1882. N°. 12. Donderdag 26 Januari. 69slc jaargang. C. RISSEEUW. Aanbesteding van rcmonlpaarden. Een verzoek in het belang der werklieden. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f '1,75. Afzonderlijke noinmers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. IJlüNT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 et., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Aan lien die ïiet abonnemeiitv- «f ailverteiitiegrld over Jiet afjje- loopen jaar nog; niet voldeden, wordt (.eniiis gegeven dat na I Februari over het bedrag daarvan 1*11 It POST zal worden beschikt. DE ADMINISTRATIE. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Goes, op Donder dag 2 Februari, wordt door ons als candidaat ten dringendste aanbevolen de heer De BURGEMEESTER van GOES brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den 1 Februari aanstaande, <fts middags te 12 uren, in het openbaar zal worden aanbesteed de levering van 145 remontpaarden en wel: voor het 1 ste regiment veldartillerie te Utrecht 35 2de n te s-Gra ven h40 3de te Breda 40 korps rijdende artillerie te Arnhem 30 De voorwaarden liggen ter provinciale griffie ter lezing. Goes, den 24 Januari 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. In den tegenwoordigen tijd treden arbeidersquaes- tiën meer en meer op den voorgronden geen wonder is het daarom, dat onze aandacht valt op de belang stelling die onze regeering en onze vertegenwoordi ging daaraan schenken. Kon er vanwege den Staat niet meer gedaan wor den, om aan de billijke eischen van de werklieden te voldoen en zoover als dit op zijn weg ligt, in het belang van dien stand werkzaam te wezen? De werklieden zeiven doen ook het hunne om die vraag levendig te houden. In deze dagen van beweging, nu in onze naaste om geving eene vereeniging als «Patrimonium" hare be schermende hand over de werklieden uitstrekt; nu de Algemeene Nederlandsche Werklieden vereeniging zoo dikwijls hare stern doet hoeren om van den Staat te vragen, wat zij denkt dat noodig is, zou het niet ongewenscht wezen dat de Staat op dat terrein wat meer deed dan tot nutoe geschiedde. Vele van die particuliere pogingen in het belang van den werkman dragen uit den aard der zaak een bijzonder, vaak een sterk geprononceerd karakter, dat algemeene aansluiting onmogelijk maakt. Hier heeft men de uiterste partij op kerkelijk ter rein, ginds een fractie, die lijnrecht daartegenover staat. «Patrimonium" neemt als geloofsartikel op haat aan de openbare school; en als nu al de leden, die toetradenuit eigen begrip een oordeel kunnen uitspreken over de grondenwaarop die stelling rust, en niet slechts volgelingen zijn ook in het na praten van groote woorden, dan willen wij hun zoo'n zelfstandig oordeel niet ontzeggen. Wij achten een zelfstandig besluit van eene veree niging als «Eigen Hulp", om niet toe te treden tot de A. N. W. V. van veel meer waarde dan de toe treding tot eene vereeniging, waarvan men nog niet alles weetwaarbij men slechts handelt, afgaande op groote klanken en op aandrang van hoogeren in maat schappelijke positie, of van mannen, die alleen uit den aard hunner betrekking invloed daarbij uitoefenen. En waarlijk, er zijn zoovele zaken van practischer nut en belang voor den werkman te regelen en te bespreken, dat men hen wel met rust kan laten bij quaestiën, waarover zijzelven nog geen oordeel kunnen uitspreken en waarbij zij per sé moeten loopen aan den leiband van anderen. En al die leuzen, al die scherpe afscheidingen be letten de zoo gewenschte vereeniging van alle werk lieden ter bevordering van hun stoffelijk en zedeh'jk welzijn. Het gaat daarbij als met zoovele andere zaken men meestal een men, die achter de schermen zit is bevreesd dat men op dezen of genen kring, hier dien van den werkman, geen invloed meer zal kunnen uitoefenen. Men wordt jaloersch op de macht van anderen, en fluks daarom, als navolging van wat anderen deden, iets bij de hand gegrepen om dat gevaar tegen te gaan. Speculatie-middelen zijn er genoeg, en er is licht iemand te vinden die, gevleid en vereerd met zulk een opdracht, zich er wil laten voorspannen om de zaak als quasi-leider op zich te nemen. Fouten zijn er bij de tegenstanders steeds aan te wijzen en die kan men voldoende exploiteeren, als jnen slechts niet spreekt over het goede, dat hen kenmerkt. Daardoor verbrokkelt men en de slotsom is, dat men jaren lang moet wachten vóór iets degelijks tot stand komt, ook al tengevolge van partijschappen, waarin men menschen sleept, die men er buiten moest laten, en die meer hebben aan de zorg voor hun ma terieel belang op dit ondermaansche, dan aan allerlei bespiegelingen, die hen geen stap nader brengen tot verbetering van hun lot. Terwijl door vier vereenigingen alle krachten op touw gezet worden om een algemeen Nederlandsch pensi oenfonds voor werklieden opterichten, zal ook dit wel van die afscheiding zijne nadeelen ondervinden, en het was zeker uiteen voorgevoel dat dit fonds in de eerste jaren wel niet tot stand zal komen, dat, zooals men in een onzer vorige nommers heeft kunnen lezen, twee ambachtslieden te 's-Gravenhage in een adres aan de Tweede Kamer een wet vragen tot oprichting van zulk een fonds, met den naam van algemeen pensionneerend patentrecht. De grondslag daarvan zou moeten zijn dat elk ambachtsman, van zijn 20e jaar af en werk zaam als ondergeschikte, verplicht is een patent te nemen, welk vak hij ook uitoefent, terwijl de daar mede verkregen gelden zouden worden gebruikt: lo. om een pensioen uit te keeren ingeval van ongeluk, buiten schuld, in of door den dienst verkregen, waar door men niet in staat is om verder in zijn onderhoud te voorzien; 2o. om een pensioen uit te keeren aan ieder, die den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft. Hierbij wordt van'den Staat dus geene geldelijke opoffering gevraagd. De onkosten van beheer van zulk een fonds zouden uit de gelden zei ven kunnen gevonden worden. Toch lacht ons- dit voorstel niet toe. In de eerste plaats is het gegrond op eene belasting, die in hare toepassing zoo gebrekkig is de patentbe lasting dat er jaren lang verlangd wordt naar her ziening of afschaffing. Thans zou men aan die belas ting een bepaald onderdeel toevoegen, dat geheel bui ten den aard dier belasting ligt en eventueele opheffing later daardoor bemoeielijken. Maar bovendiendat de Staat voor de ambtenaren, in zijn dienst werkzaam, waakt dat dezen op hun ouden dag niet onverzorgd blijven zitten, heeft zijn gegronde redenen evenzeer zou een algemeen pensioenfonds, waarvan ieder onder daan gebruik maken kan, ons niet ongeschikt voor komen, maar voor een bepaald onderdeel van de be volking zulk een fonds op te richten en te adminis- treeren komt ons niet gewenscht voor. De breede rij van winkelbedienden zou op zijn beurt ook hetzelfde kunnen vorderen. Daarbij zou de Staat zich nog aan een onbillijk heid schuldig maken als aan het bewuste verzoek voldaan werd. De levensverzekeringsmaatschappijen en de assu rantiemaatschappijen staan geheel buiten controle van den Staat, en zoolang daaraan niet een sanctie van hoo- gerhand waarborgen geeft van soliditeit en zeker heid van het geld te zullen terugontvangen, is het onbillijk die zorg sleehts uittestrekken over éen cate gorie ingezetenen. Alleen daar helpe de Staat, waar het particulier initiatief tekort schiet, hetzij in het tegengaan van misbruiken, hetzij in het totstandbrengen van zaken van algemeen nut. Het particulier initiatief nu heeft op het gebied van pensioenfonds voor den werkman zich nog niet genoeg doen gelden in onze oogen, om een beroep op den Staat te wettigen. In het belang van den werkman zijn er verder nog wel zaken, wij zullen niet zeggen van meer belang maar dan toch wel van dringender aard, wijl zij lan ger op het programma staan en omdat daarvan wel is gebleken dat particuliere hulp te kort schiet. Duitschland geeft daarvan een voorbeeld. Yon Bis marck schijnt zich zeer voor de werklieden te in teresseeren, al toonen zij zich, zooals hij zich beklaagde, daarvoor1 niet bijzonder dankbaar, wellicht omdat men weet, met welk doel hij dit doet. Thans heeft de liberale partij zelve de handen aan het werk geslagen en Von Bismarck's wet verbeterd. Daar behandelt men een ontwerp van wet, om den werkman, ingeval van kwetsuren in zijn bedrijf be- loopen, een bijdrage van zijn patroon te verzekeren, en ingeval van overlijden de begrafeniskosten en eene toelage voor de achtergeblevenen te verschaffen. Daaraan mogen wij hier ook wel eerst eens gaan denken. De zoo noodige uitbreiding van de wet op den kin derarbeid wordt nog steeds met verlangen tegemoet gezien. Een wet op den arbeidsdag ter voorkoming van ex ploitatie van patroons, waartegen de werklieden zeiven zoo dikwijls niet veel kunnen doen, op het werken van vrouwen en meisjes in de fabrieken, ziedaar vraag stukken waaromtrent wij liever eerst eens wat aan de orde zagen gesteld. Wie te veel vraagt krijgt wel eens niemendal, en onze regeering heeft in de hangende vraagstukken nog genoeg dankbare stof om voor de werklieden iets te doen, dat zij waarlijk niet met andere behoeft lastig gevallen te worden. GOIS," 25 JANUARM8827 Mededeelingen op verschillend gebied. Het was Dinsdag 25 jaar geleden, dat de heer .7. Persant Snoepte Wolfaartsdijk in de Loge te Bergen-op-Zoom opgenomen werd in de orde der vrij metselaren. Na verschillende graden te hebben doorloopen, ver wierf hij de tegenwoordige functie van voorzittend- meester der Loge de Opg. Ster in het O. van Goes. Natuurlijk bleef dit feit niet onopgemerkt. In een opzettelijk belegde vergaderingwaartoe ook afgevaardigden uit de Loges van Vlissingen, Mid delburg en Bergen-op-Zoom waren overgekomen, werd het feest plechtig herdacht en den heer Snoepdie in de maconnieke wereld hoog aangeschreven staat, ook hulde gebracht voor zijn^rooten ijver om het hoofdbe ginsel der vrijmetselarij: de humaniteit, in het da- gelijksch leven in toepassing te brengen. Hij toch is èn in zijn werkkring als geneesheer èn als menscheen waardig banierdrager voor hetgeen de vrijmetselarij haren volgelingen als eersten plicht oplegt. Des avonds werd den jubilaris in het Loge-gebouw een banket aangeboden. Volgens een ter dezer stede ontvangen schrijven van den directeur der Rijks-postspaarbank is bij de regeering in overweging een maatregel tot het invoe ren van formulieren, die 25 postzegels van éen cent kunnen bevatten, en dan later weer ingeruild kunnen worden. Met het oog op het sparen door kinderen zou d".e maatregel zeker wenschelijk zijn. Van Patrimonium is Maandagavond in onze ge meente eene afdeeling tot stand gekomen. Zij telt 50 gewone en 29 buitengewone leden. Donderdag (morgen) zal de tweede winterbijeen- komst plaatshebben van de leden van het departement Goes der Mij. tot nut van 't algemeen. Twee jonge dames verklaarden zich bereid dien avond met piano spel te veraangenamen, terwijl de heeren dr. Z. Th. Diehl en Joh. L. Van der Pauwert eene bijdrage zullen leveren. Den kiezers te Baarland herinneren wij de ver kiezing voor een lid van den raad, die Vrijdag moet plaats hebben. De stembus is tot 4 uren geopend. Iïansweert. Benoemd tot klerk ter controle Hans- weert de heer A. Luijk alhier, en wel met ingang van 1 Februari e. k. Stavenisse. Het aantal deelnemers op 31 Dec. 1881 in de schoolspaarbank alhier was 90. In den loop van '81 werd ingebracht eene som van f395,79 en uitbetaald f 146,81, zoodat er op 1 Jan. '82 eene totaalsom te goed was van f993,11 De hoogste inleg van 1 kind bedroeg f54, terwijl de laagste f 0,30 was. Al deze gelden'zijn geplaatst in de spaarbank van het Ned. Onderw. Genootschap, zeker de meest soliede van dien aard. In de volksspaarbank werd in '81 deelgenomen door 38 personen. Op 31 Dec. '80 was in deze spaarbank aanwezig f 820,25%. In '81 werd er ingebracht f 1296,11% en uitbetaald f 85,26 zoodat liet te goed op 1 Jan. '82 was f2031,10 Alhier bestaat geen gelegenheid tot het inbrengen van gelden in de Rijkspostspaarbank. De vorige week heeft te Dreischor, in tegenwoor digheid van het bestuur van den polder Dreischor en vele belangstellenden, de officiëele proefmaling plaats gehad van het ten behoeve van genoemden polder ge sticht hevelcentrifugaalpomp-stoomgemaal, nadat reeds vooraf de polder van het vele overtollige water door het nieuwe werktuig was ontbloot, waarbij reeds de uitmuntende werking was geconstateerd. De nevelcentrifugaalpomp vervaardigd en gele verd door de maatschappij «Ijzergieterij de Prins van Oranje" te 's-IIagemet direct werkende machine levert eene boeveelheid water van ruim 90 M3 per minuutbij eene opvoerhoogte van 3 M., terwijl bij contract hiervoor slechts 68 M3. was bepaald. Ook het steenkolen verbruik was aanzienlijk minder dan daarvoor bij contract was overeengekomen. De heer D. Van der Madeingenieur te Dordrecht, naar wiens ontwerp en onder wiens leiding de bouw heeft plaats gehad, heeft daarvan alle voldoening. Daar de heer 77. Seret heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer, zal ter vervulling dier vacature eene verkiezing in het kiesdistrict Gorinehem plaatshebben op Dinsdag 14 Februari, en herstem ming, als die noodig is, op Dinsdag 28 Februari. 's Ministers «handjevol" van 15761 zg. «ongeloo- vigen", dit is personen die tot geen kerkgenootschap behooren, heeft aanleiding tot zooveel beschouwingen gegeven, dat het de moeite waard is den stand in de verschillende provinciën volgens de vier jongste volks tellingen, 1849, 1859, 1869 en 1879 eens na te gaan. In Zuid-Holland vond men resp. bij die volkstellingen 210, 635, 1728, 2833 personen, die tot geen kerk genootschap behoorden. In Noord-Holland 297, 1105, 1177, 3879; Limburg 3, 13, 15 en 59: Gelderland 101, 185, 210, 699; Noord-Brabant 15,81,62,192; Drente 72, 114, 187, 630; Groningen 96, 101, 302, 1655; Overijsel 265, 220, 205, 516 Friesland 174, 468, 670, 3862; Zeeland 165, 806, 460, 987; Utrecht 36, 61, 145, 459; totaal 1434, 3794, 5151, 15761. 't Gestadig toenemen en vooral het schielijk toenemen in de laatste tien jaren geeft inderdaad veel te denken zelfs zooveeldat het ons waarschijnlijk voorkomtdat de Minister na een volgende telling wel aanleiding vinden zal om niet meer van een «handjevol", maar van een handvol te spreken. (R. N.) Z. M. de Koning heeft de Vereeniging Het Ne derlandsch Tooneel tot Koninklijke Vereeniging ver heven. Dagbl Het te Parijs verschijnend blad Chaine d' Union dat veel vroeger als opvolger van wijlen Prins Frederik als Grootmeester nationaal der Vrijmetselaars in Nederland den heer Lenting noemde, meldt thans, dat, na het overlijden van dezen hooggeachten heer, de voorloopige candidatenlijst gewijzigd is geworden als volgtjhr. J. M. Baud Gr. Meester Nationaal, J. T. Noordziek adj. Gr. M. en nog eenige namen van groot-officieren. De heer A. Van Selmsarts te Amsterdam, is benoemd tot gemeente-geneeskundige te Poortugaal. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Verschillende eind- en voorloopige verslagen van de Kamer over onderscheidene hoofdstukken der Staats- begrooting zijn verschenen. Daaruit blijkt dat de meerderheid zich bij het hooge eindcijfer voor oorlog, hoe ongaarne ook, nederlegde. Velen betuigden sym pathie voor den minister, omdat hij systematisch en naar eene vaste overtuiging handelt. Met klem werd aangedrongen op meer afdoende maatregelen tot het weren van vreemde muntspeciën en de intrekking der oude centen. Ten opzichte van hoofdstuk Waterstaat werden vele vragen gedaan. In de Dinsdag gehouden zitting zijn de beraad slagingen over de staatsbegrooting voor 1882 bepaald op aanstaanden Donderdag te elf uren. Het ontwerp tot vaststelling der begrooting van uit gaven voor de Rijksgestichten Ommerschans en Veen- huizen over den dienst 1882 is aangenomen met al gemeene stemmen. TWEEDE KAMER. Het dezer dagen bij de Kamer ingekomen ont werp tot aanwijzing der gestichten, waar hetzij gevan genisstraf, hetzij hechtenis wordt ondergaan, onder scheidt de gevangenissen in strafgevangenissen, huizen van bewaring en passantenhuizen. De passantenhuizen hebben uitsluitend de sub 3 omschreven bestemming. In iedere arrondissements-hoofdplaats of onmiddellijk aangrenzende gemeente zullen een strafgevangenis en een huis van bewaring zijn gevestigd, terwijl verder bij Kon. besluit bepaald zal worden op welke andere plaatsen een der drie soorten gevangenissen zullen zijn gevestigd. De Rijksinrichtingen en de Rijksopvoedingsgestichten zijn zoowel onderling als van de in deze wet genoemde gestichten gescheiden en de plaatsen harer vestiging zullen bij Kon. besluit worden aangewezen. De in werkingtreding dezer wet wordt voorgesteld tegelijk met het strafwetboek. In de toelichting verklaart de Minister verzekerd te zijn, dat dit ontwerp met de bedoelingen der Staats commissie volkomen strookt. De kosten der benoo- digde cellen blijft de Minister ramen op 23 ton. In de Maandagavond gehouden zitting werd de discussie voortgezetoverdeconclusie De Jong (Suriname). De heer Van der Hoeven achtte èn de schuld van den Gouverneur èn dat Muller gelasterd zou hebben onbewezen. De Kamer moest zich dus onthouden, en enkel over pachtverlenging uitspraak doen. De heeren Haifmans, Heydenrijck en Van Nispen bestre den de conclusie Gleichman, die nader door den heer Rutgers werd verdedigd. Nadat de Minister de on schuld van den Gouverneur nogmaals had betoogd, en in verwerping der conclusie-Gleichman de rechtvaar diging had gezien van Gouverneur Van Sypasteijn, werd het eerste gedeelte der conclusie-Gleichman (onvol doend bewijs van ongegrondheid dor aantijgingen tegen

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1