering van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent. Heden zou met de werkzaamheden een aanvang wor den gemaakt. Te Graauw is Donderdagnacht het wagenhuis op de hofstede, bewoond door L. Staal in de buurt Zandberg, afgebrand. De in dat gebouw gestalde var kens benevens eenige landbouwgereedschappen wérden gered al het overige werd met het gebouwtje door de vlammen verteerd. De beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent is dezer dagen voor 135,000 francs overgegaan in handen van den heer W. Laane, bankier te Roosendaal. De Gemeenteraad te Bergdn-op-Zoom heeft de overeenkomst betreffende de nog te slechten vesting werken in die gemeente aangenomen. Hierdoor kan nu spoedig een begin gemaakt worden met het bouwen van de verschillende benoodigde scholen. Uit de gegevens, die nu reeds van verscheiden gemeenten hekend zijn, kan men in een ruwe bere kening reeds opmaken, hoeveel kroegen op 1 Mei van dit jaar zullen verdwijnen, en welke directe nuttige gevolgen dus de betrekkelijke bepalingen der draakwet zullen hebben. Het aantal gelegenheden, waar sterke drank in het klein verkocht wordt, wordt op 46,000 gerekend van verschillende gemeenten zijn, naar wij vernemen, de cijfers der drankgelegenheden, die op 1 Mei zullen opgeruimd worden, reeds bekend deze be dragen ongeveer gemiddeld 20 a 30 pet., zoodat men, dezelfde evenredigheid voor het geheele Rijk aanne mende, tot een getal van minstens 10,000 gelegen heden komt, die van het aantal van 46,000 zullen kunnen worden afgeschreven. Op 1 Mei 1884 zal een verdere groote opruiming plaatshebben, daar dan de overgangstermijn voor het voortbestaan van verschillende gelegenheden vervalt. Uit hetgeen nu bekend is omtrent de verkoopplaatsen van sterkedrank in het klein, mag men aannemen, dat ook dat cijfer de 10,000 zeer nabij zal komen, zoodat op 1 Mei 1884 de drankhuizen met de kleinste helft zullen verminderd zijn. Men neme daarbij in aanmerking, dat de opruiming, vooral die van dit jaar, hoofdzakelijk de minste soort van kroegen betreft, die het meest tot het verderf door drankmisbruik bijdragen. Voorwaar geen gering resultaat! (Vad.) Overeenkomstig de afspraak begaven de werkende leden van de Schoenpoetsers-Vereeniging te Amsterdam, zich Vrijdagnamiddag te 5 uren naar de woonplaats van hun directeur, Ricciardi. Zooals wel te verwachten was, vond men het huis onbewoond. R. was met zijn levensgezellin (niet te verwarren met echtgenoote) verdwenen. - Kapt. Bruijns van den Koning der Nederlan den" is Zaterdag weêr als gezagvoerder van de vConrad" naar Indië vertrokken. AI de geredde passagiers van de verongelukte boot deden den gezagvoerder tot IJ mui- den uitgeleide. Jammer, dat men van de vermiste booten nog altijd niets hoort. Aan den heer J. P. Niekerkte Schoonhoven, fabrikant van goud- en zilverwerken aldaaris op 's Konings verjaardag de bijzondere onderscheiding te beurt gevallen machtiging te ontvangen, voortaan het wapen van H. H. M. M. den Koning en de koningin te mogen voereneene onderscheidingwelke nog niemand in die gemeente te beurt viel. Te Rucphen is een 14jarige jongen in hechtenis genomen, beschuldigd van moedwillig de schuur zijner ouders in brand te hebben gestoken. Hij heeft reeds zijn schuld bekend, en als beweegreden voor zijne misdaad opgegeven, dat hij zijne ouders wel eens heeft hooren klagen over den slechten staat van huis en schuur. Te Aberdeen hebben Vrijdag verscheidene aan houdingen plaats gehad, die geleid hebben niet alleen tot de ontdekking der dieven van lord Crawford's stoffelijk overschotmaar ook tot het terugvinden daarvan. Jumbo is dezer dagen in Londen naast Brad- laugh de held van den dag. De Londenaars vinden het akelig, dat dit puik der olifanten voor 2000 p. st. aan Barnum wordt afgestaan, maar het bestuur van de Diergaarde verkoopt hem ook niet om het geld, maar omdat Jumbo zoo lastig dreigt te worden nu hij volwassen isen daar de Diergaarde druk wordt bezocht, vreest het bestuur voor ongelukkenwanneer Jumbo niet in zijn humeur is. Oorsponkelijk waren de kosten van den oorlog in Transvaal op 228.450 pd. st. geraamdin Augustus 1881 werden nog 170.000 pd. st. aange vraagd en thans is bij het Engelsche Parlement weer een aanvrage om 50.000 pd. st. ingekomenzoodat het totaal 448.450 pd. st. zal bedragen, dat is bijna het dubbele van de raming. Omtrent Vaughanden moordenaar van den Brusselschen advocaat Bernayis nog altijd niets naders bekend. De schilder Castan, die met hem in aanraking is geweest, heeft een portret van hem ge maakt en te Antwerpen tentoongesteld. Het lokte veel kijkers, maar geen der Antwerpenaren herinnerde zich ooit die gelaatstrekken gezien te hebben. Door de Brusselsche personendie den moordenaar gezien en gesproken hadden, en op last van de justitie het portret kwamen bezichtigenwerd het zeer welgelij kend genoemd. Men hoopt, dat dit portret zal medewerken tot de ontdekking van den moordenaar; het denkbeeld is reeds geopperd, om het tot dat doel naar alle groote steden te zenden, waar hij zich zou kunnen bevinden. Te Marbaix in België vierde eene weduwe de vorige week haar honderd en tweede levensjaar nog in het volle bezit van al hare verstandelijke vermo gens en zintuigen. De bekende Fransche dichter Victor Hugo wordt heden 80 jaar. Volgens bericht uit Parijs blijft de financieele toestand aldaar zeer treurig. De zaken staan geheel stil en men vraagt zich af op welke wijze de talrijke syndicaten zullen kunnen afgewisseld worden. In het algemeen is de stemming zeer gedrukt, en men beklaagt zich vooral over de houding der zooge naamde gens du monde, die, wel verre van hunne beursverschillen te betalen, allerlei uitvluchten maken. Velen hebben zelfs Parijs verlaten en maken te Nice en elders goede sier. Te Parijs heeft men een soortgelijk geval als te Antwerpen. Een zeer geacht persoon, de heer Desé- tangis dezer dagen plotseling verdwenen en heeft sedert dien tijd niets meer van zich doen hooren. Daar hij een aanzienlijke som gelds bij zich had ver moedt men, dat hij in een strik gelokt en vermoord geworden is. De in Duitschland gevestigde St. Raphaëls-Ver- eeniging, die ten doel heeft uitsluitend R. C. landver huizers behulpzaam te wezen om naar Amerika te komen, heeft ook in ons land agenten voor dit doel aangesteld. Men wil eene geheel R. C. kolonie in Amerika vestigen. Die agenten dragen tot kenteeke n op hun opperkleed een kruis met een anker. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 26 en 28 Februari stormweder verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noordsche kustenverge zeld van regen en sneeuw. Tusschen 35 en 50 N.B. kan in den Atlantischen Oceaan stormachtig weder worden verwacht. Laatste en telegraphische berichten. In de liedennamiddag gehouden zitting van den Goeschen gemeenteraad waarin de discussiën zoo uitvoerig waren, dat wij het volledig verslag eerst morgen in een afzonderlijk bijblad aan onze abonne's en lezers in de stad kunnen doen geworden is besloten: lo. met algemeene stemmen op éen na om het verzoek van mej. Hartman om afstand van grond aan de Oude Vischmarkt te wijzen van de hand; 2o. bij acclamatie om dr. Z. Th. Diehl eervol ont slag te verleenen uit zijne verschillende betrekkingen, onder dankzegging voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten 3o. met 7 tegen 2 stemmen - éen lid hield zich buiten stemming om den heer C. Risseeuw, over eenkomstig het advies der meerderheid van de com missie van onderzoek zijner geloofsbrieven, niet als raadslid toe te laten. De heer J. J. Ramondt heeft te kennen gegeven dat hij, krachtens art. 33 der gemeentewet, van dit besluit in hooger beroep zal komen bij Ged. Staten. 's-GRAVENHAGE, 27 Feb. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting zijn de werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn ontwerpen tot wijziging dei- wetten van 1877 en 1878 betreffende het personeel in de arondissements-rechtbank te Haarlem enz. en ont eigeningswet voor den spoorweg Rotterdam—Maassluis. De geloofsbrieven der heeren Clerckx en Seret zijn commissoriaal gemaakt. De Minister van Buitenland- sche zaken heeft medegedeeld, dat het bestaande tractaat met Frankrijk verlengd is tot uiterlijk 15 Mei aanstaande. Er zijn drie interpellatien aangekon digd door den heer Schimmelpenninck Van der Oije over de groote kunstwerken in verband met eene vaste brug over den IJsel beneden Deventer; door den heer Vermeulen over de uitsluiting van Limburg en Noord-Brabant van de voordeelen van de postpakket- ten-wet en door den heer Gratama over de plannen der regeering met het Zwolsche diep. BERLIJN, 27 Febr. De Russische regeering gaf door haren gezant bevredigende inlichtingen omtrent Skobeleff's rede. PETERSBURG, 27 Febr. Te Odessa wordt een vrijkorps van Zuidslaven gevormd om Oostenrijk te bevechten. LONDEN, 27 Febr. De Daily Telegraph zegt dat Gladstone wegens de houding van het Hoogerhuis in de Iersche zaak aftreden of het parlement ontbinden wil. Daily News noemt dit voorbarig. i'oi.rrii; In den laten avond van den 16 dezer is op verzoek van den heer F. Gorten, uit Maastricht, door den be diende C. Snoep uit het Hotel «Zoutkeet" alhier, op de post bezorgd een brief aan het adres y>Jos. Corten Maastricht wijk 140", waarin een bankbiljet van f25, gestempeld aan de achterzijde met het cachet «Hotel Zoutkeet, M. G. Van den Ende." Die brief is niet aan het adres terechtgekomen. De Commissaris van politie te Goes verzoekt bij aanbieding van het bankbiljet bericht. Burgerlijke Stand Goes van 24 tot 27 Febr. 1882. Geboren den 25, Adriaan, z. v. Cornelis Josephus Kooman en Louise Geertruida Van de Watering den 26, Neeltje Maatje, d. v. Andries Marinus Cense en Johanna Jacoba Van de Meebergden 27, Francina Adelina, d. v. Johannes Fransen Van de Putte en Madelaine Henriëtte Jeanne De Laat De KanterMaria Kornelia, d. v. Jacob Lindhout en Jannetje Huberdina De Wilde. Overleden den 23, Johannes Frederik, 9 m., z. v. Johannes Scheele (overl.) en Frederika Maria Lin- denbergden 24, Jan Verbeeke, 81 j., eerst weduwn. van Adriana De Jonge, daarna van Cornelia Jacoba Kramer den 26, Maria Catrina, 6 m., d. v. Johannes Dronkers en Johanna Adriana Moeliker. Marktberichten. Per Telegraaf. ROTTERDAM. 27 Februari 1882. Tarwe, met redelijken aanvoer, tegen 25 cents lager gedeeltelijk verkocht. Rogge 10 eent9 lager. Buitenlandsche granen en meel stil. Van VI as op het land was de vraag de vorige week levendiger. Er ie veel verkocht. Op de markt waren 47390 steen aangevoerd, meest afwijkende, waarvoor goede kooplust tot onveranderde prijzen bestond, behalve voorde minste soorten, die lager waren. Bevallen van een ZOON: vrouwe C. Q. Van GHEEL GILDEMEESTER, har telijk geliefde echtgenoote van Dr. F. Van GHEEL GILDEMEESTER, Dalfsen, 24 Febr. 1882. Pred. Bevallen van eene DOCHTER mevrouw M. H. J. FRANSEN Van de PUTTEDe Laat de Kanter. Goes, 27 Februari 1882. Heden overleed, na eene kortston dige ziekte, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijn hartelijk geliefde echtgenoot BOUDEWIJN De KORNE, in dan ouderdom van 65 jaar en ruirn 2 maan den, na een gelukkige echtvereeniging van ruim 28 jaar. Kloetinoe, 26 Februari 1882. M. C. MOL, kinderen en behuwdkinderen. Bij deze betuig ik mijnen bartelij- ken dank aan allen, die mij blijken gaven van hunne belangstelling op den 20 Fe bruari laatstleden. Kruininoen, den 23 Februari 1882. De Burgemeester van Waarde, J. VEREEKE, Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden mijner geliefde echtgenoote en twee jongste kinderen, betuig ik, ook namens mijne kinderen en verdere betrekkingen mijnen welmeenenden dank. J. SOUTENDAM. Leeuwarden, 25 Feb. 1882. beschikbaar als hypotheek op landerijen en huizen ten kantore van J. A. BEVIER DE FOUW, te Goes. 7" IE] IR, T E IbTT Openbare Verkooping. Op WeeiiMlag 1 flaarf 1888, des morgens te 10 uren, zullen de erfge namen van Lt. Meljaard, te Eversdijk, ge meente Kupellc, op de door hen bewoonde hofstede aldaar, ten overstaan van den Notaris VAN DEN BUSSCHEpubliek verkoopen renen kapitalen bestaande in I blauw Merriepaard, oud 18 ja ren, 1 dito, oud 14 jaren, 1 zwart Veulendragend Merriepaard, oud II jaar, 1 bruin Ruinpaard, oud 8 jaren5 baatgevende Melk koeien, 8 Kalfvaarzen, 2 tweeja- IËN. rige Vaarzen, 2 éénjarige Vaarzen, 3 éénjarige Ossen, 2 vette Var kens, 2 drachtige Zeugen, 30 kop pel Kippen en Hanen, 1 Olie-huif wagen, 2 Menwagens, 1 Driewiels- kar, 1 Zaaimachine, 1 Waleploeg, 4 Ploegen, 1 Meêploeg, 4 ijzeren Eggen, 2 houten Eggen, 2 Sleep- borden, 1 Rolblok1 Molbord met Ketting, 1 Sleeper, 1 Drie- wielssleeper 1 Kruiwagen1 Windmolen, 1 Snijmolen, 1 Pe- nenmolen, 1 Moesmolen, 1 Boon breker, 1 Geeselsteen met Paard, Waterbak en Goten, Tasklee- den, Maten, Zeeften, Schoppen, Koebak en Goten, Harnas, eene partij Wei-, Kant- en Klaverhooi, Tarwe- en Erwtenstroo, Mangels, Mest in den mestput, Bouw-, Melkers- en Zoldergereedschap- pen, en daarna bestaande in Kabinet, Bureau, Klok, Tafels, Stoelen, 5 Bedden met toebehoo- ren, SpiegelsPorselein-Glas- en Aardedewerk en meer andere Roerende Goederen. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE, ie Goes, en bij voor noemden Notaris.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2