1881. N°. 153. Donderdag 29 December. 68slc jaargang. Nieuwjaarswenschen. NATIONALE MÏLITÏËT" Nieuwjaars-bedeeling. Schoolbezoek. 1) mkagiilwiiki;. De dochter van den waard uit „Het Hert". UITOEFENING KLEINHANDEL in STEKKEDIUM. UITOEFENING KLEINHANDEL in STERKEDRANK. GOES, 23 DECEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. G0ESCIIË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f "1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zaterdagavond zal een extra-nommer der Courant verschijnen, dat Zondagmor gen bij abonnés en lezers zal worden rond gebracht. De gebruikelijke Nieuwjaarswenschen kunnen tegen betaling van 35 cent, mits niet meer dan 8 regels beslaande, daarin worden opgenomen. Opgaaf daarvan moet Zaterdag, uiter lijk des namiddags te twee uren, geschie den aan ons bureau. DE ADMINISTRATIE. OPENBARE VERGADERING van den Knad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 30 DECEMBER 1881, des namiddags te 2 uren. Goes, den 28 December 1881. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Opmerking van Ged. Staten omtrent de Ver ordening tot heffing van den H. O., met voor stel van burg. en weth. III. Bezwaarschriften tegen den aanslag op het le suppletoir kohier van den H. O. over 1881. IV. Tweede suppletoir kohier van den H. O. over 1881. V. Idem der belasting op de honden. VI. Benoeming van leden der commissiën en bestu ren, tengevolge van periodieke aftreding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Nieuwjaars Com missie, daartoe in staat gesteld door de bijdragen der ingezetenen, op Maandag 2 Januari 1882, in de weezen- en armenschool eene uitdeeling zal doen van eetwaren en brandstoffen aan de armen dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders noodigen mitsdien de meergegoeden uit, op den Nieuwjaarsdag geene giften of aalmoezen aan hunne buizen uitte reiken, daar dit eene minder goede armenverzorging is, en waarschu wen de armen voor het bedelen op dien dag, dewijl daartegen door de politie met de meeste gestrengheid zal worden gewaakt. Goes, den 24 December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES vestigen de aandacht van belanghebbenden op de be paling van art. 81, laatste alinea, der wet van 17 Au gustus 1878 (Stbl. no. 127), volgens welke ouders of Eene vertelling naar het Hoogduitsch van Ch. B. Woodcock. Nooit zag ik liever kind dan Geerte Bauer. Zij woonde in het eigenaardige, oude dorp Dilsburg in Baden, gelegen op een hoogen berg, ver boven de om liggende dorpen. Aan den voet van dien berg stroomde de Neckar, en vormde, terwijl hij zijn wateren vader Rijn toevoerde, als het ware een natuurlijk graf. Als men van uit de herberg »IIet Hert", waarvan Geerte's vader eigenaar was en bewoner, een blik wierp over dien stroom, geleek hij veel op een, door de zonne stralen beschenen, reusachtige massa kwikzilver. Geerte's eenig genot nu bestond in het plukken van bloempjes aan de helling van dien berg, en wanneer zij dan moê werd, ging zij op een boomstronk zitten, om, met haar madeliefjes, korenbloempjes en krokusjes in den schoot, zoover mogelijk met haar oogen dien lieven ouden Neckar te volgen, zóóver totdat die stroom haar in de verte een zilverdraad geleek, gestikt door een donkergroen tapijt. En al riepen heur speelka meraadjes haar dan ook, zij hoorde ze niet; met den verzorgers van kiudeieu boven de zes en beneden de twaalf jaren, die volgens de daarvan te maken staten zich op 1 Januari in de gemeente bevinden, doch niet ter school gaan, vanwege de gemeente geerte onder steuning (geneesknndige hulp uitgezonderd) kunnen ontvangen, tenzij zij aantoonen dat hunne kinderen ten onrechte op den ter secretarie ter lezing te leggen staat van niet-schoolgaanden ziju gebracht of dat hun het niet schoolgaan dier kinderen niet is te wijten. Goes, den 24 Dec. 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WlTf HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER eo WETHOUDERS van GOES, gezien artt. 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 24 der wet op de Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 62) brer.gen bij dezevoor de TWEEDE MAAL ter kennis der ingezetenen dat het register van INSCHRIJVING VOOR DE 2V^47702V^4i/£M/i/77J^dagelijk8,gedurende de maand Januari, (uitgenomen des Zondags) van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie der ge meente zal gereed liggen; dat tot de inschrijving verplicht zijn alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari aanstaande hun 19e jaar zullen ingetreden, en das in het jaar 1863 geboren zijn, alsmede diegenen, welke na het intreden van hun 19e doch voor het volbrengen van hun 20ste jaar ingezetenen zijn geworden; dat, volgens art. 15, voor ingezetene wordt gehouden lo hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd in gezetene is, volgens de wet van 28 Juli 1850vStaats- blöd no. 44); 2o. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan ..het ia de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande,* achttien maanden in Nederland verb'ij f hield; 3Ö. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezetene was, al is zijn voogd geen ingezetene, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor iügezetene wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid liet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen; dat, volgens art. 17, niet behoeven te worden inge schreven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is en de in een vreerad rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene, alsmede de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lauds dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat, volgens ait. 16, de inschrijving moet plaatshebben lo. van een ongehuwde in de gemeente, waarde vader, ol, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buitens lands gevestigd is,in de gemeente waar hij woont; 4o. van den buitenslands wonenden zoon van een Ne derlander, die ter zake van's lands dienstin een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heelt. Terwijl eindelijk, volgens art. 18, elk, die behoort ingeschreven te worden, verplicht is, zich tus-chen den lsten en 31sten Januari daartoe aantegeven bij burge meester en wethouders ter plaatse en op de uren hier- voren aangewezen, terwijl bij ongesteldheid of afwezig- Neckar was zij met hare gedachten meegegaan. In haar verbeelding zag zij de steden en kasteelen, waar langs de Neckar stroomde en in al haar droomerijen verbeeldde zij zich een groote dame, wie galante rid ders hun hulde kwamen brengen. Eens op een avond, juist toen de zon onderging, had ik het voorrecht Geerte in die liefelijke omgeving gade te slaan, en nooit zal ik dat verrukkelijk schouw spel vergeten. Tal van boeren, met zeisen en sikkels over de schou ders, daalden, na een vermoeienden arbeid, den berg af; in het dal zag mende koeien huiswaarts drij ven, en de stilte, die alom in de natuur heerschte, werd slechts verstoord door het gerinkel der belletjes, die aan de halzen der beesten hingen en het gelui der dorpsklok, die tot het avondgebed riep. Plotseling zag ik Geerte toen vóór mij. Zij was over de eenvoudige heg geklauterd, die rond het groote kruis, aan het begin van het dorp, stondze had haar offer madeliefjes en korenbloempjes reeds aan de voeten van het Christusbeeld neergelegd en, zelf daar voor op het gras geknield, deed zij haar avondgebed. Het was een beeld, het penseel van een kunstenaar waardig. Aldus bracht Geerte haar kindsheid door en, zelfs toen zij ouder was geworden en tot eene schoone maagd was opgegroeid, vergat zij toch nooit haar kinderlijke droomerijen. De huiselijke werkzaamheden, die zij toen moest verrichten, konden zelfs haar daar- he d zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is. Goes, den 24 December 1881. burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAVIER. De Secretaris, HARX&iA N. van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengeu ter openbare kennis, dat bij hun college zijn ingediend de onderstaande verzoekschriften om ver gunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrank, en noodigen de ingezetenen of anderen uit, om, indien hun redenen of gevallen bekend zijn, die tot eene weigering der vergunning aanleidin g moch ten kunnen geven, deze aan hun college kenbaar te maken voor ol'op Z iterdag den 33 December aanstaande. Naam van den verzoeker. Woonplaats. Local iteit, waarin het bedrijf zal worden uitgeoefend. Jozias Fakken, J. ti. Laboyrie. Hend. Joh. Molhoek, Jan Pieter Po silo ff. Corn. Hoogcrwerve, M. Rijk, Adriaan We-itdijk Jacobus Schipper. Petr. Joann. Damen. P&pegaaistr. C 72. Kort.Kerks A112. Nieuwstr, D 214. Gr. Markt A 2. Nieuwstr. D 1755. '8 Heer Hendriks- kinderenst. D 84. Voorstad E 108. Beestenm. A 29. Station E 127a. Voorhuis. Voor- en achter kamer. Voor en achter zaal, kolt baan en tuin. Winkel. Winkel. Voorzaal. Voorzaal. Voorzaal en 2 kamertjes. Wachtkamer Station. Goes, den 27 December 1881 burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. VAN DEN BURGEMEESTEB en WETHOUDERS van GOES brengen f er open bare kennis, dat door S. J. J. DE JONGE MULOCK HOUW KR, koopman alhier, het verzoek is ingediend om de aanvrage van zijnen vader S. DE JONGE JVIULOOK HOUWER, ora vergunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterkedrank in den gang van wijk A no. 61 en het pakhuis wijk A no. 41 en 42, ten zijner, name over te brengen. Goes, den 28 December 1881. burgemeester en Wethouders voornoemd, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H ARTM A N. van niet afbrengen. Het gebeurde menigen zomer- achterrniddag dat zij, wanneer de keuken aan kant en liet koperwerk zoo helder glanzend geschuurd was als een spiegel, op de bank voor de herberg ging zitten met haar breiwerk in de hand, hare verbeelding den vrijen teugel latende en voor zichzelven droomende van eene schoone toekomst. Zoo zat zij eens op een namiddag, in de lieve Mei maand, toen haar vader en haar tante haar moe der had zij nooit gekend uit huis kwamen en naast haar op de bank gingen zitten. Er lag een ernstige plooi op beider gelaat en men kon het hun aanzien, dat hun iets op het hart lag. Een paar minuten gingen voorbij zonder dat iemand een woord sprak. De waard deed een krachtigen haal aan zijn pijp; intusschen telde zijne zuster langzaam de steken van haar breiwerk, tusschenbeide zoo schuinweg haar nichtje eens aanziende. De tante verbrak eindelijk de stilte met de woor den: »Geerte, je vader en ik hebben eens met elkaar gepraat. Zoo? Ja; gij zijt' nu 18 jaar geworden; je vader wordt al een daagje ouder; hij begint in te zien, dat de zaak jongere krachten dan de zijne behoeft. Nu, en?" _De waard deed nog eens een Hinken haal aan zijn pijp; kuchte eens, en zeide, als vervolg op hetgeen Tweeden Kerstdag hield de dd. schutterij te Goes hare gewone inspectie. De majoor-kom mandaat maakte van die gelegenheid gebruik den 2denluitenant P. Van der Meuten, die voor den laatsten keer in functie was, voor het front der divisie te bedanken voor den ijver en de toewijding, voor de compagnie steeds aan den dag gelegd. De kommandant en zijne mede-offi cieren namen met leedwezen van den heer Van der Meuten afscheid, maar respecteerden de gegronde re denen, de vele werkzaamheden aan zijne burgerlijke betrekking verbonden, die hem tot ontslagvragen had den genoopt. Aan den heer J. J. B. Wieckinglandm. Ie lel. bij het kadaster, is bij kon. besluit een pensioen van f 1354 verleend. De brigadier-majoor-titulair I). De Leeuw, onder majoor der rijksveldwacht in Zeeland te Goes, is be vorderd tot majoor-effectief, ter standplaats Middelburg, terwijl de vroeger gemelde verplaatsing van den bri- gadier-inajoor A. Van Pelt is ingetrokken. Yerseke. De gemeenteraad alhier heeft besloten een gemeente-geneesheer op te roepen tegen eene jaar wedde van 1000 gulden zonder vrije woning. Tot heden bedroeg die jaarwedde slechts f 600. Mej. F. Steijns, te Borssele, is tot brievengaar" ster benoemd ter vervanging van den beer C. Steijns, die eervol is ontslagen. Benoemd tot agent van politie 4e lil. te Rot terdam Jasper Visscher, koopman te Kruiningen. Ter vervanging van de op 31 Dec. a. s. aftre dende en niet herkiesbare leden van den geneeskun- dihen raad voor Zeeland zijn benoemd dr. IJ. Keyzer en dx". S, Dobbelaar De Wind, beiden te Middelburg. Tot plaatsvervangende leden J. De Visser, heel- en vroedmeester, te Stavenisse; Th. F. Martin, heel-en vroedmeester, te Sluis en dr. J. C. Holle, te Middel burg. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant is goedkeuring verleend aan de door burgemeester en wethouders van Bergen-op-Zoom ontworpen voorwaar den, waaronder aan den heer A. Daverveldt, te Wouw, vergunning zal worden verleend tot het leggen van ijzeren sporen op eenige straten in die gemeente, ten behoeve van den te exploiteeren stoomtram naar het Tholensche veer. In de centrale vergadering der verschillende R. K. kiesvereenigingen en commissiën, te Sneek ge houden, is de heer W. ill. Oppedijkanti-revolutionair, hij acclamatie benoemd tot candidaat voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer. Door de centrale vergadering van liberale kiesver eenigingen is tot candidaat gekozen de heer A. Buma, te Hindeloopen. Tengevolge van het overlijden van den heer J. II. Arnoldts zal eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Roermond plaatshebben Dinsdag 17 Janu ari 1882 en de herstemming, is die noodig, Dinsdag ■31 Januari daaraanvolgende. In de Rijks-postspaarbank is van II tot 20 Dec. 11. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f21,401. nj zijne zuster had meegedeeld: «Zeker, mijn kind, ik had zoo gaarne gezien dat een eigen zoon mijn opvolger geworden was als waard van »Het Hert", zooals dit mijn vader en mijn groot vader gegund is geworden, maar dat heeft nu niet mogen wezen. Het heett God behaagd me een doch ter te schenken en ik heb steeds alles gedaan om mijn plichten tegenover haar getrouw te vervullen,. maar het werken begint me te zwaar te vallen en ik zou mijn kind zoo graag goed verzorgd zien. Je taiite en ik hebben eens rondgekeken; wij zijn in Gemund geweest en hébben met den waard daar ge sproken over zijn tweeden zoon, Frits, een fermen, knappen jongen, een goed werkman, die bepaald ook een goed man voor je wezen zal. Hij vertelde dat hij je bij de laatste kermis te Gemund heeft gezien, en hij is opgetogen over zijn geluk. Hij komt je van avond bezoeken. Je tante zal nu zorgen, dat je uitzet spoedig klaar is, want in het najaar hoop ik je als een gelukkige vrouw te begroeten. Frits krijgt van zijn vader een aardig sommetje mee, en de jongen zelf heeft ook nog wat gespaard en ieder weet wel dat do uitzet van de dochter van den waard uit «Het Hert" ook lang niet van de minste wezen zal. En nu mijn kind, laat ik jo, g dnkwcnschen, wanneer mijn wensch wordt vervuld, ga ik eon gelukkigen ouden dag tegemoet." Arme Geerte! Was dat nu de toekomst, die z:j I zich gedroomd had 1 (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1