1882. N°.5. Dinsdag 10 Januari. 69ste jaargang. A propos .van de illiddclburgsclie Tweede Kamer-verkiezing. H E R IJ K. hartman. IJk- en Herijk der Maten Gewichten. Auteursrecht. GOES, 9 JANUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vhijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommcrs 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone ad verten tien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Tijdens den strijd, die met zooveel warmte en ijver is gestreden, hebben wij ons buiten de aan de orde zijnde quaestiën gehouden, wijl deze minder op onzen weg lagen, en waarlijk verkiezingen niet behooren tot die zaken, welke wij gaarne behandelen, zoo wij daar bij niet rechtstreeks gemoeid zijn. Maar is dit het geval, moeten wij medestrijden, dan doen wij dit met evenveel toewijding en warmte als wij nu met har telijke belangstelling en vurige hoop voor het wel slagen onzer partijgenooten in het Middelburgsche district dien gansehen strijd volgden. Helaas, die hoop is verijdeld 1 De liberalen hebben het onderspit moeten delven. Onze teleurstelling daarover verbloemen willen wij niet. Maar evenmin willen wij nalaten onze warme hulde te brengen aan de wakkere strijders voor het liberale beginsel, Wij weten beter is ditmaal met een over leg, met een kracht, met een ijver en eensgezindheid gestreden, waarvan wij in de laatste jaren geen voor beeld hebben gezien in het kiesdistrict van de hoofd plaats onzer provincie. Kosten noch moeite zijn ontzien. Na de beslissing der Tweede Kamer ging men met nieuwen moed aan het werk. Toch won mr. P. C. 't Hooft het. »Den Heere zij daarvoor dank toegebracht." iln de vernietiging der vorige verkiezing is Gods hand duidelijk zichtbaar." »Hij heeft Zijn zegen geboden op het streven van hen, die zijn woord erkennen als richtsnoer van 't geloof niet alleen, maar ook van 't leven, van 't leven in de maatschappij." Zoo redeneert Het Zuiden. Kieschheid of bescheidenheid schijnt men bij de redactie van dat blad niet te kennen. Waarom toch niet liever gezwegen na den strijd? Waarom achter een schijnheilig masker een beleedi- ging gezegd over een God, van wien zij zeker wel weet dat men zijn naam nietijdelijk mag gebruiken Wat toch volgt uit de bewering, dat Gods hand dui delijk zichtbaar is in de vernietiging der vorige ver kiezing Dat de secretaris van Retranchement eene Gode welgevallig werk deed, toen hij zijn plicht niet goed volbracht en verkeerde stempels op de stembriefjes zette. Tusschen twee haakjes is bij ons de vraag gere zen, hoe die ambtenaar aan het stempel van Sluis is gekomen Retranchement en Sluis toch zijn twee afzonderlijke gemeenten. En juist die tekortkoming werpt, zonder de beslis sing der Kamer daaromtrent in aanmerking te nemen, een treurig licht op den verderen afloop. De heer Hooft zal, ter wille zijner partij, zich op dat punt niet bijzonder aantrekkelijk toonen en evenzeer ook wel in Gods wil berusten, die menschen tot plicht verzuim aanspoort, om zijn zetel in te nemen. Maar dit doet niets af aan de waarheid, dat zedelijk de heer Boot de gekozene is geweest, en wij blijven de beslissing der Kamer tot vernietiging altijd een gevaarlijk antecedent voor het vervolg noemen, waar van dan ook trouwens de Standaard en zijne par tijgenooten toonen grif partij te willen trekken. En daarom te meer moest Het Zuiden zich wach ten voor zulke banaliteiten als het durft uiten. Waarlijk, als het blad nog eenigen eerbied voor dien God had, zou het begrijpen dat het daaraan schandelijk tekort doet door alle daden, zoowel van geloovigen zooals zij hare volgelingen met bescheidenheid durft noemen gezamenlijk als partij of indivudiëel als Zijn werk on3 aan te wijzen. t> Hoort, too spreekt de grondtoon der natie", zegt het blad verderwaar het op het stemmencijfer wijst, dat bij een vorige en deze verkiezing werd uitgebracht. Dien grondtoon laat in Spanje of Italië elk ministe rie naar zijn eigen goedvinden spreken als het eene meerderheid in de vertegenwoordiging wenscht. Desgelijks doen orthodox» domineeswanneer zij verlangen dat de goê gemeente hun zin volgt. Wij hebben er niets tegen dat er van de tegenpartij ook met ijver wordt gewerkt, wij stellen dit zelfs op prijs maar men spreke niet van een vrijen wil, waar eerst de herders de schapen opkweeken naar hun stellingen, de orthodoxie en geestdrijverij gebrui ken vaak meer ter eere van een goede carrière voor hen zeiven dan ter eere Gods, om dan ten slotte van hun overwicht misbruik te maken ten einde die niet- zelf-denkende schare als een massa naar de stembus te jagen. Men stelt daarvoor handig de quaestie van geloof en ongeloofvereenzelvigt ongeloovigen met liberalen onze afgevaardigde Lohman erkent gratieus, dat dit niet opgaathoudt de getrouwe volgelingen voor oogendat zij de geloovigen zijn, wat zij als een groote eer beschouwen, en als nu dominee slechts zegt: die of die moet gestemd dan is verder vragen over bodig. Weinigen, en dat zijn dan weer geen geloovigen, hebben den moed dominee te weerspreken. Hetgeen in het vorig jaar in onze omgeving plaats had, dat nl. een boer den prediker bedankte voor zijn bemoei zucht met de verkiezing, heeft ook nog een punt van dispuut uitgemaakt bij de Middelburgsche verkiezing. Den heer J. Van Bruggen, die daarover schreef, zouden wij kunnen verwijzen naar ons nommer van 9 Juni, bijblad. Daarin komt dit bericht voor, met de mededeeling, dat het feit in Zuid-Beveland voorviel. Wij staan voor de waarheid in, al hebben wij van onzen berichtgever geen volmacht om namen te noe men. Heel ver van Goes behoeft de heer Van Bruggen niet te gaan om de personen, {daarbij betrokken te vinden. Zoo oefenen over het geheel de orthodoxe predi kanten in plattelands-gemeenten een invloed uit, die rechtvaardig en goed zou zijn, als z;j niet tevens het gelooven op gezag op den voorgrond stelden als zij tegelijk tot ontwikkeling meewerkten en niet hunne volgelingen tot stemmachines maakten. Echter zouden de anti-revolutionairen in het district Middelburg alleen de zege niet hebben kunnen beha len zoo niet aan de katholieken aan de overzij het wachtwoord gegeven ware om den heer 't Hooft te stemmen. Het voegt daarom nog minder den anti-revolutio nairen die overwinning als de hunne aan te merken, en een toon aan te slaan, zooals eene redactie van Het Zuiden, het eenig orgaan dier partij in onze pro vincie, doet. Op een treurig verschijnseldat zich in dien ver kiezingsstrijd voordeed, willen wij nog even wijzen. Het gold daarbij niet een uitsluitende minder goede of slechte daad van een enkel persoon, zooals bij elke partij zoo licht gepleegd wordt, -neen, het was een kenmerk van de gansche bestrijding van den heer Boot. In plaats van dien heer te bestrijden om zijne be ginselen, begon men met aanvallen aan het adres van hen, die hem aanbevalen, vooral aan den heer Vorster- man Van Oyen te Aardenburg. Bij gebrek aan argumenten tegen den heer Boot greep men fluks aan wat de heer Van Oyen niet over dien heer, en over de verkiezing, maar over zaken die daarmee niets te maken hadden, had geschreven. In Zeeuwsche brieven wist zekere L. den kiezers zooveel verschrikkelijks te vertellen van hetgeen de heer Van Oyen was en schreef, dat hij daarom alleen aflaadde den heer Boot te kiezen. Zoo weinig degelijk was de bestrijding van den heer Bool, of nog erger zoo onedel en onkiesch de gansche tactiek, die gevolgd werd. Nu nog is het de Aardenburgsche onderwijzer, de man, dien wij ook om zijn ijver ten hoogste waar- deeren en in zijn strijd tegen huichelarij en bekrom penheid voortdurend lust en moed toewenschen, die aan de verwoede aanvallen van Het Zuiden c. s. blootstaat. Hij moet dan toch wel vreeselijke striemen slaan en de waarheid hun zeggen, om zoo gevreesd en zoo fel gehaat te worden. Die strijd zal hem niet deren. Hij zal wel voort gaan om, zij 't dan ook niet altijd in zulke zachte en deftige vormen als de heeren dit wel zouden wen- schen, te zeggen wat hem op het hart ligt, en zelfs de uitslag der verkiezing zal hem niet ontmoedigen. Dat laatste hopen wij ook van zijne medestrijders. De districten Middelburg en Goes zitten nu eenmaal onder den invloed der clericale drijvers. Dat mag op sommige oogen'olikken wel eens moedeloosheid verwekken, wij zullen den strijd niet opgeven, al heeft de Middelburgsche verkiezing ons weer geleerd dat er niets ontzien wordt, om onder het masker van ge- loovige vi-oomheid den strijd te strijden. Men speelt met hetgeen men het Allerhoogste ge lieft te noemen op een wijze, dat men waarlijk aan het allerlaagste zou gaan denken. Doch éen ding is zekerhoe erger men dit doet, hoe eerder de oogen geopend zullen wórden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de verificatie van de gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), uithoofde der daartoe noodige fijne belansenUIT SLUITEND AAN HET IJKKANTOOR TE MIDDEL BURG geschiedt, en dat de herijk aldaar voor dit jaar bepaald is van 2327 en 3031 Januari, 1—3, 6—10 en 13—15 Februari. Goes, den 7 Januari 1882. ^Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de jaarletter. zoowel bij den IJK als bij den HERI K gedurende het jaar 1882 te bezig-n, zal zijn de letter R in den gewonen drukvorm, schuins gesteld; bij den ijk der weegwerk tuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters DE KONINKLIJKE KROON; voor fijnere wegingen EEN VIJFSTRALIGE STER; en tevens, dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, voor Middelburg, waaronder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer lö- Goes, den 7 Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis: dat de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 121) tot re geling van het auteursrecht den 1 Januari 1882 in werking is getreden; dat art. 10 dier wet inhoudt, dat, wanneer men zich het uitsluitend recht wenscht te verzekeren om ge schriften, plaa kaart-, muziek- en tooneelwerken en mondelinge voordrachten door den druk gemeen te maken, alsmede om dramatisch-rauzikale werken en tooneelwerken in het openbaar uit-of optevoeren, twee exemplaren van het werk aan het departement van justitie moeten worden ingezonden, binnen éene maand na de uitgave; dat, wanneer men zich bij eene oorspronkelijke uit gave het recht van vertaling voor een of meer vreemde talen voorbehoudt, die vertaling binnen driejaren na de oorspronkelijke uitgave door den druk moet zijn gemeen gemaakt; dat, volgens ait. 24 der wet het copijrecht of eenig ander recht van dezen aard, verkregen onder eene andere wetgeving, gehandhaafd blijft, indien de ge rechtigde, binnen een jaar na het in werking treden der bovenvermelde wet, daaromtrent eene verklaring bij voornoemd departement inzendt dat het titelblad of de omslag van het drukwerk, hetwelk aan het departement van justitie wordt inge zonden, moet gezegeld worden voordat de opgaaf en de verklaring van den drukker, in art. 10 of de opgaaf in art. 25 der wet bedoeld, daarop gesteld worden, en dat de verklaring van den drukker, die bij het boek werk wordt overgelegd, op zegel moet geschreven zijn dat, indien de opgaaf en de verklaring van den druk ker, in gemeld art 10 bedoeld, afzonderlijk op hetzelfde titelblid of denzelfden omslag voorkomen, voor ieder dier geschriften zegelrecht is verschuldigd, doch dat, wanneer zij in éen geschrift worden opgenomen, dit slechts aan éen zegelrecht onderworpen is dat de opgaaf en de verklaring voormeld moeten worden geregistreerd, alvorens aan het departement van justitie te worden ingezonden. Goes, den 9 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. I)e heer G. II. Kakebeeke, burgemeester van Yerseke, heeft als zoodanig bedankt. Voor velen zal dit geen nieuws wezen, wijl andere bladen reeds meedeelden dat hij dit zou doen of mis schien reeds gedaan had. Wij vragen onzen lezers geen verschooning, dat wij hun die mededeeling niet deden. Ook wij ontvingen Vrijdag die tijding, maar niet wetende of de berichtgever ons haar zond met mede weten van den betrokken persoon, vroegen wij den heer Kakebeeke zeiven in hoever zij voor publiciteit vatbaar was. Genoemde heer verzocht ons hem te verplichten met haar niet te plaatsen. Aan dat verzoek hebben wij volgaarne voldaan. Wat iemand zal doen is altijd nog al een quaestie, waarmee men voorzichtig moet zijn met openbaar making. Er kunnen zich toch immers later omstandigheden voordoen, die hem of haar van dat zuilen-doen af brengen en weer doen hesluiten liever nog niet te volvoeren, wat men plan had te doen. In casu het bewuste geval vonden wij publiek ma king dubbel onkiesch, wijl eerst Zaterdags de Com missaris des konings in onze provincie met het plan van den heer Kakebeeke werd in kennis gesteld. Vóór dat deze het dus wist, kon hij het in de couranten lezen, wat zeker den heer Kakebeeke zelf alles behalve welgevallig kan geweest zijn. Bovendien werd door die voorbarige publiciteit elk nader overleg, elke poging van 's Konings vertegen woordiger om den heer Kakebeeke van besluit te doen veranderen, bijna eene onmogelijkheid. Wie komt gaarne terug op een besluit, dat reeds aan de groote klok is gehangen? Teruggaan wordt dan moeielijker, wil men dan weer niet van ondoordachtzaamheid of zoo iets beschuldigd worden. Onkiesch is het tevens, dat de autoriteiten zoo'n besluit eerder weten van buitenaf dan van den be trokken persoon zeiven. Dit alles ware vermeden, zoo de berichtgevers aan de verschillende bladen met de verzending van hun bericht hadden gewacht totdat de aanvrage positief gedaan ware of, zoo zij persé op publiekmaking vóór dien tijd gesteld waren, daartoe eerst aan den heer Kakebeeke zeiven verlof hadden De verkiezing voor een lid van den gemeente raad te Goes, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van dr. A. W. Van Renlerghem, 1 is bepaald op Donderdag 2 Febr.eene eventueele herstemming op Donderdag 16 Febr. a. s. Door de vergadering van Ingelanden van het waterschap Baarland is tot lid van den dijkraad voor de Waterkeering Ellewoutsdijk-Borssele benoemd de heer A. Vaar te Oudelande, ter vervanging van wijlen dhr. J. Traas, terwijl voor de benoeming van een gezwo ren, de volgende voordracht is opgemaakt, bestaande uit de heeren J. Steketee, I. Elenbaas en A. Bruggeman. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen zijn bevorderd: tot stationschef 2e klasse de stationschef 3e klasse J. C. Adriaansen te Goes; tot stationschef 3e klasse de stationschefs 4e klasse J. A. Van Puffelen te Krabbendijke en A. A. H. Steenhoven te Kruiningen. Bij die Maatschappij z;jn benoemd: tot goederen klerken tweede klasse A. Stokmans te Maastricht en C. F. Levenson te Middelburg; tot goederenklerk derde klasse J. Auer te Vlissingen, haven. Op grond van informaliteiten, welke bij het overbrengen van stembussen uit onder-kiesdistricten op Walcheren en bij het in ontvangst nemen daar van te Middelburg, bij gelegenheid der verkiezing op den 3en Januari jl., begaan zijn, is volgens de Midd. Ct. door eenige kiezers een protest tegen de verkie- ziag van den heer 't Hooft aan de Tweede Kamer ingediend. Wij weten niet of de Kamer daarin grond vinden zal om de verkiezing ongeldig te verklaren, maar zien wel met belangstelling de beslissing daaromtrent tege moet, wijl dezelfde informaliteiten het brengen van de stembussen naar de hoofdplaatsen alleen door een veldwachter en het afgeven van een bewijs van ontvangst door een ondergeschikte op het gemeente huis, welk bewijs vooraf door den burgemeester is geteekend ook steeds in het district Goes plaats hebben. Donderdagavond werd in de jaarlijksche verga dering van de afdeeling Middelburg der Schippersver- eeniging Schuttevaer door den voorzitter hulde ge bracht aan de nagedachtenis van den overleden stichter der veieeniging, en op voorstel van het bestuur be sloten uit de kas der afdeeling aan de commissie voor een opterichten gedenksteen op het graf van Schutte vaer f25 aan te bieden. Medegedeeld werd, dat de regeering afwijzend be schikt heeft op een door de afd. ingediend adres tot het bevaarbaar houden van het kanaal door Walcheren, bij vorst. Een verzoek om de betonning op den Krammer te verbeteren is ingewilligd. Op de voordracht voor de betrekking van wa terbouwkundig ambtenaar, met den rang van opzichter bij het waterschap van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Iluijssens- en Eendragtpolderzijn geplaatst de heeren J. Van de Veldete Kadzand M. Ma- gielsete Kerk-Driel en C. Mulder, te St. Annaland. Op 16 dezer heeft de benoeming plaats. (Af. Ct.) Bij de laatst gehouden volkstelling in ons land verklaarden 15.761 personen tot geen der kerkgenoot schappen te behooren. In 1869 bedroeg dat cijfer 5161. Toch zullen die 15.761 menschen tal van eeden moeten afleggen, »een ieder op de wijze zijner gods dienstige gezindheid" (lees: kerkgenootschap). Als dat maar geen aanleiding geeft tot vijftien dui zend eedsquaestiën en interpellaties, zegt het Vad. In Maart e. k. zullen twaalf studenten in de geneeskunde aan de Universiteiten hier te lande wor den toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Aug. 1880, om, na het verkrijgen van den titel van arts, een benoeming tot officier van gez. 2e kl. bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht aan te nemen. De St.-Ct. no. 7 bevat nadere bijzonderheden. Twee ambachtslieden te 's-Hage, R. .4. Flin- tcrman en L. E. De Ropvragen in een adres aan de Tweede Kamer een wet tot oprichting van een algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor ambachts lieden met den naam van algemeen pensioneert nd patentrecht. De grondslag daarvan zou moeten zijn,

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1