1882. N°. 20. Dinsdag 14 Februari. 69ste jaargang. Vrijheid of dwang? Bij deze courant behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. In het belang van een geregelden gang van zaken en ter voorkoming van ver gissingen, die ook nadeelig kunnen "zijn voor hen, die eene opgaaf doen, verzoeken wij vriendelijk lo. bij de opzending van advertentiën steeds schrif telijk opgaaf te doen hoevele malen men plaatsing wenscht 2o. op het adres van advertentiën te zetten bureau Goesche Couranten 3o. ingezonden stukken en berichten te aaresseeren aan de redactie der Goesche Courant. DE ADMINISTRATIE. Men wordt in den tegenwoordigen tijd vaak voor toestanden en beschouwingen geplaatst, waarover men vol verbazing de handen in elkaar slaat. Bij de eeds-quaestie werd men getroffen door de zonderlinge opvattingen over vrijheid ten opzichte van het afleggen van eed of belofte die ons deden vragen of wij leven in de 16e dan wel in de 19e eeuw. Het standpunt der regeering, gegrond op de wetten, die een anderen uitleg zouden verhinderen, liet zich misschien daarom verdedigen door hen, die te con sciëntieus waren om van de wet af te wijken, maar er werden andere beschouwingen geleverd, die zoo'n ge ringen dunk gaven van een wezenlijk streven naar eerbiediging van anderer gevoelen, dat wij ons als het ware geplaatst waanden voor een inquisetoriale rechtbank. Geen maatschappij zonder onzen God geen samen leving zonder onzen godsdienst, dat was de grondtoon van hunne bestrijding, waar zij den eed verplichtend eischteh. En het gevolg daarvan is bekend. Een flinke, doortastende verbetering is nog niet te voorzien, zoolang de liberale meerderheid in onze ka mer nog niet de kracht en de macht bezit om ferm van zich af te spreken, en eischen te stellen, die men kan vorderen dat ingewilligd worden, op grond dat men anders zelf de handen aan het werk zal slaan. Als vervolg op deze vrijheids-geschiedenis werd te Rotterdam het bekende tooneel met den heer Meng afgespeeld. De bijzonderheden daarvan zijn onzen lezers bekend, en wij zouden op deze quaestie niet zijn teruggekomen, zoo niet in een blad in onze omgeving dat sehandaal zijdelings ware verdedigd door overname van hetgeen de Standaard o. a. schreef als pleidooi ter verde diging van de handelwijze van het lagere volk, daar waar het voor den Heere God optreedt. Wij treden niet in eene beoordeeling van den per soon, wien het gold. Wij kennen den heer Meng niet, maar tegenover de blaam, door zijne tegenstanders op hem geworpen, staat de verzekering van een zijner vrienden, dat hij is een fatsoenlijk, oprecht man en braaf huisvader, bovenal een eerlijk man, die zich liever een droog stuk brood zal getroosten dan zijne beginselen loochenen. Bij die twee uitersten zou een middelweg het beste richtsnoer wezen ter beoordeeling, maar waartoe bij den persoon uitvoerig stilgestaan waar het een be ginsel geldt?" Aan de vrijheid van spreken is tekort gedaan en wij houden ons overtuigd, dat, met uitzondering van het clubje drijvers, de gemoedelijkste orthodoxen hui verig zullen zijn voor zulke tooneelen niet alleen maar nog meer voor hen die het volk durven ver dedigen, wanneer het aldus handelt. Dat het verontwaardigd is, wanneer een moeder haar kind mishandeltwanneer er dus een daad plaatsheeftdie men kan zien, laatzich begrijpen maar de rechtbank is er om het vonnis over die" moeder te vellen, doch niet het volk. Maar dit valt bovendien niet te vergelijken met het spreken van iemand over een Wezen, dat nog aan niemand ten volle is geopenbaard dat aan duizenderlei beschou wingen en meeningen is overgegeven waarover men nooit eert kaste meening zal kunnen vestigen en om trent wien de leiders en drijversdie zoo prat zijn Wegens overvloed van stof moest dit artikel eenige keeren blijven rusten. op hun God evenmin iets zekers weten als de hef tigste Multatuliaan. De Standaard neemt als argument om te be wijzen, dat het volk onder dien naam begrijpt het blad den troep janhagel in Rotterdam, die het kabaal maakte de vrijheid van spreken in den eerlijken twijfelaar wel eerbiedigt, dat het Multatuli met rust liet. Alsof het volk iets van Multatuli begrijpt 1 Maar bovendienals er morgen geageerd en opge hitst wordt tegen Multatuli zooals in Rotterdam in den laatsten tijd vóór het kabaal tegen Meng was geschied, dan geven wij de verzekering dat er geen minder tooneel zal worden gespeeld, als nu plaats had. «Meng was een valsch speler. Een, die eerst met de vrome lieden gegekt had, en nu qnkiesch genoeg was om ze uit te tarten" zegt de Standaard. Dit laatste zon eerst nog moeten bewe zen worden:, van andere zijde meldt men, dat de beer Meng zeer gematigd was in zijne uitdrukkingen. Maar wij willen het door de Standaard beweerde voor een oogenblik aannemen, en stellen dan de vraagof de Standaard hier niet een zeer gevaarlijk antecedent stelt? Op hoevele kansels worden de meest ultra-orthodoxe stellingen verkondigd door predikanten, die vroeger met meer modernen geest waren bezield maar ook van gedachten zijn veranderd, zonder dat wij daarbij willen beoordeelen of zij vroeger of nu valsch spel speelden. Zulke bekeerlingen zijn steeds het heftigst in hun philippica's. Hebben nu de modernen het recht die heeren te vonnissen op dezelfde wijze als het volk Meng deed Maar er wordt hier onderscheid gemaakt. Als men zich schaart onder de vane dier heeren, dan heet men bekeerd, is men het rechte geloof toege daan en heeft men vroeger gedwaald. Dat noemen wij valsch spel. Waarom toch niet geoordeeld, zooals men zelf be oordeeld zóu willen worden? Men vraagt vrijheid voor zijn geloof, welnu daarop heeft men recht. Maar dat recht moet ieder hebben, en niemand mag valsche broeders of hen, die soms van gevoelen ver anderden, hard vallen op handtastelijke wijze. De valsche broeders leert men spoedig genoeg ken nen, en men kan zich daarvoor wachten. Vorm u een beeld des geloofs zeg tegen de min ontwikkelden dat dit het ware geloof isbreng hun herhaaldelijk aan het verstand door woord en geschrift hoe zij, die dat beeld voor onecht verklaren, ketters en ongeloovigen zijn. Langzamerhand maar toch zeker zal dan het gif doordringen, dat men geloofshaat noemt en dat doo- delijk werkt op alle organen der vrije gedachte. Ga dan henen met het meest effene gelaat, om te verkondigen dat het niet uw schuld is als het volk op een goeden dag hen aanvaltdie het bewuste beeld niet eerbiedig groeten. Toen de Nederlandsche regeering den Atjehneezen hun tempel schonk, ging er een stem op van diezelfde ■Stonrfawd-mannen en tutti quanti om lucht te geven aan hun ergenis daarover. De afgodendienaars geëerbiedigd door eene christe lijke regeering 1 Dat was schandelijk. Na het gebeurde te Rotterdam kwam de vraag nog meer dan vroeger bij ons op, of liet niet beter is Ma- homedaan te wezen dan Christen in het genre van de verdedigers der oproermakers bij het verjagen en mishandelen van Meng. Wij vonden dat oproer treurig, maar nog treuriger vonden wij hen dieontwikkeld en verstandig, het durfden verdedigen. Het volk, dat meehielp, zullen wij niet bard vallen. Het is niet wijzer. Maar zij, die achter de schermen zjtten, die het beeld maakten, waarvoor het onontwik kelde volk meende têmoeten vechten, zij zijn schuldig. Laat de justitie hen dubbel straffen, waar zij het misleide volk ook straf toedient. Maar laten de goedgezinden onder de tegenstanders van den heer Meng, laten vooral de geestelijken, die het wel meenen met hunne volgelingen, de handen ineenslaan om zulke tooneelen te voorkomen, en zich beter leidslieden toonen dan zij, die meewerkten om dit treurig tooneel te doen plaatshebben. Men wordt niet vervolgd om zijn geloof, wordt zoo menigmaal triomfantelijk gezegd. Als het zoo voortgaat als in Rotterdam, zal men die woorden wel spoedig in een kast met antiquiteiten knnnen wegbergen, tot tijd en wijle de heeren van den Standaard c. s. een weinig meer toonen te be grijpen, wat de godsdienst moet zijn van de christelijk- geloovigen. GOES, 13 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Zooals blijkt uit de publicatie in het bijvoeg sel van dit nommer is de gewijzigde verordening op den hoofdelijken omslag, waarbij de twee laagste klassen zijn weggevallen, door Z. M. goedgekeurd. Zooals men weet bestond er geschil tusschen Ged. Staten van Zeeland en onzen gemeenteraad ten opzichte van de quaestie der bepaling omtrent drukkende huise lijke omstandigheden, die reden geVen tot vermindering van aanslag. Ged. Saten vonden dien term te onbe stemd onze raad besloot, op voorstel van burgemeester en wethouders, de bepaling te handhaven, daar toch de commissie van den hoofdelijken omslag altijd kan beslissen of de opgegeven redenen voor vermindering gegrond zijn. Ons gemeente-bestuur is dus van hooger hand in 't gelijk gesteld. Tot lid der directie van de sociëteit nVan'onge- nuchten vrij" alhier is, in plaats van dr. Z. Ih. Diehl gekozen de heer J. H. Hannink. Het 2e concert, te geven door de Zangvereeni- ging van de afdeeling Goes der Maatschappij tot bevor dering van toonkunst, zal Woensdag 1 Maart plaats hebben. Daarop zullen worden uitgevoerd Die Ruine von Athen", van Beethovénnaar de Hollandsche tekst bewerking van J. P. Heije»Griekenlands worstelstrijd en verlossing", benevens de 42e psalm van Mendels sohn en eenige nommers. uit het »Requim" van Mozart. wiiihelminfcdorp. Zaterdagmiddag werd het -stof felijk.roverschot van den heer Koert plechtig ter aarde besteld. Een ongemeen gróót aantal bloedverwanten, vrienden en bekenden volgde het lijk, terwijl achter de genoo- digden zich bijna al de hoofden van huisgezinnen uit deze gemeente aansloten. Op de lijkkist waren door eene vriendelijke hand twee fraaie kransen gelegd. Toen het lijk in de groeve was nedergelaten, nam de heer G. J. Van den Bosch het woord en schetste in korte trekken het leven van den overledene, llij bracht in herinnering hoe de heer Koert hem zoo vele jaren met den meesten ijver en trouw had ter zijde gestaan en hoe hij hem had leeren waardeeren als. een onvermoeid werkzaam mari met een helder doorzicht en juisten blik, waardoor de heer Koert hem een ste.un en raadsman was geweest, even als diens vader en grootvader den vader en grootvader van den heer Van den Bosch jaren lang trouw hadden gediend en met den meesten ijver in 't belang van den polder waren werkzaam geweest. Ook de heer P. Huetpredikant te Goes, die met den heer Koert zeer bevriend was geweest en die ook, wegens ongesteldheid van den heer Gunning, predikant alhier, ter begrafenis was genoodigd, sp^ak daarna de familie in 't bijzonder en allen belangstel lenden in 't algemeen een hartelijk en vertroostend woord toe, terwijl ten slotte de oudste zoon van den overledene, diep bewogen, op eene zeer gepaste wijze de zware taak op zich nam om al de aanwezigen te bedanken voor de groote belangstelling, bij deze gele genheid betoond. Hij verzekerde hun, dat die ongeveinsde deelneming door de familie op hoogen prijs werd gesteld. Daarmede was de begrafenis afgeloopen van een man, wiens nagedachtenis bij zeer velen in deze gemeente en daar buiten nog lang in zegenend aandenken blij ven zal. De leerling-telegrafhist bij de staatsspoorwegen J. Kóiisèmaker is geplaatst op het station Zwaluwe. -Het oordeel in de liberale pers over den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken is algemeen gunstig. Zijn scherpzinnigheid eiï kunde worden door allen ge roemd. Het Alg. Handelsblad schrijft nog: »Als voorzitter der plaatselijke schoolcommissie te Amster dam heeft hij eigenschappen aan den dag gelegd - gemakkelijkheid van spreken en krachtige leiding - die uitzicht geven, dat hij tegenover de Tweede Kamer een goed Figuur zal maken. Zijn staatkundige richting kan daaruit worden afgeleid, dat hij hoofdbestuurder is van het Nut en deel heeft uitgemaakt van het bestuur^-der liberale kiesvereeniging Burgerplicht" te Amsterdam, evenals zijn ambtgenoot de Minister Modderman De conservatieve AmsLCourant schrijft»Te Am sterdam heeft de heer Pijnacker Hordijk èn als hoog leeraar èn als president der plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, gelijk ook in andere betrekkingen, den naam achtergelaten van een schrander, doortastend en welsprekend man te zijn." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. "Yerseke. Ds. J. W. Knottenbelt, predikant te Oost en West-Souburg, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Aangenomen het beroep naar Heenvliet door ds.- J. F. L. Muller, te Oosterend. Colijnsplaat. Op de lijst der schoolgaande kin deren in deze gemeente boven de zes en beneden de twaalf jaren, op den 1 Januari 1882 volgens art. 82: der onderwijswet van 1878 door het hoofd dir school opgemaakt, komen 274 leerlingen voor, terwijl dq lijst ter secretarie 286, dus 12 kinderen meer, bevat vari dien ouderdom. Van die 12 kinderen zijn er 3, welke hier wel hun domicilie hebben, maar in andere gemeenten schoolgaan, 2 idioten, 2 die in '75 en 1 die in '74 is geboren en alle drie met 1 Maart a. s. schoolkomen, 1 die thuis van de ouders slechts onder-, wijs ontvangt wegens gemoedsbezwaren der ouders tegen de vaccinatie en 3, die op elfjarigen leeftijd de school reeds vaarwel gezegd hebben. Het absolute schoolverzuim is dus weinig beteekenend..mocht dit slechts van het betrekkelijke ook kunnen gezegd worden Wellicht dat de verordening op den veld arbeid, vastgesteld door den gemeenteraad den 13 December 1881, dit jaar reeds merkbaar haren in» vloed op de vele absenties (der vorige jaren) doen gevoelen. In de rijkspostspaarbank is door de schoolleer- lingen dezer gemeente in de maand Januari .11. inge legd f 40,51 zijnde het hoogste bedrag, nog in eenige maand verkregen. In 't geheel is er van 8 Juni '81 tot 1. Februari '82 gespaard f 185,59, welk bedrag in de postspaar bank is gestort. Aan de rijks-universiteit te Leiden is bevor derd tot docter in de rechtswetenschap de heer B. Van der Feen, geboren te Tliolen, met proefschrift ge titeld «Eenvoudige diefstal." Rechtzaken. Zaterdag werd voor het hof te 's-Ilage nog bij ver stek behandeld de zaak van de dertienjarige oplichtster P. A. M., te Goes woonachtig. Dit veel belovende meisje was reeds op 15 Oct. jl. door de rechtbank, wegens oplichting, beneden den leeftijd van 16 jaren, maar met oordeel des onder scheids, gepleegd, tot 21 dagen gevangenisstraf ver oordeeld. De feiten, welke aan het onderzoek van het hof werden onderworpen, waren als volgt: Op 7 Oct. jl. ontvreemdde zij, luidens de akte van be schuldiging, bij een winkelier een paar vergulde hoofd stukken, welke zij, uit vrees voor ontdekking, op een varkenshok wierpop den 13 daaraanvolgende vroeg zij op een valschen naam bij een winkelier kammen en andere snuisterijen en bij een ander winkelier doeken op zicht. Bij den eersten winkelier kreeg zij kammen mede en zou later de andere artikelen komen at halen, maar deze werd door haar oom gewaarschuwd en nam haar, toen zij liet achtergeblevene kwam halen, de kammen weer ai'. Ook de doeken kreeg zij mede, maar bracht die vrijwillig, uit vrees voor straf, wéér terug. De officier van justitie bij de rechtbank had een jaar gevangenisstraf en éen boete van f25 ge- eischt. De rechtbank veroordeelde haar evenwel tot dezelfde gevangenisstraf, maar bovendien tot drie boeten elk van f 25. Van dit vonnis kwam de officier van justitie in hooger beroep. De advocaat-generaal verklaarde het met den offi cier van justitie volkomen eens te zijn, en lichtte zijn meening breedvoerig toe. Hij requireerde ten slotte vernietiging van het vonnis, doch alleen wat de.op gelegde boeten betrof, en veroordeeling van beklaagde, met behoud var. liet opgelegde jaar gevangenisstraf, tot een boete van f25 en tevens met volkomen uit voering van het vonnis, den 15 Oct. jl. tegen bekU gewezen. Donderdag a. s. zal het hof in dezen uitspraak doen De Brouwershavensche jongens, die liet den do- miné zoo lastig maakten zie ons no. van jl. Don derdag zijn door de Zierikzeesche rechtbank vrij gesproken, wijl het hun ten laste gelegde niet wettig en overtuigend was bewezen.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1