Gemengde Berichten. He vermindering, Welke de Baltische Spoorwegmaat schappij sedert de vorige week te betreuren heeft, kan wel in verband staan met het bericht dat op de alge- meene vergadering, te houden in deze maand, aan de orde komteene aanvraag der regeering om restitutie der door haar bij de garantiebetaling te veel uitge keerde sommen. Daaruit blijkt het al, dat we gelijk hadden toen we uiteenzett'en, dat tengevolge van de depreciatie van het Russ. papiergeld met gedwongen koers (de z. g. zilveren roebel) der maatschappij de noodige middelen ontbraken om aan hare verplichtin gen te voldoen. Ze heeft daaraan ten opzichte van het publiek toch voldaan door middel van de Russische schatkist meer te doen betalen dan waartoe zij ver plicht was: vandaar de eisch tot teruggave, dat's leelijker! Het restant der ons afgestane ruimte behoort dezen keer den Spanjaarden gewijd te worden. Houders van 2 pets. obligation Buit. Spanje, die hunne stukken zouden willen converteeren in die der 4 pets. nieuwe leening, welke groot zijn Pes. 500, voorzien van 3maand. coup. groot Pes. 5. 2500, 25 5000, 50. -12500, 125. 25000, 250, moeten de aanvraag daartoe doen van 9 tot en met 11 Jan. e. k. bij de tijdelijke commissie van Spanji te Amsterdam. Duidelijkheidshalve laten we hier twee berekeningen volgen. Een stuk groot Piasters 1200 is gelijk pesetas (francs) 6000 a 52 pet., opbrengst pesetas 3120. Met dit bedrag zou dus de houder van genoemd stuk kunnen verkrijgen in de nieuwe leening eene oblig. groot pes. 2500 a 85 pet. pes. 2125 twee 500 a 85 950 Samen pesetas 3075 zoodat hij nog zou overhouden 45 Totaal gelijkaan het provenu van het oude stuk pes. 3120 Een stukje groot (fr. 1080) of piasters 200 is gelijk pesetas (francs) 1000 a 52 pet., opbrengst pesetas 520. Voor dit bedrag zou de eigenaar kunnen verkrijgen een nieuw 4 pets. stukje grootpesetas 425 en overhouden95 Samen het netto provenu van het oude stukje pes. 520 Om een overzicht te geven van den interest merken we op, dat het eerst berekende stuk, groot piasters 1200 gelijk fr6480, een jaarl. interest afwerpt van francs 129.60, opbrengst a f4735 f 61,26 en dat de nieuwe stukken, t. z. groot pesetas of francs 3500, aan interest opleveren francs of pesetas 149, opbrengende a f47,35 - 66,29 Zoodat de nieuwe stukken meer interest afwerpenf 5,03, terwijl men bij de conversie heeft overgehouden fr. 45 gelijk a f47,35 f21,30. We zijn nu gemakkelijk in staat eene vergelijking te maken tusschen den liuidigen koers der 2 pets. Buitenlanders en den prijs der uitgifte van de nieuwe leening a 85 pet. Een bedoeld stuk toch, groot piasters 1200 gelijk f3000, levert op tot den huidi- gen koers van 47,75 f 1432,50 terwijl de drie stukken, die men daarvoor in conversie kan krijgen, grootzie boven francs 3500, berekend a 85 pet., opbrengen - 1487,50 Verschilf 55, Wat volgt hieruit? Dat hun, die meenen dat de nieuwe stukken op de markt den prijs van 85 pet. zullen geldenaangeraden wordt aan de conversie deeltenemen, daar zij dan f 55 meer ontvangen dan bij verkoop tot de tegenwoordige noteering. Wat onze meening is? Deze, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat, zoodra de haute finance de conversie met een goed winstje heeft bewerkstelligd en haren steun laat ontbreken, de nieuwe stukken zich niet op den koers van 85 pet. zullen kunnen handhaven. Wel echter, zoolang gedurende den tijd, dat de conver sie plaats vindt, do noteering de bescherming der beurskoningen geniet. RENTEBETALINGEN. Warschau-Weenen dividendbewijs no. 15 (Abschlags- Dividendenschein) betaalbaar met R 1,50 f 1,87%. Warschau-Bromberg, coupon 1 Januari R. 2. betr. met f 2,50. Warsch.-Bromb. conp. 1 Jan. R. 10 bet. met f 12,50. Brazilië, 5 pets. leening 1875. Gestempelde cou pons per 1 Januari 1882 betr. met 30,20. Hongarije, 6 pets. goudl. 1877. coup. per Jan. 1882 betaalbaar met f 36,18% voor fr. 75,75 18,09 37,87% 3,62 7,57% Hongarije, 4 pets. goudrente. Gestemp. coup. per 1 Januari 1882, betaalbaar met f 24,16 2. 12,08 4. 2,41% 0,40. Tunis coup. per 1 Januari 1882 voorloopig slechts betaalbaar met fr. 10. Kruisingen. Bij het gemeentebestuur zijn ingediend 20 aanvragen ter bekoming om vergunning tot ver koop van sterkedrank, en wel 13 van Hansweert en 7 uit Kruiningen zelf; het maximum der vergunningen is 11. Kruiningen bevat ongeveer 1900Hansweert ruim 600 inwoners. Hoedekenskerke. De collecte voor de Nieuwjaars- bedeeling heeft p. m. f100 opgebracht, wat betrekke lijk eene aanzienlijke som is omdat de vischvangst voldoende in de behoefte voorziet. Een gedeelte van die som wordt daarom ingehouden voor het geval, dat later de nood aan den man mocht komen. Hansweert. De Ned. Schooner Columbus, kapt. IV. Scholters^ stiet Maandag bij het uitvaren der sluis tegen den hardsteenen trap der gföötê sluis, waardoor een zerk opsprong en andere schade werd toegebracht. De schade is begroot op f 50, welk be drag op den gezagvoerder van gemelden schooner zal worden verhaald. Middelburg. Tot dusver werden de Roomsch Katho lieke dooden begraven op een daartoe aangewezen gedeelte der gemeente-begraafplaats. Dit zal eerlang ophouden. De heer Mes, pastoor, een vroegere stadgenoot heeft een perceel land gekocht, gelegen aan den Seisweg onder Middelburg, en dit aan de R.-K. gemeente alhier ten geschenke gegeven. Met toestemming van het gemeentebestuur zal dit land worden veranderd in eene afzonderlijke begraafplaats voor Roomsch-Katbolieken. Te Middelburg namen aan de stemming ter ver kiezing van een lid der Tweede Kamer 469 van de 497 kiezers deel. Te Sneek stemden 330 van de 350 kiezers. Een jonge man te IJzendijke, die met zijne zuster samenwoonde en voor haar den kost verdiende, vond op Nieuwjaarsdag den vrijer van zijn zuster bij zich in huis. Hierover vertoornd greep hij een mes en bracht den indringer een paar messteken toe. Hij is in hechtenis. Zondagavond strandde op het Nieuwe Zand bij Schouwen de Engelsche bark Cronstadt, kapt. O. Lochhart, komende van Moulmain, bestemd naar Rot terdam. De equipage, bestaande uit 11 koppen, be nevens de Engelsche loods de kapiteins-vrouw en 2 kindeven kwamen met eigen sloepen aan land en werden door den opzichter der kustverlichting te Westschouwen opgenomen en verzorgd. Zooals bekend is, zal dit jaar de planeet Venus voorbij de zon gaan, een verschijnsel dat ook in 1874 plaats had, maar in meer dan 100 jaar niet weder zal voorkomen. In bijna alle landen worden weten- schappeb'jke personen uitgezonden, om in het zuidelijk halfrond, waar het belangrijk verschijnsel zichtbaar is, waarnemingen te doen. Naar men verneemt, heeft de Nederlandsche regee ring den luit. ter zee 2e kl. Heijning met het doen van die waarnemingen belast, en wel op Curasao. Bij de firma J. B. Wolterste Groningen is het eerste nummer verschenen van eene Nieuw Land bouw Courantonder redactie van de heeren Cr. Reinders en II. Goeman Borgesius. Dit nieuwe blad strekt ter vervanging van de vroegere wekelijksche landbouw-kroniek in het Zondagsnummer der Nieuwe Groningsche Courant. In het afgeloopen jaar is de bevolking van Am sterdam vermeerderd met ruim 9000 zielen zoodat het bevolkingscijfer in 1882 tot omstreeks 336,000 zal stijgen. Het laatste officiëele cijfer der bevolking van 1881 bedroeg 326,203. In 1881 werden in Amsterdam 700 nieuwe huizen aangebouwd. Hoeveel er zijn ingestort, wordt, jammer genoeg! niet gemeld. Een Rotterdamsch huisvader lag sedert eenige dagen in het Ziekenhuis. Zijn arme vrouw had 't, met haar drie «bloeien van kinderen" dan ook alles behalve vroolijk in de Kikkersteeg op Oudejaarsavond. Toen het wijf te 4 uren in den ochtend jolend voor haar huisje terugkwam waar zij de arme schapen 's avonds alleen had achtergelaten, om «oud in 't nieuw" te houden vond zij gelukkig een leêge woninger was toch brand ontstaan en voorbijgangers hadden gelukkig nog bijtijds de deur ingetrapt, de kinderen in veiligheid gebracht en de vlammen gedoofd. Maandag is de katoendrukkerij van de heeren Van Sillevoldt, aan den Hoogen Zeedijk onder Kra lingen, een prooi der vlammen geworden. "Van het kostbare laboratorium is niets behouden gebleven. De kostbare voorraad drukplaten, die eene waarde van vele duizenden guldens vertegenwoordigde en juist deze week naar een ander gebouw zou wor den overgebracht, was mede reddeloos verloren. Ook van de goederen der werklieden is niets terecht ge komen. Naar men verneemt was de fabriek tegen brand schade gewaarborgd en hebben er geene ongelukken plaats gehad. Toch is het ongetwijfeld een groote ramp voor de vele huisgezinnen, die er onder lijden, daar er 160 personen aan de fabriek werkzaam waren. Zaterdagavond is een stafmuzikant uit Leiden die met verlof zich te Utrecht ophielddoor een burger onverhoeds van achteren met een scherp voor werp in de zijde en aan den linkerarm hevig verwond, zoodat hij naar het hospitaal moest worden gebracht. De politie arresteerde den aanvaller. Bij een woordenwisseling tusschen eenige knapen te Arnhem op oudejaarsavond trok een hunner zijn mes en gaf daarmede den éen eene zeer diepe snede over de linkerwang en sneed den ander zoodanig over de kindat deze erbij hing. De dader bevindt zich in arrest. -Bij de Watersnoodcommissie te 's-Hertogenboscli is nog van de hoofdcommissie te Amsterdam ont vangen ruim f 15,000, bestemd tot tegemoetkoming aan minvermogende eigenarenwier gronden bij den jongsten watersnood onder het zand werden bedolven. Verder schreef men aan het R. N,'t Is thans een jaar geleden, dat het schoone land van Heusden over stroomd werd door de doorbraak te Nieuwkuik waarvan de naweeën nog allerwegen worden gevoeld, hoewel langzamerhand de geteisterde streken haar vorig aanzien hebben herkregen. De huizen zijn meestal herbouwd en de stallen weder gevuld, maar het zand, dat in gioote massa's over het land is geschoten werd nog niet geheel ontruimd. Enkele eigenaren hebben gedaan wat zij konden en de hervormde kerk en de diaconie van Vlijmen hebben dezer dagen het ontruimen van het zand harer landerijen aanbesteed voor ongeveer f 4000. Zij moeten zich daarvoor diep in schulden steken, aangezien de watersnoodcommissie geen termen schijnt te vinden om daarvoor schade vergoeding te geven, hoewel men toch zou meenen, dat bijna geen grootere schade denkbaar is dan het onbruikbaar worden van het land, doch in de ziens wijze der watersnoodcommissie moet worden berust. Een slager te Beugen (N.-Ë.) \VerJ 's nachts uit zijn slaap gewekt door kloppen op de deur en het geroepdat bij hem ingebr oken en gestolen was doch dat de dief was aangehouden en aan een boom nabij de woning vastgebonden. Ijlings opstaande en naar buiten gaande, zag hij niemand, doch bij onder zoek in zijne woning bleek, dat men door middel van inbraak verscheidene voorwerpen, o. a. messen, lepels, vorken, soeplepel enz.had ontvreemd. De dader is nog niet ontdekt. Dinsdagochtend vroeg liepen aan 't station te Venloo twee machines van de treinen, die naar Hol land en Maastricht moesten vertrekkep, tegen elkan der waarbij een stoker ernstig aan de borst en een machinist licht aan het been verwond werd. Een locomotief leed veel schade terwijl de andere onge deerd bleef. Het ongeval werd veroorzaakt doordien de aangereden machine van achteren geen licht had an de duisternis niet toeliet om van verre te zien. Te Meerssen hield dezer dagen een karretje voor een huis aldaar stil; de voerman trad binnen, nam uit een kamer een grooten pot met gesmolten vet weg, zette dien op zijn voertuig en reed verder. De buren, die dit wel zagen, dachten niet aan dief stal en lieten «den koopman" ongehinderd vertrekken. De justitie spoorde hem echter op en rekende hem in. T erwij I te Dieren eenige kinderen inde nabijheid van een molen liepen te spelen, was een knaapje eenige sporten hoog tegen de wieken opgeklommen. Onge merkt begonnen deze zich langzaam te bewegen en werd het jongetje mede omgevoerd, totdat hij, boven zijndeongeveer 70 voet hoognederviel en bijna oogenblikkelijk een lijk was. Te Groningen, met 45,000 inwonerszijn 609 aanvragen ingekomen voor den kleinhandel in sterke drank of éen aanvraag op de 74 inwoners. Sterker kan het bijna niet. Een 68jarig man uit Appelscha viel Zaterdagavond in 't kanaal tusschen Donkerbroek en Oosterwolde. Zijn trouwe hond sprong hem dadelijk na, doch het beest was niet sterk genoeg om den drenkeling naai den wal te trekken. Gelukkig werd het gejank van den hond gehoord door een heer, die derwaarts ijlde en den drenkeling door middel van de sluishaak op dan wal trok. Hoewel men meende, dat de man reeds den geest had gegeven, is het na veel inspanning gelukt het leven weer op te wekken. Dat de hond zich buitengewoon had ingespannen om zijn meester te red den, bewees de kraag van diens jas, die geheel aan flarden was gebeten. Tegen een vader werd, wegens het bezigen van twee zijner kinderen tot ongeoorloofden arbeid een vervolging ingesteld. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie dagvaardde de kinderen zeiven als getuigen, die als zoodanig elk een vergoeding van f 4,50 ont vingen de vader werd veroordeeld tot een boete van f 3 of éen dag gevangenis, maar koos de laatste straf, en met een goed daggeld in den zak -nl. met de f 3 getuigengeld zijner kinderen keerde hij naar zijn dorp terugMen begrijpt de ontstel tenis van den burgemeester en zijn bezorgdheid, dat het hem niet gemakkelijk zal vallen voortaan in dezen zijn gezag te handhaven. Vragen des Tijds.) Zeker godsdienstleeraar in ons land bezigde op oudejaarsavond voor een groote schaar streng ortho doxen deze woorden «enkelen noemen Christus een koopman in oude lompen." Wie die enkelen zijn, zegt het R. Nbl., vragen wij niet, wij zouden hier alleen willlen vragen of dergelijke zinnelooze uitdruk kingen de waardigheid van den kansel moeten op- houdeu Of rekent men erop, dat de meeste hoor ders gedachteloos een preek aanhooren 1 - De heer Pirsondirecteur van de Belgische nationale bank, is overleden. Zijn dood kan wel een waarschuwing wezen voor velen die nog steeds de z. g. aardigheid hebben om stoelen weg te trekken als iemand wil gaan zitten. Genoemde heer was op een diner bij een der ge zanten gezeten naast de gastvrouw waren beiden druk in gesprek gewikkeld, toen het diner was afge loopen en zij opstonden. Het gesprek duurde echter voort en de gastvrouw nam weer plaats. Ditzelfde wilde ook de heer Pirson doen maar de bedienden hadden volgens gebruik zijn stoel reeds weggenomen. De heer Pirson een dik manviel met zijn volle zwaarte op den grond, en hoewel er eerst geene na- deelige gevolgen zich openbaardenbleek toch later dat hij door den schok zich doodelijk had gekwetst. Mocht dit voorbeeld een les zijn om zooveel mogelijk die slechte en gevaarlijke liefhebberij van stoelen weg te trekken tegen te gaanWij kunnen beginnen met niet meer erom te lachen als iemand daardoor valt maar integendeel een ernstige bestraffing toe te dienen aan hem of haardie er de oorzaak van is. Als een der practische resultaten van de inter nationale visscherij-conferentie worden door de Belgi sche Regeering krachtige maatregelen voorbereid, vooral tegen den zg. «duivel", een werktuig waarmee de visschers elkanders netten vernielen. Zij heeft in de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij op zware boeten het maken, verkoopen of inschepen van deze werktuigen verboden wordt. Voor nachtelijke aanval len en herhaaldelijk toebrengen van schade wordt de straf verdubbeld. Volgens de Tribune zijn in 4881 498 stoom schepen vergaan, waarvan 4 41 Engelsche, en 3 Neder landsche; 4459 personen kwamen daarbij om. Alleen in October vergingen 32 schepen. Een naïef koopman te Lyon is het slachtoffer geworden van een diefstal van 63,000 fr. Een indi vidu had hem overtuigd, dat hij een chemisch middel uitgevonden had om het soortelijk gewicht van het goud te vermeerderen. De schelm deed smeltkroezen in den kelder plaatsen, de koopman bracht goud aan en toen hij den volgenden dag op het uur, dat de proef zou genomen worden, verscheen, was de oplich ter met de som verdwenen. Te Bordeaux heeft de firma Charriol haar tetalingèh gestaakt. Het passief bedraagt, zegt men, 18 millioen frs. Een jonggehuwd paar, dat des avonds in een licht rijtuigje in de nabijheid van Nimes huiswaarts keerde, werd door de duisters van het spoor gebracht en stortte plotseling in de zijdwaarts gelegen diepe gracht. De jonge vrouw werd onder het rijtuig ver brijzeld en de man ontving zware verwondingen, die voor zijn leven doen vreezen. Te Tours vond men dezer dagen den tapper van de kazerne der Recollets en zijn vrouw dood in hun slaapkamer liggen, terwijl uit een sterkegaslucht in het vertrek bleek, dat hun dood daardoor veroor zaakt was. Ei was in die kamer of de aangrenzende vertrek- ke* geen gasleiding. Maar den vorigen avond waren werklieden van de gasfabriek in de onmiddellijke na bijheid bezig geweest met het leggen van pijpen en hadden daarbij verzuimd een afgebroken pijp behoor lijk dicht te rnaken, tengevolge waarvan gas in den grond en door den vloer in de kamer was gedrongen. Twee vrouwen, die in een naburig vertrek sliepen, zijn ongesteld door het ingeademde gas. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. -- Een laatst, nauwkeurig, onderzoek van de Go- thardtunnel heeft een zeer bevredigende uitkomst op geleverd. De doortocht is volkomen zonder gevaar. Van rook of slechte lucht bemerkt men nietsde portieren en raampjes der waggons blijven gesloten en de hooge temperatuur in het midden der tunnel levert geen bezwaar op. Tot verlichting zijn, een kilometer van elkandergroote lantaarns geplaatst, die tevens dienen om den afstand aan te geven. De directeur van het Ringtheater te Weenen, die voor zijn schouwburgfonds met twintigduizend gulden verzekerd was, ontvangt vijftien duizend gulden, zoodat zijn verlies slechts vijf duizend gulden bedraagt. Het theater zelf was voor: driehonderdduizend gul den verzekerd. Bij dien brand heeft een 4 2jarig knaapje de zoon van een portier een zeldzaam bewijs van energie, zelfopoffering en moed gegeven. Hij was met zijn zusje van tien jaren naar het theater gegaau. Toen nu de brand uitbarstte en tot de galerij zich uitbreidde, vatte de jongen zijn zusje aan en trachtte met haai de eerste verdieping te bereiken. Dat gelukte hem. Slechts duisternis en rook heerschten echter op den gang. Op het gevoel af ontdekte hij 't venster, hij sloeg de ruiten in, waar hem de versche lucht nieuwe kracht schonk. Terstond was nu zijn hesluit genomenhij wierp zijn zusje naar beneden en sprong haar onmid dellijk na. Met weinig letsel bereikte hij een binnen plaats 't zusje had evenwel een been gebroken. On verschrokken nam hij nu zijn zusje op de schouders en trachtte met zijn dierbaren last naar buiten te komen, zich straks met spoed naar huis begevende, «omdat" gelijk hij zeide «mijn ouders niet langer dan noodig is zich zouden ontrusten." Een cordate jongen, die zeker tot een degelijk man zal rijpen. -Te Kabul had onlangs de terechtstelling plaats van Baud Klian, gewezen minister van oorlog onder Jakob Khan, en door den tegenwoordigen Emir, Abdur Rhaman, vogelvrij verklaard. Hij werd gevangen genomen en naar Kabul gebracht, waar men hem in een toren opsloot. Twee dagen later bracht men hem voor den Emir. Daud viel hem te voet en smeekte om behoud van zijn leven, maar de Emir wilde van geen genade hooren en ver oordeelde hem ter dood. De gevangene werd nu aan handen en voeten ge bonden en naar de olifanten in den tuin van het pa leis gebracht, om door die dieren vertrapt te worden. Men legde hem op den grond, liet de logge dieren uit hun hok, en weinige oogenblikken later had de veroordeelde, onder vreeselijke martelingen, den geest gegeven. Dat tegenwoordig sommige biljartballen van aardappelen gemaakt worden, is misschien iets, wat niet iedereen weet. Als geschilde aardappelen 36 uren lang in een oplossing van 8 deelen zwavelzuur op 400 deelen water gelegd, tusschen vloeipapier gedroogd en daar na geperst worden, krijgt men een stof, die veel overeenkomst heeft met celluloid en waarvan allerlei voorwerpen, o. a. nagemaakt meerschuimen sigaren pijpjes, vervaardigd kunnen worden. Bij zeer sterk persen krijgt men een soort van nagemaakt ivoor, waarvan zeer bruikbare biljartbal len worden gefabriceerd. (N. v. d. D.) Het ook door ons gemelde verhaal der novice, die uit een klooster te Graz ontvlucht zou zijn door in 't water te springen, blijkt volkomen onjuist te zijn. Zij was volstrekt niet gedwongen in het klooster te gaan en evenmin werd zij daarin met geweld gehouden, maar haar geheele verhaal verdichtte zij slechts, omdat zij niet naar hare moeder teruggezonden wilde zijn. Zoo althans verzekert de advocaat van de abdis van het klooster in een schrijven aan de Oostenrijksche bladen, die het oorspronkelijk verhaal hebben opgenomen. Het aantal landverhuizers, in het afgeloopen jaar te New-York aangekomen, is 456,000, en de ge heele Unie 550,000, wat 470,000 meer is dan in 4880. Men berekent dat de landverhuizers 44 mil lioen doll, aan geld en geldswaarde met zich gebracht hebben, terwijl 5 millioen aan de Amerikaansche spoor wegen is betaald voor vervoer naar het Westen en het Zuiden. In de Vereenigde Staten heeft -evenals bij ons de winter tot nogtoe zijn strengheid niet doen gevoelen. De Decembermaand was er zoo zacht als zij in geen jaren geweest is. Men heeft er bijna geen vorst of sneeuw gehad. Er zijn zware regens gevallen, en langs de kust heerschten dichte misten. Volgens telegram uit New-York zal het tusschen 4 en 7 Januari in de Golf van Briscaye zeer storm achtig weder zijn, voornamelijk op den 2en en op den 6en Januari; de laatste storm zal vermoedelijk zeer gevaarlijk zijn. Benoorden veertig graden breedte kan men in den Atlantischen Oceaan stormachtig weder verwachten.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2