Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 6 Januari 1882 zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. G. II., te Wolfaartsdijkwegens overtreding der ijkwet veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. H. K. J. S., aldaar, wegens het niet verschij nen als getuige veroordeeld in eene geldboete van f 12, (ubs. 4 dagen gev. straf c. e. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkenszand. Door den kerkeraad der hervormde gemeente is tot predikant beroepen den heer P. Peaux, emeritus predikant te Haarlem. Naar wij vernemen is er voor de vacature van onderwijzer aan school B te Goes op dit oogenblik geen enkel sollicitant. Hoedekenskerke. In het jaar 1881 hebben 97 leerlingen de openb. school bezocht, van welke 22 in den loop des- jaars zijn toegelaten en 5 naar Amerika zijn vertrokken. Er rest dus 70 leerlingen. Van dezen hadden geene verzuimen 7 van 110 verzuimen 12 van 1120 verzuimen 12 van 2150 verzuimen 7 van 51100 verzuimen 11 van 101 200 verzuimen 5; van 201300 verzuimen 11; van 301400 verzuimen 4 leerlingen, en boven 400 ver zuimen 1 leerling. Het totaal der verzuimers bedroeg dus 70. Deze opgave betreft enkel de dagschool, waarin ge durende 464 schooltijden onderwijs gegeven is. De verzuimen beneden 51 waren bijna zonder uit zondering door kinderen beneden de 10 jaren. Zou eene wet op den kinderarbeid geen dringende behoefte zijn Door de benoeming van den heer J. Fopma tot eersten onderwijzer te Brielle is voor de vacante betrekking te Kapelle het volgend drietal opgemaakt V. d. Brugge te Brielle; Albada te Bolsward en Barlelse te Goes. (R. N.) De onderwijzers-spaarbank van het Ned. Onderw. Genootschap maakte in 1881 eene netto rente van 4,8 percent 's jaars. De heer J. De Korne, onderwijzer te Beierland, is als zoodanig benoemd te Utrecht. Buitenlandsch Overzicht. De allerzonderlingste uitdrukking van Duitschland's keizer, dat hij de kiezers niet begrijpt, zullen onze le zers zeker wel gelezen hebben. Werpt zij een eigen aardig licht op het begrip van den grijzen monarch wij weten maar al tezeer dat hij die woorden sprak als beschermer van Von Bismarcken de kiezers zei ven zullen op hun beurt ook wel doen alsof zij den keizer niet begrijpen. In den Beierschen landdag heeft men heftig tegen den premier uitgevaren om de onbeleefde wijze, waarop hij in 't voorjaar van 1880 den Beierschen gezant heeft bejegend. Men deed een voorstel om het ge zantschap op te helfen, doch dit werd verworpen. De onderhandelingen tusschen Frankrijken Engeland over het handelstractaat duren nog voort. Er worden nog steeds bijeenkomsten gehoudenen Frankrijk deed een paar concessies. Engeland weet, dat Gambetta uit staatkundige overwegingen het afbreken der on derhandelingen voorkomen wil; maar van Engelschen kant doet men als bestond er voor Engeland geen hoop op goeden uitslag. De heeren Parnell en O. Bonnel zijn door den gemeenteraad van Dublin tot eereburgers benoemd echter niet dan na een hevige discussie. Omtrent de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de Duitsche regeering doen eenige mededeelingen d# rondedie weinig licht geven. De on-dits op dat punt zijn ook velen en velerlei. Gemengde Berichten. Hansweert. Eerst Woensdagavond mocht men erin slagen de telegraafkabel tusschen Waarde en Walsoorden te herstellen. De gemeenschap met Zeeuwsch-Vlaanderen is dus weer hersteld. Een 12tal schepen, waaronder enkele met slechts 6 voet diepgang, geraakten Donderdagmorgen hij het binnenkomen der buitenhaven alhier aan den grond vast, doovdien sedert de laatste uitbaggering (voorjaar A. P.) de haven naar men zegt wel 1,52 M. verzand of liever verslijkt is. Dit gaf veel vertraging voor de vaart. Er wordt dan ook verlangend uitge zien naar eene baggermolen, die de buitenhaven weer op de vereischte diepte zal brengen. Het verdiepen der buitenhaven werd 2 December 4881 reeds aan besteed, doch tot heden is nog geen begin met het werk gemaakt, Heinkenszand. Alhier is door 46 personen aan liet gemeente-bestuur vergunning gevraagd om na 4 Mei 4882 voort te gaan met den handel in sterkedrank. Thans zijn er 25 personen als tapper, slijter of kroeg houder gepatenteerd, zoodat het getal met negen zal verminderen. Rilland-Bath. De nieuwjaars-collecte alhier bracht ruim 540 op. Te Middelburg hebben 460 personen aan het gemeente-bestuur vergunning gevraagd om na 4 Mei 4882 voort te gaan met den kleinhandel in sterkedrank. In den regel waren daar een tweehonderdtal personen als tapper, slijter of kroeghouder van patent voorzien. Naar men verneemt, zal in het begin der volgende maand een stoombootdienst voor goederen en vee tusschen 's-Hertogenbosch, Gorinchem, Zierikzee, Mid delburg en Vlissingen worden geopend. De dienst zal geschieden met het op het etablissement van de heeren J. en A'. Smit te Kinderdijk nieuw gebouwde schroefstoomschip Zeelandia. De drie suikerfabrieken te Bergen-op-Zooni hebben haar arbeid, het verwerken van de grondstof, gestaakt. (jet «Zondagsblad voor liet Jonge Nederland" is zijn tweede levensjaar ingetreden. Hot eerste nummer van 4882 is een blad van flink formaat en met een zeer afwisselenden en aangenamen inhoud. Woensdagochtend is de stoomketel gesprongen in een houtzagerij op de Vondelkade te Amsterdam, zonder brand te veroorzaken. Tengevolge van den hevigen slag stortte een aangrenzend huisje in; een vrouw en kind werden onder het puin bedolven. De brandweer bevrijdde met behulp van een aantal per sonen moeder en kind. Gelukkig waren beiden slechts licht verwond. In de zagerij zelve schijnt niemand letsel te hebben bekomen. Het ongeluk schijnt te wijten aan het onklaar ge raken van de bouten, waarmeê het deksel aan den ketel bevestigd was, tengevolge waarvan dit niet langer aan de drukking kon weerstand bieden. Aan te hooge spanning schijnt niet te denken te zijn, daar de ketel, op 5 atmosferen berekend, op het oogenblik van de ontploffing slechts met 3 atmosferen werkte. Een nader bericht meldt, dat bovengenoemde vrouw overleden is. Dinsdagnacht is te Monnickendam, tijdens een kort onweer, vergezeld van eene hevige hagelbui, de bliksem geslagen in een boerderij in de Monnickmeer. De boerderij is verbrand. Ook te Helder heeft zich bij een niet ingeënt kind een geval van pokken voorgedaan. Onlangs werd bij een water- en vunhVerkoopel" te 's-Hage een doos met gouden en zilveren voorwer pen ter waarde van f 40 ontvreemd. De dader werd niet ontdekt. Dinsdag kwam echter tot groote vreugde van den bestolene een schipper de doos met al het gestolene terugbrengen. De brenger verklaarde dat hij de doos terugbracht namens eene vrouw, die hij niet noemen mocht, om een groot huishouden niet in moeielijkheden te brengen. Woensdagnacht is door de politie te Delft aan gehouden een werkman aldaaruithoofde hij zijn broeder, gegageerd onderofficier van 't O.-I. leger, met een strijkijzer belangrijk aan het hoofd heeft verwond. Drie personen zullen te Rotterdam terechtstaan, beschuldigd van daar zonder opzet gevaar te hebben doen ontstaan voor een spoortrein (het ongeluk van 3 October jl.) Zaterdag is door de politie te Dordrecht aan gehouden een Parijzenaar, die zich bij twee ingezete nen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een zil veren horloge. Hij is naar het huis van arrest over gebracht. Aan het Rijn-spoorstation te Utrecht ontstond Maandagmiddag brand in een waggon met benzine, die afzonderlijk stond nabij de ijzeren bekapping van het perron. De vlammen sloegen over het station zonder dit te beschadigen, dewijl het station en de omliggende gebouwen door de brandweer werden nat gehouden. Een zware rook hulde de stad een tijd lang in het donker. Men zegt, dat zelfontbranding de oorzaak zou zijn. Het vuur was een uur na het uitbreken van den brand bedwongen. De partij benzine was afgezonden uit Hamburg. De aard en de groote hoeveelheid van het vocht brachten mede, dat in een oogwenk niet alleen de geheele wagen, maar ook de grond in volle vlam stonden en de hitte zelfs gevaar deed ontstaan voor de dou aneloods en het stationsgebouw. De brandweer van den Rijnspoorweg beveiligde echter het een en ander en werd later daarin geholpen door de stedelijke brandweer. Maandag heeft te Assen het 9jarig zoontje van een schippersknecht uit twee flesschen, gedeeltelijk met sterkedrank gevuld, een hoeveelheid van 5 a 6 glazen gedronken. Onmiddellijk daarna is het kind in zwijm gevallen en den volgenden ochtend overleden. Te 's-Bosch heeft zich heimelijk verwijderd een kastelein die, naar men zegt, sinds geruiinen tijd een aanzienlijk bedrag in effecten (f60,000) van zijn zwager in bewaring had en langzamerhand die effecten bij verschillende kassiers daar ter stede in beleening had gegeven. Men herinnert zich de leuke wijze, waarop on langs de gem.-secretaris van Oeftelt op staanden voet, met 5 tegen 2 stemmen, door den Raad werd weg gejaagd, omdat zijn lezen aan een der leden niet beviel. Een der Wethouders heeft nu aan Z. M. vernieti ging van bedoeld «Raadsbesluit" gevraagd. Een knaapje te Nieuwleusen, dat een paarden- boon inslikte die in de luchtpijp terechtkwamis na hevige stuipen overleden. In den Nieuwjaarsnacht is iemand te Tegelen, door onbekenden aangevallen en gevaarlijk verwond. Te Venloo werd Dinsdagavond een ander ernstig verwond, een gevolg van het overmatig gebruik van sterkedrank. ws In den nacht van 2 dezer is een weduwe te Overhoven, gem. Sittard, in hare herberg door iemand aangevallen en met een flesch gevaarlijk aan het hoofd gewonddaarna werd hare dochter op gelijke wijze mishandeld, waarna allerlei voorwerpen in de herberg werden stuk geslagen. Dienzelfden nacht werd een veldwachter te Sittard tijdens zijne dienstbeziglieden door zekeren S. zwaar aan de rechterhand verwond. Te Maastricht, waar het getal dranktappers 70 mag zijn, bedroeg dat op uit. December jl. 479. Van dezen hebben 435 vergunning aangevraagd. In de gemeente M. (Limburg) heeft de burge meester gedurende drie jaren als ambtenaar van den burgerlijken stand gefungeerd, zonder daartoe bevoegd te zijn. Een der gevolgen daarvan zal zijn, dat alle huwelijken, waarbij deze burgemeester in die jaren dit ambt vervulde, opnieuw zullen moeten voltrokken worden, December was, wat vochtigheid aangaat, een zeer gewone maandniet te droog en niet te nat. Te rekenen naar de ondervinding over 1873'80 had men 58 streep regen- en snceüwwater te verwachten, en de regenmeter te Frederiksoord gaf nu slechts iets meer (00 streep) regenwater aan. Eigenlijk echter was de maand zeer droog; want ruim de helft van die 60 streep viel op éen dag (den 48n). Ware al het water blijven staan, dat in 1881 op Nederland is gevallen, dus zonder te verdampen of in den grond te trekken, dan zou er 0.813 Ned. el water op den Nederiandschen bodem staan, zijnde ,32 streep meer dan het gemiddelde over de jaren 4873'80 mocht doen verwachten; 4881 was dus een vrij nat jaar. Nu, dat zal wel niemand ook zonder de statis tiek tegenspreken. Van den diefstal in het postkantoor van Ilatton- Garden wordt verdacht zekere Norrisvroeger be ambte aan het postkantoor te Bridgewater. Norris was tweemaal tot dwangarbeid veroordeeld wegens liet stelen van mailpakketten en het uitgeven van valsche postwissels te Dublin. De politie heeft 4200 pd. st. belooning toegezegd aan hem, die de gestolen pakketten van Hatton-Garden terugbrengt. Norris' signalement is overal aangeplakt; hij is 52 jaar oud, kent zijn talen goed en is goed bekend met het vasteland. Een beambte van een der Londensche postkan toren vond op nieuwjaarsdag een sovereign (f42) in een brievenbus. Door middel van een in het munt stuk geboord gaatje was daaraan een briefje beves tigd waarop, vermeld stond dat het geld bestemd Was als een Kei stmis-gave voor den vinder. Rochefort zou duelleeren met den redacteur der République FrangaiseIsambertmaar het tweege vecht is afgesprongen, let wel: omdat de secondan ten het niet eens konden worden over de vraag, wie de beleedigde partij was en de keus van wape nen had. Te Berlijn is vóór een paar dagen een 45jarig meisje, dochter van een predikants-weduwe, het ouder lijk huis ontvlucht, om met twee jongetjes van haar leeftijd en 42000 Mark, die zij haar mama ontstal, de wijde wereld in te gaan. Uit Warschau wordt gemeld, dat de patrouilles op straat voortduren, omdat men een hernieuwing der ongeregeldheden verwachtte. De Daily News ver neemt uit Weenen, dat, volgens ooggetuigen, er te Warschau een onbeschrijfelijke vernieling is aangericht. Geheele straten zijn verwoest. De prijzen der voe dingsmiddelen zijn er buitensporig, de handel staat stil, en er waren talrijke bankroeten. De Keizer zond aan de slachtoffers honderdduizend thalers. Sarah Bernhardt, eerst koel ontvangen te St. Petersburg, heeft toch eindelijk ook de Russen door haar talent geëlectriseerd. Er is een plan geopperd om Sarah bij haar afscheidsvoorstelling een cadeau aan te biedenwaarvan Europa versteld zal staan. Éen bankier moet alleen voor zijn rekening f48,000 ingeschreven hebben. De anti-joodsche bladen nemen een loopje met deze opgeschroefde ovatie en vragen, of de f 240,000, die Sarah voor haar voorstellingen ontvangtnog niet genoeg zijn Men denkt, dat het proces-Gwifeau deze maand zal zijn afgeloopen, daar het O. M. geen getuigen meer heeft opteroepen, en de verdediger nog een 44 dagen aan den gang blijft. Het zal dan twee maan den hebben geduurd. Guiteau ontving op nieuwjaar een aantal personen in de gevangenis; hij gaf elk een autograaf. In de zitting van het hof van Dinsdag zeide hij, dat hij een prettigen nieuwjaarsdag had doorgebracht. Gui teau zal voortaan gewone gevangeniskost moeten eten en geen brieven of couranten meer mogen ontvangen. Hij blijft overigens even onbeschoft als altijd. Zoo deelde hij o. a. op oudejaardag bij het binnenkomen in de gerechtszaal mee, dat bij zijn dikke overjas zou aanhouden, daar het fijn koud was. Zich tot het publiek wendende zeide hij«Ik kan u mededeelen dat de vrouw van een mijner bewakers, ge naamd Cummingham. hem als nieuwsjaarsgift een babg ten geschenke heeft aangeboden, dat 12 pond weegt. Werd in ons vorig no. gemeld hoe men nog voor eenige dagen in de Vereenigde Staten bui tengewoon zacht weder had, het nieuwe jaar heeft er den winter aangebracht met sneeuw en ijs. De St. Laurens-rivierde Mississippi en de Missouri zijn dicht gevroren. Te Sioux-city. in Jowais een spoorweg brug door het ijs vernield. Een onderzoek naar den toestand van het gehoor bij kinderenin de laatste jaren door dr. Weil te Stuttgard ingesteldheeft de volgende uitkomsten opgeleverd Het normale oor kan op een afstand van 20 a 25 meter, bij voldoende stilte, verstaan wat fluisterend, maar niet te zachtgesproken wordt. Van de 4500 kinderendie onderzocht wei denhoorden 30 pet. gebrekkig met een of beide oorenen nog veel meer hoorden niet normaal. De kinderen uit welgestelde gezinnen staan hieromtrent in betere verhoudingen dan die van arme ouders. Het onderzoek van de scholen op het platteland leverde betrekkelijk goede uitkomsten op. De meesten der gebrekkig hoorenden waren nooit onder geneeskundige behandeling geweest velen hadden volstrekt geen besef dat er iets aan scheelde. Niet weinigen waren voor onoplettend ge houden en meermalen bestraftterwijl het bij niemand was opgekomen hun gehoor te onderzoeken. «Verleden jaar", sprak een gierige barones tot haar dochter, die haar met het nieuwe jaar kwam feliciteeren, «gaf ik je de mooie japon cadeau, waarin je zoo'n zin hadt. Dit jaar geef ik je het geld om die te betalen." Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de aanbesteding door de Exploitatie-maat schappij (voor rekening van den staat) voor het maken van keibestrating op de stations Krabbendijke, Kmi- ningen en Biczelinge, was zooals wij vroeger meldden de heer E. Burlionte Comblain (België), de minste inschrijver voor f3080. Thans vernemen wij echter, dat het werk gegund is aan den heer A. Foudraine te Goes voor f3478. Krabbendijke. Heden (Vrijdag) had alhier vanwege de gemeente de aanbesteding plaats van het bouwen van eene schooloverdekte speelplaats en onderwijzerswoning met het benoodigde ameublement. (Raming f 26,435.) Dit werk moet uitgevoerd worden onder toezicht van den heer A. Le Clercq, architect te Kruiningen. Het is gegund aan den minsten inschrijver, den heer G. G. Zaaijer, te 's-Gravenpolder, voor f 24,945. Laatste en telegraphische berichten. YERSEKE, 6 Jan. OESTERBEURS. De beurs was goed bezocht doch zonder handel. LONDEN, 6 Jan. Er is te Chislehurst eene po ging gedaan om de lijken van Napoleon III en zijn zoon te stelen. WEENEN6 Jan. De Ministerraad besloot de militiewet in de Herzegowina en Bosnië onverbiddelijk doortezetten. 7000 man vertrekken naar Zuid-Dalmatië, waar reeds bloedige gevechten plaats hadden. WASHINGTON, 6 Jan. Blaine noodigde de Zuid- Amerik. republieken uit, ieder twee vertegenwoordi gers te zenden naar eene in November te houden conferentie, ter beraming van maatregelen om den politieken invloed van Europa op Amerika voor goed te vernietigen. Posterijen. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 9 Jan. 7,30 's av. Via BRINDISI, 12 Jan. 5,35 's avonds. Via AMSTERDAM, 43 Jan. 5,35 's avonds. De Fransche pakketbooten doen RiouwBanka er Palembang niet aan. Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. Voorwerpen. Datum 1882. 10 Jan Vrouwepolder, inventaris schip, 12 12 13 16 18 18 19 20 26 27 Hansweert, Ovezand, W emeldinge, huis, afbraak, "woonhuizen enz. Yerseke, meub. goederen, Nisse, hofstede enz., Nisse, woonhuis enz., Wemeldinge, hoefje, land en huis, Biezelinge, huis enz., Goes, hofstede, Kloetinge, hofstede, 27 Jan., Kloetinge, 28 Tholen, 1 Febr. Wemeldiuge, woonhuis enz., molen, hofstede, 15 Heinkenszand, boereninspan, 16 Yerseke, boereninspan, 22 Hansweert, boereninspan, 23 Waarde, boereninspan, 2324 Febr., Baarland, boereninspan, 24 Katteudijke, boereninspan, 1 Maart, Eversdijk, boereninspan, 1 Wolfaartsdijk, boereninspan, 2 Nisse, boereninspan, 2 Yerseke, boereninspan, 3 Goes, boereninspan, Informatiën. Hendrikse en De Groof Co., Vlissing. Rembges. Karseboom. Pelle Van den Bussche. Rembges. P. Overman. P. Overman. Liebert. Rembges. Scholten. Pelle Van den Bussche. Pelle Van den Bussche. Wagiho. Pelle Van den Bussche. Karseboom. Van Dam. Pelle Van den Bussche. Van Dam P. Overman. Pelle Van den Bussche. Pelle Van den Bussche P. Overman. P. Overman. Mulock Houwer. Mulock Houwer Te houden Aanbestedingen. 19 Jan. Kruiningen. Aanbesteding verbouwen scholen. - Aanwijzing dag der besteding 9 uur Hans weert, 12 uur Kruiningen. Inlichtingen A. Le Clercq, bouwkundige te Kruiningen. Burgerlijke Stand Goes van 4 tot 6 Jan. 4882. Geboren: den 5, Hermance Marie, d. v. Herman Marius Wierts Van Coehoorn en Susanna Cornelia Rijser. Overleden: den 6, Johanna Catharina, 4 j., d. v. Hendrik Maas en Francina Johanna Burks. Liefdadigheid. De collecte voor de Nieuwjaarsbedeeiing alhier heelt opgebracht twee honderd twee en dertig gulden, waar voor de Commissie haar dank betuigt. Kapelle, 6 Jan. 4882. De Commissie voornoemd, J. De JAGER, Voorzitter. H. De JONGE, Secretaris. Ondergeteekenden brengen, namens de Nieuwjaars commissie hunnen hartelijken dank aan allen, die hen in staat stelden op 2 Januari een liefdegift aan de armen en behoeftigen op hunne gemeente uittereiken. Nieuwdorp, 3 Januari 4882. G. De JAGER. M. De BACK. Marktberichten. MIDDELBURG, 5 Januari 1882. Alleen uit Walcheren was er heden een matige aan voer van Granen en Peulvruchten. Ge kooplust was gering en in de noteering der prijzen is geen verandering. Boter f 1,04 a f 1,12 per K. G. Éieren per 100 stuk» f 5. Ter veemarkt van heden zijn aangevoerd 1 vette koe, 1 vette vaarB, 3 balfkoeien, 4 kalfvsarzen, 12 vare koeien, 6 stuks jong vee, 1 schaap, 4 magere vsrkens. De gemiddelde prijzen warenvette koeien 65 a 68 cent per kilo; vette vaarzen 68 a 70 cent per kilo; kalfkoeien f140 a f 160 per stuk; kalfvaarzen f130 a f160; varekoeien f50 a i 100 per stuk; jong vee f30u f70 per stukschapen f10; magere varkens f 10 a i 20 per stuk.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2