dat elk ambachtsmanvan zijn 20e jaar af en werk zaam als ondergeschikteverplicht is een patent te nemenwelk vak hij ook uitoefentterwijl de daar mede verkregen gelden zouden worden gebruiktto. om een pensioen uit te keeren ingeval van ongeluk, buiten schuld, in of door den dienst verkregen waardoor men niet in staat is om verder in zijn on derhoud te voorzien2o. om een pensioen uit te keeren aan ieder, die den leeftijd van 60 jaar be reikt heeft. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Voor het beroep naar Broek-op-Langedijk, Noord- Holland, heeft ds. J. A. Goedbloedpred. bij de Chr. Geref. gem. te Axel, bedankt. In eene buitengewone vergadering heeft de Synode der Ned. Herv. Kerk Donderdag uit het vroeger door de Commissie van voordracht vastgestelde drietal tot kerkelijk hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden, ter vervanging van dr. J. Or. li. Act/uuy, benoemd dr. J. Offerhaus, te Eelde, met 10 stemmen. Dr. J. F an Dijk, te Arnhem, vereenigde 6, en dr. G. J. Van der Flier, te 's-Hage, 2 stemmen op zich. Schoolspaarbank Goes, December 1881. School C ingebracht f 30,12%, uitgeh. f 20,07%. D - 3,37 Nihil. f 33,50. f 20,07 Tot onderwijzer aan de oostelijke school te Papen- drecht is benoemd de heer Jansen van Schore en Vlake. Te Othene, gemeente Zaamslag, is de nieuw gebouwde openbare school (hoofd de heer Kok) op feestelijke wijze geopend. Tengevolge zijner benoeming tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool t# Maastricht had de heer Van de Kamp eervol ontslag als hoofd der tweede openbare school te Roermond bij den gemeenteraad aangevraagd. De Raad heeft echter in zijn zitting van jl. Woensdag met eenparige stemmen besloten den heer Van de Kamp slechts eenvoudig ontslag (alzoo niet eervol) te verleenen. Landbouw en Veeteelt. In Overijsel grazen in sommige weiden de koeien nog gelijk in den herfst. Tengevolge van het steeds heerschende zachte weder is er nog spurrie en knol- lengroen in overvloed, waardoor de boeren veel hooi besparen. Den 2 November jl. kalfde op het riddergoed Liethe, bij Wunsdorff, een jonge Oostfriesche koe voor de tweede maal. Het kalf was normaal gevormd, woog 74 pond, maar moest, omdat de moeder 3 dagen na de geboorte in het geheel geen melk meer gaf, op een andere manier gevoed worden. Op den 4n dag kwam eerst een weinig normale melk voor den dag, totdat men op den 4 November weder een geheel kleverige melk bekwam. Den 12 November, dus na II dagen, bracht de koe een tweede normaal ontwik keld kalf van 76 pond ter wereld. (IV. R. Ct Uit onze Koloniën. Aan het kort verslag nopens den politieken toestand in het gouvernement Atjeh en Onderhoorig- heden, loopende van 28 October tot en met 10 November jl., worden de volgende berichten ontleend: Voorvallen van eenige politieke beteekenis hadden in evengemeld tijdsverloop in Groot-Atjeh niet plaats, hoezeer de marodeursbenden zich weder enkele malen schuldig maakten aan kleine rooverijen en gewelddadig heden. Deze benden zouden, volgens van verschillende zijden ingekomen berichten, in hevige mate te lijden hebben van koorts en buikziekten. Bijna al de volgelin gen van Tengkoe di Tirou, voor een groot gedeelte lieden uit Pedir, keerden naar dat landschap terug. Tengkoe di Tirou zelf zwierf nog met een twintigtal aanhangers in de heuvels buiten onze postenlinie rond; naar beweerd wordt, alleen door schaamte over het weinige succes zijner pogingen weerhouden terug te keeren. De bevolking hield zich overal bezig met den veldarbeid. In de kampongs was de gezondheidstoestand zeer be vredigend. Behoudens het vermoorden van een tweetal te Telok Semawé woonachtige Chineezen de aan leiding tot welk misdrijf nog niet bekend was -viel op politiek terrein omtrent de Onderhoorigheden niets bijzonders te vermelden. De gezondheidstoestand was over het algemeen niet gunstig, terwijl de bevolking in verscheidene landschappen op de Westkust veel overlast ondervond van tijgers. In Tadoe zouden deze dieren 30 van de 70 inwoners verscheurd hebben. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Krabbendijke. Behalve den heer G. C. Zaaijer, wien het werk is gegund, werd nog voor het bouwen van eene school, overdekte speel plaats en onderwijzerswoning enz. (zie ons vorig nommer) ingeschreven door de navolgende heeren voor de ach ter hun naam vermelde sommen 1. Schuller te Raamsdonk, voor f32,000; J. v. d. Linde te Kattendijke, voor f27,995; W. J. Van de Weert te Goes, voor f27,800 D. Van Maris te Ka- pelle, voor f 27,490 C. Lindenbergh te Wemeldinge, voor f27,380 G. Taas te 's-Heerenhoekvoor f26,900; H. Vroon te Dinteloord, voor f27,000 L. Van Verre te Kruiningen, voor f26,666; P. Dronkers te Kapelle, voor f26,345W. Nieuwenhuijze te Sprang, voor f26,250 en I. Hooze te Heinkenszand, voor f25,000. Buitenlandse!) Overzicht. De koning van Pruisen, keizer van Duitschland, heeft nog eens duidelijker aan het verstand der kie zers gebracht dat hij de verantwoordelijke persoon is voor regeeringsdaden en dat ministers en koning een zijn. Dit in het oog gehouden bij verkiezingen, moeten de kiezers koning en ministers steunen door ltU|l welgevallige vertegenwoordigers te kiezen, ter wijl de regeerings-ambtenarell zich dienen te onthou den van verkiezings-bewegingen tegen de regeering. Dit verlangt de koning, erbij voegendedat hij geen inbreuk maken wil op de vrijheid van verkiezing. De ofliciëele Reichsanzeiger bevat een brief des konings aan het ministerie, geconsigneerd door Von Bismarck, die dit alles vermeldt. De Fransche Defense bevat een telegram uit Rome waarin als zeker wordt medegedeelddat Bismarck aan het Quirinaal eene hoffelijke, maar zeer nadruk kelijke nota heeft doen overhandigen, waarin hij uit eenzet dat Duitschland de onafhankelijkheid van den Paus niet beschouwt als eene quaestie van binnen- landsche politiek van Italië maar als eene internatio nale quaestie. De nota kondigt tegelijkertijd Bismarck's voornemen aan om het bijeenroepen van een congres te provo- ceerendat meer ernstige en meer afdoende waar borgen voor de onafhankelijkheid van den Heiligen Stoel zal hebben te verleenen. Het telegram van de Defense drukt de meening uit, dat Rusland, Oostenrijk, Duitschland, Engeland en Spanje van oordeel zijn, dat dit congres zoo spoe dig mogelijk moet bijeenkomen. Frankrijk zou zich nog niet hebben uitgelaten. Het telegram voegt erbij Wij weten uit goede bron, dat alle toebereidselen ge maakt zijn voor het vertrek van den Paus, zoo hij oor deelt niet te kunnen blijven. Verscheiden huizen zijn, door tusschenkomst van een Franschen bisschop, op Malta gehuurd voor de huisvesting der congregaties en voor het onder dak brengen van de pauselijke archieven. Dit mag men zeker wel een sensatie-bericht noe- meu en zoo het waarheid bevat, zouden wij Bismarck's tactiek hoe langer hoe gevaarlijker vinden en meer en meer vreezen voor hetgeen wij in ons vorig nom mer schreven met het oog op den vredestoestand in Europa. Zondag hadden in Frankrijk de verkiezingen plaats van senatoren. In het geheel moesten er 79 geko zen worden, 75 bij periodieke aftreding en 4 wegens overlijden. Van deze 79 behooren er 42 tot de re- publikeinsche partij en 37 tot de rechterzijde. Men verwacht eene groote versterking der republikeinsche partij. Deze week komen de kamers weer bijeendit zal zonder boodschap van den president plaatshebben. De opbrengst der directe en indirecte belastingen bedraagt over 1881 217 millioen meer dan de raming. Thans meldt Daily News, dat de onderhandelingen over het handelstractaat tusschen Frankrijk en En geland finaal zijn afgebroken. De Britsche regeering besloot buitengewone maat regelen te nemen om de uitdeeling van wapenen onder het Iersche volk te beletten, en zij, die dit doen, streng te straffen. Om de stelselmatige oppositie der Ieren in het parlement tegentegaan zal de regeering een voorstel doen tot reglementsherziening; verder verwacht men voorstellen tot herziening der landwetten, tot uitbrei ding van het stemrecht en der gemeentelijke autonomie. Over de circulaire van den Minister Blaine aan de republieken van Zuid- en Midden-Amerika, waar van in een telegram in ons vorig nommer sprake was, wordt nader het volgende meegedeeldBlaine zet daarin uiteen dat Amerika's politiek hoofdzakelijk het herstel en handhaving van den vrede tusschen de verschillende republieken beoogt; de Reg. der Unie verlangt niet zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van andere republieken, maar zij wenscht voortdurende vredesbetrekkingen onderling, wegens de daarbij betrokken handelsbelangen. Blaine staat verder stil bij Europa's grooten invloed op Amerika; dien invloed zoekt de Amerikaansche Regee ring te neutraliseeren. Om daartoe te geraken, stelt Blaine aan de bedoelde republieken voor, in een gemeenschappelijk anti-Europeesch overleg te treden. Noord-Amerika noodigt haar derhalve uit tot het bij wonen eener conferentie te Washington op het einde van November 1882. De New- York Herald verneemt dat Blaine sedert een tweede vertrouwelijke circulaire aan de republieken heeft gezonden, waarin gezegd wordt dat Amerika bereid is alle kosten der conferentie te betalen. Aan de Times wordt uit Philadelphia geseind, dat het vaststaat dat de conferentie bijeenkomt, daar de meeste republieken reeds besloten hebben gemachtigden naar Washington te zenden. Gemengde Berichten. De leden der werkliedenvereeniging »Eigen Hulp" te Goes vierden Vrijdagavond met hunne vrouwen het eerste jaarfeest der vereeniging. Een dertigtal waren opgekomen, waaronder ook eenigen, die den cursus van den heer Sligler trouw hadden gevolgd. Nadat de voorzitter eene kleine openingsrede had gehouden, bracht de secretaris een belangrijk verslag over het afgeloopen jaar uit. Dat verslag zal eerst daags aan de werklieden te Goes worden verzonden. Verder bracht men den avond door onder het voor-r^ dragen van verschillende stukken, en het zingen van eenige gepaste liederen. Er heerschte den ganschen avand een opgeruimde stemming en het geheel bewees hoeveel de vereenigingsgeest vermag. Hedenmorgen waren twee meisjes alhier op een kamertje gezeten, elk met een stuk briquetkool in een stoof, toen zij, na er een anderhalf uur te hebben vertoefd, langzamerhand door den walm schijnen bevangen te zijn en eindelijk geheel bedwelmd werden. Toch had een harer nog de macht om een gil te geven, en ontdekte men daardoor nog bijtijds haar toestand. Bijgebracht, wat bij éene niet gemakkelijk ging, had er braking plaats. Ook de walm van die kolen is, wat te verwach ten was, dus nadeelig en zeker kan dit voorval me nigeen ter waarschuwing zijn. In Goes is onlangs een kind gebaren, dat zich, met «en vroeger geboren broertje of zusje, verheugen mag in het bezit van twee grootouders, benevens een overgrootvader en eene overgrootmoeder. Kapelle. Zaterdagavond halt zes uren klonk in onze gemeente het geroep: »brand, brand!" liet bleek spoedig, dat de brand dicht bij was, en wel te Bie- zelinge. De s 'huren van Th. I)e Klerk en wed. A. Lokèrse stonden in brand. De brandspuiten 4 en 2 waren spoedig op het terrein, terwijl 3 en 4 daarop volgden. Aan redden van de branden Ie perceelen viel niet te denken. De beide schuren lagen reeds in een, en de brand had zich ook medegedeeld aan een schuurtje van J. Burger, dat mede grootendeels ver brandde. Een paar varkenshokken en een paar kippen hokken, die dicht bij de brandende gebouwen stonden, werden mede een prooi der vlammen. liet vee uit de schuur van De Klerk werd gered, de verdere inboe del echter, bestaande uit hooi, stroo, brandstollen en gereedschappen, werd een prooi der vlammen. De schuur was tegen brandschade verzekerd de inboedel niet. In de schuur van de wed. Lokerse, die voor de eene helft gebruikt werd door C. Smallegangeverbrandden een koe en eenig hooi en stroo, terwijl in de andere helft, in gebruik bij W. Slabbekoomeen wagen en eenig gereedschap verbrandde. Noch van deze schuur, noch van den inboedel was iets geassureerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Wel is het bijna zeker, dat hij is ontstaan in de schuur van de wed. Lokersein gebruik bij O. Smallegange. De brand had in het begin.een ernstig aanzien en de vrees bestond, dat meerdere gebouwen zouden aange tast worden. Zoodra evenwel de spuiten met kracht werkten, was alle vrees geweken en reeds te 8 uren was men den brand geheel meester. De spuit van Schore was eveneens spoedig aanwezig en heeft flink helpen blussehen. Ook de spuit van Kloetinge ver scheen op het terrein, doch behoefde niet te werken. De maatregel door den burgemeester genomen, orn in de herbergen gedurende den brand geen sterkedrank, aan wien ook, te verkoopen, heeft uitstekend gewerkt. Alles liep daardoor in de beste orde af. Om 1 uur konden de spuiten inrukken en was de brand geheel gebluscht. Deze brand veroorzaakte in Goes eene groote be weging. Brandweer en schutterij waren in de weer om op het eerste teeken gereed te z'jn hulp te ver leenen. Na langdurig overleg werd aan spuit 1 en 3 order gegeven uitterukken doch na tot dicht bij Kapelle te zijn gereden kwam een bericht, dat hulp onnoodig wasen keerde men weer naar Goes terug. De schutters behoefden gelukkig niet lang op orde van naar huis gaan te wachten. 's-Heer Arendskerke. Van de 23 gepatenteerde tappers en slijters in deze gemeente is door 19 ver gunning aangevraagd om na 1 Mei met den verkoop van sterkedrank te kunnen blijven voortgaan, zoodat het aantal dier gelegenheden met slechts 4 zal ver minderen terwijl het minimum, bij de wet bepaald, niet meer dan 11 gelegenheden zou toelaten. Op p.m. 150 zielen blijft dus nu nog een drankwinkel. Yerseke. Bij gelegenheid van zijn 60stenjaardag werd Donderdag het lid van de handboogschutterij Sint-Sebastiaan, Joh. Sandee, het eere-lidmaatschap aangeboden. Gedurende 20 jaar was hij lid dier sociëteit. Aan den gemeente-veldwachter M. Rijks te Hoe- dekenskerke is eervol ontslag verleend, onder toeken ning van een pensioen van f155 'sjaars, en in zijne plaats benoemd B. De Jonge, agent van politie te Rotterdam. In het jaar 1881 werden te Middelburg 123 huwelijken voltrokken en had eene echtscheiding plaats. Geboren werden 479 kinderen, 245 jongens en 234 meisjes. Onder deze waren 6 tweeling-geboorten en 26 kinderen buiten echt geboren. Het aantal overledenen bedroeg 336, 174 mannen en 162 vrouwen. (Af. Ct.) Middelburg. De van den moord te Veere verdachte Roland blijft, naar wij vernemen, nog steeds alle schuld ontkennen. Zondag is hij met de justitie per rijtuig naar Veere gebracht, doch korten tijd daarna weder in het huis van arrest alhier teruggekeerd. Bijzonderheden daaromtrent zijn vooralsnog onbekend. Sedert den len dezer is te Bergen-op-Zoom door de firma C. L. De Meulmeester en Co. de prijs der oesters gebracht op f90 per duizend, eene zeer hooge somdie vroeger nooit hereikt werd. De Werkmansbode meldtdat mejuffrouw dr. Aletta Henriëtte Jacobs te Amsterdam, te beginnen met Dinsdag 17 dezertweemaal per week zitting zal houden ter kostelooze geneeskundige behandeling van vrouwen en kinderen. Woensdagavond werd te Leiden geopend het nieuw gestichte Doorgangshuis voor ongehuwde moe ders die na haar bevalling met haar kind geen thuis bezitten. Dr. E Cesar Segers schetste het doel en de geschiedenis dezer stichting in tegenwoordigheid van eenige belangstellenden en deelde mededat reeds f1700 uit liefdadige giften beschikbaar was tot dek king van kosten voor deze uitsluitend liefdadige in stelling, die in verband staat met de gestichten voor gevallen meisjes te Steenbeek. Ds. Drost sprak een toepasselijk woord en ds. IAestrik Van Cothen deed van de belangstelling blijken, die de stichtingen van ds. Heldringnu van ds. H. Piersonaan dat Door gangshuis verbond. Reeds twee meisjes zijn opgenomen en gesteld on der de zorg van een concierge en diens vrouw, wat betreft voeding en huisvesting. Baas boven baas Is te Groningen voor het uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrank éen aanvraag op de 74 inwoners ingekomenPurmerend met 78 aanvragen op 5200 zielen wint het van Gro ningen; te Purmerend dus éen aanvraag op de 67 inwoner s. Te Barneveld zijn op 29 December jl. in eene woning 3 gevallen van pokziekte bij gevaccineerde kinderen en op 1 Januari een geval bij een niet ge vaccineerd kind voorgekomen. Nabij Deventer is een kalf met 2 koppen en 7 pooten geboren. Een buitenkansje voor den slager In den nacht van 30 op 31 December is voor 't huis van een bakker te Klooster, gemeente Coevorden, een schot gelost. De kogel ging door de voordeur en langs de bedstede, waar het gezin ter ruste lag. De vermoedelijke dader, de buurman en molenaar P. is in hechtenis genomen. In 1881 zijn van Harderwijk voor het leger in Oost-Indië uitgezonden: 919 Nederlanders en 548 vreemden, te zamen 1467 man. Naar West-Indië werden uitgezonden 80 Nederlan ders, 10 Duitschers en 1 Zwitser. Donderdagmorgen liep te Nieuwe Schans de trein, van Winschoten komende, door het verkeerd leggen van een wissel op 3 ledige kolenwagens, waar door deze ontspoorden en vrij erg beschadigd werden. De passagiers kwamen er met een lichten stoot af, daar de machiuist bijtijds den gevaarlijken toestand bemerkte en door stoppen den gang van den trein verminderde. Nabij Stratum is een man onder eene met hout beladen kar geraakt, doordien het paard op hol ging. De man bekwam zulke kneuzingen, dat hij aan de gevolgen is overleden. De »Pensioenvereeniging van den arbeidenden stand te Stadskanaal" heeft na een tweejarig bestaan 990 gulden in de spaarbank belegd. De vereeniging telt tegenwoordig 170 leden. Een weduwenfonds is ermede vereenigd. Als een curiositeit wordt gemeld, dat onlangs een predikant aan zijne gemeente bekend maakte, dat hij in den loop der gepasseerde week een beroep had ontvangen naar en op den volgenden rustdag aan de gemeente zou mededeelen, dat hij voor 't be roep had bedankt. Dit is ten minste openhartiger, dan de mededeeling van een ander, die zeide dat hij in zijn hangen strijd om licht voor de te te nemen beslissing zou bidden maar inmiddels vast in zijn toekomstige standplaats een huis had gehuurd. Fad.) Uit een vergelijking van de sterfte der gevan genen in de strafgevangenissen in verschillende landen van Europa blijkt, dat de minste sterfte voorkomt in Denemarken, daarna in Nederland. Het sterftecijfer in verhouding tot 1000 gevangenen was in Oostenrijk 50,2 in Hongarije 49,2in Frankrijk 40in Italië 39; in Engeland 31; in België 29,4; in Wurtemberg 28,5; in Zweden 23,8; in Nederland 16,2; in Dene marken 11,4. Wat het aantal ziektedagen per jaar voor eiken gevangene betreftis de verhouding voor Nederland niet zoo gunstig. Dit aantal was in De nemarken 37; in Nederland 22; in Engeland 18; in Italië 17; in Frankrijk 13; in Zweden 12 en in België 11. Opmerkelijk is, dat het cijfer der ziektedagen het grootste is in Denemarken en in Nederland, waar het sterftecijfer juist het laagst is. De Londensche Globe verhaalt een verschrik kelijke ramp, die in den nacht van Maandag den 2n dezer op den Boston-Maine-spoorweg plaats had. Een personen-trein stortte van een metalen brug af. De locomotief en de bagagewagens waren reeds ge passeerd toen de brug brak en de vier laatste wagens met 100 reizigers medenam. De puinhoopen vatten vuur en werden geheel vernield. Twee personen wer den gedood en achttien gekwetst. Het stoomschip Mona, naar Ter Neuzen bestemd, waarheen het met eene lading Zaterdagnacht ver trekken zou, is op de Theems door brand vernield. Een enquête der politie te Chislehurst toonde aandat de keizerlijke tombes ongeschonden zijn. Nochtans staat het vastdat aldaar een particuliere depeche ontvangen is, waarschuwend tegen lijkvoovers. Dientengevolge zijn buitengewone maatregelen geno men om de graven te beschermen, o. a. met alarm- schellen. In verschillende steden heeft men indertijd ge tracht Amerikaansche oesters in te voerendat in vele plaatsen echter niet wilde gelukken. In Londen was dit echter anders. Daar vielen zij blijkbaar in den smaak der lekkerbekkenwant in twee en een halve maand dat is van 18 October tot het einde van het voorgaande jaar, werden er ruim een millioen oesters ingevoerd, die alle, overgoten door de noodige champagne, naar den maag verhuisden. Men vermoedt dat nu de oesters zoo in den smaak vallen er in de eerste vier maanden van het jaar wel een honderd vijftig millioen zullen worden ingevoerd. Een paar jaren geleden werden twee pachters, Johnson en Clows te Rieshton (Staffordshire) we gens aanranding, benevens zware verwonding van den pachter Brooks veroordeeld. Sedert dien kwijnde Brooksdezer dagen liet hij een predikant komen en hij bekende nu dat hij Johnson en Clows val- schelijk had betichthij had zichzelf de wonden toe gebracht in de hoop een groote som van Johnson en Clows e» hun vrienden te krijgen. Weinige uren nadat hij de bekentenis had gedaan, stierf hij. Men verwacht nu dat de twee gevangenen weldra op vrije voeten zullen worden gesteld. Te Brussel is Vrijdagochtend in het oude man nen- en vrouwengesticht St. Gertrude brand uitge broken, die spoedig was gebluscht, doch waarbij een 75jarig man, belast met de administratie van het kleederenmagazijn, is omgekomen. Er wordt wel eens gewezen op Frankrijks groote innerlijke kracht, die voortspruit uit de arbeidzaam heid en vooral uit de spaarzaamheid van het volk. De volgende cijfers kunnen deze bewering staven. Van 1874 tot 1878 was Frankrijk zeer zwaar belast, zwaarder dan eenig land in Europa. In dien tijd nam het getal inleggers in de spaarbanken toe van 2.170.000 tot 3.100.000 en het totaal der ingelegde sommen van fr. 573.000.000 tot fr. 1.015.000.000. Aan de postspaarbankendie den 1 J anuari in de republiek geopend zijn, mag dan ook eene goede toekomst voor speld worden. Zij brengen, evenals bij ons te lande, de gelegenheid tot sparen binnen het bereik van ieder, vooral van de plattelandsbevolking. Een Parijsch voddenraper was dezer dagen bezig met zijn haak een hoop vodden te onderzoeken, toen hij een hevigen schok voeldeeen groot voorwerp was in zijn mand gevallen. Het was geen meubel-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2