1882. N*. 20. Dinsdag 28 Februari. jaargang. ste Schouw over de Rupsennesten. MHlXGKLTOEKK. Op het laatste oogenblik. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg, ujons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct» Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door of vanwege de Ïolitie, desnoodig bijgestaan door deskundigeu, op donderdag den 2 Maart a 8. en desnoodig volgende dagen eene SCHOUWING VAN DE BOOMÊN in deze gemeente zal plaatshebben, teneinde te zien of zij van Rupsen en Rupsennesten gezuiverd zijn; en dat weigering in het toelaten der ambtenaren en des kundigen, met de «chouwing belast, wordt geatiafc met eine geldboete van vijftien tot vijf en twintig guldeu en gevangenisstraf van éen tot drie dagen, te zatuen of afzonderlijk. Goes, 27 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, hartman. GOES, 27 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Heinkenszand. Zaterdag bad alhier de treurige plechtigheid der begrafenis van jhr. mr. C. Van Citters plaats. Op de begraafplaats was een saamgepakte menigte tegenwoordig, waaronder men opmerkte de leden van den gemeenteraden van deze gemeente en van 's-lleer Arendskerke, de secretaris, de leden van het waterschap Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke, kerk voogden, notabelen, de weleerw. heer P. Aenstoots, pastoor, benevens leden van het R. K. kerkbestuur en onderwijzers. De lijkkist was bedekt met fraaie kransen. Op de begraafplaats aangekomen, werd zij door 12 leden van den kerkeraad der hervormde gemeente de overledene was ouderling geweest naar het graf gedragen, en gevolgd door de treurende echtge- noote, dochters en zonen van den afgestorvene. Toen het stoffelijk overschot in het graf was neer gelaten nam ds. C. Giltay, predikant te 's-Heer Arends kerke en consulent der hervormde gemeente alhier, het woord om te wijzen op het g oote verlies dat de gemeenten, waarvan de overledene burgemeester was, door diens afsterven hebben geleden. In breede trekken wees hij op het lever, van den overledene en hoe deze Zoowel voor gegoeden als armen steeds tot hulp bereid washij eindigde met een woord van troost te spreken tot de weduwe en kinderen. De oudste zoon van den overledene dankte namens de familie den heer Giltay voor net gesprokene en allen voor de eer, aan het stoffelijk overschot van zijn vader bewezen. In menig oog blonk een traan en menige snik werd gehoord. Vóór men van het kerkhof scheidde maakten velen gebruik van de gelegenheid om een bloem op het graf te werpen. Daartoe hadden drie lijkdienaars elk een mand met bloemen bij zich staan. Geen wonder, dat de lijkkist met bloemen en kransen was bezaaid. Zoo eindigde de begrafenis van een man, wiens aandenken hier en in de omliggende gemeenten nog jaren lang in gezegend aandenken zal blijven. 's-Heerenhoek. De heer P. A. De Graag alhier heeft, na langdurige waarneming, teg.nl5 Maart eer vol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van brie vengaarder der posterijen. Een vier- of vijftal solli- 4) Uit het Zweedsch vertaald door J. Herm. Uchtmann. Achttien jaren waren sedert dien tijd verloopen, en nog altijd leefde zij in dezelfde afzondering. Slechts een paar adellijke dames, die in verval waren, kwamen ééns in de week bij haar theedrinken en een spelletje bostonnen, doch zonder dat ooit een woord over het verledene gewisseld werd. Zelfs de dokter durfde het niet meer wagen de partij voor haar verstooten doch ter op te nemenniettegenstaande hij haar volle vertrouwen genoot. Eéns slechts had hij gewaagd die snaar aan te roeren, maar dit was hem zeer slecht bekomen. Hij wilde het nu echter op eene andere wijze beproeven. Daar zij zich voortdurend bij hem over de dienst boden beklaagde, bad bij haar aangeraden bet eens met een ander meisje te beproeven, dat hij haar zeer kon aanbevelen. Vóór ongeveer een jaar zou zij dat voorstel onher roepelijk van de hand gewezen hebben, doch on danks zich zeiven werd zij genoodzaakt toe te geven, daar haar toestand van dien aard wasdat zij on mogelijk zonder hulp kon blijven. Zij verzocht «dit noodzakelijk kwaad", zooals zij bet noemde, eens te mogen Zien. Zij kon dan altijd nog wel eens probeeren. «Maar",had de dokter gezegd. citanten moet bereids zijn onderzocht voor eene nieuwe benoeming. Sint Maartensdijk. Op 67jarigen leeftijd over leed Vrijdag jl. te Scherpenisse de heer Luijk, sedert 1859 burgemeester dezer gemeente en sedert 1874 burgemeester en secretaris van Scherpenisse en dijkgraaf der 4 vrije polders Noord, Oudeland, Mid delland en Uiterste-Nieuwland. Door eigen kracht opgeklommen tot die hooge sport op de maatschap pelijke ladder, onderscheidde hij zich door buitenge wonen ijver en verwierf hij eene grondige kennis van gemeentezaken. Daardoor en door zijne rechtschapen heid genoot hij de achting van alle weldenkenden. Sint Annaland. Op de verleden week gehouden vergadering van aandeelhouders in het telegraafkan toor alhier (een bijzondere onderneming) bleek, dat over 1881 door het kantoor zijn behandeld 2106 be richten, waarvan ingekomen 1089 en uitgegaan 1017, terwijl de rekening sloot met een goed slot van f34,01. Jongstl. Donderdagavond hield de mannen-zangver- eeniging «Crescendo" alhier, met medewerking van het uit zijne leden in November 1881 opgerichte mu ziekgezelschap «Accelerando", eene algemeene vergade ring voor de eere- en honoraire leden met hunne geïntroduceerden Deze vergadering, die druk bezocht werd, liep tot genoegen van allen in de beste orde af. In de le afdeeling bracht «Crescendo" onder lei ding van zijn directeur, den heer J. W. Slager, eenige zangstukken ten gehoore. waarvan vooral het «Sta pal" (woorden van Hcije), «Vlaggenlied" van Verhuist en «Schafers Sontagslied" flink Werden gezongen, en waardoor het Mannenkoor toonde, zich meer en moer in den zang te bekwamen. In de 2e afdeeling voerde de jeugdige muziek-ver- eeniging onder leiding van den heer A. Versuijveren, van Halsteren, eenige nummers uit, o. a.«Marsch", «Gebed", «Vader, och Vader", «Wien Neêrlands bloed", enz., die mede goed werden uitgevoerd, en waaruit bleek, dat, hoe kort ook bestaande, de vereeniging flink vooruitgaat en zich met ernst op het beoefenen dezer zoo sehoone kunst toelegt, waardoor men nu reeds met succes eenige nummers kon uitvoeren. Uit de oprichting van dit muziekgezelschap is ten volle gebleken wat eendrachtige samenwerking ver mag, want de kosten, de moeite en de opofferingen, die men zich moet getroosten voor de oprichting en instandhouding van zoodanig gezelschap, mogen niet gering geacht worden. Beide gezelschappen mogen zich verblijden in groote belangstelling en medewer king der ingezetenen. Het zanggezeischap telt 26 werkende-, 7 eere- en 29 honoraire leden, het mu ziekgezelschap 15 werkende, 4 donateurs en 20 ho noraire leden. - Z. M. heeft benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht den arts II. A. Janssen, geboren te Kloetinge. Bij kon. besluit is bepaald dat de lichting der militie van het jaar 1882 11,000 man bedraagt, waarvar. 600 voor den dienst ter zee bestemd worden. Het door onze provincie te bedragen aandeel in de lichting bedraagt 545 man. «Neen, neen, neen", had de dame met hai e gewone heftigheid geantwoord. «Eene onaangenaamheid komt altijd vroeg genoeg. Ik hoop maar dat het meisje eene goede hulp wezen zal, en er niet ongunstig uit ziet; leeiijke menschen kan ik niet uitstaan." «Ik vlei mij u in alle opzichten van dienst te kun nen zijn", had de dokter gezegd. «Wanneer wilt gij haar ontvangen?" «Hoe eer hoe liever; als het kan, heden nog." Een zachte ruk aan de bel klonk kort daarna door het huis en deed den mops vervaarlijk blaffen. Het duurde geen vijf minuten, of de dienstmaagd kwam «de nieuwe juffrouw" aandienen. «Verzoek de juffrouw in het kabinet te komen en neem den hond mee naar de keuken", beval mevrouw. Een lichte en onvaste voetstap naderde kort daarna de deur van het vertrek; de «nieuwe juffrouw" trad binnen en begroette hare meesteres met een diepe buiging, zoo diep en eerbiedig, dat de oude dame het jonge meisje vriendelijk wenkte nader te treden. «Gij zijt op aanbeveling van dokter B. aangenomen", begon zij, terwijl zij het meisje van het hoofd tot de voeten beschouwde, en bij zichzelf de opmerking maakte dat zij zeer schoon was. Zij voegde er vriendelijk hij «Wij zullen beproeven, of gij die aanbeveling waar dig zijt «Niets zou ik liever wenschen", antwoordde de nieuw aangekomene met een zachte welluidende stemdie de oude dame deed opspringen. «Treed nader", be val zij, «en zeg mij hoe gij heet." «Ik heet Ingeborg I" «In ge borg vroeg zij, haar langzaam In de rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Febr. f 20,971 meer ingelegd dan terugbetaald. In liet afgeloopen jaar werden tusschen de ver schillende telegraafkantoren in ons land onderling ge wisseld 1.972.158 telegrammen. Van buitenlandsche kantoren werden ontvangen 570.970 en daarheen ver zonden 486.727, samen 1.067.697, terwijl 221.798 telegrammen door Nederlandsche kantoren voor re kening van 't buitenland werden opgenomen en weer verzonden. Deze laatste dubbel geteld beliep het te- legraphisch verkeer dus het aanmerkelijk cijfer van bijna 3% millioen telegrammen met een totaal op brengst voor het rijk van f 1.046.074,02. De minister van waterstaat enz. heeft den rijks spoorweg-opziener J. J. Srutel De la Rioièremet ingang van 1 Maartontheven van het toezicht op den spoorweg HaarlemUitgeest, en hem ais stand plaats Amsterdam aangewezen. «Het Vader!." verneemt, dat ook Duitschland met de meeste welwillendheid thans is toegetreden tot het voorstel van onze Regeering om een interna tionale conferentie te houden voor het bespreken van maatregelen tot tegengaan van den handel in meisjes, die tusschen sommige onderdanen der verschillende landen wordt gedreven. Dezen zomer wordt het bij eenkomen der conferentie verwacht. De vorstin van Waldeck-Pyrmont is Zaterdag reeds met de jonge prinses Elisabeth naar Arolsen vertrokken. Vrijdag, juist een jaar na liet afsterven van den heer Dullertheeft de heer Henny te Arnhem bij notariëele akte de DwWerf-stichting in het leven ge roepen. De heer Joh. M. Ooenen te Amsterdam vierde Donderdagavond zijn 30,jarig dirigeuten-jubilé. Hij is, zegt het N. v. d. D., als een koning geëerd en gehuldigd. Volgens de «Werkmansbode" zal de vereeniging «Algemeen Stemrecht" te Rotterdam pogingen aan wenden tot het stichten van een Nationalen Bond. Er zou ook sprake ziju van het bijeenroepen van een congres. De Xlle Bondsuitvoering van liet Ned- Gym- nastiek-verbond, die tevens een internationaal feest zal zijn, is bepaald op 30 Juli te Roermond. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Waarde. Alhier is tot predikant beroepen ds. D. Montein, te St. Philipsland. Ovezand. Beroepen bij de Herv. gemeente voor Ovezand c. a. de lieer JF. De Later, predikant te St.-Annaland. Bedankt voor het beroep naar Groede door ds. E. M. Van IJsendijk, te Kattendijke. Beroepen naar St. Anna ter Muiden ds. W. Van Elden, te Brielsch-Nieuwland. Aangenomen het beroep naar Sluis door ds. Lammerink, te Princenhage. Op het I2tal te Bredevoort staan de predikanten Winkel, te 's-Gravenpolder, en Pijzei, te Goënga. nazeggendemaar uw familie, MortonMagnus- son,ik weet niet recht «Men noemt ons hier Mortonsson; maar in mijn vaderland De oude dame stond bevend op. De waarheid trof haar als een bliksemstraalde beschaafde manieren, de liefelijke stem, de gemoedelijk uitheemsche tong valZonder een woord te uitengreep zij het meisje bij de hand en trok het met zich mede onder het lamplicht en zag zichzelf, zooals zij er in hare jeugd uitzag, alleen nog schooner en, wat zij nooit geweest was: nederig. Ja, nederig, want daar knielde het jonge wezen aan hare voeten neder en fluisterde met tranen in de oogen «vergeving, grootmoeder, acli vergeving." De oude vrouw sidderde over al hare leden, evenals een boom, die bij de laatste bijlslagen gevoelt, dat zijne kruin ter aarde vallen moet. Wie kon zeggen, wat er in dit eens zoo trotsche hart omging? De oogen der eenmaal zoo trotsche vrouw straalden van verrukking en stoten zich weder hare hand strekte zich uit en werd weer krampachtig teruggetrokken; hare horst zwoegde en snakte naar adem; de lippen openden zich, zonder geluid te kun nen geven. Daar viel weer haar blik op liet blonde krullende hoofd, aan hare voeten, en met een zucht, diep en zwaar, alsof een zware last haar van het hart werd genomenopende zij wijd de armen en sloot hare kleindochter aan de borst Gedurende eenige minuten werd slechts liet geluid van beider snikken vernomen. Eindelijk maakte de oude dame zich uit de omarming los en zag zij voor Nisse. De lieer F. W. De Groot heeft tegen 1 April a. s. zijn eervol ontslag gevraagd als onderwijzer aan de openbare school alhier. Oudelande. Tot onderwijzer aan de O. L. school alhier is benoemd de heer J. Koeijers, thans ais zoodanig werkzaam te Stompwijk. Landbouw en Veeteelt. Oostei.uk Zihd-Beveland. De winter van '81 op '82 kenmerkt zich niet alleen door een zachte weers gesteldheid maar ook door een bijzonder lagen water stand. In den polder, die anders om dezen tijd des jaars gewoonlijk voor het grootste gedeelte onder water staat, zijn de slooten zelfs beneden zomerpeil gedaald. Iets dergelijks herinneren zicli de oudste menschen, bij open winters die in den regel vochtrijk zijn, niet beleefd te hebben. De meeste werkzaamheden op het veld bestaan dan ook in het delven van slooten tot afvoer van het water. Moge het polderbestuur hierin behulpzaam zijn. 't Winterkoorn staat uitmuntend en belooft veel. Het zetten van boonen had op verscheidene akkers reeds plaats, terwijl de moestuinen voor het «meren deel omgespit zijn, en hier en daar reeds daarin het zaad werd neergelegd. Ook heeft men op plaatsen, die zulks toelieten, een begin gemaakt met het poten van vroege aardappelen. Er worden mede vele contracten gesloten voor suiker biet-teelt. Men bedingt gewoonlijk f 12 p. 1000 K. wat tot f 12,50 wordt opgevoerd voor die bieten, welke door gehalte zoo voordeelig voor de fabrieken doch dit, wegens het minder beschot, niet voor de landbouwers zijn. Werd voor een drietal weken op Flakkee én de Zeeuwsche eilanden een tamelijk levendige Danuei in ajuin gedreven, ën bracht zij daar soms f 3 op tegen een marktprijs te Rotterdam van f 2,80 per HL., thans is in Somraelsdijk en ook in liet naburige Middelharnis de handel zeer slap. Men berekent dat in deze beide gemeenten nog Circa 7,000 HL. ajuin liggen te wachten op koud weer, dat de groenten niet groeien maar kwijnen en de menschen ajuïh noodig hebben. Komt die koude niet spoedig, dan vreest men dat de prijzen zullen blijven dalen en dè ajuin steeds minder van quaiiteit zal worden, zoodat het niet te verwonderen zou zijn, indien aanzienlijke hoeveelheden hun plaats op den mestput vonden. (R. N.) De volgende proeven worden uit Oldenburg medegedeeld, tot bewijs dat mest van turfstrooisel verkieselijk is boven mest van stroo De aardappelen, gepoot op Ian I, bemest met turf strooisel mest, brachten niet alleen meer op, maar oolc de quaiiteit was beter en zwaarder. Opmerkelijk is het ook, dat het loof veel langer groen bleef. Op stukken land, van dezelfde hoedanigheid, met haver bezaaid, had men even gunstige resultaten. De haver, gezaaid op land met turfstrooiselmest, had eeii donkergroene weelderige kleur, terwijl de andere tame lijk arm bleef. Bij groenlanden bleek het, dat het met gier door trokken turfstrooisel op den plantengroei gunstiger invloed uitoefende dan het overgieren; tevens leverde 't eerst, dat het meisje rouwkleederen .droeg. Hevig ontsteld riep zij: «En wat is dat? Wat moet dat. rouwkleed voor wietoch niet voor uwé moeder «Dat draag ik voor mijn vaderhij was zulk een goed man en vader, giootmoeder!" «Heb dank, lankmoedige Vader daarboven, dat Gij mij sen slag bespaard hebt, dien ik maar al te wei verdiend had", fluisterde de oude vrouw, en in haar stem kon men den klank vernemen, dien men nog nooit erin gehoord had: dien der nederigheid en van den ootmoed. «Zoudt gij, mijn kind, mij het onrecht kunnen ver geven, dat ik u en uwe moeder heb aangedaan «Ik zal het beproeven, grootmoeder", fluisterde het meisje, zich vleiende aan haar borst. «En uwe moeder, mijn beminde dochter?" «Die zal komen, als gij het verlangt De storm in haar binnenste was bedaard, evenals de storm daarbuiten in de natuur; nog slechts een zoele wind blies zacht door de takken der boomen op het Hofplein en bewoog ze langzaam op en neer, alsof zij elkander van liet sehoone verbond verhaalden, dat zoo even gesloten werd. En alles wat in dien nacht den hemel verduisterd had verhelderde door den glans der sterren, totdat deze weer verbleekten door den glans der groote morgensterdie een nieuwen en helderder dag liet, aanbreken. EINDE,

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1