1882. N°. 15. Donderdag 2 Februari. 69s,e jaargang. C. RISSEEUW. GRONDBELASTING ï^- GOËSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de verkiezing op morgen (Donder dag) voor een lid van den gemeenteraad te Goes hebben wij alleen nog te herinneren, dat de stembus te VIER uren wordt gesloten en te verzoeken goed te letten op den naam van Daar er nog iemand van dien naam in onze ge meente woont, schrijve men vooral den voornaam goed, of voege men er voor alle zekerheid desnoods bij de woorden: oud-griffier. Eene trouwe opkomst zij verder allen, die met deze candidatuur zijn ingenomen, ten dringendste aanbevolen- De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt, naar aanleiding van art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatibl. no. 82), ter openbare kennis, dat ter se cretarie van die gemeente gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden zal liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van perceelen in deze gemeente, en dat de verzoekschriften om her- weting, herschatting of vernietiging der gedane meting of schatting, alsmede de bezwaarschriften, binoen dertig dagen na heden op ongezegeld papier aan Iieeren Ge deputeerde Staten dezer Provincie kunnen worden ingediend. Goes, den 31 Januari 1883. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 1 FEBRUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Het telegram in ons vorig nomraer, het bericht inhoudende dat het Kabinet zijn ontslag had genomen, schijnt eene vergissing geweest te zijn. Onze corre»- pondent heeft zich zeker door geruchten laten mee- sleepen, om zulk een feit als stellig te melden. Al hadden wij liever die tijding aldus niet ontvan gen, wij verheugen er ons nu in, dat wij haar kunnen tegenspreken. Het ministerie is nog niet besloten heen te gaan. Maar of het integendeel besloot te blijven weten wij niet. Wij hopen van wel. Voor heengaan, naar aanleiding der verwerping van het handelstractaat met Frankrijk, tot welk resultaat kamerleden van verschillende richting meewerkten, bestaat geen enkele reden, nu te minder daar, volgens later bericht, de Fransche Kamer en Senaat een ont werp aannamen, waarbij de handelstractaten verlengd worden tot 31 Maart, met bevoegdheid voor de re geering om ze tot 15 Juni te verlengen. Onze regeering heeft nu nog den tijd in nader over leg te treden en te beproeven een ander tractaat te ontwerpen, dat de Kamer beter bevredigen kan. Dit en het krachtig votum van vertrouwen, door de Eerste Kamer zoo ondubbelzinnig het Kabinet ge schonken, sporen het aan de niet gemakkelijke taak, die op de leden ervan rust, te blijven vervullen. In de gegeven omstandigheden is dit het meest in 's lands belang. In een Maandagavond door de leden der Ambachts school te Goes gehouden vergadering is besloten art. 3 al. 2 der statuten te wijzigen. Thans is aan het bestuur de bevoegdheid geschonken om in bijzondere gevallen leerlingen boven de 16 maar niet ouder dan 18 jaar aantenemen. Als een bijdrage in hoever de gemeentebesturen in onze provincie meewerken om aan het goede doel der drankwet bevorderlijk te wezen kan zeker wel dienen de toepassing van art. 6 dier wet. Wij zijn in staat gesteld daarvan een overzicht te geven. Van de 109 gemeenten werd het vergunningsrecht tot uitoefening vari den Verkoop van sterkedrank in het klein, bij ƒ100 huurwaarde, bepaald als volgt: op f 25,in 22 gemeentennl. Breskens, Brouwers haven, Bruinisse, Domburg, Eikerzee, Ellemeet, Goes, Grijpskerke, Hoofdplaat, Kapelle, Kerkwerve, Krabben- dijke, Kruiningen, Middelburg, Noordgouwe, Rilland- Bath, Schore, Serooskerke WalcherenStavenisse, Vlissingen, Wolfaartsdijk en Zonnemaire. op 20,in 23 gemeenten, en wel: Arnemuiden, Baarland, Cadzand, Cats, Colijnsplaat, Cortgene, Drei- schor, Groede, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kloetinge, Koudekerke, Nieuwerkerk, Oosterland, Sluis, Ter Neuzen, Veere, Vrouwepolder, Waarde, Wemeldinge, Wissekerke en Yerseke. op f 17,50 in 7 gemeentente weten: Borssele, Duivendijke, Ellewoutsdijk, 's-Heerenhoek, Serooskerke (Schouwen), St.-Maartensdijk en Zierikzee. op f 17,in éen gemeente, nl. Westkapelle. op ƒ15,in 25 gemeenten, en wel Aaidenburg, Bier vliet, Driewegen, 's-Gravenpolder, Haamstede, Hoek, Kattendijke, Nieuwvliet, Nisse, Noordwelle, Oost- en West-Souburg, Oudelande, Oud-T0sWteei«,",OiTvrerkerk, Ovezand, Philippine, Poortvliet, Renesse, Sas van Gent, Scherpenisse, St.-Ki uis, St.-Philipsland, Tholen, West- dorpe en Zoutelande. op f 14,in éen gemeente, nl. Burgh. op ƒ12,50 in éen gemeente en wel Schoondijke. op f 12,in de 3 gemeentenBiggekerke, Water landkerkje en Yzendijke, en op f 10,het minimumin 26 gemeenten, nl. Aagtekerke, Axel, Boschkapelle. Clinge, Eede, Graauw, 's-Heer Abtskerke, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Koe wacht, Meliskerke, Nieuw- en St.-Joosland, Oostburg, Oostkapelle, Ossenisse, Overslag, Retranchement, Rit- them, St.-Annaland, St.-Jansteen, St.-Laurens, Stop peldijk, Zaamslag, Zuiddorpe en Zuidzande. M. Koets is op zijn verzoek eervol ontslagen als onbezoldigd rijksveldwachter te Rilland-Bath. Wemeldinge. Dinsdagavond had de eerste bijeen komst in dit jaar van de Nuts-vereeniging «Goed rond, goed Zeeuwsch" plaats. Als spreker trad op de heer H. (r. Hartman Jz., uit Goes, eerelid der vereeniging, die een letterkundig kransje op dc kamer van den Zeeuwschen student J. Bellamy in 1784 schetste. Door onderscheidene aanwezigen, waaronder ook eenige heeren en dames uit Hansweert, werden bijdragen geleverd. De collecte voor de armen, die in deze vergadering jaarlijks gehouden wordt, bracht de som van 21,42% op. Ellewoutsdijk. Verleden Vrijdag en Maandag had den alhier de aanwijzingen plaats voor de herstelling van stormschade aan de zeewering van het Calamiteus Waterschap EllewoutsdijkBorssele. Op die beide dagen verschenen een elftal gegadigden, die getuigen waren van de omstandigheid dat de bijwoning van de eerste of tweede aanwijzing geene overbodigheid is, daar zij vernamen dat het bestek met een aantal wer ken was aangevuld, waardoor de raming van 15154,50 was geklommen tot ruim ƒ22000, Te Baarland is tot lid van den gemeenteraad, in plaats van het overleden lid Jacob Traas, gekozen de heer S. Los, met 17 van de 24 geldig uitgebrachte stemmen. (Af. Ct.) Tholen. Door de bemoeiingen van den heer C. A. Wagtho zal alhier in de volgende maand, ten bate der Noordpool-expeditie, een concert gegeven worden door de zangvereeniging onder directie vanden heer F.J. Maas, en eenige andere liefhebbers en beoefenaars der zang kunst. Indien te voren eens iemand het publiek nader inlichtte omtrent de beteekenis en het nut der Noord- pool-expedite (bijv. op eene vergadering van »Door oefening volmaakter") dan kon dit waarschijnlijk aan het doel van het concert zeer bevorderlijk zijn. Eiland Tholen. Naar wij met zekerheid vernemen, zal dit eiland met 15 Maart nog niet deelen in de zegeningen van den postpakettendienst. De oorzaak dezer uitsluiting moet gezocht worden in de mindere geschiktheid van sommige wegen voor het vervoeren van zware vrachten. Men verwacht eene andere regeling van den postdienst in dit eiland. De Commissaris des Konings heeft, met wijziging van zijn vroeger besluit, bepaald dat de loting voor de nationale militie zal plaats hebben te Axel op Vrijdag 10 Feb., des voormiddags te 9 uren, voor de gemeenten Axel, Zuiddorpe, Overslag, Zaamslag, Westdorpe en Koewacht en te 11 uren voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent en Philippine; te Hulst op Zaterdag 11 Febr., des voormiddags te 9 uren, voor de gemeen ten Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschka pelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. Nader schrijft men in de M. Ct., dat in het bericht uit Stavenisse, voorkomende ook in ons nommer van 26 dezer, ten onrechte is gezegd dat aldaar geen gelegenheid bestaat tot het brengen van gelden in de rijks-postspaarbank. Die gelegenheid is daar sedert den ln Juli jl. geopend, gelijk o. a. blijkt uit de aan het postkantoor aldaar duidelijk zichtbare bekendmaking. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats - spoorwegen zijn benoemdtot station«chef te Maastricht A. M. Qaignan De l'Ami, stationschef te Vlissingen- haventot waarnemend stationschef te Vlissingen-haven A. M. Gewin, goederenklerk le kl. aldaar. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 4 April e. k. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Voor de voorwaarden zie men de St.-Ct. van 1 Febr. Het debat, dat Dinsdagavond in eene openbare vergadering van het Nederlandsche Protestantenbond, afdeeling Rotterdam, plaats had over de school met den bijbel heeft het resultaat gehad, dat wij ervan voorspeld hebben. Trouwens die voorspelling was vol strekt niet moeielijk. Óver diequaestie is al genoeg geschreven en gewreven. Zoowel de - heer Ph. R. Hugenholtz uit 's-Hage, die het debat met zijne be kende twee stellingen inleidde, als de heeren Keuchc- niiis en De Savurnin Lokman handhaafden hun standpunt. Wederzijdsche welwillendheid kenmerkte dit debat van de zijde der hoofdpersonen. Zoo echter weer niet van den kant van een deel van het publiek. Toen de lieer De Heer, hoofdonderwijzer te Rotter dam, met een beroep op zijne ervaring, op Zuid-Be veland opgedaan, zijn gevoelen blootlegde en o. a. be weerde, dat hij tot zijne bevreemding ondervonden had, hoe, als hij voorging in het gebed, de kinderen van orthodoxe ouders het meest oneerbiedig waren eene bewering, die de lieer Lokman later verklaarde dat men niet kwalijk nemen mocht, dat zij meer is ver nomen en daarom tot waakzaamheid moest aansporen begon men te fluiten, te sissen en. den heer De Heer te beleedigen, wat zich herhaalde toen hij had uitgesproken. Waarlijk. Rotterdam krijgt een slechte renom- mée, waar het geldt het eerbiedigen van het recht van ieder burger om zijn gevoelen te uiten. Het was wonder, dat men ook den heer Lohman niet onheusch bejegende toen deze meedeelde, dat hij, 'oij zijn omgang met Roomschen, gezien heeft hoe slecht de opvoeding van Katholieken is, omdat zij de schrift niet kennen. Die bewering stond nog maar gelijk, al betrof het andere personen. Met een waar woord eindigde de voorzitter, de Luthersche predikant Lohr, de bijeenkomst, die van 8 tot 11 duurde, door aan te toonen dat de godsdienst zich in verschillende vormen kan uiten, zonder dat men elkander van ongeloof mag beschuldigen. Het streven moet zijn godsdienstige mensehen op te voeden en hunne karakters ten goede aan te kweeken. Spreker uitte 'de vrees, dat de voorstanders van de School met den bijbel die taak te licht tellen. Z. M. de Koning heeft ƒ700 betchikbaar gesteld voor de bemanning van de te Hellevoetsluis tehuisbe- hoorende reddingboot de Zeemeeuw, als belooning voor de redding van de equipage van het onlangs vergane Zweedsch barkschip Solide. Onze Koning is tegenwoordig bijzonder belang stellend in de sabels van officieren. De marine officieren moeten zich de aangename weelde veroorloven om 38 uittegeven voor een nieuwe sabel, en de officieren der schutterijen kunnen geen verlof meer krijgen tot het dragen van eere-sabels of andere uiter lijke teekenen, die niet door Z. M. zijn geschonken. Het is hierbij om het verschil goed te doen uitkomen tusschen een geschenk en een cere-sabel, die door den Koning geschonken wordt aan reeds gedecoreerde officie ren, die zich door daden van dapperheid opnieuw bij zonder onderscheiden. Bij Koninklijk besluit is G. Keyzer, laatstelijk bootsman aan boord van het op 5 Oct. jl. verongelukte stoomschip Koning der Nederlanden, benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. In een brochure, getiteld De oprichting van een Nederlaiulsch pensioenfonds voor werklieden spoort de heer A. E. Van Kempen fabrikanten en werk gevers aan om het hunne ertoe bij te dragen, dat de bekende pogingen om dit fonds te vestigen wel mogen slagen. Hij gelooft, dat het den werklieden moeielijk zal vallen uit eigen bijdragen alleen het fonds tot stand te brengen, en wenscht daarom financieele hulp der patroons, desnoods ook van den Staat. De groote internationale meteorologische Pool expeditie heeft wederom een belangrijken steun vei kre gen, nu ook de Duitsche Rijks-Regeering zich daarbij definitief heeft aangesloten, en wel op zeer krachtige wijze, door het toestaan van een krediet van 300,000 Reiclisrnark, waarvoor drie stoomschepen zullen in gereedheid gebracht worden. Een daarvan zal in de Noordpoolstreken, de twee andere zullen in de Zuidpool gewesten werkzaam zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Midlum de heer H. F. O. H. Ulfers, predikant te 's-IIeer Abtskerke. Voor het beroep naar de Chr. Ger. gem. te Yerseke heeft ds. Af. Boon, te Zaamslag, bedankt. Ds. J. Visser, te Schoondijkeheeft voor het beroep naar Oterleek bedankt. Dr. Z. Th. Diehl, leeraar in de scheikunde, na tuurlijke geschiedenis en warenkennis aan de H. B. school voor jongens alhier, is met 8 van de 13 stem men als zoodanig door den raad der gemeente Zie rikzee benoemd. Tiioi.en. De gemeenteraad benoemde Maandag 11. tot onderwijzeres mejuffr. W. L. Crull alhier. Alsnu bestaat het onderwijzerspersoneel, op eene schoolbevol king van ruim 400 kinderen, behalve uit het hoofd uit 4 onderwijzers en 2 onderwijzeressen. Het gemeen tebestuur heeft het voornemen bij liet in gebruik ne men der in aanbouw zijnde school zoo mogelijk het aantal onderwijzers tot het bij de wet voorgeschreven cijfer te brengen. Een voorbeeld, dat zeker navolging verdient Tot heden is het bestuur gelukkiger in h»t ver krijgen van hulppersoneel dan menige andere gemeente. Naar het Zuiden verneemt, zal de Chr. school voor kinderen van on- en minvermogenden te Mid delburg Donderdagavond 2 Februari a. s. worden in gewijd. Den volgenden dag zullen de kinderen ont haald worden, terwijl de onderwijzer Maandag 6 Fe bruari zijn werk hoopt te beginnen. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft van liet rijk vergunning verkregen tot het bouwen van een Hoogere Burgerschool (driejarige cursus.) Reeds is een oppervlakte van 3000 M*. gronds aangewezen. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn door de rechtbank de navolgende von nissen gewezen tegen lo. J. De R., 53 j., arbeider te Middelburg en P. J., 17 j., dienstknecht te St. Laurens, wegens dief stallen veroordeeld de 1 e tot drie maanden en de 2e tot acht dagen cell. gev. straf c. e. 2o. P. Yan L., 18 j., kweekeling te Middelburg, wegens verwonding door onvoorzichtigheid (Dit betreft het bekende geval, waarvan wij vroeger melding maak ten. De beklaagde had door het afschieten van een geweer, dat hij meende ongeladen te zijn, een kame raad gewond.) veroordeeld tot f 50 boete, subs. 7 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. P. F. E., 53 j., kuiper te Middelburg, wegens openbare schennis der eerbaarheid veroordeeld tot 3 maanden cell. gev. straf en f8 boete c. e. 4o. P. F., 38 j., stalhouder te Middelburg, beschul digd van verwonding door onvoorzichtigheid. Vrij gesproken. 5o. J. M. B., 34 j., huisvr. van J. H. S., te Vlis singen, wegens beleediging van een bedienend beambte veroordeeld tot f 8 boete c. e. 6o D. K., 14 j., te Vlissingen, wegens diefstal ver oordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. Nadat de rechter van instructie te Middelburg Maandag een aantal personen uit Middelburg en Veere had gehoord betrekkelijk den gruwelijken moord te Veere, zijn Dinsdag door een aantal getuigen, die uit Antwerpen zijn overgekomen, verklaringen afgelegd. Jannetje Struik, alias de millioenen-juffrouw, is door de arrond. rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot betaling van het door de firma Wamsteker, fa brikant van gouden en zilveren voorwerpen aldaar, gevorderde bedrag, wegens doer haar gekochte en niet betaalde goederen. Buitenlandse!) Overzicht. Het Fransche ministerie De Freycinet is in orde en heeft reeds aan kamer en senaat zijne opwachting gemaakt. De meeste namen komen overeen met de opgaaf in ons vorig nommer. Varroy heeft aan Say de portefeuille van financiën afgestaan en is belast met openbare werken. Minister van oorlog is geworden Billotvan marine Jauregui- berryvan landbouw Mahy. De senaat ontving het ministerie met ingenomenheid. In de kamer kondigde de premier wetsontwerpen aan betreffende de pers, het recht van vergadering en vereeniging, hervorming der magistratuur, en vermin dering van den diensttijd tot drie jaren. De herzie ning der grondwet is uitgesteld, omdat het de regeering verkieselijk voorkomt zich eerst bezig te houden met wetgeving van onmiddellijk dringenden aard. Doch het kabinet verbindt zich om de herziening te gelegener tijd voor te stellen. Hij verklaarde voorts een minister van zaken, niet van politiek te willen zijn, en hij verzocht het vertrouwen der kamer, hem onmisbaar tot behartiging van het welzijn van Frankrijk en de Republiek. Yan conversie-plannen dus geen sprake. In de kamer heeft Gambetta zijne plaats als afge vaardigde ter linkerzijde ingenomen. Hij moet gezegd hebben het kabinet te willen steunen, wat wel eenigs- zins zonderling klinkt bij de bestrijding, waaraan de Gambettistische organen het niet laten ontbreken. De Duitsche Rijksdag is Maandag met een keizer lijke boodschap gesloten. Het berichty dat in Ierland een samenzwering was ontdekt, schijnt onwaar te wezen. Te Dublin hadden een paar groote faillissementen plaats. Den 7cn Februari zal de bekende Bradlaugh in het Lagerhuis verschijnen 0111 daw eed af te legden.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1