BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. Rilstengel's omdolingen. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1882. No, 19. MliiVG ïiLYV'Silt K. Eene reis- en huwelijksgeschiedenis, GOES, 10 FEBRUARI 1882. Scheepvaariberichten. Uit Londen komt het bericht, dat in de afge- loopen week 27 schepen zijn verongelukt, waaronder 12 varende onder Engelsche vlag. Honderd en twintig personen kwamen daarbij om het leven. "Volgens bericht uit Konstantinopel heeft laatst leden Vrijdag het Engelsche stoomschip Cosmos in de Zwarte Zee schipbreuk geleden. Vier en twintig man der equipage hebben daarbij het leven verloren. Landbouw en Veeteelt. Ingevolge den wensch van den Nederlandschen Minister van binnenlandsche zaken zal de heer CRam- bousekte Zborow (in Bohemen)aan eenige maat schappijen van landbouw in ons land een hoeveelheid van de nieuwste koren- en voor de cultuur geschikte aardappelsoorten gratis afstaan. Hij is van plan jaar lijks het vereischte zaad te zenden en heeft tot de betrokken maatschappijen eenige vragen gericht (be treffende de soort van den grond enz.). De nieuwste vóór 3 jaar uit zaad gewonnen Zborower aardappelen hebben sedert dien tijd geen ziekte vertoond; de op brengst was 600 centenaars per heet. van zeer lek kere knollen. Gemengde Berichten. Kapellf.. Onder het motto »Advendo" is alhier eene zangvereeniging opgericht, welke 19 leden telt en aan wier hoofd de heer Jacs. Staal staat. Aan hh. kerkvoogden heeft deze vereeniging een geschikt vergaderlokaal te danken, daar door hen daarvoor de consistoriekamer is afgestaan. Driewegen. Tot gemeente-veldwachter is alhier benoemd Fr. Van der Maas, agent van politie te Rot terdam. Nisse. Als Raadkamer (gemeentehuis) is tijdelijk in gebruik gesteld de consistoriekamer der Herv. kerk alhier. Woensdag is een 72jarige verpleegde in het oude Mannen- en Vrouwenhuis te Middelburg, bij het halen van water voor het gesticht, van den wagen gevallen en inwendig zoo gekneusd, dat hij kort daarna over leed. De Minister van Waterstaat enz. heeft besloten tot vestiging van een Rijkskantoor met telephoondienst te Veere. Met de verbinding met het Rijkstelegraaf kantoor te Middelburg zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. Een rare liefhebberij. Een boerenknecht te Oostwedde wilde wel eens weten wat de lui gevoelen, die zich opknoopen. In tegenwoordigheid van de meid, die zat te melken, maakte hij een strop gereed en ging hij »even" hangen. Gelukkig voor hem had de meid, toen zij niets meer hoorde dan eenig geschuifel met de klompen, de tegenwoordigheid van geest een mes te grijpen en hem af te snijden, waarna hij be wusteloos op den grond neerplofte. Door die spoedige hulp werd hij gered. Te Gouda heerschen de pokken epidemisch, en te Linschoten zijn weer drie gevallen van pokken voorgekomen in éen woning. -De giften ten behoeve van het Magdalenahuis te Zetten zijn tot over f 16,000 gestegen en de jaar- lijksche bijdragen tot ruim f 400. Met den bouw is een begin gemaakt. In het logement «De Keizerskroon" op het Loo logeerden gedurende eenigen tijd een heer en dame. Verleden week werd deze heer per telegram naar Am sterdam geroepen, omdat een der kinderen ziek was. Den volgenden dag werd ook mevrouw ontboden, daar het kind op sterven iag. Mijnheer had in der haast de sleutels meegenomen en door den hotelhouder werd door Emil Cohnfeld. Rilstengel," voltooide intusschen Jeremias vrien delijk, terwijl hij met verrukking Emmerentia's schrik zag en die in den voor hem aangenaamsten zin uitlegde. «Hoogstaangenaam Emmerentia snakte naar lucht en bracht krampachtig een nauw merkbaar knikje voor den dag. Wat verschaft me de eer ♦Hihihi," lachte Jeremias verlegen, niet wetende, wat te zeggen. Emmerentia was verbaasd en verlegen Rilstengel gevoelde, dat hij toch iets zeggen moest, en daar hij zich zoowel galant als discreet toonen wilde, zeide hij ten laatste beslist»0, mejuffrouw, piijn vader is nameijk een goed vriend van den uwen, en nu kom ik, en ik wou, ik zou hm Hemel!" dacht Emmerentia, »die verlegenheid bij hokt - zou hij dan toch Emmerentia was ietwat romantisch, en in hare jonkvrouwelijke verbeelding begonnen zich onbestemde beelden van een incognito van haar aanbidder, van de mogelijk heid van een romantische kennismaking te vormen. »Ja, ik wou ik zou ik kom namelijk, om uws vaders huis te koopen stotterde Jeremias in tusschen verder in beminnenswaardige verlegenheid. »Ah, mijns vaders huis," antwoordde Emmerentia rood wordend. »Neem plaats, alstublieft »Ja 'thuis van uw vader, aan de hooimarkt, hij voor reiskosten tien gulden verstrekt. Het blijkt nu echter, dat deze opgelicht is en dit bedrag, benevens de logieskosten van ongeveer driehonderd gulden, wel nooit terug zal zien. Voor ruim drie jaren kwam een persoon aan du te Rijssel gevestigde bijbank van de Frai.sche bank en wist zich, nadat hij een der beambten gesproken bad, aan een der raampjes van liet kantoor meester te maken van een pakje bankpapier, ter waarde van f210,000 fi s., zonder dat de politie den dader in han den wist te krijgen. Thans echter is dat, volgens Parijsche bladen, gehikt. Vóór eeriige dagen namelijk ontving de justitie te Rijssel bericht van de politie te Rotterdam, dat zij een zekeren Ed. Jacobs in verze kerde bewaring had genomen. De bedoelde beambte van de bijbank kwam hierop met eenige dienaren van politie te Rotterdam, en het is toen gebleken, dat de aangehoudene de dief was. Men had te Rotterdam, tegelijk met Ed. Jacobs, nog een ander persoon gepakt, William Clarck gelieeten, die verdacht wordt te be lmoren tot een internationale dievenbende, waarvan ook Jacobs deel uitmaakte. Maar tegen Clarck moe ten geen voldoende bewijzen gevonden zijn. Frankrijk zal nu de uitlevering van Jacobs vragen, zoo hetd.e al niet gevraagd heeft. Dinsdag liep te Rotterdam het gerucht, dat men daar in een kapperswinkel den Belgischen moordenaar Vaughan gearresteerd had. Hij had handschoenen willen koopen, en de. kapper had een moedervlek aan zijn vinger opgemerkt en daarop de aandacht van de politie op den kooper gevestigd. Het bleek echter latei- een ander te zijn. Een petroleumlamp, in een woning te Amster dam omgestooten, deed Dinsdagochtend het geheele perceel in vlammen opgaan. De schildersvereeniging «Vooruitgang zij ons doei" te Amsterdam heeft eene openbare vergadering gehouden, om te spreken over een loonsverhooging van 17 op 20 cent per uur. Verscheiden sprekers traden als verdedigers van dezen eisch op. Dinsdag hebben de patroons een vergadering gehou den, teneinde met de werklieden een accoord te kun nen treffen. V.) - Te Nieuwediep is een commissie uit Engeland aangekomen, om een onderzoek in te stellen naar den toestand, waarin het voor omstreeks zes jaar bij Huis duinen gezonken Duitsche stoomschip «Koning Wil helm" zich bevindt. Luidt het rapport gunstig, dan bestaat het plan om te trachten dit prachtige stoom schip te lichten. De Lord-Mayor van Londen heeft reeds 35,000 pd. st. ontvangen voor do Joden in Rusland. De «Courrier de Bruxelles" zegt, dat de Brus- selsche justitie in het bezit is gekomen van een brief, waarvan het schrift volkomen gelijk is aan dat van Vaughan, maar geteekend door een bekend persoon in België, op wien vermoedens rusten. Deze zou aan de Zwitsersche meid, die bij hem dient, verlof hebben gegeven naar haar vaderland te gaan, en het zou die meid zijn, die den 16 Jan. te Bazel den bekenden brief op de post deed. Men herinnert zich, dat Jan Van Beers een rechts vervolging ingesteld had tegen een criticus, die be weerde, dat bij bij twee zijner schilderijen eene pho- tographie had gebruikt. Na langdurige besprekingen heeft thans de rechtbank beslist, dat de aldus uitge drukte meening van den beooi'deelaar niet als een beleediging beschouwd kan worden, en den eischer in de kosten veroordeeld. Dezer dagen is uit een bestelwagen van de' spoorwegmaatschappij ParijsLyonMiddellandsche Zee onderweg een kist gestolen, welke een som van 500,000 fr. bevatte. De conducteur, die volgens de voorschriften zich in den wagen moet bevinden om de vrachtgoederen in het oog te houden, was hij den heeft me daarover geschreven." «Aan de hooimarkt?" «Ach, neen, ik ben in de war, of liever mijn vader is in de war de oude heer wordt namelijk al een beetje vergeetachtig waar is het ook weer «Voor de groote poort bij de gemeenteweide. Hemel, die verlegenheid," voegde zij er in zich zeiven aan toe, «geen twijfel, hij speelt comedie 1" «Juist, aan de groote poort bij de een of andere weide was het," zei Jeremias, terwijl hij tegenover de jonkvrouw plaats nam. «Maar intusschen hm «Ik heb zoo weinig verstand van zulke zaken," zei Emmerentia bedeesd en sloeg de oogen neer. «O, mejuffrouw maar ik kom niet om die zaak alleen 1" «Niet alleen voor die zaak?" Emmerentia maakte, dat ze voor den tweeden keer bloosde. ♦Neen mejuffrouw ik kom ik kom namelijk ook als een vriend des huizes dat is te zeggen, ik meen niet het huis aan de poort alleen u zal daar wel van hooren Rilstengel kon niet verder en draaide op zijn stoel heen en weer. «Geen twijfel meer, hij is het 1" juichte Emmerentia inwendig. Uitwendig echter zuchtte ze slechts en sloeg beschaamd de oogen neer. Jeremias, die voelde, dat hij iets zeggen moest, maar niet wist wat, zeide op roerenden toon«O mejuffrouw 1" en wierp een smachtenden blik op Emmerentia. «Maar mijnheer Spreng mijnheer hoe is uw naam ook weer?" bracht deze er verlegen uit. «Rilstengelverklaarde Jeremias voorkomend. «Maar meneer Rilstengel 1" Er ontstond na deze opmerking, zooals 't ook be hoorde, een veelbeteekenende pauze. Daarna verklaarde Emmerentia, diep ademhalend, dat haar vader niet koetsier op den bok gaan zitten. Beiden, ofschoon zij ontkennen iets van den diefstal te weten, zijn in hech tenis genomen. De Pruisische regeering heeft, naar de «Berl. Büisen-Ztg." meldt, onderhandelingen geopend over den aankoop van den spoorweg AkenMaastricht. Overzicht van den stand der koersen. De mannen, over 't algemeen van zeer gevoelige naturen, die verbetering der maatschappelijke wan verhoudingen en onrechtvaardigheden in hunne een zijdige overdrijving slechts durven verwachten van eene algeheele omverwerping der Maatschappij, eischen ook de afschaffing van de beurs. Juister uitgedrukt: onder de toepassing van «bet roode spook" zouden er noch staatspapieren, nock loten, noch prioriteiten, noch pandbrieven, noch titels van private schuld, noch pachtpenningen, noeh huur-inkomsten bestaan en der halve de beurs van zelf vervallen en met haar de ongehoorde Werkelijk bestaande misbruiken in liet openbare en private krediet, het vuige roofridderschap der beursmannen. Jammer evenwel, dat dan ook de gunstige invloeden van de kapitaalmarkt zouden ge mist worden, waarop we meermalen de aandacht ves tigden. De berichten van de vreeselijke rampen, die het beursspel te Parijs na zich sleept, geven alle reden om dergelijke verschijnselen onder die pijnlijke ivonde- plekken der Maatschappij te rangschikkenwelke spoedige genezing eischen. Onwillekeurig doen ons de berichten aangaande de Union générale aan de dagen denken van de Banque génerale en de Com pagnie des Indes: scheppingen van den Schot John Law, toen Frankrijk, gedurende de minderjarigheid van Lodevvijk XV, door een regent de hertog van Orleans werd bestuurd en gebukt ging onder de financiëele erfenis van Lodewijk XIV. In die dagen (17171721) zag het er te Parijs nog veel erger uitde speculatie was zoo groot dat verscheidene grondeigenaren hunne bezittingen verkochten, teneinde zich ook te wagen in de specu latie a la hausse. Om zich een denkbeeld te vormen van die degen herinner ik den lezer eene passage van Blanqni, waar hij zegt't behoefde geen verwonde ring te baren dat de bedienden plotseling even rijk werden als hunne heerenmen verhaalt van een die, zijn chef onder zeer slecht weer tegenkomende, zijn koetsier liet stilhouden om zijn patroon eene plaats in zijn rijtuig aantebieden. Laat ons dus niet meenen, dat de Schwindel vroeger niet gekend werd en deze dus slechts op rekening mag gesteld worden van den tegenwoordigen tijd, zooals zoovelen steeds zoo gaarne doen. Het grootste kwaad zit in den handel op tijd die helaas te Parijs welig schijnt te tieren en als 't ware gelijk staat met eene wed dingschap op de koersen, waarhij de verliezer op den bepaalden tijd zijn verlies aan den winner betaalt. Wij hebben gemeend ook eenige ruimte aan deze bespreking thans zoozeer aan de orde van den dag te moeten verleenen; wij 'nebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om onze lezers toch ernstig op 't gemoed te drukken met speculatie en vooral ook met speculatie met behulp van prolon gatiesluiting voorzichtig te zijn, hetzij uw vriend, die u daartoe aanzet, een ietwat waanwijze geldzieke speculant of een bankier is, die geacht mag worden op de hoogte der zaak te zijn. De verhooging van het bank-disconto door de Nederl. Bank heeft den geringen goudvoorraad nog niet genoeg zaam beschermd; volgens "hare laatste wekelijksche balans bedroeg de goudvoorraad slechts bijna 14 mil- lioen of ruim 3 millioen minder dan de vorige week Laten we andere factoren buiten rekening, dan ligt dus eene verdere disconto-verhooging in de naaste toekomst waarschijnlijk verborgen. Vooral nu kan den optimisten het hinkende van ons muntstelsel blijken. Wij wezen den vorigen keer op de oblig. Louisville en Nashville-, daaromtrent lezen we thans nog dat thuis was en eerst den volgenden avond terugkwam, dat haar gast 't dus voorloopig met haar gezelschap voor lief nemen moest. «O mejuffrouw", herhaalde Jeremias, «hoe gelukkig maakt me datIk hoorde het reeds aan de deur en vroeg toch nog om binnengelaten te worden de meid heeft het me gezegddat is immers de oude Trine, die lieve oude vrouw?" «Hemel, hij kent haar, geen twijfel meer, hij heeft zieh verraden, hij is het 1" jubelde Emmerentia inwen dig ten hoogste verheugd; en halfluid voegde ze er met een schalkachtigen blik bedeesd aan toe; «Ja, de oude Trine, u kent haar «Ai, daar heb ik me versproken 1" prevelde Jeremias verschrokken bij zich zeiven. «Neenja ik ik heb van baar gehoord in den brief. «Mag ik u een kop koffie aanbieden, mijnheer Sprilsperver «Rilstengel", verbeterde Jeremias voorkomend. «Mijnheer Rilstengel?" «O mejuffrouw met genoegen!" Op de koffie volgd e de thee, evenals de uitnoodiging aan Rilstengel, om morgen te komen ontbijten en dineeren, om zeker heidshalve op de plaats zelve op den terugkeer van den heer Muller te wachten; en toen Jeremias ging, kustte hij Emmerentia teeder de hand en lispelde «Mijn dierbare, voor eeuwig de uwe!" Emmerentia had nog in haar geheeb leven geen enkelen nacht zoo weinig geslapen en zoo zalig ge droomd als na dezen gedenkwaardigen dag. De heer Rilstengel echter schreed met een opgeruimd gemoed naar zijn hotel en vroeg den kellner een licht. «Heet u soms Rilstengel?" vroeg deze, met't licht in de hand. »Ja", luidde het verwonderde antwoord. «Hoe weet je dat genoemde Maatschappij gekocht heeft 8000 shares der Chicago en Eastern Illinois-spoorwegmaatsehappij ii 112 hoofdzakelijk te betalen met Louisville- en Nashville-aandeelen. De Chicago en Eastern Illinois spoorwegmaatschappij zal waarschijnlijk geconsolideerd worden met de Evausville- en Terre Haute-spoorweg- niaatschappij, zoodat de meest rechtstreeksche verbin ding van Chicago naar Evausville onder éen beheer komt. Onze lezers zullen zich herinneren dat we dikwijls wezenopdebandelooze vrijheid, die in Amerika den spoor wegmaatschappijen gelaten is ten nadeele van allen, die in het staatsverband eenige bescherming hopen te vinden voor hut behoud van een zooveel mogelijk har monisch geheel, ondanks dat aan de individueele werkzaamheid de noodige vrijheid gelaten wordt. Thans lezen we dat eene overeenkomst tusschen de groote transportlijnen is tot stand gekomen, waarbij het vraagstuk der differentiëele rechten zal onderwor pen worden aan het oordeel van drie onafhankelijke deskundigen. Inmiddels treedt het tarief van 15 Juni '81 wêer in werking, dat gebouwd is op den grond- stag van 20 cent per 100 pond op gi aan van Chicago naar New-York. Voor vrachten naar het westen wordt het tarief hersteld van 5 Aug. 1881, nl. 45 cent per 100 pond eerste klasse van New-York naar Chicago. Alle be trokkene lijnen zullen een waarborgsom deponëeren voor de handhaving der nieuwe regeling, terwijl in de toekomst" alle geschillen aan arbitrage zullen onder worpen worden. Hopen we nu maar, dat deze gun stige berichten op waarheid gebaseerd zijn. Van een critisch standpunt behoort in financiëele aangelegen heden altijd uitgegaan te worden, maar vooral geldt dit het terrein der Amerikaansche berichten. De meest beduidende koersveranderingen blijken uit de volgende vergelijking. 31 Januari 9 Februari Chicago N. W. pref. Stock 135 140% Madison-oblig. 11711 119% Illinois Cert, van aandeelen 132% 135% Louisville-Nashville 3 pet. 52% 53l%j Missouri-Pacific South 101 103%e Southern-Pacific 100% 101% Russische Staats- en Spoorweg fondsen in meer of minder gedrukte stemming; de veranderingen zijn niet veel beteekenend en uiteenloopend. De waarborg, waarin de obiig. Lotowo-Sebastopol zich verheugen, is niet van de beste soortzij behoort tot die maat schappijen, welke aan de Russische schatkist de groot ste sommen schuldig is, waarom zij in de eerste plaats onder curateele van den staat zou geplaatst worden. De aandeelen Warschau-W'eenen mochten sedert het vorige overzicht verbeteren van 67 tot 70 pet. Daar we deze aandeelen wel voor geldbelegging ge schikt achten, om vroeger vermelde redenen, ondanks de dépreciatie, die de koers door allerlei invloeden te betreuren had, vestigen we de aandacht van geld beleggers op die papieren. De gestempelde obligatiën Ned. Centraal Spoorweg maatschappij konden noch wat avanceeren 1 Ditmaal van 73 tot 75 De pandbrieven der Russische hypotheekbank konden een groot deel van hun verlies terug winnen door verbetering van den prijs van 76 tot 79 pet. Egyptenaren en Sjianjaarden weinig of niet3 veranderd. Madridsche Loten verbeterden van 48 tot 51 Jfs pet. Niettemin gaat bet maar treurig om de vervallen coupon, die sedert eenige dagen betaalbaar is gesteld, te incasseeren. Madrid de Spaansche hoofdstad ont ziet zich niet de ongeloofelijkste chicanes te gebruiken, waarachter zij zich verschuilt om flink aan hare ver plichtingen te voldoen of genoodzaakt te zijn ruiter lijk te verklaren dat zij dat niet doet. Madrid, waarom verbergt gij u vroegen we laatsthet schijnt te blijken dat het antwoord daarop ons aan dat van vader Adam doet denken. Helaas! «Er is een heer hier geweest, die dien naam noemde, en naar u vroeg. Den naain kenden wij niet, maai de beschrijving kwam volkomen met uw figuur overeen." «Een heer, die naar mij vroeg 7" meende Jeremias, en sperde de oogen wijd open. «Wie was dat dan?" »'k Kan 't niet zeggen!" antwoordde de kellner. «Hij zei, dat hij reeds in drie logementen naar u gevraagd had, en u bepaald spreken moest. Ilij zou morgen heel vroeg terugkomen." «MerkwaardigonverklaarbaarHoe zag hij er wel uit «Een robust oudachtig lieer met grijzen bakkebaard, in een soort jachtvest en met een hartsvanger op zij." «Alle heiligen, de kerel met den hartsvanger." barstte Jeremias ontzet uit. «En bij weet mijn naam ai, en mijn hotel en hij is mij nagereisd deze vier mijlenGenadige hemel, is dut dan een menscher,- eter Wat moet ik beginnen En hij wou morgen vroeg al terugkomen «Heel vroeg, dat bij u nog thuis zou treffen." «Kellner, ik ga weg wat ben ik schuldig dadelijk mijn koffer hier den vervloekten bruinen koffer ik ga weg 1 Och Heer 1 wat ben ik toch een ongeluksvogel 1" «Wat moet ik morgenochtend aan dien meneer zeg gen, als hij vraagt, waar u is?" zei de verschrikte kellner, die den opgewonden Jeremias zijn bruinen koffer bracht. «Afgereisd! zeg maar, dat ik van avond nog een rijtuig besteld heb en weggereden ben naar naar ja, waar naar toe naar Radeburg! In d m ♦Gouden Adelaar" zal ik wachten, hij moet me dadelijk nareizen, maar dadelijk, hoor jeik zal hem daar zeker af wachten Adieu «Die man is gek!" zeide de kellner en staarde den wegijlende verbluft na. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina bijlage 1