1882. N°. 16. Zaterdag 4 Februari. 69sle jaargang. AVMEHIVG VAV SlülOÖLLEBRLIJIGEV. Belasting op de Honden. 4) MENGELWERi;. Eenc reis- en huwelijksgescliiedenis, VERKIEZING. Rilstengel's omdolingen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan A regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat van Maandag 6 tot en met Zaterdag 11 Februari a. s. ter secretarie gelegen beid zal gegeven worden tot het inschrijven vau leerlingen voor al de scholen van het openbaar lager onderwijs en de bewaarschool voor on- en min vermogenden. Goes, den 2 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, be Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau ontvangen hebbende de processen- verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, waaruit blijkt, dat voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad van de 241 geldige stemmen zijn uitgebracht 134? op den heer C. RISSEEU W, zoodat deze is benoemd; brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier pro cessen-verbaal op heden ter gewoner plaatse aangeplakt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegdalwaar zij kunnen geraadpleegd morden op eiken werkdag tussehen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 3 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het tweede suppletoir kohier van de belasting op de honden voor het jaar 1881 door den gemeenteraad in zijne vergade ring van den 30 December 188L is vastgesteld en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt is, zoodat ieder aangeslagene verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tiide te voldoen. Goes, den 3 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 3 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Aan de Donderdag te Goes gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad namen 250 van de 412 kiezers deel. Er waren 7 briefjes blanco en 2 van onwaarde éen daarvan bevatte aan den buitenkant den naam van een kiezer, het andere wees niet duidelijk een persoon aan, daar erop stond Oranje boven. De volstrekte meerderheid was dus 121. Gekozen is de heer C. Risseeuw met 134 stemmen. De heer C. Oranje Lzn. verkreeg 95 stemmen. Verder waren nog uitgebracht op de navolgende heeren het achter hun naam vermelde aantal stemmen D. Hildernisse 3, H. J. Lijsen 2 en H. Klement, J. Larsen, N. Werrij, P. C. N. Eichholtz, L. G. Kake- beeke, L. W. Van Campen en A. Geense elk 1 stem. Hansweert. In de maand Januari werden aan het rijkstelegraaf-kantoor alhier behandeld 480 tele grammen en welontvangen 314, en verzonden 166. Yerseke. In de maand Januari van dit jaar zijn door het telegraafkantoor alhier behandeld 616 tele grammen, dat is minder dan in Januari 1881 en wel tengevolge van den geringen voorraad oesters. Door door Emil Cohnfeld. Er scheen Jeremias een licht op te gaan. »Te dek selkater, riep hij uit, »ik zal toch de adressen niet verwisseld hebben Zoo iets was namelijk onzen heer Rilstengel, wiens kracht nu juist niet in eene buiten gewone verstandelijke ontwikkeling lag, reeds meer malen gebeurd. «Zoo iets gebeurt meer," meende de vrouw kalm. «Waar moet u nu eigenlijk zijn?" »Bij den ambachtsheer Muller, Pottenstraat ach och neen, ambachtsheer Muller, ken je dien soms «Ambachtsheer Muller ambachtsheer Muller," prevelde de vrouw. »Ja, een Muller ken ik wel, maar of hij ambachtsheer is, weet ik niet." «Nu, er zullen in dit kleine plaatsje toch wel niet zooveel Mullers zijnmijn Muller is een schatrijk man deze schaarschte is de prijs hooger gestegen dan ooit te voren zoo hoogdat men zich zeer bevoordeelt door geen oesters te eten. Een 40tal ingezetenen uit Axel hebben tot de Prov. Staten van Zeeland een adres gericht, waarin zij eerbiedig verzoeken, dat het haar moge behagen, de bepaling op het verplichte gebruik der kruislijn in te trekken. -Door de geneeskundige staatscommissie te Lei den is toegelaten als arts de heer H. A. Janssen. De N. R. Ct. verneemtdat de Ministers in den jongsten ministerraad besloten hebben van de veranderde politieke gebeurtenissen in Frankrijk en de verlenging van den.termijn van ratificatie gebruik te maken, om nieuwe onderhandelingen over een han- delstractaat met Frankrijk te openen. Hiermede wordt de overkomst van onzen gezant te Parijs, baron Van Zuylen van Nyeveltdie Donderdag in de residentie is aangekomen, in verband gebracht. De Minister van marine brengt, krachtens mach tiging des Konings, ter kennis van belanghebbenden dat in dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, kunnen geplaatst worden40 jongelieden als adelborst voor den zeedienst. De voorwaarden zijn vermeld in de St. Ct. van 3 dezer. Naar bet Dagblad verneemtzullen de erfge namen van wijlen Z. K. IJ. prins Frederik met 't oog op de aan hen uitgebrachte adviezen geen be zwaar maken tegen de afgifte der Domeingoederen in Noord-Brabant aan den Staat der Nederlanden. Van 31 December 1867 (sinds wanneer met juistheid bekend werd het hier te lande bestaande aantal apotheken) tot 31 December 1880 (de laatste officiëele opgaaf, die bekend is gemaakt) d. i. in de laatste 13 jaren, is het aantal apotheken verminderd met 176, of 20% pet. en dat der drogistwinkels met 62, of 35 pet. De laatste vermindering was het sterkst, omdat er geen nieuwe drogisten meer bij kwamen. Voor beide categoriën werkt de wet dus ook in dit opzicht goed. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kattendijke. De heer E. M. Van IJsendijk, predi- kant alhier, is beroepen te Groede (classis IJzendijke.) De gemeenteraad van Amsterdam heeft de voor dracht van B. en W. tot het benoemen van twee kerkelijke hoogleeraren bij de gemeentelijke universiteit aldaar aangenomen. In de school voor minvermogenden te Zierikzee werd gedurende 1881, het eerste jaar der invoering van spaarbakjes, door 165 kinderen, grootendeels in centen, weggelegd f404,74 en bij de maandelijksche lichting der bakjes teruggenomen f 178,77. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden, Vrijdag 3 Februari, gewezen de volgende vonnissen tegen lo. H. Van der L., 17 j., arbeider te Borssele, we gens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. C. Van der L., 25 j., arheider te Borssele, we gens diefstal en rebellie veroordeeld tot 21 dagen cell, gev. straf c. e. 3o. N. De K., 30 j., arbeider te Borssele, wegens diefstal veroordeeld tot 15 dagen cell. g,v. straf c. e. 4o. C. C., 17 j., arbeider te Borssele, wegens dief- en heeft een huis te koop aan de Hooimarkt. «Ah, zoo u meent den rijken houthandelaar Mul ler die aldaar huizen bouwt riep de vrouw uit «ja wel, die is het, die heeft een huis, dat te koop is, maar het ligt niet aan de Hooimarkt, maar voor de groote poort bij de gemeenteweide." «Nu, de straat doet niets ter zake," meende Jere mias schuchter, «ik zal de adressen verwisseld hebben «Ja, ja, die is het," verzekerde de vrouw, die woont in de Oude Straat no. 19 bij de stadsgracht en ambachtsheer is hij misschien ook wel eens ge weest, want hij heeft vroeger land gehad maar dat moet al wel lang geleden zijn^' «In orde," riep mijnheer Rilstengel triumfantelijk, mijn Muller had een landgoed, dat hij echter ver kocht. «Nu ja, dat kan al een goeden tijd geleden zijn, ik ken hem sinds 16 jaar, en al dien tijd is hij hout handelaar." «Sinds 16 jaar?" vroeg Rilstengel en fronste de wenkbrauwen; «ik had niet gedacht, dat 't al zoo lang ik meende, dat hij het eerst 't vorige jaar maar ik ben zoo confuus geweest, ik heb het een door het ander gehaspeld of mijn vader verkeerd verstaan. «Ja, ja, vertrouw er maar op, hij is het!" verze kerde de vrouw op den toon der heiligste overtuiging. stal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 5o. P. C., 22 j., arbeider te Borssele, wegens dief stal veroordeeld tot 1 maand cell. gev. straf c. e. 6o. C. Van D., 14 j., te 's-Heerenhoek, wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. C. W., 24 j., landbouwersknecht te Yerseke. wegéns bedreiging van een beambte in de waarneming zijner bediening veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf c. e. 8o. J. T., landbouwer te Baarland, wegens beleedi- ging van een beambte als voren veroordeeld tot f8 boete c. 9o. C. T. E., 26 j., timmermansknecht, Th. V., 25 j., boerenknecht, beiden te Cats, beschuldigd van mishan deling, de eerste veroordeeld tot twee geldboeten van f3 ieder c. e., de tweede vrijgesproken. Bij het Dinsdag te Middelburg gehouden verhoor van een tiental Belgische getuigen moet de vermoe delijke dader van den Veerschen moord alles hebben geloochend, niettegenstaande de verpletterendste be wijzen tegen hem werden aangevoerd. Den horloge maker, aan wien hij het aan den vermoorde ontroofde horloge verkocht heeft, maakte hij voor een leugenaar uit, niettegenstaande hij daar een ring kocht, in ruil voor het gekochte. (R. N.) Bij den Raad van State, af deeling voor de ge schillen van bestuur, is ingekomen een koninklijk be sluit, houdende beschikking op het beroep van J. A. Frederiks te Middelburg, tegen een besluit van burg. en weth. dier gemeente, waarbij aan A. Jeronimus vergunning is verleend tot het oprichten eener ma chinale broodbakkerij. Vernietigd het besluit van burg. en weth. en aan Jeronimus de verlangde vergunning verleend onder verschillende voorwaarden. Scheepvaar iberichten. Hansweert. Het bericht uit Hontenisse, dat de passagiers den 24 Januari den trein van 11,50 uur haalden, is volkomen waar. Het vervoer naar Vlake had per as plaats en levert wederom het bewijs, dat dit vervoermiddel niet zoo slecht is als een zeker lid van Provinciale Staten zich vroeger wel heeft uitge laten, daargelaten of de wagen al dan niet aan alle eisehen voldoet. Om echter concessionarissen daarover een vleiend compliment te maken is dunkt ons onnoodig't is geheel in den vorm dat de wagen vertrekt, indien de sluizen onklaar zijn; en die twee struikelblokken alhier in den vorm van sluizen rechtvaardigen den wensch en bewijzen de noodzakelijkheid om dien wa- gendienst voortdurend aan te wenden. Èn ondernemers èn provincie èn publiek worden daardoor gebaat. Voor 't publiek ontstaat daardoor zekerheid van aankomst; voor ondernemers zal daarvan betere recette en voor de provincie eenmaal een lagere subsidie het gevolg we zen. Want regel en zekerheid kunnen en zullen het vervoer in de band werken. Een wagen is, indien de sluizen onklaar zijn, dus zeer goed, maar als men rekening houdt met het uit schutten, dat soms uren oponthoud veroorzaakt, dan zal men toestemmen dat ook in gewone tijden zulk een vervoermiddel noodig is, vooral wanneer het laag- water in den voormiddag valt (zijnde 3 dagen vóór en 3 dagen na maan.) Dan verbiedt de kleine sluis door den hoogen drempel de overtocht, de groote sluis is in gebruik voor schepen naar Belgie, en de stoomboot Walsoorden—Vlake ligt daar binnen op gesloten. Ziedaar een toestand, die onhoudbaar is. «Geef den koffer maar hier en ga maar mee, ik zal er u wel brengen Ha hanu weet ik het alu is de bezoeker, dien de Mullers verwachten «Precies, precies," verzekerde Jeremias diep adem- halemd, terwijl hij naast den wagen liep. »De bruigom van juffrouw Emmerentia," voltooide de vrouw met een sluw lachje. «Bruigom vroeg Jeremias, even stilstaand en de vrouw verbaasd aanstarend. «Ja wel!" babbelde de vrouw listig voort. «Dezaak moest nog wel geheim blijven, maar de oude Trine die bij de Muller's dient, heeft 't mij toevertrouwd er moet eene verbintenis tojt stand komen met den bezoeker, die verwacht wordt; de oude luitjes hebben alles bedisseld 1" «Daar weet ik toch niets van, dat heeft mijn oudje- me dan verzwegen," verklaarde Jeremias verbluft. «Drommels, en nu heb ik liet uitgebracht," lachte de vrouw met komische wanhoop. «Verraad me toch als 't u belieft niet, omdat ik 't u gezegd heb, en pak de koe maar flink bij de horens, dan heb je ge wonnen spel. Juffrouw Emmerentia heeft er ook al de lucht van, maar nu denkt ze waarschijnlijk, lilliilii, dat u er nog niets van weet, en nu weet u 't toch en kunt u dat zaakje eens goed beginnenllihihi, dat is komiek, nu heb je gewonnen spel 1" In weerwil van vroegeren tegenstand van enkele zijde ware het zeer wenschelijk, dat de omnibus bij aankomst der boot geregeld klaar stond. Dinsdag zag men op de Schelde alhier passee- ren, gesleept door 4 krachtige sleepers, het Engelsche 3mastschip «Three Brothers"komende van San Francisco, met bestemming naar Antwerpen. Dittrot- sche zeekasteel, eenig in zijn soort, heeft eene lengte van 100 Meters en een diepgang van 27 voet (8,10 M.) De lading bestaat uit 67,228 zakken Tarwe. Rijks-Postspaarbank. Gedurende December 1881 zijn ingebracht en te rugbetaald de volgende bedragen Bedrag der inlagen f 132,505,59% terugbetalingen 57,488,39 Al zoo meer ingelegd dan terugbe taald gedurende December f 75,017,20 Aan het einde van Nov. was, ten name der verschillende inleggers, in geschreven een bedrag van 775,600,79 Zoodat de som der inlagen tot einde Dec. bedraagt f 850,617,99 In den loop der maand werden 2122 nieuwe boek jes uitgegeven; 212 boekjes werden geheel afbetaald, zrodat het getal in omloop zijnde boekjes aan het einde der maand 22,831 bedroeg. Buitenlandse!) Overzicht. De verklaring van het nieuwe Fransche kabinet is over het geheel in het land gunstig opgenomen. Alleen de Gambettistische bladen blijven ernstig opponeeren, daarbij gesteund door de radicalen, die het ongehoord vinden dat de regeering grondwets-herziening op zij heeft geschoven. De senaat moet nu een anderen voorzitter in plaats van Say kiezen. Men zegt, dat Roustan uit Tunis zal worden terug geroepen. In Mansion House te Londen had Woensdagavond eene meeting plaats, onder voorzitterschap van den Lord Mayor, om te protesteeren tegen de Joden-ver volging in Rusland, niettegenstaande de Britsche en Russische regeering zich sterk tegen die beweging verklaarden en de Russische Gezant te Londen zelfs weigerde petities, om te protesteeren tegen die vervol ging, naar Petersburg op te zenden. Op de meeting werd die vervolging een schande voor de beschaving genoemd en resolutien aangenomen, die aan Gladstone en Granville werden gezonden. Alle ochtendbladen billijken de besluiten, door die vergadering genomen. Zij noemen die vervolging een betreurenswaardige albreuk aan de beschaving. Voorts wijzen zij op het feit, dat de Russische wetsbepalingen ten opzichte der Joden ertoe bijdragen dat deze bij de Christelijke bevolking in minachting worden gebracht en aan de uitbarstingen van dweepzucht en domheid worden prijs gegeven. Alle bladen verlangen, dat de Britsche diplomatie de gevoelens der Engelschen aan de Russische regeering zal mededeelen. Ten behoeve van het fonds ter ondersteuning der Joden is reeds voor 15,000 pond sterl. geteekend. De Oostenrijksche en Hongaarsche delegatiën hebben beiden beraadslaagd over den toestand in Zuid-Dalma- tië en de Herzegowina, en wel naar aanleiding eener kredietaanvrage der regeering van acht millioen tot demping van den opstand. In antwoord op eeue desbe- Driedekselkatersdat heelt mijn oude daar eens fijntjes in elkaar gezetprevelde de heer Rilstengel, wien het bewustzijn, op deze wijze het voorwerp van een in stilte gereed gemaakte verbintenis te zijn, bij zijn algemeene voorliefde voor bet vrouwelijk geslacht niet weinig streelde. Fijntjes heeft hij het gelapt, dat moet ik zeggen, en in die drukte, met al die gehei men in zijn hoofd, heeft de goede man waarschijnlijk ook al die vergissingen met het adres gehad! Nu, 't is mij wel, hahaha, en curieus is 't, dat ik er toch nog achter gekomen ben. Daar heb je een rijks daalder, vrouwtje voor het prachtige, onverwachte nieuwtje, dat je me daar verteld hebtWat voor een dametje is die juffrouw Emmerentia Muller wel, hé?" »Wel, ze krijgt 20,000 gulden mee ten huwelijk verklaarde de vrouw, als eenig antwoord, op een toon, waarin hare hoogachting voor zoo'n kleinigheid door straalde. »Twintigdui Jeremias stokte en werd eens klaps zeer ernstig. Hij was een zeer practiseh den kend jonggezel en de geschiedenis had plotseling eene andere gedaante voor hem aangenomen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1