Gemengde Berichten. 3) MKftiüELWKMS. Rilstengel's omdolingen. Eene reis- en Iiuwelijksgeschiedenis, ét» dadelijk zal daartegen eert motie Worden ingediend. In de Vereenigde Staten van Noord-Atnerika is men opgewonden over de houding van den staats secretaris Blaine, die omtrent het plan van het houden eener samenkomst van vertegenwoordigers van Midden-, Zuid- en Noord-Amcrikaansche Staten om Europeeschen invloed te keeren, een plan dat niet zal volvoerd wordeneen politiek op eigen houtje heeft gedreven en de Unie daardoor zich heeft willen doen bemoeien met andermans zaken, waarvan de Ame rikanen niet thuis' zijn. Blaine droomde van een Unie van Midden- en Zuid-Amerika. Peze kon dan met de Noord-Ameri- kaansche Unie geheel Amerika beheerschenzijne in terventie tusschen Chili en Peru was daarvan een gevolg. Sommigen nu zeggen, dat Garfield en Arthur van de zaak wisten; anderen beweren dat zij er geheel buiten stonden. De openbare meening in Amerika is algemeen tegen Blatne. Men wil niet van inmenging met andere Staten weten. De Egyptische quaestie zal voorloopig aan een eind komen door een transactie tusschen het Ministerie en de kamer. De president-minister Cherif is gemachtigd met Engeland en Frankrijk te onderhandelen over het begrootingsrecht. Uit het thans in ons land gekomen uitvoerig verslag van het dankfeest in Transvaal, waar het rustig is, blijkt dat het feest uitstekend is geslaagd, Het aan tal feestgenooten, te Paardekraal bijeen, werd begroot op 12 a 15000. Er is gezongen, gedankt en op een feestmaal, van 200 personen, getoost. De voornaamste dronken waren wel die van den heer Joubert op Koningin Victoria als suzerein en het antwoord van den heer Hudson, Britsch resident. De eerste zeide niet te zullen uitleggen wat een suzerein beteekent. «Wij zijn nu eenmaal geplaatst vervolgde hij onder de suzereiniteit van Hare Majesteit, en als die opperheerschappij oordeelkundig werd bestuurd, kon zij nog worden tot een zegen voor geheel Zuid- Afrika, wanneer men dat een goede en rechtvaardige suzereiniteit verschafte. Wanneer die suzereiniteit was zooals wij vóór het verlies onzer vrijheid verlangden, dan kon die nog een zegen worden voor Zuid-Alrika. Wanneer hij aldus sprak, dan mocht hij niet verber gen, dat vrees zijn hart beklemde, omdat het Britsche bestuur in Zuid-Afrika geen eigenlijk Britsch bestuur is. Toch hoopte hij, dat eenmaal het Britsch bestuur in Zuid-Afrika zou wezen tot tevredenheid van de koloniën, en dan eerst zal Zuid-Afrika éen worden. Dan zullen de bevolkingen van gansch Zuid-Afrika ondervinden, dat die suzereiniteit voor ons een zegen kan zijn." De heer Hudson zeide het volgende »Ik kan wel begrijpen, dat er misschien niet ge- heele overeenkomst kan zijn, maar een vriend van mij zeide mij hedenmorgenheden hebben wij een graf gegraven en daarin het verledene gedaan, en nu zullen wij in geluk te zamen leven. Ik deel dit ge voelen met hem «n ik dank u voor de wijze, waarop ik ontvangen ben, en ik hoop door mijn gedrag mij uw achting waardig te maken. Ik ben zelf een kolonist en ik kan u zeggen, dat ik ieder man de hand van broederschap zal kunnen reiken. Toen ik aangesteld werd, heb ik de Koningin doen verstaan, dat ik de aanstelling niet aannam als verrader, maar tot de welvaart van Transvaal en de belangen van harer Majesteits Regeering." Kruiningf.n. Twee slachters alhier hebben de prij zen van het rundvleesch met 10 cent per K.G. ver laagd. Men betaalt nu voor best rundvleesch zonder been 80, met been 70 cent per K.G. De prijs van het varkensvleesch blijft onveranderd, nl. respectieve lijk 80 a 70 cent per K.G. Een der slachters blijft de •ude markt handhaven, m. a. w. neemt wat hij kan krijgen. door Emil Cohnfeld. De kellner kwam met den kleinen, dikken, kort- ademigen waard aanloopen, die Rilstengel tot diens ergernis verwonderd verzekerde, dat zoo iets als Pot- tenstraat, Ganzesteeg enz. in zijn stad niet bekend was. »Wel wis en zeker zijn ze hier bekend," voer Je- remias nu uit. »Ik schijn wel in een mooi logement gekomen te zijn, waar men niet eens den weg in zijn eigen stad weet 1 Ik heb toch 't adres nauwkeurig opgeschrevenPottenstraat 8, dicht bij de Hooimarkt bij de Ganzensteegambachtsheer MullerKen je dien niet? «Neen 1" verklaarde de waard, die deels beleedigd scheen over de minachting, die zijn huis ten deel viel, deels reeds tamelijk twijfelende blikken op heer Je- remias wierp. «Een ambachtsheer Muller ken ik zoo min als een Hooimarkt." «Nu, jelui zijn schoone Bocksfeldershoor!" ver- zekerke Rilstengel boos. «Hoor eens, daar ben ik niets opgesteld!" viel de kastelein nu driftig uit. «Ik weet wel niet, wat gij roet dat woord zeggen wiltmaar wanneer 't soms een scheldwoord moet beteekenendan ben ik daar niets opgesteld 1 Ik ben een echte Radeburger en Ra deburg behoeft zich niet te schamen Wij vormen een flinke stad met 16000 inwoners, zevenkerkenen drie marktpleinen, en hebben «Laat mij met je vaderstad met rust, kastelein wierp Rilstengel hem nijdig toe, die, steunende op zijn goed gevulden buidel, gewoon was tegenover hotel personeel veel moediger te zijn dan anders. «Ik heb met heel je vervloekt Radebuqj niets te^makenbe- HansWEERT. Tal van Vreemde muntert zijn en blij- j ven hier steeds in omloop, waaronder Belgische centen i het meest voorkomen. Verder circuleeren hier, behalve flanken, 10 en 5 centimes-stukken, ook Half-pennystukken (Eng. munt). De toevloed van Belgische muntstukken wordt des te grooter, doordien de inwoners van omliggende ge meenten, die munten op hun eigen plaats niet kun nende uitgeven en voor zoover zij die niet in kerk- of armbussen kunnen kwijt raken, en hierdoor helaas de armen het meest benndeelen, ze hier komen afzetten. Van de nu ruim twee jaren geleden verleende concessie voor éen stoomtram van Bergea-op-Zoom naar Tholen schijnt, nu alle bezwaren uit den weg zijn geruimd en de weg slechts gelegd behoeft te worden, niets tot stand te zullen kooien. (A'. It. Ct.) -De mazelen-epidemie te Middelburg is opgehouden. Zondag is het parket der rechtbank te Mid delburg naar Hontenisse overgekomen, om een nauw keurig onderzoek intestellen naar de oorzaak van den Zaterdag aldaar plaats gehad hebbende brand naar men verneemt heeft dat onderzoek niet veel bijzon ders aan het licht gebracht. In Rotterdam is nog geen der schuldigen aan het schandaal van Zondag gearresteerd. Groot is daarover de verontwaardiging. Een zeker deel der pers en der bevolking durft erop aandringen, dat den lieer Meng het verder spreken worde belet. En dat in een vrij land En die eiscli wordt gedaan door ben, die voor' zich- zelven alle vrijheid verkregen en altijd nog meer eischen. Niemand behoeft toch naar den heer Meng te gaan luisteren, als hij niet wil. En als het janhagel ongestraft zulk een tooneeltje kan doen plaats hebben als Zondag, dan ziet het er in Rotterdam maar treurig uit met de vrijheid en veiligheid. -Eenige der schrijvers van 's rijks marinewerf te Amsterdam hebben van hun afgehouden, maar later uitbetaalde traktementen over 1881, als eerste bijdrage een bedrag van f60 gestort in de kas van «Liefda digheid naar vermogen". Drie werklieden, die Zaterdagavond aldaar van hun werk kwamen, staken de spoorwegrails over, toen plotseling een trein op hen inreed. Een hunner wierp zich of viel achterover en kwam nagenoeg heel huids vrijvan den tweeden echter werd de linkerarm met een deel van den schouder afgereten en van den derden reed de trein het lichaam midden door. De laatste was de zoon van een der nog vermiste schipbreukelingen van de «Koning der Nederlanden" en verdiende voor zijn moeder het brood. Die omstan digheid maakt het ongeluk nog droeviger. Van den tweede is de arm afgezet. Zijn toestand is echter niet onbevredigend. Maandagnacht is een begin van brand ontstaan in de Oosterkerk te Hoorn. Gelukkig werd het tijdig door een voorbijganger ontdekt; hoewel de deuren der kerk reeds warén geschroeid, zijn alleen het sto- venhok en een 300ta! stoven verbrand. Een 16jarig dienstmeisje bij een heer te Kra lingen had zich in haren dienst schuldig gemaakt aan diefstal van eenig geld. Er was tegen haar proces verbaal opgemaakt, en een paar dagen daarna is zij, tengevolge van den schrik voor eene rechtsvervolging, plotseling overleden. De eenige korenmolen, dia Den Briel bezat, is Maandag geheel afgebrand. Sedert de eerste dagen van Januari zijn te Rot terdam 6 gevallen van pokziekte voorgekomen in eene en dezelfde straat; 5 dier gevallen betroffen niet-in- geënte kinderen. Te Gouda kwamen nog verscheiden gevallen voor. Te Alkmaar is iemand van een trap dood ge vallen. zorg me een verstandig mensch, die hier zoo goed bekend is, dat hij me den weg naar de Pottenstraat wijzen kan en laat me dan verder ongemoeid of ik ruk uit!" «Loop voor mijn part waarheen je wilt I" schreeuwde de dikke waard boos, «je bent, geloof ik, niet wijs met je Pottenstraat en je Hooimarkt, en een man, die je daar brengt, moet je bij den dokter halen, versta je I" «Kellner, mijn koffer, ik vertrek I" riep de heer Jeremias toornig, en retireerde tegelijker tijd voor zichtig naar de deur. «Ik blijf niet langer hier, waar men de gasten niet wijs noemt en niet eens de straten kent I" «Freierik! geef mijnheer zijn koffer en dan ad- juus 1" commandeerde de kastelein driftig. De huisknecht bracht den koffer en zette hem, met een zonderlingen blik op den heer Rilstengel, aan diens voeten neder. «Mijn koffer I" beval deze, die intusschen gelukkig de vestibule bereikt had, ten tweedenmale, terwijl hij op den vreemden bruinen koffer voor zichdien hij niet kende, slechts een minachtenden blik wierp. «Hier is hij, en maak nu, dat je weg komt!" riep de dikke waard, op den bruinen koffer wijzende. «Dat?" schreeuwde Jeremias toornig. «Dat is mijn koffer niet, dat is een andere!" «Dat is wel uw koffer, mijnheerschreeuwde de waard woedend terug. «Loop je met molentjes, of wil je me bedriegen, hè «Dat is mijn koffer niet," riep Jeremias stamp voetend uit, mijn koffer is grijs en deze is bruin, ik ben bestolen «Wind en hagel, laat den kerel een luchtje schep pen 1" raasde de kastelein buiten zich zeiven, en ver schillende handen strekten zich naar den kraag van Rilstengel's jas uit. «Mijn koffer geweld mijn koffer wil ik hebben," jammerde deze ontzet, maar reeds voelde hij zich on zacht aangepakt, zes handen schoven hem met eene voor hem ongewone snelheid de trappen af naar de straatde bruine handkoffer, door den voet van den Tlians is het een feit, dat de Belgische regeering een premie van 25,000 francs heeft uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen zal doen, leidende tot de aanhouding van Henry Vaughan, den moordenaar van den advocaat Guillaume Bernays. Te Antwerpen liep Maandag het gerucht, dat de moordenaar van den advocaat Bernays te Bremen ge vat zou zijn. Zonder het gerucht stellig tegen te sprken, verklaart de Précurseur het hierdoor, dat de rechter van instructie te Antwerpen van een hooggeplaatst persoon te Bremen een brief beeft ontvangen, betref fende de zaak-Bernays. Deze brief, die naar 't schijnt zeer belangrijk is, is onmiddellijk medegedeeld aan den heer Ketels, rechter van instructie te Brussel. Een vreeselijk ongeluk lieeflt in de staalfabriek van Angleur bij Luik plaats gehad. Een retort, dat ongeveer 5000 kilo gesmolten staal inhoudt, is bij het overgieten in bet waterreservoir plotseling ge sprongen, waardoor 17 werklieden vreeselijke brand wonden bekomen hebben. Vijf waren onmiddellijk dood en een viertal verkeert in hoogst zorgwekkenden toe stand, terwijl ook de overigen niet buiten gevaar zijn. -Te Parijs is dezer dagen een kunst-tentoonstel ling geopend, die uitsluitend uit werken van kunste naressen bestaat en waarvan alle mannelijke inzenders streng geweerd werden. Weer is een persoon in een spoorwegrijtuig ver moord, en wel een paardenkooper uit het dorp des Pen- nes, nabij Marseille. De moord heeft plaats gehad op de lijn tusschen Avignon en Tarascon. Toen de conduc teur te Tarascon het portier opende, zag hij een lijk in het rijtuig liggen. Alle zakken van het slachtoffer waren binnenste buiten gekeerd en zijn reistasch was opengesneden. Het gezicht was gansch en al bebloed. Men onderstelt dat de moordenaar uit het rijtuig is gesprongen, toen de trein, nabij Tarascon komende, langzamer was beginnen te loopen. Zaterdagavond geraakten op de North-Londen- baan, tusschen Poplar en Brent, door het breken van een koppel, eenige wagens uit het spoor, en werden omgeworpen. Een oogenblik later liep een trein uit de tegenovergestelde richting in volle vaart midden door den puinhoop heen, zöodat er vijf reizigers ge dood en ettelijke gekwetst werden. Uit Napels wordt bericht, dat Garibaldi door het Groot-Oosten van de Italiaansche vrijmetselarij tot Eere-Grootmeester benoemd is. Per telegraaf ant woordde Garibaldi dat hij het aannam. Garibaldi gaat vooruit, maar hij zal misschien naar een meer beschutte villa worden overgebracht. Waf zegt men van zoo'n plannetje om een vorst ié doen kronen'? Volgens de Times zou prins Dolgo- rouky, gouverneur van Moskou, naar St. Petersburg vertrokken zijn om aan de regeering een plan over te leggen tot bescherming van den Keizer en zijne fa milie bij gelegenheid van het kroningsfeest, dat in het einde van Juli of in Augustus zal plaatshebben. Volgens dit plan zou de keizer den geheelen weg van St. Petersburg naar Moskou afleggen in een rij tuig, steeds beschermd door «de geestdriftige liniën zijner troepen". De spoorweg zou, volgens prins Dol- gorouky, geen voldoende veiligheid kunnen opleveren. Moskou binnenrijdende, zouden slechts enkele vensters voor toeschouwers gebezigd mogen worden, terwijl in iedere woning, welke daartoe vergunning van de po litie gekregen heeft, een lid van het plaatselijk be stuur van Moskou tegenwoordig zou zijn, die verant woordelijk zou wezen voor al hetgeen er mocht plaats vinden. Verder zou de stoet binnen Moskou rijden door een dubbele rij troepen, waarachter nog barriè res geplaatst of, zoo noodig, diepe greppels gegraven zouden worden, om te voorkomen dat het publiek in de nabijheid van den Keizer zou kunnen komen door op de troepen in te dringen. Het is voor den keizer al om den schrik op zijn lijf te krijgen als hij van zoo'n plan hoort. Dan is het maar beter niet gekroond te wezen. Het «Journal de Genève" heeft van een uit de bemanning der «Jeannette" een verhaal van haar we- van boosheid gloeienden waard geholpen, wipte hem na de trappen afde huisdeur werd toegesmeten en de heer Jeremias Rilstelgel bevond zich in de open, frissche lucht. «Jeminee, manneke, ben je er uitgesmeten?" vroeg deelnemend een voorbijganger,; die de heele historie gezien had. »Ja," kuchte onze held, die met geen mogelijkheid de zaak kon loochenen, naïef. «Apropos, kunt u me misschien zeggen, waar ik hier ergens de Pottenstraat met den ambachtsheer Muller vinden kan «Pottenstraat? Nee, manneke, die is hier niet," zeide de man verwonderd. «Wil ik uw koffer helpen dragen «Doe dat," zei Jeremias, die ras besloot het vreemde stuk minstens als corpus delicti, als bewijsstuk voor zijne latere aangifte bij de politie, medetenemen. «Dus je kent ook de Pottenstraat niet Wat drommel ben je dan misschien ook niet uit Bocksfeld «Daar denk ik niet aan," zeide de man lachend, terwijl hij met den koffer naast Jeremias voortliep. «Ik ben een echte geboren Radeburger I" «Merkwaardig," riep Jeremias uit. «Alle menschen zijn hier zoo ongeveer uit dat vervloekte Radeburg I" «Voor 't grootste gedeelte, ja I" antwoordde de man kalm. Maar vervloekt behoeft u 't daarom niet te noemen't is een nette stad bevalt ze u niet «Hoe kan ik dat weten?" riep Rilstengel, wiens booze bui weer opkwam. «Laat me met rust met dat nest, ik ben er nog nooit geweest «In Radeburg niet?" «Neen 1 En nu ben ik uit het hotel geworpen, omdat ik dat nest niet kenwaarvan ik niet eens weet, of 't in Oost-Pruisen of in Pfalz-Beieren ligt, en omdat geheel Bocksfeld daarbinnen me niet zeggen kon, waar hier de Pottenstraat is!" De man bleef verschrikt staan, keek Rilstengel wantrouwend aan en vroeg stamelend«Oost-Pruisen Pfalz-Beierenzeg eenswaar moet u dan eigenlijk zijn?" «Pottenstraat 8, dicht aan de Hooimarkt, bij de Ganzensteeg, ambachtsheer Muller!" derwaardigheden ohtvangën, waaraan liet volgende ont leend is Weldra heerschte de winter in al zijne gestrengheid. De thermometer daalde tot 52° R. Wij werden onder 14 voet sneeuw begraven en felle winden met zwaren hagelslag dwongen ons op straffe des doods dag en nacht de twee kachels, die eenige warmte in ons bloed hielden, met steenkolen en zeehondentraan aan te hou den. Eens heb ik mij onledig gehouden met bevroren kwik op het aambeeld te slaan. Onze bevroren bran dewijn zag er uit als een brok topaas. Olie, vleesch en brood werden met bijlslagen uitgedeeld. Jozua, de bootsman, vergat op zekeren avond zijn rechter handschoen aan te trekken en een oogenblik later was zijn hand bevroren. Om den bloedsomloop te herstel len stak hij haar in lauw water, maar zij werd on middellijk van ijs omkorst. De dokter moest onzen armen kameraad de hand afzetten en den volgenden dag was bij dood. Tegen het midden van Januari kwam een troepje Esquimo's ons wat gedroogde visch en brandewijn vragen. Wij voegden eenige tabak bij deze schamele geschenken, welke met tranen van blijd schap werden ontvangen. Het opperhoofd dezer lie den, een zwak grijsaard, verhaalde ons, dat hij een maand geleden zijn vrouw en twee jongens had opge geten, daar hij niets anders had. Eindelijk boorde de zon door de nevelen van dien noodlottigen winter. Den 20n Mei deden wij een poging om daarbuiten de lentelucht in te ademen. Blauwe vossen zwierven om onze schuilplaats (een hut van ijsblokken, gemeubeld met eenige vaten, waarin de bemanning veertig weken doorbracht) en warmden zich de pooten aan de pijpen onzer kachels. Wij schoten er twee of drie. De thermometer steeg tot 10° en onze geleerden konden hun arbeid hervatten. Thans wordt weêr e :ri ander dorp in Zwit serland met algeheelen ondergang bedreigd. De grond waarop Jetten in Graauwbunderland is gebouwdis in beweging en wel zoo dreigend dat reeds eenige huizen in een groote spleet ver- verzonken zijnnadat de bewoners zich gelukkig nog in tijds uit de voeten hadden gemaakt. Het geheele dorp zal nu ontruimd moeten worden. De grond, waarop de huizen staan, is gebleken een oude moraine te zijn. De commissie voor de landverhuizing in de Ver eenigde Staten heeft het voorstel aangenomen van de stoomvaartmaatschappijen om 50 cent belasting te betalen voor eiken landverhuizer, die na Mei aankwam. Men denkt, dat het Congres dit zal goedkeuren en dat een daartoe strekkende wet voor 5 jaar zal wor den afgekondigd. Guiteau heeft een lang adres tot het Ameri- kaansche volk gericht, waarin hij geld vraagt om verder te procedeeren. Men gelooft echter niet, dat het verzoek van zijn advocaat Scoville, om eene nieuwe behandeling der zaak, door de rechtbank zal worden ingewilligd. Eerst 30 Juni trouwens wordt Guiteau gehangen. De volksraad van Transvaal had de Engelsche autoriteiten beschuldigd, dat zij in 1878 ongeveer 800 Kaffers bij pachters in de leer hadden gedaan, met andere woorden zoowat als slaven hadden verkocht. Tegen die beschuldiging werd aangevoerd, dat de Kaffers voor drie jaren waren in de leer gedaan, en dat zij vrijwillig in dienst waren getreden om geen gebrek te lijden. De commissie uit den Volksraad heeft thans rapport over de zaak uitgebracht en het is gebleken, dat de beschuldiging gegrond was. Van het vrijwil lig in dienst gaan der Kaffers is geen sprake, even min werden zij als vrije mannen behandeld de mees ten liepen dan ook na een paar dagen weg. Hun kinderen waren van hen verwijderd en moesten «die nen", de meisjes totdat zij 17, de jongens totdat zij 18 jaar oud waren. De ouders hadden niets meer over hun kinderen te zeggen. De «Daily News" zegt, dat het als slaven behandelen der kinderen van Kaffers een der voornaamste verwijten was tegen de Boeren toch deden Engelschen precies hetzelfde 1 «Met u ga ik niet verder er loopt er een bij u kuierenverklaarde de man categorisch, zette den koffer neer en trad voorzichtig een schrede achteruit. «Alle drommels," riep Jeremias verschrokken uit, en deed eveneens een pas achterwaarts, «zijn dan alle Bocksfelders van Lotje getikt?" »Of de Bocksfelders van Lotje getikt zijn, weet ik niet, zei de man wantrouwend, terwijl hij hoe langer hoe meer achteruit schoof. «Wij Radeburgers zijn verstandigmaar met u is het niet geheel en al in orde, manneke!ik draag den koffer niet!" «Zoo iets heb ik nu nog nooit van mijn leven ge zien zuchtte Jeremias verbluft, terwijl de man zich, altijd nog wantrouwende blikken achter zich werpend, langzaam verwijderde. «Of ik ben hier onder gekken te land gekomen, die ieder verstandig mensch voor krankzinnig houden of ik heb zelf van morgen een klap van den molen beetWat moet ik nu gaan beginnen Wachtdaar rijdt een vrouw met een handkar, die kan ten minste dien vervloekten koffer voor me wegbrengen. Hola heidaar vrouwtje weet je hier den weg? «O, best", antwoordde de vrouw gedienstig, «ik ben hier al 16 jaar en ken ieder huis." «Wil je dan dezen koffer voor me naar de Potten straat brengen die ken je toch «Pottenstraat Lieve tijd, die is er hier in 't ge heel niet «Pottenstraat dicht aan de Hooimarkt bij de Ganzesteeg herhaalde de heer Rilstengel ten derdenmale, bijna buiten zichzelven van ergernis. «Geen quaestie vanverzekerde de vrouw, »u vergist u zeker die namen zijn hier in 't geheel niet bekend «Daar staat mijn verstand voor stilzeide Jere mias radeloos en keek terneergeslagen in zijn zakboekje. «Misschien hebt u het verkeerd opgeschreven," merkte de vrouw naïef, doch met echt practiscb vrou wenverstand, op. [(Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2