1882. N°. 6. Donderdag 12 Januari. 69ste jaargang. Lid van den Gemeenteraad. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nonimers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIItl VI. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 13 JANUARI 1882, des namiddags te 2 uren. Goes, den 10 Januari 1882. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen ingekomen stukken. II. Opmerking van Ged. Staten omtrent de be grooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1882, met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. III. Verzoek van den heer J. J. P. Hector om ver lenging van erfpacht. IV. Verordening tot nieuwe vaststelling der jaar wedden van het onderwijzend personeel. V. Instructie voor de hoofden en onderwijzers der openbare lagere scholen. VI. Verordening tot regeling der bewaarschool voor on- en minvermogenden. VII. Instructie voor de hoofdonderwijzeres, de help sters en kweekelingen aan dezelfde inrichting. - VIII. Benoeming van een stembureau voor de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad. VEBKIEZIJTG van een BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat door hun College is bepaald dat ter vervanging van den heer dr. C. A. Van RENTERGHEM de verkiezing van een lid van den gemeenteraad zal plaatshebben op Donderdag den 2 Februari a. s. en de eventueele herstemming op Don derdag den 16 Februari daaraanvolgend. Goes, den 11 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 11 JANUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. De heer J. H. De Laat de Kanter. thans te Goes, wordt met 1 Febr. a. s. als commies 4e klasse der Posterijen geplaatst op het spoorweg-postkantoor no. 1 AmsterdamEmmerik. De burgemeester van Middelburg, mr. Pické, tevens voorzitter van het hoofdbureau van stemop neming bij de jongste verkiezing voor een lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Middelburg, ver klaart in de Midd. Ct. van Dinsdag, dat bij die ver kiezing naar zijn oordeel »de wet, in gezonden zin opgevat, door het hoofdbureau in het minst niet ge schonden is. Volgens art. 53 moet de stembus van het onder kiesdistrict «overgebracht" worden »naar" den voor zitter van het hoofdbureau, die volgens art. 54 de stembussen «bewaart." «De wet zegt niet, dat de bussen den voorzitter overhandigd of ter hand gesteld moeten worden, Iaat in het midden of hij ze persoonlijk in ontvang moet nemen en zwijgt over de plaats waar en de wijze waarop hij ze moet bewaren. Van bewijzen van ont vangst spreekt de wet niet." Voorts kan volgens den heer Pické voor de overbrenging der stembussen door den jongsten stem- opnemer het hoofdbureau niet verantwoordelijk gesteld worden. Bij kon. besl. is, met ingang van 1 April 1882, J. Luteyn opnieuw voor drie jaar benoemd tot dir. uit den handel van het vrij entrepot te Middelburg. De opbrengst van de Rijkstelegraaf was voor 1881 geraamd op f 935,800; zij heeft bedragen f 1,062,269,05, tegen 1,016,206,59% in 1880, dus f 126,469,05 boven de raming en 46,062,45 meer dan in het voorafgaand jaar. Voor de betrekking van rijks-opziener op de spoorwegdiensten worden sollicitanten opgeroepen. Wie daartoe in aanmerking wil komen vervoege zich, bij gezegeld en vrachtvrij adresvóór den 10 Febr. a. s. tot den raad van toezicht op de spoorweg diensten te 's-Gravenhage. Aan de betrekking zal verbonden zijn eene minimum jaarwedde van 1200, benevens een vast abonnement, als vergoeding van onkosten bij de dienstreizen, van f 300 's jaars. Wie zich abonneeren wil op het verslag der handelingen van de beide Kamers der Staten-Generaal tegen f 3 per jaar, met bijlagen tegen f 12vervoege zich aan de diverse postkantoren. Maandagavond is verschenen liet voorloopig ver slag der Tweede Kamer over het Nederlandsch-Fransch handelsverdrag. Algemeen, of ten minste vrij algemeen, maakte het tractaat een ongunstigen indruk. De groote meerderheid achtte gezette overweging en beoordeeling eerst mogelijk na het ontvangen van nadere inlichtingen en drong er dan ook op de meest krachtige wijze op aan, dat de Regeering naar uitstel, zij 't voor enkele maanden, zou streven. De Com missie van Rapporteurs ondersteunde dien wensch eenstemmig en ernstig. Het eskader dat, volgens een telegram in ons vorig nommer, teruggeroepen is, zal onze Koning en onze Koningin geleiden op hun reis naar Engeland bij gelegenheid van het huwelijk van Prins Leopold met de zuster onzer Koningin. De heer G. Scholten, fabriek-landmeter van Schieland, is benoemd tot directeur der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te 's-Gravenhage, in plaats van den heer J. Menalda Van Schouwenburg, thans directeur van de II. B. S. met 5 j. cursus. Den 4n Januari 11. heeft ten huize van den hoogleeraar llarting de laatste samenkomst plaats gehad van het Hoofdcomité ter behartiging van de belangen der Transvaalscha boeren. Aan het Slot daarvan verklaarde de voorzitter, onder hartelijke dank zegging aan zijne medeleden, het comité voor ontbonden, onder voorbehoud echter der afdoening van nog een paar zaken, die uithoofde van den grooten afstand van Transvaal en den langen tijd dien eene briefwis seling vordert,nog niet geheel ten einde hadden kunnen worden gebracht. In die samenkomst is besloten aan den heer Paul Krüger, vice-president der Zuid-Afrikaansche republiek, een brief te zenden, waarin hem wordt medegedeeld, dat eene som van vijf-en-veertig duizend gulden ter beschikking ligt van de Regeering der Zuid-Afrikaan sche Republiek, ten kantore van de heeren Chr. Oort- man en Zoon te Utrecht. Bij deze kennisgeving voegde het Hoofdcomité nog het volgende «Deze som is het bedrag, dat na aftrek der reeds gemaakte of nog te maken onkosten overblijft (Reeds vroeger werd een som van f 9879 naar Transvaal gezonden.) van hetgeen in zeer talrijke giften door het Nederlandsclie volk zoowel hier te lande als in zijne overzeesche koloniën en door elders wonende Nederlanders is bijeengebracht, om deels door geschrif ten en hunne verspreiding onze Transvaalsche stam- genooten bij te staan in hunnen rechtmatigen strijd voor vrjheid en recht, en deels om te helpen voorzien in den eersten nood, die het gevolg van dien strijd moest zijn. «Het bijgevoegde gedrukte program, door ons tot onze landgenooten gericht, geeft U daaromtrent nadere aanwijzing. «Wij laten natuurlijk geheel aan uwe regeering over aan deze gelden die bestemming te geven, welke het best strookt met het doel, waarvoor zij ons werden toevertrouwd, maar het zal ons aangenaam zijn later in hoofdtrekken te vernemen, welk gebruik daarvan is of zal worden gemaakt, opdat wij in staat worden gesteld ons tegenover onze committenten te verant woorden." Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatsch' ter bevordering van Nijverheid heeft aan de verschil lende departementen de vraag gesteld: «In hoeverre heeft de ondervinding geleerd, dat het afschaffen van de octrooiwet in 1869 voor de Nederlandsche nijver heid voor- of nadeelig is geweest?" De jaarlijksche conferentie van gedelegeerden der spoorwegmaatschappijen in Middel-Europa komt den lln dezer weder te Brussel bijeen tot regeling der internationale communicatiën. Duitschland, Oosten rijk, Nederland, België, Zwitserland en Rumenië en enkele spoorwegondernemingen in Frankrijk en Italië nemen aan de conferentie deel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. Postte Goes, is beroepen te Veenendaal. Beroepen te Oterleek (cl. Alkmaar) ds. J. Visser te Schoondijke (cl. IJzendijke). Ter vervanging van den onderwijzer-organist J. Fopma benoemde de gemeenteraad van Kapel le den heer V. d. Bruggevan dezelfde school te Brielle, waar de heer Fopma werkzaam zal zijn. (Z. K) Voor de betrekking van leeraar aan de burger avondschool te Middelburg zijn aan den raad aanbe volen de heeren W. H. Morrenleeraar aan de rijks kweekschool, en J. ltroekemaleeraar aan de rijks hoogere burgerschool aldaar. Zaterdag 21 dezer hoopt de heer P. Kwekke- boomhoofdonderwijzer te Arnemuiden. zijn 40-jarig ambtsfeest te vieren. -i- Tot onderwijzer te Zetten is benoemd de heer A. C. De Grootte Ridderkerk. Voor vijf vacatures vari onderwijzer te Oud- Beierland, op goede traktementen, hebben zich nog geen vijf sollicitanten aangemeld. Ook in Limburg is gebrek aan onderwijzers. In het jongste nummer van den Heerier Courier vindt men niet minder dan 12 oproepingen van sollicitanten voor vacante betrekkingen in de provincie. Aan den heer Van de Kamp is bij zijn vertrek uit Roermond door zijne gezamenlijke leerlingen een photographié-album als souvenir aangeboden. De kin deren, die van aandoening weenden, verzochten den onderwijzer om zijn portret, wat deze hun daarop toezegde. - Het 250jarig bestaan van het Amsterdamsch Athenaeum Illustre, thans universiteit, is Maandag plechtig gevierd door een feestrede in de koningszaal van Artisuitgesproken door den höogleeraar Th. Jo rissen. De rector magnificus, dr. I. W. R. Tilanushield eene rede tot verwelkoming en later tot beantwoor ding der gelukwenschen namens de rijksuniversiteit, de oud-studenten, den rector van den studentensenaat en anderen. Daarin werd medegedeeld, dat professor Jorissen en mr. Backersecretaris van curatoren, tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw zijn benoemd. De keurige rede van prof. Jorissen over de wordings-, lijdens-, strijdens- en overwinningsperiode der tegenwoordige hoogeschool wekte enorme geestdrift. Hulde brengende aan het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam voor zijn energiek optreden bij de op richting en voor de onbekrompen inrichting van de Universiteit, wekte de redenaar de professoren op om met vereende krachten den bloei der Universiteit te verzekeren. De Minister Six complimenteerde den rector-mag- nificus namens de Regeering, de burgemeester Van Tienhoven namens Amsterdam's burgerij en het college van curatoren, professor De Goeije namens de sena toren van 's Rijks universiteiten, mr. E. J. Asser namens de oud-studenten. Deze laatste bood tevens belangrijke boekgeschenken aan, zoo ook de professoren Toorenenbergen en Ver dam. De rector van het studentencorps bood zijn gelukwensch aan namens de studenten. Landbouw en Veeteelt. Wolfaartsdijk. Maandagavond had de Landbouw- vereeniging alhier het genoegen voor de eerste maal den heer F. R. Corlen uit Maastricht in haar midden te mogen ontvangenteneinde voor hare rekening eene voordracht te houden. Ofschoon het verlangen geuit was, dat over tuinbouw zou gesproken worden, meer.de de geëerde spreker evenwel zijne voordracht niet hoofdzakelijk daaraan te mogen wijden, naardien eerst een grondig onderzoek behoort plaats te hebben of, er. zoo ja, welke gronden in Zeeland voor den tuin bouw geschikt zijn en tevens welke producten hier dan het best zouden slagen. Bij een gunstig resultaat zou men zich dan het liefst tot éen gewas moeten bepalen, en dit dan gemeenschappelijk op groote schaal behooren te telenom daarvan een zeker renommée op de Londensche markt te verkrijgen. Na de ver- eischte wenken hieromtrent gegeven te hebben, ging hij over tot het in onzen tijd zoo algemeen besproken onderwerpde zuivelbereiding. Alhoewel zulks in onze streken eene zaak van ondergeschikt belang is, is het toch onze plicht ze tot de hoogst mogelijke volkomenheid te brengen en het nieuwe leven op dat gebied te leeren kennen. Hetgeen de wetenschap ons hieromtrent leert geenszins miskennende, gaf hij, zoo wel hierin, als in alles wat op landbouw betrekking heefttoch verre de voorkeur aan hetgeen de erva ring ons aan de hand geeft. Met nadruk wees hij op het belang, om te zorgen voor vee, dat in melk- rijkheid uitmunt, en waarbij men wel ter deeg op de afstamming zoowel van het mannelijke als van het vrouwelijke rundvee diende te letten. De pfactische aanwijzingen te dier zake waren hoogst duidelijk, doch te talrijk, om daarvan eene volledige schets te geven; maar ze werden blijkbaar met aandacht gevolgd, en in de pauze ontbrak het niet aan belangstellende vra gen, waaromtrent bereidwillig de gewenschte inlich tingen verstrekt werden. In zijn tweede deel wees hij erop, wat in hoofdzaak van de nieuwe methode dei- zuivelbereiding navolgbaar voor ons moet geacht wor den waarbij inzonderheid gewezen werd op de af koeling der melkvóór die gekarnd wordten hoe die op de eenvoudigste wijze kan bevorderd worden. Dat zuiverheid en zindelijkheid bij de behandeling bo venaan staan, zal wel door niemand betwijfeld wor den; doch gansch niet ongepast was hetgeen de spreker te dier zake mede aanweesnaardien bij die zinde lijkheid wel eens meer gelet wordt op hetgeen men ziet, dan wel op hetgeen men niet ziet. Datgene, wat in acht te nemen is bij het opkweeken en het voe deren van het veewerd ook geenszins vergeten zoodat op den voorgrond moest staan een voldoend en op maat berekend onderhoudsvoedsel, dat naarmate van de melkopbrengst moet vermeerderd worden terwijl bij melkvee het geene stoffen mag bevatten welke het vet-worden bevorderen, maar wel die het melkvet verhoogen. Kortom de geheele voordracht hield een rijkdom in van alleszins practisehe wenken, waarvan belangstellenden partij kunnen trekken. On der luide toejuiching der talrijke aanwezigen eindigde dan ook de spreker zijne hoogst duidelijke én gelei delijke voordracht, waarvan in deze schets slechts eene flauwe afspiegeling kan gegeven worden, terwijl velen nog wel een tweetal uren lang het genot smaakten van zijnen leerzamen omgang. Oostelijk dëel van Zuid-Beveland. Rogge en Koolzaad staan in deze streken, dank zij de zachtheid van het klimaatallergunstigst. Ook de Tarwe en Gerst staan prachtig. Vorst wordt vooreerst niet ge- wenseht doordien vooral de laaggelegen landen mee- rendeels dras staan. De weilanden zien er niet zoo dor uit als andere jaren wel het geval was. De ge zondheidstoestand van den veestapel laat' niets te wenschen over. Rechtzaken. De Hooge Raad heeft bij arrest van Maandag uitspraak gedaan in de zaak van den directeur der stoomvaartmaatschappij Zeeland", die door de arrond. rechtbank te Middelburg was veroordeeld wegens overtreding der wét van 23 April 1880 (St. BI. no. 67), betreffende de openbare middelen van vervoer. Overeenkomstig de conclusie van het Openb. Min. is het vonnis der rechtbank vernietigd en bevestigd het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij de beklaagde van rechtsvervolging is ontslagen. Voor de Rechtbank te Amsterdam werd Dinsdag jl., namens den leverancier, die het veel besproken beslag deed leggen wegens door hem verkochte en geleverde kostbaarheden tot een bedrag van f 68,900, conclusie van eisch genomen tegen de millioenen-juf- frouw". Bij conclusie beperkt echter de eischer (be houdens zijn verdere en meerdere rechten) zijn eisch tot f 1250, den prijs van éen der op de rekening voorkomende voorwerpen, een borststuk met brillanten. Uit de conclusie blijkt, dat de eischer tot deze beperking geleid wordt door de vrees, dat hij niet eens de kosten" van het vonnis tot betaling van f 68,000 op gedaagde zou kunnen verhalen. Om toch dergelijk voor executie vatbaar vonnis te kunnen verkrijgep, zou de eischer aan de schatkist, onder den naam van registratierecht, moeten betalen f 2377,05, nl. 2 pet. en 38 opcenten over het bedrag der schuld blijkens vonnis, en nog eens pet. met de opcenteri over hetT.zelfde bedrag voor het afschrift van het vonnis, noodig voor de executie, behalve noch het recht verschuldigd over den interest van den dag der dagvaarding af. De eischer moet deze belasting (f 2377,05) betalen, ook al zou hij geenerlei voordeel uit dit vonnis kunnen genieten bij gebreke van goederen, waarop het kan worden ten uitvoer gelegd. Wanneer zullen wij eens bevrijd worden van deze onbillijkste aller belastingen, die den burger verhindert zijn recht te vervolgen? Wat beteekent het beknib belen van de declaratiën van advocaat en procureur, waar de Staat de voornaamste schuldige is aan de duurte der processen? Scheepvaartberichten. IIansweert. In het afgoloopen jaar zijn hier Ingeklaard: 0528 schepen, waarond. 1214 mossel- en vischsch. Uitgeklaard: 6204 schepen, waarond. 1167 mossel- en vischsch. Tot. 12732 schepen, waarond 2381 mossel - en vischsch. In 1880 werden: Ingeklaard: 6573 schepen, waarond. 1464 mossel - en vischsch. Uitgeklaard: 5907 schepen, waarond. 1428 mossel- en vischsch. Tot. 12480 schepen, witarond. 2892 mossel- en vischsch. Er werden dus in 1881 252 schepen meer in- en uitgeklaard dan in 1880.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1