1882. N°. 24. Donderdag 28 Februari. 69sle jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Personeele Belasting. MliVGELWERIÏ. Op het laatste oogenblik. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 et- Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier no. 5 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1881—1882, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 22 Februari 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE VY1TT HAMER. GOES, 22 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Heinkenszand. Onze gemeente leed Dinsdag een zwaar verlies, dat te zwaarder zich nu doet gevoelen, wijl niemand daarop voorbereid kon wezen. Na eene ongesteldheid van slechts acht dagen, eene ongesteldheid, die nog niet eens zich ernstig liet aan zien, zoodat er nog alle hoop op herstel bestond, over leed onze geachte burgemeester jlir. mr. G. Van Citters. De ziekte nam Dinsdag plotseling zoo'n ernstigen keer, dat de lijder des namiddags bezweek. De overledene had den ouderdom van 54 jaren be reikt. Hij was, behalve burgemeester van deze gemeente, dit ook van 's-Heer Arendskerke, verder lid der Pro vinciale Staten van Zeeland, Dijkgraaf van hèt water schap Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke, gezworen van de Breede watering bewesten Yerseke, voorzitter van de afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche maat schappij van landbouw, en vervulde in verschillende colleges nog andere functiën. Zijn gemis zal in al die betrekkingen diep gevoeld worden. Voor de gemeente zelve is zijn dood een onherstelbaar verlies. De overledene, bekend om zijne goede hoedanigheden als mensch, om zijne mildheid en minzaamheid, was de vraagbaak van velen, die hij altijd welwillend te woord stond. De geheele gemeente is dan ook zeer terneer ge slagen en neemt van harte deel in den slag, die het gezin op de buitenplaats Etloemenheuvel" heeft ge troffen. Nisse. In deze gemeente maken vier talrijke ge zinnen toebereidselen om in de volgende maand naar Amerika te vertrekken. Onder de 30 personen, die alsdan deze gemeente verlaten, behoort ook het raads lid Jan Kloostermanzoodat eerlang eene verkiezing voor een nieuw lid van den gemeenteraad zal moe ten plaatshebben, en tevens, ter vervanging van den zelfden persoon, een lid van het Burgerlijk Armbestuur Ter aanvulling van het bericht der feestviering te Waarde dient nog gemeld, dat den heer J. Vereeke door het fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt macht" uit Kruiningen, des avonds een serenade werd gebracht met fakkellicht. Dit gezelschap bracht door de uitvoering van eenige 2) Uit het Zweedsch vertaald door J. Herm. Uchtmann. Geruime tijd was er sedert dit bal verloopen. De uiterst beleefde legatie-secretaris en de jeugdige recht geaarde luitenant deden hun best om elkaar de plaats te betwisten in het hart der schoone, die, oprecht gesproken, zich beider hulde liet welgevallen; misschien uit gewone meisjesijdelheid of om anderen op een dwaalspoor te brengen. Nog slechts éen dag en de volmacht voor den lui tenant zou aankomen en daarmede zijn geluk bezegeld zijn. Maar die dag of liever de avond daarvan was vol onaangenaamhedenHet paard, dat de lui tenant bereed op weg naar een landelijk feest, waar van Ingeborg het schitterend middelpunt zou uitmaken, wierp hem nit het zadel. Hierdoor werd zijne aan komst een half uur vertraagd en kreeg zijn mede dinger daardoor den eersten dans, dien hij met haar af gesproken had, terwijl hem zelfs door Ingeborg slechts een koele blik werd .geschonken, wat niet heter werd toen hij de oorzaak van zijne vertraging mededeelde. Ingeborg haalde slechts de schouders opmaar die beweging gaf zoo duidelijk als woorden te kennen seen ruiter, die zich laat afwerpen, is waard te blijven liggen." De donkere herfstavond, de ongewone weg, het ongeduld van niet op tijd te kunnen aankomen, dat alles gold haar bij niets, nu hij weggebleven was. Hij drong bij haar op een volgenden dans aan, maar die was reeds een ander beloofd, en alle waren, zoo pejde zij, toegezegd aan personen, die op tijd erom ver zocht hadden, groote stukken op het plein aldaar veel bij tot ver hooging der feestvreugde. De muziek werd afgewisseld door het ontsteken van eenig vuurwerk. Ook de armen van alle gezindten werden vanwege den jubilaris door uitdeeling van spek enz. ruim be dacht. St.-Annai.and. Op de Maandag gehouden verga dering van aandeelhebbers in de Meestoot' »de Eens gezindheid" alhier is het voorstel, om de bedoelde meestoof voor afbraak te verkoopen met 10 tegen 5 stemmen verworpen. Tevens werd met meerderheid van stemmen be sloten het rieten dak, dat geheele vernieuwing ver- eischt, door pannen te vervangen. Reeds vroeger werd, mede met meerderheid van stemmen, verworpen het voorstel, om het stampwerk te vervangen door een maalmachine. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het ver leend eervol ontslag aan den waterbouwkundigen amb tenaar den heer CMuller, als zoodanig met den rang van opzichter benoemd van de Calamiteuse polders Margaretha c. a., zijn door het bestuur van den eala- miteusen Suzanna-polder op de voordracht geplaatst de heerenVan der Dussente 's-Gravendeel, M. Ferdinandusse, te Wemeldinge en M. Van den Hoek, te Eikerzee, uit welke voordracht door den dijkraad met algemeene stemmen is benoemd de heer II. Van der Dussen. Maandagavond zijn te Vlissingen per posttrein aan gekomen de vorst en vorstin van Waldeck, hunne dochter Helena en haar verloofde de hertog van Albany. Ge neraal Duplat complimenteerde de vorstelijke personen namens de koningin van Engeland. De vorstin van Waldeck vertrok te elf uren met een extratrein naar Middelburg, waar in het hotel »De Doelen" acht ap partementen voor haar en haar gevolg in gereedheid waren gebracht. De overige vorstelijke personen vertrokken te ruim elf uren met het Kon. Engelsche stoomjacht «Victoria and Albert" van Vlissingen naar Engeland. De hertog van Albany ging nog mank tengevolge van de knie verstuiking. Het rijtuig der vorstin, die bij hare komst in Mid delburg door een talrijke menigte werd toegejuicht, werd geëscorteerd door de marechaussée. De vorstin heeft Dinsdag het hotel niet verlaten. De jeugdige prinses echter heeft eene wandeling dooi de stad gemaakt, eenige winkels bezocht en met den hofmaarschalk van den vorst de oudheidskamer op het raadhuis bezichtigd. De vorstelijke personen zijn Woensdagochtend naar den Haag vertrokken. De Commissaris des Konings benevens de bur gemeester en de beide wethouders deden de Vorstin aan het station uitgeleide. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Hulst C. Bergsma, ontvanger der registratie en do meinen aldaar. De luitenant boog, rood van ergernis, en verwijderde zich. Hij vroeg nu andere dames, want hoe diep hij zich ook gekrenkt gevoelde, hij wilde dit niet doen blijkenhij sprak vroolijk, levendig, bijna uitgelaten, dronk zelfs een glaasje meer dan gewoonlijk, danste ook werkelijk een paar keer en den laatsten contra-dans met een vriendin zijner jeugd, wier vroolijk, bescheiden voorkomen hem dien avond meer dan ooit opviel. «Gij zijt altijd dezelfde, niet waar zeide hij vrien delijk, terwijl h;j hare hand een oogenblik in de zijne hield«altijd vriendelijk en bescheiden, nooit hooghartig of trotsch «Och, waarom zou ik, nietig persoontje, dat zijn," zeide het meisje lachend, »en bovendien: wie zou niet vroolijk en opgeruimd zich gevoelen in uw gezelschap Ik heb sedert lang zooveel genoegen niet gehad als hedenavond." De contra-dans was juist geëindigd dicht hij den luitenant stond het vol van de paartjes, die gedanst hadden, en in een aangrenzend vertrek was het vol toeschouwers en anderen maar juist omdat de gevoe lens van den luitenant voor de vriendin zijner jeugd zoo onschuldig waren, deed hij iets, wat misschien on voorzichtig was, hoewel in geen geval onoprechthij kuste eerbiedig hare hand en zeide «Ook ik heb meer genoegen gehad dan ik dacht, en dat ben ik aan u verschuldigd, beste Agatha, heb dank daarvoor." Toen hij zich omkeerde om uit de zaal te gaan, ont moetten hem een paar oogen, welke hem een blik toe wierpen, dien hij zich levenslang herinnerde. Ingeborg stond voor hem en had alles gezien. «Juffrouw Ingeborg", zeide hij halfluid, «wees barm hartig en drijf uwe wreedheid niet verder zeg mij of ik morgenochtend bij u mag komen om een woord met u te spreken, dat De heer D. Stigter zal Vrijdag a. s. in de vereeniging «de Amsterdamsche Werkmansbond" een voordracht houden over «Overwinning en verkenning op sociaal gebied." -Tot liet afleggen van het examen voor surnu merair bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen zal weder gelegenheid worden gegeven op Donderdag den '13 April a. s. De stukken, in het programma vermeld, moeten vóór den 6 April te voren zijn ingezonden. Jongelieden, in het bezit van het diploma van het eindexamen H. B. S., kunnen zonder examen geplaatst worden. De rijkscommissie voor de examens voor stuur man ter koopvaardij zal, te beginnen op 14 Maart, zitting houden te Amsterdam (raadhuis). Aanmel ding vóór 7 Maart (schriftelijk) bij den voorzitter der commissie, J. H. P. E. Kniphorst. De volgende zitting wordt, in April, te Rotterdam gehouden. De oud-Minister jhr. mr. W. Sir is ook door de vereeniging «Handel en Nijverheid" candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad te 's-Hage. Het 35e Landhuishoudkundig Congres zal ge houden worden op 19-22 Juni as. In 't geheel zijn 72 vraagpunten - zeker niet te weinig ter baliandeling ingezonden. -De heer A. Kolpa, leeraar aan het gymna sium te 's-Hertogenbosch, hield Vrijdag voor een der tigtal leerlingen in «Eloquentia" aldaar een lezing over Noordpool-expedities. Door de leerlingen werd niet minder dan f31 bijeengebracht tot aanvulling der som, die nog noodig is om onzen ro 'lu in de wateren der Noordelijke IJszee te handhaven. Voor dat doel is van 5 tot 11 Februari ruim f3200 ontvangen. Een assaut, te Bergen-op-Zoom daarvoor gegeven, bracht verder nog pl. m. f 150 op. In de werkplaats van den heer Stracké, beeld houwer te 's-Hertogenbosch, is vervaardigd het gips model voor het beeld van Jan Van Nassaudat dezer dagen door de heeren Merkelbach Co. te Utrecht, in brons zal gegoten worden. Het model is 3 M. hoog en geeft den graaf te zien gekleed in het kostuum van dien tijd, rustende met den rechterarm op een kolomwaarop het jaartal 1579 staat, en met den linkerarm op het gevest van den degen. Het beeld zal geplaatst worden voor de bibliotheek van de academie te Utrecht. - De Nederlandsclie Bell-Telephon-Maatschappij heeft van den Min. van Waterstaat enz. de noodige machtiging verkregen omtrent den aanleg van telepho- nische verbindingen te Rotterdam. Naar men verneemt is- eene uitgave van den Max Ilavelaar, geïllustreerd door de bekwame hand van een artiste-amateur, hoofd-offïcier van het Ind. leger, ter pjrse. «Mijn voogd staat ginds, mijnheer", antwoordde Ingeborg zoo koel, alsof zij den luitenant voor 't eerst zag, «hij zal wel het best weten wanneer hij u ont vangen kan." «En gij, Ingeborg, hebt gij geen enkel oogenblik over om mij aan te hooren?" «Neen, geen enkel", zeide zij, onverschillig met haren waaier spelend. »En wat zoudt gij mij dan wel te zeggen hebben, wat niet iedereen hooren mag?" «Weet gij dat waarlijk niet De lippen van den luitenant beefden. «Neen, dat weet ik inderdaad niet. Het schijnt uwe gewoonte te zijn een heel gezelschap met uwe gevoelens bekend te maken te oordeelen naar het geval van zooëven in de balzaal en naar ni'jn we ten hebben wij elkander niets te zeggen, wat dat ge zelschap aanstoot geven kan Goeden nacht, heer luitenant." Den volgenden morgen bracht de zuster van den luitenant Ingeborg een bezoek. «Dat is niet betamelijk van u, Ingeborg", zeide zij, na een lang en levendig gesprek, «op zulk eene wijze het geluk van mijn broeder te vernietigen. Gij weet, hoe gij voor hem alles waart.Gij weet, dat gij hem gisteren geplaagd en getergd hebttot het uitersteGij moest weten dat een toevallig on geluk ook den moedigste kan overkomenen toch hebt gij den rampzaligen moed op het laatste oogen blik, nu hij zijn volmacht in handen heeft «Heb ik u ooit toevertrouwd, dat ik uw broeder bemind heb?" viel Ingeborg haar in dc rede. .«Dat zoozeer niet, maar «Maar hij heeft het zich ingebeeld, niet waar, dat strookt zoo geheel met 's mans eigenliefde. Let in- tusschen wel op, dat, al ware dat zoo, dan zou een tooneel, als gisteravond tusschen hem en Agatha Oost-IndiE. Tijdelijk belast met de waarn. der betrekking van adsp.-contr. de ambten, voor den burg. dienst ter beschikkingJ. J. Roëll en G. F. M. Liebert. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Midlum door ds. Ulfers van 's-Heer Abtskerke. Ds. J. W. Knottenbelt, te Souburg, heeft voor het beroep naar 's-Heer Hendrikskinderen bedankt. -Beroepen naar Lage-Zwaluwe de heer G. J. Brutel De la Rivière, theol. doet. en predikant te Krabbendijke. Het Wag. Weekbl. waarschuwt de jongelieden, die zich naar de Vrije Universiteit begeven, in de mee ning, dat zij, na voltooide studie aldaar, predikant in de herv. kerk kunnen worden. De leerlingen, die dit doen, begrijpen niet, dat zoovele voorname mannen hen zouden misleiden. Komt er geen verandering, dan kunnen de kweekelingen der Vrije Universiteit geen predikant worden in de herv. kerk. 't Wag. Weekbl. vindt het onverantwoordelijk van de hoofden dier Uni versiteit, dat zij de studenten ten deze in 't duistere laten. Het waarschuwt de lieden tijdig. Nisse. Op de gepubliceerde lijst van kinderen tus schen de 6 en 12 jaren, die geen school bezoeken, komen 15 namen voor. Terwijl men daaronder een 4tal vindtwier ouders gemoedsbezwaren tegen het vaccineeren hebben (1 Maart vertrekken zij naar Ame rika), wachten velen van de overigen op de eerstko mende gelegenheid, dat leerlingen op de school worden toegelatenzoodat dan het volstrekt schoolverzuim gering zal zijn. Biervliet. Door het gemeente-bestuur is besloten tot het oproepen van twee onderwijzers op eene jaar wedde van f 600 ten behoeve van beide gemeente scholen (hoofden dier scholen: dhr. A. Den Bouwmeester en P. Verhage). Tengevolge van een schrijven van den Geneeskundigen Raad in Zeeland zijn de bouwplannen gewijzigd. Nu is besloten eene school met bovenlokalen voor 400 leerlingen te bouwen. De teekening voor de te bouwen school met onderwijzerswoning voor dhr. Verhage is door dhr. Hannink, te Goes, reeds ingezonden. - Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen in Ned.-Indie kunnen worden geplaatst: tien onderw. 3e kl., bij voorkeur ongehuwde, in het bezit vau een der akten van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 a en b der wet van 17 Aug. 1878, of van daarmede gelijkst. akten en voorzien van speciale akten of aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor de Fransche taal; en zes hulponderwijzeressen, voorzien van een der genoemde akten en van een speciale akte of aanteekening voor de Fransche taal. Aanmelding uiterlijk 15 Maart a. s., schriftelijk, bij dr. A. T. Van Aken, te 's-Hage. (Zie verder de St.-Ct. no. 45). Dennert plaats had, voldoende zijn om voor altijd mijn liefdevoor hem te doen verdwijnen. Ik zou hem nooit kunnen vergeven, hem, die zoo mijne trotschheid ge krenkt heeft." «Dan is ook die trotschheid bij u het eenige over- heerschend gevoel, en daarvoor zal God u ook eenmaal straffen", zeide het jonge meisje bijna profetisch, ter wijl zij opstond om heen te gaan. Om uwentwil vraag ik u voor 't laatst: wat moet ik mijn broeder zeggen, als ik weer bij hem kom «Zeg hem, dat hij zijn volmacht kan nederleggen aan de voeten van haar, voor wie hij in bijzijn van allen zijn gevoelen openbaarde. De legatie-secretaris houdt op dit oogenblik bij mijn oom a.rn om zijne toestemming tot het jawoord, dat ik hem vóór een uur reeds geschon ken heb." «Groote God, wat eene trouweloosheid, en dat zegt gij mij eerst op 't laatste oogenblik En gij loochent dus ook de liefde voor mijn goeden broeder «Op 'tlaatste oogenblik!" zeide Ingeborg haar op verachtelijken toon, na. «Maar ik hoor de stemmen van mijn oom en van mijn bruidegom, die hierheen komen." De zuster van den luitenant greep de kruk van de deur en bleek en bevend sprak zij deze woorden: «Uw trotschheid heeft u heden een beminde en eene vriendin gekost, zij zal u eenmaal op het geluk uws levens testaan komen. Vaarwel 1" Zij opende haastig de deur en verdween, terwijl van den anderen kant uit de kamer van den oom de ge lukkige bruigom binnenkwam met de woorden: «Ik heb zijne toestemming, mijn liefste. Morgen wisselen wij de ringen." «Morgen reeds?" vroeg zij vroolijk, en reikte den begunstigden mededinger de hand. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1