De heer De Wij» beval deft heer Besseling aan, waar tegen echter aangevoerd werden de vroegere mislukte pogingen om dien heer te doen kieren en rijne nieuwe betrekking van schatter der drankgelegenheden. Toen men tot stemming wilde overgaan deed de heer De Vos het voorstel de voorloopige candidaten- lijst nog eens te openen, waartoe met groote meer derheid werd besloten. Alstoen werden nog op de lijst geplaatst de heeren C. Risseeuw, J. H. Janssen, D. M. Molijn, L G. Kakebeeke en dr. A. W. Van Renterghem. De laatste viel echter van de lijst af, daar hij nog tekort in de gemeente woonde om verkiesbaar te weren. De heer J. I)e Vos verdedigde met kracht en meer malen den heer Risseeuw als een zeer geschikt lid voor den raadeen humaan man, die tevens door zijne vroegere betrekking van griffier op de hoogte is van gemeentezaken. De heer J. M. Kakebeeke verdedigde den heer J. H. Janssen, die echter volgens anderen geen candidatuur zou aanvaarden, wat ook omtrent den heer L. G. Kake beeke werd meegedeeld. De heer La Motthe beval nog den heer Molijn aan, hoewel hij later, op een tot hem gerichte vraag, ver klaarde den lieer lïildernisse te zullen stemmen. Vóór men tot stemming zou overgaan had de heer J. A. A. Fransen Van de Putte aangedrongen op aan eensluiting en samenwerking, wie ook de candidaat mocht worden. Bij eerste stemming waren 38 stemmen uitgebracht, waarvan "1 blanco. Volstrekte meerderheid 19. De heer C. Risseeuw bekwam 18, de heer D. lïildernisse 16, de heer G. J. Besseling 3 stemmen en de heer L. G. Kakebeeke 1 stem. Bij tweede stemming waren 37 stemmen uitgebracht. Volstrekte meerderheid eveneens 19. De heer C. Risseeuw bekwam 21, de heer D. Hil- dernisse 14 en de heer G. J. Besseling 2 stemmen. De heer C. Risseeuw werd alzoo als candidaat ge proclameerd en verklaarde de candidatuur te aan vaarden. De vergadering had nog geruimen tijd gediscusseerd over de vraag, of de heer Risseeuw verkiesbaar was voor raadslid met het oog op zijne betrekking bij den gemeente-ontvanger. Algemeen meende men, bij verschil van gevoelen, de beslissing daarover te moeten afwachten van hh. Gedep. Staten, zoo de heer Risseeuw werd gekozen, maar thans alle krachten intespannen om den candidaat te doen zegevieren. Daartoe wekte de voorzitter op. Na de behandeling van nog eenige huishoudelijke zaken, sloot de voorzitter, onder dankzegging voor de opkomst, de vergadering. Buitenlandsch Overzicht. Ons overzicht dienen wij ditmaal zeer, zeer te be perken. Er begint eenige kalmte te komen in zake Gom- betta's bestrijding; dit blijkt wel uit de benoeming in de bureau's van de commissie voor het herzienings- ontwerp. Deze bestaat uit 18 aanhangers der geheele herziening, 6 der partiëele, 4 der eenvoudige en 1, die voorstander is van de invoering van den scrutin de lis te, zonder herziening. Aan amendementen ontbreekt het niet. De regeering is verder vast besloten af te treden, als de kamer het ontwerp niet in zijn geheel aanneemt. Door den Pruisischen minister van financiën is de begrooting voor het loopende jaar ingediend. Van het vorige jaar is een overschot van 28,862,485 Mark, en het nieuwe jaar opent met de gunst gste vooruitzichtendes ondanks zal een deficit van 5 millioen niet te vermijden wezen. De gewone uit gaven bedragen 905,727,373 Mark en de buitenge wone 34,079,249, meest strekkende tot bevordering van de ontwikkeling des volks. Donderdag slingerde een persoon te Weenen een grooten steen door het venster van een wagen, waarin de Russische gezant Oubril en zijn secretaris gezeten waren. Beiden zijn ongedeerd. De misdadiger ver klaarde, dat hij wraak had willen nemen, omdat hij naar zijn beweren met een verzoekschrift door den gezant was afgewezen. De Oostenrijksch-Bongaarsche regeering verklaart dat de toestand in Dalmatië niet ernstig is. Men gelooft die verzekering echter niet. Guiteau heeft eindelijk kalm gesproken en vrijspraak gevraagd op grond van krankzinnigheid. De verde diger kwam toen aan het woord. Gemengde Berichten. De nieuwe zangvereeniging te Goes is Donder dagavond op eene vergadering, die door 31 van de 38 leden werd bijgewoond, met eenen naam begiftigd, terwijl van dien dag af, 19 Jan., hare oprichting dagteekent. De vereeniging heet nu Excelsior. Directeur is de heer P. De Jonge Jz.; tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. Bartelse, voorzitter, J. Wingender, secre taris, G. Wessels, penningmeester en C. T. De Poorter, bibliothecaris. 's-Heer Abendskerke. Woensdag had onder deze gemeente een droevig ongeluk plaats. Op eene hof stede in den Nieuwen Craaijertpolder was de 18-jarige dochter van den arbeider P. II. behulpzaam hij het verwerken van stroo, toen zij van het vrij hooge dilt op den dorschvloer viel en dientengevolge na weinig oogeublikken overleed. Donderdagvoormiddag is de landbouwer J. V., ver gezeld van zijn zwager C. II., beiden van Heinkenszand, met tilbury en paard in een sloot met water te recht gekomen, tengevolge van het verschrikken van het paard van een hondenkar. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren; met een nat pak en een beschadigde tilbury zijn zij er afgekomen. 's-Heerenhoek. Woensdagnamiddag is de hand gelegd op zekeren C. V. 1). ongeveer 14 jaar oud, die uit een rijtuig, dat voor het gemeentehuis uitge spannen stond, een tabakszak «n een houten pijp ont vreemd had. De pijp had hij al reeds aan een artder verkocht, maar den tabakszak werd nog hij hem ge- vguiJcH' Daar hij vóór eenige dagen nog een diefstal ten na leele van een winkelier gepleegd had, hebben de autoriteiten besloten hem ter beschikking te stellen van den officier van justitie, waarheen hij Donderdag is gebracht. Hansweert. Vier vliegen in een klap. Door den alhier gestationneerden rijksveldwachter F. Aarts werd Dinsdagnamiddag proces-verhaal opgemaakt wegens jachtovertreding tegen vier personen, waaronder drie schippers, die door mist met hunne schepen hier lagen. Het viertal scheen belust te zijn op een boutje en trachtte dit te bemeesteren op het jachtveld van de heeren W. K. Qrothe te Zeist en E. Eisen te Ant werpen onder Schore en Vlake. Drie van hen hadden geweren bij zich. Colijnsplaat. Nadat de justitie te Middelburg kennis was gegeven van den alhier op Dinsdagavond II. plaats gehad hebbenden brand bij den landbouwer L. Ketelaar, arriveerden reeds Woensdagnamiddag alhier de substituut-officier van justitie benevens de rechter-commissaris en een klerk, teneinde een on derzoek in te stellen. Verschillende personen werden gehoord, en het onderzoek duurde tot laat in den avond, alsmede des Donderdags ook tot den middag voort, waarna de justitie is vertrokken. Het vinden van een brandbrief bij het hek der hoeve, kort voor den brand, en andere omstandigheden waren oorzaak van dat bezoek. Het vleesch en spek der in de vlammen omgekomen dieren is, voorzoover het voor de consumptie nog goéd was, onder de spuitgasten en wakers verdeeld. Te Middelburg is een afdeeling opgericht van het Nederlandsche Werkliedenverbond «Patrimonium", met 38 leden. Door de directie van den schouwburg te dier stede is dezer dagen een aanvang gemaakt met de uitvoering der door den burgemeester, in overleg met het bestuur der brandweer, gegeven voorschriften ter beveiliging van het publiek bij brandgevaar. De paters redemptoristen, die het fraaie buiten goed «Goeree" nabij Bergen-op-Zoom hebben verlaten, zijn grootendeels naar Dongen gegaan, alwaar zij met andere paters een ledig fabrieksgebouw hebben gekocht voor een inrichting van onderwijs bestemd. Anderen hebben zich naar Zwitserland en Amerika begeven. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op eene goed georganiseerde bende van 5 jeugdige dieven. Deze jongens hadden eenigen tijd zonder werk rond gezworven, en aangezien lediggang des duivels oor kussen heet, was toen liet plan gerijpt om gezamen lijk te gaan stelen. De bende werd georganiseerd en een hunner voerde zelfs het oppergezag. Op zijn aanwijzing gingen geregeld een paar hunner de stad in om «eene goede gelegenheid" te zoeken. Was deze gevonden, dan toog het gansche vijftal aan den arbeid. Zoo werd menige winkellade geledigd en heel wat koopwaar «van het haakje" gelicht eh menig pakje sigaren weggekaapt. Op een erf van de firma Spakler <t Tetterode be dreven zij een stout stuk. Daar lagen een aantal ledige petroleumfustcn, en een paar malen voeren zij met een schuit daarheen, laadden daarop een lOtal vaten en verkochten die dan in de stad. Dit werkje geschiedde met overleg, en terwijl een deel der bende daarmede bezig was, stonden een paar anderen op den uitkijk. De opbrengst, f 40, werd broederlijk verdeeld. Dit brutale feit was evenwel de gelukkige aanleiding, dat hun spoor ontdekt werd door de politie, en zij thans achter slot en grendel voor eenige jaren on schadelijk zullen worden gemaakt. (iV. v. d. D.) Wilden in Nederland! Een zich noemend mensch was Woensdag wegens dronkenschap opgesloten in de politiewacht te 's-Hage, waar ook bewaard werd een konijn, behoorende tot de «gevonden voorwerpen". In zijn dierlijken waanzin doodde de dronkaard het arme dier en verslond het rauwe vleesch. 't Is nog een wonder, dat hij huid, haar en beenen liet liggen! Op een buitensingel te Arnhem werd Dinsdag avond nabij een brug door een man, naar hij beweerde, een mandje gevonden, waarin een kind lag. Met zijnen last deed hij daarvan aangifte hij de politie, die echter bij nauwkeurig onderzoek tot de ontdekking kwam, dat de vinder de vader van het kind was en hij op die wijze de ongehuwde moeder van de zorg had willen ontslaan. Eene Geldersche boerin, die !n Emmerik eene kluit boter verkocht had, is gearresteerd, wijlde kluit van binnen met keukenzout was gevuld, om de boter daardoor zwaarder te maken. Dinsdagmorgen liepen nabij Zwolle, vermoede lijk tengevolge van den dikken mist, twee locomotie ven op elkander in. Er hadden geene persoonlijke ongelukken plaats en de machines werden slechts weinig beschadigd. Te 's-Graveland wist eenige dagen gelederr een typhuslijder zijn bewaker te overmannen en uit het huis te vluchten. Toen hij des nachts door den be waker werd achtervolgd en ingehaald, onstond er eene worsteling, waardoor beiden te water geraakten. Voor dat er hulp kwam, was de ongelukkige reeds verdronken. Aldaar waren Dinsdag 4 personen bezig een boom te dragen, toen de achterste struikelde en zoo geweldig met den slaap van het hoofd tegen den boom aanviel, dat hij weldra overleed. -De beide mannen, die wegens een moordaanslag op zekeren lirooks, te Leek, in de gevangenis van Millbank zaten, maar zooals wij meldden bleken on schuldig veroordeeld te zijn, hebben nu hun vrijheid herkregen. Zij brachten reeds twee jaren van de tien, waartoe zij veroordeeld werden, in gevangenschap door. Tegen een werkman te Plumstead bij Londen, die wegens gemoedsbezwaren geen geneeskundige hulp bad gehaald bij zijn zoontje dat aan de pokken ziek lag, is een aanklacht ingediend wegens moedwilligen manslag. De man behoort tot de secte der «bijzondere lieden", die het zonde achten in gevallen van ziekte een dokter te l oepen, en alles aan God overlaten. Hij had alleen een van de oudste der secte gehaald, die het kind de handen oplegde en vurig om herstelling bad, maar de knaap stierf eenige uren later. De uitspraak der lijkschouwers was, dat de dood van het kind aan het verzuim van den vader toege schreven moet worden. De man, die tegen borgstel ling op vrije voeten gelaten is, zal eerlang voor het hof van assises terecht staan. Dezer dagen overleed te Londen de Schotsche millionair Andrew Jardike, die het benijdenswaardig vermogen van 1,371,000 pond sterling naliet. Hij was een der vengenooten van de groote firma Jardine, Matheson Co. te Londen, door haar uitgebreiden handel op rihina bekend. Gerard Keller's «Geschiedenis van een dubbeltje" wordt nu in Duitschland eens in de werkelijkheid afgespeeld, 't Betreft de som van 20 pfennigen (12 centen) voor den brandbrief, dien Bismarck voor eenige maanden ongefrankeerd ontving. Wie zal die frankeer - kosten betalen? Bismarck dankt er hartelijk voor, toch brengt de post ze hem in rekening en er volgt een geschrijf van wonder en geweld; 't zal mooi loopen als de bondsraad er nog niet bij te pas zal komen. Een lid der Commissie, belast met de onder handelingen over hët langdradig Engelsch-Fransch handelsverdrag, werd door iemand er opmerkzaam op gemaakt, dat zij nu al aan haar zestiende zitting was. «Dat doet er niets toe, antwoordde de ander, zich in de handen wrijvende, wij krijgen een souper bij de honderdste." Volgens telegram uit New-York wordt van 19 tot 21 Januari op den Oceaan zeer stormachtig en onbestendig weder verwacht. Op den 19 kon op de Britsche, Noordsche en Fransche kusten stormweder verwacht worden. Eerst thans wordt hekend, dat het vorige jaar een aanslag op de Keizerin-weduwe van China is ge pleegd. Toen de Keizerin haar paleis te Peking uit trad, vloog plotseling een der groote steenen leeuwen naast den ingang in de lucht, en viel een paar passen van de Keizerin af op den grond. Men ontdekte, dat het voetstuk van het beeld onder mijnd was, en een onderaardsche gang, die naar een huis in het Tartaarsche gedeelte der stad leidde, bracht der politie de schuldigen op bet spoor. Deze, die hooggeplaatste hofbeambten bleken te zijn, verdwenen zeer geheimzinnig; de zaak werd in alle stilte afgedaan en is geheim gebleven, totdat zij nu door een bericht uit San Francisco ruchtbaar gemaakt werd. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 20 Januarizijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. B. V. P.te Yersekebeschuldigd van het openhouden zijner herberg na den bepaalden tijd. Vrij gesproken. 2o. A. K., te Wolfaai tsdijk, beschuldigd van over treding der ijkwet. Vrijgesproken. 3o. K. B., te 's-Heer Hendrikskinderen en F. v. d. B.te Goeswegens het rapen van aardappels zonder vergunning ieder veroordeeld ;n eene boete van f 1, subs. 1 dag ge straf c. e. 4o. C. W., A. v. H., J. d. K. en C. v. W., allen te Yerseke en C. K., te Hansweert, wegens het maken van nachtelijk burengerucht ieder veroordeeld in eene geldboete van f 5,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 5o. S. W. d. M. te Wemeldingewegens het bevisschen der Schelde zonder concent veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs, i dag gev. straf c. e. 6o. P. B., J. D. en M. v. d. V., allen te Yerseke, wegens het zich ophouden in eene herberg na des avonds te 11 uren ieder veroordeeld in eene geld boete van f 5, subs. 2 dagen gev. straf c. e. lo. J. v. d. B.13 j.te Kapellewegens het stelen van veldvruchten veroordeeld in eene geldboete van f 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 8o. J. T., te Hoedekenskerke, wegens het 2 rnalen hangen van geverfde stoften langs een buurtweg ver oordeeld in 2 geldboeten elk van f 10, subs, i dag gev. straf voor iedere boete. 9o. M. W.te Goeswegens het niet blijven bij zijn voertuig en in staat zijn het te geleiden veroor deeld in eene geldboete van f 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden (Vrijdag) gewezen de volgende vonnissen tegen: lo. N. V., 32 j., kroeghouder te Goes, wegens mis handeling veroordeeld tot 8 dagen cell, gev, straf c. e. 2o. J. De L., 32 j., wagenmaker te Oudelande, wegens mishandeling veroordeeld tot f8 boete c. e. 3o. J. V., arbeider, (Baarsdorp) 's-Heer Abtskerke, wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand cell, gev. straf en f 8 boete c. 4o. P. S., 33 j., tijman te Wemeldinge, wegens mishandeling veroordeeld tot f8 boete c. e. 5o. E. L., 23 j., koopman, F.Y., 26 j., arbeider, beiden te Wemeldinge, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f8 boete ieder c. e. 6o. J. V., 19 j., J. V., 25 j., beiden arbeiders te 's-Heer Arendskerke, J. Yan II., 22 j„ smidsknecht, F. Van D., 24 jarbeider, beiden te 's-Heerenhoek, allen beschuldigd van mishandeling te zamen en in ver eeniging. De 12 en 3 ieder veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f 8 boete c. e. De 4e vrijgesproken. 7o. D. K., 44 j., huisvrouw van J. A. R., winke lierster te Wolfaartsdijk, wegens hoon veroordeeld tot f8 boete c. e. Laatste en telegraphische berichten. YERSEKE, 20 Jan. OESTERBEURS. De beur» was druk bezocht. Groote oesters f 90 a f 92. Zaai-oesters f 30 a f32. In aangeslagen pannen is niets gedaan. MIDDELBURG, 20 Jan. Aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier is heden aanbesteed het maken van een peilputterp en gebouwtje voor een registreerende peilschaal op den Westnol van den polder Oost-Beveland. (Raming f 6300.) Minste inschrijver is de heer J. Elenbaas, te Brui- nisse, voor f 6274. 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting zijn ingekomen de ge loofsbrieven van den heer Brouwers, als afgevaardigde van Roermonden eene kennisgeving van den heer Seretdat hij wegens rangsverhooging tot kapitein ophoudt lid der kamer te wezen. Het handelstractaat met Frankrijk is aan de orde gesteld na afloop der interpellatie-Gleichman. (Zie Tweede Kamer). Daarna is de zaak-De Jong (Suriname) aangevangen. De heer Rutgers betoogde, dat de conclusie der com missie niethet door hem en andere leden voorge stelde amendement wél slaat op den inhoud van liet verslag der commissie wat betreft de hoofdpunten niet-paclitverlenging aan De Jong en de beschuldigingen, door dezen tegen den Gouverneur ingebracht. Hij re sumeerde de feiten waarop dat amendement steunt en die allen aan andere betoogredenen kunnen toe geschreven, maar ook geëxpliceerd worden als bevoor deeling van een persoon door den Gouverneur. De lieer Cremers verdedigde de conclusie der commissie. Nie mand mag veroordeeld worden zonder overtuigend be wijs van schuld. Dit bestaat volgens de commissie niet, daar het niet zeker is dat De Jong benadeeld is ten voordeele van Hijmans. Hij staat echter nieuwe opmeting voor ter beslissing van het oorspronkelijk geschil. De Minister van koloniën heeft uitvoerig liet amen dement bestrelen. Hij betoogde, dat niet-verlenging van de pacht geschied was op advies van den pro cureur-generaal en de gouverneur geheel onschuldig was aan deelgenootschap in de goudsonderneming. De conclusie der commissie slaat niet op het ver slag. Nadat de heer Van Nispen liet amendement bestreden en de heer Gleichman het verdedigd had, is de discussie verdaagd tot Maandag. WEENEN, 20 Jan. De regeering stelde Turkije en Servië vooreen cordon te trekken om Zuid-Dalmatië. De regeering zal desnoods Montenegro tijdelijk bezetten. LONDEN, 20 Jan. De regeering besloot Parnell en de hoofdleiders der Liga voorloopig nog drie maanden vasttehouden. Overzicht van den stand der koersen. Elke medaille heeft hare keerzijde, zoo ook de effec tenhandel. Nuttig is het ontegenzeggelijk voor zoo verre hij de omzettingen van kapitalen gemakkelijk maakt door de tusschenpersoon te zijn tusschen hen, die oogenblikkelijk hun handelskapitaal willen uit breiden en verminderen, waardoor de kapitalen aan de meest productieve handen blijven toevertrouwd, maar let men op het groote aantal dobbelaars van beroep, die eiken dag op nieuwe middelen peinzen om de prijzen overeenkomstig hunne particuliere wen- schen te doen rijzen of dalen, op de onzedelijkheid die daarbij ten koste van veelal ijverige, spaarzame lui be gaan wordt, op de omstandigheid dat al die dobbelaars, die nu ten koste van anderen leven en daarentegen het maatschappelijk inkomen zouden kunnen helpen ver- grooten door voortbrengenden arbeid tot hun taak te kiezen, dan blijkt al dadelijk dat de effectenhandel ook wel degelijk zijne schaduwzijde heeft. Dit is ons dezer dagen weer opnieuw gebleken uit de droevige financiëele berichten van de Parijsche en Madridsche beurs; in eerstgenoemde plaats hadden ongeloofelijke dalingen plaats in de speculatie-papieren, welke in de laatste weken kunstmatig waren opgeschroefd (de Suez-aan- deelen waren sedert de laatste liquidatie niet minder dan tr. 900 gedaald) en er volgden enkele faillissementen. Als een deel ziek is, is het geheele lichaam ongesteld; zoo ongeveer al is het in mindere mate is het ook met de verschillende financiëele markten vandaar dat de stemming ook op de Amsterdamsche niet op wekkend was. De berichten uit de Herzegowina de den de Meirente (Oostenrijk papier) 1 de Januari- rente 1 en de goudrente I ?ft pet. sedert de vorige week verliezen 't is te hopen voor de houders van Oostenrijkers, dat de oproerige geest niet verre om zich heengrijpt, want groote offers zouden het Oos- tenrijksche krediet, dat thans met het Hongaarsche dank zij den grooten invloed der machtige protectors die aan de conversie der 6 Hongaren een duitje ver dienden nogal opgeschroefd is, terug doen tuimelen. Zeer waarschijnlijk zou dan weer het vroegere verschil in de papier- en zilverrente tengevolge van het pa- pier-disagio (de juistere uitdrukking voor goud- of zilver-agio) voor den dag komen. Eene mogelijke omstandigheid, die ons indertijd aanleiding gaf om onder schier gelijke koersen de zilverrente steeds hoven de papierrente te prefereeren, terwijl om an dere redenen de goudrente boven de zilveren metal- lieken te verkiezen zijn, zoo de prijzen ook niet te groot verschil aanwijzen. Een volgenden keer hopen we hierbij langer stil te staan. De koersen der Bussen bleven vrij vast, waartoe het verlies der metallieken slechts een gunstigen in vloed kan uitoefenenbij de koersen der verschillende effectensoorten geldt ookdes eenen dood is des an deren brood. De Bongaren de rijkswederhelft van Oostenrijk leden ook niet onbeduidend; de goudrente verminderde van 82 li tot 79 Ook voor de Egyptenaren valt verlies op te teekenende 5 pets, daalden tot 87% en de 4 pets. verminderden tot 67%. Gunstig is niettemin het bericht dat de controleurs-generaal van de Engelsche- en Fransche gouvernementen de streng ste instructies hebben ontvangen, om geene concessie van de zijde van het Egyptische gouvernement toe te staan ten opzichte van den eisch der kamer van no tabelen om recht van stemming op het budget te hebben. Columbianen vooral maar toch ook Peruanen staan eveneens met bedrukte gezichten. Gelukkig ver- toonen zich ook heldere stippen aan den beurshemel. De aandeelen Nteuwe Afrikaansche Bandelsvereeni- ging verhoogden van 242'% tot 256% hunnen prijs op geruchten, volgens welke ook het jaar 1881 voor

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2