1882. N°. 22. Zaterdag 18 Februari. 69ste jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. GOES, 17 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Rechtzaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. goeschg De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc. VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodbei ichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. In het belang van een geregelden gang van zaken en ter voorkoming van ver gissingen, die ook nadeelig kunnen zijn voor hen, die eene opgaaf doen, verzoeken wij vriendelijk io. bij de opzending van advertentiën steeds schrif telijk opgaaf te doen hoevele malen men plaatsing wenscht 2o. op het adres van advertentiën te zetten bureau Goesche Couranten 3o. ingezonden stukken en berichten te adresseeren aan de redactie der Goesche Courant DE ADMINISTRATIE. - De openbare les, jl. Woensdagavond door dhr. P. De Jonge met zijn leerlingen in de bijzondere school alhier gehouden, was tamelijk bezocht. De nummers, die op het programma voorkwamen, werden over het algemeen flink gezongen. Het applaus na de stukjes «Naar buiten", «Witte Van Haamstede", «Zomeravond" en «Het Bijtje" was wel verdiend. De uitslag moge voor dhr. De Jonge een aansporing zijn, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Iets, dat ons hinderde, was het rooken van sommige heeren, ofschoon er op horden en deuren met duide lijke letters te lezen stond Verboden te rooken. Een paar uren zonder sigaar in het hoofd schijnt voor sommigen iets onmogelijks te zijn. Een goed bezette concertzaal bewees Donder dagavond den Zweedschen zangersdat zij in Goes de aangenaamste herinneringen hadden achtergelaten, en de heeren toonden, dat zij nog dezelfde macht bezaten om het publiek te boeien. En dat is geen kleinigheid. Gedurende twee uren slechts mannengezang te hoo rei) vindt menigeen eentonig en verveelt spoedig. Maar wij weten het van vroeger van verveling kan bij het hooren van die ongekunstelde, echte natuur stemmen geen sprake wezen. En wie het niet van vroeger wist, kon het Donder dagavond hooren. Van het begin tot het einde werd met klimmende be langstelling de uitvoering van de 14 nommers gevolgd. Herhaaldelijk werd geapplaudisseerd, en na het keurige stuk van Abt »Die Maiennacht" gaven de zangers, als contra-belpefdheid voor de langdurige toejuichingen, een nomraer extra. Het aardige «Die schone Susanna aus Babyion" wij meenen een bekende van weleer liet ook nu niet na om door zijn opwekkenden en vroolijken toon een prettigen indruk te maken. Zulten zangers behoeven wij geen succes toe te wen- schenzij en wij zijn ervan verzekerd, dat dit voor hen is weggelegd overal waar zij optreden. Onze stadgenoot de heer W. J. Van Gorkum, districts-schoolopziener, trad Dinsdagavond in het de partement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreker op. Zooals Goes het voorrecht had hem vroeger te hooren spreken over Transvaal, deed hij dit ook daar tot groot genot van het zeer talrijk auditorium. Met ingang van Dinsdag jl. is de heer Van der Lij/teadjunct-cipier in de cellulaire gevangenis te Goes, als commies verplaatst naar de burgerlijke en militaire gevangenis te Leiden op een jaarlijksch trak tement van f 550. In zijne plaats is een burgerlijk persoon benoemd uit Middelburg ZN.) Waarde. Maandag 20 Februari a. s. hoopt onze geachte burgemeester, de heer J. Vereekezijn 25jarig jubileum als zoodanig te herdenken. Oud en jong, arm en rijk, allen zijn druk in de weer, om dien dag yoor den beminden man onvergetelijk te maken. Benoemd tot gezworen van het waterschap Baarland J. Sleketee Andricszoon; tot dijkgraaf van den Calandpolder en van den Bastiaan de Langepolder J11'. Van Nieuwenhuyzen. De Minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het korps genietroepen de gelegenheid bestaat voor tien jongelingen van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Gegadigden behooren zich tusschen den eersten en den twintigsten Maart e. k. aan te melden bij een fier plaatselijke of garnizoens-kommandanten of bij (jen kqinmandant van het korps. Het hoofdbestuur der Algemeene Watersnood commissie in Noord-Brabant heeft aan Z. M. den Koning verslag uitgebracht over zijn verrichtingen van 31 Dec. 1880 tot 28 Jan. 1882. Blijkens dit verslag is totaal f 221,182,05 uitgekeerd. Tot dekking van de uitgaven ontving het hoofdbestuur o. a. van de hoofdcommissie te Amsterdam in ronde cijfers f 200,000 en van den Commissaris des Konings in Noord-Brabant f12,000. Bij kon. besluit is D. Schindlerontvanger dei- directe belastingen, invoerr. en acc. te Eijsden, station, belast met de tijdelijke waarn. van de controle derzelfde middelen te Purmerend. Door den Minister van Justitie is dezer dagen aan de Procureurs-Generaal eene circulaire gericht waarin stipte handhaving van de bepalingen dei- Drankwet met den meesten ernst wordt aanbevolen. Door de kiesvereeniging «Vade.rland en Koning" te 's-Hage is voor de aanstaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad candidaat gesteld de heer J. 11'. F. ridder Huissen Van Kattendijke, en door de anti-revol. kiesvereeniging de heer L. It. J. A. Roosmale Nepveu. Dinsdag is in het hotel Korenbeurs" alhier aanbesteed het bouwen van een nieuw woonhuisbakheet enz., op de hofstede »Landnianslust" in den Willem-Anna- polder onder Biezelinge. Er is ingeschreven door de navolgende heeren B. Van 't Veer, te Biezelinge, voor f 4951 B. D. E. Van den Brink, te Krabbendijke, voor f4900; G. C. Zaaier, te 's-Gravenpolder, voor f 4800G. Faes, te 's-Heerenhoek, voor f4646; Joh. Lindenberg, te "YVemeldinge, voor f4495; D. Van Maris, te Kapelle. voor f 4489L. Van Verre, te Kruiningen, voor f 4335 J. M. Lammeree, te Hansweert, voor f 4298 J. Brug man, te Hansweert, voor f 4290en P. Dronkers, te Kapelle, voor f 4200. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Middelburg. Heden, Vrijdag, is alhier aanbesteed a. het onderhoudenherstellen vanen het doen van eenige vernieuwingen aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg ook tot 31 Dec. 1883. Raming f 3833.) Minste inschrijvers de heeren W. Van Uije Zonen alhier, voor f 3768. b. het onderhoudenherstellen vanen het doen van eenige vernieuwingen aan de Rijks- Hoogere burgerschool te Middelburg tot 31 Dec. 1883. (Raming f 2588.) Minste inschrijvers de heeren M. K. Jeras Zonen alhier, voor /"2295. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 17 Februari 1882, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. W. K. en M. v. L., beiden te Yersekebe schuldigd van het bevisschen der Scheldezonder consent. Beiden vrijgesproken. 2o. P. M., L. v. d. B., J. S. en J. B., allen te 's-lleer Arendskerke, wegens het maken van nachtelijk burengerucht de 3 eersten ieder veroordeeld in eene geldboete van f 5,50, subs. 1 dag gev. straf c. e., de laatste in eene geldboete van f 7,50, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3o. P. J. v. H., te Goes, wegens het des nachts zonder geleide laten loopen van zijn hond te Goes veroordeeld in eene geldboete van f 3subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. P. v. G., te Cortgenewegens het plaatsen van voorwerpen op een waterkeerenden dijk veroor deeld in eene geldboete van f 3subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. F. M., te Colijnsplaat, wegens het toebrengen van schade aan een anders roerend eigendom veroor deeld in eene geldboete van f 7,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 6o. A. De M., te Hoedekenskerke, lo. wegens het buiten noodzaak binnenkomen in de haven te Waarde, terwijl er geen ruimte was, veroordeeld in eene geld boete van f 6 subs. 1 dag gev. straf c. e., eu 2e wegens het plaatsen van zijn vaartuig in de suatie- geul, zoodat afvoer van water belemmerd kon worden, veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gov. straf c. e. lo. C. K., te Bath, wegens het niet blijven bij zijn voertuig en niet in staat zijn het te besturen ver oordeeld in eene geldboete van f 5 subs. 3 dagen gev. straf c. e. 8o. P. S.te Kapellewegens het jagen zonder acte of vergunning veroordeeld in twee geldboeten, elk van f-10, unies. 3 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 9o. a M. If te Waarde, b. P. De J., te Nisse, c. C. N. en d. J. A., beiden te 's-IIeer Arendskerke en e. A. De M. te. Ovezand allen wegens het her stellen van wildstrikken veroordeeld a. in eene geld boete van f 1, subs. 1 dag gev. straf c. e., b. en e. ieder in eene geldboete van f 30, subs. 7 dagen gev. straf c. e. c. in eene geldboete van f 18, subs. 3 dagen gev. straf c. e. en d. in eene geldboete van f 20, subs. 3 dagen gev. straf c. e. Het bekende geschil tusschen het bureau van consultatie te 's-Hage en den raad van toezicht over de verplichting van den katholieken jongen advocaat Diert van Melissant, om als zoodanig zijn ministerie te verleenen in eene hem ter behandeling opgedragen echtscheidingheeft tot het resultaat geleid dat het bureau van consultatie niet op de aanvraag om ont slag teruggekomen en dat ontslag 11. Dinsdag eervol verleend is. {U. D.) Wij weten het niet, maar als telkens dan van deze en dan van gene zijde moet herhaald worden dat de verhouding tusschen de groote mogendheden gunstig is, dan komt het ons voor alsof er toch ietwat broeit, dat zoo'n verzekering noodig maakt. Nu weer verklaarde de Britsche vice-minister Dilke, dat de verhouding tusschen Engeland en Duitschland zoo vriendschappelijk mogelijk is. Wij gelooven het gaarne, maar begrijpen niet waarom men zich juist tegenwoordig daarover ongerust zou maken. Het is bij de groote heeren ookzoolang het met eigen belangen en inzichten strookt, zijn zij goede vrienden; is er reden voor het tegendeel, zij zullen niet nalaten een anderen weg inteslaan. Te Taunton leden de Engelsche liberalen weer een neerlaag. De conservatieve candidaat werd met eene meerderheid van ruim 200 stemmen gekozen. Gambetta is na een reis in Italië te Parijs terug gekeerd. Hij moet geschreven hebbendat hij de vorming van eene nieuwe fractie in de kamer y>de republikeinse/ie uniemet genoegen had gezien en daarvan de leiding zou op zich nemen, om te trachten daarvan den linkervleugel van de ministeriëele meer derheid te maken. De Parijsche correspondent van de Times schrijft hierbij deze kantteekening »Het ministerie zal zeker liever zonder zulk een linkervleugel willen zijn, die het eer in de flank zal aantasten dan. diens strijd tot den zijne maken." Men spreekt van oneenigheid tusschen de ministers De Freycinet en Say. De grootste reserve omtrent dat bericht dient zeker wel in acht genomen te worden. Het Egyptische ministerie heeft in beginsel besloten tot geheele afschaffing der slavernij. In voorbereiding zijn een bijzonder wetboek en instructies betreffende den slavenhandel en de afschaffing daarvan. De onlusten in Dalmatië enz. schijnen door de Oos- tenrijksche troepen met goed succes bestreden te worden. -Heden herdacht J. Groffen alhier den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad op de wagenmakerij van den heer A. Lindhout. Een schildpadden brillendoos, met zil ver gemonteerd en met inscriptie, bewees de ingenomenheid van zijn patroon, dien hij met ijver en trouw steeds diende, met dit heuglijk feit. IJzendijke. Voor de te houden verloting, waarvan de prijzen op 's Konings jaardag zullen worden ten toongesteld, en die Maandag a. s. zal plaatshebben, zijn p. m. 1000 loten verkocht. De armen hebben reeds dezen winter een groot gedeelte van de op brengst in voorschot genoten. H. M., uit Melich-Herkenbosch, die wegens poging tot moord op zijn broeder voortvluchtig was, is te Weert aangehouden en naar de gevangenis te Roermond over gebracht. Hij was nog in 't bezit van den revolver, waarmede hij tweemaal op zijn broeder geschoten heeft. Te Turnhout heerscht groote agitatie, en zijn politie en gendarmerie nauwelijks in staat de orde te handhaven, tengevolge van het faillissement van zekeren bankier Joseph Van Bladel, die door zijne godvruch tigheid het vertrouwen van de clericale partij en van een aantal boeren in de Kempen had weten te winnen en thans blijkt met het geld van anderen goeden sier gemaakt en gewaagde speculaties ondernomen te heb ben. Vooral zijn het de spaarpenningen der arbei dende klasse en van den boerenstand, welke hij tot zich heeft weten te trekken en die thans verloren zijn. Deze bedrogen cliënten bedreigen zijn leven en zijne woning, zoodat hij door de politie bewaakt moet worden. In 1879, na de invoering der onderwijswet, liet hij een school «neet God" en eene kapel bouwen en Zondags in de kerk legde hij vaak met groote ostentatie een biljet van frs. 100 op de schaal voor de armen, zoodat het zeker geen wonder was dat hij in de reuk van heiligheid stond. Thans blijkt, dat deze vrome man zoo vrijgevig was met het geld van anderen Volgens de globale opneming zijner zaken bestaat er kans 30 pet. uit den faillieten boedel te redden. NIt. Ct.) De heeren Bontoux en Tederte Parijsvoor zitter van den raad van bestuur en directeur van L'Union Générale, zijn, na borgtocht gesteld te heb ben uit de gevangenis ontslagen. De financiëele toe stand moet gelukkig heter worden en het vertrou wens weer herleven. Maandag werden de kommandant en een luite nant van het Engelsche oorlogsschip «Falcon" en de Britsche vice-consul te Konstantinopel, toen zij bij Artakia, aan de kust van de zee van Marmora, op de jacht waren, door Albaneesche herders aangevallen. De luitenant en de kommandant werden ernstig ge kwetst. De Engelsche gezant heeft onmiddellijk de Porte over het een en ander onderhouden, waarop door deze de inhechtenisneming der daders is gelast. Bovendien zullen een Turksch en een Engelsch oorlogsschip naar Artakia vertrekken. - In de werkplaatsen van de scheepsbouwers Har- land en Wolfl' te Belfast heeft in de kopergieterij een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Terwijl de werk lieden een grooten met gesmolten metaal gevulden ketel over een rasterwerk vervoerden, waaronder zich een hoeveelheid water bevond, scheurde de bodem van den ketel, waardoor het ziedende metaal in het water stortte en een ontzettende ontploffing volgde. In de eerste oogenblikken kon men niets onderscheiden, daar de werkplaats met stoom was gevuld. Vijf werklieden waren met brandwonden en andere kwetsuren over dekt, waaronder twee zeer ernstig. Omtrent de dynamiet-ontploffing in Langer, bij den tunnel in den Arlberg verneemt men, dat de ex plosie plaat» had op het oogenblik, dat het dynamiet op een slede van het magazijn naar de werkplaats vervoerd werd. De ontploffing was het werk van een oogenblik en had de vreeselijkste gevolgen. Het paard, dat voor de slede gespannen was, werd in flarden ge scheurd, terwijl de drie mannen die zich op het voertuig bevonden als het ware spoorloos verdwenen zijn, daar bijkans geene lichaamsdeelen terug zijn gevonden. Een hoed, eenige lappen en ledematen, die op grooten afstand weggeslingerd werden, was alles wat van die menschen overgebleven was. Alle glasruiten in het dorp zijn gesprongen, evenzoo zijn de houten wanden der keten ingestort, terwijl op «ommige plaatsen de hoornen ontworteld zijn. Van de slede, waarop de 80 pond dynamiet opgestapeld lag, is niet het minste spoor meer te ontdekken. Telegrammen uit New-York geven omtrent het Panama-kanaal ongunstige berichten; de werken vor deren slechts langzaam tengevolge van ziekten onder de arbeiders. Hoewel reeds 150 millioen is uitgege ven, is nog weinig verricht en wordt de raming der kosten belangrijk overschreden. Volgens berichten uit Valparaiso heeft de regee ring in het openbaar aanbesteed het laden van guano op de kusten van Peru; het contract met Gibbs Sons loopt af, zoodra de zeilende guano afgerekend is. Een geleerde schrijft naar aanleiding van de onheilen door het uitblazen van petroleumlampen het volgende Even waar als 'tis, dat van de 100 personen 99 een petroleumlamp van boven uitblazen, even waar is het ook, dat die 99 hetzelfde gevaar beloopen als de 100e, die door petroleum in brand raakt. Is het reservoir bijna ledig, dan vult zich de ledige ruimte met een soort van gas. Is nu de kous in den brander wat smal of de doorgang niet geheel met de natte kous gevuld, dan trekt de lucht, die men in 't glas blaast, er dour heen en dan doet men de vlam naar binnen slaanhet gas vat dan vuur daarna ook de petroleum in het reservoir, dat springt, en men kent de gevolgen uit honderden voorheelden. Om een petroleumlamp zonder gevaar uit te maken, draaie men de kous tot op de hoogte van den bran der niet lage)', omdat anders de vlam toch in de zoogenaamde peer komt en blaze dan door de van onder aangebrachte luchtgaten de vlam uit.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1