1882. N°.a Donderdag 5 Januari. 09stu jaargang. 4) De dochter van den waard uit „Het Hert". GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f '1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg, ïn ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De .prijs der gewone advertentién is van I5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES4 JANUARI 1882. Mededeelingen op verschillend gebied. Op 31 Dec. 1881 bestond de bevolking te Goes uit 6302 personen en wel 2998 mannen en 3304 vrouwen. Door den Minister van Justitie is met 7 Januari a. s. verplaatst de rijksveldwachter 3e kl. A. Pover van Oudeschild (eiland Texel) naar 's-Heer Arends- kerke, en benoemd, in plaats van den rijksveldwach ter De Jonggepensionneerd, Buurman, rijksveldwach ter te Dordrecht. Hansweert. Gedurende de maand December wer den aan het rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 643 telegrammen, en wel: ontvangen 217 en ver zonden 426. Yerseke. In 1881 is in de Rijks-postspaarbank alhier ingebracht f 1709,75 uitgenomen- 370,12 Er is dusf 1339,63 meer in gebracht dan uitgehaald. In die Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Dec. jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 19,008, alzoo over de geheele maand December ruim f73,386 en sedert de invoering met 1 April 1881 ruim f848,864. Biervliet. Het oude jaar is niet voorbij kunnen gaan, zonder dat er in het programma der demon- streerende raadsleden eenige verandering kwam. Daar dhr. Cornells in d» vorige week, na de goed keuring zijner geloofsbrieven, zitting nam in het ge meentebestuur, gingen er, om de meerderheid te hou den, twee der opponeerende leden eveneens ter raads zitting, die dus uit drie raadsleden geregeld zal bestaan. Eene ellendige afdoening van zaken blijft voortduren. Driemaal werd de gemeenteraad bijeengeroepen, en driemaal had eene stemming plaats tot benoeming der plaatsvervangende leden van het stembureau. Het is nu meer dan 14 maanden geleden, dat de oproeping geschiedde voor onderwijzeres in de hand werken. Sollicitanten waren er en toch volgde geene benoeming. Nog drie sollicitanten kwamen de vorige week opdagen. Eene benoeming kan nu moeielijk achterwege blijven. Biervliet, eene rijke gemeente, neemt halve maat regelen om onderwijzerspersoneel te bekomen, en toch bezit het slechts éen hulponderwijzer, die alleen aan meer dan 200 leerlingen onderwijs geeft en ze op voedt. Tot lid van den gemeenteraad te Bergen-op- Zoom is bij herstemming gekozen dr. J. C. De ilcu- lemeester met 169 van de 307 geldig uitgebrachte stemmen. De heer De Plonnies bekwam er 138. Naar men verneemt, zullen HH. MM. de Koning en de Koningin bij hun aanstaand verblijf in Enge land, ter gelegenheid der voltrekking van het huwe lijk tusschen Prins Leopold en Prinses Helena Van Waldeck-Pyrmont, de gasten zijn van II. M. de Konin gin Victoria en dus hun intrek nemen in Ilarer Ma- j steits paleis. HH. MM. zullen met een oorlogsschip van de Kon. Ned. Marine naar Engeland oversteken, en van een groot gevolg vergezeld zijn. Het nieuwe koninklijk lustoord Oranje-Nassau moet door den aannemer op 31 December 1883 geheel in gereedheid zijn gebracht om te worden betrokken. Door de Cath. Kiesvereetiiging te Roermond is Eene vertelling naar het Hoogduitsch van Ch. B. Woodcock. Toen Geerte niet op den gewonen tijd te voorschijn kwam, dacht men dat zij zich had verslapen of dat zij soms ongesteld was. In dit laatste vermoeden werd men eenigszins versterkt door Marie, de dienstbare, die vertelde dat zij Geerte 's nachts duidelijk de ka mer op en neer had hooren loopen. Teen het eindelijk acht uur was geworden en Geerte nog altijd niet .te zien was, maakte haar tante zich ongerust, en ging naar boven om te zien of haar nicht soms hulp noodig had. Tante klopte een paar maal aan de deur en toen zij geen antwoord ontving, opende zij die zoo stilletjes mogelijk en liep zij op hare toonen, uit vrees Geerte anders wakker te zullen maken. Maar het bed was onaangeroerd; bovenop lag het witte kleed, waarin Operte hare communie had gedaan, en dat nog ge- met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer, voor de verkiezing op 17 dezer, gekozen de heer mr. Hub. Brouwers, burgemeester van Roermond. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft, naar de Dordr. Ct. meldt, uitnoodigingen ge richt aan de liberale kiesvereenigingen te Rotterdam, Dordrecht, Amsterdam, Delft, Schiedam, Utrecht, 's-Hage en Middelburg, tot het houden van een ver gadering op 21 dezer, waarin de middelen zouden worden besproken om de liberalen in den lande, zoo mogelijk, tot overeenstemming te brengen over een eventueele verlaging van den census. Burgerplicht weet zeker niet, dat er in het district Middelburg geen liberale kiesvereeniging bestaat maar wel zulk eene vereeniging in het district Goes. Het Dagblad meldt, dat binnenkort de regeering een algemeen voorschrift zal uitgeven voor de uitvoe ring der auteurswet; dat de Tweede Kamer den 9 Jan. weer bijeen zal komen en den lOn de spoorweg-enquête zal beginnen. Mr. H. Ph. De Kanter te Brielle heeft ontslag gevraagd als schoolopziener in het arrond. Vlaardingen. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Utrecht is met primo Januari 1882 bevorderd tot 2en klerk de 3e klerk E. J. Verselewel De Witt Hamer. HERIJK DER MATEN 1882. EN GEWICHTEN. Zooals men weet, geschiedt de verificatie van de gewichten beneden het gram uitsluitend aan het ijk- kantoor te Middelburg. Verder is door Ged. Staten onzer provincie bepaald, dat de herijk der andere gewichten zal plaatshebben op dag en uurzooals hieronder achter elke gemeente is aangegeven Cortgene, 28 Maart. Wissekerke, 29 en 30 Maart. Colijnsplaat, ook voor Cats, 31 Maart en 1 April. St. Annaland, 19 en 20 April. St.-Philipsland, 21 April. Oud Vosmeer, 22 April. Tholen, 24 en 25 April. Poortvliet, 26 April. Scherpenisse, 27 April. St. Maar tensdijk, 28 en 29 April. Goes, ook voor Kloetinge, Kattendijke, benevens 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke (gemeente 's-Heer Arendskerke), 813, 15—17, 19—20 en 22—26 Mei. Wolfaartsdijk, 27 Mei. Heinkenszand, ook voor 's-Heer Arendskerke, 30 Mei en 31 Mei des voormiddags. 's-Heerenhoek, ook voor Burssele en Nieuwdorp (gemeente 's-Heer Arendskerke), 31 Mei des namiddags en 1 Juni. Ove- zand, ook voor Nisse, 2 Juni. Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen, 3 Juni. Baarland, ook voor Oudelande, 5 Juni. Hoedekenskerke, 6 Juni des voormiddags. 's-Gravenpolder, ook voor 's-Heer Abtskerke, 6 Juni des namiddags. Kapelle, ook voor Scliore, 7 en 8 Juni. Wemeldinge, 9 Juni. Yerseke, 10 Juni. Krui- ningen, 12 Juni en 13 Juni des voormiddags. Krab- bendijke, ook voor Waarde, 13 Juni des namiddags en 14 Juni. RillandBath, 15 Juni. Veere, ook voor Vrouwepolder, 19 Juni. Zuidzande, 15 Juli des voor middags. IJzendïjke, ook voor Waterlandkerkje, 25 en 26 Juli. Biervliet, 27 Juli. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden had, in het hotel Zoutkeet alhier, door den heer C. E. Massee de aanbesteding plaats van: het verhouwen van een koetshuis en stal tot pakhuis. Dit werk wordt uitgevoerd onder toezicht van den heel bevochtigd was door de tranen, die het arme kind had geschreid in die laatste uur vol strijd en zieleleed, die zij had doorgebracht in het kamertje, dat haar zoo lief was. Wat moet dat beteekenen? vroeg tante bij zich- zelven. Met een angstig voorgevoel ging zij naar de kleerkastwaar zij eenige kleederen miste ook zag zij het kerkboek van Geerte's overleden moeder niet meer op zijn gewone plaats op tafel, en op den grond lagen verscheidene gedroogde madeliefjes en korenbloempjes, die uit dat kerkboek gevallen waren. Als door een plotselinge ingeving ging de tante een licht op, zij doorgrondde de volle, verschrikkelijke waarheid, en de arme vrouw was daardoor zoo ver schrikt dat zij slechts, met moeite tot aan de trap kon gaan en om hulp roepen. Arme, arme vader'! Hij zag dadelijk het kleine briefje, dat Gèerte op bed had gelegd. Bij het lezen daarvan hokte het hem in de keel', hij kon niet gelooven wat er was gebeurd, en hij stond als aan den grond genageld. »Ik kon niet anders; ik be minde hem. Frits. Tante." De twee laatste woorden waren half uitgeveegd. Meer had Geerte niet geschreven. Van dien dag af werd haar naam in' »llet Hert" niet meer genoemd. In de eerste dagen na haar heer J. H. Ilannink, architect te Goes. Ingeschreven werd door de. heei'en: Jan Iloüze te Heinkenszand, voor f2440,C. Hootsmans te Goes, voor f4998,G. Zaaijer te 's-Gravenpolder, voor f2080,P. Buitendijk, voor f2408,—: W. De Beste, voor f2400,—A. De Beste, voor f" 24 75, B. Den Boer, voor f4 999,W. J. V. d. Weert, voor f 2075,—, en M. D. Dekker, voor f1867,De 6 laatstgenoemden wonen allen te Goes. Aan den heer M. D. Dekker is het werk gegund. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Voor de beroepen naar Bath en Rilland, Schore en Vlake heeft dhr. J. Rijnenbergcand. te Haarlem mermeer, bedankt. Buitenlandse!) Overzicht. De vrede is dit jaar verzekerd Aldus luidde de profetie van Duitschland's Keizer bij gelegenheid der Nieuwjaars-receptie. Het is dan toch in ieder geval een zeer treurige toestand, dat zulk eene voorspelling niet verder kan gaan dan hoogstens twaalf maanden, maar als wij aan het buskruit denken dat in Europa ligt opgestapeld; als wij het oog slaan op de millioenen die de legers kosten, dan past ons nog eenige dankbaarheid dat wij dit korte vooruitzicht hebben. Italië's Koning beeft bij die receptie duidelijk te kennen gegeven, dat hij geen inmenging van vreemde mogendheden in de zaken van zijn land toelaat. Bismarck dient zich wel goed te bedenken vóór hij quasi in de bres springt voor de belangen van Z. H. den Paus. Trouwens, men begint te gelooven dat'de Duitsche premier van zelf dat zaakje zal laten rusten als hij bemerkt wat het geval is, dat nl. geen der andere mogendheden dit gevaarlijk spelletje zal meespelen. Overigens boden de Nieuwjaars-receptiën niets be langrijks aan. In Frankrijk, waarheen vroeger aller blikken bij die gelegenheid waren gericht, ging het nu koel en kalm toe. Van alle kanten krijgt Gambelta nu verwijten naar het hoofd over zijne benoemingen. Het is dan ook wel wat al te kras dat hij hoofdzakelijk personen neemtdie vroeger als anti-republikeinsch bekend stonden. Dat de quaestie der wijziging van de grondwet wel in de zeer naaste toekomst aan de orde komen zal blijkt uit een bericht, dat er naar Versailles reeds bevelen gezonden zijn tot het nemen van maatregelen voor de bijeenkomst van het congres. Men weet mis schien dat Versailles de plaats gebleven is, waar de vereenigde Kamers in congres bijeenkomen ter her ziening van de constitutie. De bekende Roustan is door de Fransche kolonie te Tunis luisterrijk ontvangen. Hem is de noodige wierook over zijn bestuur aangeboden en hij heeft daarvoor zijn dank betuigd en gezegd, dat die hulde voor hem een reden was om voort te gaan en een troost bij de ondervonden teleurstelling. Het bericht, dat de onderhandelingen tusschen Frank rijk en Engeland over het handelstractaat zouden zijn afgebroken, wordt door de Standard volgehouden, niet tegenstaande men van andere zijde het tegenspreekt. In Ierland zijn weer vele vrouwen, leden der vrou welijke liga, gevangen genomen. Te Dublin is eene vergadering van ongeveer 4000 lersche grondbezitters gehouden, waarop zes resolution heengaan keerde de waard haar portret met het ge zicht naar den wand en treurde om haar als om eene gestorvene. Hij bleef alleen in zijn kamer en wilde van niemand troost ontvangen. Later kwam hij weer in de gelagkamer, maar welk eene verandering had er met hem plaats gehad! Hij was verschrikkelijk verouderd. Niemand durfde in zijn bijzijn Geerte's naam noemen. Eens, toen een handelsreiziger, die in Het Hert" logeerde, hem vertelde dat hij te Munchen Bauer's dochter gezien hadbegon de waard vreeselijk te vloeken en zeide hij op ruwen toon: »Ik heb geen dochter meer; mijn dochter is dood Ook op tante's gelaat waren de sporen van de droevige gebeurtenis duidelijk zichtbaar. Met Geerte scheen het geluk het huis te zijn ont vloden. Meer dan een jaar ging er voorbij. Op zekeren kouden winteravond keerde de burge meester, die niet ver van het groote kruis aan het begin van het dorp hetzelfde, waar Geerte vroeger als kind zoo vaak gebeden had woonde, na afloop van een raadszitting, huiswaarts. Plotseling meende hij een kreet te hooren, den kant van hét kruis uit. Thuis gekomen sprak hij daarover aangenomen zijn. Daarin worden de beslissingen van de agrarische hulp-commissarissen afgekeurd, en ver langd dat, als de hoofdcommissie die beslissingen be krachtigt, vergoeding gegeven worde door den Staat. De vergadering nam ten slotte een verzoekschrift aan de Koningin aan in den geest van bovengenoemde besluiten. Tot gouverneur van Natal is door koningin Victoria benoemd Sir Henry Bulwerdie reeds vijf jaren lang vice-gouverneur is geweest. De negeropstand in Carolina is weer geëindigd. Veel bijzonders is het dan zeker niet geweest. Overzicht van dan stand dar koersen. Er mogen er velen zijn, die maar liever niet de weegschaal ter hand nemen om het verleden op zede lijk gebied in de zuivere beteekenis aan eene nauwkeurige beoordeeling te onderwerpen, ten opzichte der stoffelijke belangen zijn er zeker niet velen, (ja, zou er wel éen zijn?) die aan het einde van een jaar kring de aanwijzing der balans niet gaarne tegemoet zien. Daarom hebben we gemeend ditmaal aan de noteering eene kolom te moeten toevoegen, vermeldende de koersen van denzelfden datum in het vorige'jaar. 't Is wel der moeite waard die beide prijzen te ver gelijken. Eene aanmerkelijke verhooging ontwaren we bij de HongarenOostenrijkersTurken A. S. en 1869, BrazilianenNoord-Afrikaansche Handel maatschappijPiussisché pandbrievenNederlandsche Centraal spoorwegmaatschappij en enkele Amerikaan- sche Sporen. Op lagere noteering ontmoeten we: 4o. de Russische Staatsfondsen, waarvan liet meest verloren de stukken van 4872, 1873, 1877 en 1875, welke ruim 3 a 4 pet. verlies leden. De 5e serie, de 4859gers en de Nicolaïs staan, al is het dan ook nog zoo weinig, iets hooger. Vooral wat de Nicolaïs betreft blijkt daaruit dat het geldbeleggead publiek niet op zich mag toepassen een jaartje'ouder, evenwel ook een jaartje wijzer. Verder staan lager 2e 5 pets. Eggptenaren 3e Columbianen 4e Rotterd. Handelsv. aandeelen. 5e Stoomoaartm. Zeelandaand. en 5 pet oblig. 6e Warschau- Weenen-aandeelen en 7e Russische Sporenwaarvan het meeste Leden de aandeelen Baltische en Morschansk-Sysran-Spoor- wegmaatschwat den getrouwen lezers van het over zicht geene verwondering kan baren. De aandeelen Groote Russische en Russische Zuidwestelijke Spoor- wegmaatsalsmede de oblig. Moskow-Jaroslow moeh- ten zij het ook nog zoo weinig-iets monteeren. De Amerik. Spoorwegwaarden, welke velen spe culanten in de laatste maanden onaangename dagen bezorgden, laten toch nog eene over 't algemeen (wij spreken alleen van de soorten op onze koerslijst voorko mende) gunstige vergelijking voor de geldbeleggers zien. Mogen we een bericht gelooven dan zou de groote spoorwegkoning V. d. Bilt thans aftreden, omdat hij door eene combinatie van spoorwegmaatschappijen thans met goed gevolg a coups de tarief bestreden zou zijn. In zijne verschillende betrekkingen tot verschillende maatschappijen zou hij door zijn zoon vervangen wor den. Men hoopt, dat nu het einde van deze tarieven- strijd nabij zal zijn, en wij hopen dat die strijd ditmaal aanleiding moge geven, om in de nieuwe wereld eene spoorwegwetgeving in 't leven te roepen als in't kleine Nederland bestaat, dan zouden wel niet alle, maar toch vele zwendelarijen hier diefstal op groote schaal onmogelijk gemaakt zijn. met zijne vrouw, die echter beweerde dat het slechts verbeelding was geweest van haar gemaal, »want", zeide zij, »wie waagt zich nu in zulk een kou Jen nacht buiten?" Den anderen morgen echter vond m ju bij het kruis liggen eene jonge vrouw met een kind vast aan de borst gedrukt. Zij waren doodgevroren. De vrouw was Geerte Bauer, de dochter van den waard uit »Het Hert". Men begroef moeder en kin 1 op het Diisberger kerk hof, naast de plek waar Geerte's moeder rustte. Op het graf werd een eenvoudig houten kruis gezet, al leen met het woord Geerte erop. Eu wanneer thans reizigers den Dlisberg bezoeken, wijzen de dorpsbewoners steeds dat graf hun aan, ver>- tollen daarbij de geschiedenis, die wij u verhaalden, en voegen er bij dat eene geheimzinnige hand eiken zom ;r madeliefjes en korenbloempjes op het graf neerlegt. Niemand echter weet, wie dat doet. Maar wij weten zeker dat, zoo nun slechts Frits Wer ner, .den gewezen bruigom van Geerte,, ernaar durfde vragen, hij ons er wel meer van zou kunnen vertellen* EINDE.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1