Het drietal voor predikant te Middelburg be staat uit de heeren P. Van Son, te Amsterdam, E. E. Gewinte Renkum en .4. E, Van den Dussete Bennekom. 11 Januari zal de beroeping plaatshebben. -Buiten onze schuld hebben wij verzuimd in ons vorig nummer gewag te maken van het feest, dat op den avond van den tweeden Kerstdag aan de circa 200 kinderen van de verschillende Zondagsscholen der Hervormde kerk te Goes werd bereid. Het moet inderdaad een liefelijk schouwspel geweest zijn het groote kerkgebouw gevuld te zien met honderden kinderen, omringd door eene menigte toeschouwers, vaders, moeders en belangstellenden, en in het midden de vroolijk lichtende en versierde kerstboom. Eenvoudige toespraken, door gezang afgewisseld, werden voor de kinderen gehouden, doelmatige geschenken werden uitgedeeld. De kinderen waren gelukkig en zeker keerde niemand zonder goeden indruk huiswaarts. Hansweert. Evenals vorige jaren werd Maandag avond jl. in het gebouw der Evangelisatie, door de zorg van den heer A. P. fan Santen, directeur der zangvereeniging oLooft den lleere", weder een keurige kerstboom tentoongesteld, waarbij de kleinen werden onthaald. Tal van belangstellenden en nieuwsgierigen woonden dit kinderfeest bij. Het onderzoek, door den onderwijzer der Zondags school naar de vorderingen der leerlingen ingesteld, gaf doorslaande bewijzen van hunne kennis in Bijbelsche geschiedenis. Ter afwisseling werden eenige toepasselijke liederen gezongen, die goed voldeden. Jammer echter, dat bij dit feestje woorden werden geuit zonder slot of zin, waarvan de kleinen wel bet minst zullen begre- epen hebben en waardoor bij de omstanders öf de lachlust öf de ergernis werd opgewekt. Moge deze kleine opmerking door de onderwijzers in dank worden opgenomen en hun ten spoorslag strekken op een volgend kerstfeest meer in den geest van zulk een kinderfeest te handelen door vooral toe spraken te houden, die de kleinen kunnen vatten en de grooten niet ergeren 1 IJzENDiJKE. De heer J. S. Roosmaonderwijzer te Kloetinge is benoemd tot lsten onderwijzer aan de openb. lagere school alhierop een salaris van f 800. OPENBARE VERGADERING van den IC a a <1 «Ier gemeente o e s op VRIJDAG den 30 DECEMBER 1881, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burg. Tegenwoordig 9 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren jhr. J. M. De Marees van Swin- deren en W. L. Kakebeeke met, en de heer Massee zonder kennisgeving. Eene vacature. I. De notulen der vergadering van den 16 De cember jl. worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van het laatste punt (de interpel latie van den heer Van der Hoek omtrent het verslag van de gemeente-apotheek door den geneeskundigen raad van Zeeland) laat de Voorzitter voorlezen een rapport van de commissie van toezicht op de ge meente-apotheek waaruit resulteert: a dat de uitdrukking temerig" in het verslag alleen daarop zag dat op het tijdstip van het bezoek der commissie uit den geneeskundigen raad door eene reparatie aan het gebouw en het breken van een gat in den muurkalksporen aanwezig waren 6 dat in geene particuliere apotheek de qualiteit der geneesmiddelen zóo nauwkeurig wordt nagegaan als in de gemeente-apotheek, die de medicamenten van de andere apotheken hier ter stede bekomt, en dat deze elke maand door de scheikundige commissie alhier worden onderzocht c dat aan de zijde van den gemeente-apotheker van plichtverzuim geen sprake is en dat de commissie van toezicht noch de minste aanmerking op den ijver en de toewijding van dien ambtenaar, noch den ge- ringsten twijfel aan de betrouwbaarheid der verstrekte geneesmiddelen heeft. De Voorzitter gelooft dat uit dit rapport te con- stateeren is, dat aan de betrouwbaarheid van de genees middelen, wat toch hoofdzaak is, niet te twijfelen valt. II De Voorzitter doet mededeeling van den uitslag der aanbestedingen op jl. Zaterdag gehouden (zie ons vorig nommer) die voor notificatie wordt aangenomen. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht Van Ged. Staten toezending van het K. B. van 6 Dec. no. 34 waarbij de concessie voor de heffing van Sas- en Havengelden met drie jaren is verlengd b. Van dr. R. A. Soetbrood Piccardt een afdruk van zijn levensbericht van wijlen II. Q. Janssen, dat in de boekerij is geplaatst. c. Van burg. en wet!), het procesverbaal der op neming van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger op 29 December jl., waaruit blijkt, dat toen in kas moest wezen en werkelijk aan geld en geldswaardig papier in kas was f 22855,66. Al die stukken worden voor notificatie aangenomen. IV. Wordt gelezen het navolgende rapport van burg. en weth. Aan den Raad der gemeente Goes. Bij schrijven van 25/30 November 1881 no. 6035/8 deelden Gedeputeerde Staten ons mede bezwaar te maken om de koninklijke goedkeuring te vragen op de in uwe zitting van 18 November jl. vastgestelde verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag, zulks op grond, dat de in art. 5 onder letter g voor komende bepaling, dat »de huiselijke omstandigheden, welke den belastingschuldige bijzonder drukken", bij den aanslag in aanmerking worden genomen, aan Gedepu teerde Staten te onbestemd voorkwam en tot willekeur bij de toepassing aanleiding kon geven. Volgens de meening van het Gedeputeerde College dienen in de verordening de omstandigheden te worden aangegeven, welke in aanmerking zullen genomen worden en be hoort daarbij een maatstaf te worden vastgesteld hetzij bij wijze van aftrek eener zekere som bij de berekening vair het belastbaar inkomen toetestaan, hetzij bij wijze van een percentsgewijze vermindering van den aanslag aan te nemen. Vóór wij aan het bij dat schrijven uitgedrukt ver langen van Gedeputeerde Staten om den Raad met dat bezwaar in kennis te stellen en tot wijziging der verordening uittenoodigen gevolg gavenhebben wij eene poging gedaan 0111 Gedeputeerde Staten te over tuigen dat de door hen verlangde wijziging hoogst moeielijk zou zijn en wij althans geen kans zagen om, zonder nadere omschrijving hunner bedoeling, eene redactie voor de gemaakte bepaling te ontwerpen, die voor alle voorkomende gevallen een billijken maat staf aan de hand zou doen. Dat schrijven heeft Gedeputeerde Staten niet van de ongegrondheid van hun bezwaar overtuigd, althans een schrijven van bedoeld college van 9/16 December 11., no. 6335/10, doet zien dat zij, hoewel erkennende dat eene opsomming van alle huiselijke omstandigheden, welke bij den aanslag in aanmerking zouden belmoren genomen te worden, moeielijkheden kan opleveren, echter van ooi-deel zijn dat dit bezwaar geenszins on overkomelijk is. Zij meenen dat voldoende in de zaak zal voorzien zijn, wanneer voor elk bijzonder geval de bijzondere geldelijke druk tot een cijfer wordt gebracht en daar mede het belastbaar inkomen wordt verminderd. Gevolg gevende aan het verlangen van Gedep. Staten deelen wij bij deze den gemeenteraad het boven bedoelde bezwaar mede, maar vinden geen vrijheid u te advi- seeren om op het in letter g van art. 5 der verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag bepaalde terug te komen of daarin wijziging te brengen. Wij blijven, ook na de toelichtende missive van 9/16 December 11.. van meening, dat eene opsomming van alle huiselijke omstandigheden, die in aanmerking zouden behooren te komen, ondoenlijk is, omdat men een lijst va» rampen en onheilen, die een huisgezin kunnen treffen, nimmer zóo volledig kan maken, of de ondervinding zal leeren dat er altijd nog zijn die men niet heeft voorzien, en de onbillijkheid van een aanslag in een bij de verordening niet opgenoemd geval minstens even erg zou zijn als de mogelijkheid van willekeur, waarvoor Gedeputeerde Staten vreezen. Eene mogelijkheid, waarvan bovendien in eene kleine gemeente ais de onze, door de bekendheid met de omstandigheden van de verschillende belastingschuldigen moeielijk sprake zou kunnen zijn. Maar al mocht een omschrijving kunnen gevonden worden, algemeen genoeg om werkelijk alle voorkomende gevallen te omvatten, dan blijven wij stuiten op de onmogelijkheid om in de verordering een vast cijfer of percent aan te geven, waarmede het aanslagbaar vermogen in elk voorko mend geval zal moeten verminderd worden. Welk cijfer is b. v. aantenemen voor het meerma len voorkomend geval, dat de kostwinner van een gezin een kleiner of grooter gedeelte van het jaar door ziekte verhinderd is geweest te werken? Welk cijfer, indien een of meer der huisgenooten buitengewoon drukkende uitgaven heeft veroorzaakt? Kan een vast cijfer of percent ooit billijk zijn, waar het -bij een belasting naar de draagkracht, zooals in casu gelijkelijk zou moeten toegepast worden of de betrokken belastingschuldige een vermoedelijk inkomen heeft van 250 of wel van f 20,000? Ook de opneming in de verordening van de door Gedeputeerde Staten als voorbeeld aangehaalde bepa ling oin voor elk kind beneden zekeren leeftijd boven een bepaald getal een aantewijzen som van het inko men af te trekken achten wij onraadzaam, omdat daardoor een ongewenschte en onbillijke bevoordeeling zou gegeven worden aan alle ouders, wier inkomen op grond van de bepaling van art. 8 der verordening slechts voor 34 wordt aangeslagen: waar men bij de primitieve vaststelling der verordening in 1876 en naar onze meening zeer te recht gemeend heeft het inkomen, dat door arbeid verkregen wordt, niet gelijkelijk te mogen belasten met het inkomen, dat uit bezittingen genoten wordt, heeft men tevens begrepen dat eene verdere verlichting, ook wat het aantal kinders betreft, niet gelijkelijk aan alle inkomsten kon verleend worden zonder aan de vrijstelling der inkomsten uit arbeid een dubbele en dus onbillijke uitbreiding te geven. Op alle deze gronden meenen wij den gemeenteraad te moeten voorstellen te besluiten niet aan het ver langen van Gedeputeerde Staten tot wijziging dei- bepaling van letter g van art. 5 der verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag gevolg te geven, zulks onder mededeeling aan dat college van de bezwaren, die bij den Raad tegen de gevraagde wijziging bestaan. Goes, den 21 December 1881. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Voorzitter brengt dit voorstel, in behandeling. De heer Ramondt zegt het in hoofdzaak met burg. en weth. eens te zijn. Het generaliseeren van huise lijke omstandigheden in den geest der verordening komt hem zeer moeielijk voor. Bij den een ontstaan zij door ziektebij den ander door tegenspoed in de zakenbij een derde door tegemoetkomingen aan minder gegoede familieleden. Maar er zijn ook be lastingschuldigen, die door dergelijke omstandigheden niet worden getroffen. Hoe kan men nu voor dit alles een bepaalden maatstaf aannemen Ged. Staten geven éen denkbeeld aan het aantal kinderen in aan merking te nemen. Ook dit komt spr., afgescheiden nog, dat het hier niet in de quaestie zelve voorziet, geen gewenscht denkbeeld voor: lo. omdat ouders met veel kinderen een voorrecht genieten door voor hunne kinderen van de niet al te kostbare inrichtingen van onderwijs gebruik te kunnen maken. Werd nu bovendien nog wat voor het aantal kinderen afgetrokkendan zouden die ouders een dubbel voordeel genieten boven de ouders met weinig of geen kinderen; 2o. acht hij het bij de zeer uiteenloopende kosten van opvoeding en onderhoud der kinderen van meer- en mindergegoeden niet mogelijkook in dit opzicht te generaliseeren 3o. zou, en dit is een voornaam bezwaar bij spr., wanneer het stelsel van het aantal kinderen werd aangenomende lijst der contribuabelen weder aan zienlijk verminderen. Immers indien men eens aan nam f 50 per kind, dan zou onmiddellijk een groot deel der aangeslagenen in de laagste klassen beneden het vastgestelde minimum vallen en de lijst der con- tribualen onrustbarend klein worden. Op deze gronden zal spr. vóór het voorstel van burg. en weth. stemmen. Het voorstel, aan het slot van het rapport gedaan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Tevens wordt op voorstel van burg. en weth., aan gezien het jaar 1882 weldra een aanvang neemt en dan nog geen beslissing omtrent de verordeningen kan genomen zijn, goedgevonden, om uit de verordeningen tot heffing en invordering van den H. O. te lichten de bepaling, dat zij met I Jan. 1882 in werking treden, en worden de verordeningen, aldus gewijzigd, opnieuw vastgesteld. V. Daarna komen in behandeling de bezwaar schriften van J. G. De Zeeuw en J. J. Notenboom tegen hunnen aanslag in de 2e klasse van den H. O. op het le suppletoir kohier en wordt, op voorstel van burg. en weth., J. G. De Zeeuw teruggebracht naar de le klasse, doch de aanslag van J. J. Notenboom gehandhaafd. TI. Alsnu wordt vastgesteld het 2e suppletoir kohier van de H. O. voor 1881 op een bedrag van f 160,11%. Vil. Eveneens wordt vastgesteld het 2e suppletoir kohier van de belasting op de honden voor 1881 op een bedrag van f 33. VIII. Aan de orde is de benoeming van leden in verschillende commissien »n besturen, tengevolge van periodieke aftreding. De Voorzitter noodigt de heeren Van der Hoek en Ramondt uit, als stemopnemers te willen fungeeren. De uitslag is dat worden herbenoemd a. Tot leden der financiëele commissiede heeren mr. J. W. C. De Jonge Van Ellemeet (ook als voor zitter), en B. M. Den Boerterwijl in de plaats van den heer C. E. Massee benoemd wordt de heer J. J. Ramondt, met 5 tegen 4 st. op den aftredende. (De heer Ramondt zegtdathoewel het hem leed doet dat de meerderheid van den Raad den heer Massee niet heeft herbenoemd, hij zich de betrekking zal laten welgevallen.) b. Tot leden der commissie voor de strafverordeningen, waarvan de burg. ambtshalve lid en voorzitter is: de heeren mr. J. W. C. De Jonge Van Ellemeet en J. J. Ramondt; c. Tot leden van het burgerlijk armbestuur: de heeren F. S. A. Knitel en M. Sterk. d. Tot regentes van het weeshuis mevr. Van Cam- penBooy. e. Tot leden der openbare gezondheidscommissie de heeren D. De Koning en E. L. Van Mervennee. f. Tot leden der commissie van classificatie der schoolkinderende heeren J. J. Ochtman, wethouder, voorzitterin de plaats van den heer Van Swinderen (uitlandig) G. Van der Hoek, lid van den raadB. M. Den BoerI. WesselJ. Faberij De JongeJ. W. Nijs en D. Hildernisseleden van het burgerlijk armbestuur de diaconie der Ned. Herv. en Chr. ger. gemeente, het R. C. Par. Armbestuur en de com missie voor de ceconomische spijsuitdeeling. g. Tot lid der comm. van toezicht op het midd. onderwijs de heer J. J. Ochtman. en dat wordt benoemd Tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs (hebbende de heer H. K. D. Van den Bussche, die aan de beurt van aftreding was verzocht niet meer in aanmerking te komen) de heer Ph. M. De Ronde Bresser. IX. Eindelijk vragen burg. en weth. weder de commissie van voorlichting in zake de kohieren van den Hoofd, omslag voor 1882 te hernieuwenen wor den door den Voorzitter aan wien dit wordt over gelaten tot leden dier commissie herbenoemd de hee ren B. M. Den Boer, G. Van der Hoek en J. Steketee. De vergadering is daarna gesloten. Gemengde Berichten. Wolfaartsdijk. Het bestuur der vereeniging Een dracht maakt macht, ter bezorging van goedkoope brandstoffen, heeft den 2en Kerstdag aan de leden rekening en verslag gedaan van zijn beheer over het afgeloopene jaar. Dit verslag was alleszins bevredi gend. Er bleek uit, dat o. a. de Ruhr-kachelkolen slechts 57 cent per H.L. vrij aan huis kostten. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden werden eenparig herkozen, bij de overtuiging dat de directie zich groote zorg en moeite getroost om het meest mogelijke voordeel te behalen, zoodat meer en meer de doelmatige strekking der vereeniging duide lijk wordt. Door de commissie voor de najaarsbedeeling is de belangrijke som van f 445,75 ingezameld. Van de 20 gepatenteerde tappers en slijters hebben slechts 10 de vereischte vergunningom na 1 Mei 1882 sterkedrank in het klein te verkoopen, aangevraagd. Te Middelburg had Woensdag onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen de vernieuwde proeftocht van de stoomtram door de stad plaats. De doorbui ging der brug bleef beneden het voor hare sterkte gevorderde minimum. De tocht werd daarna voortgezet tot op de markt, zonder andere avonturen dan dat de trein enkele malen ontspoorde zooals ook voor de brug eens plaats had gehad. Van hinderlijken rook of stoom werd thans niets meer gemerkt. Er is thans machtiging verleend tot het voortzetten der proeftochten binnen de gemeente, teneinde ook hier te verbeteren wat nog aan den weg ontbreekt. Inmiddels neemt het aantal passagiers op het nieuwe middel van vervoer toe en bedraagt het in de laatste dagen gemiddeld 200 per dag. Op de beide Kerstdagen werden ruim 600 personen vervoerd. (M. Cf.) De veel besproken nmillioenenjuffrouw" heeft dezer dagen het Bible-hotel te Amsterdam verlaten en woont thans bij particulieren in. Wederom is te Gouda aangifte gedaan van vier gevallen van pokziekte uit Óen gezin, en wel een moe der met drie kinderendie geen van allen gevacci neerd zijn. De polders en verschillende bouw- en hoveniers- landen in de omstreken van Breda zijn, evenals de weg van 's-Bosch naar Vlijmen, welke gemeenschap geeft met de Langstraaten de weg 's-BoschPette- laarDungenSt. Michielsgestel overstroomd.. Het bestuur der Noord-Brabantsclie maatschappij van landbouw zal zich wenden tot de verschillende spoorweg-maatschappijen met verzoek, dat een lager tarief worde vastgesteld voor het vervoer van meststoffen. Te Asser, hebben eenige slagers den prijs van het rundvleesch met 5 cent per kilo verlaagd. In een gedeelte van Engelandvooral in den omtrek van Manchester, heeft Vrijdagjl. weer een zware mist geheerscht, die verscheidene ongelukken veroor zaakte. Een aantal menschen raakten te water en verdronken, en een man werd op den spoorweg door een trein overreden. Het wegens de Kerstdagen bij- zender drukke spoorwegverkeer ondervond aanmerke lijke vertraging. Alweer een paar spoorwegongelukken. Op de lijn Paris-Lyon-Méditerranée kwam de trein, komende van Montargis, dicht bij Corbeil in botsing met een goe derentrein. Deze laatste stond stil en leed weinig maar van den anderen werden de locomotief en de twee vrachtwagens verbrijzeld. De machinist werd zwaar verwond, 2 andere beambten verkeeren in le vensgevaar 5 personen bekwamen lichte wonden. Bij Tiazegniesop het snijpunt van twee wegenis een trein in bijna volle vaart van achteren gereden in een anderen, die bijna het kruispunt voorbij was, en bij de ontzettende verwoesting, daardoor aangericht, is 't als een wonder, dat slechts 9 passagiers doodelijk of licht gewond zijn en het geheele treinpersoneel on gedeerd gebleven is. Te Bollènein het Fransche arrondissement Orange, leeft een oud-tamboer, die al de oorlogen van het eerste keizerrijk heeft medegemaakt. De man wiens geestvermogens door de jaren niet geleden heb ben, is thans 102 jaar oud. Een Berlijnsch geneesheer bezigt postduiven om recepten, die haast hebben, naar de apotheek te doen brengen. Ook laat hij ze achter bij ernstige zieken, teneinde, wanneer zijne hulp onmiddellijk wordt ver- eischt, zich te doen waarschuwen. Meer dan een ge vaarlijke zieke kan gered worden door spoedige hulp. Volgens bericht uit Trier is er in de afgeloopen week in een gedeelte der Pruisische Rijnprovincie vooral in de streek Montjoie-Büttgenbach-Malmedy zeer veel sneeuw gevallen. Op verscheidene punten lag de sneeuw een meter hoog. In de nabijheid van Büttgenbach bereikte zij de isolatoren der telegraaf palen. De buien waren des Woensdags eensklaps zoo hevig nedergekomen dat een paar postdiligences in de sneeuw vastraakten, terwijl de passagiers en post rijders haastig op de paarden de vlucht namen naar de naastbijgelegen dorpen met achterlating van de meeste bagage die eerst later kon worden gered. Uit Warschau verneemt de Standard, dat de ongeregeldheden bedwongen zijn en het bericht omtrent het vermoorden van vele joden zich niet bevestigt. Bij het valsch brandalarm in de H. Kruis-kerk zijn volgens nader bericht 29 personen gedood, 30 zwaar en omstreeks 100 licht gewond. Te Zagarola, een stadje in Italië, vermoordde omstreeks veertien jaren geleden zekere Vecchioni zijn broeder. Hij werd tot een gevangenisstraf van verscheidene jaren veroordeeld, die hij sinds lang had uitgezeten. Vóór eenige dagen nu heeft de zoon van zijn broeder, een vijftienjarige knaap, hem met een pistool doodgeschoten, om den moord van zijn vader te wreken. De geregelde dienst door den St. Gothard-tunnel is Zaterdag jl. geopend. De eerste treiu, van Gösche- nen naar Airoio, liep door den tunnel in 33 minuten. Voorleopig worden door den nieuwen weg, in ver gelijking met den vorigen, slechts 4% a 5 uren uit gewonnen, daar de aansluitingslijnen aan beide zijden eerst over eenige maanden voor het verkeer geopend kunnen worden. Maar in den aanstaanden zomer, als de rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen Lucern en Milaan gereed is, zal men minstens 26 uren uitwinnen, en de scheidsmuur tusschen Duitsch- land en Italië aan die zijde geheel gevallen zijn. Het is echter reeds nu een groot voordeel, dat in dezen winter het sledeverkeer over den Gothard, met al zijn gevaren en hindernissen, vermeden kan worden. De stoomboot Catalonia van de Cunard-lijn liep, toen zij Zondag Queenstown verliet met bestem ming naar New-York, op de hoogte van Roche Point- lichttoren tegen de bark Heienslee uit Dundee, en boorde dien bodem in den grond. Van de uit 16 personen bestaande manschap der bark verdronken 9, en de Catalonia moest met beschadigden boeg naar Queenstown terugkeeren. De bark was op de terug reis van San Francisco en had jui6t de vaderlandsche kust in het gezicht gekregen, toen de aanvaring plaats had. Buitenlandsch Overzicht. De Times geeft van de met Kerstmis te Paarden- kraal door de Transvalere gehouden meeting eene andere lezing dan in het telegram in ons nommer van Woensdagavond. Luidde het daarin, dat er geen politiek werd behan deld en dat de predikanten aandrongen op handha ving der convenitie, de Times meldt dat juist die predikanten de politiek erin wilden mengen en hun hoorders er een verw ijt van maakten dat zij zich de conventie hadden laten welgevallen. Of de Times waarheid meldt betwijfelen we nog. In ieder geval weten wij, dat alles rustig is afgeloopea en de dag als feestdag werd gevierd. In Frankrijk zijn velen niet gesticht over de benoe ming van sommige anti-republikeinsche officieren. Daarover had reeds een interpellatie plaats in de Kamer. Thans heeft men als candidaat van den Se naat gesteld majoor Labordière, een man die indertijd

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2