1882. N°. 17. Dinsdag 7 Februari. 69ste jaargang. Nationale Militie. Blinde Kinderen. Het uitdiepen der buitenhaven te Hansweert. Vrijwilligers bij de Land- of Zeemacht hartman. Instellingen ter voorkoming van armoede. GOES, 6 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STE1NER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH ft VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Itaad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 10 FEBRUARI 1882, des namiddags te 2 uren. Goks, den 6 Februari 1882. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Advies op het verzoek van den Commissaris van Politie, om verhooging zijner jaarwedde. III. Rekening der administratie van de Leenbank over -1880. IV. Aanvrage van het Burgerlijk armbestuur om machtiging tot dekking der kosten eener te voeren procedure. V. Voorstel van het lid W. L. Kakebeeke, tot het opnemen in de verordening op de straten enz., eener verbodsbepaling, nopens het staan tegen de huizen enz. VI, Benoeming van een onderwijzer aan school B. VII. Opmaken eener voordracht voor de benoeming van een zetter der directe belastingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES. fezien art. 6 van Zijner Majesteits besluit van den 7 December 1861 Staatsblad no. i27) gelet op art. ll en volgende van de vret van 19 Augustus 1861 [Staatsblad no. 72]; roepen bij tiezeo op, die genegen zijn als ▼oor deze gemeente op te treden, om zich daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag fcusschen de« ▼oorroiddags 9 en des namiddags 2 uren ter gemeente secretarie ian te geven, wordende door het gemeente bestuur f 25 als premie voor ieder man -uitgeloofd, welke premie dadelijk, na de goedkeuring door den militieraad, kan worden ontvangen. Wordende de belanghebbenden voorts opmerkzaam gemaakt dat zij, die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kin deren, ingezetene, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1;66 meter lang, tusschen 19 en 35 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbenden tot het volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toe gelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der op treding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschreve nen voor de militie alleen worden toêgelaten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, tenware zij geene verplichtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebben De door de vrijwilligers over te leggen stukken zijn 1q. een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Woensdag den 22 dezer, des namiddags te éen uar; 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben 3 voor gediend hebbende personen: het bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigen: een bewijs van toestemming van hun vader of voogd. Goes, den 4 Februari 18S2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES noodigen, op verzoek van den Minister van Binnenland- eche Zaken, tot wien zich daartoe het hoofdbestuur der Afdeeling Nederland van de Internationale Ver- eeniging tot verbetering van het lot der blinden" heeft gewend, de ouders of verzorgers van na te melden kinderen in de gemeente uit, om vóór of op Zaterdag den ll Februari a. s. ter secretarie opgave te doen van de namen der blinde en halfblinde kinderen van 4—12 jaren, die, tengevolge van hun gebrek, noch van het voorbereidend onderwijs der bewaarscholen, noch van het klassikaal onderwijs gebruik kunnen maken en wier ouders niet in staat zijn in de kosten eener afzonderlijke opleiding of eener plaatsing in een blinden- inrichting te voorzien. Goes, den 4 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen de bestuurders van in de gemeente gevestigde spaarkassen spaarbanken, hulpbanken, levensverzekering maatschappijen, begrafenisbussen en ziekenbussen op, om van bet bestaan dier inrichtingen ter secretarie der g raeente kennis te geven vóOr of op Zaterdag den 11 Februari a. s., teneinde overeenkomstig het verlangen van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid daarvan een staat op te maken en aan dien Minister in afschrift toe te zenden. Goes, den 4 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WlTT HAMER De Secretaris, HARTMAN. Iu ons nommer van 28 Januari zond onze corres pondent bericht, dat met het uitdiepen dier haven was begonnen. Hij schreef daarbij echter, hoe het te bejammeren was dat het uitdiepen der buitenhaven, volgens bestek, met het oog op de nog steeds toenemende Rijnvaart en de grootte der schepen, niet aan de eischen zal voldoen, doordien de diepte en de breedte der geul, zooals die in het bestek zijn aangegeven, voorgroote Rijnschepen, gesleept wordende door booten met een diepgang van 3,30 Meter, te gering zullen zijn om ze ten allen tijde op de haven te doen komen. Yan bevoegde zijde werd bij ons tegen die opmerking geprotesteerd en gézegd, dat de klachten van onzen correspondent ongegrond waren. Zooodra toch die uitbaggering volgens bestek heeft plaats gehad, zou die buitenhaven 6,10 M. -f- A. P. diep zijnhet ge middelde laag water is 2 M. -j- A. P. er zou al zoo nog een diepte overblijven van 4,10 M. Onze correspondent, in wiens handen wij die op merking stelden, is dit volkomen eens, maar blijft zijn bezwaren handhaven. Volgens hern heeft die schrijver zijn bericht niet goed begrepen of misschien niet willen begrijpen, of niet goed gelezen. Hij schrijft daarover het navolgende: »Ik veroorloof mij echter de vrijheid tot dien be voegdenpersoon de vraag te richtenhoelang de scheep vaart zich over die diepte van 4,10 M. -f- A. P. zal mogen verheugen Schrijver zal ongetwijfeld met mij moeten instemmen, dat dit slechts van korten duur zal zijn. De ondervinding toch heeft sedert jaren ge leerd, dat de haven na verloop van 2 maanden zoo danig aangeslijkt is, dat de scheepvaart dan reeds de ongemakken en nadeelen hiervan ondervindt. Zoo ik mij niet vergis, is de haven medio April 1881 door den aannemer op hare diepte volgens .bestek opgeleverd, doch het bleek weldra, in het najaar van 1881, dat de haven reeds 1,52 M. verslijkt was. Dat zal nu op enkele plaatsen wel 2 M. zijn. Is het nu niet te bejammeren, dat de scheepvaart gedurende 8 a 9 maanden ter wille van verkeerde zienswijze, van misplaatste zuinigheid om slechts eenmaal per jaar te baggeren, hiervan het ongerief en nadeel moet onder vinden en verstoken blijft van het voorrecht niet ten allen tijde op de haven te kunnen komen, en dat stoom- en Rijnschepen met eene lading ter waarde van l a 2 ton gouds met hunne sleepbooten verplicht zijn op de Schelde ten anker te komen tot het water toelaat ze op de haven te zetten Daardoor staan ze aan talrijke gevaren van aanvaring bloot. Men sla eens een blik in de navolgende brochures, die in 1867 zijn uitgegeven over de afdamming van de Ooster-Schelde en de daarstelling van het kanaal door Zuid-Beveland met zijne haven. 1. Examen de las question du Barrage de VEscaut Oriëntale par Gr. G. VreedeProfesseur du Droit des Qens d V Université d' Utrecht 2. Reponse a un diplomate Beige par V auteur de la Brochureintitulée d propos du barrage de VEscaut Erreurs ou sophismes d propos des brochu res d'un diplomate Beige A. M. Garcia de la Vega sur le barrage de V Escaut Oriental par un ancien diplomate Neerlandais. A propos du barrage dé VEscaut par Mr. J. W. Van Lansbergechargé d'affaires de S. M. Le Roi des Pays Baschef de Cabinet du Ministre des Affaires étrangéres. Daaruit ziet men dan hoe de schrijvers, en wel met grond, het kanaal van Zuid-Beveland als om strijd roemden, en de bevoegde persoon zal mij nu wel moeten toestemmen dat de buitenhaven van Hansweert niet meer in dien roem mag deelen. Ik kan natuurlijk niet over al die brochures uit weiden, maar wil toch even aanhalen wat ik op blad 9 van die, geschreven door onzen geachten gezant J. W. Yan Lansberge, lees over het kanaal met de bui tenhaven. Wij vinden daar geschreven »Les patrons des barques et navir s, qui font régu- lièrement le voyage d' Anvers a Rotterdam et vice versa, sont du reste unanimes a reconnaitre lesavantages de la nouvelle voie et il n' est pas nécessaire d' être ni mar in ni ingénieur pour comprendre qu'une route, également profonde et large sur toute son êtendue navigable a toute heure et par tous les tempsest 3. 4. pvéférable a une voie guéable deux fois par jour et dont la navigation devient chaque année plus difficile. Et pourtant, si la Néerlande s'était laissée influencer par le jugement émis par M. M. les ingénieurs Beiges, la navigation se verrait frustrée de cette magnifique route, dont la ville d' Anvers sera la première a pro- fiter et qui ouvre un nouvel avenir au commerce de transit entre la Belgique et le Rhin." Wanneer die schrijver in den laatsten tijd eens een kijkje had kunnen nemen, zou hij van de buitenhaven niet meer kunnen zeggen»Une route navigable a toute heure et par tous les temps." Terecht heeft de schrijver voorspeld dat de stad Antwerpen door het kanaal van Zuid-Beveland eene nieuwe toekomst tegemoet ging in den transito-handel tusschen België en den Rijn. Men ziet dagelijks het bewijs, dat die Rijnvaart het grootste gedeelte van de vaart door het kanaal uit maakt. Is het nu niet te betreuren, dat men geene rekening houdt met de uitbreiding dier scheepvaart, door de haven niet 2 a 3 maal per jaar op de vereischte diepte te laten uitbaggeren, opdat de schepen ten allen tijde en met alle waterstanden op de haven kunnen komen om eene veilige ligplaats te hebben tot er ge schut kan worden; buitengewone lage waterstanden van 3 M. a 3,30 M. A. P. uitgezonderd 't Is niet tegen te spreken dat, om de haven op de. gewenschte diepte en bodembreedte te houden, eene meer geldelijke opoffering daarvan het gevolg zal zijn, doch dit beteekent weinig als men in aanmerking neemt hoe er tegenwoordig overvloedig baggermateriëel bij de aannemers beschikbaar is, die hunkeren naar een baggerwerk, teneinde met kleine winst die kapi- len niet renteloos te laten liggen. Wanneer men de verslagen der comraissiën van onderzoek over de waterwegen in de afdeelingen onzer kamer nagaat, blijkt genoeg dat onze vertegenwoordi gers er niet voor terugdeinzen om geldelijke onder steuning te verleenen daar, waar het verbetering van waterwegen en havens geldt in het belang van handel en scheepvaart. Wil men klachten vermijden, welnu, men behoude voortdurend eene diepte van 4,10 M. A. P., dan zullen die klachten ook niet ter oore onzer Belgische naburen komen en blijft de roem onzer Nederlandsche diplomaten, die zich in 1867/68 als kampioenen tegen de Belgische commissiën verweerden, gehandhaafd. Yoor ditmaal vermeen ik voldoende opgehelderd te hebben, dat de buitenhaven, niet ten allen tijde de vereischte diepte heeft. Ik koester de hoop dat dit schrijven aanleiding zal geven, om aan het verlangen van de scheepvaart te voldoen." De gezagvoerders van schuilen en schependie geregeld de reis doen van Antwerpen naar Rotterdam vice versaerkennen voor het overige eenparig de voordeélen van den nieuwen waterweg, en men behoeft waarlijk geen varensman of ingenieur te wezen om te begrijpendat eene vaart gelijkelijk diep en breed over hare geheele uitgestrektheidbevaarbaar op ieder uur en ten allen tijdete verkiezen is boven een ondiepten waterwegslechts tweemaal per dag bevaar- baarwaarvan het bevaren iedér jaar móeielijker wordt. En evenwelzoo Neerland zich had laten leiden door het oordeeluitgesproken door de Bel gische ingenieurszou de scheepvaart zich beroofd zien van dezen prachtigen waterwegwaarvan de stad Antwerpen wel het eerst zal profiteeren en die een nieuwe toekomst opent voor den transito-handel tusschen België en den Rijn. Yerseke. De heer A. Van Selmsonlangs be vorderd tot arts en tijdelijk wonende te Nisseis Yrijdag II. door den gemeenteraad uit 2 sollicitanten met algemeeme stemmen benoemd tot genees-, heel- en verloskundige voor deze gemeente. Daar deze heer voor dezelfde betrekking ook te Poortugaal benoemd iswordt met verlangen te gemoet gezien welk be sluit hij nemen zal. Men schrijft ons De hevige strijd over het gebruik der geschiedkun dige leerboeken van den heer Ko lie wijn, indertijd met volharding door de heeren prof, Alberdingh Thijm prof. dr. A. Pierson en den heer N. W. Posthumus gevoerd, terwijl ook de heer Kollewijn zelf niet ach terbleef, deed opnieuw de aandacht vestigen op het bewuste artikel, waarbij bepaald wordt dat de docent zich te onthouden heeft van iets te leeren, te doen of toetelaten wat strijdig is met den eerbiedver schuldigd aan de godsdienstige begrippen van an dersdenkenden. Het artikel zelf zal bij geen verstandig mensch weerspraak vinden, maar de beteekenis zoowel als de wijze van opvatting en uitlegging is het, die de groote onaangenaamheden teweegbrengt, waarvan onze Tweed* Kamer zoowel als onze pers gedurende meer dan veer tig jaar het tooneel is geweest. Het vraagstuk zelf niet de bekende boeken- quaestie zal a. s. Woensdagavond te 8 uren in het gebouw van het Nut" te Amsterdam in eene verga dering van »De Unie" aan de orde gesteld en door den heer Taco ll. De Beer ingeleid worden, met een antwoord op de vraag: Waarheid of halve waarheid op de openbare school. Een groot aantal belangstellenden, waaronder man nen van grooten naam, hebben hun voornemen te kennen gegeven, deze vergadering bijtewonen. Voor verdere belangstellenden zijn aan het locaal introduc tie-biljetten te verkrijgen of op aanvrage bij den pre sident, den heer Starcke, Reestraat 11, te Amsterdam. Mogen vooral personen van de meest uiteenloopende meening ter vergadering verschijnen en hunne stem doen hooren, opdat deze vergadering, die geen demon stratie bedoelt maar een ernstig onderzoek naar waarheid en rechtde voor allen meest gewenschte vruchten dragen. De eerste voordracht, door den heer M. J. De Witt Hamer Vrijdagavond te Middelburg gehouden over de sociale quaestiewerd zeer druk bezocht en met groote aandacht en belangstelling gevolgd. Het eerste nommer van De Zwaluw, Volksblad met platen, is verschenen en ziet er keurig uit. De inhoud getuigt van smaak en goede keuze. Te Hontenisse zijn tot leden van den gemeente raad, ter vervanging van de heeren A. F. Marlet en J. C. Rosseel, gekozen de heeren J. J. Heijman met 71, en A. Van Damme met 61 van de 118 geldige stemmen. De heer P. J. Van Remortel erlangde 54 en de heer J. Menu 38 stemmen. Volgens de laatste opgaaf ontbreken nog ruim 5000 gulden voor de Noordpool-expeditie. De laatste loodjes schijnen ook hier het zwaarst te wegen. 't Is echter te hopendat het goede doel zal be reikt worden. Ook de kleinste gift heeft hier waarde. Ten voordeele van die expeditie wordt door het garnizoen te Bergen-op-Zoom een groot militair assaut gegeven. Volgens een bericht uit Bergen-op-Zoom in de N. R. Ct. bestaat bij de Regeering het voornemen om reeds in Mei a. s. de Yerseker-oesterbanken, welker pacht den 31 Maart 1885 eindigt, opnieuw té ver pachten en wel voor een veel Jangeren termijn dan de nu loopende. Te Parijs- heeft Vrijdag de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst, krachtens welke het han delsverdrag met Nederland nog tot 1 Maart e. k. (dus niet tot 31 Maart zooals eerst werd gemeld) wordt verlengd. Het verdrag, op 31 December 18G2 door ons land met Spanje gesloten tot regeling van het eigen domsrecht van wetenschappelijke en letterkundige wer ken, dat tot 4 Februari 1882 was verlengd, is opnieuw, en wel voor den tijd van negen maanden, verlengd. Zooals bekend iswerd op eene bijeenkomst van afgevaardigden uit de hoofdbesturen van verschil lende groote Nederlandsche landbouwmaatsehappijen besloten tot het houden van een zoo uitgebreid mo gelijke Nederlandsche landbouwtentoonstelling in 1883, waaraanindien de financiëele krachten dat zouden toelaten, een internationaal karakter zou worden ge geven. Door de vergadering werden Utrecht of Am sterdam aangewezen als de plaatsenwaar men die tentoonstelling zoo mogelijk zou wenschen gehouden te zien. De commissievoor die tentoonstelling benoemd heeft zich thans met eene circulaire tot de burge meesters gewend, om steun te erlangen. Donderdag is pp het graf van Jan Willem Schuttevaer te Zwolle, stichter der schippers vereen i- ging Schuttevaereen eenvoudig doch keurig ge- denkteeken onthuld. In de daarna gehouden 19de algemeene jaarlijksche vergadering dier vereeniging is het voorstel der af- deeling Middelburg, om pogingen aafl te wenden, dat kinderen van schippers, die hun verblijf aan boord hebben, beter dan tot dusverre in de gelegenheid ge steld worden om openbare scholen te bezoeken, breed voerig besproken, tengevolge waarvan het hoofdbe stuur is opgedragen, om zich te dier zake te wenden tot de verschillende gemeentebesturen en tot het hoofd bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ter bekoming van steun en medewerking. Nog is besloten, dat de jaarlijksche vergadering, tot dusverre wegens het verblijf van den stichter der ver eeniging, steeds te Zwolle gehoudénna diens over lijden elders zal plaats hebbenen aan het hoofdbe stuur opgedragen te bepalen waar dat geschieden zal.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1