1882. N°. 8. Dinsdag IT Januari. 69sle jaargang. Grondbelasting. „EISEI HULP," te GOES, GÖESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad '10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. OOIRAM. De lïij directe op; prijs dei' gewone artvertentiën is van 15 regels 50 et., elke regel meer 10 ets. ireete opgaat' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter kennis van een ieder wien het aangaat, dat het kohier der GHONDBEt ASTING op de GEBOUWDE en ONGE BOUWDE EIGENDOMMEN voor deze gemeente over het jaar 1882 op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 16 Januari 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G DE WITT HAMER. GOES, 16 JANUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Uit ons laatste nommer hebben onze lezers kunnen zien eene mededeeling en een verzoek van het bestuur eener zeer nuttige vereeniging in onze ge meente, nl. die tot spijsbedeeling aan behoeftige kran- ken en kraamvrouwen. Die vereeniging mag bogen op een nuttigen en praktischen werkkring, en hoewel niet ingenomen met al die verschillende pogingen om armen te verzorgen en liefdadigheid te helpen betrachten, die zoo vaak tot verkeerde philantropie aanleiding geven en door het «iet-samenwerken, onder éen leiding, met andere groote lichamen op dat punt, de praktische armen zorg bemoeielijken en daardoor meer kwaad dan goed stichten, kunnen wij niet nalaten deze vereeniging nogmaals bij de ingezetenen van Goes aan te bevelen. Zij werkt flink en onder goede controle. Vinden wij in de dames bestuursleden, die zoo belangeloos en vol liefde haar taak vervullen, reeds waarborg genoeg dat door de vereeniging slechts geholpen zal worden, daar, waar hulp noodig is, de dames zei ven hebben tevens zich de medewerking verzekerd van heeren genees kundigen, om dat doel te bereiken. Ook deze heeren helpen daartoe ijverig mee en op dien grond voegen wij onze roepstem bij die van het bestuur om ondersteuning, hetzij door het verschaffen van spijzen, hetzij door geldelijke bijdragen. Een ieder kan hieraan meewerken. Bij kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan J. C. Rosseel, als dijkgraaf van den Kruispolder, en is benoemd tot dijkgraaf van den Deurloopolder M. J. Stoutjesdijk. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij de regimenten infanterie de miliciens der lichting 1881 op den laatsten April a. s. in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld wanneer zij niet voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen. Het blijvend gedeelte, waarvan de sterkte berekend is naar de behoefte van wachtdiensten enz. (bij het regiment grenadiers en jagers bedraagt het 575 man), keert den 15 September in de burgerlijke maatschappij terug. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot bekrachtiging van den aankoop door den staat van het aan de Rotterdamsche Handelsvereeni- ging toebehoorende gebouw aan de Boompjes te Rot terdam, gediend hebbende voor bureaux dier maat schappij en van de Afrikaansche Handelsvereeniging teneinde daarin te vestigen den dienst van de directe belastingen, invoerrechten, accijnzen, waarborg van goud en zilver en hypotheken en kadaster te Rotter dam. De koopsom bedraagt f 95,000, de verande ringen zijn geraamd op f 10,000 en het meubilair op f 4500. In de rijks-postspaarbank is van 1 tot 10 Jan. jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 58,104. Waarschijnlijk komt met 1 Maart de wet op den postpakkettendienst in werking, voor zooveel de voornaamste gemeenten des lands betreft. Vad.) t— EERSTE JAARVERSLAG der Werklieden-vereenigiug 1881-1882. Wie onzer als Zeeuw kent niet het wapen, dat onze provincie -voert, voorstellende een leeuw, half boven half onder water, maar die tracht zich boven te houden, en onder dien leeuw het opschrift »Luctor et Emergo", dat is: Ik worstel en ontzwem." Dit was 't symbool van den strijd, dien onze voorzaten te strijden hadden tegen onzen grooten vijand, nl. 't zeewater. Ik behoef u niet verder uitteleggen, welke verwoestingen die natuurlijke vijand kan aanrichtenjaarlijks zijn wij daarvan getuigen; doch aanhouden doet overwinnen en zoodoende hielden zij 't boven water. Het valt niet te betwijfelen, dat daaraan gezamenlijk moet worden gearbeid. Yan de nog 4234 overige reeksen, elk van 10 nummers, waarin de schuldbekentenissen der bij de wet van 5 Juni 1878 (St.bl. no. 87) vastgestelde geld- leening zijn verdeeld, zullen voor 1882 worden uit geloot 71 reeksen, vertegenwoordigende f 710,000. De uitloting zal in het openbaar geschieden Vrijdag 17 Febr,, des voormiddags te 10 uren, in het lokaal van het Ministerie van Financiën te 's-Gravenhage, ten overstaan van twee leden der Algemeene Reken kamer, door den directeur der Staatsloterij. Bij het begin van dit jaar telde de Kon. Mil. Academie te Breda 312 cadetten, waarvan 156 voor het leger hier te lande, en evenveel voor het leger in Oost-Indie. Te Amsterdam heeft Zaterdag de vereeniging Willem Barents hare algemeene vergadering gehou den in «Felix Meritis", waarin de luit. ter zee Van Broekhuijzen verslag uitbracht over den onder zijne bevelen verrichte vierden tocht van het poolschip. De heer Van Broekhuijzen eindigde zijne belang wekkende mededeeling met een verhaal van den vree- selijken storm, dien het poolschip op de terugreis naar Nederland had te doorstaan, en hij voegde daaraan toe met hoeveel waardeering de officieren en de be manning hadden gezien dat hun lang uitblijven tot den volksgeest van Nederland had gesproken en hun werk door het volk werd geapprecieerd. De heer I. D. Fransen Van de Puttedie de ver gadering leidde, deelde mede, dat aan elk der offi cieren, die meer dan éen reis met de Willem Barents had gedaan, een zilveren beker zou worden geschon ken met toepasselijke versiering en opschriftdie voor de heeren De Bruyne en Van Broekhuijzen bestemd werden hun, onder luide toejuichingen der aanwezigen, staande de vergadering overhandigd. Voor de man schap, die meer dan een reis meemaakteis voor elk een zilveren tabaksdoos bestemd. De gelden voor deze geschenken zijn niet gevonden uit de middelen, voor de Poolreizigers bijeenverzameld. Een telegram is ons vorig nommer meldde, dat jhr. Van Sypesteyngouverneur van Suriname zijn pensioen had aangevraagd. Sommige bladen meenen, dat hem dit wel niet gegeven zal worden vóór de han gende netelige quaestie met de firma De Jong uit de voeten is. Het Amerikaansche volk heeftals blijvend gedenkteeken voor den diep betreurden president Gar field, besloten zijn naam te geven aan eene stichting, welke, onder den titel van National Garfield Memorial Hospitalte Washington zal worden gevestigd en bestemd is om een toevlucht te zijn voor lijdenden zonder onderscheid van rang, stand, kleur of geloofs belijdenis. Generaal Sherman staat aan het hoofd van het comité van oprichting. De consul der Yereenigde Staten te Amsterdam, de lieer D. Ecksteinheeft zich bereid verklaard gaarne aan zijn bureau (Doelenstraat 20) voor dit doel giften in ontvangst te nemen, teneinde die aan den heer James Gilfillanden penningmeester van het hoofdcomité, te kunnen overmaken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Yerseke. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. alhier ds. Boonete Zaamslag. Aangenomen het beroep naar Minnertsga door ds. P. Van Mellete Nieuw-Beierland. De Synode nam in hare onlangs gehouden bui tengewone zitting met blijdschap kennis van de mede deeling, dat de abnormale toestand, waarin de gemeente Moerdijk sedert jaren verkeert, heeft opgehoudendat daar nu geregeld doer de ringpredikanten vacatuurdienst wordt waargenomen, de benoeming van kerkeraads- leden heeft plaats gehad, en de kerkelijke administratie «Eendracht maakt macht," ook een leuze van die goede voorvaderen, moet innig met de eerstgenoemde verbonden zijn; dat begreep men al vroeg en 't was goed gezien, want hadden zij niet eendrachtig gewerkt, zij hadden het nimmer zoover gebracht. Door sa menwerking werden uitgestrekte plassen droog gemaakt en geheele streken gronds aan de zee ontwoekerd, en om te behouden wat men door noeste vlijt had verkregen, moesten er kostbare dijken worden aangelegd. Door samenwerking naderen we vrij wat spoediger dan wanneer we alleen iets willen verrichten; 't werk onzer voorvaderen strekt ons daarvan ten bewijze, hoewel we toch hun tijd niet terugwenschen. In het laatst der vorige eeuw werden naar aanleiding van art. 53 van onze eerste staatsregeling «alle gilden, corporatiën of broederschappen van neringenam bachten of fabrieken vervallen verklaard. En terecht. De .gilden, aanvankelijk vereenigingen van burgers die door vereeniging kracht uitoefenden ter verdediging tegen de Hertogen, Graven enz., in 't kort: aaneen sluiting van zwakken om elkaar te beschermen op geregeld is. Indien- nu nog de echtgenoot van den heer Koeken de pastorie ontruimd zal hebben, is alles te Moerdijk tot orde en rust teruggekeerd. De dank der vergadering werd aan de kerkberturen en personen gebracht, die tot deze gunstige verandering van zaken zoo ijverig hebben meegewerkt. Voorts is nog ten opzichte van de gemeente te Moerdijk besloten, om haar de achterstallige quota kwijt te schelden. Den predikant te Oosterend wordt het leven niet zeer pleizierig gemaakt. Nadat hij langen tijd geleden reeds toegestaan had, dat óm den anderen Zondag, des namiddags, een predikant van de orthodoxe partij kon optreden, is dit den leiders dier partij nog niet genoeg, want door den kerkeraad zijn hem nu al de namiddagbeurten ontnomen. Op oudejaarsavond wenschte hij te prediken, doch hem werd het licht in de kerk geweigerd. Toch wilde hij het jaar ouder gewoonte eindigen en verschafte daarom licht ui-t eigen middelen. Het is te hopen, dat een veelbesproken beroep naar een Zuid-ïlollandsche gemeente niet uit- blijve. Wel is het traktement aldaar een paar duizend gulden lager, maar de kerkvoogden te Oosterend ver langen zoo naar het vertrek van hun geestelijken voor ganger, dat zij hem een som van f7000 hebben toe gezegd als gift, indien hij, elders beroepen wordende, dat beroep aanneemt. (B. N Kruiningen. Door den gemeenteraad alhier is he den benoemd tot onderwijzer aan cU openbare school te Hansweert de heer A. C. Boluijtthans te Leimuiden. Aan deze gemeente is, ter voorziening in de kosten van de vergrooting der school te Hansweert en in richting, volgens de jiieuwe wet, van die op het dorp, een rijkssubsidie toegekend van f 5500. De heer J. S. Roosmaonderwijzer aan de O. L. school te Kloetinge, heeft voor zijne benoeming als eersten onderwijzer aan zulk een school te IJzendijke bedankt. Bij Kon. besluiten zijn tijdelijk tot leeraars aan de Rijks-hoogere burgerschool te Middelburg benoemd II. Snijderste 's-Gravesande en M. J. Van Dogteren te Buiksloot. De Nederlandsche openbare onderwijzers- en hoofdonderwijzersvereeniging heeft zich met een request tot den Minister van binnenl. zaken gewend, om hare ingenomenheid te betuigen met het besluit des Minis ters, dat de leerlingen der rijkskweekscholen voor on derwijzers minstens éen jaar aan eene openbare lagere school werkzaam zullen moeten zijn, maar tevens om te verzoeken, dat de bepaling, volgens welke de leer lingen niet vrij zijn in de keuze der school, daaruit verwijderd moge worden. _De vereeniging grondt haar verzoek op de onbillijkheid, die er in liggen zou, zoo aan genoemde leerlingen een school werd aangewezen, waar men geen personeel had kunnen verkrijgen we gens den verren afstand van eene groote gemeente, waardoor aan den betrokken onderwijzer gedurende minstens een jaar de gelegenheid benomen wordt om zich voor de akte van hoofdonderwijzer te bekwamen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. In het bericht over den afloop der te Hansweert gehouden verkooping van het huis van den heer J. Polderman is de opgaaf der prijzen niet juist geweest. Het eerste perceel, tuingrond, is verkocht voor f215, het andere perceel voor f415, Rechtzaken. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage verscheen Donderdag G. A., oud 28 jaar, van beroep koetsier, laatst verblijf houdende te Rotterdam. Besch. had als remplagant gediend en daarvoor van een reinpla- Qantbezorger te Middelburg f400 genoten. Na zijn diensttijd vervoegde hij zich bij den pastoor van Hein- verschillend gebied, waren later geheel ontaardzij waren een struikelblok geworden voor ieder, die werken wilde maar verhinderd was het meesterschap te koopen. Doch die goede reine gildegeest, het ware gemeen schapsgevoel, bij denGermaanschen volksstam steeds zoo krachtig, is nog niet uitgestorven maar slechts inge dommeld. Thans wenschen we vereenigingen, die, tegenover de vroegere bekrompenheid der ontaarde ambachtsgilden, getuigen moeten van vooruitgang en ontwikkeling, van hoogere wilskracht, dieper inzicht en krachtiger zelfbeheersching bij den werkmansstand; en die bestemd zijn om de werklieden in welvaart, beschaving en zedelijkheid te doen toenemen. Geen wonder dan ook, dat dientengevolge nieuwe verbonden of vereenigingen werden en nog worden opgericht, hetwelk wij mogen toejuichen wanneer wij nagaan het vele goededat zij beoogen en de vruchten welke zij afwerpen. Te betreuren is het, dat men voor dat goede de oogen gesloten houdtdaarom spreek ik deze woorden uit tot een zoo'n klein getal. Al zegt men wel eens van de Zeeuwendat zij kenszand, maakte dezen diets dat hij de genoten f 400 nog moest ontvangen en vroeg f100 te leen, met belofte die een maand later terug te geven. Hij gaf voor dit geld noodig te hebben als storting bij zijn aanstelling als koetsier bij de Rott. Tram-maat schappij. De pastoor vroeg hem, of hij ook een bewijs voor zijn vordering bezat, hetgeen besch. toestemmend beantwoordde en eenigen tijd daarna met een brief terugkwamwaarin de schuld werd geconstateerd. Op vertoon van dit valsche stuk gaf de pastoor hem de gevi-aagde f100 renteloos te leen, maar merkte spoedig dat hij op schandelijke wijze was opgelicht. Het O. M. requireerde 16 maanden celstraf en twee boeten elk van f50. Sclieepvaaribsriciiten. Bath. Gedurende liet afgeloopen jaar zijn alhier Ingeklaard: Geladen. 405 zeilschepen (rivier) 29084 tonnen. •15 stoomschepen 4732 31416 tonnen. 420 schepen Ledig. 100 zeilschepen (rivier) 9118 tonnen. 2 stoomschepen Ilö Totaal 168 schepen 571 zeilschepen 17 stoomschepen 9234 tonnen. 38802 1848 40650 tonnen. 588 schepen Uitgeklaard: Geladen. 161 zeilschepen (rivier) 10365 tonnen. 2 (zee) HOI 27 stoomschepen 3159 190 schepen 14625 tonnen. Ledig. 12 zeilschepen (rivier) 4 (zee) 1 stoomschip 824 tonnen. 2389 58 3271 tonnen. 2749 centenaars. 14679 tonnen. 3217 17896 tonnen. 2749 centenaars. 17 schepen 1 Rijnaak Totaal 179 zeilschepen 28 stoomschepen 207 schepen 1 Rijnaak Onder de uitgeklaarde schepen zijn niet begrepen die met beetwortelen, welke bij uitvoer niet verpl.cht zijn bet kantoor Bath aan te doen. Landbouw en Veeteelt. Zeldzaam- maar geen deugdzaamheden tenge volge van hel zachte weer. Te Heijthuijze (Limb.) staan bij een geneesheer drie druivenstammeneen pareldruif, een Frankenthaler en een Fontainebleau, die niet alleen bladereu hebben maar thans al met jonge druiven prijken. Bij een tuinman onder Dubbeldam heeft een kool den 1 Januari zijn bloei- knop geopend en "Vrijdag stond die vrucht in vollen bloei. In het begin van 1881 bezat een landman te Hazerswoude een zeugvarken, dat begin Februari 13 jongen wierp. Na verloop van weinig weken verkocht hij daarvan 7 stuks voor f 94 en behield de overige zes, om te mesten. Omstreeks Juli daaraanvolgend# wierp dezelfde zeug 11 jongen, waarvan de eigenaar na verloop van enkele weken vijf verkocht voor f 65, terwijl de overige zes weder werden afgezonderd, en aangehouden ter vetmaking. Ten derden male in datzelfde jaar, en wel in December, bracht hetzelfde zeugvarken 12 biggen ter wereld, die zich thans nog aan de moederborst te goed doen. te vasthoudend zijn aan het oude, ten opzichte der spreuk «Eendracht maakt macht," toegepast op het vereenigingslevenzijn zij het niet. Toch heeft dit de oprichters dezer vereeniging niet afgeschrikt, trots vele tegenkantingen. Met die spreuk «Eendracht maakt macht" voor oogen noodigde ons aller bekende vriend P. IF. Stor- tenbeeker zijn medemakkers op 15 Augustus 1880 in de «Vriendschap" bij den heer JJc IFtt uit, teneinde een Vereeniging in het leven te roepen. Van die uitnoodiging werd door 32 van zijn medewerklieden gebruik gemaakt. In die bijeenkomst legde genoemde in korte woor den uit wat het doel dezer samenkomst was, hetwelk door alle aanwezigen werd toegejuicht, waarna nier» dadelijk overging tot het kiezen van een voorloopig bestuur, dat tevens de statuten der vereenigrug zou opmaken. Het voorloopig bestuur bestond trit, P. IF. Stortenbeekerh. SainponS. Almekinders ea 1'. M. l)e Wilt(Wordt vervolg I.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1