1882. F.9. Donderdag 19 Januari. 69ste jaargang. „mm hïïIiF," lien ,,geloovige" Volksleider aan hel woord. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agont voor bet buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aun het Algemeen Advertentiebureau van NIJGil Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Aau lien «lie het ahoniieineiits- of adverteutiegeld over liet afge- loopeii jaar nog niet voldeden, word t kennis gegeven dat na 1 Februari over het bedrag «laarvan PER POST zal worden beschikt. DE ADMINISTRATIE. GOES, 18 JANUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. In de N. Rott. Ct. van heden lezen wij 't volgende «Naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten heeft de gemeentraad van Goes het traktement der plaatsvervangende hoofden van scholen met f 50 vermeerderd, en dat der onderwijzeressen met f 100. Tevens is in de verordering weggenomen de bepaling, dat men eerst na twee jaren arbeid een salaris van f 600 zou kunnen verkrijgen." In meer bladen werd de zaak in denzelfden geest voorgesteld, namelijk alsof de traktementen van enkele onderwijzers verhoogd waren tengevolge van een schrij ven van Gedep. Staten. Dit is echter niet het geval. Gedep. Staten drongen eenvoudig aan op het opnieuw vaststellen der verordeningen krachtens de nieuwe wet. De traktementen waren reeds vóór de invoering dei- nieuwe wet boven de minima in deze bepaald. Ook plaatsvervangende hoofden bestonden hier reeds. De nieuwe vaststelling der verordeningen was eenvoudig vertraagd, omdat gebrek aan sollicitanten voor de vervulling eener bestaande vacature voorkwam, welke omstandigheid deed vooruitzien, dat eerlang verhooging der jaarwedde van de laagste categorie onderwijzers noodzakelijk zou zijn. Dit is nu geschied door de bepaling van tweejarige werkzaamheid, alvorens het traktement f 600 zou bedragen, te doen vervallen, terwijl nu door ons gemeente-bestuur uit eigen bewe ging tot gelijkstelling der onderwijzeressen met de onderwijzers en tot verhooging der jaarwedde van de plaatsvervangende hoofden, op grond van de verhoogde basis voor de mindere onderwijzers, besloten is. De afdeeling Middelburg der vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnij verheid in Nederland heeft besloten de door haar gedurende een jaar bij wijze van proef gehouden huisvlijtschool, bij gebrek aan genoegzame deelneming, niet verder voort te zetten. Te Zierikzee is op 63jarigen leeftijd overleden de heer mr. B. C. Cauoud-burgemeester van Zie rikzee, oud-voorzitter van het bestuur van den polder Schouwen, oud-adviseerend lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, ridder der orde van den Ned. Leeuw en officier der orde van de Eikenkroon, een man, die om zijn degelijk karakter, uitgebreide administra tieve kennis en veelzijdige verdiensten, in een werk zaam leven ruimschoots aan den dag gelegd ten nutte van gewest, gemeente en velerlei bijzondere belangen, algemeen geacht en geëerd was. (IV. li. Ct.) In de avondzitting der Eerste Kamer van Maan dag werd, na mededeeling van eenige ingekomen re- geeringsstukken, overgegaan tot het trekken van de afdeelingen. Dinsdag is het onderzoek van de staatsbegrooting in de afdeelingen aangevangen. De N. Rott. Ct. meldt, dat van een vervroeg den terugkeer van het oefenings-eskader geen sprake is, terwijl volgens het Vaderland de Koning en de Koningin nu waarschijnlijk de reis naar Londen zullen maken over de lijn VlissingenQueensboro. Dinsdag a. s. zal mej. Catliarina Beersmans in den Grooten schouwburg te Rotterdam als Maria Stuart optreden en daarmede hare twintigjarige loop baan op het tooneel vieren. De onlangs overleden gewezen president der Transvaalsche republiek Theod. Burgers heeft een schrijven nagelaten, dat in het licht verschenen is. Daarin wijt hij de inlijving van Transvaal aan de vol gende oorzaken: do. dat de hoofdlieden der Boeren hem in den steek lieten; 2o. aan de lafhartigheid des volks, en 3o. aan den particulieren invloed van Th. Shepstone. Verder weert hij met verontwaardiging de betich ting af, dat hij een pensioen zou aangenomen hebben als loon voor zijne onderwerping. Hij bewaarde, zegt hij, op die betichting het stilzwijgen, omdat hij de zaak des volks niet wilde benadcelen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor: het beroep naar Baarland door ds. C Reijerste Nieuw-Helvoet; voor dat naar Middelburg door ds. P. Van Son, te Amsterdam; voor dat naar Rotterdam door ds. K. W. Vethakete Leeuwarden. Te Westkapelle is beroepen ds. Van Steiti Cal- lenfelste St.-Laurens. Zondagvoormiddag werd ds. Schot bij de herv. gemeente te Tholen bevestigd door ds. J. P. Nonhebei uit Dordrecht. Des namiddags deed hij zijne intrede. Op het drietal te Alkmaar staat no. 2 ds. Oort huiste Woudrichem. Aangenomen het beroep naar Heenvliet door ds. JF. L. Mullerte Oosterend. Tot onderwijzeres aan de eerste openbare school te Nieuw-Beierland is benoemd mej. A. Huneman, aldaar. In de onder wijzers-vergadering van het arron dissement Roermond van welke vergadering de aan de kweekschool te Maastricht benoemde onderwijzer Van de Kamp sinds 20 jaar voorzitter was is met algemeene stemmen besloten aan Van de Kamp bij zijn vertrek uit Roermond een geschenk aan te bieden, om hem een bewijs te geven van de onverdeelde sym pathie, die hij bij de onderwijzers geniet. Scheepvaartberichten. Hansweert. Met het lichten van de in de maand November te Rammekens gezonken Spaansche bark «Amigos", die, zooals men weet, de lading aan boord had van de destijds te Borssele gestrande Spaansche bark «Augustina", is men niet gelukkig. Maandag avond werd nl. beproefd met 5 schepen de «Amigos" te lichten, doch na vlot te zijn gekomen, is zij, ter wijl zij in ijzeren kluisters hing en de sleepboot «Ter Neuzen" reeds gereed lag haar naar eene veilige plaats te sleepen, door het breken der kettingen weder in de diepte verdwenen. Men vreest thans, dat alle kans op lichting verkeken zal zijn. -De afdeeling Sint Annaland der vereeniging Schut- tevaer heeft besloten pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van de volgende verbeteringen in de vaar water^: lo. op de doelmatigste plaats der noordkust van Noord-Beveland een kustlicht te plaatsen: 2o. betonning van het vaarwater de Hammen, van het 2) EERSTE JAARVERSLAG der Werklleden-vereeniging te GOES. 1881-1882. In de vergadering, gehouden op 29 Aug. 1 880, werd de vereeniging gevestigd verklaard, en werden tot bestuur ders gekozen P. W. Stortenbeeker, voorzitter, W. J. Za delhof vice-v., L. Sampan, secretaris. F. Af. De Witt, vice-s., en W. J. Zadelhoff, penningmeester, waaraan later werden toegevoegd F. Van Hoorn en W. De Keijzer, als commissarissen. Maar wie had kunnen vermoeden dat der jeugdige vereeniging een slag stond te wachten, die haar dreigde ten gronde te doen gaan, en wel door een slapte in de werkzaamheden, waardoor vele leden de stad moesten verlaten, (hierbij zij opgemerkt dat de leden meest allen werkzaam waren op de fabriek van dhr. Larsen) zoodat er nagenoeg geen leden meer overbleven? Maar toen kwam de spreuk «Luctor et Emergo" hun voor oogen, en ofschoon het worstelen was tegen stroom, mochten zij toch het hoofd boven houden. Men wilde den moed nog niet opgevende vereeniging was een maal gevestigdmen zou trachten haar in 't leven te houden, al moest men ook nog zoo worstelen. Doch er schoot een lichtstraal door die donkere nevelen. In het "Volksblad van 27 October nl. werd ge meld van de Kralingsche Werk lieden-vereeniging, dat daaraan verbonden was een ziekenfonds, en nu in die da gen een weduwenfonds, en dat die vereeniging goed werkte, terwijl tevens werd gevraagd of zoo iets hier niet tot stand kon komen, terwijl men bereid was met raad en daad bij te staan? Door 't bestuur werden inlichtingen gevraagd en na eenigen tijd werd een openbare vergadering uitgeschreven, waarbij alle werk lieden en belangstellenden werden opgeroepen. Op genoemde vergadering, gehouden op 30 November in de «Prins van Oranje", legde de voorz. in duidelijke woorden uit, wat het doel dezer vergadering was, en werd tevens gelegenheid gegeven om, voorloopig als lid te teekenen. Op dien avond traden een 20tal toe door verschillende aanwezige lieeren werden blijken van sympathie gegeven, terwijl een hunner, Dr. A. W. Van Campen, verzocht als buitengewoon lid te worden ingeschreven. In twee op elkaar volgende vergaderingen werden de statuten gewijzigd en vast gesteld. In die vergaderingen werden nog ingeschre ven als buitengewoon lid jhr. M. J. De Marees Van Swinderen, P. C. F. Frowein, Joh. L. Van der Zierikzeesche ha venhoofd tot Burghsluis3o. een kust licht te verkrijgen op den dijk van den Prinsenpolder, nabij Strienham, gemeente Poortvliet, dewijl het vaar water van Gorishoek naar de Eendracht des nachts onbevaarbaar is voor zwaar geladen schepen, omdat op dat punt de Ooster-Schelde volstrekt niet verlicht is. Landbouw en Veeteelt. Naar aanleiding van het bericht, dat een werk man verminkt is door een stroo-snijmachine, maakt mr. Amersfoordl, van de Badhoeve, in 't IV. v. d. D. bekend dat hii sedert eenige jaren, ter voorkoming van dergelijke ongelukken, een middel aanwendt. Hij heeft namelijk den mond van het werktuig, die het stroo moet opnemen, zoodanig laten verlengen, dat de werkman de handen niet meer bij de pakrollen kan brengen. Het schijnt wenschelijk, datlandbouw-maatschappijen geen stroo-snijwerktuigen voortaan mogen bekronen, tenzij de monden zoodanig zijn ingericht, dat de handen der arbeiders daar niet in kunnen geraken. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 17 Jan. zijn door de rechtbank de volgende vonnissen gewezen tegen lo. R. S., 28 j., schoenmaker, zonder vaste woon plaats, thans te Middelburg gedetineerd, wegens diefstal veroordeeld tot 183 dagen cell, gev.straf c. e. 2o. K. H., 45 j.. koopman; W. H., 22 j., werk man, beiden te Middelburg, beschuldigd van diefstal. Vrijgesproken. 3o. J. S., 42 j., straatwieder, te Middelburg, wegens bedelarij veroordeeld tot eene maand cell, gev.straf, met bevel om na bet uiteinde dier straf naar een bedelaarsgesticht te worden overgebracht. 4o. A. S., 12 j.; J. A. K., 11 j., en J. J., 14 j., allen te Vlissingen, wegens diefstallen door middel van braak en inklimming, en zulks ;bij nacht, veroordeeld de twee eerstgenoemden tot opsluiting in een verbe terhuis voor vijf jaren ieder, en de derde tot eene maand cell, gev.straf c. e. VERSLAG van de voordracht, gehouden door den heer K. Kater van Amsterdam president van het Nederlandsch Werk liedenverbond Patrimonium"op Maan dagavond 11. in het gebouw der Bijzon dere Christelijke School over: DE WERKLIEDENBEWEGING IN NEDERLAND. Nadat de heer Kater door ds. Post was binnenge leid, opende deze de zeer talrijke vergadering met ge bed en voorlezing van het zesde hoofdstuk van den eersten brief aan Timotheus en art. I en 2 van de statuten van «Patrimonium", om daarna het woord te geven aan den heer Kater, president van het Algem. Nederl. Werkliedenverbond «Patrimonium". De spreker begon zijn taak met eene vergissing, door ds. Post begaan, te herstellenniet de heer Kater, president van het A. N. W. V. «Patrimonium", maar Kater, metselaar, voorzitter van genoemd ver bond, zou optreden om in slechts breede trekken het gekozen onderwerp te behandelen en te trachten de stichting van eene afdeeling van «Patrimonium" al- Pauivr.rt en Mr. M. J. De Witt Hamer, van Middel burg. In de laatste vergadering werd gevraagd wie nu wenschte als gewoon lid toe te treden, waarop door 17 toestemmend werd geantwoord, terwijl uit hen 7 bestuursleden werden gekozen, zijnde: P. W. Stortenbeeker, M. J. Van Houten, L. Sampon, F. J. Frenks, B. C. Gresquièrre, C. Rijn en H'. De Keijzer; daarna werd vastgesteld dat de vereeniging «Eigen Hulp" onder deze statuten met 1 Januari 1881 in werking zou treden. En nu 'tjaar 1881 met al zijn lief en leed behoort tot 't verledennu de vereeniging «Eigen Hulp" haar lste jaarfeest viert, kan 't zijn nut hebben om eens te herinneren wat die jeugdige vereeniging in haar eerste levensjaar heeft verricht. Kort na de oprichting werden strooibiljetten onder de werklieden verspreid waarin werd vermeld dat de 'vereeniging tot stand gekomen wasen waar men zich kon aanmelden om lid te worden, het welk geen gevolg had. Waarom Ik betreur het, maar weet het nog nietook werden circulaires verspreid bij de meer gegoeden teneinde hen in de gelegenheid te stellen het buitengewoon lidmaatschap te aanvaar den. Over den uitslag daarvan mag ik mij verblij den, daar van de honderd verspreide 41 van een handteekening waren voorzien. Zoo telde de ver loer te beproeven Wat is tegenwoordig bij velen de eigenlijke quaestie van de werkliedenbeweging? Het is den vierden stand te doen om de erkenning dat hij alleen het volk, het geheele volk uitmaakt, dat hij is het volk bij uitnemendheid. En dat 's een leugen Deze meening is het gevolg van den revolutionairen geest, die ook in Nederland tracht invloed uitteoefenen de werklieden-vereenigingen op dezen grondslag gebouwd dienen slechts om het volk in partijen te verdeelen. Daaromer moet eene keuze gedaan worden rechts of links. Jezus of Bar-abbas1) Nu 12 jaren geleden hield de «Internationale" haar Pinkster-congres 2), dat door het gemeentebestuur terecht niet belet werdwat onwaar is, sterft van zelf weg. De «Internationale" dan wat was hare leuze Vrijheid, alias bandeloosheid. Gelijkheid, alias ver- dooving van geestkracht en denkvermogen. Broeder schap, och alles slechts sehij nleuze. Al zesduizend jaren wordt dat liedje gezongen en al zesduizend jaren bestrijden de broeders van hetzelfde vaderland elkander. Na eenige afwijking 3) keerde spreker weer tot de «Internationale" terug. Wat wil zij Eene algemeene hutspot, opvoeding van de kinderen niet in huis onder ouderlijk opzicht, neen, die zouden den ouders ontrukt worden en in groote gestichten door den staat opgevoed worden gebruik van stoommachines voor iedereen enz. 4). De «Internationale" is dan ook gelukkig mislukt, trots de vele volhardende werkzaamheid van Hartman. 5) Maar, spreker moet ook het goede erkennen. De «Internationale" heeft toch eene goede vrucht afge worpen; allerlei soort van werkliedenvereenigingen, als; productieve, coöperatieve, enz., die alle trachtten lotsverbetering van den werkman te bevorderen. En die was noodig; sedert 25 jaar toch had er geene algemeene loonsverhooging plaats, terwijl de levens middelen en de huishuren steeds stijgende zijn. Loons verhooging is daarom dan ook zeer gewenseht, maar om deze te verkrijgen behoeft geen standenhaat aan gekweekt te worden. 6) De patroons moeten steeds begrijpen, dat zij de werklieden evenmin kunnen missen als de arbeiders de bazen kunnen ontberen. Zij be- hooren te breken met de leer van de Manchester-school, nl. dat het loon door vraag en aanbod alleen kan en behoort geregeld te worden 7)veel werk stijging der loonen; weinig drukte: dalingder loonen, evenals groen ten en visch rijzen en dalen op de markt en de Oos- tenrijksche papiertjes dagelijks op de beurs naar hoven en beneden gaan. Daardoor wordt de betrekking tus- sclien ondernemers en werklieden geschokt en ontstaan allerlei wanverhoudingen. Werkstakingen blijven dan niet uit, hoewel ze toch sterk af te keuren zijn; zij treffen als een tweesnijdend zwaard èn patroons èn werklieden. 8) En laten we toch hegrijpen, dat aanhoudende loonsverhooging onmogelijk is, dat's on bereikbaar. Weet ge, Goesche werklieden, wat daar van het gevolg zou zijn? Dat een gulden slechts een dubbeltje waard werd, zoodat 't zou kunnen zijn dat 't «jonge Holland" f 1,per uur verdiende en van honger omkwam 1 8) Applaus van het publiek In 1871 vereenigden zich eenige werklieden om te trachten de billijke lotsverbetering van den werkman te bevorderen; zij wilden dat echter doen zonder re kening te houden met een andere Macht; 1 October 1871 kwam te Utrecht het A. N. W. V. tot stand, dat eigenlijk slechts door den naam van de «Inter nationale" verschilde 9) 't Nam leden van de «In ternationale" in zich op, niet om hen te bekeeren, maar om eindelijk hun programma ter hand te nemen. eeniging hij 't begin van 't jaar 19 gewone en 46 buitengewone leden. Om nu in 't vervolg te zorgen, dat geen der leden behoefde weg te blijven van de vergadering, wijl men in de zalen, waar men altijd vergaderd had, verte ringen moest maken, werd door 't bestuur aan 't Ge meentebestuur verzocht om te mogen vergaderen op de zaal, waar wij ons thans bevinden, en welke, zooals gij allen ziet, is toegestaan. In de vergadering van 4 Februari werd tot bode benoemd I. IV. Van Kogelenberg, en maakte de voorzitter bekend dat hij door vertrek naar elders de vereeniging moest verlaten, waardoor eene verandering in 't bestuur plaats had. In den loop van 't jaar is een voorstel aanhangig geweest om e.en afdeeling te vormen van het A. N. W. V., waartoe door dhr. De Rot van Rotterdam in een lezing inlichting werd ge geven van de werking van dien bond doch het voor stel tot toetreding werd later verwerpen. Ook is in den loop van ons eerste jaar een adres van a lhaesie gezonden aan de afgevaardigden der Goesche afdee ling van de Mij. tot N. van 't A., om op de alge meene vergadering te Amsterdam het voorstel ter oprichting van een pensioenfonds voor tyer'.tüe lea te steunen. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1