1882. N°. 23. Dinsdag' 21 Februari. 69slc jaargang. Op het laatste oogenblik. MElVGiXWERK. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 20 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. In ons volgend nommer hopen wijaltijd wan neer de raadsleden vóór dien tijd met het bewuste rapport in kennis zijn gesteld, ais bijvoegsel bij ons blad te geven het uitvoerig rapport der raads-com- missie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslidden heer C. Ris- seeuiu. De meerderheid van die commissie adviseert den Goeschen raad den heer Risseeuw als lid niet toete- latende minderheid heeft ook uitvoerig hare meening, om dien heer wel zitting te doen nemen, blootgelegd. Rilland. Nadat herhaalde malen door den gemeen teraad pogingen waren aangewend om aan de spoor weghalte alhier een los- en ladingplaats te verkrijgen, werd onlangs door Z. E. den Minister van Water staat de toezegging daartoe gedaan en is nu een aan vang gemaakt met het leggen van een zijspoor. Vooral met het oog op bet vervoer van granen en suiker bieten, alsmede voor den kleinhandel, zal deze maat regel voor de gemeente een heele aanwinst zijn. Middelburg. Het schouwbnrglokaal alhier was Zondagavond slechts redelijk bezet. Er waren naar schatting 00 personen tegenwoordig. Het zal trouwens wel aan verschillende omstandigheden te wijten zij«, maar ongetwijfeld niet aan gemis van sympathie, waar de Goesche rederijkerskamer «Aurora", die, als oude en tegelijk goede bekende, Middelburg's kunstminnend publiek andermaal op eene voorstelling kwam ver gasten. En welk eene voorstelling 1 Niet minde r dan Lodewijks Mulder's algemeen gewaardeerd blijspel «De kiesvereeniging van Stellendijk" werd opgevoerd. Welk een waagstukzal ongetwijfeld menigeen heb ben gedacht of uitgesproken, bij het lezen der aan kondiging. En het was ook een waagstuk, maar, eere zij den vertolkers, de voorstelling, is in zoover gunstig geslaagd, dat het publiek voortdurend blijken van tevredenheid gaf en ten slotte de vertooners met warmte terug riep. De moeilijkste en meest ondankbare taak was die der twee dames Louise Lansing en Caroline Van Rustwijkdie evenwel, nadat zij den niet zeer ge lukkigen opzet van het stuk waren doorgeworsteld en daarna zich meer op haar gemak gevoelden, niet on gelukkig voortspeelden. Alle medewerkenden deden als om strijd hun best, enValburg,Steekamp, Schoren Haspelstok speelden zoo natuurlijk, zoo deugdelijk goed, als men van leden van een liefhebberij-gezelschap kan en mag verwachten. «Aurora" heeft haar goeden naam gehandhaafd. De Middelburgers verlangen naar een spoedig weder zien. Moge de Goesche kamer in den avond van Zondag aanleiding vinden om aan dien wensch te voldoen De Vorst van VValdeck-Pyrmont, die Zondag te '.-Gravenhage aankwam, om het vorstelijk paar geluk te wenschen met den jaardag van Z. M. den Koning zou heden naar Vlissingen vertrekken en te Breda zijue dochter Prinses Helenabruid van Prins Leopold van Engeland, ontmoeten. Volgens bericht uit Middelburg zou zijn gemalin, die, zooals men weet, zeer ongelukkig is en steeds op een stoel moet vervoerd worden, hedenavond te half elf met gevolg aldaar aankomen en voor dien nacht haar intrek nemen in het hotel de «Nieuwe Doelen", 1) Uit het Zweedsch vertaald door J. Herm. Uchtmann. Zij was in haar jeugd bekend om haar schoonheid. Donkerbruine krullen vielen haar in menigte langs de schouders en haar bruine oogen schitterden vol vuur. In de menuet bewoog niemand zich zoo bevallig als zijonder jongelui sprak niemand zoo geestig en on derhoudend, en onder ouderen was niemand beschei dener en voorzichtiger in hare woorden dan de heldin van ons verhaal. En toch, al werd zij gevierd en bewonderdInge borg Linfelt had iets over zich, waardoor men als het ware altijd op een afstand tegenover haar bleef. Zij was als een schoone roos, die men niet aanraakt zonder te denken aan de scherpe doornen, waaraan men zich prikken kan. Hare zusters en eenige harer vriendinnen hadden reeds lang hare keuze gedaan, waren gehuwd of dachten dit te doen, maar zij, die trotsche schoonheid, scheen ontrefbaar voor Amor's pijlen", zooals de oude hofraad Von Trassenberg, haar oom en voogd, zich uitdrukte-, met een schalksch lachje eigenaar dhr. H. A. De Boer. Den volgenden morgen hoopte zij hare reis naar Engeland voorttezetten. De dijkraad der waterkeering van den calami- teuser. Suzannapolder heeft met algemeene stemmen tot waterbouwkundig ambtenaar bij dien polder be noemd den heer II. Van der Dussen, te 's-Graven- deel. De St.-Ct. no. 42 bevat een kon. besluit waar bij subsidie van Rijkswege wordt verleend, ter gemoet- koming in de kosten van het lager onderwijs, aan de gemeenten Clinge f 1300, Nisse f 450 en West- dorpe f 600. Den 5 Juni a. s. en volgende dagen zal in het pharmaceutisch laboratorium aan de Universiteit te Utrecht worden afgenomen het vergelijkend examen voor hen, die van Rijkswege wenschen te worden op geleid tot militair-apotheker voor den dienst in Oost- Indie. De gelegenheid bestaat tot plaatsing van drie aspiranten. De St.Ct. no. 42 bevat de bijzonderheden. De vereeniging «Multapatiorsbond" heeft een anderen naam gekregen en heet thans: «Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik". De heer C. P. Hofstede De Groot heeft het initiatiet genomen voor een adres aan den Minister van Waterstaat, waarin gevraagd wordt, dat de post kantoren voor postpakkettendienst op Zondag geslo ten zullen zijn, behalve in de gevallen waar de wet spoedbestelling toelaat. -Uit Rotterdam schrijft men aan de Midd. Ct., dat de heer Meng zijne voordrachten heeft gestaakt, niet alleen omdat hij een paar Zondagen heeft bloot gestaan aan geweldenarijen maar omdat hem voort durend het leven onaangenaam werd gemaakt en hij evenals zijn vriend Rothmeijer meermalen op de openbare straat werd aangerand en de vlucht moest nemen om niet te worden mishandeld. De schrijver meldt dat de drijvers dezer kerkelijke onverdraagzaam heid te Rotterdam als met den vinger worden aan gewezen doch dat zij niet gezocht moeten worden onder de orthodoxe protestanten. «Onwaar is het zegt de schrijver verder dat de heer Meng, door de wijze waarop hij in zijne voordrachten de zaken behandelt, aanleiding zou geven tot een dergelijke verbittering tegen zijn persoon. Al is hij gewoon te spreken in een populairen toon, van grofheden en kwetsende uitdrukkingen weet hij zich steeds te onthouden. Ook is het onwaar, dat zijn persoon niet waard zou zijn dat men zich zijne zaak aantrekt, zooals o. a. een correspondent van de Arnh. Ct. beweerd heeft. Van allen, die met Meng per soonlijk bekend zijn, hoort men omtrent zijne per soonlijkheid slechts grooten lof. Wat ook wij reeds hebben gemeld.) Waar is het dat hij van orthodox tot ongeloof over gegaan is, maar die overgang was verre van plotse ling hij heeft, om tot zijn tegenwoordig standpunt te komen, een langen weg moeten afleggen. Men verzekert dat van zijne vroegere orthodoxe gemeente een vijftigtal personen met hem dien weg hebben af gelegd, evenals hij, en onder den invloed van zijn woord geleidelijk van een maximum tot een minimum van geloof gekomen zijn, na een lange periode van twijfel en strijd". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Alkmaar door ds. C. B. Oorthuis, te Woudrichem. er altijd bijvoegende: «dat is een oppositie tegen heel het mannelijk geslacht, mijn lieve, een ware oppositie!" «Maar, beste oom", was dan altijd het antwoord van Ingeborg, «gij beschuldigt een hart van liefdeloos heid, dat nog door niemand werd begeerd en dus nog geen bewijs kon geven of het vatbaar is voor liefde. Ik wacht slechts tot een of ander Hink, jong man het woord tot mij zal spreken waarvoor dit arm hart zijne deuren zal ontsluiten, opdat oom met zijden kousen, staand boord, en driekanten hoed mij naar den bruidstoel geleiden kanom mij daarna voor goed kwijt te zijn." De hofraad beet zich op de lippen zooals hij steeds deedwanneer hij zich moest inhouden. Hij ant woordde echter: «Gij zijt zeer pikant, mijn lieve, maar alles gaat u even goed af, allerliefst. «Een dubbelzinnige aardigheid", zeide zij met een gedwongen lachje; maar troost u, beste oom, met de overtuiging, dat gij uwen plicht getrouw vervuld hebt. De uitnoodiging aan den legatie-secretaris, om met Kerstmis hier te komen, is een van de vele bewijzen daarvan; ik beloof u hem goed onder handen te zullen nemen «Ik ben volkomen gerust omtrent uw doen en laten tegenover hem en onze overige gasten. Voor vreem den zijt gij altijd zooals het behoort", verzekerde de hofraad met onverholen tegenzin, boog even het hoofd Verseke. In de gemeenteraads-vergadering van Vrij dag 11. is het traktement van het eerlang te benoemen hobfd der school op het dorp gelijk gesteld met dat van het hoofd der school bij den Dam, en dus gebracht op 800 gulden met vrije woning en tuin en 50 gulden voor het herhalings-onderwus, als dit gegeven wordt. De heer Verschelling genoot 750 gld. en sedert de invoering der nieuwe wet 150 gld. voor vergoeding van huishuur. Uit de staten, opgemaakt volgens artt. 80 en 81 der wet op het lager onderwijs, blijkt, dat er in deze gemeente niet minder dan 54 of ongev. 15 pet. kin deren tusschen de 6 en 12 jaren zijn, die op 1 Jan. II. geen onderwijs genoten. Voor verscheidene daar van is dit tengevolge van gemoedsbezwaren der ouders tegen de vaccine. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kruiningen. De- vorige week is door den heer C. Der Weduwen alhier aanbesteed het verhouwen der hofstede in den Oost-Inkelen- polder onder deze gemeente. Dit werk zal worden uitgevoerd onder toezicht van den heer A. Le Clercq, architect alhier. Daarvoor is ingeschreven door de heeren J. Okker, te Kruiningèn, voor f11,119; Joh. Lindenberg. te Wemeldinge, voor f 11,100; M. Baveko, te Kruiningen, voor f 10,560; J. M. Lammeree, te Hansweert, voor f 10,000; J. Bruggeinan, ook te Hansweert, voor f9,998 en L. Van Verre, te Kruiningen, voor f9,574. Rechtzaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 15jarige oplichtster P. A. M. te Goes, met vernietiging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank, veroordeeld tot een jaar celstraf en een boete van f25. Volgens bei icht in de Middelburgsche Courant zijn te Zierikzee sedert de invoereng der drankwet 63 processen-verbaal opgemaakt wegens openbare dronken schap. Wij vernemen, dat te Goes in de laatste drie maanden van 1881 opgemaakt zijn 42 processen-verbaal, waar onder 25 wegens openbare dronkenschap, en sedert pm. Januari II. 19, dus in het geheel sedert de invoe ring der wet 44 wegens dronkenschap. Buitenlandsch Overzicht. Het is tegenwoordig de Russische generaal Skobeleff," die dooi' zijne heftige uitvallen tegenover Oostenrijk en Duitschland de aandacht trekt. Men weet dit van eene vorige gelegenheid, toen er wel een démenti is gevolgd op zijn uitval tegenover Oostenrijk, maar toch niet5 op eene wijzedie veel voldoening schonk. Daarbij heeft keizer Alexander aan een oorlogsschip den naam van den generaal gegeven, een bewijs dat hij toch niet bijzonder zich tegenover den generaal 'gebelgd'1 gevóélt-. Skobeleff zelf, die nu in Parijs is, zou zich tegenover een redacteur van het blad Voltaire daarop hebben beroemdmaar tevens hebben gezegd dat hij nooit zijne overtuiging zou verbloemen, al had dit voor hem nadeelige gevolgen. Hij herhaalde nog eens dat Duitsch land de vijand van zijn land is; hij gelooft dat Rus land's heil in de vereeniging der Slaven met Frank rijk gelegen is; men moet. het evenwicht van Europa weer tot stand brengen. Duitschland is volgens hem de groote slokopde Franschen weten het, helaas, al te goed. De Oostersche quaestie vooral is de groote en begaf zich naar zijn kabinet. Nu was het de beurt aan Ingeborg om zich op de lippen te bijten. Zij zelve wist zeer goed dat zij ge woonlijk weinig geduld had met de eigenaardigheden van den ouden heer, terwijl zij daarentegen in de ge zelschapswereld tegenover andere personen met veel onaangenamer gewoonten oneindig toegeeflijker was. Dat een harer verwanten zich bespottelijk wilde maken kon zij moeielijk verdragen. En de hofraad stond op het punt dat te doen. Hij wilde zich weer in het huwelijk hegeven, hij, een man van over de zestig! En met wie Met eene beminnenswaardige weduwe van rijpen leeftijd misschien? Neen, liefst met een meisje van Ingeborg's jaren, met een kind, waarvan hij wel grootvader kon zijn. Hij wachtte blijkbaar Ingeborg's keuze af om daarna de zijne te doen. En er waren oogenblikken, dat zij er ernstig aan dacht altijd ongehuwd te blijven, alleen om haar ouden oom van zijn vermeende dwaasheid af te houdendoch die ge dachten had zij langzamerhand laten varen, sedert een zeker jong luitenant, broeder van hare vriendin, uit den Finschen oorlog huiswaarts gekeerd was. Toen gevoelde Ingeborg dat ook voor haar het oogenblik daar was, waarop bij haar de liefde ontwaaktevoor de wereld echter trachtte zij die zwakheid te verber gen, zooals zij een grijs haartje verborgen zou hebben. De luitenant evenwel verborg zijne gevoelens vol- quaestie. Door haar moet Europa's evenwicht her steld worden, zoodat er niet langer eene alles over wegende mogendheid, Duitschland, is. Hij drong aan op een bondgenootschap tusschen Frankrijk en- de Slaven. Wij staan er niet voor in, dat wellicht dit gesprek ook blijken zal gefingeerd te wezen evenals het be richt omtrent Gambetta's vorming van een republi- keinschen linkervleugel. Daarvan moet geen woord waar zijn. Toch is Skobeleff niet bang om zoo te spreken. De groote bedevaart van Spanjaarden naar Z. IT. den Paus, waaraan een staatkundige strekking werd toegeschreven, wijl de Carlisten er zich voor spanden, heeft aanleiding gegeven tot veel geschrijf en gewrijf. De slotsom zal wezen dat de zaak in 't honderd loopt. Z. H. de Paus heeft den wensch te kennen gegeven, dat alle leekencomités voor de organisatie van pel grimstochten zouden worden ontbonden. De leden daarvan deden zeker wel eens meer dan in het belang der goede zaak is. Heden zou in het Britsche Lagerhuis de wet in behandeling komen tot wijziging van het reglement van orde. Bradlaugh zal nu de afdeelingen van het huis komen bezoeken. Dit, zegt hij, is hem niet verboden. Gemengde Berichten. 's Konings jaardag is te Goes kalm voorbijgegaan. Er wapperden eenige vlaggen de klok luidde en het carillon werd als gebruikelijk bespeeld. Parade werd door de schutterij, wijl het Zondag was, niet gehouden, 's Avonds is er veel vuurwerk afgestoken. Heinkenszand. Met eenige bevreemding ontwaarde men verleden Woensdag, dat zich de gewone kramers in sterkedrank op een boerenkoopdag in deze gemeente bevonden en hun beroep ongehinderd uitoefenden. Voor deze bevreemding bestond evenwel geen enkele grond. Zij moet alleen hare oorzaak gevonden hebben in on bekendheid met de wet op den verkoop van sterke drank, die in art. 27 o. a. bepaalt, dat degene, die bij hare inwerkingtreding, d. i. i November 1881, wettelijk sterkedrank verkoopt, bevoegd is daarmede voorttegaan zoolang zijn patent loopt. Het gewone drankschenken door den verkooper aan den kooper (niet aan de borgen) is sedert 1 Nov. reeds verboden en de kramers kunnen. 30 April 1882 mitsdien huq zwanenzang zingen. Westelijk Zeeuwscii-Vlaanderen. Dat de land bouwers erge grieven hebben tegen de kruislijnen blijkt uit het wonderlijk gebruik. Dagelijks ziet men tal van overtredingen. Bij den een zijn de gebitten niet. in^prde, eeq ander heeft naar eigen methode zijn ploegliju in een kruislijn veranderd, terwijl een derde de ploeglijn blijft gebruiken, maar dan versierd met een kruiselings gebonden touwtje. Onder de landbouwers circuleert een requestge richt tot de Provinciale Staten dezer provincie en tegen het verplichtènd gebruik der kruislijnen. Ook het bestuur van de afdeeling Oostburg der maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland zal zich tot die'Staten wenden, waarbij op de mede werking van hèt hoofdbestuur dier maatschappij te; Middelburg gerekend wordt. Mocht die medewerking onverhoopt achterwege' blijven, dan zou er wel iets kunnen gebeuren, dat minder in het belang der afdeeling zou wezen., strekt nietonbewimpeld kwam hij voor zijne liefde^ uit, en dat hij haar nog niet om het jawoord gevraagd, had kwam, wijl hij wachtte op een volmacht, die hij noodig meende te hebben om de rechtmatige aanspra ken van haren voogd uit den weg te ruimen, en misschien werd hij teruggehouden door de trotschheid zijner beminde. Doch in hare oogen had hij juist heden haar 20en jaardag zijn geluk in zulk schoon schrift gelezen, als het slechts zelden in een» menschenblik te lezen is. Geen wonder, dat hij daar over bijzonder opgeruimd was. Op het bal, waarmee de altijd opmerkzame oom den jaardag zijner nicht gewoon was te vieren, waren op den jongen luitenant ongetwijfeld de blikken der jonge dames het meest gericht en toegestemd moet worden, dat hij jegens allen de beleefdheid en opmerk- zaamheid zelve was, zelfs zoo, dat in den loop van den avond de jonge gastvrouw een paar keeren door, het fronsen harer wenkbrauwen haar ongenoegen daar- t over te kennen gaf. Als zij hem beter gekend Jiad, zou zij ook begrepen hebben, dat zijn hart als het ware behoefte gevoelde het geluk, waarmee het was vervuld, ook anderen mee te deelenmaar haar trotsche* aard wilde niemand het genot gunnen van de schatten der jeugd en der vroolijkheid, waarmee haar uitverko* rene zoo rijk begiftigd was. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1