1882. N°. 19. Zaterdag 11 Februari. 69ste jaargang. ^S£*i?<3&S=r J GOESCHE De uitgave deter Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coiitAW. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bij deze couranl beliooi'l een bijvoegsel. GOES, 10 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Bij kon. besluit van Donderdag is jhr. mr. W. Six, op zijn verzoek, eervol ontslagen als Minister van Binnenlandsche Zaken en in zijne plaats benoemd mr, C. Pijnacker Hordijkhoogleeraar in de rechtsge leerdheid aan de Universiteit te Utrecht. De beer Six was sedert 20 Augustus 1879 minister. Nu hij heengaat zal men van hem zeggen, dat hij geen der partijen volkomen heeft bevredigd, maar dit zullen wij hem niet tot verwijt maken. Het was een zeer moeielijke periode, waarin hij als minister optrad I Een wet te moeten uitvoeren, die zooveel gebreken heeft als die op het lager onder wijs, is een ondankbaar werk geweest, en wij hebben geen enkele reden gehad om te twijfelen aan de eer lijkheid van den afgetreden minister, ook daar waar hij wel eens den schijn op zich laadde van niet vrij zinnig te wezen. Geen minister heeft lastiger plicht te vervullen gehad en het zou ondankbaar zijn, zoo de liberale partij hem liet heengaan zonder hem een enkel woord van dank te zeggen, waar hij meestentijds in haar geest heeft gehandeld. Toen hij optrad schreven wij. dat het ons leed zou doen als hij op het nieuwe gebied, dat hij zou gaan betreden, schipbreuk moest lijden, omdat wij en zoo- velen in Zeeland hem hartelijk sympathie toedroegen. Die sympathie is nog onverzwakt gebleven en niets liever zal het ons zijn dan dat de heer Six in eene andere, aangenamer betrekking schadeloos gesteld moge worden voor de teleurstellingenals minister on dervonden. Omtrent zijn opvolger schrijft het Vaderland De heer Pijnacker Hordijk is van betrekkelijk jeug digen leeftijd, ongeveer 36 jaar oud. Kort na zijn pro motie tot doctor in de beide rechten viel hem de on derscheiding te beurt van een benoeming tot hoogleeraar aan het Amsterdamsche Athenaeum, van welke instel ling hij weldra een sieraad mocht genoemd worden. Verscheiden jaren bleef de heer Pijnacker Hordijk aan het Athenaeum, en later, toen het Athenaeum in de gemeentelijke Universiteit overging, aan deze laatste werkzaam, tot hij in het vorige jaar tot hoog leeraar in de rechtsgeleerde faculteit te Utrecht werd benoemd. De heer P. H. is bekend als een zeer scherp zinnig man, bekwaam rechtsgeleerde en goed redenaar. Onder hen, die te Amsterdam aanvraag hebben gedaan om het vergunningsrecht voor den verkoop van sterkedrank in het klein, behoort ook het depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterkedrank heeft daartegen in een brief aan het bestuur van het departement met warmte geprotesteerd en verzocht dat de aanvraag mocht worden ingetrokken. Wij kunnen in het vragen dier vergunning niets verkeerds zien. Zoo zouden alle sociëteiten en schouwburgzalen wel in een slecht daglicht geplaatst worden, omdat er ge vraagd is om sterkedrank te mogen gebruiken. Die vergunning sluit niets verkeerds in zichen brengt volstrekt niet meedat er misbruik van ge maakt zou worden. De Maatschappij heeft ook een eigen gebouw, waar voor de vergunning zeker noodig zal zijn wil men daar wat anders kunnen krijgen dan wijn, bier, koffie, thee of dergelijke dranken. En dat men nu zelfs een glas cognac niet zou mogen drinken, al is het dat men vergadert tot nut van 't algemeen, is toch wel wat te ver gedreven. Hier toch wachte men zich voor overdrijving! Wellicht zijn er nog andere redenen, die het vragen dier vergunning wettigen, en die wij niet kennen. Yerseke. De heer A. Van Selms heeft zijne benoeming tot geneesheer alhier aangenomen, en dus voor die te Poortugaal bedankt. Bij kon. besluit is A. Bruist, ontv. der dir. bel. en acc. te Colijnsplaat c. a., benoemd tot ontv. der zelfde middelen te Dussen c. a. Naar de N. B. Ct. verneemt, hebben de kies- vereenigingendie onlangs te Amsterdam vertegen woordigd waren, teneinde de wenschelijkheid der her ziening van de kieswet te bespreken, reeds ieder f n afgevaardigde benoemd, die deel zal uitmaken van de commissiebelast met het ontwerpen van een pro gramma dat aan de liberale kiesvereenigingen ter overweging zal worden aangeboden. Tusschen 15 Mei en 15 Juni e. k. zal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen van het examen voor leerling-consul. Het juiste tijdstip zal door middel der St.-Ct. nader worden bekend gemaakt. In aansluiting met het Internationale Zondags- bond te Genève en op denzelfden broeden grondslag als deze vereeniging, wil prof. Hofstede I)e Groot, uit Groningen, een Nederlandsch Zondagsbond oprichten. In onderscheiding van de Haagsche vereeniging van dien aard, die bepaaldelijk de Zondagsheiliging op 't oog heeft, wenscht hij alleen voor de Zondagsrust te waken, de heiliging dier rust aan ieders overtuiging en geweten overlatende. Generaal Van der Heijden heeft f 11,500 pen sioen. De heer Roland Holst, te Amsterdam, verzoekt aan den Volksraad van Transvaal in een request waarin hij een warm pleidooi levert voor de edele be doelingen van den overleden Th. F. Burgers, dat die raad moge besluiten aan de weduwe en kinderen van den gewezen president een vast jaargeld te verleenen, opdat de toekomst voor hen minder donker zij. De gewezen consul-generaal zegt in dat request dat het bij hem vaststaat en het ook later door de geschiedenis zal worden bewezen, hoe de bedoelingen van Burgers zuiver, oprecht en eerlijk waren. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door de Christelijke Jongelingsvereenigingonder de zinspreuk »Ksn den Heer in al uw wegen", alhier, is aanbesteed het bouwen van een eigen lokaal. Daarvoor is ingeschreven door de Goesche heeren W. De Beste, voor f 2400D. Klemkerk, voor f 2346; W. Van Riet, voor f2326; M. Dekker, voor f2086; W. De Jonge, voor f2026, J. Snoep, voor f2024 en W. J. Van de Weert, voor f 1932. Het werk is aan laatstgenoemde gegund. Yerseke. Voor de levering, ten behoeve der ge meente, van 200 stères onderhoudsgrint is ingeschreven door de heeren C. Bakker Wz., te Sliedrecht, voor f2,14; F. H. Volker, te Siiedrecht, voor f 2,09; P. J. Visser, te Ilansweert, voor f2,08; G. Van den Berg, te Vianen, voor f2,07 G. Larooy, te Gorishoek, voor f 2,05 H. Larooy, te Gorishoek, voor fl,99 A. Bos Cz., te Sliedrecht, voor f 1,97 N. Van den Heuvel, te Sliedrecht, voor fl,96% A. De Vries, te Hardinxveld, voor f 1,90L. Diepenhorst, te Sliedrecht, voor fl,89%, en A. Van Ysseldijk, alhier, voor f 1,74 per stère. Aan laatstgenoemde is de levering toegewezen. Kloetinge. De woonhuizen uit de nalatenschap van den heer Corn. Van Liere Jacz., Woensdag alhier ten overstaan van den notaris Van den Bussche ver kocht, brachten op lo. Het huis op het dorp f1800. Kooper was de heer Jb. Van Liere Czn., alhier. 2o. Het huis in dn Groe f850. Kooper was de heer W. Van Liere Czn. te Abbenkinders. 3o. Het huis aan het plein buiten de voormalige Ganzepoort te Goes f 2530. ICooper was de heer M. Marinusee, te Goes. 4o. Het huis aan den Spoorweg f 1500. Kooper was de heer L. Dekker, alhier. Herplaatsing wegens misstelling in ons vorig nommer.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde gemeente te Goes. Zondag 12 Febr., des voormiddags te 10 uren, godsdienstoefening. Voorganger ds. J. Dy serine k van Vlissingen. Bedankt voor het beroep naar Poortvliet door ds. Boxman, te Oud-Alblas. Voor de vacature van predikant bij de Her vormde gemeente te Middelburg is, wegens het be danken van ds. P. Van Son, een nieuw viertal op gemaakt, bestaande uit de heeren predikanten P. Bart- stra te Wassenaar, G. H. Van Kasteel te Kollum, J. Kromsigt te Cortgene en .1. E. Van der Dussen te Bennekom. Woensdag 22 Feb. heeft de beroeping plaats. Scheepvaartberichten. Het vóór eenigen tijd te Antwerpen aangekomen groote Engelsche driemastschip Three Brothers" is verkocht aan een huis uit Bremen. Het schip is voor het publiek te bezien in de week, wanneer er niet gewerkt wordt, voor 25 centimes des Zondags voor 1 franc per persoon, welke opbrengst voor de armen uit die stad wordt bestemd. Volgens Veritas zijn in December van 1881 vergaan 211 zeilschepen, waaronder 6 Nederlandsche. In dit getal zijn begrepen 20 schepen, waarvan men I geen bericht heeft. Nog zijn gebleven 27 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandsch en 7 waarvan bericliten ontbreken. i Uit Zwolle meldt men, dat de scheepvaart naar de Dedemsvaart, Coevorden, alsmede op het Almelo- sche kanaal, tengevolge van bet vele daar nog aanwe zige ijs, nog geheel gestremd is. Daarentegen schrijft men uit Dalfsendat aldaar op de kanalen, zoowel als op de Vecht, de scheepvaart hervat is. OPENBARE VERGADERING van den 85 a a «1 il e r g e m e e n a en, op VRIJDAG den 10 FEBRUARI 1882, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren jhr. M. J. De Marees van Swin- deren en dr. Calleniëls, met kennisgeving. Eene vacature. I. De notulen der vergadering van den 13 Januari jl. worden gelezen. De heer Massee verzoekt, ook al zou er verschil van gevoelen bestaan over wat hij werkelijk gezegd heeft, wijziging van de notulen in dien geest, dat het door hem gezegde luidt: en ik zou de redenen moeten kennen (van zijne niet-herkiezing als lid der financ. comm.), teneinde het optreden van den heer Ramondt te kunnen appreciëeren. De Voorzitter vraagt of een der leden er ook tegen heeft dat, wat de heer Massee ook gezegd moge heb ben, uit de notulen blijke, wat zijne bedoeling was. Niemand daartegen hebbende, wordt de Secretaris uitgenoodigd dit in de notulen optenemen. De notulen worden daarna goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zoovee) noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen lo. dat door Ged. Staten bij besluit van 13 Ja nuari jl., no. 38, de rekening der ontvangsten en uit gaven van de gemeente over 1880 definitiefis vastgesteld, zooals deze door den raad bij besluit van 31 Aug. bevorens no. 13 voorloopig was vastgesteld 2o. dat de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1882 door Ged. Staten bij besluit van 20 Januari jl. is goedgekeurd: 3o. dat door burg. en weth. is benoemd tot eerste helpster aan de bewaarschool voor on- en minvermo genden mej. Maatje Stokmans 4o. dat op zijn verzoek een eervol ontslag is ver leend aan G. Van den Ende als lijkdrager, en in zijne plaats benoemd C. Glerum, adsistent, terwijl tot ad- sistent-lijkdrager is benoemd N. Hageman 5o. dat van den heer H. Poolmeijer bericht is ingekomen dat de zangvereeniging »Al wat liefelijk is en welluidt" is ontbonden, waarom hij bedankt voor het gebruik der zaal boven de koopmansbeurs, doch dat dit gebruik weder is toegestaan aan het bestuur eener nieuw opgerichte zangvereeniging Excelsior" 6o. dat is verkocht: eenig hout aan A. Okkee voor f 21,82%, eenig lood en zink aan T. A. Van der Heil voor f2,80 en eenig ijzer aan M. Van der Reit voor f7,53. 7o. dat de levering der jassen en pantalons voor de politieagenten dit jaar is gegund aan C. Laban alhier voor de som van f218. Bo. dat door den heer Dr. Z. Th. Diehl een eer vol ontslag is verzocht uit zijne verschillende betrek kingen alhier, en dat dit verzoek in eene volgende vergadering met de daarop in te winnen rapporten zal behandeld worden 9o. dat, bij de verkiezing van een raadslid ter vervanging van Dr. C. A. Van Renterghem, de heer C. Risseeuw de volstrekte meerderheid heeft erlangd, die de benoeming heeft aangenomen en zijne geloofs brieven ingezonden, welke stukken gesteld worden in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Ochtman, mr. De Jonge van Ellemeet en Ramondt, om in de volgende vergadering rapport uittebrengen. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missives van Ged. Staten, houdende bericht hun ner goedkeuring van de verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen en van het raadsbesluit tot verlenging van den erfpachtstermijn van gemeentegrond aan den heer J. J. P. Hector. b. Missive van hetzelfde college, dat voortaan hunne goedkeuring niet meer vereischt wordt op de kohieren der belasting op de honden. c. De jaarverslagen van de openbare gezondheids commissie en van de commissie van toezicht op het lager onderwijs over 1881, die bij bet jaarverslag der gemeente zullen opgenomen worden. d. Dankbetuigingen van de plaatsvervangende hoof den der scholen en van de onderwijzeressen voor de verbooging hunner en harer jaarwedden. e. Rapport van den gemeente-apotheker, dat het kistje met benoodigdheden tot redding van drenkelingen door hem is onderzocht en weder in orde gebracht. f. Aanvrage van mej. de wed. J. J. Hartman, om afstand van eenigen grond aan de Oude Visclimarkt. De Voorzitter herinnert de argumenten, die bij een vroegere behandeling van een dergelijk verzoek der adressante, in den raad zijn aangevoerd en vraagt, of men de behandeling wenscht uittestellen, of dat men dadelijk eene beslissing wil neinen. Op verzoek van den heer Den Boer wordt de be handeling uitgesteld. IV. Voorts is ingekomen de specificatie van kosten voor de gemeente-apotheek over 1881, bedragende 1296,97%, die door de verschillende instellingen van weldadigheid tegen f 0,24,488 voor elk ten haren dienste gereed gemaakt recept, gedragen worden. Het rapport der financiëele commissie, concludeerende tot goedkeuring, wordt gelezen en de conclusie, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. V. Nog wordt gelezen het rapport der commissie voor de Nieuwjaarsbedeeling, waaruit het volgende blijkt De opbrengst der collecte was /'301,8o%, waarbij het goedslot van het vorige jaar ad f 5,04, met de renten der spaarbank ad 0,13, een bedrag opleverde van f 307,02%. De levering van het brood werd gegund voor 12 cents, het spek voor 67 cents per kilo en de turf voor 57 cents per 100 stuks. De commissie was genoodzaakt de hoeveelheid te bedeelen turf te bepalen op 20 per bedeelde en dus met een derde te verminderen. De uitgaven bedroegen/316,77 zoodat er een tekort was van f 9,75, dat door de commissie voor ditmaal is aangezuiverd. De commissie eindigt haar rapport met deze zinsnede: i)lli weerwil der welwillende aanbeveling uwer ver gadering, blijken de giften ontoereikend, zelfs nu de hoeveelheid turf met Va is ingekrompen. Die vermin dering der giften wijst duidelijk aan dat de belangstel ling der burgerij voor de Nieuwjaarsbedeeling afneemt en moet uwe commissie met nadruk herhalen, wat door haar in het vorig rapport werd gezegd »)»dat, indien de giften niet ruimer vloeien, dan voor zeker geene commissie de taak zal kunnen volbrengen en daardoor eene instelling te niet gaan die aanspraak op waardeering heeft."" Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan de commissie den dank van den raad te betuigen, met de hoop. dat de vrees, aan het slot van het rapport genit, door ruime bijdragen in het volgende jaar moge gelogenstraft worden. VI. Thans is aan de ordehet adres van den commissaris van politie om verhooging zijner jaar wedde, aan den Raad gezonden om advies. Van burg. en weth. wordt gelezen het navolgende rapport. Aan den Raad der gemeente Goes. Onder overlegging van het thans aan den Raad door Ged. Staten om advies toegezonden request van den commissaris van politie tot verhooging zijner jaar wedde, hebben ondergeteekenden de eer den gemeente raad mede te deelendat blijkens bij den burge meester ingekomen berichten bij de hoogere politie autoriteiten naar aanleiding van de wijze waarop vooral in den laatsten tijddoor requestrant zijne functiën voor de justitiëele politie worden uitgeoefend, termen bestaan om, ook in verband met de bestaande lage bezoldigingtot eene verhooging met f 200 te adviseeren, waardoor dan de bezoldiging f 1000 zon worden. Nu de vroeger ook bij ondergeteekenden bestaande onzekerheid omtrent de wjjze, waarop be doelde functiën door den requestrant werden uitge oefend, door bovenstaande mededeeling zijn weggeno men meenen zij ook hunnerzijds aan den Raad te moeten voorstellen om aan Ged. Staten te kennen te geven, dat de bestaande bezoldiging met f 200 dient te worden verhoogd. Goes den 1 Februari 1882. Burgemeester en wethouders voornoemd J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. De Voorzitter brengt dit voorstel in behandeling hetwelk aangenomen wordt met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren mr. De Jonge van Ellemeet, Van dei- Hoek en W. L. Kakebeekc. Ten slotte wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen en alzoo goedgevonden om te adviseeren, dat de jaarwedde van den comm. van politie zal wor den verhoogd met f 200. VII. Alsnu komt in behandeling de verantwoording der administratie van de leenbank over 1881, waaruit blijkt, dat het totaal der baten en ontvangsten wasf 12830,40 en dat der lasten en uitgaven - 2475,15% Alzoo een saldo van f 10355,24% Doch aangezien liet bankkapitaal bedraagt10500,—" is er een tekort vant 114,75%

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1