ADVERTE3NTIÊN". Openbare Verkooping. Op Woensdag 8 Februari 1882 een Woonhuis, Schuur, Tuin en Erf, een Woonhuis met Schuur, Tuin en Erve, een Woonhuis Schuur en Erve, een Woonhuis, Schuur en Erve, Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Vrijdag 3 Februari 1882 zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen: lo. M. H., te 's Heer Abtskerke, wegens het weg halen van vee uit de afzondering, veroordeeld in eene geldboete van f20, subs. 2 dagen gov. straf c. e. 2o. W. v. O., te Yerseke, wegens het niet houden van eene waterleiding op de bepaalde diepte en breedte veroordeeld in eene geldboete van f10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3o. J. d. P., te Schore, wegens het delven van een sloot, gelijktijdig aan beide zijden van een buurtweg, veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. C. M., te Puttershoek, wegens het verhalen van een schip aan een voorwerp, daartoe niet bestemd, veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. M. V., te Camperland, wegens het werpen van steenen tegen een woning, veroordeeld in eene geld boete van f5, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 6o. C. V., J. B. en L. W., allen te Camperland, wegens het gaan over eens anders met rijpende vruchten bezetten grond, ieder veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 7o. B. P., te Hansweert, wegens het hebben liggen van een hoop mest binnen den afstand van 18 M. van een grintweg veroordeeld in eene geldboete van fl, subs. 1 dag gev. straf e. e. 8o. P. W. en A. v. A., beiden te Nieuwdorp, we gens het zich bevinden in het veld met een wildstrik, ieder veroordeeld in eene geldboete van f10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 9o. J. d. K., te" Wissekerke, wegens het zich be vinden in het veld met geladen schietgeweer veroor deeld in eene geldboete van f20, subs. 5 dagen gev. straf c. e. lOo. P. D. er. A. G., beiden te Heinkenszand, be schuldigd van het niet beletten dat de hond, dien men bij zich heeft, wild opspoort. De 1ste veroordeeld in eene geldboete van f20, subs. 5 dagen gev. straf c. e. De 2de vrijgesproken. llo. C. G. en G. N., beiden te 's Heer-Arendskerke, wegens het jagen zonder acte of vergunning de 1ste veroordeeld in 2 geldboeten, elk van f 10, subs. 3 dagen gev. straf voor iedere boete c. e.de 2de in 2 geldboeten elk van f 15, subs. 4 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 12o. a. K., b. W. H., c. J. S., allen te Colijns- plaat, d. M. d. M., te Cortgene, J. K., te Krui- ningen, f. P. v. E., te Heinkenszand, g. P. V., te 's Gravenpolder, h. D. W. en i. C. v. F., beiden te Goes, allen wegens dronkenschapde 2de en 7de ieder veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 2 dagen gev. straf c. e.de overigen ieder veroordeeld in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev straf c. e. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Alkmaar ds. C. B. Oorthuijs, prcd. te Woudrichem. Toezegging van beroep naar Sluis is gedaan aan ds. Lammerink, te Prinsenhage. Beroepen te Stavoren ds. W. J. Pijzei, te Goënga. Schoolspaarbank Goes, Januari 1882. Ingebracht. Uitgehaald. School Cf 32,66% f 18,69 D- 3,08% - 2,13 f 35,75 f 20,82 Yerseke. YVat wel eens te voorbarig is bekend gemaakt is nu een feit: de heer A. M. Verschelling heeft tegen 1 April a. s. eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van hoofd der school op het dorp. Sedert 1 April 1840, dus 42 jaren, vervulde hij die betrekking. De taad heeft hem zijn verzoek toege staan, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten niet alleen, maar tevens onder toewijzing eener jaar- lijksche bijdrage van 100 gulden boven zijn pensioen. Ongetwijfeld zal iedereen den ouden ijverigen man de welverdiende rust van harte gunnen. Donderdagavond is te Middelburgonder toe spraken van de predikanten RijndersNonhebei en Riemens de bijzondere school van de Diaconie der Herv. gemeente voor kinderen van min- en onvermogenden ingewijd. Heden zou het onderwijs met een groote 80 leerlingen aanvangen. De gemeenteraad van Veere heeft burg. en weth. gemachtigd tot het nemen van voorloopige maatre gelen voor den bouw eener nieuwe openbare school. Landbouw en Veeteelt. Van goede zijde vernemen wij dat het »Hof Tilburgh" met aanhoorigheden, onder Driewegen, uit de hand is verkocht. Wemeldinge. De hoogste inschrijver naar de 2 Febr. verpachte hofstede uStelhoove", aankomende de Herv. Kerk alhier, is de heer Arie Polderdijk, landbouwer onder 's-Heer Hendrikskinderen, voor f19 hetgemet, wat in vergelijking met de vorige pachtsom een nün- -dere opbrengst van nagenoeg f 1000 voor de kerk geeft. Sint-Maartensdijk. Ongeveer 40,000 H. L. uien zijn er tot heden uit deze gemeente vervoerd, die eene waarde vertegenwoordigen van 97,000 gulden. De nog aanwezige voorraad wordt geschat op 1000 a 1500 H. L. Wordt deze verkocht tegen den nu gel denden prijs (f2,90 per H. L.), dan zal de uienoogst van verleden jaar deze gemeente ruim een ton ver schaft hebben. Buitenlandsch Overzicht. Wij gelooven met een gerust geweten tegenover onze lezers de namen te kunnen weglaten van hen, die lid van het nieuwe ministerie in Egypte zijn geworden. Alleen melden wij dat Mahmoed Pacha premier werd. De z. g. nationale partij heeft in dezen gewonnen. Eene deputatie uit de kamer van notabelen kwam bij den Khedive om het ontslag van Cherif vragen, en natuurlijk vroeg de Khedive toen op zijn beurt of de heeren ook een opvolger hadden aantewijzen. Daarop bleven zij het antwoord schuldig tot den volgenden dag toen zij Mahmoed aanwezen. Wat nu Engeland en Frankrijk zullen doen is nog niet bekend, maar tegenover de stellige houding van Oostenrijk, Rusland, Duitschland en Italië dunkt ons is het wel zoo verstandig er zich bij neer te leggen. De somtin de liste speelt thans ook in Italië een hoofdrol. De regeering daar wil van de niet aanne ming daarvan een kabinets-quaestie maken. Wij ge looven dat die quaestie wel beter zal afloopen dan in Frankrijk. De kamer toch nam met 285 tegen 125 stemmen aan eene motie, waarbij van die verkla ringen der regeering acte genomen wordt. De regeering zelve had zich met die motie vereenigd. In de volledige zitting der Ilongaarsche delegatie zijn de afzonderlijke artikelen der credietaanvrage van 8 millioen aangenomen. D.e eindstemming moet nog plaatshebben. Alleen in de Oostenrijksche delegatie was het krediet toegestaan. Bij de algemeene beschou wingen voerden verscheidene leden het woord, en verze kerde de rijksminister van financiën, dat de omvang van den opstand overdreven wordt voorgesteld. Het geldt niet, zooals de oppositie beweerde, Bosnië nog eenmaal te veroveren. De minister heeft herhaaldelijk inlich tingen gegeven over de oorzaken van den opstand. Hij gelooft niet, dat de opstand een periodiek en lang durig verschijnsel zijn zal, maar gelooft veeleer, dat met het toenemen der welvaart ook rust en tevreden heid onder de bevolking komen zal. De Land-League in Ierland heeft weer iets van zich doen hooren. Geen landhuur betalen en geen recht zoeken onder de landwet is het wachtwoord van een nieuw manifest. De liberalen hebben bij een aan vul lings verkiezing in Engeland weer een neerlaag geleden. Van het Fransche ministerie geen nieuws, en dat Gambetta bij zijn ouders vertoeft, is zeker niet van veel belang. Alleen mag wel vermeld worden als een bewijs hoe zijne populariteit aan het tanen is, dat op zijn weg naar Nice te Marseille veel volk aan het station was, en er »Leve Gambettawerd geroepen maar dat er ook Weg met Gambettaweerklonk. Het handelstractaat tusschen Frankrijk en Engeland is ook tot 4 Maart verlengd. Het gerechtshof van Washington heeft het verzoek om in de zaak van Guiteau een nieuw onderzoek in te stellen verworpenen hem ter dood veroordeeld. Het vonnis zal worden voltrokken op 30 Juni, zoo zegt men. De termijn is lang genoeg voor iemand die op den dood zit. Abder Rahman, Engelands beschermeling in Afgha nistandoet .n de laatste dagen weder van zich spreken. Het schijnt wel alsof hij thans het middel meent gevonden te hebben om de heerschende ontevreden heid over zijn bestuur te onderdrukken. Met onver biddelijke gestrengheid houdt hij thans huis. Een aantal officieren van zijn voorganger heeft hij doen ter dood brengen, terwijl meer dan duizend personen om zoogenaamde staatkundige vergrijpen in den kerker zijn geworpen. De wreedheid van den Emir moet, vol gens een bericht aan de Times, die van de bloeddors- tigsten zijner voorgangers overtreffen. Gemengde Berichten. De naam van Kinsbergen heeft op het gebied der goochelkunst een goeden klank. Goes zal Woensdag- en Donderdagavond in de Schouwburgzaal kunnen genieten van een paar voor stellingen, door een, naar wij vertrouwen, waardig afstammeling van den grooten Kinsbergen gegeven. Volgens de Midd. Ct. toch houdt de heer S. Kins bergen zijne toeschouwers aangenaam bezig. Het programma biedt verder veel afwisseling; ver rassende goocheltoeren, de magnetische slaap, zeer schoone »agioscopische wereld-tableaux" en tot slot eene lachwekkende geest- en spook vertooning, alles in het genre-Basch, bieden elk wat wils en kunnen grooten en kleinen een paar uren aangenaam bezig houden Wemeldinge. Zondagavond geraakte eene oude doove vrouw, door de duisternis misleid, onder een rijtuig, dat stapvoets over het dorp huiswaarts keerde. Zij werd ernstig aan hoofd en hand gekwetst. Een ander rijtuig reed onmiddelijk om dr. Snoep van Kapelle, die, dadelijk medegekomen, spoedig de eerste heel kundige hulp aanbracht. Onbegrijpelijk, dat bij de volslagen duisternis noch de lantaarns op het dorp, noch die aan 't rijtuig brandden. IJzenduke. De vermoedelijke dader van den eenden diefstal bij den landbouwer Van den Hemel is door onze politie te Bouchaute ontdekt. Een zak met een denplu imen werd bij hem gevonden en in beslag ge nomen de 46 eenden waren gevlogen of liever geplukt. Toen Vrijdagmorgen de tram bij de Lange- viele-binnenbrug te Middelburg gederailleerd was en de wagens door de werklieden op de rails werden voortgeduwd, is een knaapje van 6 jaren, dat spelend langs die wagens liep, gestruikeld en gevallen, met het ongelukkig gevolg dat de achterste wagen hem over het rechterbeen ging, dat belangrijk gekneusd werd, en het knaapje des avonds overleed. Het tot stand komen van een Concertzaal te Bergen-op-Zoom is verzekerd, daar de le serie der aandeelen geplaatst is. De heer Meng hield Zondag weder een lezing in Verscheidenheid en Overeenstemming" te Rotter dam. Tegen 2 uren, waarop die lezing een aanvang zou nemen, was er bij het lokaal eenig volk op de been, doch tegen 3 uren, de tijd waarop de lezing zou eindigen, waren duizenden in den omtrek van het gebouw vereenigd, meest nieuwsgierigen van beiderlei kunne, maar ook ijveraars voor en tegen. Er was veel gejoel en er werd druk getheologiseerd, doch de orde werd nergens verstoord, tenzij het als een ver storing der orde in rekening zou moeten gebracht worden, dat eene zeer talrijke menigte het rijtuig achterna liep, deels alweder nieuwsgierigen, maar deels ook lieden die bedreigingen deden hooren. Op den bok van het rijtuig zat een agent van politie tusschen twee koetsiers. Als gevolg van de massa menschen, die het rijtuig volgden, reed het niet naar de wonirtg van den heer Meng, maar naar het politiebureau op de Kaasmarkt, waar hij geruiraen tijd bleef, terwijl de Kaasmarkt door agenten van politie was afgezet. Er waren voor het overige krachtige maatregelen ge nomen om rustverstoring te breidelen. (IV, R. Ct.) Volgens nader bericht waren er duizenden op de Kaasmarkt vereenigd. Hoewel de politie het plein ontruimde bleef tot 's avonds 9 uren een volkshoop op de been. Zondag zijn van Amsterdam, aan boord van het stoomschip Stella, ongeveer 300 landverhuizers naar Amerika vertrokken. Vrijdag is te Amsterdam eene vrouw, die aan krankzinnigheid leed, uit de vierde verdieping op straat gesprongen. Hoewel nog levend, werd zij in deerlijk gewonden toestand naar het gasthuis vervoerd. Naar het Dagblad verneemt, is te 's-Hage in de laatste dagen veel valsch geld in omloop, vooral guldens en dubbeltjes. De hoeveelheid regen, in Jan. jl. te Frederiks- oord gevallen, bedraagt 30 millimeter. De gemiddelde regenval van de Januari-maanden 4873 tet en met 4884 was 56, alzoo bijna het dubbele van de afgeloopen maand. Na 9 Jan. is er geen regen gevallen, maar was het bijna altijd mistig, tot 34 Januari, toen de zon weder doorbrak. Een stoomspinnerij te Almeloo is Vrijdagavond geheel uitgebrand, waardoor 400 personen zonder werk zijn. Dienzelfden nacht is te Apeldoorn een papier fabriek een prooi der vlammen geworden. Bij het doen van herstellingen aan de Helpoort te Maastricht heeft men een verborgen mijn, gevuld met kruit, ontdekt. Mijn en inhoud schijnen van vroegere eeuwen te dagteekenen. Het kruit zegt le Courier d. 1. M. is met aarde vermengd en wordt nu, met de grootst moge lijke voorzichtigheid, door de politie weggehaald, die het terrein dag en nacht bewaakt en het wegge ruimde in de Jear doet werpen. Men vermoedt, dat er vroeger een kruitmagazijn is geweest. Het bericht, het eerst medegedeeld door de Asser Courant, nopens den ontvanger der registratie te Meppel die zich met achterlating van een tekort in zijn kas zou hebben verwijderd is in menig opzicht onjuist. Er is niets gebleken van een tekort in de kas; alleen was er eenige achterstand in het werk, een gevolg van de oogziekte, waaraan de ont vanger sedert een paar maanden leed. Er was dan ook geen enkele reden, waarom hij zich behoefde te verwijderen, en a(g. meen wordt liet te Meppel be treurd, dat hij dit gedaan heeft; want hij was daar en in het geheele kanton zeer geacht, zoowel om zijn minzaamheid als om zijn dienstvaardigheid voor publiek en ambtenaren. tiaarlCt.) Omtrent den moordenaar Henry Vaughan meldt men nog, dat hij zoowel te Amsterdam als in Bremen relatiën had aangeknoopt voor dezelfde zaak, waar over hij met den heerBernays ondërhandelde. nl. over een stoom vaart verbinding tussche* die havens en Af rika. Te Amsterdam had hij o. a. met een zeer be kend advocaat over die plannen geconfereerd. Vaug han handelde volgens zijn zeggen voor een Engelsche maatschappij. Van het bestaan dier maatschappij is echter niets gebleken. De Brusselsche commissaris van politie, de heer Degancque, heeft hier te lande inlichtingen omtrent Vaughan ingewonnenhij cor respondeerde van uit Amsterdam dagelijks en uitvoe rig met de Brusselsche politie en is thans te Brussel teruggekeerd. Intusschen meent die justitie een overeenkomst te hebben gevonden van het handschrift van Vaughan met het manuscript van dr. Ganz, alias Wyprecht, die thans wegens oplichterij hier vervolgd wordt. Er schijnt althans zooveel overeenkomst te bestaan, dat de vraag of Ganz, die verscheiden valsche namen heeft gedragen, ook Vaughan zou kunnen zijn,, is opgere zen en tot nader onderzoek aanleiding zal geven. Twee branden. Te Praag is een suikerfabriek met al haar voorraad verbrand. De schade wordt op e»n millioen flor. geschat. De katholieke kerk te Rapperschwyl, in het Zwitsersche kanton St. Gallen, een overblijfsel uit de dertiende eeuw en gebouwd door Rudolph van Habsburg, is mede een prooi der vlammen geworden. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 6 Febr. In de hedennamiddag ge houden zitting van den gemeenteraad is met 42 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstelen plan van burg. en weth. tot het gedeeltelijk afbreken van het gebouw der voormalige wisselbank en het verbouwen tot eene school voor lager onderwijs voor meisjes met woning voor de onderwijzeres. De kosten zijn op f9000 a f40000 geraamd. Het door burg. en weth. en de daartoe aangewe zen commissie geredigeerde adres aan Z M. den Ko ning, houdende verzoek om geen gevolg te geven aan de voorgenomen opheffing van Middelburg als garni zoensplaats, is goedgekeurd en opgezonden. Aan mej. S. P. Roth is op verzoek, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school voor kinde ren van minvermogenden. PARIJS, 6 Febr. De regeering zal voorstellen om af te schaffen de wettelijke bepaling, dat schulden, ontstaan door koersverschil bij handel op termijn niet gerechtelijk invorderbaar zijn. 308e Staatsloterij. 4« kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Maandag 6 Februari, le lijst. Ho. 18739 f5000. No. 5849 f 400. No. 12500 f200. Nob. 3572, 5776, 6C02, 8895 en 18420 elk f 100. Burgerlijke Stand Goes van 3 tot 6 Febr. 4882. Overleden: den 2n en 3n, twee onechte dochters (tweelingen.) Liefdadigheid. DIAKENEN bij de Hervormde gemeente te Goes maken bij deze dankbaar melding van een muntbiljet van f 10, onder het opschrift »Uit dankbaarheid", in de morgen-Godsdienstoefening op gister ontvangen. Goes, 6 Februari 1882. Diakenen voornoemd, I. WESSEL, Voorzitter. V. d. BUSSCHE, Secretaris. Bericht Overvloed van stof dwingt ons een ingezonden stuk uit Hansweert en het Mengelwerk ditmaal weg te laten. Marktberichten. Per Telegraaf. ROTTERDAM, 6 Februari 1S82. Van Granen was van alle soorten de aanvoer weder «eer klein. Tarwe onveranderd. Rogge en Win- tergerst 10 a 20 cents lager. Bnitenlandscbe gra nen en Heel stil. In Vlas op bet land was eenige vraag, doch er werd weinig verkocht. Op de markt wa ren 43274 Bleen aangevoerd, waarvoor goede vraag waB. De qualiteit liet veel te wenachen over. De prijzen waren vaster doch de omzet was kleiner. Y Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en hare broeders en zusters, mijn geliefd dochtertje ENGELINA, in den aan- valiigen leeftijd van éen jaar. Leeuwarden, 3 Februari 1882. J. SOUTENDAM. Volstrekt eenige kennisgeving. Aan allen, die hunne belangstelling toonden bij ons Gouden Huwelijksfeest op Donderdag jl., betuigen we onzen harte- lijken dank. Inzonderheid aan hem, die de kennis geving daarvan in deze courant plaatste. 's-Heer Arendskerke, 3 Februari 1882. P. ZUIJDWEG en Vrouw. Y De ondergeteekende betuigt bij deze, ook namens zijne echtgenoote, hartelijk dank, niet alleen voor de vele blijken van deelneming bij hun 40jarig Huwelijk, maar ook voor de hartelijke belangstelling, ge durende de ziekte zijner vrouw ondervonden. Wemeldinge, 6 Februari 1882. A. J. ZUIJDDIJK. Y Voor de vele bewijzen van deelne ming, ondervonden bij het overlijden van hunnen geliefden vader en grootvader, den heer A. LE DUC, betuigen de onderge- teekenden hunnen hartelijken dank. Goes, 6 Februari 1882. Wed. A. J. ROUFFAER—Le Due. D. H. C. ITTMANN. M. A. ITTMANNRouffaer. Oproeping. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wijlen Cornells Hoogcstegcr, overleden te Iloedekenskerke den 20 Januari 1882, wordt verzocht daarvan ten spoedigste betaling of opgaaf te doen ten kantore van den Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, te 'j-Sm- venpolder. des voormiddags te 10 uren, zullen de erfgenamen van den eerz. Cornells Van Liero Jacobnszoon, in het gemeentehuis te Kloetinge, ten overstaan van den No taris VAN DEN BUSSCHE, publiek ver- koopen te Kloetingeop het dorpkadaster sectie A no. 664 - 03 09 te Kloetinge kadaster sectie D nos. 293 294, 295 en 296 14 40 te Goesaan het plein buiten de voor malige Ganzepoortkadaster sectie C no. 545 05 60 te Kloetingeaan den Molenweg, kadaster sectie D nos. 491 en 490. 15 26 bewoond door A. Rooze. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE, te Goes en bij voor noemden Notaris.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2