1882. N°. 18. Zaterdag 28 Januari. 69s1" jaargang. MIb\<; IXWUtBi. Rilstengel's omdolingen. GOES, 27 JANUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Staten-Generaal. mrnrn De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad '10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoegc men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJG1I VAN DITMAR, en verder bij alle Bockverkoopers en Postdirecteuren. wh urn. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 et,, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Aau In'ii «lie het aboiiu«-iiientH- of adverteiitiegeld «ver het afge- loopen jaarneg «iet voldeden, iverdt kennis gegeven «lat na 1 Februari «ver het he«lrag «laarvan PElt POST y.al trorde» beschikt. DE ADMINISTRATIE. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Goes, op Donder dag 2 Februari, wordt door ons als candidaat ten dringendste aanbevolen de lieer C. RiSSEEUW. De bÜRGËMEESTER en W ETHOUDEHS van GOES doen te weten, dat door den laad dier gemeente, in zijne vergadering van den 13 Januari L882, is vastge steld de volgende VERORDENINGregelende de verdeeling en bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen voor lager onderwijs te Goes. Artikel 1. Het onderwijzend personeel aan de open bare scholen voor lager onderwijs wordt verdeeld in a. Hooiden der scholen. b. Onderwijzers met de hoofdacte, die de hoofden bij ontstentenis vervangen. c. Onderwijzers en onderwijzeressen met de hoofdacte. d. Onderwijzers en onderwijzeressen met de acte als zoodanig. e. Kweekelingen. Art. 2. De jaarwedde der hoofden van de scholen bedraagt Voor die van de scholen A. B. en C. f 1100 en eene toebge van f50 voor het wekelijksch schoonhouden der lokalen en het aanmaken der kachels. Voor die van school D. eene jaarwedde van f1050. De hoofden der scholen A. B. en C. hebben het ge bruik der woning met tuin, bij hunne school gelegen. Aau het hoofd van school D. wordt voor het gemis van woning twee honderd vijf en twintig gulden'sj^ars vergoed. Art. 3. De jaarwedde van de onderwijzers met hoofd acte, die de hoofden bij ontstentenis vervangen moeten, bedraagt f750. Art. 4. De jaarwedde van de andere onderwijzers en onderwijzeressen met hoofdacte bedraagt f 650 Art. 5. De jaarwedde van de onderwijzers en onder wijzeressen met acte als zoodanig bedraagt f600. Art. 6. De jaarwedde der onderwijzeressen, belast met het onderricht in de handwerken, bedraagt Voor de onderwijzeres aan school A. f150. Voor de adsistente aan die school f20. Voor het onderwijs aan de leerlingen van de scholen B. C. en D éene onderwijzeres belast met de hoo'd leiding f300 en twee onderwijzeressen elk f125. Indien een der onderwijzeressen, bedoeld in art. 5, tevens met het onderwijs in. de handwerken wordt belast, wordt hare jaarwedde verhoogd, voor die aan school A. mot f150, voor die aan school B. C. en D. met f 125. Art. 7. De kwrekelingen genieten eene toelage van f 25 tot den 15 jarigen leeftijd 30 op 15 jarigen leeftijd 40 op 10 50 op 17 Voor de kweekelingen aan de 4e klasse van school Eeue peis- en liuwelijksgeschiedenis, door Emil Cohneeld. Bom! en de beide mannen waren tegen elkander aangerend, dat ze suizebolden. «Ezel", schreeuwde mijnheer Rllstengel woedend. «Drommels, dat is eene beleediging", schreeuwde de persoon tegenover hem terug, en pakte hem beet. Dat is eene beleediging, dat vordert voldoening!" «Au, mijn neus laat me toch los, mijnheer, u drukt me den neiis kapot!" zuchtte mijnheer Jeremias in de vreeselijke omhelzing. «Niet voor je me voldoening verschaft hebt voor d»t: »»Ezel!"" schreeuwde zijn tegenstander en drukte den heer Rilstengel vaster tegen zich aan. »Au", riep deze, «laat me toch lós, uwé is gek!" Als eenig antwoord liet zijn tegenstander hem plot seling los, stiet een doffen kreet uit en trok een harts vanger, dien hij, zooals de ongelukkige Jeremias nu pas bemerkte, op zij droeg. «Meneer!" beet hij hem met rollende ooger. toe, «je hebt me beleedigd, twee maal, zonder nog den stoot met je vervloekten dikken neus in mijn oog te rekenen geef me voldoening, of ik spiets je aan den muur!" «Verschrikkelijk, de vent heeft waarachtig een sabel 1" schreeuwde Rilstengel verschrikt, en sprong ach- A. wordt rene toelage verstrekt van 175 voor'de le en f3U voor de 2e kweekelinge. Art. 8. Alle verhoudingen van jaarwedden en toe lagen tengevolge van het verkrijgen van neten, o( het bereiken van onderen leeftijd, gaan in met liet nieuwe kwartaal, volgende op dat waarin de aanleiding daartoe plaatsgreep. Zijnde deze verordening door heeren Gedeputeerde Staten van Zeelanti goedgekeurd, blijkens hunt.e missive van den 21 Januari 1S82 no. 281,30. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 26 Januari 1882. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. G. DE WlTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen waren, zooals gewoonlijk, meer dames dan heeren. De opkomst was voor zulk een bijeenkomst niet gering te noemen. Door de dames A. llildernisse en A. Ramondt werden op allerkeurigste wijze twee piano stukken uitgevoerd, nl. Mendelssohn's Hochzeitmarsch en Galop de Bravoure van Schulhoff. Geheel ver diend waren de hartelijke toejuichingen der aanwezigen, toen de voorzitter haar dank zeide voor hare mede werking. Mocht haar voorbeeld andere jonge dames tot navol ging opwekken! Dr. Z. Th. Diehl gaf voor de pauze eene belang rijke beschouwing over den mensch. Hij leverde daarin een warm pleidooi voor het streven naar hooger, dat ons allen moet kenmerken. Er moet harmonisch verband bestaan tusschen de ontwikkeling van lichaam, geest en hart. Slechts in een gezond lichaam kan een gezonde geest huizen. Toch is een reus zonder ontwikkelden geest nog geen mensch in den waren zin van het woord. Daarom is ontwikkeling, leeren denken een vereischtedaarom is het streven naar ontwikkeling, dat onze eeuw kenmerkt, van zooveel nut en belang. Maar vooral moet het gemoed, het hart geadeld worden, om naar het Excelsiorhet steeds hooger in den waren zin te kunnen streven. Hoevele genieën zijn er niet geweest, wier zelfzuchtig, ijskoud gemoed hen tot tyrannen, £ot een vloek in plaats van tot een zegen maakten. Hun geest werd niet geleid door het streven naar liefde en volmaking. Menig voorbeeld uit de geschiedenis haalde hij aan om zijn gevoelen te staven. Deze voordracht vond bij de aanwezigen een aan dachtig en belangstellend gehoor, dat zijne ingenomen heid door toejuichingen betuigde. Na de pauze droeg de heer Van der Rauwert een schets voor, getiteld Een grafschrift. Geslaagd als leerling-telegrafist bij de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is o. a. de heer J. Kousemaker te Nisse. Tot militair lid in den militieraad voor de lichting van dit jaar in Zeeland is benoemd de heer Volkertsmaj., prov. adj. in Zeeland, te Middelburg; plaatsv. dhr. Viewegkapt.3de reg. inf. aldaar. teruit. »Wat wil u dan met me, wat moet ik doen?" »Uw beleediging eischt bloed, gij moet met mij duelleeren, op 't oogenblik!" gilde zijn driftige tegen stander. »Duelleeren!" riep meneer Rilstengel, terwijl hij zoo blëek als een doek werd, en zich ontzet tegen den muur aandrukte. »Ja, of ik rijg je aan den hartsvanger als een school jongen, lafaard!" voltooide de driftige, terwijl hij met de ontbloote kling zeer verdachte bewegingen maakte. »Help", riep de heer Rilstengel nu uit alle macht; van ontzetting ware hij gaarne den muur langs naar boven gekropen, toen hem plotseling een hulpmiddel voor de hand kwam, waarvan hij zich als een bekwaam veldheer wist te bedienen. Uit een zijdeur stoof na melijk haastig eene dikke dame voor den dag rnet de woorden: »Help hemeltje, man, wat gebeurt er nu weer^ je bent weer geheel van streek!" En van de trap vloog tegelijk, met den uitroep: «Alle heiligen, waar is dan de brand?" de bediende van 't hotel zoo snel naar beneden, dat het zeer weinig scheelde, of hij v/as tegen de dikke dame aangevlogen, zooals vroe ger de heer Rilstengel tegen den man met den harts vanger. Met groote tegenwoordigheid van geest wist Jeremias zich deze tusschenkomst ten nutte te maken. Zonder complimenten greep hij de dame om het mid del, draaide ze om zich heen alsof hij een walsje met haar maakte, schoof ze toen met een krachtigen ruk naar voren, zoodat ze als een schild op het lichaam van zijn driftigen aanvaller vloog,'welke den schok op den toeschietenden oppasser overbracht, en vloog toen in twee treden de trap af. Beneden wierp hij de Door de leerlingen van het Gymnasium te Mid delburg is ongeveer f30 bijeengebracht voor de inter nationale Pool-expeditie. In Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jongelingen als cadet aan de Kon. Militaire Academie. Dit examen wordt in twee gedeelten gesplitst, namelijk een schriftelijk en een mondeling examen. Het schriftelijk gedeelte van het examen wordt afgenomen op Woensdag 14 en Donderdag 15 Juni a. s. inde gemeenten Groningen, Arnhem, Roermond, Breda en Amsterdam. (Zie verder de St.-Ct. dd. 26 Januari no. 22.) Bij het bataljon mineurs en sappeurs bestaat voor 10 jongelingen van 16 tot 18 jaar gelegenheid om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genie-troepen. Voor de voorwaarden zie men St.'-Ct. no. 22. De Min. van Binn Zaken heeft aan Gëdep. Staten der provinciën een aanschrijving gericht, waarin hij hen uitnoodigt den gemeentebesturen in hunne provin cie te verzoeken om, naar de behoefte zich doet gevoelen, aan de ontvangers van 's Rijks belastingen, gedurende de uren voor het houden van kantoor of zittingen bestemd, een lokaal in het Gemeentehuis, zooveel mogelijk kosteloos, af te staan, en, waar geen gemeen tehuis bestaat, hen behulpzaam te zijn in het vinden eener geschikte gelegenheid buiten de localiteiten, waar sterkedrank wordt verkocht. In de rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Ja nuari jl. ruim f 31,772 meer ingelegd dan terugbe taald. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, jhr. Klerchheeft heteere-voorzitterschap aanvaard van de commissie van uitvoering voor de algemeene Nederlandsche landbouwtentoonstelling in 1883. Voor het op gisteren aangevangen surnumerairs examen voor vrouwelijke candidaten bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen hadden zich tot Woensdag 50 sollicitanten aangemeld. Van de '10 candidaten, Donderdag geëxamineerd, zijn er 9 geslaagd. Uit no. 7 van de handelingen der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog vRoode Kruis blijkt, dat de inkomsten van 1 Juli 1880 tot 30 Juli 1881 hebben bedragen f 90,738, waaronder f 77,332 aan (Transvaal-) giften, waaronder f 300 voor de gewonden in Atjehf 25,641 voor Transvaal en f 19,585 voor aankoop van kapitalen werkelijke schuld. Het saldo bedroeg dus op 1 Juli 1881 nog f35.664, waarvoor later nog aangekocht is een kapitaal van f 52,900 aan 2% percent N. W. Schuld. Volgens de Sprokkelaar zullen in de openbare vergadering der afd. Rotterdam van het Nederlandsch Protestantenbond de volgende stillingen worden ver dedigd door dr. Ph. R. Hugenholtzvan 's-Hage, en bestreden door jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman en mr. L. W. C. Keuchenius lo. de door velen ten onzent gevorderde School mei den Bijbel is in strijd met de eischen eener ge zonde opvoedkunde. 2o. De eisch, dat de Staat eene School met den trapdeur in 't slot, draaide den sleutel om, schoof hem haastig in den zak, en ijlde den gang en de vestibule door, de straat op. Daar stond juist een rijtuig met een handkoffer op den bok voor de deur en Ril stengel, die den vijand op verdachte wijze achter zich aan de deur hoorde rammelen, rukte het portier open. «Is dat het bestelde rijtuig?" vroeg hij haastig. »Jawel", antwoordde de koetsier beleefd. Vooruit", beval Rilstengel vlug, en wilde instappen. »U hebt uw hoed nog niet op!" merkte de koetsier verwonderd op. »Dat doet er niet toe ik rij liever met een pet op!" drong meneer Jeremias, wien 't nu eerst inviel, dat hij den hoed boven in de kanW had laten liggen. «Vooruit, koetsier, je krijgt een rijksdaalder fooi, als je de paarden laat loopen wat ze kunnen." De koetsier legde de zweep erover en de bruintjes zetten door. Te rechter tijd, want nauwelijks was men een honderd pas van 't hotel verwijderd, of Ril stengel zag, omziende, zijne drie tegenstanders uit het huis stormen en hem met hevige gebaren wenken om terug te keeren. Ze moesten het wel alle drie op hem voorzien hebben, zooals Jeremias opmerkte, want ,ze wenkten op opvallend gelijke wijs; de man met den hartsvanger ging zelfs zoover, door een kloppen pp zijn voorhoofd aantewijzen, dat hij Jeremias voor gek hield; deze beantwoordde dat echter slechts met een honenden grijnslach, dien de vreugde over zijn welge- lukten terugtocht hem om den mond bracht, en de wagen verdween weldra uit het gezicht van den be drogen vijand. «Vervloekt!" herhaalde de man met den hartsvanger Bijbel zal verschaffen, is in strijd met het karakter onzer staatsregeling. Hoe belangrijk die discussiën ook kunnen wezen veel nieuwe gezichtspunten zullen er wel niet geopend worden, terwijl nu zeker wel reeds te bepaalen is, dat aan het einde beide partijen hun eigen standpunt zullen handhaven. De begaafde actrice Gatharina Beersmans vierde Dinsdag te Rotterdam den dagwaarop zij vóór twintig jaar aan het tooneel verbonden werd. Dat het publiek haar weet te waardeeren, bleek reeds bij haar optreden. Met fanfares en toejuichingen begroet, werd haar een prachtig bouquet aangeboden. Tijdens de pauze uitgenoodigd om op het tooneel te verschijnen, werden haar een groot aantal prachtige cadeaux onder hartelijke toespraken, door de heeren Bereken- hoff en Legras aangeboden. Zij ontving o. a. namens den Raad van beheer van liet Nederlandsch tooneel een bronzen Sappho-beeld uit de beroemde fabriek van Barbedienne te Parijs; namens eenige kunstvrienden: een fraaie geëncadreerde gekleurde photographie van de schilderij Adversity van J. Sant; namens eenige Vlaamsche kunstvrienden een aantal prachtige boek werken en van de acteurs en actrices van het Rotterdamsch tooneel een sierlijken lauwerkrans, ter wijl het publiek haar met bouquetten, bloemtuilen en kransen als het ware overstelpte. EERSTE KAMER. -De antwoorden der Regeering op de Voorl. Ver slagen der Kamer over de hoofdstukken Justitie en Binnenlandsche Zaken der Staatsbegrooting zijn inge komen. Wat Justitie aangaat, zegt de Minister, dat het niet in zijne gedachte is gekomen het werk der invoering van het Strafwetboek te willen verschuiven tot na afloop hetzij van den gevangenisbouw, hetzij van de vaststel ling of' zelfs van de indiening van het daartoe betrek kelijk wetsontwerp. Eerstdaags zullen, behalve de in voeringswet, zes andere tot de invoering betrekkelijke ontwerpen bij den Raad van State aanhangig worden gemaakt, terwijl de voorstellen betreffende het Wet boek van Strafvordering zóóver gevorderd zijn, dat zij kort daarna kunnen volgen. Een voorstel tot ver vanging van de wet van 1874 op den kinderarbeid kan eerlang worden tegemoet gezien. Wat Binnenlandsche Zaken aangaat, bestrijdt de Min. het stelsel om, wat de plaatselijke belastingen betreft, onderscheid te maken tusschen groote en kleine gemeentenzoodanige wijziging zou strijden met de wet. Hij acht verbetering der financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten inderdaad onmisbaar om tot wijziging van het plaatselijk belastingstelsel te geraken. Van de zijde des Ministers heeft het niet ontbroken aan pogingen om verbetering te brengen in de wet op het hooger onderwijs, \yelke echter slechts ten deele mochten gelukken. Hij hoopt dat de voor bereidende werkzaamheden tot herziening der wet op het middelbaar onderwijs nog in dit zittingjaar ten einde kunnen worden gebracht. Reeds heeft de Mi nister aan het schooltoezicht de vraag gedaan, welke wijzigingen het in voorschriften nopens den schoolbouw wenschelijk acht. voor het logement, «nu is de ezel weg en we kunnen naar hem fluiten 1" «Daar vloekt en scheldt ge nu al weer, man", ver maande de dikke dame. «Moe.t dan je drift altijd met je verstand op hol gaan? Als je nu in 't begin niet zoo erg driftig geweest waart, dan hadt je gezien, dat het meneer Rilstengel was, wien je in den arm liep; dan zou de geheele verwarring niet z;jn voorgekomen!" «Tegen mijn kop is hij gefoopen, niet in inijn ar men, en hij heeft ine daarenboven nog gescholden", bromde de man nijdig. En alle duivels wie zou daar niet woedend onder worden? Daar verwacht ik dezen zot, den zoon van mijn besten ouden vriend, om me een erfstuk at'tekoopen, dat ik niemand anders zoo goedkoop en voordeelig zou willen laten. Hij te legrafeert me, dat hij vandaag hier aankomen en in «Den Rooden Man" blijven zal; ik ben juist hier op mijn doorreis; de depêche wordt me 'nagezonden op straat geeft de besteller ze me over, ik vlieg terug naar «Den Rooden Man", storm vergenoegd de 'trap op om te vragen: vwie is Rilstengel, waar is Ril stengel: daar stoot ine op de trap iemand als een bok met zijn neus in mijn linkeroog en scheldt me uit voor ezelNu zet ik het een verstandig mensch in zessen, om op de gedachte te komen": dat is Ritstengel! Waar drommel mag hij nu wel heen zijn «Waarschijnlijk naar Bocksfeldmijnheer!" zeide de kei 1 ner«hij heeft tenminste een rijtuig besteld om hein daarheen te brengen." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1