1882. N°. 18. Donderdag 9 Februari. 69ste jaargang. Rilstengel's omdolingen. A VME lil VU VA.\ SCIIÜOLLEEK U.V'GEV. GOES, 8 FEBRUARI 1882. Mededeeiingen op verschillend gebied. ME\GCLWi:UK. Eene reis- en huwelijksgeschiedenis, Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Scheepvaartberichten. GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STE1NER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGIi VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel rneer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat van Maandag 6 tot en met Zaterdag ll Februari a. s. ter eecretaiie gelegenheid zal gegeven worden tot het inschrijven van leerlingen voor al de scholen van het openbaar lager onderwijs en de bewaarschool voor on- en min vermogenden. Goes, den 2 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. I>e Secretaris, HARTMAN. Wilhel.uinadorp. Dinsdag verloor deze gemeente door het afsterven van den heer C. Koert een hoogst verdienstelijk man. Toegerust met grondige kennis, wijdde hij zijne krachten en vermogens met de meeste trouw en be langstelling aan het regelen en besturen der land bouwzaken in dezen polder. De gemeente en de kerk verliezen in hem als wet houder en kerkvoogd iemand, die met zorg en nauw gezetheid de belangen dier instellingen behartigde; velen in de gemeente verliezen in hem een oprecht en hartelijk vriend. In honderden gevallen was hij voor elk de vraagbaak, en met eene onverstoorbare kalmte en de meest mogelijke onpartijdigheid was hij te allen tijde bereid ieder, wien ook, te woord te staan en met raad en daad te helpen. Hij was een liefhebbend echtgenoot en vader, een edel en achtenswaardig man van onbesproken levens gedrag, en helde hij ook in 't godsdienstige tot de orthodoxe richting over, toch was hij zeer verdraag zaam jegens andersdenkenden. Door allen, die den heer Koert eenigszins in zijn bijzonder leven mochten hebben leeren kennen, zal zijn heengaan diep betreurd worden en geene lichte taak zal het zijn om voor de onderscheidene betrekkingen, die hij bekleedde, een waardig opvolger te vinden. Ovezand. Alhier is, ter vervanging van dhr. M lijk, tot sub-ontvanger van 's Rijks belastingen be noemd dhr. C. Dietz. Uit het in de St. Ct. opgenomen verslag van den afloop der lichting voor de nationale militie van ■1881 blijkt, dat in Zeeland het totaal der militieplich- tingen 1755 was en het aandeel, door de provincie te leveren, 520 bedroeg. Vrijgesteld werden 878 per sonen en wel 50 als zijnde te klein, 65 wegens gebreken, 234 als zijnde eenige wettige zoon, 94 als reeds in dienst en 425 wegens broederdienst. Uitgesloten werd 1 persoon, die wegens wanbedrijf veroordeeld en nog in hechtenis was. Van de overblijvende 876 manschap pen werden 510 afgeleverd t. w. 4 reeds als vrijwil liger in dienst, 69 plaatsvervangers, 34 nummervar- wisselaars, 374 militiens bij de landmacht en 29 bij de zeemacht. Aan het aandeel der provincie ontbraken 10 manschappen, doordien zes gemeenten niet in staat waren hun contingent te leveren. Aan de over het gansche rijk te leveren 11,000 manschappen ontbraken 74 personen. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bepaald, dat met ingang van 1 April a. s. geene beroepen of andere betrekkingen door de veldwachters zullen mogen worden waargenomen dan die van on bezoldigd rijks-veldwachter, gemeentebode, gemeente- 5) door Emil Cohnfeld. «Vrouwtje," zei Rilstengel na een oogenblik naden- kens, «ik wil de oude luitjes niet weerstreven. Mijn vader wenscht de zaak waarschijnlijk van harte, en je hebt me een grooten dienst bewezen, nu weet ik toch, hoe ik handelen moet 1 Nou, we zullen zien, en als 't bruiloft is, dan kom jij maar bij me en haalt vijf blanke, bare rijksdaalders, die kun je als belooning krijgen!" «Heerlijk, heerlijk, beste heer 1" zeide de vrouw ten hoogste verheugd. «Zie, daar ginder, «lat groote gele huis met die zonneblinden, dat is van Muller." «Halt," riep Jeremias nu haastig uit, «hoe lomp, dat ik daar niet eer aan gedacht heb ik kan toch niet gaan zooals ik nu ben, ik dien toch eerst een beetje toilet te makente drommel, ja, nu Jieb ik mijn garderobe niet 1 Die vervloekte Rade burger kastelein in 't Schuttershof! En die satansche kerel met zijn hartsvanger, die mij mijn hoed gekost aanplakker, keurmeester van vleesoh en spek, markt meester en havenmeester. De Commissaris wil hiermede geenszins gezegd hebben, dat hij in 't algemeen het waarnemen van andere bijbetrekkingen (die van onbezoldigd rijks-veldwachter uitgezonderd) wensehelijk acht, en behoudt zich voor om in ieder bijzonder geval te onderzoeken of het toegelaten kan worden. Maandagavond werd te Middelburg een bijeen komst gehouden voor de oprichting van een tramweg in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De M. Ct. verneemt, dat de verdere voorbereiding der zaak werd opgedragen aan een comité van vijf leden. Bij kon. besluit is, met ingang van t April 1882, aan J. F. Uennequinop verzoek, eervol ont slag verleend als commies der posterijen 4e kl. Het gevaar van een ministeriëele crisis schijnt, naar men van wei-onderrichte zijde beweert, geheel geweken. Er loopen geruchten van een verandering in liet Ministerie, die echter met de jongste gebeurtenissen in volstrekt geen verband staat. De Minister van Binnenl. Zaken zou nl., naar men zegt, om gezondheids redenen zijn ontslag aan den Koning dezer dagen vrragen of reeds gevraagd hebben. Vad.) De heer Van Zuylen van Ngevelt, Nederlandsch gezant, is volgens een officieus bericht uit Parijs, naar 's-Gravenliage urgent ontboden geworden om de instruc- tien van het Nederlandsch Kabinet te vernemen over de onderhandelingen betrekkelijk een nieuw handels verdrag. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den Gemeentebesturen doen aanschrijven, dat bestekken voor bouw of verbouw van schoollokalen enz. door den districts-schoolopziener moeten worden goedge keurd, op verbeurte va.i de Rijksvergoeding van 30 pet. bij overtreding of bij niet-naleving van art. 50 der wet. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat dit jaar het navolgende aantal plaatsen als kadet aan de koninkl. militaire academie zijn opengesteld Voor den dienst hier te landeinfanterie 16, cava lerie 2, artillerie 25, genie 2. Voor den dienst in Oost-lndiêinfanterie 20, cava lerie 2, artillerie 9, genie 4. Aanmelding vóór 15 Mei aanst.; nadere voorwaarden vermeldt de Staats-Courant van 2 Februari. Zooals reeds in ons vorig nommer werd gemeld is het bi'staande handelstractaat met Frankrijk niet tot 31 maar tot 1 Maart verlengd. Verder geeft de wet aan de regeering bevoegdheid de tractaten nog tot 15 Mei te verlengen, als vóór 1 Maart een nieuw tractaat is geteekend. Wanneer dus slechts de Fransche en de Nederlandsche regeering het vóór 1 Maart over een nieuw tractaat eens zijn, zal het oude tot 15 Mei verlengd kunnen worden, zoo dat er dan nog een ruime Wmijn over is voor de parlementen van beide landen om het nieuwe tractaat in behandeling te nemen. Met zekerheid wordt thans, in tegenspraak met een vroeger bericht, in de N. H. Ct. gemeld dat de werkzaamheden voor de stoomtram Bergen-op-Zoom Tliolen nog deze week een aanvang nemen. In Augus tus zal het geheele werk voltooid zijn. De 1ste luitenant C. A. Sprenger, van het 3e heeft 1 Ik dien me toch een beetje op te knappen, een nieuw boord om te doen en handschoenen aan te trekken en een nieuwen hoed te koopen. Vrouwtje, breng me eerst eens in een goed hotel, maar, dat moet ik je er bij zeggen, niet in zoo een, waar de eigenaar een Radeburger is 1" «Hier vlak bij is «De Groene eik", daar is de waard niet uit Radeburg, maar uit den omtrek", antwoordde de vrouw. «Dat is ook de eenige!" «Merkwaardig!" prevelde Jeremias voor zich, ver rast door het feit, «lat hier alle logementhouders uit Radeburg waren. Bij «De Groene eik" gekomen, re kende hij met zijn nieuwe vriendin af, paste goed op de overbrenging van den ondergeschoven koffer, dien hij in de bijzondere hoede van den kastelein aanbeval, en maakte toen toilet zoo goed en zoo kwaad hij kon. Spoedig sierden een nieuw boord, grasgroene glacétjes en een blinkende cylinder onzen held, en triomfantelijk haalde hij de bel bij Muller over. Een oude meid deed open. Jeremias vroeg den heer Muller te mogen spreken maar hoorde, dat deze niet thuis was, en eerst den volgenden avond terug zou komen. «Wil ik soms aan de juffrouw zeggen, dat u er bent? Die is thuis" merkte de meid op. «Ja, dat is goed! Zeg 't maar aan juffrouw Emme- rentia! Juist, juist! Dat treft magnifiekI" «Ah zoo! U kent de juffrouw?" «Nee nog niet hm ik zal genoeg reg. inf. te Bergen-op-Zoom, is overgeplaatst van het lste bij het 2e bat. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Januari jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f51,878, over de geheele maand ruim f141,754 en sedert de invoering met 1 April 1881 ruim f992,094. Dr. Schaepman heeft een, aanvankelijk met veel succes bekroonde, poging aangewend om de Friesche Catholieken op te wekken tot aaneensluiting ter be vordering van hun gemeenschappelijke belangen. O. a. zal daartoe een nieuw provinciaal blad worden opge richt en uitgegeven. Aan den opzichter 2e klasse bij den waterstaat in Indië A. Legerstee is, wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa verleend. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank, zijn Dinsdag 7 Febr. de vol gende vonnissen gewezen tegen: lo. Th. A. De C., 47 j., huisvr. van P. B., te Middelburg, wegens opzettelijke verbreking van af sluiting veroordeeld tot eene geldboete van f3 c. e. 2o. A. B., 41 j., koopman te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot f15 boete c. e. 3o. J. M., 30 j., huisvr. van G. T., te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot 2 boeten van f8 ieder c. e. 4o. E. W., huisvr. van F. B., 44 j. en J. M. S., huisvr. van H. M. B., 59 j.. beiden te Vlissingen, we gens diefstal veroordeeld ieder tot een maand cell, gev. straf c. e. 5o. H. V., 50 j., smid te Koudekerke, wegens diefstal veroordeeld tot drie maanden cell. gev. straf c. e. 6o. D. P., 11 j. en J. V., 11 j., beiden te Nieuw en St. Joosland, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. Een zeldzaam voorbeeld van rechtsvervolging. Voor de Arrond.-Rechtbank te Zierikzee stonden 11. Vrijdag terecht eenige jongens van 13 a 14 jaar, allen woonachtig te Brouwershaven, beschuldigd van den predikant hunner gemeente te hebben belemmerd in liet ongestoord verrichten van zijn dienstwerk. Zes dezer belhamels hadden het op de catechisatie zoo bont gemaakt, dat zij moesten worden weggezonden, waarop twee anderen mede wegliepen, zeggende »dan gaan wij ook heen," terwijl zij den predikant toe voegden: »Je doe maar" Schouwsche uitdrukking voor het elders meer bekende: »Stik". Vervolgens hadden zij gezamenlijk de deur der consistoriekamer met steenen gebombardeerd en zich andere, kwalijk met name te noemen onwelvoeglijkheden veroorloofd. De president-kerkvoogd, van een en ander onderricht, had proces-verbaal laten opmaken tegen de jeugdige onverlaten. Het O. M. eischte gevangenisstraf. A. s. Vrijdag uitspraak. Vad.) Woi.FAARTSDijk. Naardien de gewone driemaande- lijksche vergadering der Landbouw-vereenigingop Maandag II., tevens bestemd was tot een herdenken van haar vijfjarig bestaan, waren ook de leden na genoeg allen opgekomen. Vooraf werden intusschen de gewone werkzaamheden afgedaan, nl. bet aannemen van den onderwijzer U. Mieras Jz. als nieuw lid; het mes M zeg haar maar, dat ik haar moet spreken mijn naam behoeft ze nog niet te weten, dien zal ik haar zelf wel zeggen!" voegde Jeremias er met een sluw lachje aan toe. Toen nu juffrouw Emmerentia van de oude Trine op jubelenden, hoewel fluisterenden, toon de tijding hoorde, dat daar buiten een vreemde, nette heer stond, die haar verlangde te spreken, en die wis en zeker mijnheer Johanne6 Sprenger, de verwachte, zijn moest, want hij kende reeds haar naam en had zoo zalig gezegd, dat het magnifiek trof, en dat hij haar alles zelf wel zou vertellen, en dat nog niemand anders er iets mee te maken had, en verder dat hij zoo geheim zinnig gedaan had en zoo verward en verlegen geweest was, toen vloog de blauwe keukenschort in een oog wenk in een hoekeen kolossale, witte kraag nam om haar ietwat slanken en langen hals zijn plaats in, een machtige gele roos werd in haar, snel op het hoofd geplaatst, haartooisel geschoven, en Trine voerde onzen Jeremias in de kamer, waar Emmerentia juist in een smachtende positie op eene gebloemde canapé plaats genomen had, en vlijtig in een bundel gedichten las, dien zij, zooals zij in de haast niet eens gemerkt had, omgekeerd in de hand hield. Mejuffrouw Emmerentia kon nog niet veel ouder dan negen-en-twintig jaren zijnzij placht bij deze berekening de eerste vier jaren barer kindsheid buiten beschouwing te laten, omdat ze, zooals mat opnemen van de rekening over 1881 met een batig slot van f 52,63 en vervolgens de vraagbus. Een viertal nieuwe vragen, daarin voorhanden, vond ge- reede afnemers ter beantwoording, waarna van de vorige vragen er nu 4 werden beantwoord, te weten: Op welke teekens hebben wij te letten, wanneer wij goed melkvee willen aankoopen of fokken door C. P. Lenshoek Jr.Zou de meekrapcultuur nog met gevolg kunnen worden gedreven, met het oog op de alizarine door J. Van Damme Cz.Welke uien zijn beter voor den handel, de Zwijndrechtsche of de Zeeuwsche door II. Vester, en: Wie kan een be redeneerd verslag geven omtrent de resultaten van de Export-maatschappij mede door II. Vester, waarna bet lid J. Goelheer Pz. nopens een soort van kippen uit een gekruist ras van den Langshan-haan met de lichte Brahma-poetra, bij hem gekweekt, het voor- deelig resultaat alleszins duidelijk en ter aanbeveling uiteenzette. Nu trad de penningmeester C. Zuijdweg op, om een beknopt, maar toch volledig overzicht voor te dragen van de vijfjarige werking der Vereeniging, waarbij de Secretaris Van der Baan zich aansloot tot het schetsen in dichtmaat van het vijfjarig boompje. Na eene korte pauze vereenigde men zicb aan een feestdisch, die niet weinig gekruid werd door eene keur van luimige en geestige bijdragen, waarbij de een den ander als om strijd afwisselde. Allen keerden dan ook hoogst voldaan en vergenoegd huiswaarts. De cursus voor den landbouw, die te Oostburg gehouden wordi, telt thans 38 leerlingen, waarvan er 20 in de laagste en 18 in de hoogste klassen zitten. (Ldb. Ct.) Middel tegen het doorgaan van paarden. Door den heer J. F. Leclerc, te Parijs, is een riem van ongeveer 1.20 M. lengte vervaardigd, aan wier éene uiteinde een ring en aan het andere een gesp beves tigd is. Het eind met de gesp wordt door den ring gestoken en daarmede een soort van lus om den mond van het paard gemaakt, zoodanig dat de ring zich onder de beneden-kaak bevindt, op welke plaats hij door middel van een dunnen riem gehouden wordt. In de gesp aan het einde der lus zijn een paar teu gels bevestigd, die de koetsier in de hand heeft. Zoodra het paard nu niet meer naar de teugels luistert, wordt door trekken aan de hulpteugels de lus vol doende dichtgehaald om de wildheid van het paard te bedwingen. Door het snuiven en de beweging met den mond opent zich de lus later weer zoover, dat het paard de vrije beweging terugkrijgt. In het artikel over «het uitdiepen der buiten haven te llansweertzijn een paar fouten ingeslopen. In den 30sten regel le kolom van boven en 42sten regel 2e kolom van boven staat telkens 4.10 M. -f A. Dit moet zijn 6.10 M. -r AP. De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het vaarwater van Everingen, langs de plaat van Baarland, steeds ondieper en daardoor voor de scheepvaart gevaarlijk i3 geworden. Dientengevolge is de betonning van dat vaarwater, bestaande uit zwarte tonnen E no. 12, 3 en 4, en witte tonnen opgenomen. Een nieuwe vaarweg is echter betond tusschen het nu vervallen vaarwater en het Pas van Neuzen. De betonning van dien weg vindt men in de Staatscourant van Zaterdag 4 Febr. 11. meer menschen 't geval is, zich uit dien tijd niets meer herinneren kon. Ze was een beetje lang en dun, als vergoeding daarvoor echter zeer smachtend; haar neus en kin staken een weinig vooruit en hare oogen hadden een lichtgroene kleur; overigens was ze een zeer aangename verschijning. Ze placht zich te ver gelijken bij een roos, die op den dorren bodem van het kleinsteedsche leven tot nogtoe te vergeefs naar een steun had verlangd, waarlangs ze zich oprichten konhet vooruitzicht, thans zoodanigen steun te heb ben gevonden, kleurde haar jonkvrouwelijk aangezicht met een hooger rood. De heer Jeremias bemerkte van al deze dingen zeer weinig; wat hij echter wel opmerktewasdat de inrichting van het huis zeer net, van gegoedheid getuigenden daarbij mejuffrouw Emmerentia eene zeer bevallige verschijning was. Hij maakte een bui ging, zoo gratieus hem slechts mogelijk was en zei mompelend: «Zeer geëerde mejuffrouw ik ben Jeremias Ril stengel 1" «Jeremias RilEmmerentia hield op, en staarde hem met open mond aan. Haar overtuiging, dat ze den toekomstigen roover van haar hart voor zich zien zou, scheen plotseling vernietigdhet was haar of ze in onmacht zou vallen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1