1882. N°. 14. Dinsdag 31 Januari. 69sle jaargang. C. Hisseenw. DONDERDAG a. s. inlevering van Üeclaratiën. GOES, 30 JANUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Staten-Generaal. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINElt, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Be prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Aan hen die het abonnements- of advertentiegeld «ver het afge- loopen jaar nog niet voldeden, wordt hennis gegeven dat na 1 Februari over het bedrag daarvan PEK POST zul worden beschikt. DE ADMINISTRATIE. zullen de kiezers te Goes weer in de gelegenheid ge steld worden een lid van den raad te kiezen. Is dit wel spoediger noodzakelijk dan wij hadden verwacht en gewenscht, voor ons is de taak tot aan beveling ditmaal bijzonder gemakkelijk. Met velen hadden wij wel gehoopt, dat wij den opengevallen zetel hadden kunnen doen innemen door een ingezetene, die dezelfde maatschappelijke betrek king bekleedt als hij, die zijn ontslag nam, maar de per tinente weigering van de twee doctoren, die daarvoor in aanmerking kunnen komen, maakte de vervulling van dien wensch onmogelijk. Dit bleek op de vroeger gehouden bijeenkomst, maar op die vergadering is tevens gebleken hoe moeielijk de keuze steeds wordt. Toch gelooven wij, dat er ten slotte een gelukkige keuze is gedaan. Er is wel eens de opmerking gemaakt, dat men in onze gemeente veel te spoedig overgaat tot het can- didaat stellen van vreemdelingen voor lid van den gemeenteraad. Het was of men onder de eigen bur gers gewonnen en geboren te Goesgeen geschikte personen kon vinden. De keuze, die thans is gedaan, beeft al den schijn van die opmerking te willen logenstraffen. Men telt onder de echte Goesenaren ook wel man nen die geschikt zijn voor lid van den raad, en daar onder behoort de heer C. Risseeuw wel in de eerste plaats. Yan eene achtenswaardige Goesche familie zijnde, heeft hij steeds van zijn jeugd af aan in zijne geboorteplaats zijn verblijf gehad. Toch heeft hem dit verblijf niet kortzichtig of eenzijdig gemaakthij is meegegaan met zijn tijd, hij heeft op velerlei wijze getoond de vrijzinnige denkbeelden toegedaan te wezen. Waar het de bevordering gold van een goede zaak op publiek terreinwaar hij kon werkzaam wezen in het belang zijner geboorteplaats, heeft hij zicli nooit onttrokken. In het comité tot wering van schoolverzuim is hij een ijverig en werkzaam lidin het gasthuisbe- stuur vervult hij een eervolle plaats. Maar wat nog meer zegtzijne vroegere betrekking van griffier der gemeente en zijn tegenwoordig ambt van secretaris van Kattendijke brachten hem zoo geheel en al op de hoogte van gemeentezaken, dat hij op praktisch en theoretisch gebied als raadslid Goes uit stekende diensten bewijzen kan. Hem toch kunnen de kiezers met gerustheid een zetel aanbieden in onzen gemeenteraad. Hij zal ook daar een eervolle plaats innemen. Wel is waar bestaat, zooals op de bewuste verga dering reeds bleek, bij sommigen eenige twijfel om trent de al of niet benoembaarheid van den heer Risseeuw zoolang hij zijne tegenwoordige betrekking van geagreëerde van den gemeente-ontvanger bekleedt doch wijl de heer Risseeuw de candidatuur aanvaard heeft en er, zoolang zijne verkiezing niet plaats heeft gehad, omtrent dien twijfel geene oplossing te verkrijgen is, meenen wijdat men niet moet nalaten althans te pogen een man als de heer Risseeuw voor onzen Raad te winnen. Nadere beslissingen en besluiten omtrent zijn toe lating en zitting-nemen kunnen wij dan aan hoogere autoriteiten en aan hemzelven overlaten. In ieder geval achten wij het ook daarom wen- schelijk, dat de kiezers in eens krachtig van hun ge voelen omtrent dien heer doen blijken. Eenstemmigheid en ijver kunnen in dezen voor het vervolg, ook met het oog op die quaestie, wellicht van te meer belang wezen. Dringend noodigen wij allen, die steeds trouw de vrijzinnige candidaten steunden; allen, die sympathie gevoelen voor den heer Risseeuw en hem het lidmaat schap van den Raad waardig keuren, uit, geen gang naar de stembus te ontzien, en eenstemmig te wezen in hun keuze. Er mag niet gesteund worden op eene eventueele herstemming: wij dringen daarom met vrijmoedigheid aan op eene algemeene samenwerking, opdat als lid van den Raad uit de stembus knrne de naam van den heer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, die van het Rijk, de Provincie ot de Gemeente over het afgeloopen jaar 1881 iets te vorderen heeft wegens gedane WERKZ A A MHEDEN, LEVERANTIES en dergelijke, om zijne declaratie daar van, voor het einde der maand Juni aanstaande, in te dienen bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, als anderszins, last heeft gegeven zullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zei ven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeiende. Voorts zij in herinnering gebracht, dat bij art. 29 der wet van den 5 October 184L [Stbl. no. 40], zooala dit werd gewijzigd bij de wet van 20 Juli 1870 [Stbl. no. 123], bepaald is, dat de Algemeene Rekenkamer §eene vorderingen ten laste van den Staat verevent, ie niet ter barer kennis zijn gebracht binnen eene maand na het tijdstip, waarop de vorderingen, ingevolge de wet van den 8 November 1815 [Stol. no, 51] verjaard zouden zijn, tenzij, om bijzondere reden, de voldoening van volgens die wet verjaarde of niet tijdig ter kennis van de Algemeene Rekenkamer gebrachte vorderingen, voor de atsluiting der betrokken begrooting, door den Koning mocht worden toegelaten. boes, den 28 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DË WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In eene Vrijdag door de leden der sociëteit Van Ongenuchten Vrij gehouden algemeene vergadering waarin de heeren C. E. Massee en H. K. D. Van den Bussche als directieleden werden herkozen, is op een tot haar gerichte vraag door de directie geantwoord, dat het tooneel van onzen schouwburg niet gebruikt mag worden vóór dat eenige veranderingen zijn aan gebracht, die door den burgemeester in overleg met de brandweer zijn aangegeven, en dat, wat de zaal betreft, ook geen voorstellingen, waarbij de banken gebruikt worden, kunnen plaatshebben zonder dat ook daarin dringende verbeteringen zijn gebracht. Daar de directie, met het oog op het aanhangige denk beeld tot verbouwing van de schouwburgzaal, vooreerst geen plan heeft die verbeteringen aan te brengen, is in dit seizoen geen tooneel voorstelling van den heer Van Zuylen meer te wachten en kunnen ook andere gezelschappen van het tooneel vooreerst geen gebruik maken. De rederijkerskamer Aurora zal lialf Februari hare tweede opvoering voor hare leden geven. Bij die gelegenheid zal de lang verwachte Kiesvereeniglng van Stellendijk worden Kruiningen. Bij gelegenheid der vergadering van oris departement der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, II. Vrijdagavond, hield de vrouwenvereeniging »GezeIligheid en Hulpbetoon" alhier hare gewone jaarlijksche verloting van de door haar bijeen gebrachte voorwerpen van kunst en smaak, waarvan de opbrengst bestemd wordt tot ondersteuning van arme huisgezin nen in de gemeente. Bij gelegenheid dier verloting wordt steeds meer dan gewoon werk gemaakt van de nutsvergadering en zoo werd dan ook de avond van Vrijdag recht aangenaam doorgebracht. Naafloop der verloting werden verschillende voordrachten in poëzie en proza gehouden, afgewisseld door muziek en zang, waartoe eene dame en verschillende heeren zich welwillend bereid verklaard hadden. De verga dering was zeer geanimeerd. Moge de vereeniging »Gezelligheid en Hulpbetoon" steeds bloeien! Ten gevolge van de met het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen gevoerde briefwis seling is de naam van ons departement dier maat schappij, met behoud van anciënniteit, veranderd van Krabbend ij ke in Kru iningenwaar sedert vele jaren de vergaderingen alleen werden gehouden en verreweg de meeste leden wonen. Op verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Mei 1882, aan den heer A. 'Boogaarts, kom mies 2e klasse te Hoedekenskerke. Yerseke. Eenige ingezetenen, van oordeel dat een hunner medeburgers beter de belangen hunner gemeente kan kennen en behartigen dan een vreemdeling, hebben zich tot den Commissaris des Konings gewend met eerbiedig verzoek den heer I, If age alhier te plaatsen op de voordracht ter benoeming van een burgemees ter van Yerseke. Sint-Annaland. Volgens de goedgekeurde gemeente- begrooting voor 4882 bedragen de ontvangsten en de uitgaven f 4 34 G9,68. De voornaamste posten van ontvang zijn Goed slot 1879 f1218,70%; gem**ente-opcenten op de grond-en personeele belasting f 2158,12 y2 hoof delijke omslag f 2700; havengelden f 400*;5 van de opbrengst der rijks-personeele belasting f2882,85, vergoeding van 30 pet. voor de kosten van het on derwijs f 1377; haardasch en mestspeciën f 165; geldleening voor bestratingen f 1700. En die van uitgaaf: huishoudelijk bestuur f2055,50; straatverlichting (16 lantaarns) f 200 armwezen en kosten verpleging krankzinnigen f 520onderwijs f4640, waaronder f3550 weg >ns jaarwedde voor on derwijzers en onderwijzeressen ook met nuttige hand werken renten van verschuldigde kapitalen f 210 aflossing van als voren f 1050voor kosten van be strating van de resteerende nog onbestrate openbare wegen en voetpaden binnen de kom der gemeente f 1700. Aan het hulppostkantoor alhier is over 1881 voor de rijkspostspaarbank ingelegd eene som van f3627,74 en uitbetaald f 909,44. Uitgegeven zijn 66 boekjes; gerekend naar het getal inwoners a 2275 is dit 1 boekje op de 35. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterke drank in het klein is bepaald op het minimum. Er zijn thans 25 slijters enz. in deze gemeente aanwezig, waarvan 19 vergunning hebben aangevraagd. Hontenisse. Het doet den reizigers van het land van Hulst genoegen na het \ele akelige, dat de dienst WalsoordenVlake reeds heeft opgeleverd en dien nog aankleeft, toch ook eens iets goeds te mogen melden. Dinsdag 24 Jan. nl. vertrok de boot van Wals oorden te 11 uren, arriveerde te Hansweert aan den steiger in de buitenhaven en toevallig stond de wagen achter den dijk gereed en bracht de passagiers nog bijtijds op den trein van 11 uren 50 minuten te Vlake. Mogelijk verschilden de uurwerken wat en was de trein niet juist op zijn tijd te Vlake, doch het was in allen gevalle eene voorspoedige reis, waaraan de Land-van-Hulstenaars met deze gelegenheid weinig gewoon zijn. Men ziet dus, dat eene kleine terecht wijzing wel eens nuttig is en de concessionarissen, als zij willen, nog heel wat kunnen doen ter verbete ring van dien dienst. Daar de waterlozing van den Willem-Hendrik polder (gem. Graauw) geheel onvoldoende is wordt sinds 1878 door ingelanden een nieuwe waterleiding noodig geacht. De toenmalige dijkgraaf had echter onoverkomelijke bezwaren tegen het ontworpen plan en hield daarom eerst het besluit twee jaren tegen tot zijn aftreding. Sedert is tot de uitvoering beslo ten, en nu heeft de Regeering, daar met de twee per sonen die bezwaren hebben geen minnelijke schikking kon worden getroffeneen onteigeningswet tot dit doel ingediend. Blijkens de memorie van antwoord van den Mi nister van waterstaat op het af'deelingsverslag der Eerste Kamer betreffende de spoorwegbegrooting zal tusschen Roosendaal en Breda in dit en het volgende jaar dubbel spoor gemaakt worden. Van Vlissingen tot Roosendaal is het verkeer minder druk en nog geen tweede spoor noodig; Ontstaat hieraan behoefte, dan zullen de noodige gelden, om daarin te voorzien, wor den aangevraagd. Tot leden der commissie voor het afnemen van de gedurende 1882 te houden examens bij het vak der posterijen zijn o. a. benoemd de heeren jhr. L. C. Van der Feltzinspecteur der posterijen te Arnhem; en W. J. Van Gor/tomdistrictsschoolopziener te Goes. De katholieke kiesvereeniging Noordbrabant, hoofdkiesdistrict Boxmeer, heeft voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer op 7 Februari e. k. candidaat gesteld mr. J. Clercxnotaris te Blerick. Op 21 Jan. was door vrijwillige giften f23,938 voor het Nederlandsche station bij de internationale Poolexpeditie bijeengebracht. Nog een groote f 6000 ontbreekt er dus nog eer de regeering ook haar toe gezegde f30,000 voor dit doel kan uitkeeren. In eene Zaterdag gehouden vergadering van de natuurkundige afd. der koninklijke academie van we tenschappen is een verzoek om advies ingekomen van de regeering, naar aanleiding van een tot haar gericht schrijven van de vereeniging voor lijkverbranding aan gaande het oprichten van een lij koven Van Regee- ringswege wordt het oordeel der academie ingeroepen, hoofdzakelijk betrekkelijk de vraag in hoeverre het constateeren van vergiftiging mogelijk blijft ingeval een lijk in zulk een oven tot asch verteerd is. Eene commissie dezer afd. zal daaromtrent over wegen en te gelegener tijd advies uitbrengen. De avonden van Donderdag en Vrijdag ver-, schaften èn aan de leden van het Departement Kra- lingeu van 't Nut èn aan de bezoekers van de volks voorlezingen aldaar eenige aangename uren. Beide avonden toch wist de heer Hartman,n secretaris van Goes, zijne hoorders en don eersten avond ook zijne hoorderessen op uitnemende en nuttige wijze te boeien. Bracht hij den eersten avond een bezoek aan den Olympusden tweeden avond las hij met zijne hoor ders de advertentiën van de Opregte Haarlemmer om daaruit zeer nuttige opmerkingen te maken. De spreker, benevens eenige andere heeren, o a. de heer Van Noppen, gaven beide avonden ook nog bij dragen ten beste. (N. R. Ct.) Eenige invloedrijke ingezetenen te Amsterdam, hebben eene bijeenkomst gehouden ter bespreking van het denkbeeld om op Borneo eene Nederlandsche han delsonderneming te vestigen. De inlichtingen, van des kundigen verkregen omtrent de vooruitzichten van zulk een onderneming, en de toestand van Borneo in het algemeen waren alleszins gunstig en leidden tot het' besluit, om ook hoe eer hoe beter een ervaren en met Ned.-Indië wel bekend gemachtigde uit te zenden en aan dezen toe te voegen een persoon, met den handel bekend, teneinde ter plaatse, welke hetgeschiktst wordt geacht, reeds dadelijk over te gaan tot de vestiging van een handelskantoor, zij het ook klein in aanvang, dan toch voor latere uitbreiding vatbaar. H.bl TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Vrijdag werd, nadat dei Minister van Financiën en die van Koloniën nogmaals krachtig het handelstractaat met Frankrijk hadden verdedigd en nadrukkelijk betoogd, dat art. 24 onze vrijheid omtrent de heffing der uitvoerrechten en dé kustvaart in Indië onaangeroerd liet, het tractaat an7 dermaal bestreden door de heeren Keuchenius, Haff- mans en Van der Hoop. Na aanneming eener slui tingsmotie trok de heer Van Houten zijn amendement op art. 1 in, daar de Regeering het onmogelijk noemde. Het tractaat met Frankrijk werd ten slotte verworpen met 46 tegen 32 stemmen. Daarna is de Kamer ge scheiden tot Maandag 27 Februari te 3 uur. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Zaterdag alle overige hoofd stukken der Staatsbegrooting aangenomen. Bij de af- deeling financiën werd de staatsloterij sterk bestreden. Minister Van Lijnden meende, dat er geen partiëele greep in het belastingstelsel moest gedaan worden met het oog op de belastinghervorming. Naar aanleiding zijner woorden, dat hij niet wist of liet hem gegeven zou zijn nog een middelenwet te verdedigen, drukte dé heer De Raadt de hoop uit dat het Kabinet niet we gens de verwerping van hét tractaat zou aftreden, maar aanblijven om de belastinghervorming totstand te brengen. Minister Van Lijnden dankte voor die met algemeene toejuichingen ontvangen woorden, maar kon verder niets mededeelen omtrent de gevolgen van de verwerping van het tractaat. Opnieuw hoopte de heer Cremers, dat de algemeene wensch der Kamer tot behoud van het Kabinet invloed zou uitoefenen op de beslissing. Ook dit werd algemeen toegejuicht. De Kamer is eveneens tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Driewegen. Zooals in het nomtner van Zaterdag gemeld werd is de kapitale hofstede sTilbnrgh" niet toegewezen. Het hoogste bod voor de massa was 1' 905 per hec tare. Wanneer men een en ander eens narekent, dan kan moeielijk gezegd worden, dat de kooper nog zoo veel rente van zijn kapitaal zon getrokken hebben, of dat de pachter zoo heel gemakkelijk zou boeren. Bij de f965 komt toch minstens f 120 voor 12% pet. onkosten, samen f 1085, ongeacht de onkosten der koopsom van het gezaaide, 3 pet. van f1085 is ruim f32, de grondbelasting en het dijkgeschot per hectare bedragen f22, te zamen f54, terwijl de eige naar bovendien heeft te bekostigen het onderhoud en de verzekering der gebouwen en de pachter te missen de tienden zijner vruchten. St-Maartensdijk. Nauwelijks hebben de beetwor telsuikerfabrieken den vorigen oogst verwerkt, of reeds zijn de agenten weer bezig om voor den aanstaanden te zorgen. Tengevolge van de geringe opbrengst va tl verleden jaar en de daardoor ontstane hoogere prijzeri van de suiker, worden de penen duurder gecontracteerd dan in de laatste jaren. Door de verschillende fabri kanten wordt nu fI2 per 1000 K. G. betaald, tegen f 10 verleden jaar. De voorschotten zijn weer op 1'100 de H. A. gesteld. Voor vlas, waarvan de oogst overvloedig geweest is, wordt slechts f1,70 a 1,80 per steen (28% H. GA besteed.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1