1881. N°. 154. Zaterdag 31 December. 68slc jaargang. Nieuwjaarswenschen. DE ADMINISTRATIE. De dochter van den waard uit „Het Hert". GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zaterdagavond zal een extra-nommer der Courant verschijnen, dat Zondagmor gen bij abonnés en lezers zal worden rond gebracht. De gebruikelijke Nieuwjaarswenschen kunnen tegen betaling van 35 cent, mits niet meer dan 8 regels beslaande, daarin worden opgenomen. Opgaaf daarvan moet Zaterdag (mor gen), uiterlijk des namiddags te twee uren, geschieden aan ons bureau. De Heilige Silvester wachtte den laatsten klokslag af, waarmee 1881 afscheid zou nemen van deze wereld, en waarmee ook hij zou verdwijnen. Ernstige gedachten gingen hem door het hoofd, want bij was ten volle overtuigd niet meer te kunnen goedmaken, wat er tekort gekomen was door den voor eeuwig verdwijnende. En toch was het zijn vurigste wensch geweest om dit te kunnen doen. Het was of zijn blik geen grenzen kende, of bij het naderen van zijn einde zijne gedachten helderder waren dan vroeger, zijn gezicht en zijn gehoor scherper dan ooit! Hij overzag als 't ware de gansche wereld. En zijne gelaatstrekken werden scherper en ern stiger. Het werd hem te bang. Van alle kanten zag hij vragende blikkenbij hoorde honderden stemmen, die hem vroegen waarom zij dit of dat niet ontvingenhij zag zoovele dreigende vin gers, die 't hem weten waar zij onvoldaan moesten wezen over het jaar, dat teneinde ging. En plechtig klonken onderwijl de twaalf slagen. Nog eenmaal, vóór de laatste door het luchtruim weerklonk, had Silvester de kracht om vooruit te wijzen. Vooruit naar den nieuwen tijdkring. Dat was zijne bedoeling. Wat onbevredigd bleef in 1881 willen we, wanneer wij bij het verdwijnen van Silvester elkaar geluk- wenschen, tevens met vertrouwen overdragen op den pasgeborene. Wie weetja, wie weet Wij hadden ook lust tot vragen, niet over bij zondere aangelegenheden, want die laten wij met rust, maar op een meer uitgebreid terrein. En wanneer wij Silvester's wenk opvolgen om voor uit thans te zien en van het toekomende te hopen, dan vragen wij niet aan een tijdkring om hulp maar aan hen, die mee kunnen helpen om onze wenschen te bevredigen. Wat bleef in ons land op wetgevend gebied onaf gedaan Op die vraag zou een gansche reeks van namen kunnen volgen. Wij zouden kunnen noemen ons belastingstelsel, de herziening van ons kiesrecht, onze militie en schut- 2) MEi\GELWEKK.ga Eene vertelling naar het Hoogduitsch van Ch. B. Woodcock. Toch durfde Geerte van hare teleurstelling niets doen blijken. Zij kende haar vader te goed om te trachten hem van besluit te doen veranderen. En,waarom zou zij dat ook doen Want zou er wel in het dorp en in den ganschen omtrek éen meisje wezen dat niet trotsch zou zijn wanneer het, zooals zij, de bruid werd van den braven Frits Werner! En waarom zou zij eigenlijk recht hebben zelve te kiezen, daar waar in hare fa milie het van oudsher de gewoonte was dat de kin deren slechts den wil hunner ouders opvolgden? En haar ouders, groot- en overgrootouders waren toch, naar het scheen, ook gelukkig geweest. Zij hadden talrijke gezinnen grootgebracht en velen hunner waren als hooggeachte menschen gestorven; dat bleek wel uit zoo menige grafsteen op het Dilsberger kerkhof, waarop te lezen stond: lid van het kerkbestuur. 's Avonds kwam Frits Werner een ferme borst, zooals er slechts weinigen zijn. Hij lachte natuurlijk om al de aardigheden van Geerte's vader, en draaide, terij, ons zeevaartkundig onderwijs, een verbeterde wet op den kinderarbeid, ons Maar waartoe die opsomming? Wij zouden ondankbaar wezen als wij, voor al wat wij wenschten, over het hoofd zagen wat ons geschon ken is. Maar de billijkheid brengt ook mee te ver zekeren dat er meer kon gedaan worden, wanneer er minder werd gepraat en in politiek gedaan. Het is de oude klacht, waarmee wij het oude jaar uitgaan, en nog vleien wij ons niet dat wij ook het nieuwe jaar zullen eindigen zonder diezelfde verzuchting. Er valt nog Veel te wenschen; maar waar 1881 ons een wet schonk ter bestrijding van een volks kanker, daar willen wij onze wenschen beperken tot dien eenen: geef ons nog een wet om eene andere volkskwaal te helpen genezen, nl. onwetendheid. Geef ons leerplicht. Dat wij dien nog niet zagen ingevoerd is voor ons eene teleurstelling en waar nog zoovelen vragen en onvoldaan het jaar eindigen, daar is het ons toch niet euvel te duiden dat ook wij eens openbaarden waarom wij ons teleurgesteld gevoelden. De ervaring, nog in de laatste dagen van het jaar opgedaan, gaf ons te meer die verzuchting in de peil. Als men jongens ontmoet die, trots de harde, vaak al te ruwe kastijding van vader, spottende met de vermaning van moeder, den ganschen dag langs straat loopen, liever dan naar school te gaan, om verder voor al wat slecht en dom is op te groeien, dan komt men tot de overtuiging dat ouderlijke macht vaak te kort schiet. Als wij, zooals in het laatste nommer van het ■Volksblad voor volksonderwijs nog zagen, tot de ont dekking komen dat schooljongens en meisjes worden geëxploiteerd door ploegbazen en anderen uit winst bejag, door ouders uit nood, dan moet men met het oog op de toekomst wel bezorgd wezen voor dat op komende geslacht. Pogingen van Comité's tot wering van schoolver zuim; zedelijke middelen om kinderen tot schoolgaan aan te moedigen, zij allen stuiten af op onwil, on macht en noodzakelijkheid. Men geraakt daarmee aan het eind. En hoe langer die toestand bestendigd wordt, hoe langer het zal duren eer een nieuw geslacht optreedt, dat knap en verstandig genoeg is om zelf de handen uit de mouw te steken en zich een weg door de wereld te hanen, zonder door onwetendheid zich ge dwongen te zien slecht te worden of armlastig. Het zal ons benieuwen hoe de Nieuwjaarsdag zal worden gevierd. Men wil 1882 zelfs met twee nieuwjaarsdagen be giftigen. Een Zondag is nog niet voldoende een Maandag dient er, volgens sommigen, bijgevoegd. Zeker toch niet ter bevordering van al wat schoon is en welluidt. Wij zouden het nieuwe jaar er niet mee kunnen gelukwenschen. Of de in 1881 nieuw geboren drankwet veel zal kunnen verbeteren op dat punt, en de treurige be langstelling in eikaars welzijn, die zich vaak oplost in een bedwelmende opgewondenheid, zal doen ver anderen in eene gepaste vroolijkheid, betwijfelen wij. Zij is nog te jong die wet, en de natuur gaat bo ven de leer. terwijl hij sprak, zijn hoed met de handen om. Geerte maakte hij zichzelven de opmerking dat alle jongens, die zij kendezoo deden en vond daarin geen reden om hem akelig te vinden. Hij voldeed vanzelf lang niet aan al de helden, die Geerte zich gedroomd had. De goede indruk, dien Frits reeds lang op den waard gemaakt had, werd dien avond nog versterkt en vóór hij vertrok was de zaak beklonken, Geerte en Frits waren verloofd; de bruiloft was in den a. s. herfst bepaald en zoodra zij getrouwd waren zouden zij de herberg «Het Hert" als eigenaar en eigenares in be zit nemen. De tijding der verloving was den volgenden morgen vroeg reeds door het dorp verspreid en ieder wist, dat Geerte Bauer de aanstaande was van Frits Werner. Den ganschen dag door kwamen er bezoekers om Geerte geluk te wenschen. Eerst kwamen de boerinnetjes, die met haar school gegaan hadden of haar communie gedaan, cn felici teerden haar op wel wat ongegeneerde, maar toch hartelijke wijze. Toen kwamen mijnheer de burgemees ter met zijne vrouw, de onderwijzer, de postmeester en de kleine kring van ambtenaren, waarop Dilsberg roem kon dragen, want de waard uit «Het Hert" was een gewichtig personage. Van ouder op ouder was de herberg het eigendom der familie Bauer geweest, en men vertelde dat de eerste waard, die zoo heette, »Het Hert" met aanhoorigheden en de daaraan ver bonden rechten van een der vroegere vrijheeren op het slot had gekregen, omdat hij zich bij de verdedi- Het besef, dat dronken zijn een mensch verlaagt, zit er nog niet diep genoeg in. Daartoe moet ook het opkomende geslacht vooral in den arm genomen worden en weer is het de school, die haar invloed ten goede kan doen gelden, omdat in zoo menig gezin de ouders toonen hun plichten tegenover hun kinderen niet te begrijpen. Het verwondert ons niet dat, toen Silvester die tekort komingen zag het hem bang werd. De school kan veel, dat weten wij, maar eene goede huiselijke opvoeding nog meer, en zij kunnen elkaar niet missen. Als men oudejaarsavond kan vieren met de zijnen, volkomen overtuigd dat men op die punten in liet oude jaar niet te kort is geschoten, dan noemen wij dat een reden om, wat er ook nog te wenschen over bleef, niet vreugde het verleden te herdenken en met opgewektheid 1882 in te gaan. Men heeft dan gewerkt niet alleen aan het geluk van zich en de zijnen, maar aan eene goede toekomst van de gansche maatschappij. En dat is van het hoogste belang, want daarvan plukken wij allen de vruchten. GOES, 30 DECEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Nisse. In de raadsvergadering van Dinsdag is tot lid van het burgerlijk armbestuur gekozen de heer J. J. Van Liereter vervanging van den heer P. Luteijn, die zijne herbenoeming niet had aangenomen. In diezelfde vergadering verzocht de secretaris eervol ontslag uit zijne betrekking met 1 Februari a. s. Yerseke. Tot lid van het burgerlijk armbestuur alhier is herbenoemd de heer Anthonij Fan cfen Burght. Tot klokkenist en klokluider is benoemd de heer M. L. Kerpestein, in de plaats van den heer A. M. Verschelling, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend met 1 Jan., en tot havenmeester de heer F. Nieuivenhuize, in de plaats van Job Bom, die den 31 Dec. aftreedt. Biervliet. De heer C. J. Cornells is Donderdag beëedigd als raadslid. Voor 1882 is benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland dr. J. P. Berdenis Van Berlekom, te Middelburg. De heer P. C. F. Froweinuit Goes, hield Dins dagavond in de vergadering van den «Amsterdam- schen Werkmansbond" een voordracht, waarbij hij tot onderwerp zijner improvisatie had gekozen Over Internationale A rbeiderswetgeving. Hij besprak daarbij de z. g. «ijzeren loonwet", drong bij de werklieden aan op aaneensluiting en op hunne samenwerking tot verkrijging van het algemeen stemrecht. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Woens dag van het Loo te 's-Hage teruggekeerd. De kleine Prinses liep al, tot verbazing der aanschouwers. Naar de N. R. Ct. verneemt, kan een wets ontwerp tot opheffing der rechtbank te Haarlem en tot herstel van die te Hoorn weldra bij de Tweede Kamer worden ingewacht. Den 28 December 1881 heeft aan het ministerie van buitenl. zaken de onderteekening plaats gehad ging van het kasteel en van Dilsberg zelf tegen Tilly's leger zoo bijzonder onderscheiden had. En liet is genoeg bekend, dat de Dilsbergers er zich op beroemen kunnen nooit door een vijand te zijn overwonnen. En Geerte? Alles kwam haar zoo zonderling voor; het was haar zoo aangenaam dat zij plotseling zoo gewichtig scheen; zij vond het zoo aardig de com plimentjes aan te hooren, die men haar maakte over haar frissche wangen, te luisteren naar de betuigingen van bewondering uit den mond der vrouwelijke bezoek sters, aan wie haar tante met trots de proeven van haar naaiwerk toonde, dat zij zelve niet recht wist of zij gelukkig zich gevoelde of niet. En toen 's avonds haar peetoom, de oude waard uit Neckarsteinacli, over kwam men had hem verzocht te komen om zijn peetekind te begroeten en het zijn zegen te geven toen hij van hare overleden moeder sprak en met tranen in de oogen eraan herinnerde hoe hij in dezelfde kamer ook deze als gelukkige bruid had begroet, toen weende Geerte en maakte zichzelve wijs dat zij ge lukkig was. De tijden vlogen als 't ware om. lederen Zondag namiddag bezocht Frits «Het Hert" en Geerte's tante en de waard stonden verbaasd over de geschiktheid, die hij aan don dag legde telkens als men zijn hulp behoefde, zoo zelfs dat tante verklaarde dat de be zoekers nooit tevreden waren te stellen als Frits er niet geweest was. en, voegde zij als hoogste lof erbij, «hij was compleet haar broer toen deze zoo oud was." Op de dorpsfeesten dansten Frits en Geerte steeds eener verklaring tusschen Nederland en Duitschland, tot wederkeerige bescherming van handels- en fa brieksmerken. De commissie, belast in 1881/82 met het af nemen van de praktische examens van arts en tand meester, zal zitting houden op Dinsdag 24 Januari a. s. en volgende dagen, te Leiden. Ter vervanging van wijlen den heer Arnoldts, is te Roermond als eandjdaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer II. Brouwersburgemeester dier ge meente en thans afgevaardigde voor Boxmeer, terwijl voor de dan |opentevallen plaats in dat district ge noemd wordt mr. J. Clerckx, Notaris te Blerick. De weezen-inrichting te Neerbosch bloeit. Uit het laatste jaarverslag bleekdat de ontvangsten f 125,540 hadden bedragen en dat de drukkerij een voordeelig slot van f 10,945,60 had opgeleverd. Yoor de weezen was f 92,034 uitgegevenvoor bouwen is f 24,000 en voor aankoop van land f 18,675 betaald. Het aantal verpleegden bedraagt 607 weezen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De Kamer heeft Donderdag aangenomen al de aanhangige naturalisatie- en onteigeningsontwerpen (o. a. voor hét kanaal AlmeloNordHorn), ver schillende suppletoire begrootingen, verlenging van den termijn tot herziening van de ijkwet, de begrootin gen van de landsdrukkerij, het burgerlijk pensioen fonds, het domeinfonds, de hoofdstukken 1 en 7 A der Staatsbegrooting voor 1882, zoomede d# wet op de middelen. Tegen de laatste alleen stemde de heer Blijdensteinals protest tegen de onvoldoende toe zeggingen der regeering tot afschaffing van de Staats loterij. De Minister van Koloniën (bij ongesteldheid van den Minister van Financiën) wees op de vrij belang rijke opbrengst der Staats-loterij, en dat, wilde men geene inkomsten trekken uit hartstochten, dan ook andere veel belangrijker middelen moesten afgeschaft worden. Ten slotte heeft de Kamer met 19 tegen 8 stem men besloten den 16 Jan. 's avonds terug te keeren, tot het onderzoek en de behandeling van de Staats begrooting, met het oog op de mogelijke behandeling van het Fransche handelstractaat, ofschoon de heer Van de Putte betwijfelde of het voorloopig verslag der Tweede Kamer daaromtrent in de eerste tien of twaalf dagen te wachten was. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. -Door het departement van oorlog is ten be hoeve van het leger in de garnizoenen en legerplaat sen voor den tijd van éen jaar, ingaande 1 Januari 1882, o. a. een contract gesloten voor de levering van grauwe erwten in de 3e mil. afd. met J. J. Ocht- mante Goes,, ad f 13,38 per H. L. I I II l i Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wolfaartsdijk. Door notabelen der Herv. ge meente alhier is de heer J. Fait Bamme Jacsz. als aftredend kerkvoogd met algemeene stemmen her kozen. samentot groot genoegen der boerendie ernaar keken. Algemeen zeide men in het dorp geen schooner bruidspaar ooit gezien te hebben dan Frits Werner en Geerte Bauer. Zoo gingen eenige weken voorbij. Eens op een middag, in Juli, toen Geerte, terug komende van een bezoek aan haar peet in Neckar steinacli, den berg afdaalde, zag zij plotseling tot hare verwondering een jongen man voor zich met een bree- den vilten hoed op, zooals gewoonlijk artisten dragen. De vreemdeling zat op een met mos begroeiden steen te teekenen. Geerte wenschte hem goeden dag, ging rustig haar weg en dacht in het geheel niet meer om hem. 's Avonds echter zag zij den vreemdeling weer en wel bij haar aan huisvader vertelde haar dat hij een jeugdig schilder was uit Munchen, die eenige weken bij hem zou logeeren om de ruïne van Nec karsteinacli te schilderen. O hé, van toen af braken er voor Geerte heerlijke daagjes aan. Wat was het prettig naar allerlei aar digheden te luisteren, waarvan zij vroeger zoo vaak had gedroomdDe stem van den jongen schilder klonk Geerte zoo geheel anders in de ooren dan alle andere stemmen, dat zij daardoor als 't ware werd betooverd en wel duizendmaal op een dag vergeleek zij zijne innemende manieren met de ruwere, eenvou dige wijze van omgang van Frits Werner. Is liet nog noodig te zeggen hoe die verg 'lijking steeds in het nadeel van Frits uitviel? (Wordt, vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1