1882. N°. 21. Donderdag 16 Februari. 69sle jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank. 8) Rilstengel's omdolingen. Eeüe reis- en huwelijksgeschiedenis, -Cï*C GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derselfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. in het belang van een geregelden gang van zaken en ter voorkoming van ver gissingen, die ook nadeelig kunnen zijn voor hen, die eene opgaaf doen, verzoeken wij vriendelijk do. bij de opzending van advertentiën steeds schrif telijk. opgaaf te doen hoeoele malen men plaatsing wenscht 2o. op het adres van advertentiën te zetten bureau Qoesche Couranten 3o. ingezonden stukken en berichten te aaresseeren aan de redactie der Goesche Courant. DE ADMINISTRATIE. BURGEMEFSTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zijn benoemd door hun college, tot schatter de heer G. J. BES- SELING en tot diens plaatsvervanger, tevens herscbat- ter, de heer J. DE VOS; door den ontvanger der directe belastingen tot her- schatter de heer P. BUITENDIJK, en tit diens plaats vervanger de heer M. BUITENDIJK; en dat eerstdaags door den schatter een aanvang zal worden gemaakt met de schatting der huurwaarde van de locahteiten, waarin de kleinhandel in sterkedrank wordt uitgeoefend Geschiedende deze kennisgeving, opdat de benoemden in hunne qualiteiten door de ingezetenen zouden worden erkend. Goes, 15 Februari 1882. Burgemee ter en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 15 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Toen wij vroeger als onzen wensch te kennen gavendat er vanwege een gemeentebestuur ten op zichte van voorstellen aan den raad wat meer pu bliciteit of gelegenheid ter beoordeeling dan tot nutoe zou worden gegeven vóór die voorstellen in behande ling komen, werd zoo vernamen wij de opmerking gemaakt, dat dit niet mogelijk was. Ook de 1/lidd. Ct. heeft ten opzichte van het be stuur harer woonplaats in denzelfden geest als wij meer dan eens geklaagden dus ook zeker niet aan die onmogelijkheid gedacht. Zou nu in Middelburg en Goes onuitvoerbaar wezen, wat in groote plaatsen wel geschiedt? In Rotterdam toch wordt dikwijls openbaar gemaakt wat bij den raad in behandeling zal komen vooral bij gewichtige aangelegenheden. Zoo lazen wij in de N. Rott. Ct. van Dinsdag een uitvoerige mededeeling van B. en W. aan den raad over nieuwe bedenkingen ter zake van het vergunnings recht voor den kleinhandel in sterkedrank. De onmogelijkheid schijnt daar dus niet te bestaan. In de rijkspostspaarbank is van I tot 10 Fe bruari jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 40,569. door Emil Cohnfeld. Nauwkeurig rapporteerde de wakkere agent alles aan den commissaris, die daarbij verwonderd het hoofd schudde en niet weinig nieuwsgierig was, wat er toch wel voor belangrijks met dezen, naar 't zeggen van den agent volmaakt krankzinnigen man, dien zijn vriend Muller zoo ijverig zocht, aan 't handje was. Reeds wou hij den patient bij zich laten komen, om zelf eens te zien, of hij daaromtrent eenige ophelderingen krijgen kon, toen hem gemeld werddat de ambachtsheer Muller hem dadelijk wenschte te spreken. Hij liet hem binnenkomen, en hoogst opgewonden trad de driftige Muller de kamer binnen. «Weg is hij, mijn beste commissaris", riep hij dezen reeds van verre toe, «weder weg met mijn galarok, nadat ik gisteravond met groote moeite zijn adres opgespoord had. Ik ben buiten mezelven, ik ben der wanhoop nabijbinnen een uur moet ik bij den hout vester wezen, en die onzinnige is met mijn rok aan den haal gegaan! Ik kan toch niet in dit pak naar de kerk gaan! Weg is hij, en 't zotste bescheid, dat ooit iemand bedenken kan, heeft hij mij laten geven; verbeeld-je, ik moet naar Radeburg rijden en hem in den «Gouden Adelaar" afwachten!" «Geduld, geduld, beste vriend", viel de commissaris hem in de rede. «We hebben den koffer, waarin uw rok zit Bij koninklijk besluit van 19 Januari 1882 no. 17 is voor alle akten en stukken, benoodigd voor den inleg van gelden in en het terugbetalen daarvan door de rijks-postspaarbank, vrijstelling van zegel- en registratierechten verleendmits in of op die acten of stukken van de bestemming melding worde gemaakt en daarop gesteld wordeVrij van bet zegel en van het recht van registratie, ingevolge koninklijk besluit van 19 Januari 1882 no. 17. Z. M. heeft o. a. jhr. L. C. Van der Feltz, te Arnhem, met al zijn wettige zoo mannelijke als vrou welijke afstammelingen in den Ned. adel ingelijfd met de titels van baron en van baroneszulks met uitbreiding in zooverre van de aan wijlen hun vader jhr. G. W. Van der Feltz, bij Kon. besluit van 20 Aug. 1867, no. 63, verleende verheffing in den Ned. adel. De afgetreden Min. van Binn. Zaken, jhr. mr. W. Six, is door de liberale kiesvereeniging De Grond wet candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad te 's-Hage, in de plaats van den heer 's Jacob. Wat reeds vroeger is gezegd herhaalt de Haagsehe briefschrijver der Arnh. Ct. thans, n.l. dat de heer Six bestemd is om burgemeester van Den Ilaag te worden. De tegenwoordige titularis heeft meer dan 23 jaren die betrekking vervuld, en, zooals men zich nog wel herinnertwas de heer Six voorheen secretaris van de residentie. Mr. A. Kerdijk, alg. secretaris der Maatschappij tot nut van 't algemeen, herinnert den leden, dat elk hunner geregeld en kosteloos een exemplaar ontvangt van het geïllustreerde maandschrift De Zwaluw, waar van onlangs de eerste aflevering verschenen is. De.heer Van Limmik, voorzitter van het Am- sterdamsche Nuts-departement, schrijft aan de Amster- damsche bladen, dat het departements-bestuur na rijp beraad de vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein heeft gevraagd om ter gelegener tijd aan de leden van het departement de vraag voor te leggen, of zij daarvan al dan niet wenschen gebruik te maken. De schrijver verzet zich ten sterkste tegen de beschul digingen van de Amsterdamsche afschaffers en acht het in den geest der drankwet gehandeld, wanneer het Nuts-departement met zijn 1160 leden en een drankverbruik van 40 liter in het jaar zich meester maakt van eene vergunning en alzoo, met het oog op het voorgeschreven maximum, het getal drankhui zen met éen vermindert. Dr. Vitus Bruinsmate Leeuwarden, bericht dat hier te lande eene beweging wordt voorbereid om Multatuli, z;j het dan ook spaderecht te doen, nu door den treurigen toestand in Lebak overtuigend is gebleken, dat hij recht had voor zijne beschuldiging, in Max Havelaar neergelegd. Voor de afd. Rotterdam van het Alg. Ned. Werkl. Verbond trad Zondagavond als spreker op de heer P. C. F. Frowein uit Goes. In hoofdzaak komt het «Heb-je hem? God zij geloofd en gedankt! Waar is hij?" «Beneden in de wachtkamer. Je kunt hem dade lijk krijgen." «En Rilstengel «Hebben we ook; hij zit beneden, maar «Wat maar «Uw vriend is krankzinnig, naar ik hoor!" «Hé Krankzinnig 1" «Ja. Hij rammelt op een wonderlijke manier van Bocksfeld en van Radeburg door elkander, schijnt in het geheel geen begrip van plaatsnamen te hebben en aan vervolgingswaanzin te lijden. Hij leutert zoo iets van een man, die hem achterna zit, en die op den hartsvanger met hem duelleeren wil!" «Bommen en granaten!" borst nu de ambachtsheer, wien een licht scheen op te gaan, uit«dat hen ik!" «Jij «Ja zeker, ik!" En nu volgde een haastige uiteen zetting van de gebeurtenissen, die wij hiervoren ver haalden, en die den commissaris wel aan Rilstengel's krankzinnigheid twijfelen deed. 't Resultaat was, dat men den patient dadelijk hoven komen liet, en bleek als een doode wankelde Rilstengel de kamer binnen. «De man met den hartsvanger", schreeuwde hij in de hoogste ontsteltenis, toen hij Muller gewaar werd, en hij wilde de kamer weer zoo snel mogelijk ver laten toen de ambachtsheer hem jubelend toeriep «Rilstengel, mijn beste Rilstengel, ik doe je immers niets Houd-je toch bedaard, 't is alles een misver stand, alles is opgehelderd; ik ben de vriend van je vader, de ambachtsheer Muller 1" «Ambachtsheer Muller UI... Heeremijntijd riep Jeremias diep ademhalend, en toch van verbazing buiten zich zeiven. «Alles is nou goed, 't was alles een misverstand, kom aan mijn hart, oude jongen!" riep de ambachts- gesprokene hierop neerUitbreiding van de wet op den kinderarbeid is noodzakelijk. Ook veldarbeid moest door liet geheele land aan kinderen beneden de 12 jaar verboden zijn; dit moest niet aan de gemeenten overgelaten wezen. Op plaatsen, waar zulk een verorde ning tegen veldarbeid bestaat, ziet men dikwijls dat kinderen iets verder loopen er. in een naburige gemeente, waar hun veldarbeid toegestaan wordt, werk gaan zoeken. Aan enkele stellingen der socialisten bracht spreker hulde, maar hij erkent zelf geen socialist te zijn. Ook is spr. voor algemeen stemrecht. Daardoor ook kon men een gewenschte arbeids-wetgeving ver krijgen. Een dri tal personen maakten gebruik van de ge legenheid tot debat. Op een jammerlijke wijze werd toen veel dooreengehaspeld. Van collectief en privaat bezit, zoo duidelijk mogelijk door spreker verklaard, werden tot collectief en privaat gebied verknoeid. Een persoon, die den spreker telkens de hand wilde druk ken en herhaaldelijk de orde verstoorde, moest uit de zaal verwijderd worden. Spreker drong vooral op onderwijs aan en noemde het gros der werklieden nog veel te min ontwikkeld. RottNbl.) Overgeplaatst op het wachtschip te Batavia de luit, ter zee 2e kl. G. Borelop het st. Banda, op folio van luit. ter zee 2e kl. de adelborst le kl. C. A. Dominicus. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag II. gewezen de volgende vonnissen, tegen lo. M. B., 21 j., sjouwer te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot 6 weken cell, gev.straf, een boete van f 8 en f30, schadevergoeding ten be hoeve de beleedigde partij c. e. 2o. a. G. J., 57 j., rentenierb. J. D. T., 44 j„ molenmaker en c. J. J. C., 17 j., scheepstrekker, a en c te Middelburg en b te Koudekerke, wegens mis handeling veroordeeld a tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. b tot 15 dagen cell, gev.straf en f8 boete c. e.c tot 21 dagen cell, gev.straf en f 8 boete c. e. 3o. A. T., 19 j., te Middelburg, wegens hoon ver oordeeld tot twee boeten van f 8 ieder c. e. 4o. A. G. T., 12 j., te Middelburg, wegens hoon veroordeeld tot f 1 boete c. e. 5o. P. J., 32 j., timmerman te Middelburg, wegens hoon veroordeeld tot f 8 boete c. e. 6o. A. L., 18 j., dijkwerker te Westkapelle, wegens rebellie veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 7o. N. De K., 27 j. en P. De V., 21 j., beiden boerenknechts te Domburg, wegens wederkeerige mis handeling veroordeeld ieder tot f 8 boete c. e. 8o. J. De P. Sz., 27 j., landmanszoon te Domburg, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf en f8 boete c. e. heer, terwijl hij hem hartelijk omarmde. «En nou weet de politie ook, dat ik niet krank zinnig ben?" «Geen gedachte vanIk kende je niet bij onze toevallige ontmoeting; daar vandaan mijn drift later hoorde ik het en ben ik je nagereden, om je op te zoeken je had namelijk mijn koffer meege nomen «Wat die miserabele koffer is de uwe?" «Ja, en ik moest hem van morgen vroeg hebben, covlte que conté, daarom zocht ik je zoo overalenfin, alles is nu in orde 1" «En nu bent u weer terug in Bocksfeld!" meende Jeremias, wien reeds van alles door 't hoofd gevlogen was, verstrooid. «Neen, in Bocksfeld nog niet, voorloopig nog in Radeburgzei de ambachtsheer lachend. «Hé? Radeburg?" vroeg Jeremias verschrokken, «we zijn toch hier in Bocksfeld «Bocksfeld? Onzin! We zijn hier in Radeburg!" «In RadeRadeburg Hoe ben ik daar dan van nacht gekomen T' «Niet van nacht! Onzin? Je bent in een verkeerd rijtuig gestapt en naar Radeburg in plaats van naar Bocksfeld geredenDaardoor heb je ook den ver keerden koffer meegenomen De heer Rilstengel sperde oogen en mond zoover open als hem mogelijk was, en staarde den ander sprakeloos aan. Toen dacht hij een poosje na en vrosg opmerkzaam»U is dus dc ambachtsheer Muller »Ja". «Meneer Muller lieve meneer Mullerriep Ril stengel toen eensklaps vol vuur, «ik bemin uwe doch ter geef me uwe dochter tot vrouw 1" «Mijn dochter?" vroeg de ambachtsheer in de groot ste verwondering, «lieve hemel, die is getrouwd, al zeven jaar Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Amerongen ds S. L. Van Stein Callehfels, te St. Laurens en Brigdamme. Op een der drietallen voor de vacatures van predikant bij de lierv. gemeente te Amsterdam staat ds. J. Koster, te Wissekerke, op het andere ds. N. A. De Gaaij Fortman, te Vlissingen. In de Dinsdag gehouden vergadering van het comité tot wering van schoolverzuim te Goes is be sloten, dat de gewone jaarlijksche bekroning voor ge trouw schoolbezoek op nader te bepalen dag in de maand Maart zal plaatshebben. -Op de voordracht voor onderwijzer te Oostvoorne staat no. 1 de heer J. C. Visser, te Wemeldinge. Bnrgemeesteren Wethouders van Bergen-op-Zoom zijn door den Raad gemachtigd tot aankoop van ter reinen tot stichting van twee scholen met onderwijzers woningen een voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs van meisjes en een voor kosteloos gewoon lager onderwijs. Landbouw en Veeteelt. - Westelijk Züid-Beveland. Volgens den landbouw almanak roekeloex't de houtduif in 't begin van Maart en verschijnt de vleermuis aan het einde dier maand, terwijl laatstgemelde verleden week reeds gezien werd en de eerste deze week is gehoord. Beide waarne mingen zouden als teeken kunnen gelden van een vroeg voorjaar. De wêersgesteldheid is dan ook daarmede zeer wel in overeenstemming. De werkzaamheden op het veld zullen evenwel nog betrekkelijk langen tijd op zich doen wachten, uitgezonderd het zetten of zaaien van boonen, dat hier en daar reeds plaats had, en toch ware het wenschelijk voor den arbeider, dat het voorjaar vroeg begon. Wel is waar heeft hij den geheelen winter dóór zoowel buiten als binnen kunnen werken, maar de schuren raken ledig. In geen jaren schijnt de dorsch zoo gering geweest te zijn. En men weet: een arbeider moet eiken dag werken om te kunnen leven. Daarom verdient het aller aandacht zooveel'mo- gelijk te delven, vooral thans nu de waterstand zoo laag is tengevolge der weinige regens, in da laatste maanden gevallen. Vooral polderbesturen kunnen in dezen nuttig werkzaam zijn en den landbouw in wa terafvoer aanmerkelijk bevoordeelen. Er worden vele contracten gesloten om suikerbieten te telen. Voor de fabrikanten heeft de zwakke oogst van 1881 gunstige gevolgen in zoover veel genegenheid is tot die overeenkomsten, waaraan groote behoefte schijnt te bestaan, vermits zelfs tot f 12,50 per 1000 kg. kan worden bedongen. «Ge getrouwd? al ze...ven jaar dan heeft die valsche meid me te pakken gehad!" bromde Jeremias. «Maar mensch hoe ken je ze dan «Ik ben bij haar geweestin uwe afwezigheid we waren 'took al eens «Hier? Bij mij? In mijn afwezigheid? Maar Ril stengel, bedenk je toch eens. Je bent hier in Rade burg en ik woon in Bocksfeld. Waar ben je dan hier geweest?" «Bij bij Muller oude straat no. 19," stot terde Jeremias, die er eigenlijk geen jota van begreep. «Ha, ha, ha!" en de ambachtsheer lachte, dat hij schudde«dan zijt gij bij een verkeerden Muller geweestbij mijn neef en naamgenootden rijken houthandelaar I Nou, ga dan je gang maar, tast dan maar toe, als zijne Emmerentia je bevalt ze brengt een goeden duit mee mijn dochter is vergeven al zeven jaar geleden, ha. ha, ha!" Een uur later was Muller als peet tegenwoordig b;j den doop van des houtvesters kind, en wij kunnen de verzekering geven, dat hij zijne taak waardig ver vulde. De heer Rilstengel had er eerst aan gedacht, Ra deburg den rug toetekeeren en in alle stilte den af tocht te blazen, maar hij bezon zich en ging bij Em merentia ontbijten. Zoover het nog noodig was, volgde de verklaring nog denzelfden dag, en toen de houthandelaar Muller dien avond thuis kwam, spande zijn neef, de ambachts heer, zich ervoor; hij gaf de beste inlichting an om-, trent Jeremias en diens solied gedrag, en de zaak was spoedig in orde. Toen acht dagen later de heer Johannes Sprenger kwam, kwam hij telaatmejuf frouw Emmerentia was de gdukkige bruid van Jere mias Rilstengel EINDE.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1