Rilstengel's omdolingen. Eeiie reis- en huwelijksgeschiedenis, Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. Postte Goes, heeft voor het beroep naar Veenendaal bedankt. Ovezand. De heer F. C. Barbascandidaat te Zeerijp, heeft voor het beroep naar Ovezand c. a. bedankt. SCHOOLSPAARBANK TE GOES. Blijkens de maandelijks in ons blad verschenen op gaven is in het jaar 1881 aan school C ingelegd f 410,98 D 43.48 en uitgehaald aan school C f 367,04 D - 32,39 f 454,46 f 399,43 Als men in aanmerking neemt, dat school C slechts kinderen bevat van ori- en minvermogenden en school D kinderen van bedeelden, dan mag de inleg, die tot centen en halve centen afdaalt, zeer belangrijk worden geacht, terwijl men kan aannemen, dat de terugge vraagde gelden meestal tot nuttige doeleinden, vooral tot aankoop van kleeding, werden aangewend. Op die wijze wordt het nut van het sparen vol doende bewezen. Het departement Goes der maat schappij tot nut van 't algemeen, dat de schoolspaar- bank hier in 't leven riep en voortdurend door een Commissie uit zijn midden doet beheeren, heeft veel voldoening van deze zaak. Aan school B is dezer dagen ook een begin gemaakt met het sparen. De spaarbank aan deze school zal zich echter, onder toezicht van het hoofd der school, rechtstreeks in verbinding stellen met de, na de in voering der spaarbank op de scholen C en D, opgerichte Postspaarbank. 's-Gravenpolder. Benoemd tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs in deze gemeente de heer P. Heijers, thans te Heinkenszand en tot onderwij zeres in nuttige handwerken mej. L. Van der Have. Het verzoek der gemeente Ellewoutsdijk om sub sidie krachtens art. 49 der wet tot regeling van het lager onderwijs is door de regeering afgewezen. Wekker.) Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg Vrijdag 27 Jan. zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen lo. F. H., 39 j., arbeider, A. V. d. W., beiden te 's-Heer-Arendskerke, en J. E., 16 j., particulier te Poortvliet, wegens het onbevoegd loopen langs den spoorweg veroordeeld ieder tot f 4 boete subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. J. S., 24 j., arbeider te 's-Heer-Arendskerke, wegens rebellie veroordeeld tot 1 maand cell. gev. straf en f8 boete subs, een dag gev. straf c. e.. 3o. J. B., 49 j., timmerman te Heinkenszand, wegens het niet aangeven binnen den wettelijken ter mijn (3 dagen) der geboorte van zijn kind bij den Burg. stand veroordeeld tot f8 boete subs. 3 dagen gev. straf c. e. 4o. P. S., 13 j., te 's-Gravenpolder, beschuldigd van het tappen aan een persoon, in kenneiijken staat van dronkenschap verkeerende. Vrijgesproken. 5o. A. N., herbergier te 's-Gravenpolder, wegens het toedienen van sterkedrank aan personen, beneden de 16 jaren oud veroordeeld tot f3 boete subs. 1 dag gev. straf c. e. 6o. P. J. Pz., 21 j., arbeider te Schore, wegens mishandeling veroordeeld tot 6 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. A. S., 20 j., boerenknecht te Oudvosmeer, wegens opligting veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 8o. J. B., 32 j., gezagvoerder op een sleeps toom- boot te Ter Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete subs. 3 dagen gev. straf c. e. Buitenlandsch Overzicht. De ex-minister De Freycinet heeft van den presi dent der Fransche republiek de opdracht aanvaard tot vorming van een nieuw ministerie. Natuurlijk zijn nu allerlei geruchten omtrent de nieuwe titularissen in omloop. Zoo wordt een combinatie genoemd, waarbij De Freycinet als premier, buitenlandsche zaken, Ferry on derwijs, Goblet binnenlandsche zaken en eerediensten, door Emil Cohneeld. «Nu, goed", prevelde de driftige man, op het ge zegde van den kellner kalmer geworden. Het was de heer Muller, ambachtsheer van Bocksfeld. Weet je, wat je doet?" vervolgde hij tot zijne vrouw. «Maak hier je zaakjes af, rijd hem na naar Bocksfeld en ontvang hem. Wat inij betreft, ik moet verder naar Radeburg, 0111 daar morgen bij den opper houtvester te zijn, wien ik bet niet weigeren kon als peet over zijn jongste kind op te treden. Maar ik houd me daar niet langer op dan noodig is, laat de jachtpartij na den doop in den steek en ben morgenavond weer thuis, 't Is een uur of drie rijdens van Radeburg naar hier en twee van hier naar Bocksfeld, dus dat kan gemakkelijk, als men de paarden niet spaart. Is mijn rijtuig nog niet voor?" »Nog niet, mijnheer Muller", antwoordde de waard, die juist naar hem toegekomen was, maar ik zal er dadelijk den knecht naar laten vragen. Heidaar, Johan, loop eens dadelijk naar den huurkoetsier en vraag, waar het rijtuig voor den ambachtsheer blijft. Humbert justitie, Varroy financiën, Carnot openbare werken, Tirard landbouw en Cochery posterijen zou ne men. Anderen zeggen dat Say financiën genomen heeft. Gambetta's vijanden juichen natuurlijk in zijn val zijne vrienden en zelfs eenigen, die tot geen van bei den gerekend kunnen worden, betuigen hun leedwezen daarover maar beweren dat hij toch nog altijd de machthebbende zal blijven. Heden wordt bij de kamer van afgevaardigden nog als souvenir van het heengaande kabinet de staats- begrooting voor 1883 ingediend. De memorie van toelichting eindigt met eene phrase, waarin de minister van financiën laat doorschemeren om tot eene conversie over te gaan. Het plan van Qambetta' s kabinet was werkelijk om de 5 percents en 4% percents-schuldbrieven te converteeren in een 3 percents-fonds, waardoor eene besparing zou zijn verkregen van 72 millioen. Van die bespaarde som zou 60 millioen zijn besteed om uan den landbouw vermindering van lasten te verzekeren. Ook de Belgische Senaat nam het handelstractaat met Frankrijk aan. Engeland zal dit niet zoo spoedig doen. Gladstone verzet zich tegen elke inmenging der re geering in zake de Russische jodenvervolgingen. In Ierland ontdekte men eene uitgebreide samen zwering en daarom zond men nieuwe troepen erheen, In Dalmatië hebben voortdurend kleine gevechten plaats. Ook in Bulgarije zou de Zuid-Slavische gisting toe nemen en zelfs een anti-Russisch karakter dragen. Het Weener Tagblatt wil weten dat de Albaneesche liga vriendschapsbetrekkingen heeft aangeknoopt met de opstandelingen. De Allgemeine Zeitung meldt, dat de opstandelingen barbaarsche wreedheden plegen jegens de gevangene Oostenrijksche gendarmes, van welke sommigen vreeselijk verminkt zijn. Dit veroorzaakte een paniek en een groote desertie onder de gendarmen, van welke alleen te Serajewo 200 man vermist worden. Gemengde Berichten. Hansweert. Vrijdagavond is door den rijksveld wachter alhier proces-verbaal opgemaakt tegen vier baldadige knapen, die zich niet ontzagen gedurende den tijd dat de onderwijzeres dezer school les gaf aan hare leerlingen, dit te storen door aanhoudend op de deuren en glazen te timmeren, onder het doen hooren van vervaarlijk geschreeuw. Zulks is reeds meermalen gebeurd. Naar aanleiding daarvan oppert men de vraag: wanneer door het betrokken bestuur eindelijk eens de noodzakelijkheid zal worden ingezien om een gemeente-veldwachter voor dit onderdeel aan- testellen, daar de dienst van den hierboven genoemden rijksveldwachter niet toelaat voortdurend hier te blijven Nieuwdorp. Zaterdag 11. is alhier verdronken een zoontje van L. De K., omstreeks 5 jaar oud. Toen men het na vermissing vond, was het reeds over leden. Hontenisse. Zaterdagmorgen vroeg brak alhier op het naburig gehucht Kuithaart brand uit in de schuur van den landbouwer P. J. Van Remortel Pz., welk gebouw met een daaraangrenzend werkmansstalletje beiden eene prooi der vlammen zijn geworden. Het beestiaal werd nog met moeite gered. Het vaartuig van J. Van Dort, beurtschipper van Bergen-op-Zoom op Rotterdam, is nabij Dinte- loord gezonken, maar Zaterdag te Bergen-op-Zoom binnen gesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het grootste gedeelte der lading echter is beschadigd of bedorven, en bijna niets was geassureerd. Uit Bergen-op-Zoom meldt aan het «Dagbl. De prijs der oesters is in den laatsten tijd weder aan merkelijk gerezen hij varieert nuvoor den gewonen oester tusschen f 85 a f 95 voor twijfelaars f 60 a f 65, terwijl de koroesters f 100 de 1000 kosten. Hoe orthodoxe ijveraars en drijvers het recht van vrijheid van spreken en denken bij tegenstanders toonen te erkennen, blijkt wel uit een voorval, dat Zondag te Rotterdam plaats had. De heer Meng, vroeger die richting toegedaan, thans vrijdenker, houdt Zondags in de zaal van Ver scheidenheid en Overeenstemming aldaar voordrachten. Reeds weken geleden vertoonde zich, wanneer de heer Meng zich naar die zaal begaf, een dreigende menigte, zoodat de politie, meer dan eens voorzorgs maatregelen moest nemen. Zelfs een bekend aanhan ger der orthodoxe partij, een z. g. mijnheer, en een bekend orthodox predikant moeten van de zijde der politie wel eens gewaarschuwd wezen 0111 hun invloed liever ten goede te gebruiken. 't Moest al vijftien minuten geleden voor geweest zijn!" «Voor den ambachtsheer, mijnheer Muller? 't Rij tuig naar_ Radeburg? Hé, dat is al lang hier!" zeide de knecht verwonderd, terwijl hij naderbij kwam. «Hier? Zoo, waar is het dan?" «Het-hé, wel sakkerloot, waar is het dan gebleven?" zei Johan, en keek verbluft rond, «het stond zoo even nog voor de deur, en ik heb zelf den koffer van mijn heer op den bok bij den koetsier gezet, en «Hier voor de deur?" «Ja; en nu is 't weggereden!" «Weggere Jeminé, dan zal toch die mijnheer met dien grooten neus «Rilstengel die vervloekte Rilstengel heeft mijn rijtuig genomen en is er met mijn koffer van door!" riep Muller toornig uit. «Die mijnheer had ook een rijtuig besteld!" zeide nu spottend de kellner, die machtig veel pleizier in de geschiedenis scheen te hebben. «Jawel, maar naar Bocksfeld, de spitsboef", ver klaarde Johan ijverig. «Ik heb het zelf voor hem besteld en hij heeft me zijn koffer gegeven, om dien op den bok te zetten, toen ik hem zei, dat de wagen binnen een kwartier komen zou. Daar staat de kofier nog in den gang, maar de sinjeur is weg «Weg is hij, en hij heeft den sleutel meegenomen, de schelm; geef dat ook aan bij de politie, mijnheer Muller", vermaande de waard. «Wat drommel, laat me met rust met je schelm, de man is mijn beste vriend", raasde Muller. «Weg Het gevolg was, dat er eenige weken schijnbare kalmte heerschte. Zondag echter zoo meldt de »N. R. Ct." zou de heer Meng over den Tijdgeest spreken. De opkomst was talrijk maar nauwelijks had de heer Meng eenige oogenblikken gesproken, of een der hoorders viel hem in de rede met de uitroeping: «Jezus leeftWeldra volgde van een anderen kant der zaal «God is onze Heerterwijl den spreker weer van andere kanten onder allerlei verwenschingen het woord «Godlooche naar werd toegeroepen. Een politie-beambte, met eenige manschappen in het lokaal aanwezig, trachtte de ontevredenen aan 't verstand t« brengen, dat zij, niet met de gevoelens van den heer Meng instemmende, in alle geval beter zouden doen met heen te gaan dan met kabaal te maken. Dit hielp in zoover dat het aanvankelijk bleef bij een rumoer, waarbij onder anderen fluitjes werden gebezigdmaar daarmede was het niet afgeloopen, want toen eindelijk velen de zaal hadden verlaten, ontstond er op de straat eene samen scholing, die weldra een gevaarlijk aanzien verkreeg. De politie had intusschen spoedig maatregelen genomen om op ongeregeldheden gewapend te zijn, zoodat er weldra ruim twintig agenten voor het gebouw stonden, die onder de steeds aangroeiende menigte zoo goed mogelijk ruim baan maakten. Daar echter de toeloop hoe langer hoe grooter werd en op 't laatst van alle kanten het geschreeuw opging«slaat hem dood slaat den Godverzaker dood!" achtte de politie het raadzaam, den heer Meng per rijtuig te laten heengaan. Er werd nu een vigelante gehaald, waarin hij met een zijner vrienden en twee politie-agenten plaats nam. Wel viel het toen niet gemakkelijk, hem de razende en tierende menigte van het lijf te houden maar het ge lukte toch, en daar de koetsier onmiddellijk de paar den opzweepte, scheen het nu gedaan te wezen. On gelukkig hield een agent van politie, die van niets wist, op de wijnhaven, op het geschreeuw van «houdt den dief' enz. de paarden staande. Men gooide toen met steenen, waardoor de vriend van den heer Meng werd gekwetst. Spoedig helderde het misverstand zich op en bracht men den heer Meng naar een politiebureau, van waar hij later huiswaarts keerde. En dit gebeurde in Nederland in het jaar 1882. Te Scheveningen zijn Vrijdagavond pogingen aangewend om de visschersvloot, die op het strand ligt, in brand te steken. Men ontdekte tusschen twee vlak naast elkaar liggende schuiten van die vloot een hoop krullen en droge manden, waarop teer en bran dend was waren geworpen. De hoop brandbare stof had reeds vlam gevat, en zonder spoedige hulp zou er groot gevaar voor een aanzienlijk gedeelte der vloot bestaan hebben. De schuiten, waartusschen de brand bare stof was geplaatst, behooren aan den reeder Hoogenraad, tegen wien als president van de reeders- vereeniging «De Eeudracht" de visschers vooral wrok koesteren. Gelukkig echter was de eigenaar van de schepen met andere personen toevallig zelf in de na bijheid, toen de massa vlam vatte; door terstond zand op den brandenden hoop te werpen, werd de brand gebluscht en bleven de schuiten gespaard. Gedurende den nacht werd de vloot door de politie bewaakt. De daders zijn nog niet ontdekt. Do politie heeft een premie van honderd gulden uitgeloofd. Zaterdagnacht zou de vloot weer bewaakt worden, ter wijl huzaren van het garnizoen te 's-Hage in gereedheid werden gehouden, om, zoo het noodig mocht zijn, ter stond de politie te hulp te komen. Overigens schijnt het met de reeds lang geduurd heb bende grève der visschers te Scheveningen gedaan te zijn, na teekening en monstering op Vrijdagavond, monster den Zaterdag niet minder dan 26 schuiten voor den waterschout. Naar de »P. R. Ct." verneemt heeft de ont vanger der registratie te Meppel, S. R., zich ver wijderd. Toen hij den inspecteur der registratie, ter opneming van zijn kas en zijne boeken, op zijn kan toor zag aankomen, heeft hij aan de dienstbode be last, dat zij moest zeggen, dat hij niet te huis wa s; hij is de achterdeur van zijn huis uitgegaan, heeft zich naar den notaris T. begeven, van dezen f 1300 ter leen bekomen, vervolgens is hij, na een paar andere bezoeken, te Berlen op het spoor gegaan. Waar hij gebleven is weet men niet. Jan Kortlever, een oud-strijder, is te Geleen, Limburg, in den ouderdom van 93 jaar overleden. Bij wetenschappelijk onderzoek bleek de lucht te Londen in de afgeloopen week, in plaats van vier, zooals het zijn moest, dikwerf elf deelen koolzuur op is hij, naar Radeburg, en met hem mijn koffer, waar mijn zwarte rok in zit, dien ik morgen hebben moet; hoe moet ik nu morgen bij den opper-houtvester ver schijnen «Misschien merkt hij zijn dwaling wel vóór hij daar aankomt, en keert hij terug beproefde mevrouw Muller in 't midden te brengen. «Bah, die merkt nooit zijn dwaling op en komt ook niet terughij sneed uit alsof hij naar 't eindje van de wereld moestVervloekt, ik moet toch mijn gala rok hebben, anders kan ik niet als peet verschij nen, en ben ik geblameerd. Ik zal dadelijk een rijtuig nemen en hem nazetten; ik zal in Radeburg van 't eene logement naar 't andere loopen, tot ik hem heb ik zal heel Radeburg door de politie laten doorzoeken, tot ze den gekken Rilstengel en mijn gala-rok gevon den hebben!" «Daar komt het bestelde rijtuig voor Bocksfeld' grijnsde de kellner vergenoegd, toen de wagen lang zaam kwam aanrijden. «Laat omdraaien, dadelijk, ik rijd naar Radeburg", riep de driftige ambachtsheer en stormde zelf de deur uit om 't bevel te geven. Terwijl de heer Muller snel zijne zaken regelde en zekerheidshalve een dringend telegram naar den hem bekenden commissaris van politie te Radeburg vooruit zond: dat men nl., wanneer zich een ietwat zenuwachtig mensch, Rilstengel genaamd, met een bruinen hand koffer ergens vertoonde, zijn adres opsporen zou en nagaan, waar hij bleef, rolde Rilstengel, de held de 40,000 te bevatten. Voor de gezondheid ga men dus niet te Londen wonen. Te Brussel werd Zaterdag verzekerd, dat door de rechterlijke autoriteit, in overleg met het Gouver nement, eene premie van 20,000 francs zal worden uitgeloofd op de ontdekking van den moordenaar van Bernays. Blijkens de verdere berichten heeft het parket te Brussel uit Bazel bericht ontvangen, dat men al daar geen enkel spoor van Vaughan had kunnen vinden. De nasporingen worden ijverig voortgezet, thans vooral in Zwitserland en ook in Engeland. Den 8en dezer, derhalve daags nadat Bernays uit Antwerpen was vertrokken, heeft een reiziger, gelo geerd in het Hotel du Grand Miroir, zijn naam in het register geschreven. Die naam was William Vaughan. «William" en niet Henry. De rechterlijke experts hebben echter verklaard, daarin het schrift van den zich noemenden Henry Vaughan te herkennen. Wat betreft Vauglian's brief van 22 December, waarvan de photolithographische afdrukken zijn ver spreid, daarin heeft de naam van Bernays een ver keerde spelling, namelijk: Berneys. De Pechers (Bernays was getrouwd met een dochter van Ed. Pecher) ontvangen tal van anonieme brieven; een daarvan zegt, dat de politiek bij den moord in het spel was. Het bericht in ons vorig nommer, dat de kof fiehuishouder S. uit 's-Hertogenbosch te Parijs in hech tenis is genomen, was niet juist. Hij is er wel aan gehouden, maar onmiddellijk weder op vrije voeten gesteld. Bij een ontploffing in de dynamiet-fabriek te Faulides zijn twee man en zestien vrouwen gewond. Men is nog steeds in het onzekere over de oorzaak van het onheil. Negen lijken bevinden zich nog on der den puinhoop en ijverig wordt gewerkt orn de zwaar verminkte lijken te voorschijn te halen. Het vermiste Rotterdamsche stoomschip Edam, dat zijn schroef verloor en eenige dagen vergeefs ge zocht werd, is, volgens een telegram uit New-York, Vrijdag daar binnengesleept. Laatste en telegraphische berichten. 's-GRAVENHAGE, 30 Jan. Hedenmiddag is eene buitengewone ministerraad gehouden. Een later telegram meldt Het kabinet vroeg zijn ontslag. Denkelijk zal de heer Modderman als kabinetformeer der optreden. PARIJS, 30 Jan. Het Ministerie- De Freycinet is gevormd. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 31 Jan., Goes, hoefje enz., Pelle Van den Bussche. 1 Febr. Wenieldiuge, hofstede, Pelle Van den Bussche. 1 Borssele, strandgoederen, Burgemeester. 2 Heinkenszand, mutsaards, Karseboom. 2 Driewegen, inspan, Pelle en Van den Bussche. 2 Kruiniugen, huizen en erven enz., Rembges. 6 Wissekerke (N.-B.), huizen enz., Van der Moer. 8 Kloetinge, woonhuizen enz., Pelle Van den Bussche. 8 Yersekend., wiudkorenm., erf enz., Mulock Houwer; 8 Baarland, huis, inspan, P. Overman 9 Borssele, boomen en hout, Pilaar. 9 Ovezand, planken enz., De Vos. 9 Schore, inspan, Rembges. 9 Heinkenszand, winkelgoederen, Karseboom. 15 Heinkenszand, boereninspan, Karseboom. 16 ïerseke, boereuinspan, Van Dam. 16 's-Heerenhoek, woonhuis enz., Karseboom. 16 Ovezand, inboedel, Mulock Houwer 17 Nisse, hoefje, land enz., Karseboom. 22 Hansweert, boereninspan, Pelle Van den Bussche. 23 Waarde, boereninspan, Van Dam 2324 Febr., Baarland, boereninspan, P. Overman. 24 Katteudijke, boereninspan, Pelle Van den Bussche. 24 Wissekerke, boereninspan, V. d. Moer k Roelof. 25 Wemeldings, boereninspan, Rembges. 27 Yerseke, boereninspan, Mulock Houwer. 27 's-Heer Arendskerke, inspan, Pilaar. 1 Maart, Eversdijk, boereninspan, Pelle Van den Bussche. 1 Wolfaartsdgk, boereninspan, P. Overman. 2 Nisse, boereninspan, P. Overman. 2 Krabbendijke, boereninspan, Liebert. 3 Goes, boereninspan, Mulock Houwer. 3 Krabbendijke, schapen, Liebert. 6 's-Heer Areudskerke, boereninspan, P. Overman. 8 Wemeldinge, boereninspan, Liebert- 9 Waarde, inspan, Rembges. 15 's-Gravenpolder, inspan, P. Overman. dezer geschiedenis, van die opmerkzaamheid onbewust, in een rustigen slaap gedompeld, naar zijn onbekend doel. De vraag van den koetsier, of hij aan den stal of aan een logement uitstappen wilde, wekte hem uit zijn aangename droomen. »Naar een hotel, waar je lekker eten kunt", ant woordde hij geeuwend, en twee minuten later stond hij voor het prachtige hotel: »Het Schuttershof." »Geef me een kamer en breng mijn koffer binnen- ik ga in de eetzaal!" beval hij reeds onder 't uit-r stappen. De naaste twintig minuten verstreken onder de nijvere bezigheid om zijn inwendige, hem steeds tot zulke zaken gaarne ten dienste staande, voorraad schuur met zooveel gebraden varkenskarbonade en aardappels met sla te vullen, als er maar met moge lijkheid in kon. Toen ledigde Rilstengel zijn glas, haalde, vepmoeid van het zware werk, nog eens diep adem, en vroeg toen den kellner: »Kun-je me ook zeggen, waar de Pottenstraat is? »PotPottenstraat?" vroeg de kellner verwon derd. »Die ken ik hier in 't geheel niet." »Niet? Hé, kijk eens aan! Pottenstraat, dicht bij de Hooimarkt, bij de Ganzesteeg, nu zul-je 't toch wel weten", verduidelijkte Rilstengel uit zyn zakboekje. »Hooimarkt Ganzesteeg Neen, wezenlijk, daar weet ik niets vanverzekerde de kellner en sperde de oogen wijd open. »Ah zoo, je bent misschien hier niet van daan", merkte Jeremias naïef op. Roep den kasteleineens!" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2