1882. N°.4. Zaterdag 7 Januari. 69sle jaargang. GOES 6 JANUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. GOESCHE De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel rneer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. 1 Q S 1. Als wij een oogenblik verwijlen om te zien hoeveel belangrijks 1881 ons te aanschouwen heeft gegeven, dan staren wij in de eerste plaats op twee feiten, die een diepen indruk maakten. Het eene viel in de oudehet andere in de nieuwe wereld voor. De moord op Rusland's keizer, den 13 Maart op het St.-Michaëlsplein te St.-Petersburg gepleegd, en de aanslag op het leven van Garfield, den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, staan daar als de twee gewichtigste gebeurtenissen, die de geslo ten tijdkring ons aanbood. Overigens kunnen wij van den overledene verklaren, dat hij niets meer en niets minder is geweest dan zoovele zijner voorgangers. Zonderling treurig, dat juist zulke twee bedroevende aanslagen in een en hetzelfde jaar moesten plaatshebben. Zoo niet het nog loopend proces tegen Guiteau den moordenaar van Garfield, aan het licht had ge bracht hoe men met een laaghartige te doen heeft, zou men waarlijk gaan mee.ien, dat de nieuwe wereld jaloersch was op de oude. Het langdurig ziekbed van den Amerikaanschen pre sident werd door de gansche wereld met belangstel ling gevolgd, en het meest tragische van z:jn ongeluk was zekei wel dat hij, de man op wieas leven geen smet kleefdedie eerst kort, na een hevigen strijd, tot zijne nieuwe waardigheid was opgeklommen, na van onder af alle rangen te hebben doorloopen, viel niet om een beginsel, om fouten, door anderen uit zijn naam begaan, maar slechts door de schandelijke gril van een mauvais-sujet. Rusland bood ons een ander schouwspel aan. Daar is de keizer alleenheerscherdaar wordt hij aanspra kelijk gesteld voor het vele, dat in het rijk verbete ring behoeft; daar weet men dat de nihilisten voor gce.i daad terugdeinzen. Hoe diep men algemeen ook bewogen is geweest met het treurig lot van den over leden keizer Alexanderhoe afschuwelijk men alge meen dien moord vond, het sterven van Garfield trof algemeener en dieper. Dit pleitte niet tegen de personen, wie het gold, want ook Rusland's keizer heeft veel goeds gedaan en nog tot aan het einde van zijn leven het goede beoogd, maar het waren de omstandigheden, die de belangstelling in het eene voorval meer opwekten dan in het ander. Garfield, op wien Zaterdag 2 Juli de aanslag werd gepleegd, overleed Maandag 19 Sept. De vice-presi dent Arthur nam zijn zetel in. De Amerikanen gaven de hartelijkste en de meest treffende bewijzen van sympathie aan de weduwe Gar field en toonden daardoor hoe hoog zij den overledene schatt'en. In het Czarenrijk besteeg Alexander III den troon, maar gekroond is hij nog niet. Wie is de reus, die dat groote rijk zal genezen van de duizenden kwalen, waaraan het lijdt? Hij moet nog gevonden worden, want de nieuwe Czaar is het niet. Er behooren buitengewone moedwilskracht bekwaamheid en vooral grondige kennis van toe standen toe, om die te volbrengen. Alexander 111 bleef en blijft nog steeds dobberen op de baren dei- veranderlijkheid, en de stoutheid zijner tegenstanders, de nihilisten, schijnt hem angstig, weifelend en moe deloos te maken. Waar hij Loris Melikoff list heengaan en Igna- tieff tot zijn raadsman koostoonde hij reeds da delijk de macht van het despotisme te willen blijven huldigen en, door schrik gejaagd, niet aan zachtere maat regelen nog te willen denken. Zoo wordt het groote Rus senrijk, dat gelukkig voor een oorlog met China over een gesloten tractaat werd bewaard, daar het verschil in der minne werd bijgelegd, ondermijnd op schrik barende wijzeen heeft 1881 ook het zijne bijgedragen om de crisis te verhaastendie daar een hevige re volutie zal doen ontstaan. Verwondering kan het zeker niet baren dat de nieuwe Czaar steun zocht bij den Duitschen keizer en den vriend zijns vaders in den arm nam. Te Dantzig hielden beiden eene bijeenkomst. Vredelievende verzekeringen bij zulke gelegenheden hebben in onze oogen weinig waarde en meer dan de wederkeerige vriendschapsbetuigingendoor de beide voTsten toen afgelegd biedt de toestand van beide rijken waarborgen aan voor een jaar van vrede. Na 1870—'71 worden wij bij eiken nieuwen jaarkring als het ware gedrongen een parallel te trekken tus- schen Frankrijk en Duitschland, Frankrijk zooals het zich weer na zijn val in vollen luister heeft naar boven gewerkt, Duitschland, trots zijne overwinning, vol moeite en zorg kampende tegen inwendigen achteruitgang. Is het wonder, dat de ijzeren man krampachtig zich hecht aan zijne economische plannen, droomende van belastingen en beschermende rechten, om daardoor te i>eproeven de nationale welvaart te verhoogen 7 Wat Frankrijk uit eigen bron verwierf, wil Von Bismarck kunstmatig voor het groote Duitsche rijk in het leven roepen. De stroom van Duitschers, die het Vaderland verlieten om in de nieuwe wereld een bestaan te zoe- ken, wat hun land hun niet schenken kon, nam toe en het rijk wordt steeds armer. Toch heeft de Duitsche premier in 1881 weinig succes op zijn streven gehad. De verkiezingen voor den rijksdag vielen tegen zijn zin uit; de liberale partij nam in kracht toe. De minderheden tot een partij samen te krijgen is daarop het doel geweest van den grooten man. Nu eens doet hij concessies aan de ultramontanen om hen tot steun over te halen, dan weer stoot hij hen zijde lings van zich af teneinde ook de anderen niet van zich te vervreemden. De strijd tegen de socialisten bleef in werking. Waar dat Duitsche schip zal landen, zoo fel als het wordt bewogen en zoo zonderling als het thans wordt bestuurd, is een vraag, die vooral 1881 ons op de lippen gaf. Frankrijk ging het daarentegen, zooals wij zeiden, voorspoedig. Gambetta, reeds lang de aangewezen man als mi nister, nam in het afgeloopen jaar, nadat het minis terie-Ferry was heengegaan als gevolg van den uit slag der verkiezingendie aan de politiek van den ex-dictator een grooten steun verschaftetrad als premier op van een kabinet, dat echter niet meeviel. Z. g. oproermakers en rooverbenden in Tunis, die den toestand onveilig maakten en waaraan de Bey geen einde scheen te kunnen maken, gaf Frankrijk aan leiding om daar een lastigen krijg te voeren, die in 1881 nog niet ten einde kwam. In het Britsche rijk beredderde Gladstone den boedel van zijn voorganger door uit Afghanistan de troepen terug te laten komen en aan Transvaal weer te geven, wat de Boers met zooveel moed en energie eischten. Dat Ierland's toestand een moeielijk vraagstuk bleef voor de Regeering bewezenniettegenstaande de in voering van een nieuwe landwet, de nog steeds sterker en sterker wordende tegenstand en de toenemende wan daden. Spanje verheugt zich in een jong maar practisch vorst. Een wisseling van ministerie in liberalen geest had een eigenaardige parodie tengevolge op vrijzin nige verkiezingen. In dat land kan elk ministeriedat aan het be wind is, eene meerderheid zich verschaffen. In Italië werd hetzelfde vertoond. Ook daar valt het gemakkelijk zulk eene meerderheid te verkrijgen. Het bezoek van het Italiaansche koningspaar aan het Weener hof kon als een gunstig teeken beschouwd worden voor eene goede verstandhouding tusschen beide rijken, wat na de vroegere veete, zij het dan niet in de oogen der aanhangers van Italia irridenta, een goeden indruk maakte. Z. H. de Paus besteedde het afgeloopen jaar aan het aanknoopen van vriendschapsbanden met andere mo gendheden, teneinde zoo hulp tegen Italië te verkrijgen. Het zaad, dat jaar uitgestrooid, zal, gelooven wij echter, niet zeer vruchtbaar blijken te zijn. Europa werd een vorsten dom Rumenië rijk. Turkije bleef gespaard en zal dit nog wel lang blijven, dank zij den onderlingen naijver der mogend heden. De sultan wist zijn bestrijder Md/iat-pacha onscha delijk te maken door hem te verbannen als mede plichtige in een moord, gepleegd op Abdul-Aziz. Een diepe sluier hangt nog voortdurend over deze quaestie, die een treurig licht werpt op een steeds treurigen toe stand als het Turksche rijk oplevert. Met Griekenland maakte de Porte de quaestie uit de voeten van afstand der bij het Berlijner tractaat toezegde stukken land. Dit zijn de voornaamste feiten, die van ons wereld deel vallen te vermelden. De algemeene toestand van Europa was oogenschijn- lijk vredelievend. Toch twijfelen wij nog altijd of weer niet eenmaal Elzas en Lotharingen, welker gemis de Franse hen nog steeds betreuren, en waarvan de be woners met weemoed denken aan hun oud vaderland gewis aanleiding zullen geven tot een revanche-krijg, trots allerlei verzekeringen van het tegendeel. Toch zien wij in den meer en meer toenemenden clericalen strijd en de houding van de Jezuïeten in alle landen en bij alle zaken een gevaar, dat den vrede wel eens kon verstoren. Wij willen hopen, dat wij te pessimistisch zijn. Ons land verloor 8 September zijn Prins Frcderik. Die dood wierp o. a. een schaduw op het feest, dat de oud-strijders vierden ter eere van de in den tien- daagschen veldtocht behaalde overwinning. Ook de herdenking van onze afzwering van Filips van Spanje was slechts flauwtjes. De verkiezingen voor periodieke aftreding in onze Tweede Kamer bewezen de toenemende kracht der anti-liberale partij, en 1881 heeft ten volle kunnen leeren aan de liberalen dat kracht en waakzaamheid meer dan plicht is. Het district Goes verloor daarbij zijn liberalen af gevaardigde en koos den heer Pompe Van Meerder- voort, die het bewuste «Program" der anti-revolutio nairen teekende. In Atjeh werd het burgerlijk bestuur ingevoerd, en al bleef de toestand nog steeds gevaarlijk het jaar 1881 bracht ons wel een goed eind vooruit om een volkomen einde van de moeilijkheden in een niet te ver verschiet te kunnen voorspellen. In ons gewest hadden in 1881 ook geene gewich tige gebeurtenissen plaats, evenmin als in Goes zelf. In ons gemeentebestuur bracht de gehouden ver kiezing voor leden van den raad alleen verandering in een paar personen, niet in de beginselen. Den landbouwers ging het in het afgeloopen jaar even onvoorspoedig als vorige jaren. Geen wonder, dat ook Amerika een groot deel der krachten verwierf, die hier geen voldoend bestaan kon den vinden. Er was geen enkel teeken nog te bespeuren, dat daarin eenige verbetering te wachten is. Moge 1882 op dat punt gelukkiger wezen WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbaie kenni% dat door den heer Com missaris des Ronings van Zeeland, met intrekking en wijziging van vroegere besluiten, bij besluit van 29 December 1S8 L A no. 4315/1, 2e afd. (Prov. blad no. 137) is bepaald, dat telkenmale, wanneer krachtens art. 3 de wet van 6 April 1869 [St.bl. no. 39] het vervoer wordt beperkt, op de wegen in onderhoud hij het Rijk in deze provinciehet vervoer van vrachten op die wegen alleen geoorloofd zal zijn met: a. Voertuigen, tot het leger behoorendeonder mi litair geleide, of door militairen in hun be trekking vervoerd; h Brieven-postkarren en brandspuiten c. Voertuigen, beladen met een goederen vracht van niet meer dm 200 kllogiam, ook al worden zij tegelijk gebruikt tot vervoar van personen d. Voertuigen, met twee wielen en velgen van 5 tot beneden 6 centimeter, beladen m-u eene vracht van ten hoogste 400 kilogram, of met een vat meekrap e. Voertuigenmet twee wielen en velgen van 6 tot beneden 9 centimeterbel «den met eene vracht van ten hoogste 500 kilogram of met ecc vat meekrap Voertuigen, met twee wielen en velgen van 9 tot beneden 12 centimeter, beladen met eene vracht van ten hoogste 6U0 kilogram, ol met een vat g. Voertuigen, met twee wielen en velgea van 12 centimeter of daarboven, beladen met eene vracht van ten hoogste 100 kilogram. h. Voertuigen, met vier wielea en velgen van 5 tot beneden 6 centimeter, bespannen met niet meer dan twee paarden en beladen met eene vracht van ten hoogste 500 kilogram, of met een vat meekrap i. Voertuigen, met vier wielen en velgen van 6 tot 9 centimeter, bespannen met niet meer dan twee paarden en beladen met eene vracht van ten hoogste 650 kilogramof met een vat meekrap k. Voertuigen, met vier wielen en velgen van 9 tot beneden 12 centimeter, bespannen met niet meer dan twee paarden en beladen met eene vracht van ten hoogste 850 kilogram; l. Voertuigen, met vier wielen en velgen van 12 centimeter en daarboven, bespannen met twee of drie paarden en beladen met eene vracht van ten hoogste 1000 kilogram. m. Voertuigen met vier wielen en velgen van 22 centimeter of daarboven, en een ongelijk spoor, ofschoon bespannen met meer dan t*ree paar den, mits met niet zwaardere vracht dan van 1600 kilogram beladen n. Diligences met wielbanden van ten minste 7 een- timeter, ingericht voor niet meer dan negen passagiers, ook al zijn zij tevens beladen met foederenvrachtmits van niet meer dan 200 ilogram. o. Diligences met wielbanden van ten minste 12 centimeter, ingericht voor 12 of meer passa giers, ook al zijn zij tevens beliden met goe- dereivracht, mits van niet meer dia 3'JJ kilogram. Goes, den 4 Januari 18S2. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WLTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN Op het rijkstelegraaf kantoor te Goes werden in het afgeloopen jaar verzonden 10088, ontvangen 10430, doorgezonden 2547, alzoo behandeld 23065 telegrammen, tegen 20628 in 1880. Door dat te Middelburg werden in het afgeloopen jaar 35426 telegrammen behandeld. Verzonden werden 16532 en ontvangen 18880 telegrammen, terwijl 14 telegrammen opgenomen en verder geseind werden. Bij kon. besluit van 29 Dec. 11. is aan de ge meente Krabbendijke een rijks-subsidie verleend, groot f 22,000. als bijdrage in de kosten van stichting van een school en onderwijzerswoning, diena aftrek der waarde voor afbraak van het tegenwoordig school gebouw, geraamd zijn op f 25,938. Tot postbode tusschen 's-Heerenhoek en Borssele en brievenbesteller te Borssele is benoemd J. Verstel'le, van Cadzand. Bij de Dinsdag in het district Middelburg ge houden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer vacature jhr. J. L. De Jonge (a.) zijn uitge bracht 2337 geldige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 2696. Volstrekte meerderheid 1169. Gekozen mr. P. C.'t HOOFT (a.) met 1228 stem men. De heer H. J. Bool (1.) verkreeg er 1109. Bij de 29 Nov. 1881 gehouden verkiezing waren 1977 stemmen uitgebracht, en verkreeg de heer H. J. Bool daarvan 989 en de heer P. C. 't Hooft 968. Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben be noemd tot veearts in het district Bergen-op-Zoom (standplaats B.-o.-Zoom) den heer J. De Man, te Middelburg. Blijkens het verslag aan den Koning van de be vindingen en handelingen van het geneeskundig staats toezicht in het jaar 1880, waren 31 Dec. 1879 in het rijk gevestigd 1917 geneeskundigen; op 31 Dec- 1880 waren er 33 minder. In 1880 nam het aantal vroedvrouwen met 7 toe, en verminderde dat van de tandmeesters met 1, van de apothekers met 10 en van de drogistwinkels met 5. Door 166 vrouwen werd als leerling-apotheker of bediende hulpverleend. Naar de N. It. Ct. verneemt, is de generaal Van der Heijden door Z. M. den Koning-Groothertog benoemd tot grootkruis der Orde van de Eikenkroon. Op de gewone jaarvergadering der Schuttevaer- vereeniging te Zwolle werd warme hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overleden stichter, den hoer II". J. Schuttevaer. Op voorstel van het hoofdbestuur werd voorloopig besloten tot het oprichten vau een monument op zijn graf. Staande de vergadering werd daarvoor reeds door onderscheidene leden ingeschreven. Door een kiezer uit Abbega is protest aange- teekend tegen de geldigheid der verkiezing van den heer A. Barnain het district Sneek, op grond, dat op ongeveer 130 stembriefjes niet was aangeduid, dat bedoeld werd de heer A. Buma, te Hindeloopen. Daar echter schrijft het Vaderland op de bedoelde briefjes de naam van den candidaat .1. Barna duidelijk was aangewezen, zonder dat als op andere briefjes ten overvloede nog de woonplaats was vermeld, kan men wel aannemen, dat het protest geen verdere gevolgen zal hebben. Te Gent heeft zich gevormd een Société ano- nyme des huitrières de Zélande, met een kapitaal van 1 millioen fr. in 10,000 aandeelen, om oester- banken aan de oevers van Schelde en Noordzee aan te leggen. De stichters ontvangen voor zekere ter reinen aan de Schelde 2500 volgefourneerde actiën. Op de overige wordt 5 pet. gestort. Een Reuter-telegram uit Kaapstad van 13 Dec. meldt het overlijden op den 9 dier maand van den ex-president van Transvaal, den heer T. F. Burgers, te Richmond. De overledene werd in 1834 geboren en vertrok als knaap naar Nederland, waar hij te Utrecht zijn opvoeding ontving. Bij zijn terugkeer werd hij tot predikant bij de Nederl. Hervormde kerk in zijn vaderland benoem l. In 1862 trok zijn mo derne prediking de aandacht, waarvan het gevolg was dat bij in 1864 door het kerkbestuur geschorst werd. Met goeden uitslag kwam ds. Burgers in beroep tegen deze beslissing en vervulde daarna den predik dienst nog gedurende acht jaren te Hannover. In 1872 werd hij door de Transvaalsche Boeren tot hun president gekozen. Gedurende zijn presi dentschap bezocht Burgers de Kaapstad, Engeland, Nederland en Belgie. De oorlog tegen Secoeeoeni, dien hij den Volksraad raadde, viel ongelukkig uit en gaf het sein tot den val der republiek. De Trans vaal werd door Engeland geannexeerd en president Burgers vervangen door den Britsshen gouverneur Sliepstone. Sedert bestuurde Burgers als stil bur ger een hoeve te Hannover. Met leedwezen zullen velen in ons land dit overlij den vernemen. De laster, waaraan president Burgers bloot gestaan heeft, had zijn gezondheidstoestand in de laatste jaren geknakt, maar zijne vele vrienden, die hij ook in Nederland had, geen oogenblik aan Zijne eerlijkheid doen twijfelen.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1