1882. N°. 1. Zondag 1 Januari. 69slc jaargang. Het Oude en het Nieuwe. gome De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor .Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone ad verten tiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 40 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 4,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. EEN TIJDZANG. Weer stonden we aan den oever Met ernst in 't starend oog Waarlangs de stroom des levens In breeden golfslag toog. Hij voerde bonte wrakken van zoet en droef verleên. Den schoonsten droom of bede meedoog'loos met zich heen. Hij fluistert in z:jn murmlen het eeuwig oude lied »Wat is, drijft op mijn golven naar onbekend gebied". Het gansche menschlijk leven met wat de geest bedacht, Hoe stout, of hoe betoovrend het ook zij voortgebracht. De bloesems van de weelde, vol rijke poëzij, De roem van gansche volken 't drijft op dien stroom voorbij. Herinn'ring voerde heden naar d' oever van dien stroom, Waar al die beelden rijzen als in een langen droom. Herinn'ring toovert heden wat ook voor ons ontvlood, En de afgesloten tijdkring aan lach of tranen bood. Wij zien het dartel knaapje en 't lieve maagdelijn In onbezorgde vreugde blij en gelukkig zijn. Die eerste kus der liefde, zoo zalig in genot, De voorbu van een vreugd'vol vereenigd levenslot. En elders weêr de moeder, wier hart in dank ontbrandt, Nu zij haar wensch vervuld ziet door 't eerste huwlijkspand. Maar ginder ook dien vader, die, in den roem zijns zoons, De zoete vrucht mag plukken, zijn vaderzorg ten loon. Wij hoorden dankgebeden voor redding uit den nood, Waar, bij der tijden wentling, de welvaart 't huis ontvlood. En elders de offerande, waar heel de ziel in deelt, Nu menig wond des harten verzacht werd of geheeld. En ja het oor verneemt ook een zachte melodij De nagalm van 't gevierde, zoo heuglijk feestgetij, Dat in zijn diepe accoorden ten spijt van driest geweld De komst van Licht en Vrede Aan aarde en mensch voorspelt. Doch't zijn niet enkel beelden van zoete en stille vreugd, Bij wier hernieuwd verrijzen het harte zich ve rheugt Het zijn niet enkel tonen, wier liefelijk geruisch Herinn'ren aan de weelde van 't dartel feestgedruisch. Wij zien ook wrakken drijven van vroeg gesloopt geluk Het oor verneemt den klaagtoon van droefenis en druk. De afzichtelijke spooksels van armoe en ellend, Van lijden en van strijden, soms slechts bij God bekend, Hier sloegen felle stormen het forsch gebouwde schip Met heel zijn rijke lading tot splinters op de klip. Wat klaagtoon klinkt zoo droevig dan van zoo menig' vrouw, Die op heur kroost moet staren in kommervollen rouw 1 En diiar weer de ruïnen van stad, van huis, van schuur, Verzwonden door de krachten van 't alvernielend vuur. Weêr elders vorstengrootheid, door moord of haat belaagd Of dwinglandij, die welvaart uit land en stad verjaagt. En hoe heeft nijd en afgunst de volkeren verdeeld, En onrust, haat en tweedracht op 't wereldrond geteeld Hoe knaagden schimp en schande aan veler roem en lot, Door godsdiensthaat, of twisten, der menschelijkheid ten spot! En voor verbeelding dwaalt ook die sombre zwarte stoet, Die naai het rijk der dooden zijn droeven lijkgang doet. Hoe vlogen weêr dc pijlen van 's levens vijand rond En troffen menig strijder met diep-betreurde wond 1 Ginds was 't een nijvre vader, steeds slavende om gewin, Zijn vreugd ten offer brengend voor 't talrijk huisgezin. Daar was 't een trouwe moeder, een lief, aanvallig wicht, Getroffen en gevallen door 's wreedaards felle schicht. En toch geen twijflend vragen, geen offer, geen gebed Noch rang, noch macht, noch aanzien wat ooit dien stroom belet, Die in zijn kokend bruisen, met immer wassend tij, Den levenden herinnert Wat is, gaat eens voorbij Nog staren we om ons henen De beelden zijn verdwenen, De nacht daalt op dien stroom. Ia! roepen we uit: het leven, Met wel en wee doorweven, Het is en blijft een droom 1 Een droom vol bange zuchten, Waar d'een de vreugd ziet vluchten Die d'ander tegenlacht Een droom vol tegenheden, Of weêr vol zaligheden Een zoete zomernacht. Maar 't zij men bade in weelde Of 't lot ons smart bedeelde Eens eindigt hier die droom. En wat de geest ooit stichtte Of hoogmoed dwaas verrichtte Drijft eenmaal op dien stroom. Drijft voort, drijft voort, gij wrakken Naar 't onbekend gebied, Door menschenvoet betreden, Noch menschenoog bespied. Daal op uw raven-vlerken Gij zwarte en sombre nacht, Toch wordt er uit uw duister Nieuw levenslicht verwacht. Daar daagt het in het oosten Met goddelijken glans, En ster en maanlicht bleeken Aan 's hemels wijden trans. Allengskens dunt de nevel Voor 't schittrend zonnevuur En heel de schepping jubelt Den Heer toe der natuur. In goud, in gloed, in kleuren Verrijst een nieuwe dag En met dien dag een jaarkring In gullen, blijden lach. Gegroet, gij jonggeboren' Die thans uw tocht begint En aan het levensdrama Weêr nieuwe draden spint Wat houdt gij die den slagboom Van 't nieuwe aan ons ontsloot Voor wereld en voor menschheid, Verborgen in uw schoot? O, zeg ons, brengt gij schatten Van vreugd' en voorspoed meê, Zeg, brengt gij aan de volken Den zegen van den vreê Dooft gij het smeulend twistvuur Van Kerk en Staatspartij, Verbreekt gij dwang en boeien Gesmeed door tirannij Zal voorspoed ons bejeegnen In eigen huisgezin, En zullen bloemen bloeien Van vriendschap en van min Zult gij den moede en grijze Nog schragen op hun pad, En van den kranken lijder Verhooren wat hij bad? Zal wetenschap en handel En kunst met nijverheid, Heur gouden vruchten schenken Als loon van noeste vlijt? Geen antwoord wordt vernomen. Ja, toch een enkel woord Wordt als een geestgefluister Uit reiner sfeer gehoord. Het klinktweerhoud uw vragen Want Hooger wil en wet Heeft 't lezen in de toekomst Aan 's menschen geest belet. Lees, peins dus in 't verleden, En oogst daar les en raad Voor 't heden en de toekomst, Die ieder tegengaat. Lees, in die open bladen, Hoe zwakheid wordt gesterkt Van hem, die vol van ijver Aan 't doel des levens werkt. Lees, hoe de minst bedeelde, Waar hij ook henen dwaal', Somtijds zich 't hart voelt koestven Door 's levens zonnestraal. Ja, hoe vaak hulp kwam dagen, Waar schier de moed ontzonk, En in den nacht van lijden De star der hope blonk. Welnu dat rijk verleden Aan liefde en gunstbewijs Herhaal' zich en vernieuw' zich, Op onze levensreis 1 Moog' heil en zegen dalen Op u, uw huisgezin, Op allen, die gij recht geeft Op vriendschap, gunst en min. Uw woning zij een tempel Der vreugde toegewijd, Waar afgunst wordt bezworen Door vergenoegzaamheid. Heil, voorspoed, zegen, liefde 1 Zij aller deel en lot, Zij stemplen in uw harte 't Vertrouwen op uw God! En moet uw heilzon tanen Door leed, door vamp of smart, Dat dan de Hoop heur balsem Storte in uw lijdend hart! Zij lisple zacht en teeder Tot u en ook tot mij Houdt moed, want 's levens plagen, Ook 't kruis, zoo zwaar te dragen, 't Gaat alles eens voorbij. GOES1 JANUARI 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. ColijNSPLaat. In deze gemeente is door den ge meenteraad eene verordening vastgesteld en reeds af gekondigd, ten doel hebbende den tuin- en veldarbeid en daardoor het schrikbarend schoolverzuim van kin deren beneden de 12 jaren te bestrijden. Allen kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren is het dan ook voortaan verboden tuin- en veldarbeid (waaronder ook het bewaken en verzorgen van vee en werkzaamheden aan veldgewassenal zijn ze van 't veld weggevoerd verstaan worden) te verrichten met de volgende twee uitzonderingen lo. Voor kinderen ouder dan 10 jaar van 1 April tot 16 November, mits zij van 16 Nov. tot 1 April minder dan 25 schooltijden willekeurig verzuimd hebben. 2o. Voor alle kinderen op die dagen, waarop er aan de openbare lagere school een' geheelen dag geen school gehouden wordt. De werkgeverzoowel als de vader, voogd of ver zorger der kinderen zijn aansprakelijk voor de over tredingen in dezen. De straf of de overtreding dezer verbodsbepalingen is eene geldboete van 1 tot 5 gulden. Het totaal der verschillende hootdstukken van de staatsbegrooting, zooals deze door de Tweede Kamer en de Regeering na hun indiening gewijzigd zijn en thans aan de goedkeuring van de Eerste Kamer zijn onderworpen, bedraagt f 130,487,655. Oorspronkelijk bedroeg de raming f 130,865,304; het bedrag der verminderingen was f 446,024, dat der verhoogingen f 68,375. Door het polderbestuur van Walcheren is be noemd tot onder-commies le kl. aan de noordwate ring te Westkapelle de heer W. Roelsethans onder commies 2e kl., en tot onder-commies 2e kl. de heer K. Dekker te Westkapelle. (M. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer J. Guillaume, evangelist der Evan gelische Vereeniging voor Zeeland te Schoondijke, heeft voor de benoeming tot reizend agent in Zeeland der Nederl. (N. Rott.) Zendingvereeniging bedankt. Blijkens het verschenen jaarboekje der Christe lijk Geref. Kerk in ons land over 1882 zijn er 366 Chr. Ger. gemeenten. In 288 gemeenten zijn predi kanten gevestigd terwijl in de vacante gemeenten de dienst door naburige predikanten of studenten der theol. school wordt waargenomen of er worden door de ouderlingen des Zondags predikatiën gehouden. De theol. school te Kampen telt 42 theologische en 43 literarische studenten. Colijnsplaat. Voor een overzicht van hetgeen door de leerlingen der openbare lagere school alhier van 8 Juni '81, het tijdstip van aanvang, bespaard en in de rijkspostspaarbank belegd isdiene het volgende 830 Juni f 1—31 Juli 130 Septemb. Van 131 October Van 130 Novemb. 123 Decemb. Van Van Van Van 29,225 18,505 26,70 24,445 25,655 20,545 Totaal van 8 Juni23 Dec. '81 f 145,075 In de maand Augustus was er vacp",f4e. Benoemd tot hoofd der Openbare school te Kerkwerve de heer A. J. Bethe, onderwijzer te Zierikzee. D» Gemeenteraad van Vlissingen heeftop voor stel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen op éen nabeslotende begrooting voor 1882 met eene som van f176,090 te verhoogen voor aanbouw en verbetering van verschillende schoollokalen. Onder die som is eene Rijkstoelage begrepen, zonder welke van de geheele regeling niets tot stand zou kunnen komen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Vrijdag werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur aanbesteed het maken van eene ligplaats voor schepen in de Vestinggracht voor het front VIVII der vesting Ter Neuzen (Raming f 12,000 Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren J. Van de Velde te Papendrecht voor f 12,586 en D. Volker te Dordrecht voor f9,600. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Nieuwe Neuzenpolder heeft Vrijdag te Ter Neuzen eene aanbesteding plaats gehad van: het uitvoeren van werken tot verdediging van den oever van genoemden polderbestaande in zinkwerk en steenbestorling, waarvan de begrooting bedraagt f 17,617. Het minst werd ingeschreven voor f 16,480 door den heer H. Hage, te Middelburg. Rechtzaken. Vrijdag verscheen voor het Hof te 's-Hage M. B., te Kwadendamme, appellant van een vonnis der rechtbank te Middelburg van 49 Nov., waarbij hij tot 4 maand celstraf werd veroordeeld wegens diefstal van oogst op den akker onder de gemeente Hoedekenskerke ten nadeele van A. H. Het Hof vernietigde het vonnis en sprak appellant vrij. Nog heeft het Hof bevestigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij vrouw B. uit Philip pine is veroordeeld tot 45 dagen celstraf wegens verschillende diefstallen. Hare toerekenbaarheid werd alzoo ook door den hoogeren rechter aanwezig geacht. Gemengde Berichten. IIansweert. Sedert een paar dagen hebben wij dikken mist. Vrijdagavond is door den mist de stoom boot »Lidlesdale" op de Hompels buiten Vlissingen gestrand. Sleepbooten zijn ter adsistentie derwaarts vertrokken. Nadere bijzonderheden ontbreken. Een paar dagen geleden werd de telegraafkabel door de Wester-Schelde (tusschen Waarde en Wals oorden) zoodanig beschadigd, vermoedelijk door schip pers ook bij mistig weder, dat de telegraphische gemeenschap met Zeeuwsch-Vlaanderen geheel is af gebroken. De telegrammen voor de kantoren aldaar worden thans via België (Gent-Neuzen) naar hunne bestemming verzonden. Men is bezig de fout op te sporen. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is de door de zorg onzer regeering gemaakte nieuwe kist voor het gebeente van den admiraal lie Ruyter plechtig in den grafkelder geplaatst De grafkelder is de begraafplaats der fumiliën ZJtt

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1