1882. N°.10. Zaterdag 21 Januari. 69slc jaargang. C. RiSSEEUW. GOES, 20 JANUARI 1382. Mededeelingen op verschillend gebied. Staten-Generaal. Kerkal jka Zaken en Onderwijs. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Landbouw en Veeteelt. Scheepvaarlbsrichten. Verkiezing Voor een lid van den ge- raeenleraad te Goes. GOESCI! De uitgave dezer Courant geschiedt Ma.and.vg, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor bet buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGI1 VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van lieldegaven 5 cents per regel. A mi hen «lie liet al» omi eme Jit.»- of a«ïver(eiitiesr»*l«l over liet afjfe- loojien jaar nog; niet volilcdeit. wordt Kennis gegeven «lat na 1 Februari over liet bedrag «laar van PER POST zal worden brsehikl. DE ADMINISTRATIE. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Goes, op Donder dag 2 Februari, wordt door ons als candidaat ten dringendste aanbevolen de lieer Door een misverstand -hebben wij tot nutoe geen melding gemaakt van de opbrengst der soirée, door eenige jongelui ten voordeele der Blaaubeenbeurs gegeven. Dezer dagen eerst vernamen wij met genoegen, dat de netto opbrengst f 104,79s heeft bedragen. Door den Minister van Justitie is benoemd tot rijksveldwachter der 3e kl., standplaats Goesde gepasporteerde maréchaussee F. Ekkelboom. Het hulpkantoor te Borssele zal met 1 Fe- biuari 1882 voor den dienst der Rijkspostspaarbank worden opengesteld. Door Z. M. is aan L. J. F. Van Waesberghe, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrecliter-plaatsvervanger te Hulst. - Het bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huijssens en Eendracht beeft tot waterbouwkundig ambtenaar bij die water keering benoemd den heer C. Mullerwaterbouw kundig amhtenaar bij den calamiteusen polder Suzanna, te St-Annaland. -De voorzitter van Patrimonium" Kater schijnt over het geheel onder het beschaafde publiek weinig bijval gevonden te hebben. Ook liet Zuiden noemt zijne wijze van vertellen uniet in alle opzichten ter navolging aan te bevelen.'" Krasser laat zekere P. J. d. K. in dat blad zich daarover uit. Deze keurt ten sterkste zulk een bij eenkomst af en zegt o. a.«Ik twijfel niet aan de waarheidsliefde van den heer Katermaar meen mij toch gerechtigd tot de vraagof de onzin, door de Internationale gedebiteerd, nog steeds aan het Alge meen Nederlandsch Werklieden-verbond kan toege schreven worden? Vóór weinige maanden sprak hier ook de heer Heldt, voorzitter van laatstgenoemd ver bond. Ik hoorde tot mijn leedwezen dien heer niet, maar van sommige mijner vrienden hoorde ik wel waardeering van zijn toespraak. »In ieder geval, bet is m. i. geen edele strijd afwe zigen bespottelijk te maken en uitsluitend op den on zin te wijzen, door de excentrieken van eenige partij ten beste gegeven. «Onder gebed en psalmgezang zondigde spreker niet alleen tegen de wellevendheid, maar ook tegen de lessen van dat Woorddoor hem met zoo forsche stem en gebaren ten troon verheven. Immers, dat Woord leert ons niet den dwalende om zijn maatschap pelijke positie of klein begrip aan spot overtegeven Door den heer Kater werd voortdurend gewezen op de eenige bron tot oplossing der sociale quaestie. Het kwam mij echter voor, dat een reeks uitgegalmde bijbelteksten, te pas of te onpas in 't midden gebracht, niet de juiste bron aanwijst. «De heer Kater kwam in ons midden pleiten voor «Patrimonium" en wenscht alzoo het getal onzer ver- eenigingen met éene te vermeerderen. Ik wensch mij niet zoo krachtig uit te drukken als de spreker van gisteravondanders zou ik zijn optreden wellicht, niet minder dan hij dat van zijnen tegenstander, ver leidelijk noemen. Tal van vereenigingen kloppen den werkman het geld bij kleine gedeelten uit den zak en kweeken uithuizigheid. Als men zichzelf geen per ken stelt, kan hij, die eenigen lust en tact toont om voor christelijke belangen te ijveren, iederen avond uitgaan. Er schijnt een zekere lust ontstaan te zijn om de wereld te bekeeren. Vooral nieuw te stichten of gestichte vereenigingen deelen in de ambitie. Spoe dig echter komt de tijd, dat men zich doodelijk bij elkander zit te vervelen, en de vereeniging van heden wordt door die van morgen verdrongen. «Ik vrees dat al dit rumoer, waarmee men liet «chris telijke" op alle hoeken der straten verkondigt, veel kwaads ontwikkelt en veel goeds verstikt." Ten slotte zegt P. J. d, K «Dat sprekers, die in ons midden onder christelijke vlag komen optreden, Voortaan meer bescheidenheid en meer degelijkheid tnonen hoop ik van harte." De Midd. Ct. schreef daarover ten slotte «In 't algemeen hadden wij ons van deze voordracht meer voorgesteld. Wij gelooven gaarne dat de heer Kater zekeren opgang maken kan bij een publiek van geringe kennis maar wanneer 't hem inderdaad ernst is met de samenwerking van alle standen, dan zal hij of zich nog veel studie moeten getroosten, óf het werk der mondelinge overreding aan meer bevoegden moe ten overlaten." Naar de Midd. Ct. verneemt zal mr. M. ,7. De Witt Hamer aldaar eerstdaags twee of drie voor drachten houden over sociaaldemocratiekatheder socialisme en de richting van het tijdschrift Vragen des Tijds. De eerste voordracht is bepaald op 31 Januari. -Er heeft zich een vermakelijk incident voorge daan met de anti-revolutionaire Bazuin. Toen dit blad bericht kreeg dat er protest zou worden aange- teekend tegen den heer Buma op de bekende gronden, schreef het: «Wij hopen voor de eer van onze partij, dat dit protest niet uit haar midden voortkome. Zulk een middel om de verkiezing van Buma vernietigd te krijgen is den Jezuïeten waardig, bij wie het doel de middelen heiligt; eerlijke lieden verlagen zich tot zulke dingen niet." Maar ziet, daar verneemt de Bazuindat het pro test werkelijk van anti-revolutionaire zijde uitging en dat de Standaard het zoo krachtig mogelijk onder steunt. De Bazuin moet dus rechtsomkeer maken en met een gewrongen verklaring, zooals men denken kan, kwam zij bij nader inzien tot de conclusiedat het protest heel mooi en Christelijk was. Inmiddels zijn de Katholieken, die bij de verkiezing zoo dapper hebben geholpen voor Oppedijk tegen Buma zeer gekrenkt en De Tijd geeft den bondgenoot en broeder dan ook het volgend standje over zijn beide artikeltjes, waarvan het laatste dienen moest om het protest goed te noemen, dat in het eerste artikel Jezuïetisch was gedoopt «Het eerste voor de Katholieke kiezers kwetsend bericht verdient geen andere qualificatie dan die van dom en ploertig. Bezaten de Jezuïeten in werke lijkheid de eigenschappen, die hun door de verregaande onwetendheid en de kwade trouw hunner tegenstan ders worden toegeschreven, dan zou het epitheton «Jezuïetisch" op het laatst aangehaalde artikel vol komen van toepassing zijn." Vad.) Er heeft zich een commissie gevormd met de bedoeling het initiatief te nemen tot adressen, onder scheidenlijk bestemd voor den Minister van Justitie en de Eerste Kamer, teneinde aan te dringen op zoo spoedig mogelijke invoering van het Wetboek van Strafrecht. Het Departement Rotterdam der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft besloten het hoofd bestuur te verzoeken onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering van 1882 een voorstel van het departement Rotterdam op te nemen van de navolgende strekking: Daar in 1884 het lOOjarig bestaan der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen zal worden gevierd, eene commissie van 12 leden uit de departementen te benoemen, teneinde, in vereeniging met het hoofdbestuur, maatregelen te beramen om die gebeurtenis waardiglijk te herdenken door eene stich ting van algemeen nut in ons vaderland het ontwerp tijdig genoeg in te dienen, om op de algemeene ver gadering van 1883 tot eene beslissing te kunnen wor den gebracht. - In eene Woensdag te Amsterdam gehouden ver gadering van meer dan 300 bakkers uit geheel Neder land is tot oprichting van een bakkersbond besloten, met het doel om het vak te verheffen, de onderlinge belangen te bevorderen, alsmede de w>derzijdsche be scherming en gemeenschap bij het regelen der ver houding tusschen patroons en werklieden. Verschillende punten werden besproken, zooals de achteruitgang der bakkerij, de verschillende meelsoorten, het schei kundig onderzoek der grondstoffen, de onderlinge assu rantie enz. Ook zijn concept-statuten vastgesteld. Onder de pogingen om meer vrucht te trekken van het vruchtbare en rijke Suriname verdient ook vermelding de oprichting van een commanditaire ven nootschap te 's-1 lage. Een bekende Haagsche ban kiersfirma richt thans dergelijke vennootschap op, met liet doel om de hulpbronnen van Suriname te exploi- teeren en dat wel door het aankoopen en weder in exploitatie brengen van verlaten en verwaarloosde plantageshet winnen van guttapercha en andere gommen en oliën in de bosschen op de woeste gronden het fokken van vee (thans wordt het slachtvee voor de kolonie grootendeels uit Berbice en de Orinoceo- landen gehaald), en het ontginnen van delfstoffen. Twee directeuren zullen in Suriname het beheer voeren. De een is een wetenschappelijk met land bouw en veeteelt bekend mande andere een be kwaam West-Indische ingezetene, die door zijn lang durig verblijf en zijn vele reizen in liet laad groote locale kennis van land en volk bezit. Een dergelijke combinatie van West-Indische erva ring en kennis met Nederlandsche kapitalen en weten schap zal Suriname zeker ten goede komen. (Vad.) TWEEDE KAMER. Donderdag hervatte de kamer hare werkzaamheden. In die zitting is Baron Van Heecheren Van Keil beèedigd en nam hij zitting. De lieeren Buma en t Hooft hebben hunne geloofsbrieven ingezonden, die in handen zijn gesteld van de lieeren Van Wassenaer Van der Feltz en Van Blom. Ingekomen zijn ontwerpen tot goedkeuring der con sulaire overeenkomst met Portugal en tot aanwijzing d r gestichten, waarin gevangenisstraf of hechtenis moet worden ondergaan. De Voorzitter deelde mede dat, daar het eindver slag over het Fransche handelstraciaal eerst Vrijdag door de commissie van rapporteurs kan worden uitge bracht, nog niet beslist kan worden over het tijdstip, waarop de beravidslaging daarover aan de orde kan worden gesteld. Besloten werd heden (Vrijdag) te behandelen de conclusie-De Jong (Suriname) en na afloop daarvan de interpellatb-fr/eic/jmcm over de houding onzer regeering omtrent de maatregelen betreffende de kust vaart^ met 1 Januari in Duitschland in werking ge treden. Bij de wet van 22 Mei 1881 nl. is de kustvaart in de Duitsche zeeën der Duitsche vlag voorbehouden, voor zooverre het recht daartoe niet aan eene vreemde vlag bij verdrag of bij keizerlijke verordening wordt verleend. Tot dusverre is dat recht aau de Nederlandsche vlag niet toegekend en Nederlandsche schepen kunnen dus voorloopig de kustvaart in de Duitsche zeeën niet blijven uitoefenen. Kruiningen. Woensdagavond herdacht de Chris telijke Jongelings-vereeniging: En hij leidde hem tot Jezusin het lokaal der Zondagsschool alhier haar 5-jarig feestelijk bestaan, tot bijwoning waarvan zij hare begunstiger-s had uitgenoodigd, die door eène tal rijke opkomst bewezen veel belang in haar te stellen. Door den lieer B. Wielingapredikant der Ilerv. gemeente alhier, werd eene inleidingsrede gehouden naar aanleiding van Spreuken 10 11. Verder traden als sprekers op dhr. M: Van Dis president van den Ned Jongelingenbond en dhr. F. Van der Peijl alhier. De gemeenten Goes, Kapelle, We- meldinge, Hans weert en Rilland-Bath zonden afgevaar digden voor het uitbrengen hunner verslagên. Uit het verslag barer eigene vereeniging bleek dat zij, schoon zij in den beginne met tal van moeielijk- heden had te kampen gehad thans voortdurend in bloei toeneemt, getuige haar groot ledental met 44 begunstigers. Uit het in druk verschenen verslag van den Nederlandschen Protestantenbond blijkt, dat de toe stand zeer bevredigend mag genoemd worden. Over 1881 is een overwinst te constateeren Van p. m. f250, en derhalve de buitengewone inkomst van f2000, door legaat in 1878 verkregen, nog geheel beschik baar. liet ledental bedraagt 10,300, verdeeld' over 84 afdeelingen. Sint-Annaland. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten heeft onze gemeenteraad het trakte ment van den heer J. \V. Slagerhoofd der school, met f 100 verhoogd en gebracht op f 1000. Kruiningen. Donderdag had alhier vanwege de gemeente de aanbesteding plaats van lo. het plaatsen van afscheidingenmaken van houten vloeren en bijkomende werken aan de openbare school op het dorp. "(Raming f3037.) Ingeschreven is door de volgende heeren M. Baveco te Kruiningen, voor f 4305 F. Crucq te Goes, voor f 4320 L. Van Verre te Kruiningen, voor f4493; P. Dronkers te Kapelle, voor f4500; J. M. Lammeree te Hansweert voor f4800 en J. Okker te Kruiningen. voor f5.309. Aan den laagsten inschrijver, den lieer M. Baveco, is het werk gegund. 2o. Het aanbouwen van drie lokdien en bijko mende werken aan de openbare school te Hansweertmet levering van het bcnoodigdc ameublement. (Raming f8190.) Iuschrijvers waren de heeren J. M. Lammeree te Ilansweert, voor f 8300J. Bruggeman te Hansweert, voor f8305 P. Dronkers te Kapelle, voor f 8,399,99 L. Van Verre te Krui ningen, voor f'8500; A. Goedemondt te Hansweert,. voor f'8780; J. Lindenbergh te Wemeldinge, voor f8787; F. Crucq te Goes, voor f8790; C. Koch te Hansweert, voor f8800; M. Baveco te Kruiningen, voor f8800: J. Okker te Kruiningen, voor f8805; en J. J. Poleij te Hansweert, voor f8950. De minste inschrijver was de heer M. Lammeree, wien het werk is gegund. Te Wolfaartsdijk heeft zich een geval van kwaden droes voorgedaan en wel bij een paard van den land bouwer Ch. Lensdat onteigend en afgemaakt is. Om een paard voor 60 cents daags goed, dege lijk te voeden geeft de Engelschman Wedlake eeri recept. Let eens op hetgeen het paard wegwerpt, na er z. i. het voedsel uitgetrokken të hebbenvinden niet kippen en musschcn er nog tal van haverkorrels in 1 Daarop baseert zich ook Westlakeals hij aanbeveelt, het paardenvoeder fijn te maken en in kribben voor te dienen, waardoor al het gegetene verteren zal en bovendien niet uit de ruif wordt gemorst. Dit een en ander bevordert Wetlake ook nog door het voed sel met eenig warm water vochtig te maken. (De haver moet slechts verbrijzeld, niet fijn gemalen wor den, het stroo in stukken van 1 a 2 duim gehakt.) Volgens Wetlake kan men op deze w'jze 75 pet. van de haver uitsparen, terwijl de paarden er flink, krach tig en zeer gezond bij blijven. Batii (Rilland-Bath.) Naar men verneemt is door ruim een 40tal schippers een adres aan den Min. van Financiën ingezonden, met verzoek, om, wanneer zij met hunne schepen, komende van België en bestemd naar Holland, wegens afgeloopen getij enz. op de reede van Bath moeten ankeren, hunne ladingen, terwijl zij al daar liggen geankerd, in dien tusschentijd ten kantore Batli te mogon doen deelareeren en visiteeren, op lat ze voor de 2e maai te Hansweert geen oponthoud zouden ondervinden en alzoo de reis naar hunne be stemming spoediger kunnen vervolgen. Mocht dit adres worden ingewilligd, dm zal Z. Eïc.- de schippers hierdoor ten hoogste verplichten. Vergadering-, Donderdagavond gehouden in liet. koffiehuis „De Prins van Oranje". Er waren 41 belangstellenden opgekomen, onler wie 3 van buiten de gemeente, welke aan de dis cussie en stemming geen deelnamen. Namens de oproepers verklaarde de lieer Van der Pauwert zich te verheugen over de opkomst, in de •eerste plaats om liet doel zelf dat daarmee wordt beoogd, en in de tweede plaats omdat uit die op komst bleek dat de heer De Wijs en hij goed had den gedaan met tot die bijeenkomst het initiatief te' nemen. - Hij achtte, hun beider taak thans echter afgedaan, en vroeg of het niet wenschelijk ware, in het belang der zaak, om eens anderen personen de leiding van de verkiezing optedragen. Toen de vergadering blijken gaf dit niet te verlangen, verzocht hij toch nog een. derden persoon in het comité aan te wijzen. Nadat eerst de heer Schraver als 3e lid was uitge noodigd doch had bedankt, verzocht een andet dei- aanwezigen den heer .1. Fransen Van de Putte die, taak op zich te nemenwaartoe deze zich bereid, verklaarde. Vóór men tot het opmaken van een voorloopige candidatenlijst. overging, drong de heer Van der Pauwert aan om bij liet kiezen van een candidaat vooral te letten op de kans van slagen, een factor, die met het oog op' de tegenwoordige samenstelling van den. ge meenteraad niet uit'jiet oog mocht verloren worden. Op de' voorloopige' candidatenlijst werden achtereen volgens geplaatst de heerenD. Hildernisse, Ph. M. De Roiide Bresser, dr. J. L. Goemans, dr. A. Isébree Moens en G. J. Besseling. De lieeren Bresser, Goemans en Moens verzochten uitdrukkelijk van de lijst genomen te worden, daar zij geen canlidatuur konden aannemen. De heer La Motthe verdedigde krachtig de can li- datuur van den heer Hildernisse als iemand, die in velerlei betrekkingen- zich als een ijverig e prno- tisch man had doen kennen,

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1